دانشگاه دولتی مسکو

Applyman

دانشگاه دولتی مسکو با نام اصلی (Lomonosov Moscow State University) دانشگاهی تحقیقاتی و عمومی است که در سال 1755 توسط میخائیل لومونوسف تأسیس و در مسکو روسیه واقع شده است. این دانشگاه بلندترین ساختمان آموزشی جهان به شمار میرود. دانشگاه دولتی مسکو براساس رتبه های جهانی QS در سال 2018 بالاترین رتبه علمی آموزشی روسیه است و به طور گسترده معتبرترین دانشگاه در اتحاد جماهیر شوروی سابق محسوب می شود.


آشنایی با دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه دولتی مسکو بیش از 30 دانشکده را دارد که: دانشکده مکانیک و ریاضیات ، دانشکده ریاضی محاسباتی و سایبرنتیک ، دانشکده فیزیک ، دانشکده شیمی ، دانشکده علوم مواد ، دانشکده زیست شناسی ، دانشکده مهندسی زیست مهندسی و بیوانفورماتیک هستند. ، دانشکده علوم خاک ، دانشکده زمین شناسی ، دانشکده جغرافیا ، دانشکده پزشکی بنیادی ، دانشکده مهندسی فیزیکی بنیادی و شیمیایی ، دانشکده تاریخ ، دانشکده فلسفه ، دانشکده اقتصاد و… . این دانشگاه بیش از 10 مرکز تحقیقاتی ، بسیاری از انستیتوها و مدارس تحصیلات تکمیلی نیز را دارد.

دانشگاه دولتی مسکو به عنوان یکی از آکادمی های بسیار بزرگ روسیه و تقریبا جهان در نظر گرفته می شود که 15 موسسه تحقیقاتی، 8 موزه، 380 ساختمان، یک پارک علم و فناوری، باغچه گیاه شناسی، خانه انتشار، مرکز تفریح و سرگرمی و خانه افراد بااستعدادهای مختلف را در خود جای داده است. 11 جایزه نوبل ادبیات و 7 مدال در گرایش های مختلف از افتخارات این دانشگاه به شمار میرود. دانشگاه دولتی مسکو در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر رده بندی جهانی QS، جایگاه قابل توجهی دارد. این دانشگاه که یکی از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است و همانطور که اشاره شد بلندترین ساختمان آموزشی جهان را در اختیار دارد؛ بیش از ۴۷.۰۰۰ دانشجو دارد و هرساله پذیرای ۴۰۰۰ دانشجوی خارجی است.

آشنایی با دانشگاه دولتی مسکو

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی مسکو

دانشگاه دولتی مسکو یا همان دانشگاه لومونوسف مانند دیگر شرایط و مدارک یکسانی برای اعطای پذیرش دارد. به طور کلی شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه لومونوسف نیازی به داشتن مدرک زبان ندارد. اما این به آن معنا نیست که بدون مدرک زبان میتوان وارد این دانشگاه شد. یه طور کلی متقاضیان تحصیل در روسیه قبل از ورود به دانشگاه ملزم به گذراندن دوره ای شبیه به کالج هستند که در آن زبان روسی به عنوان یکی از دروس اصلی از پایه به آنها تدریس خواهد شد. نام این دوره، دوره پادفک است که در ادامه مقاله درباره آن توضیح خواهیم داد. در این میان دانشگاه هایی که دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه میدهند، شرط نمره آیلتس 6 را در میان الزامات خود مطرح میکنند. اما باید توجه داشت که وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران تحصیل در روسیه را تنها به زبان روسی مورد تایید قرار میدهند و اعتبار مدارک آن را تایید میکنند.

یکی از اولین مراحل برای مهاجرت به روسیه برای تحصیل و اخذ پذیرش از دانشگاه دولتی مسکو الزام گذراندن دوره ای مشابه کالج برای یادگیری زبان روسی و دوره دروس پیش نیاز رشته مورد نظر متقاضیان است. دوره پادفک طی مدت یک سال تحصیلی دانشجو را برای تحصیل در رشته مورد نیاز خود با تدریس زبان روسی و دروس پیش نیاز رشته مورد نظر آماده میکند.

پاسپورت با حداقل یک سال اعتبار، اصل و ترجمه روسی مدارک مقاطع پیشین، ریز نمرات و گواهی سلامت پزشکی (هپاتیت و HIV) از دیگر مدارک لازم برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی روسیه به شمار میرود.


مقاطع و شرایط تحصیل در دانشگاه دولتی مسکو

به طور کلی مدت زمان تحصیل در رشته ها و مقاطع مختلف در دانشگاه دولتی مسکو به این صورت است: دوره‌ پیش دانشگاهی 1 سال، دوره‌ کارشناسی 4 سال، دوره‌ کارشناسی ارشد ناپیوسته 2 سال، دوره‌ دکتری ناپیوسته 3 سال و دوره‌ دکتری پزشکی 6 سال.


تحصیل پزشکی در دانشگاه دولتی لومونوسف

همانطور که اشاره شد مدت زمان تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه دولتی مسکو 6 سال است این زمان برای رشته ی دندانپزشکی 5 سال میباشد. در این بین این نکته برای متقاضیان مهاجرت به روسیه برای تحصیل پزشکی حائز اهمیت است که امکان ادامه تحصیل و یا کار در ایران و اروپا برای فارغ التحصیلان در روسیه وجود دارد. مدرک تحصیلی صادر شته از دانشگاه های روسیه در صورتی که به زبان روسی تدریس شده باشد مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی روسیه از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیرماه می باشد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه دولتی لومونوسف

هزینه ها و شهریه ی تحصیلی دانشجویان بین المللی

هزینه‌ی سالانه تحصیل برای دانشجویان خارجی در دانشگاه دولتی مسکو یا همان دانشگاه لومونوسف متناسب با رشته‌های مختلف و متفاوت است اما به طور کلی در مقاطع مختلف و ایضا هزینه زندگی در روسیه به شرح ذیل است.

توجه داشته باشید که هزینه ها برای هر برنامه ممکن است متفاوت باشد.

  • مقطع کارشناسی: 325000 RUR
  • تحصیلات تکمیلی: 582430 RUR
  • هزینه خوابگاه ماهانه 4000-13000 روبل
  • هزینه آزمایشات پزشکی در حدود 5000 روبل
  • هزینه بیمه درمانی دانشجویی 9000 روبل
  • هزینه سالیانه زندگی تقریباً 168000 RUR است
هزینه ها و شهریه ی تحصیلی دانشجویان بین المللی

ددلاین های دانشگاه دولتی مسکو

تقریبا تمام دانشگاه های روسیه از یک تقویم آموزشی تبعیت میکنند و دانشگاه دولتی مسکو نیز از این قاعده مستثنی نیست:

شروع ددلاین از 15 ژوئن تا انتهای آگوست

شروع ترم در ماه های سپتامبر و اکتبر میباشد

همچنین دوره پادفک نیز به اضافه ماه های ذکر شده در ماه ژانویه اقدام به شروع دوره و جذب دانشجو مینماید


نکات مهم درباره دانشگاه لومونوسف

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در این کشور را دارند قادر به اخذ کاره وقت نیز می باشند و متوسط دستمزد در نظر گرفته شده برای آنان در مسکو حدود 4-6 دلار برای هر ساعت می باشد.
ساختمان اصلی دانشگاه دولتی مسکو از مواردی نظیر: سالن؛ تئاتر؛ موزه؛ سرویس های امنیتی؛ کتابخانه؛ استخر؛ ایستگاه پلیس؛ اداره پست؛ اتاق میهمان؛ آرایشگاه؛ رستوران های سرباز متعدد؛ بانک و ATMs، مغازه؛ کافه تریا و دیگر قفسه ها تشکیل شده است.
کتابخانه دانشگاه حدود 9 میلیون کتاب را در خود جای داده است که 2 میلیون از آنان به زبان های خارجی می باشد.
دانشگاه لومونوسوف حدود 6 شعبه بومی در روسیه دارد
در هر سال تحصیلی 38000 دانشجو در دانشگاه لومونوسف مشغول به تححصیل میشوند.
نکات مهم درباره دانشگاه لومونوسف

مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را مرتبط با تحصیل در روسیه مطالعه فرمایید

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید