اقامت ایتالیا

Applyman

اخذ اقامت ایتالیا به دلایل گوناگونی مورد توجه متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور میباشد. سطح مطلوب رفاه، طبیعت و تاریخ جذاب ایتالیا، هزینه های پایین زندگی، امکان تحصیل کم هزینه، دسترسی به تمام کشورهای اتحادیه اروپا و… از جمله این دلایل است. روش های مختلفی برای اخد اقامت ایتالیا پیش روی متقاضیان قرار دارد که از جمله آنها میتوان به تحصیل در کشور ایتالیا ، کار در ایتالیا ، سرمایه گذاری و ازدواج اشاره کرد. هرکدام از این روش ها شرایط خاص خود را دارند و متقاضیان باید با توجه به امکانات خود روش مناسب خود را انتخاب کنند.

در ادامه این مقاله شمارا را با روش ها و مزایای اخذ اقامت ایتالیا آشنا خواهیم کرد. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده در اختیار قرار دادن تجربه و اطلاعات خود در در زمینه مهاجرت به ایتالیا به شما عزیزان هستند.

اقامت ایتالیا

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل

از جمله روش هایی که به اقامت ایتالیا منجر میشوند، تحصیل در ایتالیا است. متقاضیان میتوانند برای تحصیل در این کشور به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی اقدام کنند. نمرات زبان مورد نیاز برای تحصیل در این کشور برای دوره های ایتالیایی B2 و برای دوره های انگلیسی زبان آیلتس 6_7 (با توجه به مقطع تحصیلی) میباشد. همچنین متقاضیان تحصیل در این کشور این شانس را دارند تا از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کنند و تا حد زیادی هزینه های تحصیلی خود را پوشش دهند. در هنگام تحصیل در این کشور دانشجویان اجازه 20 ساعت کار پاره وقت در هفته را نیز دارند. دانشجویان پس از اتمام تحصیل خود در این کشور تا یک سال فرصت دارند تا با یافتن شغل در ایتالیا و یا هرکدام از کشورهای اتحادیه اروپا ویزای خود را به کاری تبدیل و سپس به اقامت ایتالیا دست پیدا کنند. امکان گرفتن ویزای همراه نیز در پروسه تحیل در ایتالیا فراهم است.

در هنگام تحصیل درکشور ایتالیا امکان سفر بدون محدودیت به کشورهای اتحادیه اروپا را نیز دارید. این نکته قابل ذکر است که برای رشته های پزشکی و مهندسی متقاضیان ملزم به شرکت در آزمون ورودی مخصوص هریک از این رشته ها هستند.


مهاجرت کاری به ایتالیا

روش دیگری که به وسیله آن میتوان به اقامت ایتالیا دست یافت، کار در ایتالیا است. ایتالیا نیز در زمینه قوانین کاری از سایر کشورهای اتحادیه اروپا تبعیت میکند و قوانین کاری این کشور تفتون چندانی با این کشورها ندارد.

پروسه مهاجرت کاری به ایتالیا به این صورت است که متقاضی ابتدا باید از یک کارفرمای ایتالیایی پیشنهاد شغلی دریافت کند. البته کارفرما ابتدا باید پیشنهاد شغلی خود را یه مدت سه ماه در ایتالیا و پس از آن به مدت سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند و در صورت پیدا نشدن متقاضی داخل خاک اتحادیه میتواند شغل را به شما پیشنهاد دهد.

برای مشاغلی که نیاز نیروی کار در آنها وجود ندارد قانون سهمیه بندی اعمال میشود و لی برای مشاغلی که در آن کمبود نیرو وجود دارد این قانون اعمال نمیشود.مانند ساید کشورهای اتحادیه اروپا، متقاضیان پس از حدود 3 الی 4 سال فعالیت شغلی در ایتالیا و پرداخت مالیات این امکان را دارند تا به دولت درخواست اقامت این کشور را ارائه دهند. همچنین پس از سه ماه فعالیت در شغل خود امکان پیوست کردن خانواده برای شما فراهم است.

انواع ویزای کاری ایتالیا شامل: ویزای پیشنهاد شغلی، ویزای کار تعطیلات، ویزای جستجوی کار هستند.

مهاجرت کاری به ایتالیا

مدارک و شرایط مورد نیاز برای کار در ایتالیا

برای مهاجرت کاری به ایتالیا و پس از آن اخذ اقامت ایتالیا نیازمند مدارکی هستید که از جمله آنها میتوان به دانش زبان ایتالیایی اشاره کرد. برای زبان به حداقل نمره B1 زبان ایتالیایی نیاز دارید و با توجه به نوع حرفه خود ممکن است به زبان انگلیسی نیز ننیاز پیدا کنید که این موضوع به نظر کارفرما بستگی دارد. از دیگر الزامات کار در ایتالیا داشتن سن بالای 18 سال است و بابد توجه داشته باشید برای کار در مشاغل فنی بهتر است ابتدا در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کنید. حداقل مدرک مورد نیاز برای اکثریت شغل ها در ایتالیا لیسانس است که باید مورد تایید دولت این کشور باشد.

مراحل پروسه مهاجرت کاری به ایتالیا به این صورت است که پس از یافتن شغل مورد نظر کارفرما باید رزومه و سابقه کاری خود را برای کارفرما ارسال کنید و در یک مصاحبه از طریق اسکایپ شرکت کنید. با توجه به نرخ بیکاری کشور ایتالیا ممکن است فرایند پیدا کردن شغل و تایید کارفرما به طول بی انجامد و با دشواری هایی مواجه شوید که داشتن زرومه، مدارک، سابقه کاری و سطح زبان قوی میتواند کمک کننده باشد.

پس از تایید کارفرما و اخذ ویزا مدت یک هفته زمان دارید تا به عقد قرارداد کاری اقدام کنید و برای اخذ اقامت موقت کاری به اداه مربوطه مراجعه کنید.

دعوت نامه کار، پاسپورت، عکس پاسپورتی، آخرین مدرک تحصیلی، تمکن مالی به میزان 10.000 یورو، رزومه کاری دقیق، ارائه مدرک زبان و… از جمله مدارم لازم برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

رشته هایی مانند معمار حرفه ای، مهندس IT، انیمیشن ساز، مهندس فرآیند، متخصص شبکه، مددکار، مدیر عملیات، مدیر فروش، سونوگراف بالین، فروشنده خدمات اجرایی از تقاضا و بازار کار خوبی در ایتالیا بهره مند هستند و یافت شغل در این رشته ها به نسبت باقی مشاغل راحت تر است.


هزینه زندگی در ایتالیا

اطلاع از هزینه های کشور مورد نظر از مهم ترین بخش ها تصمیم گیری برای متقاضیان است. به طور کلی کشور ایتالیا برای زندگی کشور کم هزینه های به شمار می آید و هزینه زندگی برای هر شخص با توجه به سبک زندگی از 500 تا 700 یورو در ماه تخمین زده میشود که در مورد نهاجرت تحصیلی این امکان برای متقاضیان فراهم است تا با بهره مندی از بورسیه های قابل قبول تا حد زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند. البته باید توجه داشت هزینه های زندگی با توجه به سبک زندگی هر شخص متفاوت است و ارقام بیان شده صرفا میانگینی از حالت کلی هزینه های زندگی در ایتالیا میباشد.


اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش های اخذ اقامت ایتالیا روش ازدواج با شخص ایتالیایی است. در صورتی که تبعه خارجی با تبعه ایتالیا بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت وی اقدام به ازدواج نماید بعد از مدت دوسال اقامت می‌تواند اقامت ایتالیا را کسب نماید. چنانچه دارای فرزندی اعم از فرزند اصلی خود یا فرزند خوانده باشند مدت زمان اقامت میتواند به یکسال و نیم کاهش پیدا می‌کند. این روش در بسیاری از کشورهای جهان پذیرفه شده میباشد و ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و در صورت ازدواج با شخص ایتالیایی میتوانید پس از مدت دو الی سه سال درخواست پاسپورت ایتالیایی کنید.

اخذ اقامت ایتالیا از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق ازدواج به شرح ذبل هستند:

  • گواهی تولد و مدارک تولد فرد که به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد و مورد تایید سفارت باشد.
  • مدارک شناسایی و پاسپورت فرد متقاضی اقامت ایتالیا که دارای اعتبار باشد
  • مدارکی مبنی بر اینکه فرد منعی برای ازدواج ندارد مثل اینکه در عقد زوجیت فرد دیگر نباشد.
  • گواهی‌ها و مدارک مذکور بالا هر دو باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود

مزایای اقامت ایتالیا

  • دسترسی به مزایای تحصیلی که شامل آموزش سطح بالای مجانی بالقوه است.
  • دسترسی به مزایای پزشکی که شامل مراقبت‌های پزشکی مجانی است.
  • حق سرمایه‌گذاری اقتصادی که تنها شامل شهروندان اتحادیه اروپا می‌باشد
  • بهر مندی از امکانات شهروندی هم تراز با استانداردهای اتحادیه اروپا
  • هزینه های پایین زندگی در ایتالیا

مقالات و مطالب مرتبط با اقامت ایتالیا جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

راهنمای مهاجرت به ایتالیا

کار در ایتالیادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید