کار در آلمان

مهاجرت کاری به کشور آلمان

کشور آلمان یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا و شینگن می باشد و بعد از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان محسوب می شود.کشور آلمان با اینکه پر جمعیت ترین کشور اروپا است و جمعیتی 82 میلیون نفری دارد اما همچنان به شدت درگیر کمبود نیروی کار و پیری می باشد.به همین علت شرایط کار در این کشور بسیار مناسب بوده و کارفرمایان اقدام به جذب نیروی کار خارجی می کنند.

اطلاعات بیشتر

شناخت آلمان

کار در آلمان

کشور آلمان یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا و شینگن می باشد و بعد از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان محسوب می شود. کشور آلمان با اینکه پر جمعیت ترین کشور اروپا است و جمعیتی 82 میلیون نفری دارد اما همچنان به شدت درگیر کمبود نیروی کار و پیری می باشد. به همین علت شرایط کار در این کشور بسیار مناسب بوده و کارفرمایان اقدام به جذب نیروی کار خارجی می کنند.

بسیاری از متخصصین سایر کشور ها به علت امنیت شغلی بالا ، حقوق بالا و مزایای مناسب آلمان را برای کار انتخاب می کنند.میزان ساعات کاری هفتگی در بسیاری از صنایع آلمان 35 ساعت می باشد و خدماتی که برای کار ارائه می دهد از بالاترین استاندارد ها برخوادار می باشد.همچنین مزیت فوق العاده کار در آلمان مخصوصا برای ایرانیان این است که از این طریق میتوانند آسان تر اقامت دائم و در نهایت شهروندی آلمان را دریافت کنند که شرایط خاصی دارد.اگر شما آلمان را برای کار انتخاب کردید و یا به دنبال کشوری برای مهاجرت کاری می باشید پیشنهاد میدهیم تا پایان این مقاله را دنبال کنید.


مشاغل مورد نیاز جهت کار در آلمان

با توجه به اینکه آلمان جزء چند کشور برتر دنیا از لحاظ صنعت و اقتصاد می باشد و فرصت های شغلی در آن فراوان می باشد تقریبا هر کسی که متخصص باشد میتواند شغلی برای خود دست و پا کند اما برای برخی مشاغل فرصت های بیشتری است که در این قسمت به آن می پردازیم

کار در آلمان
 • مهندس مکانیک و خودرو
 • مهندس فلز و جوشکاری
 • مسئول تحقیق و توسعه فنی
 • صنعت گر عمومی (قفل ساز، نجار، لوله کش و …)
 • متخصص فناوری اطلاعات
 • متخصصین رشته های پزشکی مخصوصا پرستاری
 • متخصصین فروش
 • متخصصین امور مالی و حسابداری
 • توسعه دهنده نرم افزار و برنامه نویس
 • تکنسین های فنی و مهندسی

اگر نیروی کار متخصص هستید مهاجرت کاری به آلمان برای شما ساده تر شده است

همانطور که اشاره کردیم به علت نیاز شدید کشور آلمان به نیروی کار در اواسط سال 2019 قانونی را به تصویب رساندند که روند مهاجرت کاری متخصصانی که مقیم کشور هایی خارج از اروپا هستند به آلمان را آسان تر نمود.در این قانون یافتن شغل مناسب و دریافت ویزای کاری آلمان برای کسانی که در حرفه خود متخصص هستند یا مدرک تحصیلی مرتبط دارند آسان تر شده است.در مفاد این قانون ذکر شده است که شرکت های آلمانی مجازند افرادی که خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارند و دارای مدرک تحصیلی و یا تخصص در رسته ای میباشند را استخدام و در زمینه های مختلف کاری استفاده نمایند.

اتباع کشور های غیر اروپایی که دارای تخصص در حرفه های مختلف اند می توانند به آلمان سفر کنند و 6 ماه در جستجوی شغل مناسب باشند.در صورتی که در طول این زمان 6 ماهه شغلی پیدا کنند طبق این قانون جدید حتی نیازی به ارائه مدارک جهت اثبات توانایی های خود ندارند.

در واقع قانونی مشابه از چند سال پیش در آلمان وجود داشت که متقاضیان نیاز به مدارک بالای تحصیلی داشتند اما با تصویب قانون جدید امکان دریافت ویزای کاری آلمان برای افراد دارای تخصص فنی و کارگران راحت تر شده است.


انواع ویزای کاری آلمان

کار در آلمان

هر تبعه غیر آلمانی که بخواهد مشغول به کار در آلمان شود نیاز به ویزای کاری دارد.کشور آلمان سه نوع ویزای کاری دارد:

 • ویزای 6 ماهه جست و جوی شغل
 • ویزای کار با دریافت پیشنهاد شغلی
 • ویزای blue card ویژه متخصصان

شرایط دریافت ویزاهای کاری برای اتباع کشور های مختلف نیز تفاوت دارد که ما در این مقاله شرایط برای ایرانیان را بررسی میکنیم.


ویزای نیروی کار ماهر یا skilled worker

برای دریافت این نوع ویزا شما نیاز به دریافت کردن پیشنهاد شغل از یک کارفرما دارید.برای این کار کارفرمای مورد نظر باید ابتدا شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در کشور آلمان و 3 ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی کند.در صورتی که در این مدتی متقاضی برای شغل مورد نظر پیدا نشد کارفرما میتواند از شما برای این کار دعوت نماید.البته شخص کارفرما یا وکیل او می تواند به اداره کار آلمان مراجعه نماید و آن ها را قانع نماید که برای شغل مورد نظرش متقاضی وجود ندارد و باید شما را استخدام کند.


ویزای جست و جوی کار در آلمان یا job seeker

با دریافت این ویزا همان طور که گفتیم به شما مهلتی 6 ماهه داده میشود تا در کشور آلمان به جست و جوی کار بپردازید.برای دریافت این ویزا شما باید حداقل مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشید و همین طور باید مدرک زبان آلمانیذ B1 داشته باشید.شما برای دریافت هر نوع ویزای کاری نیازمند دریافت این مدرک هستید چون برقراری ارتباط مستلزم یادگیری زبان آلمانی می باشد.

با دریافت این ویزا شخص به صورت انفرادی وارد خاک آلمان می شود و 6 ماه برای مشغول به کار شدن و انعقاد قرارداد کاری زمان دارد.اگر در مهلت 6 ماهه موفق به یافتن شغلی شود و قراردادی حداقل یکساله منعقد کند میتواند همسر و فرزندان خود را نیز به آلمان بیاورد.لازم به ذکر است شغل پیدا شده باید مرتبط به مدرک تحصیلی و توانایی های فرد باشد.

پس از انعقاد قرارداد فرد متقاضی در ابتدا کارت اقامت یکساله دریافت میکند.پس از این یکسال بار دیگر اقامت یکساله دریافت میکند و در نهایت پس از این دوسال اقامت سه ساله دریافت خواهد کرد.بعد از گذشتن این پنج سال متقاضی میتواند اقدام به درخواست اقامت دائم نماید.


کارت آبی یا blue card  ویژه متخصصان

یکی از ویزاهای کاری کشور آلمان کارت آبی است که افراد متخصص میتوانند آنرا دریافت کنند.با این کارت متقاضی میتواند به راحتی در کشور های اتحادیه اروپا به جز انگلستان، دانمارک و ایرلند کار و زندگی نماید.این ویزا قابلیت تمدید شدن و تبدیل شدن به اقامت دائم را دارا است.

با داشتن این نوع اقامت علاوه بر خودتان همسر و فرزندان شما نیز از مزایای اقامت بهره مند میشوند و اجازه کار و تحصیل در آلمان را کسب میکنند.با داشتن کارت آبی پروسه دریافت اقامت دائم نسبت به انواع دیگر ویزاهای کاری بسیار کوتاه می شود و افراد پس از طی شدن زمانی حتی کمتر از 3 سال می توانند نسبت به تبدیل کارت آبی به اقامت دائم اقدام نمایند.پس از گذشت 3 سال از اقامت دائم میتوان درخواست پاسپورت آلمان را داد.

برای دریافت ویزای بلو کارت باید مدرک تحصیلی معتبر اعتبار آن توسط مقامات دولتی آلمان تایید شود داشته باشید و همچنین قرارداد کاری در آلمان منعقد کنید که حداقل درآمد ناخالص سالانه آن 44800 یورو باشد.لازم به ذکر است اگر شغل شما جز فهرست مشاغل خاص یا مورد نیاز شدید آلمان باشد با قراردادی که درآمد ناخالص سالانه آن 34944 یورو باشد میتوانید درخواست کارت آبی کنید.کارت آبی حداکثر میتواند 33 ماه اعتبار داشته باشد که پس از طی شدن این مدت اگر همچنان فرد شاغل باشد میتوان آن را به اقامت دائم PR  آلمان تغییر دهد.

نکته ای که قابل ذکر است این است که اگر متقاضی بتواند در هنگام ورود به آلمان یا در حین اقامت مدرک زبان آلمانی B1  را دریافت کند پروسه دریافت اقامت دائم او از حداقل 33 ماه به 21 ماه کاهش می یابد و پس از آن میتوان برای دریافت اقامت دائم آلمان برای خود و خانواده اش اقدام کند.ضمنا ویزای کارت آبی را نمیتوان بدون پیشنهاد شغل معتبر دریافت نمود.


مدارک مورد نیاز جهت ویزای کار در آلمان

اگر به دنبال یافتن شغلی در کشور آلمان هستید شانس شما از طریق ویزای جست و جوی شغل بیشتر است.معمولا افرادی که این نوع ویزا را دارند بیشتر مورد توجه کارفرمایان قرار میگیرند به این دلیل که به سرعت آماده شروع کار می باشند.برای دریافت ویزای کاری آلمان مدارکی را باید ارائه دهید که در ادامه به آن ها اشاره میکنیم.

 • تکمیل نمودن فرم تقاضا
 • ارائه 3 قطعه عکس 4*6
 • کپی صفحات پاسپورت و شناسنامه و اصل آن ها
 • ارائه مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس)
 • ترجمه مدارک هویتی و تحصیلی به زبان انگلیسی یا آلمانی
 • ارائه سوابق کاری و حرفه ای
 • ارائه نامه ای که هدف شما را از سفر به آلمان توضیح دهد
 • مدرک زبان آلمانی B1
 • پرینت موجودی حساب جهت اثبات توانایی پرداخت هزینه های زندگی در آلمان
 • بسته به فرد متقاضی دهنده ممکن است مدارک دیگری نیز از وی خواسته شود.

مدارک ارائه شده توسط شما باید توسط دادگستری و وزارت امور خارجه مهر شده باشند و مورد تأیید سفارت قرار بگیرند.مدت زمان صدور ویزای موقت کاری از 6 تا 8 هفته متغیر می باشد.در این زمان مدارک فرد توسط دولت آلمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.پس از حصول نتیجه سفارت به صورت تلفنی به متقاضی اطلاع می دهد.


نرخ بیکاری در آلمان

اگر قصد مهاجرت کاری به کشوری را دارید حتما باید قبل از این کار بررسی کنید نرخ بیکاری در آن کشور چه میزان می باشد.نرخ بیکاری در کشور آلمان در سال 2018 میلادی 3.73 درصد گزارش شده است که بسیار مناسب می باشد و نشان دهنده این است که میزان بیکاری در این کشور بسیار اندک بوده و فرصت های شغلی بسیاری وجود دارد.پیش بینی شده این نرخ نیز در سال های آینده کاهش داشته باشد و در سال 2024 به 3.1 درصد برسد.

میزان درآمد مشاغل در آلمان چقدر است؟

برای افرادی که تصمیم به مهاجرت کاری میگیرند یکی از اصلی ترین عوامل میزان درآمد در کشور مقصد است.در آلمان درآمد ماهانه افراد در سطح بالایی قرار دارد و میتوان زندگی نسبتا مرفهی را با آن داشت

داشتن شرایط زیر میتواند شانس دریافت اقامت کاری را بالا ببرد

مدرک تحصیلی از دانشگاه های معتبر

مدارک آموزشی فنی و حرفه ای

داشتن سابقه کار طولانی (ترجیحا 5 سال)

سن کمتر از 40 سال

داشتن مدرک زبان انگلیسی و آلمانی

با توجه به تمام مسائلی که ذکر کردیم می توان گفت که کشور آلمان برای مهاجرانی که میخواهند برای کار به کشوری دیگر سفر کنند جزء ایده آل ترین گزینه ها می باشد.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت به آلمان

ویزای کار آلمان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام حرفه بنده کابینت سازی است و مدرک فنی حرفه ای دارم آیا این شغل جزو مشاغل مورد نیاز کشور آلمان است؟ متولد ۱۳۷۰ هستم و ۵ ۶ سابقه کار دارم ولی ۱ سال هست که مدرک فنی حرفه ای گرفتم

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز
بله امکان ورود به کشور آلمان از طریق دوره های آوسبیلدونگ و جاب آفر برای شما فراهم هستش. جهت مشاوره بیشتر لطفا با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.

سلام وقت بخیر بنده فوق لیسانس مکانیک ماشینهای کشاورزی و سابقه ۴ سال ماشینکاری cnc حرفه ای دارم آیا امکان مهاجرت کاری برای بنده فراهم هست؟ با تشکر

سلام وقت بخیر
چند سال دارین؟ مدارک فنی و مرتبط با سابقه کاریتون دارین؟

سلام وقت بخیر،
من فوق لیسانس مهندسی کشاورزی( ژنتیک و بهنژادی گیاهی) دارم و ۲۸ سال سن دارم، خواستم بپرسم چقدر باید سرمایه داشته باشم ( برای کارای مدارک تحصیلی و اقامت و…بطور کلی)،
تشکر

سلام روز بخیر
به طور کلی تحصیل در آلمان رایگان هست اما شما برای هزینه های زندگی خودتون در طول دوره تحصیلی باید ماهیانه ۸۵۰ یورو تمکن مالی داشته باشید و هزینه یک سال زندگی خودتون که قریبا حدود ۱۰ هزار یورو میباشد به سفارت آلمان برای دریافت ویزا نشان بدهید

در صورت درخواست ویزای کاری جهت تولید یک نوع موادخوراکی که کاملا تخصی میباشد ودر هیج جای دنیا تولید نمیشود باید از چه طرقی اقدام کرد ممنون

سلام
مجال پاسخگویی به این سوال در اینجا وجود نداره، لطفا برای مشاوره تخصصی با کارشناسان ما تماس بگیرید

با سلام ،بنده رشته مدیریت صنعتی و سابقه کار برنامه ریزی و کنترل پروژه در پروژه های صنعتی دارم و همسرم ۱۷ سال سابقه پرستاری دارد سنمون ۴۴ سال است آیا میتوانیم اقدام کنیم؟

عرض ادب. شما متاسفانه امکان اقدام ندارید. اما همسرتون در صورت دریافت مدرک ب ۲ آلمانی امکان اقدام برای جاب آفر پرستاری دارند.

باسلام
من کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی هستم
سپرده خاصی هم تو حساب بانکیم ندارم
زبان انگلیسی روهم بطور متوسط رو به بالا مسلطم
ایا امکان مهاجرت واسه من وجود داره

وقت بخیر. با عرض پوزش برای هر روش مهاجرتی بخواید اقدام کنید قاعدتا نیاز به تمکن مالی کافی دارید

ویزای جاب سیکر چقدر زمان میبره حدودا و آیا با لیسانس مهندسی صنایع میتونم اقدام کنم؟

پروسه ی دریافت ویزای جاب سیکر (Job Seeker) حدودا ۱ سال زمان میبرد و میتوانید با مدرک لیسانس صنایع هم اقدام کنید. در نظر داشته باشید که باید حداقل مدرک B1 زبان المانی رو هم اخذ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید