زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا

Applyman

ایتالیا کشوری با مرکزیت رم که سالهاست مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور و علی الخصوص متقاضیان تحصیل پزشکی قرار دارد. این محبوبیت علت های زیادی همچون: کیفیت بالای تحصیل، هزینه های پایین تحصیل و زندگی، اهدای بورسیه، اعتبار مدرک دانشگاهی ایتالیا و… اشاره کرد. در مقالات مختلف تحصیل در کشور ایتالیا را به صورت کامل و از جهات زیادی مورد بررسی قرار داده ایم. در اینجا قصد داریم به یکی از اصلی ترین ارکان مهاجرت تحصیلی یعنی زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا بپردازیم و شمارا با آن آشنا کنیم.

زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا و تحصیل در ایتالیا با توجه به دانشگاه و رشته مد نظر میتواند متفاوت باشد. اگر قصد اپلای و اخذ پذیرش برای مقطع لیسانس و یا فوق لیسانس دارید باید ددلاین های دانشگاه ها را به دقت بررسی کنید زیرا ممکن است برای بعضی از دانشگاه ها لازم باشد از 9 ماه زودتر اقدام کنید، این به این جهت است در پروسه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مرحله اخذ ویزای دانشجویی نیز پیش روی شماست.


زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا

با توجه به استقبال از مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور امری نسبتا رقابتی است. از این رو لازم است تا به طور دقیق و با توجه به دانشگاه و رشته مورد نظر به بررسی زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا بپردازید. برای این امر کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من میتوانند به صورت دقیق و جزئی به راهنمایی شما در خصوص زمان پذیرش هر یک از دانشگاه های مد نظر شما در ایتالیا بپردازند.

در ادامه مقاله به تفکیک درباره هریک از مقاطع تحصیلی ایتالیا خواهیم پرداخت و اطلاعات کلی درباره هر مقطع را با شما به اشتراکک میگذاریم.

مطالب مرتبط: دانشگاه های چین


دانشگاه های برتر کشور ایتالیا

کشور ایتالیا در میان کشورهای اروپایی و کانادا از دانشگاه های خوب و ممتازی بهره میبرد. این دانشگاه ها عموما در رده دانشگاه های برتر دنیا قرار دارند و از نظر رتبه بندی جهانی جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده اند. در این میان دانشگاه پلی تکنیک به عنوان بهترین دانشگاه این کشور، در میان ۳۰ دانشگاه برتر مهندسی دنیا قرار دارد و از برترین رشته های آن می توان به مهندسی، عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد. از طرفی دانشگاه پلی تکنیک تورین در جمع 50 دانشگاه مهندسی برتر جهان قرار دارد که رشته های مهندی را ارائه میدهد. دیگر دانشگاه های برتر این کشور ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا نیز رتبه های جهانی و کیفیت آموزشی بسیار خوبی برای تحصیل دارند.

همانطور که گفته شد دانستن زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا برای سهولت اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر این کشور ضروری است.

برای مطالعه: ویزای کاری روسیه

دانشگاه های برتر ایتالیا بر اساس رتبه بندی QS

بولونیا – University of BOLOGNA194
ساپیینزا رُم – ROME University “La Sapienza216
پلی تکنیک میلان –Polytechnic MILAN244
میلان – University of MILAN256
پادووا –University of PADUA298
پیزا – University of Pisa314
رُم تُروِرگاتا – Università¡ degli Studi di Roma – Tor Vergata336
پلی تکنیک تورین – Politecnico di Torino401
تورین – University of Turin450-401
پاویا – Università  degli Studi di Pavia450-401
فلورانس – University of Florence450-401
ترنتو – University of Trento500-451
کاتولیک – Università  Cattolica del Sacro Cuore500-451
ناپل – University of Naples – Federico Ii500-451

ددلاین دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در ایتالیا 4 ساله ارائه میشود و شرط شرکت در دوره های لیسانس این کشور داشتن دیپلم ساله است. متقاضیان با سن 18 تا 27 سال امکان اخذ پذیرش دوره کارشناسی را دارند. از دیگر الزامات شرکت در دوره لیسانس دانشگاه های ایتالیا شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه مد نظر است که میبایست در این آزمون ها نمرات قابل قبول را به دست بیاورید.

  • زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی عموما بین اول ژانویه (دی ماه) تا حداکثر اواخر ماه ژوئن( خرداد ماه) است و متقاضیان میتوانند جهت اخذ پذیرش تحصیلی اقدام می کند.
  • برای تشکیل و تکمیل پرونده در مقطع کارشناسی نیز از اوایل ماه مارچ (فروردین) تا اوایل ماه جولای (تیر) فرصت خواهید داشت.

شروع کلاسها عموما در اواخر ماه سپتامبر خواهد بود.

* پذیرش رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا همزمان با پذیرش مقطع کارشناسی است و یک بار در سال خواهد بود.

رزومه تحصیلی و کاری به فرم اروپایی، انگیزه نامه، ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی به همراه ریز نمرات و مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی که بستگی به برنامه ای دارد که برای آن اپلای می کنید از نیاز های اساسی برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در ایتالیا است.


زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد یا Laurea Magistrale در ایتالیا معمولا دو سال به طول خواهد انجامید و در بعضی از رشته ها مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد ارائه می شود. اکثر رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا به دلیل استقبال متقاضیان خارجی به زبان انگایسی هم ارائه میشوند. از جمله ملزومات تاثیر گذار در اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد داشتن نمرات و معدل قابل قبول از مقطع پیشین ینی کارشناسی است. شرکت در دوره های کارشناسی ارشد در ایتالیا به متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل و اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشورهایی چون انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا کمک قابل توجهی خواهد کرد.

زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد:

  • ترم پاییز:

شروع مهلت اقدام برای اخذ پذیرش معمولا از اول اکتبر (مهر) و حداکثر تا آخر ژوئن (خرداد) است

شروع مهلت تشکیل پرونده برای ویزا معمولا از اول مارچ (فروردین) تا نیمه اول جولای (تیر) است

  • ترم بهار:

شروع مهلت اقدام برای اخذ پذیرش معمولا از اول ژوئن (خرداد) و حداکثر تا آخر سپتامبر (شهریور) است

شروع مهلت تشکیل پرونده برای ویزا معمولا از اول اکتبر (مهر) تا نیمه اول دسامبر (نیمه اول آذر) است

رزومه، انگیزه نامه (sop)، اصل و ترجمه مدرک به همراه ریزنمرات مقطع کارشناسی، لیست دروس گذرانده شده، مدرک زبان و توصیه نامه از اساتید از جمله مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا است.

* دانشگاه ها در ایتالیا جهت ترم بهار تعداد کمی از رشته ها و با ظرفیت محدودی در مقطع فوق لیسانس پذیرش اهدا میکنند.


زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا در مقطع دکتری

مقطع دکترا در دانشگاه های ایتالیا عموما 3 ساله است و دانشجو در پایان سه سال باید تز خود را ارائه دهد و از آن دفاع کند. برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا دانشگاه براساس معیارها و نیازهای خود پوزیشن هایی را ارائه میدهد و دانشجو در میان آنها و بر اساس علاقه و مدارک خود درخواست ثبت میکند این پوزیشن ها معمولا از کمک هزینه مالی خاصی بهره مند هستند. علاوه بر آن در مقطع دکترا دانشجویان علاوه بر بهره مندی از امکانات تحقیقاتی خوب میتوانند ماهانه مبلغی حدود 1000 یورو دریافت کنند و در حالت کلی سقف کمک هزینه در مقطع دکترا تحت شرایطی تا ۱۸۰۰۰ یورو میباشد.

زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا در مقطع کدکترا:

  • شروع مهلت اقدام برای اخذ پذیرش معمولا از اول فوریه (بهمن) و حداکثر تا آخر نوامبر (ابان) است
  • شروع مهلت تشکیل پرونده برای ویزا معمولا از اول اکتبر (مهر) و حداکثر تا آخر دسامبر (نیمه اول اذر) است

رزومه، انگیزه نامه، طرح تحقیقاتی یا همان پروپزال، ترجمه مدارک و ریزنمرات تمامی مقاطع دانشگاهی، توصیه نامه از اساتید، مدرک زبان، مقالات علمی و GRE از جمله مدارکی است که برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا مورد نیاز است.

دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا، پس از ارائه مدارک باد در یک مصاحبه از طریق اسکایپ نیز شرکت کنند.


مهلت درخواست بورسیه استانی ایتالیا DSU: شروع مهلت اقدام برای اخذ بورسیه از اول می (اردیبهشت) تا حداکثر انتهای سپتامبر (شهریورماه) است.


مطالب مرتبط با زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا جهت مطالعه بیشتر:

تحصیل داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

بورسیه تحصیلی پزشکی ایتالیا

دانشگاه های پزشکی ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

کار در ایتالیادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید