دانشگاه های چین

Applyman

کشور چین هر ساله پذیرای ۵۰۰ هزار دانشجوی خارجی است که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت کرده اند. این کشور در سال های اخیر سرمایه گذاری زیادی را برای جذب دانشجویان بین المللی انجام داده و پیش بینی می شود در سال هایی نه چندان دور تبدیل به یکی از قطب های مهاجرت تحصیلی دنیا شود. چین در حال رقابت با کشورهایی مثل آمریکا، کانادا، انگلیس، فرانسه، استرالیا و … است و توانسته موفقیت های قابل توجهی در این زمینه بدست آورد. دانشگاه های چین در سطح جهانی شناخته شده هستند و از سیستم های آموزشی مدرن و پیشرفته برنامه های تحصیلی بهره می برند. اما ویژگی های دیگری که موجب شده توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در چین به دانشگاه های چین جلب شود، محیط چند فرهنگی، رشته های متنوع، تسهیلات و بورسیه های تحصیلی، پایین بودن شهریه و سیستم سلامت پیشرفته این کشور است. لازمه تحصیل در دانشگاه های چین، اخذ پذیرش دانشگاه و ویزای تحصیلی چین می باشد که هر کدام شرایط خاص خود را دارد.

دانشگاه های چین

تحصیل در دانشگاه های چین

دانشگاه های چین برای سیستم آموزشی خود، یک برنامه سه مرحله ای را تعیین نموده اند. این سه مرحله شامل مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. طول دوره کارشناسی ۴ سال می باشد و به دو زبان انگلیسی و چینی برگزار می گردد. به همین خاطر برای پذیرش در مقطع کارشناسی دانشگاه های چین باید دارای مدرک معتبر زبان انگلیسی باشید. همچنین داشتن حداکثر سن ۲۵ سال و ارائه مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم با حداقل معدل ۱۴ برای تحصیل دانشجویان خارجی در این مقطع الزامی است.

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های چین حدود ۲ تا ۳ سال طول می کشد و برای اخذ پذیرش لازم است که سن متقاضی کمتر از ۳۵ سال بوده و دارای مدرک زبان معتبر باشد. همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا مانند دو مقطع دیگر نیاز به مدرک زبان انگلیسی است و دوره آن ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. فارغ التحصیلان دانشگاه های چین در صورتی که نمرات خوبی کسب کرده باشند، می توانند در این همین کشور مشغول به کار شوند.

برای مطالعه: زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا


تعداد دانشگاه های چین

طبق آماری که در سال ۲۰۱۹ منتشر شده، تعداد دانشگاه ها و کالج های موجود در چین نزدیک به سه هزار مرکز است که ۴۰ مرکز آموزشی این کشور در فهرست QS جهانی قرار دارند و ۶ تای آن ها جزو ۱۰۰ دانشگاه تراز اول دنیا می باشند. بیشتر دانشجویان بین المللی چین از کشورهایی نظیر اندونزی، ژاپن، روسیه، هندوستان، ایالات متحده آمریکا، پاکستان، تایلند و کره جنوبی راهی این کشور پهناور می شوند. دولت چین کمک های مالی زیادی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد که ۵۹ هزار دانشجو در سال ۲۰۱۷ از این تسهیلات استفاده کرده اند. همچنین تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی در دانشگاه های چین تدریس می شود در حال افزایش است و در ۵ سال گذشته حدود ۶۳ درصد رشد داشته است.

آیا علاوه بر تحصیل به فکر داشتن ویزای کاری نیز هستید؟ برای به دست آوردن اطلاعات در این باره مقاله ویزای کاری روسیه را نیز مطالعه نمایید.


معرفی بهترین دانشگاه های چین

مراکز دانشگاهی زیادی در چین مشغول ارائه خدمات آموزشی به دانشجویان بومی و خارجی می باشند. طبق گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۸، حدود یک سوم از مجموع ۳۰۰ مورد اعلام شده در فهرست موسسات برتر QS جهانی متعلق به دانشگاه های چین بوده است. چشم انداز برنامه آموزشی این کشور تمرکز خود را بر روی تقویت و مدرنیزه کردن تحصیلات تکمیلی قرار داده است و تلاش می کند دانشگاه های بیشتری از این کشور را به سطوح بالای استاندارد جهانی برساند. یکی از پروژه هایی که تا کنون به سرانجام رسیده، دانشگاه های ممتازی هستند که لیگ C9 را تشکیل می دهند، چیزی همانند گروه راسل در انگلیس یا لیگ lvy آمریکا.


لیگ C9 دانشگاه های چین

دولت چین به وسیله پروژه ۹۸۵ اتحادیه ای متشکل از ۹ دانشگاه تراز اول چین را راه اندازی نمود تا موجب توسعه تحصیلات عالی در این کشور شود. ۳ درصد از محققان کشور چین در این ۹ دانشگاه مشغول فعالیت هستند و دولت بودجه ای برابر با ۱۰ درصد تحقیقات ملی را در اختیار آنها قرار می دهد. همچنین ۳۰ درصد از ارجاعات علمی و ۲۰ درصد از انتشارات علمی متعلق به محققان لیگ C9 می باشد. اعضای این لیگ عبارتند از: موسسه فناوری هاربین، دانشگاه شیان جیاتونگ، دانشگاه نانجینگ، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه جیائو تونگ شانگهای، دانشگاه علوم و فناوری چین، دانشگاه فودان، دانشگاه پکن و دانشگاه شینگهوا. در ادامه معرفی مختصری از این دانشگاه ها خواهیم داشت.

لیگ C9دانشگاه های چین

دانشگاه های چین _ موسسه هاربین

این موسسه در سال ۱۹۲۰ تاسیس شد که امروزه از سوی وزارت آموزش عالی چین به عنوان یکی از دانشگاه های کلیدی این کشور شناخته می شود. موسسه هاربین در سال ۲۰۰۹ در فهرست لیگ C9 دانشگاه های چین قرار گرفت و توانست رتبه ۵۰ برترین موسسات آموزشی آسیا را از آن خود کند. همچنین این موسسه در QS جهانی دارای رتبه ۲۶۰ می باشد که این رتبه همواره روندی رو به رشد داشته است. موسسه هاربین از سه پردیس دانشگاه تشکیل شده و هر ساله ۴۰ هزار دانشجو برای ادامه تحصیل وارد آن می شوند. تمرکز اصلی این موسسه بر روی پژوهش، مهندسی و علوم است.


دانشگاه های چین _ دانشگاه شیان جیاتونگ

این دانشگاه به طور مستقیم تحت سرپرستی وزارت آموزش کشور چین قرار دارد. تاریخ تاسیس این دانشگاه سال ۱۸۹۶ است که در سال ۱۹۵۶ به دو دانشگاه مستقل شیان جیاتونگ و شانگهای جیائو تونگ تقسیم شد. رتبه آسیایی این دانشگاه ۱۰۶ می باشد و در QS رتبه جهانی ۳۰۳ را دارد. در این دانشگاه رشته های روانشناسی، علوم پایه، علوم زیستی، اقتصاد، کسب و کار، علوم کامپیوتر، پزشکی، حقوق، علوم انسانی، هنر، آموزش، مهندسی و فناوری و علوم اجتماعی ارائه می گردد و ۳۷ هزار دانشجو مشغول تحصیل در این رشته ها هستند. همچنین دانشجویان خارجی حدود ۷ درصد از جمعیت این دانشگاه را تشکیل می دهند.

دانشگاه شیان جیاتونگ

دانشگاه نانجینگ

یکی دیگر از برترین دانشگاه های چین، دانشگاه نانجینگ است که شروع فعالیت آن از سال ۱۹۰۲ بوده است. رتبه آسیایی این دانشگاه ۱۸ و رتبه جهانی آن ۱۱۱ می باشد. دانشگاه نانجینگ، ۲۱ دانشکده دارد و دارای یکی از بزرگترین کتابخانه های کشور چین می باشد که در آن حدود ۴.۵ میلیون نسخه کتاب موجود است. این دانشگاه سه پردیس بزرگ دارد و ۵۵ هزار دانشجو در رشته های مختلف آن مشغول به تحصیل می باشند و ۹ درصد از آن ها را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند.


دانشگاه ژجیانگ

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های چین است که جزو موسسات آموزش عالی پیشرو در این کشور محسوب می شود. آغاز فعالیت این دانشگاه به سال ۱۸۹۷ با تاسیس آکادمی کویشی برمی گردد. این دانشگاه از ۷ دپارتمان و ۳۶ دانشکده تشکیل شده و رشته های علوم کامپیوتر، علوم پایه، روانشناسی، پزشکی، حقوق، اقتصاد، کسب و کار، علوم زیستی، مهندسی و فناوری، علوم انسانی، هنر، علوم اجتماعی و آموزش را ارائه می دهد. این دانشگاه هر ساله پذیرای ۴۵ هزار دانشجوی مقطع کارشناسی است که حدود ۶۰ درصد آن ها در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل می دهند. رتبه آسیایی دانشگاه ژجیانگ ۱۳ و رتبه جهانی آن ۹۴ می باشد.

دانشگاه ژجیانگ

دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

این دانشگاه که از شهرتی جهانی برخوردار می باشد، دارای ۱۲۰ سال قدمت است و جزو بهترین دانشگاه های چین به شمار می آید. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای رتبه ۱۹ آسیایی و ۱۰۰ جهانی را در اختیار دارد و سالانه پذیرای حدود ۴۱ هزار دانشجو در مقاطع مختلف می باشد. رشته های اصلی این دانشگاه شامل هنر، مدیریت، پزشکی، کشاورزی، مهندسی، علوم، ادبیات، حقوق و اقتصاد است که هر ساله بیشترین بودجه تحقیقاتی را از دولت چین دریافت می کند.


دانشگاه علوم و فناوری چین

رتبه جهانی این دانشگاه ۸۷ است و رتبه ۱۰ برترین دانشگاههای آسیا را به خود اختصاص داده است. دانشگاه علوم و فناوری چین یک دانشگاه تحقیقات ملی محسوب می شود که از سال ۱۹۵۲ شروع به فعالیت نموده است. بیشتر رشته های این دانشگاه در حوزه مهندسی و علوم است و هر ساله پذیرای بیش از ۳۰ هزار دانشجو می باشد. دو آزمایشگاهی که در دانشگاه علوم و فناوری قرار دارد، بسیار مجهز و پیشرفته هستند و  نظیر آن ها در بین دانشگاه های چین پیدا نمی شود.


دانشگاه فودان

دانشگاه فودان رتبه سوم را در میان بهترین دانشگاه های چین به خود اختصاص داده است و دارای رتبه ۴۴ جهانی و ۷ آسیا می باشد. هر ساله حدود ۳۲ هزار دانشجو وارد این دانشگاه می شوند که حدود ۱۰ درصد آن ها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند. سال آغاز به کار دانشگاه فودان ۱۹۰۵ میلادی است و اکنون دارای ۴ پردیس می باشد. از بهترین رشته های تحصیلی این موسسه آموزش عالی می توان به رشته های علوم سیاسی، علوم مواد، مدیریت، کسب و کار، شیمی و زبان اشاره کرد.

دانشگاه فودان

دانشگاه پکن

این دانشگاه جزو بی نظیرترین و قدرتمندترین دانشگاه های چین محسوب می شود که در سال ۱۸۹۸ تاسیس شده است. دانشگاه پکن که یک دانشگاه تحقیقاتی است دارای بناهای زیبا و الهام گرفته از معماری سنتی چینی می باشد. این دانشگاه توانسته رتبه ۳۰ جهانی را از آن خود کند و در بین دانشگاه های چین در رتبه دوم قرار بگیرد. دانشگاه پکن دارای ۱۲ دپارتمان و ۳۰ کالج است و رشته هایی مانند روانشناسی، ادبیات چینی، زبان، تاریخ، فیزیک، شیمی، نرم افزار، علوم ریاضی و … در آن ارائه می شود.


دانشگاه شینگهوا

این دانشگاه، بهترین دانشگاه چین است که رتبه ۱۷ جهانی را در اختیار دارد. دانشگاه شینگهوا فعالیت خود را از سال ۱۹۱۱ آغاز کرده و اکنون نزدیک به ۴۶ هزار دانشجو دارد. رشته هایی مانند علوم مواد، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی عمران و معماری جزو برترین های این دانشگاه از نظر QS هستند. دانشگاه شینگهوا از ۵۰ دپارتمان مختلف تشکیل شده و برنامه های متنوعی برای کلیه مقاطع تحصیلی ارائه می دهد. این دانشگاه با ارائه ۲۰۰ برنامه تحصیلی، بیشترین تمرکز خود را بر روی مقطع کارشناسی ارشد قرار داده است.


مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل در دانشگاه های چین :

مهاجرت تحصیلی به چین

تحصیل رایگان در چین

تحصیل دکترا در چین

تحصیل ارشد در چین

اقامت چیندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید