تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

Applyman

ایتالیای از دیرباز به علت داشتن دانشگاه هایی با استانداردهای بالای علمی مورد توجه دانشجویان بوده است. این استقبال در مورد رشته های پزشکی در ایتالیا نسبتا بیشتر صدق میکند، چرا که در کنار کیفیت آموزشی بالا، هزینه تحصیل در کشور ایتالیا به مراتب پایین تر از سایر کشورها است و امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی و انگلیسی فراهم است. از این رو حتی دانشجویان کشورهایی چون کانادا و امریکا و حتی کشورهای اتحادیه اروپا نیز مشتاق تحصیل پزشکی در ایتالیا هستند.

در ادامه این مقاله درباره تحصیل پزشکی در ایتالیا توضیح خواهیم داد و درباره مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا نیز صحبت میکنیم.

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا برای پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی به مراتب راحت تر از تحصیل به زبان انگلیسی است. چرا که تقریبا تمام دانشگاه های ایتالیا و در تممام رشته های پزشکی به زبان ایتالیایی به زبان ایتالیایی تدریس میکنند و رقابت در این مورد راحت تر است. برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی در کنار داشتم قبولی آزمون پزشکی ایتالیا IMAT (در ادامه درباره آزمونIMAT توضیح خواهیم داد)، داشتن مدرک B2 زبان ایتالیایی لازم است. اخذ مدرک B2 گرچه کار آسانی نیست اما به هر جهت شما به عنوان دانشجوی مشغول به تحصیل در ایتالیا برای مراودات روزمره نیاز مهمی به دانستن زبان ایتالیایی داری، پس در هر صورت وقتی که صرف یادگیری زبان ایتالیایی میکنید برای ارتباطات اجتماعی شما در کشور ایتالیا مفید خواهد بود.


تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی

از جمله ملزومات برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی، مانند تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی داشتن نمره قبولی آزمونMIT است. در کنار نمره قبولی این آزمون داشتن نمره حداقل آیلتس6 نیز از مدارک مورد نیاز متقاضی است. گفتنی است شانس ورود شما به دانشگاه انگلیسی زبان، مستقیما بستگی به نمره زبان شما دارد و هرچه نمره زبان انگلیسی شما از 6 بالاتر باشد شانس ورود شما نیز بالاتر خواهد بود. این نکته قابل ذکر است که شهروندان غیر اروپایی برای طی کردن آزمون های ورودی با محدودیت هایی مواجه هستند که نیاز است برای رفع آن با وکلای مهاجرت مشاوره داشته باشند، کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده ارائه خدمات به شما عزیزان در این زمینه میباشند . خوشبختانه آزمون ورودی در قالب زبانهای ایتالیایی و انگلیسی برگزار می شود ولی از آن جهت که تعداد دانشگاههای ایتالیایی که دوره های انگلیسی ارائه می دهند، محدود هستند، شانس متقاضیان برای تحصیل به زبان انگلیسی کمتر از زبان ایتالیایی است.


تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

متقاضیانی که مدرک زبان انگلیسی و یا ایتالیایی ندارند این امکان را دارند تا بدون مدرک زبان نیز برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام کنند. بدین ترتیب که باید در دوره های زبان در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا شرکت کنید و بعد از اتمام دوره زبان، قادر به اخذ پذیرش از دانشگاهای پزشکی ایتالیا خواهید بود. همچنین در صورتی که در آموزشگاههای زبان ایتالیایی به یادگیری این زبان ایتالیایی مشغول هستید، با ارائه نامه و یا مدرک زبان ایتالیایی آموزشگاه مورد نظر نیز می توانید برای تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی اقدام کنید.

تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا

مدارک لازم

مدارکی که متقاضیان برای اخذ پذیرش دانشجویی نیاز دارند عبارتند از: عکس صفحه اول پاسپورت، مدارک و نمرات زبان ایتالیایی یا انگلیسی، گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی و همچنین دیپلم به همراه ریز نمرات این دوره ها، گواهی نمره قبولی در آزمون IMAT ایتالیا، به این نکته توجه داشته باشید که مدارک ارائه شده حتما باید به یکی از زبان های ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.


آزمون IMAT چیست؟

تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی برای دانشجویان بین المللی تنها در صورت کسب نمره قبولی در آزمون IMAT امکان پذیر است. این آزمون در هر سال یکبار برگزار می شود و تاریخ برگزاری آن معمولا در ماههای آوریل تا سپتامبر است که از قبل به متقاضیان اعلام خواهد شد. نتایج این آزمون در چند هفته پس از برگزاری آن، در سایت آن اعلام می شود. آزمون IMAT متشکل از 60 سوال از دروسی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی، اطلاعات عمومی و موضوعات روانشناسی می باشد. این آزمون در 20 کشور دنیا برگزار می شود و متقاضیان ایرانی برای شرکت در آن باید به یکی از کشورهای امارات متحده یا ترکیه سفر کنند.


هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی

به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان ایتالیایی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا پایینتر است. اگر شما علاقه مند به تحصیل پزشکی در کشوری خارج از ایران هستید، کشور ایتالیا گزینه بسیار مناسبی خواهد بود، زیرا علاوه بر هزینه های تحصیلی پایین، برخی از دانشکده های برتر پزشکی اروپا و کل دنیا در این کشور زیبا قرار دارند و همانطور که اشاره شد امکان تحصیل پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. هزینه ثبت نام در آزمون IMAT حدود 120 یورو می باشد. به طور کلی شهریه رشته های پزشکی در کشور ایتالیا بین 500 تا 3500 یورو بسته به دانشگاه انتخابی متفاوت است. توجه داشته باشید گرانترین شهرها برای تحصیل وهمچنین زندگی در ایتالیا، شهرهای رم، میلان و بولونیا و ارزانترین شهرها، پیزا، پادوا و تورین هستند که هزینه زندگی در هر کدام از این شهرها و البته با توجه به سبک زندگی دانشجو، متفاوت و معمولا در حدود 600 تا 800 یورو در ماه برای هر نفر خواهد بود.


تحصیل به زبان ایتالیایی در ایتالیا با بورسیه

ایتالیا یکی از کشورهای محبوب بین دانشجویان بین المللی است و یکی از مهمترین دلایل این محبوبیت، ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع به دانشجویان و علی الخصوص دانشجویان کشورهای جهان سوم است، اما برای دریافت بورسیه، متقاضی باید مدارک لازم را به صورت کامل ارائه کند. یکی از اصلی ترین بورسیه هایی که در ایتالیا به دانشجویان اعطا می شود، بورسیه استانی ایتالیا است که ارزشی معادل 5.200 یورو دارد و دانشجو با دریافت این بورسیه قادر به پرداخت کامل هزینه های خوابگاه و شهریه دانشگاه خواهد بود.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

رشته های دانشگاه پلی تکنیک میلان

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی پزشکی ایتالیا

آزمون پزشکی ایتالیا IMAT

هزینه تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید