تحصیل در ایتالیا

همه چیز در مورد تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا از نظر راحت و بی دغدغه بودن دانشجو در امر دریافت پذیرش، در اروپا رتبه اول و در جهان رتبه سوم را کسب کرده است. پس اگر به تحصیل در این کشور می اندیشید، می توانید تنها با چند گام ساده به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید..

اطلاعات بیشتر

بررسی دوره های مختلف تحصیل در ایتالیا

در بخش نگاه گذرا به اهمیت تحصیل عضو بودن این کشور در اتحادیه اروپا را مزیت مهمی ذکر کردیم. اما این مزیت شامل چه مولفه هایی می باشد؟ شما به عنوان یک دانشجو برای تحصیل در این کشور امکان بهره مندی از استاندارد های لازم نظیر پوشش بیمه، بهداشت و خدمات اجتماعی را خواهید داشت. همچنین در یک کشور مدرن با پیشینه قوی و بلند مدت تحصیل خواهید کرد. فرهنگ کشور و مردم ایتالیا به قدری بالاست که نیاز به تعریف و توضیح بیش از حد نیست.

دوره های مختلف تحصیل در این کشور و زمان پذیرش دانشگا های ایتالیا مدت و زمان متفاوتی دارند. تحصیل در این کشور از 5 سالگی شروع شده و به طور کلی دوره آغازین هم 5 سال به طول می انجامد. پس از این دوره شخص وارد یک دوره سه ساله می شود که به دوره سه ساله متوسطه معروف است و در آن علوم پایه و ریاضی اهمیت پررنگ تری به خود می گیرند. سپس امتحانات داخلی برگزار شده و پس از آن شخص، وارد تحصیل در دوره دبیرستان می شود. این دوره نیز مانند دوره نخست تحصیلی 5 ساله است.

مطالب مرتبط: تحصیل در چین

پس از عبور از این دوره ی متوسطه امتحانات نهایی برگزار می شود و شخصی که بتواند نمره قابل قبول را دریافت نماید، مدرک Diploma di Maturita که دیپلم رسمی ایتالیا محسوب می شود را دریافت خواهد کرد. بعد از این دوره نیز ورود به دانشگاه های مختلف برای فرد جهت تحصیل در این کشور امکان پذیر است. این دانشگاه ها با قدمت طولانی و تاریخی دیرینه در جهت آموزش افراد مختلف همراه مورد توجه دانشجویان خارجی نیز هستند. به همین دلیل، اکثر دانشگاه های ایتالیا توانسته اند رتبه های جهانی را دریافت کنند.

البته نباید فراموش کرد که هزینه تحصیل در این کشور هم بسیار پایین است.نکته قابل توجه دیگر آن که تحصیل در روسیه نیز از هزینه پایین برخوردار است. بنابراین اکثر افراد ترجیح می دهند به جای پرداخت هزینه بیشتر برای تحصیل در کشور های گران، ایتالیا را انتخاب کنند. البته نزدیک بودن فرهنگ و تاریخ دیرینه ایران و ایتالیا باعث شده است تا اکثر مردم کشورمان به سمت تحصیل در این کشور گرایش پیدا کنند.

شما با انتخاب تحصیل در این کشور امکان تحصیل در 170 رشته در مقطع کارشناسی، و فوق لیسانس را پیدا خواهید کرد. با اینکه متقاضیان دکترا در اکثر کشور های اروپایی بالاتر هستند از این رو تحصیل در این کشور در مقطع دکترا هم در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شود. البته نباید فراموش کرد که رویکرد بین المللی میان کشور های اروپایی باعث شده است تا بسیاری از رشته ها در مقاطع پایینتر مانند کارشناسی یا کارشناسی ارشد هم به زبان انگلیسی ارائه شوند. پس زبان انتخابی مشکل شاخصی را برای ادامه تحصیل در این کشور برای شما ایجاد نخواهد کرد.

آیا از شرابط کاری در روسیه باخبرید ؟ برای به دست آوردن اطلاعات روی کلمه ویزای کاری روسیه کلیک نماید.

پادکست بورسیه استانی ایتالیا

تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی (لیسانس)

تحصیل در این کشور در مقطع کارشناسی عمدتاً به زبان رسمی این کشور، یعنی ایتالیایی انجام می گیرد. اما همانطور که ذکر شد امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در این مقطع نیز وجود دارد. شما قبل از انتخاب دانشگاه و رشته مورد نظر باید بررسی کنید و آگاه شوید که امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای رشته مورد نظر وجود دارد یا خیر. در غیر این صورت باید دوره ذکر شده مربوط به یادگیری زبان ایتالیایی را گذرانده و مدرک مربوطه را برای اخذ ویزای ایتالیا ارائه کنید. این دوره به طور کلی 3 تا 4 سال طول می کشد و دانشجویان خارجی می توانند برای کنترل و پرداخت هزینه ها بورسیه شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا (فوق لیسانس)

شما می توانید به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد به تحصیل در این کشور مشغول شوید. فقط نباید فراموش کنید که ارائه مدرک مربوط الزامی است. اگر به زبان ایتالیایی نیز مسلط باشید نیز باید مدرک مربوطه را ارائه نموده و پذیرش را از دانشگاه مورد نظر دریافت کنید. طول مدت تحصیل در این مقطع 2 ساله است و بسته به رشته انتخابی می تواند کوتاهتر نیز باشد. مانند دانشجویان دوره کارشناسی شما امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در این دوره را نیز، خواهید داشت.

تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا

تحصیل در این کشور در مقطع دکترا به زبان انگلیسی رایج است اما ارائه آن به زبان ایتالیایی هم امکان پذیر است. در این دوره نیز قبل از ورود به دانشگاه، شما باید مدارک زبان خود را ارائه کرده و پذیرش دریافت کنید. مدت زمان تحصیل در دوره مذکور 3 الی 5 سال بسته به نوع رشته به طول خواهد انجامید. اگر قصد دریافت بورسیه جهت تحصیل در مقطع دکترا کشور ایتالیا را  داشته باشید نیز این امکان برای شما فراهم بوده، و تفاوت فاحشی مابین متقاضیان داخلی یا خارجی وجود ندارد.


تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

همه خوب می دانند که تحصیل در رشته های مرتبط با پزشکی چه حساسیت بالایی دارد و نمی توان هر دانشگاهی را از هر کشور اروپایی یا آسیایی جهت تحصیل انتخاب کرد. چرا که رتبه علمی دانشگاه و معتبر بودن مدارک ارائه شده از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما شما می توانید با خیال آسوده درس خواندن در زمینه پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا را انتخاب کنید. چراکه این کشور یکی از بهترین کشور های دنیا برای تحصیل پزشکی محسوب می شود.

اگر کیفیت آموزشی ارائه شده در دانشگاه های این کشور گواهی مشهود، برای انتخاب رشته های مذکور جهت ادامه تحصیل در این کشور است. تحصیل در این کشور در رشته پزشکی نیازمند ارائه مدارک و الزامات خاصی است. یکی از آنها ارائه آزمون آیمت می باشد. این آزمون شناخته شده که هرساله در همه جای دنیا برگزار می شود برای ورود متقاضیان جهت تحصیل در رشته های پزشکی در نظر گرفته شده است. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می شود و موضوعات مختلفی را در برمیگیرد. از جمله این موارد می توان به:

 • ریاضی
 • زیست شناسی
 • شیمی
 • فیزیک
 • اطلاعات عمومی
 • هوش

اشاره کرد. در صورتی که بتوانید در این آزمون قبول شوید در واقع راه پرفراز و نشیبی را برای طی کردن آغاز کرده اید. به دلیل سختگیری های لازم و پایین بودن پذیرش نفرات کم عمده افراد متقاضی نمی توانند از دانشگاه های ایتالیا برای درس خواندن در رشته پزشکی بورسیه دریافت کرده، یا در آزمون مذکور قبول شوند. بنابراین دشوار بودن پذیرش و کیفیت آموزشی بالا دانشگاه های این کشور گواه بر این است که، در صورت دریافت مدرک مربوطه شما در تمام دنیا امکان کار یا ادامه تحصیل را خواهید داشت.


آزمون آیمت IMAT و تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

آزمون آیمت یک آزمون با 60 سوال تستی و تشریحی است که کل زمان آن 100 دقیقه ای است. و برای کسانی که قصد تحصیل در این کشور در رشته پزشکی یا جراحی را دارند، طراحی شده است. این آزمون به زبان انگلیسی ارائه می شود. همانطور که اشاره شد، آزمون آیمت در تمامی کشور ها برای سهولت دسترسی متقاضیان پزشکی طراحی شده است. اما اگر قصد شرکت در این آزمون داشته باشید باید با نوع سوالات آشنایی داشته باشید.

بخش نخست آزمون آی مت شامل دانش عمومی و تحلیل منطقی است. این بخش 27 سوال دارد و بخش های دیگر آن که دوم، سوم، چهارم هستند به بخش های بیولوژی، شیمی، فیزیک، و ریاضی مرتبط است و کل این بخش ها شامل 33 سوال هستند. اگر قصد ثبت نام در این آزمون را داشته باشید می توانید در اواسط بهمن یا فوریه، اقدام نمایید. زمان برگزاری این آزمون نیز در شهریور یا ماه سپتامبر می باشد.

تمامی دوره های تحصیل در این کشور در حوزه پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می شوند. از جمله نخستین دانشگاه هایی که این امکان را فراهم کرده اند دانشگاه پاویا و میلان، و سپس رم و ناپل هستند. با توجه به تفاسیر یاد شده شما می توانید مطمئن باشید که آموزش های لازم و مدرک معتبری را از دانشگاه های ایتالیا پس از درس خوندن در دوره پزشکی ایتالیا دریافت خواهید کرد و اعتبار لازم آموزش های ارائه شده در این رابطه قطعی خواهد بود. این موضوع از آنجا جالب توجه است که بسیاری از دانشجویان حتی از کشورهایی که تحصیل پزشکی در آنها اعتبار کافی را دارد به سمت تحصیل در این کشور در رشته پزشکی رهسپار می شوند. نظیر کانادا یا آمریکا.

لازم به ذکر است که امکان تحصیل در این کشور در رشته های پزشکی نسبت به کشور های دیگر بسیار ارزان است. بنابراین کسانی که بتوانند در آزمون آیمت پذیرفته شوند، مزایا و اعتبار های لازم را در جهت تحصیل پزشکی در این کشور دریافت کرده و نیاز ندارند تا هزینه های گزافی را هم بپردازند. هزینه درس خوندن در دانشگاه های این کشور در این رشته به زبان رسمی ایتالیایی 2500 یورو در سال خواهد بود. در حالی که این هزینه بسته به شرایط دانشجو می تواند 500 یورو نیز کاهش داشته باشد.

در صورتی که دانشجو متقاضی مستعد و سخت کوش بوده اما مشکلات مالی داشته باشد، می تواند از کمک هزینه تسهیلاتی این کشور که 5 هزار یورو در سال است، استفاده کند. این کمک هزینه تنها به متقاضیان رشته پزشکی اختصاص داده نمی شود و شما بسته به رشته مورد نظر خود و شرایط مرتبط می توانید از این مزایا بهره مند شوید.


اقامت پس از تحصیل

پس از اتمام تحصیل تان می توانید 6 ماه به طور موقت در این کشور بمانید و در صورت اقامت 5 ساله متقاضی اقامت باید دو سال را کار کرده و مالیات پرداخت کند در این صورت امکان اقامت وجود دارد.دوران تحصیل هم به طور نصف در این دوره 5 ساله محاسبه می گردد. برای اطلاع از کلیه روش های اخذ اقامت ایتالیا صفحه مهاجرت به ایتالیا را دنبال کنید.


تحصیل در ایتالیا بدون ارائه مدرک زبان !!!

آیا تحصیل در این کشور بدون مدرک امکان پذیر است؟ پاسخ مثبت است. شما می توانید بدون مدرک در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل شوید. البته این تحصیل و امکان شرایط خاص خود را دارد. در اختیار داشتن اطلاعات لازم در این رابطه مورد نیاز است.

در اصل متقاضیان مربوطه، در اختیار داشتن دانش متوسط بر زبان ایتالیایی را باید به اثبات برسانند. در اکثر دانشگاه های معروف و رسمی ایتالیا ارائه مدارک لازم ضروری است. این مدارک به طور رسمی CILS و یا CELI نام دارند. تنها کسانی می توانند بدون ارائه مدرک زبان انگلیسی مشغول به تحصیل در این کشور شوند که به طور بومی انگلیسی زبان باشند. پس این مورد برای دانشجویان ایرانی عملاً غیر قابل انجام است.

در صورت عدم داشتن شرایط ذکر شده شما می توانید در دوره های آموزش زبان ایتالیایی که توسط دانشگاه های این کشور ارائه می شوند شرکت کنید و در نهایت زبان رسمی این کشور را بیاموزید. اجباری یا غیر اجباری بودن دانش زبانی در حین ارائه مدارک به سفارتخانه ایتالیا تعیین می شود. بنابراین باید بتوانید در زمان مصاحبه هرگونه تلاش قانع کننده ای را به عمل آورید. و در غیر این صورت برای مدارک مربوطه اقدام نمایید.


کار دانشجویی در ایتالیا

دانشجویانی که برای تحصیل به این کشور سفر می کنند با توجه به قوانین می توانند 20 ساعت در هفته کار کنند و به طور متوسط برای هر ساعت 9 یورو حقوق دریافت کنند. این قوانین برای کارهای رسمی است اما برای کار های غیر رسمی محدودیت زمانی وجود ندارد با توجه به شرایط موجود برای دانشجویان امکان کاریابی با مشاغل مرتبط کم است اما آن ها می توانند در زمینه های دیگر مانند هتل ها و رستوران ها و کار های تبلیغاتی و غیره مشغول به کار شوند

همچنین به دلیل اینکه سالانه جمعیت زیادی به ایتالیا سفر می کنند امکان کاریابی در صنعت توریسم نیز وجود دارد. جهت اطلاعات بیشتر در خصوص کار در ایتالیا ، صفحه کار در ایتالیا را مطالعه نمایید.


بررسی دانشگاه ها

دانشگاه های ایتالیا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم بندی می شوند، که دانشگاه های دولتی آن رتبه و امتیاز بالایی در سطح جهانی کسب کرده اند. برخی از این دانشگاه ها در سطح جهان شناخته شده اند؛ که می توان دانشگاه ساپینزا، تورین، و بولونیا را در این رابطه مثال زد.

تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا در بسیاری از دانشگاه های این کشور امری امکان پذیر است. اگر قصد تحصیل در این کشور به زبان ایتالیایی را نیز داشته باشید باید قبل از ورود به دانشگاه های این کشور یک دوره زبان را بگذرانید و نمره لازم را دریافت کنید.

شرکت در آزمون esterni برای تحصیل در این کشور

آزمونی که در این رابطه از داوطلبان اخذ می شود esterni نام دارد، که در بهمن ماه برگزار می شود، و دریافت دست کم نمره 160 از کل 200 نمره می تواند اولین موفقیت لازم در امکان تحصیل در این کشور محسوب شود. این آزمون در مدرسه ایتالیایی تهران برگزار شده و متقاضیان می توانند از این طریق به آسانی زبان رسمی این کشور را فراگیرند. اگر بخواهید در مورد منابع لازم جهت یادگیری زبان ایتالیایی و شرکت در این آزمون اطلاعات بیشتر کسب کنید می توانید به سراغ کتاب Espresso 1 و 2 بروید. خواندن این منبع برای شرکت در این آزمون کفایت می کند. پس از شرکت در این آزمون و دریافت نمره قبولی، روند اخذ اقامت و دریافت ویزای ایتالیا شروع خواهد شد.

نگاهی گذرا به اهمیت تحصیل در این کشور

شاید سوال بسیاری از افراد این باشد که چرا تحصیل در این کشور فراگیر شده است؟ جدای از مبحث آسان بودن امکان دریافت پذیرش تحصیلی و طی کردن راه های مربوطه اخذ مدرک معتبر و شرایط تحصیل خوب، از جمله مواردی است که نمی توان به سادگی از آنها چشم پوشی کرد. اگر دلیل یاد شده در ابتدای مطلب برای شما قانع کننده نیست، موارد زیر را بررسی نمایید:

 • هزینه تحصیل در این کشور مناسب است.
 • کشور ایتالیا عضو اتحادیه اروپا است.
 • درجه و جایگاه علمی دانشگاه های ایتالیا بسیار بالاست.
 • تحصیل در این کشور به منزله سکویی برای پرتاب دانشجو به سمت موفقیت محسوب می شود.

هزینه تحصیل در ایتالیا

اشاره شد که هزینه تحصیل در این کشور بسیار پایین است. این هزینه به طور میانگین در طول سال 320 یا 3200 یورو است. البته این هزینه در دانشگاه های مختلف ایتالیا متفاوت است. مثلا هر دانشجو بسته به رشته و دانشگاه یا مقطع مورد نظر می تواند هزینه ای در حدود 1.700 یورو بپردازد.

شما برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی می توانید سالانه 500 و حداکثر 3 هزار یورو بپردازید. این هزینه برای مقطع دکترا در سال در دانشگاه های دولتی 100 الی هزار یورو یا بیشتر را در برمی گیرد. البته نباید فراموش کنید که تحصیل در این کشور در دانشگاه های خصوصی این کشور می تواند مبلغ بیشتری را نیز شامل شود.

شما برای تحصیل در این کشور در هر یک از مقاطع نامبرده بدون تمایز قائل شدن دولت این کشور میان افراد خارجی و داخلی، هزینه ها یکسان هستند. این شهریه می تواند 6 هزار تا 20 هزار یورو باشد. البته این مقدار سالانه محاسبه می شود. پس اگر قصد تحصیل در این کشور و دانشگاه های خصوصی آن ها را دارید ابتدا هزینه های مربوطه را در نظر گرفته و سپس اقدام نمایید.

در ادامه هزینه تحصیل در برخی از دانشگاه های این کشور آورده شده است:


هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا

به جز پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه های دیگری نیز به زندگی دانشجویی مربوط است که شامل رفت و آمد و خورد و خوراک وی می شود. هر دانشجو در ماه هزینه ای در حدود 500 تا 700 یورو ماهانه را می پردازد که شامل غذا، مسکن و رفت و آمد می شوند. هزینه خورد و خوراک در ایتالیا نهایتا 200 یورو می باشد. هزینه رفت و آمد 45 یورو است و هزینه مسکن نیز 250 یورو می باشند. به عنوان مثال هزینه یک وعده غذا در یک رستوران عادی در ایتالیا 15 یورو به طور متوسط می شود.

در بازار های ایتالیا نیز هزینه اقلام خوراکی نیز می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال قیمت شیر 1.41 یورو و هزینه یک عدد نان به طور متوسط 1.21 یورو می باشد. پنیر 12.54 یورو و گوشت نیز 14 یورو هزینه دارد ( 1 کیلو).

شما هزینه ای نیز در قالب جابجایی و حمل و نقل در ایتالیا می پردازید که بسته به مسیر رفت و آمد و سبک زندگی شما می تواند متفاوت باشد. هزینه بلیط یک طرفه در حمل و نقل داخلی یک شهر 1.50 یورو است. هزینه تاکسی برای یک کیلومتر 1.20 یورو می باشد. هزینه های مرتبط به برق یا وسایل گرمایشی بسته به آپارتمان متغیر است. هزینه خرید پوشاک، ورزش نیز می تواند بسته به نوع خرید شخص متفاوت باشد.


تحصیل در ایتالیا

انواع بورس تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی برای هر مقطع تحصیلی در ایتالیا، می توانند درخواست بورسیه تحصیلی کنند. پرداخت این بورسیه به دانشجویان بر اساس مدارک و شرایط تمکن مالی دانشجو می باشد. در قبال این بورس شما هیچگونه تعهدی به دولت ایتالیا ندارید. فقط باید بتوانید تمام واحدهای درسی خود را با موفقیت پشت سر بگذارید.

شما با دریافت بورسیه تحصیل در این کشور می توانید شهریه کمتری تا 90 درصد بپردازید. همچنین بخشی از هزینه تحصیل شما تا 5 هزار یورو در بورسیه پرداخت می شود. امکان دریافت بورس نیز از 10 هزار تا 20 هزار یورو در سال باشد.

بورسیه این کشور که توسط دولت ارائه می شود، DSU نام دارد و برای دانشجویان ارشد ارائه می شود. این بورسیه در سال نخست تحصیل به فرد اعطا می شود. برای دریافت دائم این بورسیه در سال دوم، شخص باید 35 واحد را پاس کرده باشد، تا بتواند همچنان از مزایا این بورس بهره مند شود. همچنین در سال سوم هم شخص می بایست 85 واحد را گذرانده باشد. واحد های تحصیل در مقطع ارشد سرجمع، 120 واحد است.

البته برای اختصاص این بورسیه به دانشجویان، امتیازات لازم نیز در نظر گرفته می شود. به طور کلی 15 امتیاز کمکی در ابتدا به دانشجویان داده می شود تا پس از سال دوم یا سال سوم ( بسته به کاهش تعداد واحد ها در هر سال) دانشجو می تواند از امتیاز داده شده استفاده کرده و برای سال مربوطه هم شامل بورسیه شود، تا در سال بعد بتواند تعداد واحد های لازم را پاس نماید.

ما در گروه مهاجرتی اپلای من در کنار پذیرش تحصیلی شما برای انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا نیز برای شما اقدام خواهیم کرد. در مجموع بورسیه ی تحصیل در این کشور شامل سه نوع می شود:

 • یکی اینکه شهریه تان را کاهش داده و سالیانه 500 تا 1000 یورو شهریه پرداخت نمایید.
 • دوم بورسیه استانی تا سقف 5200 یورو بعلاوه پرداخت شهریه متقاضی.
 • سوم بورسیه کامل تحصیل در این کشور که 11000 تا 20000 یورو ارزش دارد و شامل دانشجویان ممتاز و غالبا مقطع دکتری می شود.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی ایتالیا

 • دیپلم رسمی به همراه ریز نمرات به همراه ترجمه
 • مدارک پیش دانشگاهی و ریز نمرات این مقطع به همراه ترجمه
 • ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات به همراه ترجمه ( بسته به مقطع موردنظرتان)
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات و ترجمه ( بسته به مقطع موردنظرتان)
 • مدرک زبان ایتالیایی
 • ارائه پروپوزال
 • مدرک زبان انگلیسی رسمی IELTS 7 ( بسته به مقطع)
 • مقاله ISI

دریافت و ارائه مدرک زبان ایتالیایی با گذراندن کلاس های زبان ایتالیایی در سفارت این کشور صورت می گیرد. این کلاس ها در 3 ترم متوالی به متقاضیان ارائه می شوند و در کل 33 جلسه در 3 ساعت خواهند بود. در هریک از این 3 ترم، کتاب های مختلفی تدریس می شود. شما پس از دریافت مدرک مربوطه می توانید درخواست پذیرش تحصیلی را به دانشگاه مربوطه ( به همراه مدارک ذکر شده) ارائه دهید.

امکان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

شما با دریافت ویزا به راحتی می توانید بین کشور های عضو شینگن و اتحادیه اروپا رفت و آمد داشته باشید. در صورت اتمام دوران تحصیل نیز امکان کار در این کشور ها یا در خاک اون کشور را نیز خواهید داشت. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره های موسسه اپلای من بهره مند شوید.

برای دریافت ویزا باید مدارک زیر را ارائه نمایید:

 • دیپلم به همراه مدرک پیش دانشگاهی ترجمه شده به زبان ایتالیایی به علاوه ریز نمرات ( با مهر تایید وزارت امور خارجه و دادگستری)
 • ترجمه مدرک لیسانس، فوق لیسانس، و دکتری ( بسته به مقطع مورد نظر) به علاوه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی
 • ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • مدارک مرتبط با حساب بانکی در 90 روز اخیر
 • مدارک مرتبط با پذیرش دانشگاه ( دو نسخه)
 • پر کردن فرم A و ارائه آن مربوط به پذیرش دانشگاه
 • 2 عدد فتوکپی از صفحات پاسپورت و پذیرش در کنار کپی تمام مدارک تحصیلی
 • مدارک مربوط به دانش زبان انگلیسی سطح b2 ( برای کسانی که می خواهند بدون مدرک زبان، ویزا دریافت کنند باید 2 سال در مقاطع تحصیلی زبان انگلیسی دوره بگذرانند؛ یا نامه ای از سوی دانشگاه مربوطه ارائه کنند که عدم نیاز آنها به دانش زبان انگلیسی را تایید کند)
 • مدرک مرتبط با رزرو هتل برای 20 روز اول
 • نامه بانک ترجمه شده به زبان لاتین که نشان دهد در موجودی حساب دانشجو یا سرپرست او 7500 یورو به ازای هر سال تحصیلی، پول وجود دارد.
 • 5 الی 7 عکس 3/5 در 4/5 رنگی پشت نویسی شده
 • اصل پاسپورت
 • مدارک مرتبط با رزرو پرواز
 • ارائه 50 یورو نقدی
 • فرم درخواست روادید

آیا شرایط سنی خاصی برای تحصیل در این کشور وجود دارد؟

در برخی موارد اعمال محدودیت ها به دریافت کمک هزینه تحصیلی و بورسیه خلاصه می شود. از این روی، اگر 35 سال به بالا سن داشته باشید این محدودیت برای شما اعمال خواهد شد. این موضوع در توافق نامه فرهنگی و اجرایی این کشور لحاظ شده است. البته اگر مشغول به تحصیل در این کشور به زبان رسمی این کشور باشید می توانید شامل بورسیه تحصیلی شوید و هزینه های پرداختی خود را کاهش دهید. در غیر این دو صورت اگر زیر 18 ساله باشید نیز مشمول این بورسیه نخواهید شد.

چه زمانی برای تحصیل در این کشور اقدام کنیم؟

مانند بسیاری از کشور های دیگر برای درخواست پذیرش تحصیل، شما باید زمان خاصی را در نظر گرفته و طبق قوانین دانشگاه های این کشور عمل کنید. محدودیت زمانی برای تحصیل در هر دوره آموزشی و در هر دانشگاه، بسته به تعداد نفراتی که هر دانشگاه پذیرش می کند، متمایز خواهد بود. اما فارغ از ارائه تاریخ دقیق شما می توانید در ماه آوریل درخواست خود را ارائه نمایید. دانشگاه های ایتالیا تا ماه ژوئن پاسخ درخواست را به شما ارائه خواهند داد. در صورت پذیرفته شدن باید از ماه سپتامبر تحصیل را، شروع کنید.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

شرایط تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام وقت بخیر
من کارشناسی ارشد زمین شناسی گرایش زمین شناسی مهندسی از دانشگاه دولتی دارم می‌خوام برای دکترا اقدام کنم آیا رشته من در کشور ایتالیا قابل قبوله و دانشگاه های دولتی این رشته و دارن؟! سنم ۲۷ سال است محدودیت سنی شاملم میشه؟ و اینکه چقدر بعد از فارغ‌التحصیلی میشه اقدام کرد برای دکترا منظورم اینکه محدودیت زمانی وجود داره؟!

سلام سرکار خانم وقت شما بخیر.. جهت ورود به مقطع دکترا سن شما مناسب هستش و ضمنا در مقطع دکترا شرط سنی خاصی لحاظ نمی‌شود. اما جهت رشته‌ای که فرمودید لطفا با مشاورین مجموعه تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم رو دریافت بفرمایید.

سلام من لیسانس پرستاریم میخواستم برای ایتالیا بورسیه اقدام کنم هدف اصلیم پزشکیه میخواسم ببینم به نظر شما در ابتدا با ارشد اقدام کنم بعد برم اونجا دنبال پزشکی راحتتره یا از همین اول با پزشکی اقدام کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

سلام دوست عزیز وقت شما بخیر…
ترجیحا اگر رشته‌ی شما مرتبط باشه احتمال دریافت پذیرش بیشتر هستش. ضمنا جهت دریافت بورسیه‌ی استانی تنها ۱ سال زمان دارید و باید هر چه سریع‌تر اقدام بفرمایید زیرا که مدت این بورسیه رو به اتمام هستش. جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا با مشاورین مجموعه تماس بگیرید و شرایط لازم رو دریافت بفرمایید.

سلام وقتتون بخیر
من ۱۸سالمه و امسال دیپلم میگیرم و رشتم کامپیوتره
زبانم متوسطه و اگه لازم باشه مدرک زبان انگیلیسی یا ایتالیایی رو میگیرم
من میتونم بورسیه ثبت نام کنم و اونجا درسم رو ادامه بدم؟
از چه سایتی میشه ثبت نام کرد؟
و وضعیت مالی سرپرست متقاضی باید در چه سطحی باشه؟
و چه زمانی میتونم ثبت نام کنم؟(ثبت نام تایم مشخصی داره؟)

سلام سرکار خانم وقت شما بخیر ….
امکان بورسیه استانی ایتالیا برای شما وجود داره. اما جهت اطلاعات دقیق‌تر از شرایطتتون لطفا با مشاورین مجموعه ارتباط برقرار کنید تا راهنمایی‌های لازم در این خصوص رو به طور کامل دریافت بفرمایید.

سلام وقت تون بخیر
من دهم رشته طراحی ودوخت هنرستان هستم و زبانم هم در سطح C۱ است، تا الان هم معدلم زیر ۱۸ نشده. میتونم بعد گرفتن دیپلم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام کنم یا نه؟
چه شرایطی داره و یا این که باید مقاطع تحصیلی بالاتر اقدام کرد؟

سلام سرکار خانم وقت شما بخیر….
رشته طراحی لباس در کشور ایتالیا فقط به زبان ایتالیایی و بدون ارائه بورسیه انجام می شه. اما تحصیل در سایر رشته ها به زبان انگلیسی و با دریافت بورسیه امکان پذیره. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با موسسه تماس بگیرید و با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم خدمتتون ارائه بشه.

سلام من دانشآموز یازدهم ریاضی هستم، و میخواستم برای بورسیه طراحی لباس شرایط ایتالیا رو بسنجم، برام امکان پذیره که قبل کنکور اینکارو کنم؟ یا باید حداقل تا مقطع لیسانس تحصیل کنم؟ و شرایط برلی تحصیل رشته های هنری اونجا چطور؟

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز…
جهت تحصیل در این رشته تحصیل فقط به زبان ایتالیایی و بدون اعطا بورسیه امکان پذیر هستش. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین و کارشناسان مجموعه اپلای من تماس بگیرید.

سلام بنده متولد ۱۳۶۹ و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی هستم . میخواستم ببینم امکانش هست که در ایتالیا مجددا ارشد در یک رشته دیگه رو بخونم؟ سوال دیگرم که امکان تحصیل در رشته دندان پزشکی برای من وجود دارد؟

سلام وقت بخیر دوست عزیز امکان تحصیل در مقطع ارشد مجدد رو دارین اما برای دندانپزشکی این کشور بابت ریسک ویزا بهتون پیشنهاد نمیشه

سلام وقت بخیر.من دیپلم حسابداری (کاردانش)دارم وپیش دانشگاهی تجربی,و همچنین لیسانس حسابداری از دانشگاه غیرانتفاعی،ومتولد۷۵هستم میتونم برای پزشکی ویادندان پزشکی ایتالیا برای بورسیه اقدام کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام وقت بخیر.من دیپلم حسابداری (کاردانش)دارم وپیش دانشگاهی تجربی,و همچنین لیسانس حسابداری از دانشگاه غیرانتفاعی،ومتولد۷۵هستم میتونم برای پزشکی ویادندان پزشکی ایتالیا برای بورسیه اقدام کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز ….
بله با توجه به شرایط سنی شما امکان حضور در دوره های پزشکی و دندانپزشکی کشور ایتالیا وجود دارد و البته هر چه سریعتر نیاز به اقدام دارید تا با محدودیت سنی مواجه نشوید. در این خصوص با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید و به طور دقیق تر اطلاعات لازم را کسب نمایید.

سلام وقت بخیر، میشه برای ایتالیا تحصیلی اقدام کرد و اونجا تغییر ویزای تحصیلی به کاری داد و بعد با توجه به اینکه ایتالیا عضو اتحادیه اروپاست، کشورهای دیگه اقدام کرد واسه کار؟

سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
بله با توجه به حضور ایتالیا در حوزه شنگن امکان ورود به سایر کشورهای عضو این پیمان از طریق ایتالیا وجود دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید و راهنمایی های لازم رو دریافت کنید.

سلام من دانش آموز پایه یازدهم تجربی ام میخام بعد کنکور دانشگاه های ایران رو نرم و مسقیم به ایتالیا برم برای پزشکی میشه بگین چجوری دری بخونم آیا درس های برای آزمون آیمت فرق میکنه؟

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز.
مفاد آزمون آیمت از دروس پایه مثل شیمی، ریاضی، فیزیک و …. هستش. اما برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با منابع این آزمون با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید.

سلام.وقت بخیر
میخواستم بدونم برای ادامه مقطع کارشناسی میشه در ایتالیا تحصیل کرد و بورسیه گرفت
چون من ترم ۲ هستم میشه برای ترم ۳ اقدام کرد یا باید تا پایان کارشناسی صبر کرد

سلام. متاسفانه از ایران نمیشه برای انتقالی اقدام کرد. باید تا انتهای مقطع کارشناسی تحصیل کنید و بعد برای کارشناسی ارشد اقدام کنید.

سلام خسته نباشید.من در حال حاضر در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک هستم
میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل میتونم به ایتالیا برم و اینکه بورسیه بگیرم؟

ممنون میشم پاسخ بدید

سلام و عرض ادب. بله برای کارشناسی ارشد و دریافت بورسیبه امکان اقدام دارید با کاذشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

سلام وقت بخیر
من برای کارشناسی یکی از رشته های مهندسی قصد مهاجرت تحصیلی دارم و نمرات نسبتا بالایی در دبیرستان و دیپلم دارم
و تمکن مالی نسبتا ضعیفی دارم
آیا بورسیه تحصیلی در این مقطع وجود داره ؟ و اینکه شرایط من رو چطور میبینید ؟ آیا به من تعلق میگیره ؟
مدرک زبان انگلیسی و ایتالیایی در چه سطح در رشته های مهندسی لازمه ؟

سلام. بورسیه استانی ایتالیا محدودیتی در باره سن. معدل و رشته شما قائل نمشه و با هر رشته و معدلی امکان دریافت رو دارید.

من ۲۲ساله هستم وکارشناسی طراحی و ساخت طلا و جواهر از دانشگاه غیرانتفاعی با معدل ۱۸ و ایلتس زبان انگلیسی دارم، چطور میتونم بورسیه کارشناسی ارشد رشته بازاریابی در ایتالیا رو بگیرم

سلام و عرض ادب. بورسیه تحصیلی ایتالیا بر اساس نیازهای مالی دانشجو در خاک ایران بهش تعلق میگیره و امکان دریافتش رو دارید. در خصوص دریافت پذیرش هم مانعی برای اقدامتون وجود نداره. با کارشاسان ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی بشید.

سلام برای بورسیه استانی در رشته پزشکی ایتالیا ، آیا تمکن مالی هم احتیاجه؟؟

عرض ادب. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی شما مورد نیازه و ارتباطی با بورسیه نداره. اما پی از وروتون به خاک ایتالیا بورسیه بهتون تعلق میگیره.

سلام.من لیسانس مهندسی مکانیک دارم.خواستم بدونم میتونم کلا برای رشته دندانپزشکی اقدام کنم.یا فقط میتونم دنبال کارشناسی ارشد برم.

سلامن و عرض ادب، میتونمن کشورهای روسیه، چین و ترکیه رو بهتون پیشنهاد بدم. در صورتی که نیاز به مشاوره دارید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام چ طوری ثبت نام کنم برای بورسیه رایگان تحصیل در کشور ایتالیا از چ سایتی

سلام، هراستان سایت مختص به خودشون رو دارن، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

سلام برای رشته معماری ازمون ورودی برای لیسانس رشته معماری میخواد ؟من به سایت دانشگاه پلی تکنیک رفتم و ازمون ورودی برای رشته معماری لیسانس میخواد ایا همه دانشگاه اینجوریه ؟

سلام و عرض ادب. در حالت کلی خیر اما دانشگاه هایی هستند که خودشون آزمون ورودی تعریف میکنن. نمونه ش هم همونطور که اشاره کردید دانشگاه پلی تکنیک هست.

لطف کنید شرایط گرفتن بورسیه استانی ایتالیا رو بگید ممنون
و اینکه چه رشتهایی پذیرش دارن

سلام و عرض ادب. بورسیه (نید بیس) هست به این معنا که بر اساس نیازهای مالیتون داخل خاک ایران بهتون تعلق یگیره. در صورت دریافت بورسیه دانشگاهتون رایگان خواهد بود و مبلغ ۵۲۰۰ یورو هم سالانه کمک هزینه دریافت خواهید کرد. اکثر رشته ها در دسترس هستن. برای مشاوره بیشتر میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام وقت بخیر من کاردانی آموزش ابتدایی دارم و میخوام لیسانسمو ادامه بدم ایا این رشته بدرد بورسیه استانی ایتالیا میخوره؟ یعنی اونجا چنین رشته ای هست؟ و نیاز به تمکن مالی هست؟ چون شنیدم این بورسیه برای کساییکه ک وضع مالی خوبی ندارن

سلام. معادل این رشته ها در دسترس هستن. بورسیه (نید بیس) هست به این معنا که بر اساس نیازهای مالیتون داخل خاک ایران بهتون تعلق یگیره. در صورت دریافت بورسیه دانشگاهتون رایگان خواهد بود و مبلغ ۵۲۰۰ یورو هم سالانه کمک هزینه دریافت خواهید کرد. تمکن مالی مبلغمیانگین ۹۰۰۰ یورو خواهد بود که برای ویزا باید به سفارت نشون بدید. برای مشاوره بیشتر میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام من کارشناس رشته هنر از دانشگاه تهران دارم
امکان اخذ بورسیه استانی برای رشته تاریخ هنر در ایتالیا وجود داره !؟

سلام و عرض ادب. بورسیه استانی ربطی به رشته مد نظرتون نداره و از هر رشته ای امکان دریافتشو دارید.

سلام ببخشید فقط کسانی ک مدرک دانشگاهی دارن میتونن وارد دانشگاهای خارج‌ از کشور بشن (با مدرک پیش دانشگاهی نمیشه وارد شد)؟؟؟

سلام. برای اقدام برای مقطع کارشناسی داشتن دیپلم و پیش دانشگاهیتون کفایت میکنه.

سلام وقتتون بخیر
دانشجوی کارشناسی روانشناسی هستم معدل خوبی در دانشگاه دولتی دارم و مقاله چاپ شده هم دارم . با نمره آیلتس ۷ و انگیزه نامه و توصیه نامه قوی آیا شانسی برای گرفتن بورسیه دارم یا اینکه بهتره صبر کنم و برای دکتری که اغلب بورسیه گفتین بهش تعلق میگیره اقدام کنم .

سلام وقت بخیر
امکان اقدام دارین برای بورسیه ایتالیا هم نیازی به ارائه رزومه قوی ندارید، بورسیه ایتالیا بر اساس عدم تمکن مالی مناسب ارائه میشه

سلام،خسته نباشید ،ببخشید من در حال حاضر در مقطع ارشد یک رشته ی مهندسی هستم،میتونم برای ارشد مجدد اپلای کنم برای ایتالیا و اگر پذیرش گرفتم بعد از اتمام ارشد مجددم ،همونجا آزمون آیمت و شرکت کنم؟

سلام روز بخیر
اگر شرایط سنی شو داشته باشید بله میتونید اقدام کنیدبرای بررسی شرایطتون میتونید با موسسه تماس بگیرید
آزمون آیمت آزمون ورودی رشته های پزشکی است و در ایتالیا هم برگزار میشه

سلام،
در خصوص شرایط اتباع خارجه مقیم ایران سوال داشتم که به چه صورت هست؟
آیا شخصی که مقیم ایران هست با دفترچه پناهندگی نیز میتواند از ایران اقدام به اخذ ویزا کند؟(شخص مقیم در ایران سکونت دارد و فاقد پاسپورت میباشد)یا باید این مراحل را در کشور خود طی کند؟در صورتی که شخص متولد ایران بوده و تمامی مراحل تحصیلی را در ایران گذرانده.

سلام. با دفترچه پناهندگی نمیتونید اقدام کنید برای ویزا. باید اقامت ایران رو داشته باشید و یا اینکه اقدام کنید از سفارت کشور خودتون پاسپورت بگیرید و بعد از همین ایران اقدام کنید برای ویزا.

باید رزومه و شرایطتون رو بررسی کنیم
اما برای بورس محدودیتی وجود نداره و فقط مربوط به مسائل مالی شما هست
برای پذیرش هم معمولا سختگیری نیست ، سفارت هست که یکم سختگیری میکنه برای سن

برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا شرایط و یا تعهد خاصی وجود داره ؟

سلام،
خیر، برای اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا تعهدات خاصی وجود ندارد، اما باید حتما تعداد واحدهای مشخص شده را حتما پاس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید