مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

Applyman

هزینه های پایین تحصیل در مقایسه با کشور های اروپایی و امریکایی، هزینه های پایین زندگی، کیفیت و جایگاه بالای دانشگاه ها، تعدد دانشگاه ها در رشته ههای مختلف، اعتبار مدرک تحصیلی و سهولت اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی، همه و همه سبب شده تا متقاضیان تحصیل در خارج از کشور روسیه را در میان گزینه های اول برای مهاجرت تحصیلی در نظر بگیرند. در کنار این مزایا، امکان بهره گیری از بورسیه های متعدد تحصیلی نیز به محبوبیت این کشور پهناور اضافه میکند. از جمله اطلاعات لازم که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به روسیه باید به آن توجه کنند مدارک لازم برای تحصیل در روسیه است که کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من در این مقاله در باره آن به شما توضیحات مفیدی را ارائه خواهند داد.

گروه مهاجرتی اپلای من با بهره گیری از تعداد زیادی از کارشناسانی که تجربه تحصیل در خاک روسیه را دارند آماده راهنمایی و همراهی شما در موضوع مدارک لازم برای تحصیل در روسیه هستند.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

کلیات تحصیل در روسیه

در مقدمه مقاله به اختصار در باره مزایای تحصیل صحبت شد. در ادامه این بخش و قبل از پرداختن به مدارک لازم برای تحصیل در روسیه، قصد داریم به صورت کلی اما مفید به ویژه گی ها، مزایا و شرایط مختلف تحصیل در این کشور صحبت خواهیم کرد.

اگر از ابتدا قصد توضیح درباره پروسیه و فرایند مهاجرت تحصیلی به روسیه را داشته باشیم، از این موضوع شروع میکنیم که متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه نیازی به مدرک زبان نیست و دانشجویان قبل از شروع دوره مکلف به گذراندن دوره ای موسوم به پادفک هستند که طی آن به آنها زبان روسی تدریس خواد شد. البته این شرایط مختص دانشجویانی است که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند،متقاضیانی که قصد تحصیل در دوره های به زبان انگلیسی را دارند برای اخذ پذیرش ملزم به ارائه مدرک زبان 6 آیلتس هستند و مدرک زبان برای این عزیزان جزو مدارک لازم برای تحصیل به شمار میرود.

همچنین این نکته قابل ذکر است که دانشگاه های روسیه برای تحصیل شرط خاصی برای معدل ندارند و این امر یکی از مزایای تحصیل در این کشور به حساب می آید. از دیگر نکات قابل طرح میتوان به عدم نیاز به تمکن مالی برای پروسه صدور ویزای دانشجویی روسیه اشاره کرد که به خودی خود تحصیل در این کشور را در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و امریکایی مانند آلمان، ایتالیا و فرانسه که دانشجویان را ملزم به ارائه تمکن مالی میکنند متمایز میکند. در حالت کلی مدارک لازم برای تحصیل در روسیه به نسبت سایر کشورهای جهان شرایط راحت تری را برای متقاضی فراهم میکند.

همانطور که اشاره شد تحصیل به هر دو زبان روسی و انگلیس میسر است، اما باید توجه داشت که از آنجایی که تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه میشوند به نسبت رشته های روسی کمتر است، ناگریز اخذ پذیرش در رشته های انگلیسی زبان رقابتی تر خواهد بود و دانشجویانی که علاقه به تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه هستند بهتر است در راستای ارتقای مدارک تحصیلی خود تلاش کنند.


اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاه های روسیه

بر خلاف سهولت اخذ پذیرش، هزینه های پایین و روند آسان صدور ویزای تحصیلی روسیه و در کل مطلوب بودن مدارک لازم برای تحصیل در روسیه باید به این مطلب اشاره کنیم که دانشگاه های روسیه در سطح جهانی از جاییگاه بسیار بالایی برخوردارند. کشور روسیه دارای حدود 750 دانشگاه است که این رقم در حال افزایش است، همچنین دانشگاه های روسیه در سال های اخیر توانسته‌اند در بین 100 دانشگاه برتر جهان جایگاه مطلوبی داشته باشند و تعداد زیادی از موسسات آموزش عالی روسیه در رتبه بندی آموزش جهانی QS دارای رتبه بندی خوبی هستند.

در این میان گفتنی است که مدارک دانشگاه های روسیه موردتایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران هستند و همچنین در اروپا و امریکا نیز قابلیت معادل سازی دارند. ذکر این نکته ضروری است که وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران، تحصیل را به زبان روسی مورد تایید قرار میدهند.

در نتیجه با تحصیل این امکان را دارید تا با تحصیل کم هزیه در کنار هزینه های زندگی معقول، از اعتبار جهانی داشگاه های ای کشور نیز بهره مند شوید.

اعتبار مدارک تحصیلی دانشگاه های روسیه
مزایای تحصیل به صورت خلاصه در فهرست ذیل بیان شده اند:
1. درخواست پذیرش آسان
2. ارائه آموزش ها به دو زبان انگلیسی و روسی
3. عدم نیاز به مدرک زبان و آزمون ورودی
4. امکانات خوب در دانشگاه ها و مراکز آموزشی
5. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران
6. پذیرش مدارک تحصیلی از سراسر دنیا
7. نداشتن شرط سنی خاص
8. امکان تحصیل به زبان انگلیسی
9. صدور ویزا و اخذ پذیرش در زمان کووتاه
10. استفاده از خوابگاه با امکانات مطلوب و نیمه رایگان
11. نسبت معقول هزینه تحصیل با کیفیت آموزش

مدارک لازم برای تحصیل

مدارک لازم برای تحصیل کردن در این کشور و اخذ پذیرش:

 • ترجمه ی آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات ( ممهور به مهر دارالترجمه، وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه)
 • اصل پاسپورت متقاضی
 •  گواهی سلامت روانی و جسمی (تست HIV و هپاتیت)

* ارائه مدرک زبان الزامی نیست.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی از سفارت روسیه در تهران:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه ترجمه انگلیسی (تایید وزارت امور خارجه و دادگستری) به انضمام کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل نامه پذیرش دانشگاه
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی
 • پاسپورت معتبر متقاضی
 • دو قطعه عکس 3.5×4.5
 • رزرو بلیط هواپیما
 • بیمه پزشکی مسافرتی (حداقل 30000 یورو)
 • ارائه رسید پرداخت شهریه دانشگاه
 • ترجمه ی آخرین مدرک تحصیلی به زبان روسی
 • رزرو هتل یا خوابگاه برای اقامت ابتدایی در خاک روسیه

* ویزای تحصیلی روسیه به صورت یکساله و مولتی (چندبار ورود) صادر میگردد و در پایان اعتبار نیاز به تمدید دارد. مدارک لازم برای تحصیل و برای تمدید سالیانه ویزای تحصیلی روسیه به شرح ذیل مورد نیاز است:

 • فرم درخواست تمدد ویزای تحصیلی
 • پاسپورت متقاضی
 • ویزای دانشجویی فعلی
 • کارت مهاجرت
 • برگه اعلان ورود فعلی
 • کپی از گواهی تحصیل
 • بیمه نامه پزشکی
 • نامه گواهی از خوابگاه
 • عکس 4×3
 • هزینه صدور ویزا به مبلغ 1000 روبل

تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه برای تحصیل پزشکی یکی از ایده آل ترین کشور ها از نظر مالی به شمار می آید. کم هزینه بودن و در عین حال کیفیت و رتبه های ممتاز دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهان در کنار معقول بودن مدارک لازم برای تحصیل در روسیه در رشته پزشکی، این کشور را به یکی از اصلی ترین مقاصد متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور بدل کرده است. دانشگاه کالیفرنیا (منطقه ولگا) دانشگاه فدرال، دانشگاه سیچنوا، دانشگاه دوستی روسیه و دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی مسکو از جمله مطرح ترین دانشگاه های پزشکی در روسیه به شمار می آیند. همانطور که اشاره شد مدرک تحصیلی این دانشگاه ها مورد تایید وزارت بهداشت ایران و کشور های اروپایی، امریکا و کانادا میباشد.

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه و تحصیل پزشکی در روسیه

شما میتوانید جهت آگاهی از مدارک لازم برای تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی، با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من تماس بگیرید.


مطالب و مقالات پیشنهادی زیر را در خصوص مدارک لازم برای تحصیل:

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید