کار در ایتالیا

مهاجرت کاری به ایتالیا

کشور های اتحادیه اروپا در مورد قوانین مهاجرتی در بسیاری از موارد مشابه عمل میکنند.ایتالیا نیز از این قانون مستثنی نیست و افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند به غیر از برخی موارد استثنائی باید بر اساس قوانین اتحادیه اروپا عمل کنند.طبق این قانون متقاضیان برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید پیشنهاد کاری از کارفرمای معتبر داشته باشند.

اطلاعات بیشتر

شناخت ایتالیا

جمهوری ایتالیا کشوری است در جنوب قاره اروپا که از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی تشکیل شده است.پایتخت ایتالیا شهر تاریخی رم است و زبان رسمی آن ایتالیایی است.جمعیت این کشور حدود 60.600.000 نفر است که 3/94 آنها مسیحی اند.ایتالیا جزو کشور های اتحادیه اروپا است و واحد پول آن یورو است.

کار در ایتالیا

ایتالیا جزو کشور های توسعه یافته است و عضو گروه جی هشت است.این گروه از کشور های توسعه یافته و پیشرفته تشکیل شده است.این کشور پنجمین کشور پر جمعیت اروپا است و آب و هوای معتدل فصلی دارد.دو کشور مستقل کوچک واتیکان و سان مارینو در خاک ایتالیا قرار دارند.ایتالیا دارای تاریخ بسیار غنی و پر باری است و آثار تاریخی زیادی دارد.صنعت توریسم و گردشگری یکی از پایه های اساسی این کشور است.

اقتصاد قوی ، تاریخ و فرهنگ غنی ،سطح زندگی بالا و شرایط کاری مناسب از دلایلی است که مهاجران را از سراسر دنیا برای مهاجرت کاری به ایتالیا علاقه مند میکند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید همراه ما باشید تا در این مقاله به بررسی شرایط کاری و دریافت ویزای کاری ایتالیا بپردازیم.و اطلاعات جامع در رابطه به تحصیل در ایتالیا به دست آوریم.


ویزای کار ایتالیا

کشور های اتحادیه اروپا در مورد قوانین مهاجرتی در بسیاری از موارد مشابه عمل میکنند.ایتالیا نیز از این قانون مستثنی نیست و افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند به غیر از برخی موارد استثنائی باید بر اساس قوانین اتحادیه اروپا عمل کنند.طبق این قانون متقاضیان برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید پیشنهاد کاری از کارفرمای معتبر داشته باشند. کارفرما باید ابتدا عنوان شغلی مورد نظر را به مدت 3 ماه در ایتالیا و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند. در صورتی که پس از گذشت این مدت متقاضی ای برای شغل پیدا نشد میتواند از نیروهای کشور های ثالث استفاده کند.

کار در ایتالیا

ویزای کاری ایتالیا برای بسیاری از مشاغل از طریق سیستم سهمیه بندی صادر میشود.در این سیستم متقاضیان باید از معیار های مورد نیاز برای دریافت سهمیه برخوردار باشند و سهمیه شغلی اش خالی باشد.اما در مورد مشاغلی که با کمبود نیروی کار مواجه اند وضعیت متفاوت است و برای اشتغال در آن ها نیازی به دریافت سهمیه نیست.

پس از دریافت پیشنهاد شغلی کارفرما باید مراحل تکمیل پرونده درخواست کار شما در ایتالیا را انجام بدهد.کارفرمای شما باید ثابت کند که برای موقعیت شغلی مورد نظر هیچ شهروندی از ایتالیا و اتحادیه اروپا وجود ندارد.پس از این کار از طریق شورای مهاجرت استانی که کار شما در آن واقع شده است مدارک شما دریافت شده و به همراه دعوت نامه کار به سفارت ایتالیا در ایران ارسال میشود و شما میتوانید برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

پروسه اخذ این ویزا حدود 1 ماه طول میکشد.این ویزا برای ایرانیان با اعتبار 3 ماهه صادر میشود و پس از اتمام آن برای دوره 6 ماهه قابل تمدید است.پس از گذشت یکسال از تاریخ اقامت فرد در ایتالیا برای تمدید ویزا متقاضی باید اعلام کند که در حال یادگیری زبان ایتالیایی می باشد.

لازم به ذکر است مهاجران ساکن در ایتالیا پس از گذشت 4 سال از تاریخ اقامت و پرداخت مالیات و حق بیمه میتوانند برای دریافت اقامت دائم ایتالیا درخواست بدهند.


شرایط ویزای همراه

متقاضیان درخواست ویزای کاری ایتالیا پس از صدور ویزای خود میتوانند برای الحاق همسر و فرزندان زیر 18 سال خود نیز درخواست صدور ویزا بدهند. پروسه درخواست ویزای همراه باید در کشور مبدأ انجام شود. همچنین ممکن است برخی افراد بتوانند برای همراهی پدر و مادر خود نیز ویزای همراه دریافت کنند.در برخی شرایط ممکن است متقاضی اصلی نتواند خانواده خود را همراه خود ببرد و مجبور شود پس از ورود به ایتالیا اقدامات لازم برای الحاق خانواده خود را انجام دهد همچنین برای افرادی که ویزای کاری آن ها کمتر از یکسال است امکان آوردن همراه وجود ندارد.

شرایط کار و نرخ بیکاری در ایتالیا

یکی از مهمترین نکاتی که برای مهاجرت کاری به هر کشوری باید در نظر داشت شرایط کاری و نرخ بیکاری در آن کشور است.در کشور ایتالیا کارمندان به طور متوسط در هر هفته بین 35 تا 40 ساعت کار میکنند و اجازه 8 ساعت اضافه کاری در هر هفته را دارند.ساعات کاری در این کشور به طور معمول از 8 صبح تا 1 ظهر و پس از زمان صرف نهار 2 ساعته از 3 ظهر تا 7 عصر می باشد.

نرخ بیکاری در ایتالیا هم اکنون حدود 5/10 درصد است که نسبت به کشور های دیگر اروپا نرخ بالایی به حساب می آید.

نرخ بیکاری کنونی ایتالیا که حدود 5/10 درصد است در مقابل دیگر کشور های اروپایی مانند بلژیک با 5/5 درصد، اتریش با 8/4 درصد، آلمان با 3/3 درصد، جمهوری چک با 2/2 درصد و مجارستان با 6/3 درصد نرخ بسیار بالایی به حساب می آید که متقاضیان مهاجرت به این کشور باید به این نکته توجه کافی داشته باشند.

تعداد اشخاص بیکار در ایتالیا ماه ژانویه سال 2019 میلادی 2.790.050 نفر بوده است که نسبت به ماه دسامبر 2018 با 2.703.900 نفر افزایش چشمگیری داشته است.با اینکه از سال 2014 نرخ بیکاری در ایتالیا روند کاهشی داشته است اما با توجه به افزایش جمعیت تعداد بیکاران در سال 2018 بیشترین تعداد تا به حال بوده است.


شرایط درخواست ویزای کار در ایتالیا

کار در ایتالیا

در اولین مرحله باید بدانید که برای کار و زندگی در ایتالیا به دانستن زبان ایتالیایی نیازمندید و باید بتوانید به این زبان صحبت کنید. در صورتی که بخواهید در شغل های بین المللی و گردشگری مشغول به کار شوید باید به غیر از زبان ایتالیایی زبان انگلیسی نیز آموخته باشید. برای کار در ایتالیا باید بالای 18 سال داشته باشید همچنین برای کار در مشاغل فنی بهتر است از ابتدا در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کنید.حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای اکثر شغل ها در ایتالیا لیسانس است که باید مورد تایید دولت این کشور باشد.

همانطور که ذکر کردیم برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید کارفرما داشته باشید.برای این کار باید موقعیت شغلی مورد نظر خود را پیدا کنید و رزومه خود را ارسال کنید.با توجه به نرخ بیکاری بالا در ایتالیا یافتن شغل مناسب در این کشور امری دشوار است و باید رزومه پر باری داشته باشید.پس از دریافت ویزا و ورود به خاک ایتالیا 8 روز فرصت دارید تا قرارداد کار را با کارفرمای خود تنظیم و به امضا برسانید و از پلیس محلی مجوز اقامت دریافت کنید.در این مراحل انگشت نگاری انجام میشود و فرد باید فرم های مربوطه را تکمیل کند.


مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار در ایتالیا

 1. دعوت نامه کار
 2. پاسپورت با اعتبار کافی
 3. عکس پاسپورتی
 4. آخرین مدرک تحصیلی
 5. گواهی عدم سوء پیشینه
 6. پرینت حساب جهت اثبات تمکن مالی به میزان 10.000 یورو
 7. گواهی ازدواج در صورت تأهل
 8. گواهی پزشکی
 9. رزومه کاری دقیق
 10. تکمیل فرم های مربوط
 11. اثبات محل اقامت در ایتالیا
 12. ارائه مدرک زبان در صورت وجود
 13. واریز هزینه ها

تمامی مدارک باید ترجمه شده باشد و توسط وزارت امور خارجه و دادگستری ایران مهر و تأیید شده باشند.همچنین تمام مدارک باید بدون خدشه و دستکاری ارائه شود.ممکن است بسته به شرایط موجود از متقاضی مدارک دیگری نیز درخواست شود.هزینه صدور ویزا نیز 116 یورو می باشد.


ویزای همراه

 1. پاسپورت با اعتبار کافی
 2. گواهی اشتغال به کار شخص اصلی
 3. گواهی حقوق و دستمزد شخص اصلی
 4. گواهی عدم سوء پیشینه
 5. گواهی ازدواج و تولد فرزندان
 6. مدارک محل اقامت در ایتالیا
 7. گواهی پزشکی
 8. واریز هزینه به میزان 50/27 یورو برای هر نفر

مشاغل مورد نیاز در ایتالیا

برای مهاجرت کاری به هر کشوری باید از مشاغل مورد نیاز آن کشور اطلاع داشته باشید تا بتوانید شرایط را برای مهارت خود بسنجید. ایتالیا با اینکه شرایط کاری مناسبی ندارد اما در برخی حوزه های کاری مانند کامپیوتر و الکترونیک ، آموزش و پرورش ، مکانیک و تکنولوژی و ریاضی کمبود نیروی کاری دارد. مشاغلی که در سال 2019 نیاز به نیروی کار دارند:

کار در ایتالیا
 • معمار حرفه ای
 • مهندس IT
 • انیمیشن ساز
 • مهندس فرآیند
 • متخصص شبکه
 • مددکار
 • مدیر عملیات
 • مدیر فروش
 • سونوگراف بالینی
 • فروشنده خدمات اجرایی

میزان دستمزد در ایتالیا

یکی از مهمترین معیار ها برای انتخاب کشور جهت مهاجرت کاری میزان دستمزد در آن کشور است.حداقل و حداکثر حقوق معین شده ای در ایتالیا وجود ندارد و میزان دستمزد بر اساس نظر کارفرما و توافق بین طرفین است اما به طور کلی میزان دستمزد ها در ایتالیا به نسبت دیگر کشور های اروپایی پایین تر است.اتحادیه های کارگری حداقل حقوق را برای هر ساعت 7 یورو تعیین کرده اند و حداقل حقوق در شهر رم که پایتخت است حدود 1400 یورو در ماه است.متوسط حقوق ماهیانه در ایتالیا 3250 یورو می باشد.

یافتن کار در ایتالیا

برای پیدا کردن شغل در ایتالیا راه های متفاوتی وجود دارد که در زیر به آن ها میپردازیم.

بیشتر روزنامه های ایتالیا بخش ویژه ای برای آگهی های استخدام دارند.برخی از روزنامه ها در روزهای خاص هفته اقدام به چاپ آگهی های استخدام میکنند.

در ایتالیا موسسه های منطقه ای کاریابی وجود دارد که زیر نظر وزارت کار و رفاه اجتماعی فعالیت دارند.میتوانید به صورت حضوری به این موسسات مراجعه نموده و ثبت نام کنید.

با مراجعه به سایت های کاریابی ایتالیا و یا بین المللی میتوانید به جست و جوی شغل در ایتالیا بپردازید.برخی از این سایت ها عبارتند از:

 • Eures job search
 • Glass door
 • Job online
 • Monster
 • Jobs in milan
 • Net
 • Reed
 • The local Italy

افرادی که در اتحادیه اروپا به جستجوی شغل هستند میتوانند از طریق این شبکه که حاوی اطلاعات لازم می باشد اقدام کنند.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

مهاجرت به ایتالیا

اقامت تحصیلی ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید