تحصیل در ایتالیا

همه چیز در مورد تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از نظر راحت و بی دغدغه بودن دانشجو در امر دریافت پذیرش، در اروپا رتبه اول و در جهان رتبه سوم را کسب نموده است. پس اگر به تحصیل در این کشور می‌اندیشید، می‌توانید تنها با چند گام ساده به نتیجه‌ی دلخواه خود دست پیدا کنید.

اطلاعات بیشتر
تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از زیباترین کشورها در جنوب غربی قاره‌ی اروپا و ملقب به سرزمین چکمه با جمعیت بیش از 60 میلیون نفر، هشتمین اقتصاد بزرگ جهان می‌باشد. شهر زیبا و افسانه‌ای رم پایتخت کشور ایتالیا می‌باشد. بناهای تاریخی و چشم نواز کشور ایتالیا مانند برج پیزا و شهر ونیز که برای همگان آشناست و نیازی به تعریف ندارد چشم هر بیننده و جهان‌گردی را به خود خیره می‌کند. از دیگر جاذبه‌های دیدنی ایتالیا می‌توان به شهر تروی، ورونا، جزیره لاپلوسا، کلیسای دی سن فرانسسکو اشاره نمود. هر سالانه گردشگران زیادی به قصد دیدن از این بناها و مناظر دیدینی وارد کشور ایتالیا می‌شوند و به این صورت حدود 6% از تولید داخلی کشور ایتالیا به گردشگران خارجی اختصاص داده می‌شود. وجود دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی معتبر و همچنین ارائه بورسیه‌های متنوع و ایده‌آل ایتالیا را به مقصدی مناسب جهت تحصیل بدل نموده است. البته این کشور شرایطی را جهت تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان بین‌المللی لحاظ نموده که در ادامه به طور مفصل به آن می‌پردازیم.

تحصیل در ایتالیا، عضو بودن این کشور در اتحادیه اروپا را می‌توان از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این کشور برشمرد. اما این مزیت شامل چه مولفه‌هایی می‌باشد؟ شما به عنوان یک دانشجو برای تحصیل در این کشور امکان بهره‌مندی از استاندارد‌های لازم نظیر پوشش بیمه، بهداشت و خدمات اجتماعی را خواهید داشت. همچنین در یک کشور مدرن با پیشینه‌ی قوی و بلند مدت تحصیل خواهید کرد. فرهنگ کشور و مردم ایتالیا به قدری بالاست که نیاز به تعریف و توضیح بیش از حد نیست. لازم به ذکر است که دوره‌های مختلف تحصیلی و همچنین زمان پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا مختلف در این کشور با هم تفاوت دارد.

البته نباید فراموش کرد که هزینه تحصیل در ایتالیا هم نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین می‌باشد. بنابراین اکثر افراد ترجیح می‌دهند به جای پرداخت هزینه‌ی بیشتر جهت تحصیل در کشورهای گران، ایتالیا را انتخاب نمایند. البته نزدیک بودن فرهنگ و تاریخ دیرینه‌ی ایران و ایتالیا باعث شده تا اکثر مردم کشورمان به سمت تحصیل در ایتالیا گرایش پیدا کنند.

تحصیل در ایتالیا
تحصیل در ایتالیا

شما با انتخاب تحصیل در ایتالیا امکان تحصیل در 170 رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را پیدا خواهید کرد. وجود متقاضیان فراوان در مقطع دکترا در اکثر کشورهای اروپایی باعث شده تا تحصیل در این کشور جهت مقطع دکترا نیز در اکثر رشته‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. البته نباید فراموش کرد که رویکرد بین‌المللی میان کشورهای اروپایی باعث شده تا بسیاری از رشته‌ها در مقاطع پایین‌تر مانند کارشناسی یا کارشناسی ارشد هم به زبان انگلیسی ارائه شوند.با توجه به این موارد می‌توان گفت که زبان انتخابی مشکل خاصی را جهت ادامه تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان ایجاد نخواهد کرد.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در ایتالیا، معرفی برترین مراکز آموزشی، مدارک مورد نیاز، اقامت پس از تحصیل و … مواردیست که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات لازم را کسب نمایید.

پادکست بورسیه استانی ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

همان‌طور که عنوان شد با توجه به اعتبار دانشگاه‌های کشور ایتالیا، ارائه بورسیه به کشورهای جهان سوم و هزینه‌های مناسب زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیاری از متقاضیان به قصد تحصیل در ایتالیا وارد این کشور می‌شوند تا از تحصیل در سرزمین چکمه‌ها لذت ببرند. دانشجویان می‌بایست جهت دریافت پذیرش و ویزا برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا مدارک لازم از جمله مدرک آیلتس با نمره درخواست شده از سمت دانشگاه را ارائه نموده تا امکان ورود و تحصیل در این کشور را داشته باشند. در ادامه‌ی این مقاله به تمام شرایط و مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزا اشاره خواهیم کرد تا متقاضیان عزیز با اطلاعات کامل در مسیر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا گام بردارند.


نظام آموزشی ایتالیا

کشور ایتالیا با توجه به پیشینه‌ی غنی در حوزه‌ی فرهنگ از سسیتم آموزشی با کیفیتی برخوردار بوده و متقاضیان می‌توانند با خیالی آسوده از بابت امکانات و سیستم آموزشی به تحصیل در ایتالیا بپردازند. تحصیل در ایتالیا به دو صورت دولتی و خصوصی انجام می‌‎‌پذیرد. سیستم آموزشی در کشور ایتالیا به طور کلی به 5 سطح اصلی تقسیم‌بندی می‌شود:

 • پیش دبستان
 • دبستان
 • دبیرستان سطح اول (متوسطه)
 • دبیرستان سطح دوم (دبیرستان)
 • دانشگاه
نظام آموزشی ایتالیا
نظام آموزشی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از 5 سالگی آغاز، اما از 6 سالگی تحصیل به صورت اجباری انجام می‌پذیرد و به طور کلی دوره آغازین 5 سال به طول می‌انجامد. پس از این دوره شخص وارد یک دوره سه ساله می‌شود که به دوره سه ساله متوسطه معروف است و در آن علوم پایه و ریاضی اهمیت بیشتری به خود می‌گیرند. سپس امتحانات داخلی برگزار شده و پس از آن شخص وارد تحصیل در دوره دبیرستان می‌شود. این دوره نیز مانند دوره نخست تحصیل 5 ساله است.

پس از عبور از دوره‌ی متوسطه امتحانات نهایی برگزار می‌شود و شخصی که بتواند نمره قابل قبول را دریافت نماید، مدرکی را تحت عنوان دیپلم رسمی ایتالیا دریافت خواهد کرد. پس از این دوره متقاضی می‌تواند جهت ادامه تحصیلات وارد دانشگاه شود. دانشگاه‌های ایتالیا با قدمت طولانی و تاریخی دیرینه در جهت آموزش، همواره مورد توجه دانشجویان بین‌المللی بوده و به همین علت موفق به دریافت رتبه‌های جهانی نیز شده‌اند.


تحصیل در ایتالیا مقطع دبیرستان

رفاه، امنیت اجتماعی، سیستم‌های آموزشی به روز و با کیفیت از دلایل مهم تحصیل در دبیرستان‌های ایتالیا می باشد. تحصیل در ایتالیا مقطع دبیرستان از سن 11 سالگی شروع شده و تا 14 سالگی ادامه می‌یابد. دانش‌آموزان در این مقطع با فراگیری دروس مختلف آماده تحصیل در مقاطع باالاتر می‌شوند. افراد جهت تحصیل در مقطع دبیرستان ابتدا می‌بایست دوره‌ی متوسطه را گذرانده باشند و مدرک نهایی پایان دوره‌ی متوسطه را پیش از ورود به مقطع دبیرستان ارائه نمایند. به طور کلی با توجه به سیستم آموزشی کشور ایتالیا دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان آینده تحصیلی و شغلی خود را انتخاب نموده و مهیای ورود به کالج و دانشگاه می‌شوند.


تحصیل در ایتالیا مقطع کالج

تحصیل در ایتالیا مقطع کالج با فراهم نمودن شرایط مناسبی دانشجویان را آماده‌ی ورود به دانشگاه نموده و تقریبا مشابه مقطع پیش دانشگاهی در کشور ایران است. دانشجویانی که دارای مدرک دیپلم هستند با تحصیل در کالج  تا حدودی با فضای دانشگاه آشنا شده و مهیای ورود به این مقطع می‌شوند. از طرف دیگر دانشجویانی که به زبان تحصیل در کشور مورد نظر تسلط ندارند می‌توانند از طریق گذراندن دوره‌های زبان در کالج کشور مقصد شرکت نموده و با فراگیری دروس پایه به دانشگاه ورود نمایند. به طور کلی می‌توان گفت کالج پلی جهت ورود به دانشگاه بوده و دانشجویان با تحصیل در کالج و آشنایی با محیط آکادمیک دانشگاهی از شرایط بهتری جهت ورود به دانشگاه بهره‌مند خواهند شد.


کالج زبان در ایتالیا

اغلب اوقات متقاضیان ضمن نداشتن آمادگی لازم در زبان مربوطه جهت تحصیل این امکان را دارند تا از طریق ورود و گذراندن دوره‌های زبان در کالج کشور مقصد پیش از شروع دانشگاه، آمادگی لازم را کسب نمایند. دانشجویان جهت تحصیل در ایتالیا نیز این امکان را دارند تا با ورود به کالج طی مدت زمان حدود 6 ماه الی 1 سال به آموزش زبان ایتالیایی یا انگلیسی با توجه به شرایط تحصیل بپردازند. شهرهای فلورانس، رم و میلان از مطرح‌ترین شهرهایی هستند که با توجه به وجود کالج‌های زبان در سطوح مختلف، مقاصد مناسبی جهت متقاضیان بین‌المللی می‌باشد.


تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی

تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی عمدتاً به زبان رسمی این کشور، یعنی ایتالیایی انجام می‎‌گیرد. اما همانطور که ذکر شد امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این مقطع وجود دارد. در این خصوص شما پیش از انتخاب دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر می‌بایست نسبت به این موضوع آگاه شوید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی جهت رشته مورد نظر وجود دارد یا خیر. در غیر این صورت باید دوره مربوط به یادگیری زبان ایتالیایی را گذرانده و مدرک مربوطه را جهت اخذ ویزای ایتالیا ارائه نمایید. دوره‌ی کارشناسی اغلب 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان بین‌المللی این امکان را دارند تا جهت کنترل و پرداخت هزینه‌ها از بورسیه استفاده نمایند. در ادامه افراد پس از اتمام تحصیلات مدرک Laurea که در سیستم دانشگاهی اروپا معادل مدرک کارشناسی است را دریافت می‌نمایند. لازم به ذکر است متقاضیان در مقطع کارشناسی اجازه 20 ساعت کار در هفته را خواهند داشت.


تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان بین‌المللی این فرصت را دارند تا جهت تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی مشغول شوند. البته نباید فراموش کنید که ارائه‌ی مدرک زبان درخواست شده الزامی می‌باشد. متقاضیان مسلط به زبان ایتالیایی می‌بایست مدرک زبان مربوطه را ارائه نموده و پذیرش را از دانشگاه مورد نظر دریافت نمایند. طول مدت تحصیل در مقطع فوق لیسانس 2 سال است و بسته به رشته انتخابی امکان کوتاه‌تر شدن این زمان نیز وجود دارد. همانند دانشجویان دوره کارشناسی متقاضیان امکان دریافت بورسیه جهت تحصیل در این دوره را نیز خواهند داشت. در مقطع کارشناسی ارشد نیز متقاضیان اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند و از این طریق خواهند توانست بخشی از هزینه‌های زندگی در ایتالیا را تامین نمایند.


تحصیل در ایتالیا مقطع دکترا

تحصیل در ایتالیا مقطع دکترا به زبان انگلیسی رایج است، اما تحصیل به زبان ایتالیایی نیز در این مقطع امکان‌پذیر می‌باشد. در دوره‌ی دکترا پیش از ورود به دانشگاه، متقاضیان باید جهت دریافت پذیرش مدارک زبان درخواست شده را ارائه نمایند. مدت زمان تحصیل در دوره مذکور 3 الی 5 سال با توجه به رشته انتخابی به طول خواهد انجامید. ضمنا دانشجویان امکان دریافت بورسیه جهت تحصیل در ایتالیا  مقطع دکترا را نیز دارند و بابت این موضوع تفاوت فاحشی بین متقاضیان داخلی یا بین‌المللی وجود ندارد. تحصیل دکترا در کشور ایتالیا با توجه به هزینه‌های مناسب و همچنین اختصاص بورسیه‌های متنوع از طرفداران بی‌شماری برخوردار است.


شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

اغلب کشورهای خارجی جهت تحصیل متقاضیان بین‌المللی شرط معدل را لحاظ نموده و متقاضیان می‌بایست جهت ورود و تحصیل در کشور مقصد از معدل لازم برخوردار باشند. کشور ایتالیا نیز شرط معدل را به عنوان یکی از موارد لازم جهت تحصیل در این کشور لحاظ نموده است. البته شرط معدل جهت ورود به مقاطع مختلف در ایتالیا و همچنین با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است اما به طور کلی جهت ورود و تحصیل در ایتالیا حداقل نمره 15 لازم می‌باشد و در برخی از مراکز آموزشی ممتاز و دارای رتبه‌بندی جهانی معدل درخواست شده ممکن است بالاتر باشد.


تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

تحصیل در اغلب کشورهای بین‌المللی با داشتن مدرک دیپلم یکسان می‌باشد. در کشور ایتالیا نیز متقاضیان این امکان را دارند تا با ارائه‌ی دیپلم جهت تحصیل در مقطع کارشناسی اقدام نمایند. با توجه به اینکه رشته‌های محدودی در ایتالیا مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود، دانشجویان می توانند در صورت تمایل نسبت به یادگیری زبان ایتالیایی نیز اقدام نموده تا در مقطع کارشناسی با حق انتخاب گسترده‌تری رشته‌ی مورد نظر جهت تحصیل را انتخاب نمایند. تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی همان‌طور که در مطالب پیشین عنوان شد مابین 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد.

تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم
تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

شرایط سنی یکی دیگر از موارد مهمی است که دانشجویان جهت تحصیل در خارج از کشور می‌بایست به آن توجه نمایند. کشور ایتالیا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و شرط سنی را می‌توان یکی از عوامل مهم جهت تحصیل در کشور چکمه‌ها برشمرد که افراد می‌بایست به آن توجه نمایند. البته شرط سنی در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است و بهترین سن جهت تحصیل در مقطع کارشناسی پس از پایان تحصیلات دبیرستان، پایین تر از 28 سال و در مقطع کارشناسی ارشد پایین تر از 30 سال می‌باشد. در مقطع دکترا شرایط سنی خاصی مطرح نیست و دانشجویان با داشتن رزومه و ارائه مقالات بین‌المللی امکان تحصیل در ایتالیا مقطع دکترا را خواهند داشت. البته در موارد زیادی افراد با سن بالا نیز جهت تحصیل وارد کشور ایتالیا شده‌اند اما با توجه به ریسک بالا از سمت سفارت جهت دریافت ویزا حتی با داشتن پذیرش از دانشگاه، پیشنهاد می‌شود تا افراد پیش از رسیدن به حداکثر سن جهت تحصیل در مقطع مربوطه اقدام نمایند.


مدارک لازم جهت تحصیل در ایتالیا

 • ارائه دیپلم رسمی و مدرک پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات با ترجمه ایتالیایی و تاییدات (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات با ترجمه ایتالیایی و تاییدات (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات با ترجمه ایتالیایی و تاییدات (جهت تحصیل در مقطع دکترا)
 • مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی 6.5 تا IELTS 7 (با توجه مقطع تحصیلی)
 • پروپوزال
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • توصیه‌نامه
 • مقاله ISI  (مقطع دکترا)

دریافت و ارائه‌ی مدرک زبان ایتالیایی با گذراندن کلاس‌های مربوطه در سفارت این کشور صورت می‌گیرد. این کلاس‌ها در 3 ترم متوالی به متقاضیان ارائه می‌شود و در مجموع 33 جلسه‌ی 3 ساعته خواهد بود. در هر یک از این 3 ترم کتاب‌های مختلفی تدریس می‌شود. شما پس از دریافت مدرک مربوطه این فرصت را دارید تا درخواست پذیرش تحصیلی را به دانشگاه مورد نظر (به همراه مدارک ذکر شده) ارائه نموده و به تحصیل در ایتالیا بپردازید.

مدارک لازم جهت تحصیل در ایتالیا
مدارک لازم جهت تحصیل در ایتالیا

مدرک زبان جهت تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی به متقاضیان ارائه شده و افراد این امکان را دارند تا با توجه به زبان دلخواه به تحصیل در این کشور مشغول شوند. البته با توجه به چالش برانگیز بودن یادگیری زبان ایتالیایی، ترجیح اغلب دانشجویان تحصیل به زبان انگلیسی می‌باشد. متقاضیان جهت تحصیل در مقاطع مختلف اعم از کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌بایست مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5 را در موعد مقرر به سفارت ارائه دهند. البته در اغلب مواقع هنگام دریافت پذیرش نیز از متقاضیان مدرک زبان درخواست شده که در این مورد دانشجویان می‌توانند در صورت نداشتن آیلتس، با ارائه مدرک دولینگو با نمره حداقل 90 گواهی پذیرش را دریافت نموده و سپس هنگام ورود به سفارت جهت دریافت ویزا مدرک آیلتس خود را ارائه نمایند.


تحصیل با بورسیه در ایتالیا

تحصیل با بورسیه در ایتالیا
تحصیل با بورسیه در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا با توجه به ارائه بورسیه‌های این کشور به جهت حمایت از کشورههای جهان سوم، شرایط ایده‌آلی را برای تحصیل متقاضیان بین‌المللی فراهم نموده است. دانشجویان بین‌المللی جهت مقاطع مختلف تحصیلی، امکان درخواست جهت دریافت بورسیه تحصیلی را ارائه دهند. پرداخت این بورسیه به دانشجویان بر اساس مدارک و شرایط تمکن مالی انجام می‌پذیرد. در قبال دریافت این بورسیه شما هیچگونه تعهدی به دولت ایتالیا ندارید. اما باید بتوانید تمام واحدهای درسی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید. شما با دریافت بورسیه تحصیل در ایتالیا این امکان را دارید تا شهریه بسیار ناچیزی بابت تحصیل بپردازید. همچنین بخشی از هزینه‌ی تحصیل شما تا 5000 یورو در بورسیه پرداخت می‌شود. امکان دریافت بورسیه نیز از 10000 تا 20000 یورو در سال متغییر می‌باشد.

در مجموع بورسیه‌ تحصیل در ایتالیا شامل سه نوع می شود:

1) نوع اول: در این بوسیه شهریه متقاضیان کاهش داده می شود و افراد سالانه می‌بایست 500 تا 1000 یورو شهریه پرداخت نمایند.
2) نوع دوم: بورسیه استانی (DSU) تا سقف 5200 یورو به علاوه پرداخت شهریه متقاضی.
3) نوع سوم: بورسیه کامل تحصیل در این کشور که 11000 تا 20000 یورو ارزش دارد و شامل دانشجویان ممتاز و غالبا مقطع دکتری می‌شود.

از معروف‌ترین بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • بورسیه دانشگاه بولونیا
 • بورسیه دانشگاه پاویا
 • بورسیه دولتی ایتالیا
 • بورسیه دانشگاه Bocconi میلان
 • بورسیه دانشگاه Piedmont
 • بورسیه کارآموزی OWSD
 • بورسیه دانشگاه Gran Sasso

بورسیه استانی ایتالیا

قطعا یکی از دلایل مهاجرت و تحصیل در ایتالیا استفاده از مزایای بورسیه استانی این کشور می‌باشد. بورسیه استانی ایتالیا (DSU) به جهت حمایت از کشورهای جهان سوم و توسط دولت به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. این بورسیه در سال نخست تحصیل به فرد اعطا می‌شود و جهت دریافت دائم این بورسیه شخص می‌بایست در سال دوم تحصیل 35 واحد و در سال سوم 85 واحد درسی را گذرانده باشد تا بتواند همچنان از مزایای بورسیه استانی بهره‌مند گردد. بورسیه استانی ایتالیا شامل حذف کامل شهریه متقاضیان، 5200 یورو وجه نقد و 70% کمک هزینه‌های زندگی مانند خوابگاه، لوازم درسی، کارت تردد و … می‌شود.

البته برای اختصاص بورسیه استانی به متقاضیان تحصیل در ایتالیا، امتیازات لازم نیز در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی در ابتدا 15 امتیاز کمکی به دانشجویان اعطا می‌شود تا پس از سال دوم یا سوم و با توجه به کاهش تعداد واحدها در هر سال، دانشجو امکان استفاده از امتیازات را خواهد داشت. ما در گروه مهاجرتی اپلای من ضمن دریافت پذیرش از دانشگاه مد نظر شما، جهت دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا نیز جهت کاهش هزینه‌های شما عزیزان در کشور ایتالیا اقدام خواهیم نمود.

 • شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا

شرایط سنی که دولت ایتالیا جهت دریافت بورسیه استانی لحاظ نموده به این صورت می‌باشد که سن فرد متقاضی جهت تحصیل در ایتالیا مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌بایست کمتر از 28 سال و در مقطع دکترا کمتر از 30 سال باشد تا با مشکلی جهت دریافت بورسیه مواجه نشود.

 • شرط معدل بورسیه استانی ایتالیا

یکی دیگر از شروطی که دولت ایتالیا جهت اعطا بورسیه به متقاضیان تحصیل در ایتالیا اعمال نموده است، شرط معدل می‌باشد. جهت تحصیل متقاضیان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حداقل معدل 15 در مقاطع پیشین و جهت تحصیل دانشجویان دکترا حداقل معدل 16 همراه با رزومه علمی مناسب نیاز است.

 • بورسیه استانی ایتالیا به چه رشته‌هایی تعلق می گیرد؟

سوالی که بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا دارند این است که بورسیه استانی این کشور به چه رشته‌هایی تعلق می گیرد؟ در جواب این سوال لازم به ذکر است که متقاضیان جهت تمام رشته‌های ارائه شده در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا امکان استفاده از بورسیه‌ی استانی ایتالیا را خواهند داشت.

 • سایت بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا در هر استان متفاوت و شرایط خاص خود را دارد. در ادامه به لیست کاملی از بورسیه‌های استانی کشور ایتالیا اشاره خواهیم کرد تا متقاضیان با مراجعه به وبسایت هر استان و همچنین بررسی شرایط، به تحصیل در ایتالیا مشغول شوند.

1. ESU Di Venezia
Http://Web.Esuvenezia.It

2. ESU Di Verona
Http://Www.Esu.Vr.It

3. ADSU Di Chieti E Pescara
Http://Www.Adsuch.Gov.It

4. ADSU Di Teramo
Http://Www.Adsuteramo.It

5. Fondazione Università Della Magna Grecia
Http://Www.Fondazioneumg.It

6. ADISU Di Salerno
Http://Www.Edisu.Sa.It

7. ADISU Ateneo “Federico II”
Http://Www.Adisufederico2.It

8. ADISU Suor Orsola Benincasa
Http://Www.Adisusob.It

9. ADISU L’Orientale
Http://Www.Adisulorientale.It

10. Unviersità Degli Studi Di Brescia
Http://Www.Unibs.It/Didattica/Diritto-Allo-Studio

11. CIDIS Di Milano
Http://Web.Consorziocidis.It

12. Educatt – Università Cattolica Del Sacro Cuore
Http://Educatt.Unicatt.It

13. IULM – Ufficio Per Il Diritto Allo Studio
Http://Www.Iulm.It

14. EDiSU Di Pavia
Http://Www.Edisu.Pv.It

15. ERSU Di Camerino
Http://Www.Ersucam.It

16. ERSU Di Macerata
Http://Www.Ersumc.It

17. ERSU Di Urbino
Http://Www.Ersurb.It

18. ERSU Di Sassari
Http://Www.Ersusassari.It

19. ERSU Di Enna
Http://Www.Ersuenna.It

20. ERSU Messina
Http://Www.Ersu.Me.It

21. ERSU Palermo
Http://Www.Ersupalermo.It

22. کامپانیا (ناپل)
ADISU Della Seconda Università Degli Studi Di Napoli
Http://Www.Adisun.It

23. امیلیا-رومانیا (بلونیا)
ER.GO – Emilia Romagna
Http://Www.Er-Go.It

24. فریولی ونتزیا جولیا (تریسته، اودینه)
ARDISS Friuli
Http://Www.Ardiss.Fvg.It

25. لیگوریا (جنوا)
ARSEL Liguria
Http://Www.Arssu.Liguria.It

26. لاتزیو (رم)
LAZIODISU
Http://Www.Laziodisu.It

27. لمباردی (میلان، برگامو، برشا، پاویا)
Università Degli Studi Di Bergamo
Http://Www.Unibg.It

28. مارکه (آنکونا، اوربینو)
ERSU Di Ancona
Http://Www.Ersu-Ancona.It

29. مولیز (کامپوباسو، ایسرنیا)
ESU Del Molise
Http://Www.Esu.Molise.It

30. پیمونت (تورین)
EDISU Piemonte
Http://Www.Edisu.Piemonte.It

31. توسکانی (فلورانس)
DSU Toscana
Http://Www.Dsu.Toscana.It

32. ترنتینو آلتو آدیجه (ترنتو)
Opera Universitaria Di Trento
Http://Www.Operauni.Tn.It

33. اومبریا (پروجا)
ADISU Dell’Umbria
Http://Www.Adisupg.Gov.It

34. ونتو (پادوا، ونیز، ورونا)
ESU Di Padova
Http://Www.Esu.Pd.It

35. باسیلیکاتا (پوتنزا)
ARDSU Della Basilicata
Http://Www.Ardsubasilicata.It

36. کالابریا (کالابریا، کاتانزارو)
Centro Residenziale Dell’Università Degli Studi Della Calabria
Http://Www.Unical.It

37. آبروتزو (کییتی، پسکارا)
ADSU Di L’Aquila
Http://Www.Adsuaq.Org

38. سیسیل (کاتانیا، مسینا، پالرمو)
ERSU Catania
Http://Www.Ersucatania.It

39. پولیا (باری)
ADISU Puglia
Http://Web.Adisupuglia.It

40. ساردنی (کالیاری، ساساری)
ERSU Di Cagliari
Http://Www.Ersucagliari.It

 • آیا بورسیه استانی نیازمند رزومه قوی و مقالات پژوهشی هست؟

خیر. بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی با توجه به مدارک تمکن مالی اعطا می‌شود. به همین دلیل دریافت این بورسیه مستلزم ارائه‌ی رزومه‌ی قوی و مقالات پژوهشی نمی‌باشد.

 • بورسیه استانی ایتالیا به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بورسیه استانی ایتالیا به جهت حمایت از کشورهای جهان سوم و به افرادی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار نیستند تعلق می‌گیرد تا دانشجویان بتوانند با شرایطی مناسب و هزینه‌ی بسیار پایین به تحصیل در ایتالیا بپردازند.


دانشگاه‌های ایتالیا

کشور ایتالیا با وجود دانشگاه‌های مطرح در سطح جهانی و همچنین ارائه بورسیه‌های متنوع مقصد ایده‌آلی جهت متقاضیان به شمار می‌رود. تحصیل در ایتالیا یکی از روش‌های پرطرفدار مهاجرت به این کشور بوده و دانشجویان این امکان را دارند تا در بهترین دانشگاه‌های ایتالیا به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی به تحصیل بپردازند.

دانشگاه‌های ایتالیا
دانشگاه‌های ایتالیا

 تعدای از مطرح‌ترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا به شرح ذیل است:

 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه میلان بیکوکا
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان  
 • دانشگاه سنت آنا
 • دانشگاه ساپینزا
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه ویتا سالوته سن رافائل
 • دانشگاه ترنتو

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه دولتی پلی تکنیک میلان Polytechnic University of Milan سال 1863 تاسیس و یکی از دانشگاه‌های مطرح در حوزه فنی مهندسی در کشور ایتالیا و همچنین دنیا می‌باشد. کسب رتبه‌های 68 و 63 به ترتیب در سال‌های 2007 و 2008 نشان از اعتبار این دانشگاه در سطح جهانی دارد. پلی تکنیک میلان قدیمی‌ترین دانشگاه در شهر میلان و شامل دو پردیس اصلی یکی در شهر میلان و دیگری نیز تحت نظر میلان می‌باشد. در حال حاضر حدود 40000 دانشجو داخلی و بین‌المللی از سراسر جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. رشته‌های متنوع فنی و مهندسی در دپارتمان این دانشگاه از مقاطع کارشناسی تا دکترا به دانشجویان بین‌المللی ارائه می شود. دانشگاه پلی تکنیک میلان همچنین در رشته‌های طراحی ،معماری و فنی مهندسی به ترتیب رتبه‌های 11، 14 و 24 را دارا می‌باشد. هزینه این دانشگاه به ازای هر ترم حدود 400 تا 1800 یورو با توجه به رشته مورد نظر جهت تحصیل و همچنین هزینه‌های جانبی دانشجو می‌باشد. دانشگاه پلی تکنیک میلان جهت دانشجویانی که به قصد تحصیل در ایتالیا وارد این کشور می‌شوند گزینه‌ای ایده‌آل به شمار می‌رود. ناگفته نماند دانشجویانی که از رزومه علمی و معدل مناسبی برخوردار باشند از شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش در این دانشگاه برخوردار هستند.


دانشگاه ساپینزا

دانشگاه دولتی ساپینزا University of Sapienza سال 1303 میلادی در شهر رم تاسیس شد. ساپینزا در زبان ایتالیایی به معنی حکمت و فرزانگی می‌باشد. این مرکز قدیمی‌ترین دانشگاه رم می‌باشد که در سال 2013 رتبه 62 را در رتبه‌بندی جهانی کسب کرد. دانشگاه ساپینزا یکی از برترین دانشگاه‌های اروپا و حتی جهان به شمار می‌رود. در رتبه‌بندی سال 2021 این مرکز در میان 4 دانشگاه برتر ایتالیا قرار گرفت. در حال حاضر ساپینزا در جایگاه 151 جهان قرار دارد و حدود 110000 دانشجو داخلی و بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند. دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه شده و دانشجویان این امکان را دارند تا در تمام مقاطع از کارشناسی تا دکترا جهت رشته‌های علوم پایه، علوم انسانی، هنر و حوزه پزشکی به تحصیل در ایتالیا بپردازند. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه ساپینزا سالیانه حدود 1000 تا 25000 می‌باشد. جهت ورود به دانشگاه ساپینزا دانشجویان واجد شرایطی که از رزومه و معدل مناسبی برخوردار باشند در اولویت قرار خواهند گرفت.


دانشگاه رم

دانشگاه رم (Università degli Studi Roma Tre) سال 1992 میلادی در شهر رم تاسیس شد. این دانشگاه جدیدترین و یکی معروف‌ترین مراکز آموزشی در شهر رم و پردیس اصلی آن در میدان Ostiense می‌باشد. در حال حاضر حدود 40000 دانشجو داخلی و بین‌المللی در این مرکز جهت مقاطع کارشناسی تا دکترا مشغول به تحصیل می‌باشند. دانشگاه رم در کشور ایتالیا دارای رتبه 36 و در رتبه‌بندی جهانی بین 600 مرکز آموزشی برتر دنیا قرار دارد. دروس ارائه شده در این دانشگاه شامل رشته‌های علوم پایه، علوم انسانی و حوزه‌های پزشکی می‌باشد. کیفیت و سیستم آموزشی مدرن در دانشگاه رم باعث شده تا بسیاری از دانشجویان خارجی به قصد تحصیل در ایتالیا وارد این دانشگاه شوند. دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی و ایتالیایی به متقاضیان ارائه می‌شود و شهریه ماهانه هر فرد حدود 70 تا 550 یورو با توجه به رشته‌ی تحصیلی می‌باشد. همچنین دانشگاه رم کمک هزینه‌های زندگی مانند کارت غذا، مراقبت‌های بهداشتی و … را تحت عنوان بورسیه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌نماید.


اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

بسیاری از متقاضیان پس از اتمام تحصیل در ایتالیا قصد دارند تا اقامت این کشور را نیز کسب نمایند. دانشجویان پس از پایان تحصیلات می‌توانند 6 ماه به طور موقت در این کشور مانده و در صورت اشتغال به کار، اقامت تحصیلی فرد متقاضی به اقامت کاری 1 ساله تبدیل می شود. در صورتی فرد به مدت 5 سال از طریق اشتغال به کار در این کشور بماند، امکان این را دارد تا جهت اقامت دائم اقدام نماید. لازم به ذکر است فرد می‌بایست در 2 سال از این 5 سال اقامت، مالیات نیز پرداخت نماید. دوران تحصیل هم به طور نصف در این دوره 5 ساله محاسبه می‌گردد. شما عزیزان می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر از کلیه روش‌های اخذ اقامت ایتالیا صفحه مهاجرت به ایتالیا وبسایت اپلای من را مطالعه بفرمایید.


هزینه زندگی در ایتالیا

کشور ایتالیا جزو کشورهای مقرون به صرفه در اروپا بوده و متقاضیان می‌توانند با هزینه‌ای مناسب در این کشور به تحصیل و زندگی مشغول شوند. البته هزینه‌ی زندگی در ایتالیا ارتباط مستقیمی با سبک زندگی متقاضی دارد و سبک زندگی فرد متقاضی نقش بسزایی در کاهش و یا افزایش هزینه‌‌ها خواهد داشت. به طور کلی 70% از هزینه‌های زندگی در ایتالیا را می‌توان مربوط به مسکن و مابقی هزینه‌ها را مربوط به حمل و نقل، خوراک و پوشاک و … دانست.

هزینه زندگی در ایتالیا
هزینه زندگی در ایتالیا

در جدول زیر به لیستی از هزینه‌های ضروری جهت متقاضیان تحصیل در ایتالیا اشاره خواهیم کرد.

1 لیتر شیر1.41 یورو
1 قرص نان1.21 یورو
12 عدد تخم مرغ3 یورو
1 کیلو برنج2 یورو
1 کیلو گوشت مرغ8 یورو
1 کیلو گوشت قرمز14 یورو
1 کیلو میوه2 یورو
آب معدنی1.5 یورو
یک وعده غذا در رستوران متوسط15 یورو
کاپوچینو1.34 یورو
حمل ونقل درون شهری (ماهانه)40 یورو
1 لیتر بنزین 1.34 یورو

هزینه تحصیل در ایتالیا

در مطالب قبلی عنوان شد که هزینه‌ی تحصیل در ایتالیا به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر و مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. این هزینه به طور میانگین در طول سال از 320 تا 3200 یورو با توجه به رشته‌ی انتخابی و دانشگاه متغییر است. هزینه‌ها در مراکز آموزشی مختلف ایتالیا متفاوت است. مثلا هر دانشجو با توجه به رشته، دانشگاه یا مقطع مورد نظر می‌بایست هزینه‌ای در حدود 1.700 یورو بپردازد.

متقاضیان جهت تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می‌بایست سالانه حداقل 500 و حداکثر 3000 یورو پرداخت نمایند. این هزینه جهت مقطع دکترا در دانشگاه‌های دولتی سالانه 100 الی 1000 یورو یا بیشتر را در بر می‌گیرد. ناگفته نماند که تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا می‌تواند مبلغ بیشتری را نیز شامل شود.

 در هر یک از مقاطع نامبرده بدون تمایز قائل شدن دولت این کشور میان افراد خارجی و داخلی، هزینه‌ها یکسان هستند. این شهریه در دانشگاه‌های خصوصی می‌تواند سالانه از 6000 تا 20000 هزار یورو باشد. پیشنهاد می‌شود اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا را دارید، ابتدا هزینه‌های مربوطه را مورد بررسی قرار داده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

هزینه تحصیل در ایتالیا
هزینه تحصیل در ایتالیا

در ادامه به هزینه‌ی تحصیل در ایتالیا  جهت برخی از دانشگاه‌های مهم این کشور اشاره شده است:

 • دانشگاه تورینو: ​​۲۸۰۰ یورو سالانه متوسط
 • دانشگاه بولونیا: ​​۲۱۰۰ یورو سالانه متوسط
 • دانشگاه ترنتو: 6000 یورو متوسط سالانه
 • دانشگاه پلی تکنیک میلان: سالیانه متوسط شهریه 3000 یورو
 • دانشگاه فلورانس: سالیانه متوسط شهریه 2000 یورو
 • دانشگاه مستقل بولزانو: سالیانه متوسط شهریه 2000 یورو
 • دانشگاه کاتولیک ساکرو کور میلان: سالیانه متوسط شهریه 8000 یورو
 • دانشگاه پیزا: سالیانه متوسط شهریه 2350 یورو
 • دانشگاه سیه نا: سالیانه متوسط شهریه 1800 یورو

هزینه‌های زندگی دانشجویی در ایتالیا

به غیر از پرداخت شهریه دانشگاه، زندگی دانشجویی در ایتالیا هزینه‌های دیگری را نیز شامل می‌شود. این هزینه‌ها شامل مواردی مانند رفت و آمد، خوراک و …. می‌شود. هزینه هر دانشجو ماهیانه در حدود 500 تا 700 یورو شامل غذا، مسکن، رفت و آمد می‌باشد. هزینه‌ها در ارتباط با خوراک نهایتا 200 یورو، رفت و آمد 45 یورو و مسکن نیز 250 را شامل می‌شود. به عنوان مثال هزینه یک وعده غذا در یک رستوران متوسط 15 یورو می‌باشد.

هزینه‌های اقلام خوراکی نیز در این کشور متغییر می‌باشد. به عنوان مثال قیمت شیر 1.41 یورو، هزینه یک قرص نان به طور متوسط 1.21 یورو، پنیر 12.54 یورو و 1 کیلو گوشت قرمز نیز 14 یورو هزینه دارد. هزینه‌های جابجایی و حمل و نقل در ایتالیا با توجه به مسیر رفت و آمد و سبک زندگی متقاضی متغییر می‌باشد. هزینه‌ی بلیط یک طرفه در حمل و نقل داخلی یک شهر 1.50 یورو و هزینه‌ی تاکسی جهت یک کیلومتر 1.20 یورو می‌باشد. هزینه‌های مرتبط به برق یا وسایل گرمایشی بسته به آپارتمان متغیر است. هزینه‌ی خرید پوشاک، ورزش نیز می‌تواند بسته به نوع خرید شخص متفاوت باشد. به طور کلی افرادی که به قصد تحصیل در ایتالیا وارد این کشور می‌شوند با سبک زندگی مناسب و دانشجویی می‌توانند تا حد امکان هزینه‌های زندگی خود در ایتالیا را کاهش دهند.


کار دانشجویی در ایتالیا

دانشجویانی که به قصد تحصیل در ایتالیا به این کشور سفر می‌کنند با توجه به قوانین اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند و به طور متوسط برای هر ساعت کار 9 یورو حقوق دریافت می‌نمایند. البته قوانین عنوان شده جهت مشاغل رسمی بوده، اما جهت کار‌های غیر رسمی محدودیت زمانی وجود ندارد. با توجه به شرایط موجود برای دانشجویان امکان کاریابی با مشاغل مرتبط کم است، اما متقاضیان می‌توانند در سایر زمینه‌ها مانند هتل، رستوران‌ها، کارهای تبلیغاتی و… مشغول به کار شوند. همچنین با توجه به این که سالانه جمعیت زیادی به کشور ایتالیا سفر می‌نمایند امکان کاریابی در صنعت توریسم نیز وجود دارد. شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کار در ایتالیا، صفحه کار در ایتالیا وبسایت اپلای من را مطالعه بفرمایید.


تحصیل رایگان در ایتالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا یکی دیگر از عوامل مهم برای مهاجرت به این کشور تلقی می‌شود. البته لازم به ذکر است تحصیل در ایتالیا مانند برخی کشورها مانند آلمان، فرانسه به طور کامل رایگان نیست، اما کمک هزینه‌ها و بورسیه‌های متنوع کشور ایتالیا کمک شایانی جهت مخارج به دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا می‌نماید. به عنوان مثال یکی از مطرح‌ترین بورسیه‌های کشور ایتالیا بورسیه‌ی استانی (DSU) بوده که باعث فراهم نمودن تحصیل رایگان و همچنین تامین 70% از هزینه‌های زندگی فرد متقاضی می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت هزینه‌های یک دانشجو در کشور ایتالیا از بابت تحصیل و زندگی مقرون به صرفه بوده و فرد متقاضی امکان زندگی و تحصیل در ایتالیا با مناسب‌ترین هزینه را خواهد داشت.


مزایای تحصیل در ایتالیا

 • تحصیل در دانشگاه‌های مطرح و معتبر جهانی
 • هزینه‌ی مناسب جهت تحصیل در ایتالیا
 • امکان استفاده از بورسیه‌های متنوع دولت ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • اجازه و امکان کار دانشجویی
 • امکان اقامت پس از اتمام تحصیل
 • فرصت یادگیری زبان ایتالیایی با استفاده از محیط
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن
 • کسب تجربیات بین‌المللی و آشنایی با فرهنگ غنی کشور ایتالیا
 • فضای صمیمی کشور ایتالیا برای مهاجران
 • کشوری زیبا با وجود بناها و مناظر دیدنی
 • کیفیت مناسب جهت زندگی
 • نزدیکی و تفاهم فرهنگی با کشور و مردم ایران
 • مقصدی محبوب نزد گردشگران خارجی

معایب تحصیل در ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا بسیار بیشتر از معایب آن است. در ادامه به موارد محدود در ارتباط با معایب تحصیل در این کشور اشاره خواهیم کرد.

 • احساس دلتنگی و دوری از خانواده
 • بالا بودن نرخ بیکاری در ایتالیا ( البته افراد با توجه به تسلط به زبان ایتالیایی و تخصص امکان اشتغال به کار در این کشور را دارند.)
 • چالش یادگیری زبان ایتالیایی ( حتی دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی را دارند، می‌بایست جهت زندگی و کار در کشور ایتالیا به زبان این کشور تسلط نسبی داشته باشند.)
 • سبک زمان‌بندی امتحانات کشور ایتالیا (به این صورت که ماه دسامبر (آذر) ترم به اتمام رسیده و دانشجویان می‌بایست تابستان در امتحانات شرکت نمایند. این وقفه ممکن است که باعث فراموشی دروس و در نهایت چالش برای دانشجویان باشد.)

بیمه دانشجویی ایتالیا

بیمه دانشجویی ایتالیا جزو اولین مواردی است که دانشجویان جهت ورود و تحصیل در ایتالیا ملزم به ارائه آن هستند. بیمه یکی از موارد ضروری جهت تمدید اقامت و همچنین پوشش هزینه‌ها در حوادث احتمالی می‌باشد. با توجه به گران بودن خدمات درمانی در کشورهای خارجی دانشجویان با دریافت بیمه دانشجویی این امکان را دارند تا حد زیادی هزینه‌های درمانی خود را پوشش می دهند. به طور کلی بیمه‌ دانشجویی در کشور ایتالیا به دو صورت بیمه عمومی و ASL تقسیم بندی می شود. دانشجویان با دریافت بیمه عمومی مشکلی جهت تحصیل در ایتالیا ندارند اما با دریافت بیمه ASL خدمات بیشتر و کامل‌تری دریافت می‌نمایند.

بیمه دانشجویی عمومی :

این نوع بیمه جهت ورود به دانشجویان به کشور ایتالیا کافیست، اما پوشش این نوع بیمه درمانی خیلی جامع نمی‌باشد و دانشجویان اکثر اوقات در موارد درمانی ملزم به پرداخت بخشی از هزینه‌ها هستند. هزینه‌ی این بیمه جهت 1 سال حدود 100 یورو می‌باشد.

بیمه دانشجویی ASL :

دانشجویانی که قصد دارند از خدمات درمانی کامل‌تری در کشور ایتالیا برخوردار شوند، می‌توانند از خدمات بیمه دانشجویی ASL استفاده نمایند. این نوع بیمه ستفاده از پزشک عمومی، درمان‌های معمول را به طور کامل شامل شده و ضمنا دانشجویان جهت درمان‌های تخصصی نیز هزینه‌ی ناچیزی را پرداخت می‌نمایند. جالب است بدانید در این نوع بیمه دانشجویان این امکان را دارند تا پزشک شخصی خود را انتخاب نمایند. هزینه بیمه ASL سالانه حدود 150 یورو می‌باشد.


تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

آیا تحصیل در ایتالیا بدون مدرک امکان پذیر است؟ پاسخ مثبت است. شما می‌توانید بدون مدرک در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل شوید. البته تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان شرایط خاص خود را دارد. در اختیار داشتن اطلاعات لازم در این رابطه مورد نیاز است.

در اصل متقاضیان مربوطه، باید توانایی و تسلط به زبان ایتالیایی را به اثبات برسانند. زیرا در اکثر دانشگاه‌های معتبر و رسمی ایتالیا ارائه مدارک زبان ایتالیایی لازم و ضروری می‌باشد. این مدارک به طور رسمی CILS و یا CELI نام دارند. تنها کسانی می توانند بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی به تحصیل در ایتالیا مشغول شوند که به طور بومی انگلیسی زبان باشند. بنابراین این مورد برای دانشجویان ایرانی عملاً غیر قابل انجام است.

در صورت عدم داشتن شرایط ذکر شده شما می‌توانید در دوره‌های آموزش زبان ایتالیایی که توسط دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شوند، شرکت کنید و در نهایت زبان رسمی این کشور را بیاموزید. اجباری یا غیر اجباری بودن دانش زبان در حین ارائه مدارک به سفارت ایتالیا تعیین می‌شود. بنابراین باید بتوانید در زمان مصاحبه هرگونه تلاش قانع کننده‌ای را به عمل آورید و در غیر این صورت جهت ارائه مدارک مربوطه اقدام نمایید.


تحصیل پزشکی در ایتالیا و آزمون آیمت (IMAT)

تحصیل پزشکی در ایتالیا و آزمون آیمت (IMAT)
تحصیل پزشکی در ایتالیا و آزمون آیمت (IMAT)

تحصیل در ایتالیا مقطع پزشکی شرایط ایده‌آلی را جهت دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است. اما متقاضیان تحصیل پزشکی در ایتالیا می‌بایست ابتدا در یک آزمون تحت عنوان IMAT شرکت نموده و پس از کسب قبولی به رشته‌های حوزه پزشکی در این کشور وارد شوند.

آزمون آیمت (IMAT) شامل 60 سوال تستی، تشریحی و زمان این آزمون 100 دقیقه می‌باشد. این آزمون به زبان انگلیسی از متقاضیان به عمل می‌آید و مفاد این آزمون دروس پایه مانند ریاضی، شیمی، زیست شناسی، فیزیک و هوش می‌باشد. آزمون آیمت در تمامی کشورها جهت سهولت دسترسی متقاضیان به رشته‌های حوزه پزشکی طراحی شده است. اگر شما متقاضیان گرامی قصد شرکت در این آزمون را داشته باشید باید با نوع سوالات و مفاد این آزمون آشنایی داشته باشید.

بخش نخست آزمون آیمت (IMAT) شامل 27 سوال در ارتباط با دانش عمومی و تحلیل منطقی است. در ادامه بخش‌های دوم، سوم، چهارم این آزمون به دروس بیولوژی، شیمی، فیزیک، ریاضی مرتبط است و شامل 33 سوال می‌باشد. متقاضیان جهت ثبت‌نام در این آزمون می‌توانند در اواسط بهمن یا فوریه، اقدام نمایند. زمان برگزاری این آزمون نیز در شهریور یا ماه سپتامبر می‌باشد.

تمامی دوره‌های مربوط به حوزه‌ی پزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند. از جمله نخستین دانشگاه‌هایی که این امکان را فراهم نموده‌اند می‌توان به دانشگاه پاویا، میلان، رم و ناپل اشاره نمود. مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های ایتالیا جهت حوزه‌ی پزشکی با توجه به اعتبار مراکز آموزشی این کشور، در سراسر جهان معتبر و قابل ارائه می‌باشد. این موضوع از آنجایی جالب توجه است که بسیاری از دانشجویان حتی از کشورهایی مانند کانادا و آلمان که تحصیل پزشکی در آنها اعتبار کافی را دارد به قصد تحصیل در ایتالیا مقطع پزشکی وارد این کشور می‌شوند.

لازم به ذکر است که تحصیل در ایتالیا جهت رشته‌های پزشکی نسبت به کشورهای دیگر بسیار ارزان تر بوده، بنابراین کسانی که در آزمون آیمت (IMAT) پذیرفته شوند، مزایا و اعتبار‌های لازم را جهت تحصیل پزشکی در ایتالیا دریافت نموده و نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف نخواهند داشت. هزینه‌ی تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های این کشور به زبان ایتالیایی سالیانه 2500 یورو خواهد بود. البته این هزینه با توجه به شرایط دانشجو امکان دارد تا 500 یورو نیز کاهش یابد.

در صورتی که فرد متقاضی مستعد و سخت کوش باشد اما دارای مشکلات مالی باشد، این امکان را دارد تا از کمک هزینه‌ی تسهیلاتی این کشور که سالیانه 5000 می باشد، استفاده نماید. البته این کمک هزینه‌ها تنها به متقاضیان رشته پزشکی اختصاص داده نمی‌شود و متقاضیان با توجه به رشته مورد نظر خود و شرایط مرتبط این امکان را دارند تا از این مزایا بهره‌مند شوند.


آزمون آلفا تست (ALPHA TEST)

 آزمون آلفا تست یکی دیگر از آزمون‌های پیش نیاز جهت ورود به رشته‌های پزشکی، علوم مهندسی، معماری و فقط مختص کشور ایتالیا می‌باشد. دانشجویان با شرکت در این آزمون امکان ورود به دانشگاه‌های دولتی و خصوصی کشور ایتالیا را دارند و می‌توانند با گذراندن و قبولی در این آزمون با هزینه کمتر به تحصیل در ایتالیا مشغول شوند. در این آزمون دانشجویان بومی و خارجی جهت تعداد ظرفیت دانشگاهی مشخص شده توسط کشور ایتالیا، با هم به رقابت پرداخته و افراد قبول شده در این آزمون وارد دانشگاه می‌شوند. آزمون آلفا تست معمولا شامل 60 یا 80 سوال  5 گزینه‌ای می‌باشد و متقاضیان 100 الی 120 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات این آزمون پاسخ دهند. نمره قبولی در این آزمون بر اساس منطقه تحصیلی فرد متقاضی تعیین می‌شود. به عنوان مثال دانشجویان اتحادیه اروپا با کسب نمره 20 از 90 در این آزمون پذیرفته می‌شوند.


مزایای تحصیل پزشکی در ایتالیا

 • فرصت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر پزشکی
 • کیفیت و استاندارد به روز دانشکده‌های پزشکی در کشور ایتالیا
 • کسب تجربیات عملی در حین تحصیل 
 • کسب مدارک معتبر بین‌المللی و اعتبار این مدارک در سراسر جهان
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در رشته های حوزه‌ی پزشکی
 • امکان کارآموزی با دریافت حقوق
 • امکان استفاده از بورسیه‌های متنوع کشور ایتالیا
 • هزینه‌ی مناسب تحصیل پزشکی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان اشتغال پس از پایان تحصیلات در کشور ایتالیا، ایران و سایر کشورهای بین‌المللی

تحصیل رشته‌های هنر در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از از کشورهای تاثیر گذار در هنر شرایط ایده‌آلی را جهت متقاضیان تحصیل در رشته‌های هنری فراهم نموده است. وجود نماها و بناهای تاریخی چشم نواز در جای جای کشور ایتالیا نشان از علاقه و اهمیت این کشور به هنر دارد. قرار گرفتن بسیاری از میراث فرهنگی کشور ایتالیا در سازمان یونسکو گواهی بر این ادعاست. تحصیل در ایتالیا جهت رشته‌های هنری در با کیفیت‌ترین مراکز آموزشی این کشور به دانشجویان ارائه می‌شود. شرایط تحصیل در مقاطع مختلف رشته‌های هنری با هم متفات می‌باشد. متقاضیان می‌بایست جهت گذراندن دروس به زبان انگلیسی، مدرک آیلتس و جهت گذراندن دروس به زبان ایتالیایی، مدرک زبان ایتالیایی ارائه نمایند. امکان اخذ بورسیه در رشته‌های هنری یکی دیگر از عوامل جذب دانشجویان بین‌المللی به این کشور می‌باشد. از مطرح‌ترین دانشگاه‌های هنر در کشور ایتالیا می توان به فلورانس، ساپینزا، بولونیا اشاره کرد. 

تحصیل رشته‌های هنر در ایتالیا
تحصیل رشته‌های هنر در ایتالیا

تحصیل مهندسی در ایتالیا

 تحصیل در ایتالیا جهت رشته‌های مهندسی نیز در تمام مقاطع از کارشناسی تا دکترا امکان‌پذیر بوده و دانشجویان با وجود شرایط ایده‌آل تحصیلی در کشور ایتالیا این فرصت را دارند تا به تحصیل در این کشور بپردازند. دانشجویان جهت تحصیل در رشته‌های مهندسی نیز می‌توانند از بورسیه‌های متعدد کشور ایتالیا و از مزایای این برنامه‌ها استفاده نمایند. جهت رشته‌های مهندسی نیز با توجه به دوره‌ی تحصیلی، دانشجو می‌بایست مدارک زبان انگلیسی یا ایتالیایی را جهت تحصیل ارائه نماید. گاهی اوقات ممکن است دانشگاه پیش از ورود دانشجویان به رشته‌های مهندسی ، گزینشی را تحت عنوان آزمون ورودی به صورت آنلاین از دانشجویان به عمل آورد و دانشجویان پس از قبولی در این آزمون مجوز ورود به دانشگاه را دریافت نمایند. البته مفاد این آزمون مواردی از دروس پایه می‌باشد و دانشجویان جهت قبولی در این آزمون با چالشی مواجه نخواهند بود.


دانشگاه‌ های مورد تایید در ایتالیا

دانشگاه‌ های ایتالیا
دانشگاه‌ های ایتالیا

گروه الف :

1Free university of Bozen- Bolzano
2Politecnico di Milano
3Scuola Normale Superiore di Pisa (SNS)
4Politecnico di Torino
5Universita Cattolica del Sacro Cuore – Milano
6Universita degli Studi di Bologna
7Scuola Superiore di Studi Universitari e di perfezionamento Sant’ Anna (SSSA)
8Universita degli Studi di Firenze
9Universita degli Studi di Genova
10Universita degli Studi di Milano
11Universitả degli Studi di Milano- Bicocca
12Universita degli Studi di Napoli “Federico II”
13Universita degli Studi di Padova
14Universita degli Studi di Pavia
15Universita degli Studi di Pisa
16Universita degli Studi di Roma “La Sapienza”
17Universitả Degli Studi di Roma Tor Vergata
18Universita Degli Studi di Trento
19Vita-Salute San Raffaele University

گروه ب:

1Domus Academy رشته های طراحی و هنر
2International Center for Theoretical Physics       
3Universita degli Studi di Cagliar
4International School for Advanced Studies (SISSA)
5Universita degli Studi di Ferrara
6Universita degli Studi di Parma
7Universita degli Studi di Salerno (University of Salerno)
8Universita degli Studi di Udine (University of Udine)
9Universitả Cả Foscari di Venezia
10Universita Commerciale Luigi Bocconi
11Universita degli Studi “Gabriele d’annunzio’ di Chieti-Pescara”
12Universitả degli Studi dell’ Aquila (University of Aquila)
13Universita degli Studi dell’ Insubria   
14Università degli Studi della Tuscia
15Universita degli Studi di Bari Aldo Moro
16Universitả degli Studi di Bergamo
17Universitả degli Studi di Brescia
18Universita degli Studi di Catania
19Universita’ degli Studi di Messina
20Universitả degli Studi di Modena e Reggio Emilia
21Università degli Studi di Napoli ‘L’Orientale صرفا در رشته ‘ زبانهای مدرن’
22Università degli Studi di Napoli Parthenope (University of Naples Parthenope)
23Universita degli Studi di Palermo
24Universita degli Studi di Perugia
25Universitả degli Studi di Roma Tre
26Università degli Studi di Sassari
27Universita degli Studi di Siena
28Universita degli Studi di Torino
29Universita degli Studi di Trieste
30Universita degli Studi di Urbino ‘Carlo Bo’
31Universitả degli Studi di Verona
32Universita del Salento (Universita degli Studi di Lecce)
33Universitả della Calabria
34Universita IUAV di Venezia در رشته معماری
35Universitả Politecnica delle Marche
36Universita Politecnico di Bari

 گروه ج :

1Accademia di Belle Arti   کلیه آکادمی های هنرهای زیبا تا مقطع کارشناسی ارشد
2Conservatorio di Musica تا مقطع کارشناسی ارشد
3Instituto Universitario di Studi Superiori di Pavia-IUSS
4Libera Università di Lingue e Comunicazione IULM (Milano)
5Libera Universita Internazionale degli Studi “Guido Carli” LUISS
6Libera Università Maria Santissima Assunta (LUMSA)
7Universitả Carlo Cattaneo
8Universitả degli di Cassino
9Universitả degli Studi ‘Magna Graeciả di Catanzaro
10Universitả degli Studi del Piemonte Orientale ‘Amedeo Avogadro’
11Universitả degli Studi Camerino (University of Camerino)  
12Universitả degli Studi del Molise
13Universitả degli Studi del Sannio-Benevento
14Universitả degli Studi della Campania ‘Luigi Vanvitelli’
15Universitả degli Studi di Foggia
16Università degli Studi di Macerata 
17Universitả degli Studi di Roma ‘Foro Italico (previously: Istituto Universitario di Scienze Motorie)
18Università degli Studi di Teramo
19Università degli Studi Guglielmo Marconi
20Universitả degli Studi Mediterranea di Reggio Calabria 
21Universitả degli Studi Suor Orsola Benincasa (previously: Istituto Universitario Suor Orsola Benincasa)
22Università per Stranieri di Perugia (University of Foreigners,Perugia)
23Università per Stranieri di Siena  

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

با توجه به چالش یادگیری زبان ایتالیایی اکثر متقاضیان ترجیح می دهند به زبان انگلیسی در کشور ایتالیا تحصیل نمایند. دانشجویان این امکان را دارند تا در تمام مقاطع تحصیلی و همچنین در برترین دانشگاه‌های این کشور با ارائه مدرک زبان انگلیسی به تحصیل بپردازند. مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 جهت ورود به مقاطع دانشگاهی این کشور لازم است. جالب است بدانید دانشجویان جهت تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی نیز می‌توانند از بورسیه‌های متعدد این کشور استفاده نمایند و باعث کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور شوند. 


شهرهای دانشجویی ایتالیا

همان‌طور که می‌دانید ایتالیا یکی از کشورهای محبوب جهت مهاجرت متقاضیان تحصیلی می‌باشد. هزینه‌های مناسب جهت تحصیل در ایتالیا و همچنین اختصاص بورسیه‌های متنوع به دانشجویان بین‌المللی از مزایای تحصیل در این کشور زیبا و افسانه‌ای می‌باشد. اما در خصوص بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا می‌توان به شهر رم، میلان، بولونیا، فلورانس، پیزا با توجه به وجود دانشگاه‌های مطرح و معتبر بین‌المللی در این شهرها اشاره نمود. اکثر دانشجویان بین‌المللی با توجه به امکانات، وجود دانشگاه‌های بین‌المللی و دسترسی به امکانات شهرهای عنوان شده را جهت تحصیل انتخاب می نمایند.


وقت سفارت ایتالیا در تهران

متقاضیان جهت تعیین وقت سفارت ایتالیا در تهران می‌بایست از طریق وارد شدن به کارگزاری https://www.ckgsir.com/ وقت حضور در سفارت ایتالیا را رزرو نموده و در زمان مقرر در محل تعیین شده حضور یابند.


آدرس سفارت ایتالیا در تهران

اداره کنسولی

آدرس: تهران- خیابان جردن- خیابان نلسون ماندلا (بلوار آفریقا سابق)، بن بست فرزان شرقی، پلاک 15.

شماره های تماس:

 • دفتر روادید: 88190160 21 0098
 • دفتر امور کنسولی: 88783498 21 0098
 • دفتر امور دانشجویی: 88799885 21 0098

زمان اپلای ایتالیا

زمان اپلای جهت تحصیل در ایتالیا با توجه به رشته انتخابی در دانشگاه متفاوت است. از این رو دانشجویان می‌بایست با انتخاب رشته مورد نظر ددلاین دانشگاه‌های ارائه دهنده را بررسی نموده و سپس جهت ثبت‌نام اقدام نمایند.

زمان ددلاین دانشگاه ها برای مقاطع مختلف تحصیلی به شرح زیر است:

کارشناسی :

زمان پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی عموما بین اول ژانویه (دی ماه) تا حداکثر اواخر ماه ژوئن (خرداد ماه) است و متقاضیان می‌توانند جهت اخذ پذیرش تحصیلی اقدام نمایند.

متقاضیان برای تشکیل و تکمیل پرونده در مقطع کارشناسی نیز از اوایل ماه مارچ (فروردین) تا اوایل ماه جولای (تیر) فرصت خواهند داشت.

شروع کلاسها عموما در اواخر ماه سپتامبر خواهد بود.

پذیرش رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در ایتالیا همزمان با پذیرش مقطع کارشناسی است و سالیانه یک بار خواهد بود.

کارشناسی ارشد :

ترم پاییز:

شروع مهلت اقدام برای اخذ پذیرش معمولا از اول اکتبر (مهر) و حداکثر تا آخر ژوئن (خرداد) است.

شروع مهلت تشکیل پرونده جهت دریافت ویزا معمولا از اول مارچ (فروردین) تا نیمه اول جولای (تیر) است.

ترم بهار:

شروع مهلت اقدام برای اخذ پذیرش معمولا از اول ژوئن (خرداد) و حداکثر تا آخر سپتامبر (شهریور) است.

شروع مهلت تشکیل پرونده برای ویزا معمولا از اول اکتبر (مهر) تا نیمه اول دسامبر (نیمه اول آذر) است.

* دانشگاه‌ها در ایتالیا جهت ترم بهار تعداد کمی از رشته‌ها و با ظرفیت محدودی در مقطع فوق لیسانس پذیرش اهدا می‌کنند.

دکترا :

شروع مهلت اقدام برای اخذ پذیرش معمولا از اول فوریه (بهمن) و حداکثر تا آخر نوامبر (ابان) است

شروع مهلت تشکیل پرونده برای ویزا معمولا از اول اکتبر (مهر) و حداکثر تا آخر دسامبر (نیمه اول اذر) است

رزومه، انگیزه نامه، طرح تحقیقاتی یا همان پروپزال، ترجمه مدارک و ریز نمرات تمامی مقاطع دانشگاهی، توصیه نامه از اساتید، مدرک زبان، مقالات علمی و GRE از جمله مدارکی است که برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا مورد نیاز است.

دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا، پس از ارائه مدارک باید در یک مصاحبه از طریق اسکایپ نیز شرکت کنند.

مهلت درخواست بورسیه استانی ایتالیا DSU: شروع مهلت اقدام برای اخذ بورسیه از اول می (اردیبهشت) تا حداکثر انتهای سپتامبر (شهریورماه) است.


ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان برای ورود و تحصیل در ایتالیا نیاز با اخذ ویزای دانشجویی دارند، شما با دریافت ویزا به راحتی می توانید بین کشور های عضو شینگن و اتحادیه اروپا بدون هیچ گونه محدودیتی رفت و آمد داشته باشید و در صورت اتمام دوران تحصیل نیز امکان کار در کشور ایتالیا و کشورهای حوزه شینگن را خواهید داشت. البته دریافت ویزای تحصیلی کشور ایتالیا مستلزم ارائه مدارکی می باشد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. همچنین متقاضیان گرامی در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند از مشاوره‌های موسسه اپلای من نیز بهره‌مند شوند.


مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا
مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا به شرح زیر است:

 • دیپلم به همراه مدرک پیش دانشگاهی ترجمه شده به زبان ایتالیایی به علاوه ریز نمرات (با مهر تایید وزارت امور خارجه و دادگستری)
 • ترجمه مدرک لیسانس، فوق لیسانس، و دکتری ( بسته به مقطع مورد نظر) به علاوه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی
 • ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • مدارک مرتبط با حساب بانکی در 90 روز اخیر
 • مدارک مرتبط با پذیرش دانشگاه (دو نسخه)
 • پر کردن فرم A و ارائه آن مربوط به پذیرش دانشگاه
 • 2 عدد فتوکپی از صفحات پاسپورت و پذیرش در کنار کپی تمام مدارک تحصیلی
 • مدارک مربوط به دانش زبان انگلیسی سطح b2 ( برای کسانی که می خواهند بدون مدرک زبان، ویزا دریافت نمایند می‌بایست 2 سال در مقاطع تحصیلی زبان انگلیسی دوره گذرانده یا نامه‌ای از سوی دانشگاه مربوطه مبنی بر عدم نیاز آنها به دانش زبان انگلیسی را ارائه نمایند.)
 • مدرک مرتبط با رزرو هتل برای 20 روز اول
 • نامه بانک ترجمه شده به زبان لاتین که نشان دهد در موجودی حساب دانشجو یا سرپرست او 7500 یورو به ازای هر سال تحصیلی، پول وجود دارد.
 • 5 الی 7 عکس 3/5 در 4/5 رنگی پشت نویسی شده
 • اصل پاسپورت
 • مدارک مرتبط با رزرو پرواز
 • ارائه 50 یورو نقدی
 • فرم درخواست روادید

شرایط ویزای همراه ایتالیا

ویزای همراه یکی از موارد پرتکراری است که اکثر متقاضیان راجع به آن سوال می‌نمایند. عده‌ای ممکن است با توجه به داشتن همسر و فرزند نیاز به ویزای همراه جهت ورود و تحصیل در ایتالیا را داشته باشند. متقاضیان با اخذ ویزای Type D می‌توانند بیش از 3 ماه به همراه خانواده در کشور ایتالیا اقامت داشته باشند. البته دریافت ویزای همراه مستلزم ارائه شرایطی بوده و فقط جهت مقطع دکترا در موارد بسیار محدود به افراد متقاضی تحصیل در ایتالیا تعلق می‌گیرد. به این صورت که خانواده‌ی فرد متقاضی نباید اقامت سایر کشورهای اروپایی را داشته باشند و همچنین با ارائه‌ی تمکن مالی سالیانه حداقل 6000 یورو را ارائه نماید. لازم به ذکر است نیمی از این مبلغ طبق قوانین کشور ایتالیا مربوط به مسکن می‌باشد. قرار داد مسکن در کشور ایتالیا در سازمان AGENZIA DELLE ENTARTE ثبت شده و طبق قانون فرد می‌بایست حداقل برای 2 نفر یک واحد 45 متری یک خوابه، برای 3 نفر واحد 55 متری و برای 4 نفر واحد 60 متری دو خوابه را فراهم نماید. ضمنا برای دریافت ویزای همراه فرد می‌بایست ابتدا تاییدیه ورود را ظرف مدت حداکثر 6 ماه دریافت نموده باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای همراه به شرح زیر است:

 • سند ازدواج ترجمه شده جهت گواهی خانوادگی
 • شناسنامه ترجمه شده اعضای خانواده
 • تکمیل درخواست اقامت طولانی مدت کشور ایتالیا
 • مدارک نشان دهنده اقامت فرد در ایتالیا مانند گواهینامه رانندگی، کارت اقامت و …
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک محل سکونت
 • آخرین عکس گذرنامه
 • فیش هزینه‌های پرداختی بابت ویزا
 • انگیزه‌نامه
 • رضایت‌نامه همسر جهت تایید سفر فرزند

مشاوره تحصیل در ایتالیا

با توجه به این که مهاجرت پروسه‌ای زمان‌بر می‌باشد و افراد می‌بایست با دقت فراوان اقدام به انجام این فرآیند نمایند تا با مشکلی در روند پرونده مواجه نشوند، پیشنهاد می شود ابتدا متقاضیان با مشاوره از یک موسسه حقوقی که تجربیات لازم در حوزه مهاجرت را داراست، راهنمایی‌ها و اطلاعات لازم را دریافت نموده و آگاهانه در مسیر مهاجرت قدم بردارند. گروه مهاجرتی اپلای من با داشتن تجربیات فراوان در حوزه مهاجرت و همچنین بهره‌گیری از کارشناسان و مشاورین خبره آمادگی دارد تا متقاضیان عزیز را جهت ورود و تحصیل در ایتالیا یاری نماید.


شرایط زندگی در ایتالیا

شرایط زندگی در ایتالیا یکی از موارد مهم دیگری می‌اشد که متقاضیان تحصیل در ایتالیا می‌بایست از آن آگاهی پیدا کنند تا با برنامه‌ریزی دقیق به تحصیل در این کشور بپردازند. زندگی در سرزمین چکمه‌ها با توجه به آب و هوای مناسب، نزدیکی فرهنگی به مردم ایران، تنوع غذایی، سواحل، بناها و مناظر دیدنی و ….  بسیار پرطرفدار بوده و نظر متقاضیان زیادی را به خود جلب نموده است. یکی دیگر از موارد مهم مقرون به صرفه بودن هزینه‌های زندگی در کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی بوده که باعث شده افراد بتوانند با شرایط مناسبی در این کشور به تحصیل و زندگی بپردازند. به طور کلی می‌توان گفت اغلب افراد در کشور ایتالیا با چالش خاصی جهت تامین هزینه‌های زندگی مواجه نخواهند بود.

شرایط زندگی در ایتالیا
شرایط زندگی در ایتالیا

خدمات اپلای من در ایتالیا

گروه مهاجرتی اپلای من ضمن داشتن نمایندگی فعال در کشور ایتالیا از ابتدا تا انتها متقاضیان عزیز را همراهی نموده و خدمات پس از وارد شامل ترنسفر فرودگاهی، خرید سیم کارت، ثبت نام و رجیستر دانشگاه، موارد مربوط به ارزشیابی و کارهای مربوط به اقامت دانشجو در خوابگاه را به متقاضیان تحصیل در ایتالیا ارائه می‌نماید تا افراد در روزهای آغازین ورود به این کشور با چالش خاصی مواجه نشوند. 


سوالات متداول تحصیل در ایتالیا

1. دانشگاه های کشور ایتالیا مورد تایید ایران هستند؟
بله. اکثر دانشگاه های ایتالیا با توجه به اعتبار جهانی مورد تایید کشور ایران هستند و دانشجویان جهت تحصیل در ایتالیا مشکلی نخواهند داشت.

2. تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی امکان پذیر است؟
بله. دانشویان با ارائه مدرک آیلتس این امکان را دارند تا به تحصیل در ایتالیا مشغول شوند.

3. حداقل نمره آیلتس جهت تحصیل در ایتالیا؟
دانشجویان می‌بایست جهت تحصیل در این کشور مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 را ارائه نمایند.

4. هزینه زندگی در ایتالیا چگونه است؟
هزینه زندگی در ایتالیا ماهیانه حدود 800 یورو می‌باشد. البته با توجه به سبک زندگی دانشجو این هزینه ممکن است تغییر کند.

5. آیا پس از تحصیل در ایتالیا امکان اقامت در این کشور وجود دارد؟
بله. همان‌طور که اشاره شد دانشجویان پس از پایان تحصیل 6 ماه فرصت دارند تا مشغول به کار شوند و با تمدید 5 ساله ویزا این امکان را دارند تا جهت اقامت دائم کشور ایتالیا درخواست نمایند.

6. امکان دریافت ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟
ویزای همراه فقط جهت مقاطع دکترا و در موارد محدود به متقاضیان تعلق می‌گیرد.

7. هزینه بیمه ایتالیا برای دانشجویان چقدر است؟
بیمه دانشجویی در کشور ایتالیا سالانه حدود 100 تا 150 یورو هزینه دارد.

8. بورسیه استانی ایتالیا چیست؟
کشور ایتالیا کمک هزینه‌هایی را تحت عنوان بورسیه استانی (DSU) به منظور حمایت از کشورهای جهان سوم به دانشجویان این کشورها جهت تحصیل و زندگی اعطا می‌نماید.

9. آزمون آیمت چیست؟
آزمونی تحت عنوان آیمت پیش نیاز ورود به رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا و به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

10. آیا با مدرک زبان دولینگو هم امکان تحصیل در ایتالیا وجود دارد؟
جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا امکان اقدام با مدرک دولینگو با نمره حداقل 90 وجود دارد، اما جهت ورود به سفارت ارائه‌ی مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5 الزامی می‌باشد.

مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنیم:

شرایط تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام ، من ۲۵ سال سن دارم متولد ۱۳۷۷ مدرک لیسانس دانشگاه غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی در رشته مهندسی عمران رو دارم با معدل ۱۳.۵۸ امکان تحصیل در رشته های دیگر بجز مهندسی با این معدل رو دارم ؟

سلام، برای تغییر رشته نیاز به توجیح دارید اما برای تحصیل در رشته خودتون مانعی ندارید.

سلام
من متولد ۱۳۸۱ هستم.معدل کل دیپلم من ۱۸ هستش.میخواستم در رشته فیزیوتراپی یا پزشکی در ایتالیا تحصیل کنم.آیا بورسیه استانی شامل حال من میشه؟لطفا راهنماییم کنید

سلام روز بخیر دوست عزیز برای رشته پزشکی میتونید از بورسیه استانی استفاده کنید.

سلام برای تحصیل پزشکی در ایتالیا از سال اول بورسیه تعلق میگیره یا شال اول هزینه ها به عهده خودمونه؟

سلام. در صورتی که از سپتامبر وارد بشید از همون ابتدا بهتون تعلق میگیره.
برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سلام عارفه هستم من کارشناس حقوق دارم با معدل۱۷ از دانشگاه ازاد نجف اباد اصفهان ایا برا ادامه تحصیل در یکی از رشته های ارشد حقوق در پذیرش استانی ایتا لیا می تونم شرکت کنم ممنون

سلام برای ارشد بین الملل و یا مدیریت هالی حقوقی بله امکان اقدام دارید
با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم

سلام من امسال در رشته ی گرافیک رایانه میشم سن ۱۸میخوام برای ادامه تحیلم بیام ایتالیا و وضعیت خانوادگی هم پدر و مادرم کارمند هستند.پذیرش استانی که دانشگاه هنر داشته باشه و با شرایط من موافق باشه کجاها هست؟میشه راهنمایی کنید؟

سلام و وقت بخیر
باید توجه داشته باشید رشته های هنر در کشور ایتالیا عموما به زبان ایتالیایی ارائه میشن و نیاز به آزمون ورودی دارن
اما در کل امکان اقدام دارید
با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم

سلام من دانشجوی کاردانی کارگردانی در دانشگاه علمی کاربردی هستم و مدارک زبانم کامل هست آیا امکان تحصیل من در ایتالیا وجود دارد؟

سلام
بله امکان اقدام دارید با توجه به شرایطتون
با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم
۰۲۱۹۱۰۰۴۷۵۷

سلام وقت بخیر
من کارشناسی ارشد زمین شناسی گرایش زمین شناسی مهندسی از دانشگاه دولتی دارم می‌خوام برای دکترا اقدام کنم آیا رشته من در کشور ایتالیا قابل قبوله و دانشگاه های دولتی این رشته و دارن؟! سنم ۲۷ سال است محدودیت سنی شاملم میشه؟ و اینکه چقدر بعد از فارغ‌التحصیلی میشه اقدام کرد برای دکترا منظورم اینکه محدودیت زمانی وجود داره؟!

سلام سرکار خانم وقت شما بخیر.. جهت ورود به مقطع دکترا سن شما مناسب هستش و ضمنا در مقطع دکترا شرط سنی خاصی لحاظ نمی‌شود. اما جهت رشته‌ای که فرمودید لطفا با مشاورین مجموعه تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم رو دریافت بفرمایید.

سلام من لیسانس پرستاریم میخواستم برای ایتالیا بورسیه اقدام کنم هدف اصلیم پزشکیه میخواسم ببینم به نظر شما در ابتدا با ارشد اقدام کنم بعد برم اونجا دنبال پزشکی راحتتره یا از همین اول با پزشکی اقدام کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام دوست عزیز وقت شما بخیر…
ترجیحا اگر رشته‌ی شما مرتبط باشه احتمال دریافت پذیرش بیشتر هستش. ضمنا جهت دریافت بورسیه‌ی استانی تنها ۱ سال زمان دارید و باید هر چه سریع‌تر اقدام بفرمایید زیرا که مدت این بورسیه رو به اتمام هستش. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مجموعه تماس بگیرید و شرایط لازم رو دریافت بفرمایید.

سلام وقتتون بخیر
من ۱۸سالمه و امسال دیپلم میگیرم و رشتم کامپیوتره
زبانم متوسطه و اگه لازم باشه مدرک زبان انگیلیسی یا ایتالیایی رو میگیرم
من میتونم بورسیه ثبت نام کنم و اونجا درسم رو ادامه بدم؟
از چه سایتی میشه ثبت نام کرد؟
و وضعیت مالی سرپرست متقاضی باید در چه سطحی باشه؟
و چه زمانی میتونم ثبت نام کنم؟(ثبت نام تایم مشخصی داره؟)

سلام سرکار خانم وقت شما بخیر ….
امکان بورسیه استانی ایتالیا برای شما وجود داره. اما جهت اطلاعات دقیق‌تر از شرایطتتون لطفا با مشاورین مجموعه ارتباط برقرار کنید تا راهنمایی‌های لازم در این خصوص رو به طور کامل دریافت بفرمایید.

سلام وقت تون بخیر
من دهم رشته طراحی ودوخت هنرستان هستم و زبانم هم در سطح C۱ است، تا الان هم معدلم زیر ۱۸ نشده. میتونم بعد گرفتن دیپلم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنم یا نه؟
چه شرایطی داره و یا این که باید مقاطع تحصیلی بالاتر اقدام کرد؟

سلام سرکار خانم وقت شما بخیر….
رشته طراحی لباس در کشور ایتالیا فقط به زبان ایتالیایی و بدون ارائه بورسیه انجام می شه. اما تحصیل در سایر رشته ها به زبان انگلیسی و با دریافت بورسیه امکان پذیره. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم خدمتتون ارائه بشه.

سلام من دانشآموز یازدهم ریاضی هستم، و میخواستم برای بورسیه طراحی لباس شرایط ایتالیا رو بسنجم، برام امکان پذیره که قبل کنکور اینکارو کنم؟ یا باید حداقل تا مقطع لیسانس تحصیل کنم؟ و شرایط برلی تحصیل رشته های هنری اونجا چطور؟

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز…
جهت تحصیل در این رشته تحصیل فقط به زبان ایتالیایی و بدون اعطا بورسیه امکان پذیر هستش. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین و کارشناسان مجموعه اپلای من تماس بگیرید.

سلام بنده متولد ۱۳۶۹ و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی هستم . میخواستم ببینم امکانش هست که در ایتالیا مجددا ارشد در یک رشته دیگه رو بخونم؟ سوال دیگرم که امکان تحصیل در رشته دندان پزشکی برای من وجود دارد؟

سلام وقت بخیر دوست عزیز امکان تحصیل در مقطع ارشد مجدد رو دارین اما برای دندانپزشکی این کشور بابت ریسک ویزا بهتون پیشنهاد نمیشه

سلام وقت بخیر.من دیپلم حسابداری (کاردانش)دارم وپیش دانشگاهی تجربی,و همچنین لیسانس حسابداری از دانشگاه غیرانتفاعی،ومتولد۷۵هستم میتونم برای پزشکی ویادندان پزشکی ایتالیا برای بورسیه اقدام کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام وقت بخیر.من دیپلم حسابداری (کاردانش)دارم وپیش دانشگاهی تجربی,و همچنین لیسانس حسابداری از دانشگاه غیرانتفاعی،ومتولد۷۵هستم میتونم برای پزشکی ویادندان پزشکی ایتالیا برای بورسیه اقدام کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز ….
بله با توجه به شرایط سنی شما امکان حضور در دوره های پزشکی و دندانپزشکی کشور ایتالیا وجود دارد و البته هر چه سریعتر نیاز به اقدام دارید تا با محدودیت سنی مواجه نشوید. در این خصوص با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید و به طور دقیق تر اطلاعات لازم را کسب نمایید.

سلام وقت بخیر، میشه برای ایتالیا تحصیلی اقدام کرد و اونجا تغییر ویزای تحصیلی به کاری داد و بعد با توجه به اینکه ایتالیا عضو اتحادیه اروپاست، کشورهای دیگه اقدام کرد واسه کار؟

سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
بله با توجه به حضور ایتالیا در حوزه شنگن امکان ورود به سایر کشورهای عضو این پیمان از طریق ایتالیا وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید و راهنمایی های لازم رو دریافت کنید.

سلام من دانش آموز پایه یازدهم تجربی ام میخام بعد کنکور دانشگاه های ایران رو نرم و مسقیم به ایتالیا برم برای پزشکی میشه بگین چجوری دری بخونم آیا درس های برای آزمون آیمت فرق میکنه؟

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز.
مفاد آزمون آیمت از دروس پایه مثل شیمی، ریاضی، فیزیک و …. هستش. اما برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با منابع این آزمون با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

سلام.وقت بخیر
میخواستم بدونم برای ادامه مقطع کارشناسی میشه در ایتالیا تحصیل کرد و بورسیه گرفت
چون من ترم ۲ هستم میشه برای ترم ۳ اقدام کرد یا باید تا پایان کارشناسی صبر کرد

سلام. متاسفانه از ایران نمیشه برای انتقالی اقدام کرد. باید تا انتهای مقطع کارشناسی تحصیل کنید و بعد برای کارشناسی ارشد اقدام کنید.

سلام خسته نباشید.من در حال حاضر در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک هستم
میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل میتونم به ایتالیا برم و اینکه بورسیه بگیرم؟

ممنون میشم پاسخ بدید

سلام و عرض ادب. بله برای کارشناسی ارشد و دریافت بورسیبه امکان اقدام دارید با کاذشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

سلام وقت بخیر
من برای کارشناسی یکی از رشته های مهندسی قصد مهاجرت تحصیلی دارم و نمرات نسبتا بالایی در دبیرستان و دیپلم دارم
و تمکن مالی نسبتا ضعیفی دارم
آیا بورسیه تحصیلی در این مقطع وجود داره ؟ و اینکه شرایط من رو چطور میبینید ؟ آیا به من تعلق میگیره ؟
مدرک زبان انگلیسی و ایتالیایی در چه سطح در رشته های مهندسی لازمه ؟

سلام. بورسیه استانی ایتالیا محدودیتی در باره سن. معدل و رشته شما قائل نمشه و با هر رشته و معدلی امکان دریافت رو دارید.

من ۲۲ساله هستم وکارشناسی طراحی و ساخت طلا و جواهر از دانشگاه غیرانتفاعی با معدل ۱۸ و ایلتس زبان انگلیسی دارم، چطور میتونم بورسیه کارشناسی ارشد رشته بازاریابی در ایتالیا رو بگیرم

سلام و عرض ادب. بورسیه تحصیلی ایتالیا بر اساس نیازهای مالی دانشجو در خاک ایران بهش تعلق میگیره و امکان دریافتش رو دارید. در خصوص دریافت پذیرش هم مانعی برای اقدامتون وجود نداره. با کارشاسان ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی بشید.

سلام برای بورسیه استانی در رشته پزشکی ایتالیا ، آیا تمکن مالی هم احتیاجه؟؟

عرض ادب. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی شما مورد نیازه و ارتباطی با بورسیه نداره. اما پی از وروتون به خاک ایتالیا بورسیه بهتون تعلق میگیره.

سلام.من لیسانس مهندسی مکانیک دارم.خواستم بدونم میتونم کلا برای رشته دندانپزشکی اقدام کنم.یا فقط میتونم دنبال کارشناسی ارشد برم.

سلامن و عرض ادب، میتونمن کشورهای روسیه، چین و ترکیه رو بهتون پیشنهاد بدم. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام چ طوری ثبت نام کنم برای بورسیه رایگان تحصیل در کشور ایتالیا از چ سایتی

سلام، هراستان سایت مختص به خودشون رو دارن، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

سلام برای رشته معماری ازمون ورودی برای لیسانس رشته معماری میخواد ؟من به سایت دانشگاه پلی تکنیک رفتم و ازمون ورودی برای رشته معماری لیسانس میخواد ایا همه دانشگاه اینجوریه ؟

سلام و عرض ادب. در حالت کلی خیر اما دانشگاه هایی هستند که خودشون آزمون ورودی تعریف میکنن. نمونه ش هم همونطور که اشاره کردید دانشگاه پلی تکنیک هست.

لطف کنید شرایط گرفتن بورسیه استانی ایتالیا رو بگید ممنون
و اینکه چه رشتهایی پذیرش دارن

سلام و عرض ادب. بورسیه (نید بیس) هست به این معنا که بر اساس نیازهای مالیتون داخل خاک ایران بهتون تعلق یگیره. در صورت دریافت بورسیه دانشگاهتون رایگان خواهد بود و مبلغ ۵۲۰۰ یورو هم سالانه کمک هزینه دریافت خواهید کرد. اکثر رشته ها در دسترس هستن. برای مشاوره بیشتر میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام وقت بخیر من کاردانی آموزش ابتدایی دارم و میخوام لیسانسمو ادامه بدم ایا این رشته بدرد بورسیه استانی ایتالیا میخوره؟ یعنی اونجا چنین رشته ای هست؟ و نیاز به تمکن مالی هست؟ چون شنیدم این بورسیه برای کساییکه ک وضع مالی خوبی ندارن

سلام. معادل این رشته ها در دسترس هستن. بورسیه (نید بیس) هست به این معنا که بر اساس نیازهای مالیتون داخل خاک ایران بهتون تعلق یگیره. در صورت دریافت بورسیه دانشگاهتون رایگان خواهد بود و مبلغ ۵۲۰۰ یورو هم سالانه کمک هزینه دریافت خواهید کرد. تمکن مالی مبلغمیانگین ۹۰۰۰ یورو خواهد بود که برای ویزا باید به سفارت نشون بدید. برای مشاوره بیشتر میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام من کارشناس رشته هنر از دانشگاه تهران دارم
امکان اخذ بورسیه استانی برای رشته تاریخ هنر در ایتالیا وجود داره !؟

سلام و عرض ادب. بورسیه استانی ربطی به رشته مد نظرتون نداره و از هر رشته ای امکان دریافتشو دارید.

سلام ببخشید فقط کسانی ک مدرک دانشگاهی دارن میتونن وارد دانشگاهای خارج‌ از کشور بشن (با مدرک پیش دانشگاهی نمیشه وارد شد)؟؟؟

سلام. برای اقدام برای مقطع کارشناسی داشتن دیپلم و پیش دانشگاهیتون کفایت میکنه.

سلام وقتتون بخیر
دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم معدل خوبی در دانشگاه دولتی دارم و مقاله چاپ شده هم دارم . با نمره آیلتس ۷ و انگیزه نامه و توصیه نامه قوی آیا شانسی برای گرفتن بورسیه دارم یا اینکه بهتره صبر کنم و برای دکتری که اغلب بورسیه گفتین بهش تعلق میگیره اقدام کنم .

سلام وقت بخیر
امکان اقدام دارین برای بورسیه ایتالیا هم نیازی به ارائه رزومه قوی ندارید، بورسیه ایتالیا بر اساس عدم تمکن مالی مناسب ارائه میشه

سلام،خسته نباشید ،ببخشید من در حال حاضر در مقطع ارشد یک رشته ی مهندسی هستم،میتونم برای ارشد مجدد اپلای کنم برای ایتالیا و اگر پذیرش گرفتم بعد از اتمام ارشد مجددم ،همونجا آزمون آیمت و شرکت کنم؟

سلام روز بخیر
اگر شرایط سنی شو داشته باشید بله میتونید اقدام کنیدبرای بررسی شرایطتون میتونید با موسسه تماس بگیرید
آزمون آیمت آزمون ورودی رشته های پزشکی است و در ایتالیا هم برگزار میشه

سلام،
در خصوص شرایط اتباع خارجه مقیم ایران سوال داشتم که به چه صورت هست؟
آیا شخصی که مقیم ایران هست با دفترچه پناهندگی نیز میتواند از ایران اقدام به اخذ ویزا کند؟(شخص مقیم در ایران سکونت دارد و فاقد پاسپورت میباشد)یا باید این مراحل را در کشور خود طی کند؟در صورتی که شخص متولد ایران بوده و تمامی مراحل تحصیلی را در ایران گذرانده.

سلام. با دفترچه پناهندگی نمیتونید اقدام کنید برای ویزا. باید اقامت ایران رو داشته باشید و یا اینکه اقدام کنید از سفارت کشور خودتون پاسپورت بگیرید و بعد از همین ایران اقدام کنید برای ویزا.

باید رزومه و شرایطتون رو بررسی کنیم
اما برای بورس محدودیتی وجود نداره و فقط مربوط به مسائل مالی شما هست
برای پذیرش هم معمولا سختگیری نیست ، سفارت هست که یکم سختگیری میکنه برای سن

برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا شرایط و یا تعهد خاصی وجود داره ؟

سلام،
خیر، برای اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا تعهدات خاصی وجود ندارد، اما باید حتما تعداد واحدهای مشخص شده را حتما پاس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید