کار در آلمان

مهاجرت کاری به کشور آلمان (آپدیت 2022)

کشور آلمان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن می باشد و بعد از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان محسوب می شود.کشور آلمان با اینکه پر جمعیت‌ترین کشور اروپابه شمار رفته و بالغ بر 82 میلیون نفر جمعیت دارد اما همچنان به شدت درگیر کمبود نیروی کار و پیری می باشد. به همین علت شرایط مناسبی جهت اشتغال به کار متقاضیان بین‌المللی وجود داشته و کارفرمایان اقدام به جذب نیروی کار خارجی می‌نمایند.

اطلاعات بیشتر

شناخت آلمان

شناخت آلمان
شناخت آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن می باشد و بعد از آمریکا و ژاپن سومین قدرت صنعتی جهان محسوب می شود.کشور آلمان با اینکه پر جمعیت‌ترین کشور اروپابه شمار رفته و بالغ بر 82 میلیون نفر جمعیت دارد اما همچنان به شدت درگیر کمبود نیروی کار و پیری می باشد. به همین علت شرایط مناسبی جهت اشتغال به کار متقاضیان بین‌المللی وجود داشته و کارفرمایان اقدام به جذب نیروی کار خارجی می‌نمایند.

بسیاری از متخصصین سایر کشور ها به علت امنیت شغلی بالا‌، حقوق بالا و مزایای مناسب آلمان را برای کار انتخاب می کنند. میزان ساعات کاری هفتگی در بسیاری از صنایع آلمان 35 ساعت می باشد و خدماتی که جهت کار ارائه می‌دهند از بالاترین استانداردها برخوردار است. همچنین یکی از مزیت فوق العاده کار در آلمان مخصوصا برای ایرانیان این است که از این طریق می‌توانند آسان‌تر اقامت دائم و در نهایت شهروندی آلمان را دریافت نمایند که البته اخذ اقامت شرایط خاصی دارد. به طور کلی اخذ ویزای کار مستلزم ارائه شرایطی همچون مدارک تحصیلی از دانشگاه‌های یا مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای معتبر، سابقه‌ی کاری مناسب (ترجیحا 5 سال)، سن کمتر از 40 سال و همچنین مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح مناسب می‌باشد. افرادی که شرایط ذکر شده را ارائه نمایند از شانس بیشتری جهت دریافت ویزای کار در آلمان برخوردار بوده و در اولویت قرار خواهند گرفت.

اگر شما متقاضیان گرامی نیز آلمان را برای کار انتخاب نموده و یا به دنبال کشوری جهت مهاجرت کاری می‌باشید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.


مشاغل مورد نیاز جهت کار در آلمان

کار در آلمان
کار در آلمان

با توجه به اینکه آلمان جزء چند کشور برتر دنیا از لحاظ صنعت و اقتصاد می باشد و فرصت‌های شغلی در آن فراوان می باشد می‌توان گفت تقریبا هر کسی که دارای تخصص خاصی باشد این امکان را دارد تا در موقعیت شغلی مناسبی مشغول به کار شود. تنها کافیست مدارک تحصیلی خود را در با توجه به سیستم آموزشی در آلمان معادل سازی نموده و مدرک زبان در سطح مناسب را ارائه نمایید تا امکان کار در قلب اقتصاد اروپا را کسب نمایید. ضمنا متقاضیان ویزای کار در آلمان لازم است تا نسبت به رشته‌های مورد نیاز این کشور در سال 2022 آگاه شده و اطلاعات لازم را کسب نمایند. در لیست زیر مهم‌ترین مشاغلی که امکان جذب بالایی دارند را برای شما متقاضیان گرامی گردآوری نموده‌ایم.

صنعت گر عمومی (قفل ساز، نجار، لوله‌کش و …)مهندسی مکانیک و خودرو         مهندس مکانیک و خودرو
متخصص فناوری اطلاعات        عملیات راه‌آهن                      مهندس فلز و جوشکاری           
متخصصین رشته های پزشکی مخصوصا پرستاری       مراقبت از سالمندان                مسئول تحقیق و توسعه فنی      
متخصصین فروش                شنوایی (آکوستیک)                مکاترونیک                            
متخصصین امور مالی و حسابداریپزشکی                    فناوری اتوماسیون                   
نرم افزار و برنامه نویسی          دندانپزشکی                           صنایع الکترونیک ساختمانی      
تکنسین‌های فنی و مهندسی     فوریت‌های پزشکی، زنان و زایمانمهندسی برق                         
صنعت هتلداری و پذیرایی       کارشناسی ارشد ارتوپدی          برق صنعتی                           
موسیقی                             سمعک صوتی و اپتیک             نصب و تعمیر لوله                   
مترجمی زبان آلمانی               گرمایش و تهویه مطبوع           بهداشت حرفه‌ای                    
روانشناسی بالینی                   فناوری تبرید                         کامپوتر (نرم افزار)                  
کتابداری                            اقتصاد                                شیمی کاربردی                     
حقوق خارجی                      حقوق                                حسابداری                           
مترجمی زبان انگلیسی            مدیریت بازرگانی                    متالوژی                              
علوم اجتماعی                       زبان انگلیسی                        موسیقی                              
طراحی صنعتی                    علوم تربیتی علوم جانوری                        

اگر نیروی کار متخصص هستید اخذ ویزای کار در آلمان برای شما بسیار ساده‌تر شده است زیرا همانطور که اشاره کردیم به علت نیاز شدید کشور آلمان به نیروی کار در اوایل مارس سال 2020 قانونی در این کشور به تصویب رسید که روند مهاجرت کاری متخصصانی که مقیم کشورهای خارج از اروپا هستند به آلمان را آسان‌تر نمود. در این قانون یافتن شغل مناسب و دریافت ویزای کار در آلمان برای کسانی که در حرفه خود متخصص هستند یا مدرک تحصیلی مرتبط دارند ساده‌تر شده است. در مفاد این قانون ذکر شده است که شرکت‌های آلمانی مجازند افرادی که خارج از اتحادیه اروپا اقامت دارند و دارای مدرک تحصیلی و یا تخصص در حوزهای خاص می‌باشند را استخدام و در زمینه‌های مختلف کاری استفاده نمایند.

از این‌ رو اتباع کشور‌های غیر اروپایی که دارای تخصص در زمینه‌های مختلف هستند این فرصت را دارند تا به آلمان سفر کنند و 6 ماه در جستجوی شغل مناسب باشند و اگر در طول بازه‌ی 6 ماهه شغلی پیدا کنند طبق این قانون جدید حتی نیازی به ارائه مدارک جهت اثبات توانایی‌های خود نداشته و ‌می‌توانند در موقعیت شغلی دلخواه مشغول به کار شوند. در واقع قانونی مشابه از چند سال پیش در آلمان وجود داشت که متقاضیان نیاز به مدارک بالای تحصیلی داشتند اما با تصویب قانون جدید امکان دریافت ویزای کاری آلمان برای افراد دارای تخصص فنی و کارگران راحت‌تر شده است.


انواع ویزای کاری آلمان

انواع ویزای کاری آلمان
انواع ویزای کاری آلمان

هر تبعه غیر آلمانی که قصد اشتغال به کار در این کشور را داشته باشد نیاز به ویزای کاری دارد. کشور آلمان سه نوع ویزای کاری را جهت ورود متقاضیان خارجی قرار داده است، این سه ویزا شامل موارد زیر می‌شود:

 • ویزای 6 ماهه جست و جوی شغل (job sekeer)
 • ویزای کار با دریافت پیشنهاد شغلی (job offer)
 • ویزای blue card ویژه متخصصان

شرایط دریافت ویزاهای کار در آلمان برای اتباع کشور‌های مختلف نیز تفاوت دارد که ما در این مقاله قصد داریم تا شرایط ویژه جهت متقاضیان ایرانی را مورد بررسی قرار دهیم.


ویزای پیشنهاد شغلی job offer

ویزای جست و جوی کار در آلمان job seeker
ویزای پیشنهاد شغلی job offer

برای دریافت این نوع ویزا شما نیاز به دریافت کردن پیشنهاد شغل از یک کارفرما دارید. برای این کار کارفرمای مورد نظر باید ابتدا شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در کشور آلمان و 3 ماه دیگر در اتحادیه اروپا آگهی کند. در صورتی که در این مدتی متقاضی برای شغل مورد نظر پیدا نشد کارفرما میتواند از متقاضی خارج از اتحادیه اروپا دعوت به همکاری نماید. البته شخص کارفرما یا وکیل او می‌تواند به اداره کار در آلمان مراجعه نماید و آن ها را قانع نماید که برای شغل مورد نظرش متقاضی وجود ندارد و باید شما را استخدام کند. افراد جهت درخواست این نوع می‌بایست به شرایط زیر دقت نما‌یند.

 1. شخص می‌بایست یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای آلمانی داشته باشد.
 2. مدرک تحصیلی و یا فنی معتبر که در کشور آلمان معادل‌سازی شده باشد.
 3. تسلط به زبان آلمانی داشته با‌شد.
 4. کمبود نیروی متخخص در آن حوزه‌ای که فرد متقاضی قصد اشتغال به کار در آن را دارد.

ویزای جست و جوی کار در آلمان job seeker

با دریافت این ویزا همان طور که گفتیم به شما مهلتی 6 ماهه داده ‌می‌شود تا در کشور آلمان به جست و جوی کار بپردازید. برای دریافت این ویزا شما می‌بایست دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، و مدرک زبان آلمانی B1 را نیز ارائه نمایید. شما برای دریافت هر نوع ویزای کاری نیازمند دریافت این مدرک هستید زیرا که جهت برقراری ارتباط در محیط کار نیازمند تسلط به زبان آلمانی می‌باشید تا با چالشی حین کار در این کشور مواجه نشوید. با دریافت ویزای جستجوی کار در آلمان شخص به صورت انفرادی وارد خاک این کشور شده و 6 ماه برای مشغول به کار شدن و انعقاد قرارداد کاری زمان دارد. اگر در مهلت 6 ماهه موفق به یافتن شغلی شود و قراردادی حداقل یکساله منعقد کند این امکان را خواهد داشت تا همسر و فرزندان خود را نیز به آلمان بیاورد. لازم به ذکر است شغلی که فرد پیدا می‌کند می‌بایست مرتبط به مدرک تحصیلی و توانایی‌های فرد باشد.

ویزای جست و جوی کار در آلمان job seeker
ویزای جست و جوی کار در آلمان job seeker

پس از انعقاد قرارداد فرد متقاضی در ابتدا کارت اقامت یکساله دریافت نموده و پس از این یکسال بار دیگر به مدت 1 سال تمدید شده و در نهایت پس از این دو سال، اقامت سه ساله بع فرد متقاضی اعطا خواهد شد. در نهایت پس از گذشتن پنج سال متقاضی این امکان را خواهد داشت تا اقدام به درخواست اقامت دائم نماید.

شرایط کلی جهت دریافت ویزای job seeker به شرح زیر ‌می‌باشد:

 1. ارائه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد
 2. ارائه 5 سال سابقه‌ی کاری مرتبط
 3. ارائه بیمه درمانی جهت دوران اقامت در آلمان یا تا زمانی که فرد متقاضی مجوز کاری دریافت نماید.
 4. ارائه گواهی تمکن مالی
 5. ارائه مدرک زبان آلمانی B1

دوره‌ی آوسبیلدونگ

دوره‌ی آوسبیلدونگ
دوره‌ی آوسبیلدونگ

بسیاری از متقاضیان قصد دارند تا بدون ارائه‌ی تحصیلات دانشگاهی به آلمان مهاجرت نموده و به کار در این کشور مشغول شوند. اما به نظر شما راهی جهت این امر وجود دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. با توجه به نیاز آلمان به نیروی کار متخصص، دولت این کشور حدود 400 رشته را تحت عنوان دوره‌ی آوسبیلدونگ (کارورزی) به متقاضیان ارائه می‌نماید. طول دوره‌ی آوسبیدونگ بسته به رشته‌ی انتخابی حدود 2 الی 4 سال به طول می‌انجامد و جالب است بدانید افراد در طول دوره و ضمن آموزش مشمول دریافت حقوق نیز می‌شوند. متقاضیان با حقوق دریافتی بسته به رشته‌ی مورد نظر امکان تامین بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی در آلمان را خواهند داشت. دوره‌ها به زبان آلمانی به متقاضیان ارائه شده و از این رو تسلط به زبان آلمانی در سطح B2 را می‌توان یکی از اصلی‌ترین شروط شرکت در این برنامه دانست. متقاضیان به دو طریق امکان ورود به دوره‌ی آوسبیلدونگ را خواهند داشت. دوره‌ی Ausbildung به دو صورت Dual و Educational به متقاضیان ارائه می‌شود. در آموزش Dual (دوگانه) همان طور که از عنوانش مشخص است فرد همگام با آموزش تئوری به صورت نیز آموزش‌های لازم را دریافت نموده و آماده‌ی ورود به بازار کار می‌شود. در دوره‌ی Dual فرد متقاضی ماهانه با توجه به رشته از 450 تا 1200 یورو حقوق دریافت نموده و بنابراین نیازی به اثبات تمکن مالی نخواهد داشت.

اما در نوع Educational و یا به قول خود آلمانی‌ها Schulische، فرد تنها به آموزش در دوره‌ی تئوری پرداخته و بر خلاف دوره‌ی Dual فرد ملزم به گذراندن دوره‌های کارورزی نمی‌باشد. در این دوره فرد پس از گذراندن دوره در رشته‌ی مورد نظر مفتخر به دریافت دیپلم حرفه‌ای می‌شود. با توجه به اینکه فرد متقاضی در دوره‌ی Schulische بر خلاف دوره‌ی Dual حقوق دریافت نمی‌کند، ملزم به ارائه‌ی تمکن مالی در حدود 10.000 یورو جهت دریافت ویزا می‌باشد.

شرایط لازم جهت حضور در دوره‌ی آوسبیلدونگ:

 • ارائه مدرک B2 زبان آلمانی
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه‌ی آلمانی
 • مدارک هویتی (شناسنامه و پاسپورت)
 • اگر فرد متقاضی داراری مدرک دیپلم باشد حداکثر تا سن 25 سالگی امکان اقدام خواهد داشت.
 • اگر فرد دارای مدرک کارشناسی باشد تا حداکثر 30 سال سن نیز امکان حضور در این دوره‌ها را خواهد داشت.
 • تمکن مالی (ماهانه حدود 700 یورو) جهت حضور در دوره‌های Schulische
 • رزومه‌ی کاری و گذراندن دوره‌های مرتبط شانس پذیرش را تا حد بالایی افزایش می‌دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره‌ی آوسبیلدونگ اینجا کلیک کنید.


دریافت کارت آبی یا blue card ویژه متخصصان

یکی از ویزاهای کاری کشور آلمان کارت آبی است که افراد متخصص با توجه به قرداد کاری به مدت 4 سال یا کمتر دریافت می‌نمایند. با این کارت فرد متقاضی این امکان را خواهد داشت تا به راحتی در کشورهای اتحادیه اروپا به جز انگلستان، دانمارک و ایرلند کار و زندگی نماید. لازم به ذکر است که این ویزا قابلیت تمدید و تبدیل شدن به اقامت دائم را دارا می‌باشد. متقاضی با داشتن کارت آبی می‌تواند همسر و فرزند خود ر ا به آلمان ببرد تا از مزایای اقامت بهره‌مند شده و اجازه تحصیل و کار در آلمان را نیز کسب نماید. با داشتن Blue card پروسه دریافت اقامت دائم نسبت به انواع دیگر ویزاهای کاری بسیار کوتاه می شود و افراد پس از طی شدن زمانی حتی کمتر از 3 سال می توانند نسبت به تبدیل کارت آبی به اقامت دائم اقدام نمایند. در نهایت فرد متقاضی پس از گذشت 3 سال از اقامت دائم این امکان را خواهد داشت تا درخواست شهروندی یا پاسپورت آلمان را ارائه نماید.

برای دریافت ویزای بلوکارت باید مدرک تحصیلی معتبری که اعتبار آن توسط مقامات دولتی آلمان تایید شود را ارائه نمایید. همچنین قرارداد کاری در آلمان منعقد می‌کنید می‌بایست حداقل درآمد سالانه آن 56800 یا در ماه 4733 یورو باشد. لازم به ذکر است اگر شغل شما جز فهرست مشاغل خاص یا مورد نیاز شدید آلمان باشد با قراردادی که درآمد ناخالص سالانه آن 44304 یورو باشد می‌توانید درخواست کارت آبی کنید.

شروطی که می توان با استفاده از آن بلوکارت را به اقامت دائم آلمان تغییر داد به شرح زیر است:

اگر فرد متقاضی به مدت حداقل 33 ماه در شغل مربوطه به کار در آلمان مشغول باشد و بیمه را نیز پرداخت نموده باشد، این امکان را دارد تا آن را به اقامت دائم PR آلمان تغییر دهد. در روش دوم اگر متقاضی بتواند در هنگام ورود به آلمان یا در حین اقامت مدرک زبان آلمانی B1 را دریافت کند پروسه دریافت اقامت دائم او از حداقل 33 ماه به 21 ماه کاهش می یابد و پس از آن می‌توان برای دریافت اقامت دائم آلمان برای خود و خانواده‌اش اقدام نماید. لازم به ذکر است ویزای کارت آبی را نمی‌توان بدون پیشنهاد شغل معتبر دریافت نمود. متقاضیانی که یکی از شروط ذکر شده را رعایت نمایند این امکان را دارند تا اقامت دائم آلمان را کسب نمایند.

به طور کلی دریافت کارت آبی مستلزم ارائه شرایط زیر می‌باشد:

 1. فرد متقاضی می‌بایست فارغ التحصیل از یک دانشگاه معتبر باشد.
 2. فرد درخواست‌ دهنده می‌بایست دارای حداقل 1 سال سابقه‌ی کاری در آلمان باشد و مستندات آن ارائه نماید.
 3. درآمد فرد متقاضی سالانه معادل 56800 یا در ماه 4733 باشد. البته در رشته‌هایی مانند مهندسی، ریاضیات، پزشکی، علوم پایه و … که بازار کار آلمان نیاز شدید به آن دارد، حقوق ۴۴۳۰۴ یورو در سال یا ۳۶۹۲ یورو در ماه کفایت می‌کند.

ضمنا متقاضیان درخواست بلوکارت می‌بایست مدارک زیر را ارائه نمایند:

 • پاسپورت معتبر
 • عکس بیومتریک
 • مدرک تحصیلی معتبر و تایید آن در آلمان توسط اداره ZAB (تاییدیه ZAB آلمان)
 • پیشنهاد شغلی یا قرارداد کاری
 • درخواست مجوز کار
 • درخواست مجوز اقامت
 • تکمیل فرم مربوطه مربوط به محل و شرایط کار

مدارک مورد نیاز جهت ویزای کار در آلمان

مدارک مورد نیاز جهت ویزای کار در آلمان
مدارک مورد نیاز جهت ویزای کار در آلمان

اگر به دنبال یافتن شغلی در کشور آلمان هستید شانس شما از طریق ویزای جست و جوی کار بیشتر است.معمولا افرادی که این نوع ویزا را دارند بیشتر مورد توجه کارفرمایان قرار می‌گیرند به این دلیل که به سرعت آماده شروع کار می باشند. متقاضیان که در پی دریافت ویزای کاری آلمان می‌باشند می‌بایست مدارکی که در زیر به آن‌ها اشاره نموده‌ایم را ارائه نمایند.

مدارک ارائه شده باید توسط دادگستری و وزارت امور خارجه مهر شده باشند و مورد تأیید سفارت قرار گیرند. مدت زمان صدور ویزای موقت کاری از 6 تا 8 هفته متغییر بوده و در این زمان مدارک فرد توسط دولت آلمان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در نهایت پس از حصول نتیجه، سفارت به صورت تلفنی وضعیت ویزا را به متقاضی اعلام می‌نماید.

 • تکمیل نمودن فرم تقاضا ویزای کار در آلمان
 • ارائه 3 قطعه عکس 4*6
 • کپی صفحات پاسپورت و شناسنامه و اصل آن‌ها
 • ارائه مدرک تحصیلی (حداقل کارشناسی)
 • ترجمه مدارک هویتی و تحصیلی به زبان انگلیسی یا آلمانی
 • ارائه سوابق کاری و حرفه‌ای
 • ارائه نامه‌ای که هدف شما را از سفر به آلمان توضیح دهد.
 • مشخصات محل زندگی در آلمان
 • مدرک زبان آلمانی B1
 • پرینت موجودی حساب جهت اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی در آلمان
 • مدرک بیمه
 • بسته به فرد متقاضی دهنده ممکن است مدارک دیگری نیز از وی خواسته شود.

نرخ بیکاری در آلمان

اگر قصد مهاجرت کاری به کشوری را دارید حتما باید قبل از این کار بررسی نمایید که نرخ بیکاری در آن کشور چه میزان می باشد. از آلمان همواره به عنوان یکی از کشورهای دارنده‌ی پایین‌ترین نرخ بیکاری در اروپا نام برده می‌شود. نرخ بیکاری در این کشور سال 2018 میلادی 3.73 درصد گزارش شده است که بسیار مناسب بوده و نشان‌دهنده‌ی پایین بودن میزان بیکاری در این کشور می‌باشد. از این رو فرصت‌های شغلی بسیاری پیش روی متقاضیانی که جهت اشتغال به کار به این کشور وارد می‌شوند، وجود دارد. پیش‌بینی شده این نرخ نیز در سال‌های آینده کاهش داشته باشد و در سال 2024 به 3.1 درصد برسد. با توجه به تمام مسائلی که ذکر کردیم می توان گفت کشور آلمان جهت مهاجرانی که قصد دارند تا برای کار به کشوری دیگر سفر کنند جزء ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. البته همان‌طور که در مطالب قبلی عنوان شده درخواست جهت رشته‌هایی که آلمان در آنها با کمبود نیروی کار مواجه است شانس متقاضی را تا حد زیادی جهت پذیرش افزایش می‌دهد. در این مقاله به لیست رشته‌های مورد نیاز این کشور در سال 2022 اشاره نموده‌ایم.


میزان حقوق مشاغل در آلمان چقدر است؟

میزان حقوق مشاغل در آلمان چقدر است؟
میزان حقوق مشاغل در آلمان چقدر است؟

برای افرادی که تصمیم به مهاجرت کاری می‌گیرند یکی از اصلی‌ترین عوامل میزان درآمد در کشور مقصد است. در آلمان درآمد ماهانه افراد در سطح بالایی قرار دارد و می‌توان زندگی نسبتا مرفهی را با آن سپری نمایند. طبق قانونی که از اوایل ژانویه سال 2015 در آلمان وضع شد، بومیان این کشور و حتی مهاجرین باید حداقل حقوقی طبق مصوبه قانون کار دریافت نمایند. اما در سال 2021 از ماه ژانویه حقوق به صورت ساعتی 9.5 یورو پرداخت می‌گردید البته از ماه ژوئن با افزایش دستمزد این مبلغ به ساعتی 9.6 یورو افزایش پیدا کرد. در ادامه سال 2022 از ژانویه این دستمزد ساعتی 9.82 یورو محاسبه گردید و در ادامه از ماه ژوئن به بعد با افزایش قابل توجهی این مبلغ به 10.45 یورو در ساعت افزایش پیدا نمود. مبالغ ذکر شده به عنوان حداقل دستمزد جهت کار در آلمان محاسبه شده و ممکن است با توجه به شرایط و نوع کار حتی این مبلغ با نظر کارفرما افزایش پیدا کند.


چگونه و از چه طریقی جهت کاریابی در آلمان اقدام نماییم؟

یکی از سوالاتی که همواره ذهن مخاطبان را درگیر نموده چگونگی اقدام جهت کاریابی و نهایتا اشتغال به کار در آلمان است. در این مقاله به روش‌هایی که متقاضیان می‌توانند از طریق آنها موفق به اخذ ویزای کار در آلمان شوند را مورد بررسی قرار داده و به طور مفصل به شرایط هر یک از آنها اشاره نمودیم. اما در رابطه با چگونگی اقدام متقاضیان می‌توانند از طریق وبسایت‌های کاریابی، آگهی‌های کاریابی و یا موسسات حقوقی که اقدام به کاریابی برای متقاضیان می‌نمایند اقدام نمایید. پیشنهاد می‌کنیم اگر از مراجل پروسه آگاهی کاملی ندارید این بخش را به موسسات حوقی که از تجربیات کافی در این زمینه برخوردار هستند واگذار نمایید تا بدون چالش و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به هدف خود دست پیدا کنید. ما در گروه مهاجرتی اپلای من ضمن بهره‌گیری از کارشناسان زبده در امر مهاجرت کاری آمادگی داریم تا شما عزیزان متقاضی ویزای کار در آلمان را راهنمایی نموده و از ابتدا تا انتهای پروسه یاری نماییم. همچنین موسسه اپلای من ضمن داشتن نمایندگی فعال در کشور آلمان علاوه بر خدمات در داخل ایران، خدمات پس از ورو به آلمان را نیز جهت رفاه حال شما متقاضیان گرامی ارائه نموده تا در روزهای ابتدایی پس از ورود به کشور مقصد با چالش‌های اولیه مواجه نشوید.


سوالات متداول

1- پروسه‌ی درخواست کار در آلمان چگونه است؟

 • معادل‌سازی مدارک
 • بررسی مشاغل در وبسایت‌های کاریابی
 • ارسال درخواست کار
 • دریافت بیمه‌ی درمانی
 • درخواست ویزا

2- مزایای کار در آلمان چیست؟

همان طور که عنوان شد کشور آلمان با پایین‌ترین نرخ بیکاری در میان کشورهای اروپایی، استاندارد و امنیت بالا جهت زندگی یکی از ایده‌آل ترین کشورها جهت مهاجرت و کار به شمار می‌رود.

3- وقت سفارت جهت ویزای کاری آلمان چند روزه صادر می‌شود؟

معمولا با توجه به نوع ویزا این مدت از 6 ماه تا 1 سال زمان‌بر می‌باشد.

4- محدودیت سنی جهت دریافت ویزای آلمان چقدر است؟

در این خصوص قانون خاصی وجود ندارد اما با توجه به تجربیات و ویزاهای دریافت شده سن متقاضی نباید بیش از 40 سال باشد.

5- امکان اقدام جهت اقامت دائم در آلمان وجود دارد؟

بله همان‌طور که در این مطلب اشاره شد متقاضیان عموما پس از 5 سال این امکان را دارند تا جهت اقامت دائم اقدام نمایند. همچنین افراد پس از 8 سال نیز امکان دریافت پاسپورت و شهروندی کشور آلمان را خواهند داشت.

6- مدرک زبان مورد نیز جهت اشتغال به کار در آلمان چیست؟

متقاضیان جهت دریافت ویزای کاری آلمان می‌بایست حداقل مدرک B1 زبان آلمانی و در برخی موارد که امکان کار با مدرک زبان انگلیسی وجود دارد، مدرک آیلتس با نمره‌ی حداقل 6 را ارائه نمایند.

7- ارائه سابقه‌ی کاری جهت دریافت ویزا اجباریست؟

به طور کلی ارائه سابقه کاری یکی از ملزومات جهت اشتغال به کار آلمان است و از طرفی دیگر متقاضیانی که سابقه کاری بالایی داشته باشند شانس بالاتری جهت دریافت ویزا خواهند داشت. با توجه به اینکه کارفرامایان داشتن تخصص را یکی از مهم‌ترین شرایط جهت پذیرش می‌دانند، پیشنهاد می‌شود متقاضیان جهت پذیرش حداقل 3 سال سابقه‌ی کاری مرتبط با رشته‌ی تحصیلی را ارائه نمایند.

8- ارائه تمکن مالی جهت دریافا ویزای جاب سیکر چقدر است؟

در پاسخ به این موضوع به عنوان یکی از سوالات پرتکرار متقاضیان لازم به ذکر است که گواهی تمکن مالی جهت دریافت این ویزا مبلغی معادل 5118 یورو می‌باشد.

9- حداقل مدرک تحصیلی جهت دریافت ویزای جاب سیکر چیست؟

مدرک کارشناسی به عنوان حداقل مدرک تحصیلی جهت دریافت ویزای job seeker بوده اما در مواردی فرد با مدرک با مدرک دیپلم و یا فوق دیپلم به شرط داشتن سابقه‌ی کاری، گذراندن دوره‌های آموزشی معتبر و مرتبط با رشته انتخابی شانس پذیرش دارد.

10- حداقل میزان دستمزد جهت کار در آلمان چقدر است؟

در این مقاله اشاره نمودیم سال 2022 دستمزد در آلمان به صورت ساعتی حداقل 10.45 محاسبه می‌شود. البته این مبلغ ممکن است با توجه به حوزه‌ی کاری یا نظر کارفرما افزایش یابد.

11- مالیات به مهاجرین تعلق می‌گیرد؟

بله. متقاضیان با توجه به حقوق دریافتی می‌بایست مالیات پرداخت نمایند.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد می‌کنیم:

تحصیل در آلمان

دوره آوسبیلدونگ

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت به آلمان

ویزای کار آلمان

بلو کارت آلمان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

من لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی اصفهان دارم و ۲۷ سالم هست و حدود ۷ سال سابقه کاری بدون بیمه مرتبط در زمینه طراحی و ساخت دارم. چقدر شانس هست برای یک شغل با درامد بالا در آلمان؟

سلام، در صورتی که گواهی های شغلی داشته باشید امکان پذیر هست دریافت شغل برای رزومه شما.
برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سلام من نیکبخت رجبی هستم ازافغانستان من میخواهم ماستری بخوانم دریکی ازکشکرهای اروپای ممنون میشم اگرکمکم کنید

سلام جناب رجبی وقت جنابعالی بخیر…
لطفا با موسسه تماس بگیرید و شرایطتتون رو بفرمائید تا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار بگیره و با توجه به رزومتون کشورهایی که مناسب شما است خدممتون اعلام بشه.

سلام حرفه بنده کابینت سازی است و مدرک فنی حرفه ای دارم آیا این شغل جزو مشاغل مورد نیاز کشور آلمان است؟ متولد ۱۳۷۰ هستم و ۵ ۶ سابقه کار دارم ولی ۱ سال هست که مدرک فنی حرفه ای گرفتم

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز
بله امکان ورود به کشور آلمان از طریق دوره های آوسبیلدونگ و جاب آفر برای شما فراهم هستش. جهت مشاوره بیشتر لطفا با کارشناسان موسسه تماس بگیرید.

سلام وقت بخیر بنده فوق لیسانس مکانیک ماشینهای کشاورزی و سابقه ۴ سال ماشینکاری cnc حرفه ای دارم آیا امکان مهاجرت کاری برای بنده فراهم هست؟ با تشکر

سلام وقت بخیر
چند سال دارین؟ مدارک فنی و مرتبط با سابقه کاریتون دارین؟

سلام وقت بخیر،
من فوق لیسانس مهندسی کشاورزی( ژنتیک و بهنژادی گیاهی) دارم و ۲۸ سال سن دارم، خواستم بپرسم چقدر باید سرمایه داشته باشم ( برای کارای مدارک تحصیلی و اقامت و…بطور کلی)،
تشکر

سلام روز بخیر
به طور کلی تحصیل در آلمان رایگان هست اما شما برای هزینه های زندگی خودتون در طول دوره تحصیلی باید ماهیانه ۸۵۰ یورو تمکن مالی داشته باشید و هزینه یک سال زندگی خودتون که قریبا حدود ۱۰ هزار یورو میباشد به سفارت آلمان برای دریافت ویزا نشان بدهید

در صورت درخواست ویزای کاری جهت تولید یک نوع موادخوراکی که کاملا تخصی میباشد ودر هیج جای دنیا تولید نمیشود باید از چه طرقی اقدام کرد ممنون

سلام
مجال پاسخگویی به این سوال در اینجا وجود نداره، لطفا برای مشاوره تخصصی با کارشناسان ما تماس بگیرید

با سلام ،بنده رشته مدیریت صنعتی و سابقه کار برنامه ریزی و کنترل پروژه در پروژه های صنعتی دارم و همسرم ۱۷ سال سابقه پرستاری دارد سنمون ۴۴ سال است آیا میتوانیم اقدام کنیم؟

عرض ادب. شما متاسفانه امکان اقدام ندارید. اما همسرتون در صورت دریافت مدرک ب ۲ آلمانی امکان اقدام برای جاب آفر پرستاری دارند.

باسلام
من کارشناس آزمایشگاه تشخیص طبی هستم
سپرده خاصی هم تو حساب بانکیم ندارم
زبان انگلیسی روهم بطور متوسط رو به بالا مسلطم
ایا امکان مهاجرت واسه من وجود داره

وقت بخیر. با عرض پوزش برای هر روش مهاجرتی بخواید اقدام کنید قاعدتا نیاز به تمکن مالی کافی دارید

ویزای جاب سیکر چقدر زمان میبره حدودا و آیا با لیسانس مهندسی صنایع میتونم اقدام کنم؟

پروسه ی دریافت ویزای جاب سیکر (Job Seeker) حدودا ۱ سال زمان میبرد و میتوانید با مدرک لیسانس صنایع هم اقدام کنید. در نظر داشته باشید که باید حداقل مدرک B1 زبان المانی رو هم اخذ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید