تحصیل دندانپزشکی در روسیه

Applyman

کشور روسیه به دلیل داشتن دانشگاههای معتبر در سطح جهانی و برخورداری از کیفیت بالای آموزش عالی، یکی از مقاصد محبوب برای ادامه تحصیل به شمار می رود و هزاران دانشجوی بین المللی در دانشگاههای مختلف این کشور در مقاطع و رشته های مختلف، تحصیل می کنند. یکی از رشته های بسیار محبوب در روسیه، رشته دندانپزشکی است و افراد بسیاری برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه و هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه از دانشگاههای علوم پزشکی این کشور، پذیرش می گیرند. ایرانی های بسیاری نیز در سالهای اخیر به دلیل هزینه های نسبتا پایین این کشور را برای ادامه تحصیلات خود برگزیده اند.

سطح بالای آموزش در روسیه و اعتباری که مدرک پزشکی و دندانپزشکی دانشگاههای این کشور در جهان دارند، یکی از مهمترین دلایل برای علاقه مندی دانشجویان بین المللی به تحصیل در این کشوراست. به عبارتی اگر بتوانید مدرک دندانپزشکی از دانشگاههای معتبر روسیه دریافت کنید، آینده شغلی تضمین شده ای خواهید داشت و نه تنها در کشور روسیه بلکه در سایر کشورهای اروپایی مانند آلمان، سوئیس و انگلیس نیز می توانید مشغول به کار شوید.

در سال های اخیر دانشجویان خارجی زیادی تحصیل دندانپزشکی در روسیه را انتخاب کرده اند و هر ساله بر تعدادشان افزوده می شود. هزینه پایین تحصیل و سطح آموزشی بالا موجب شده که روسیه به عنوان یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی شناخته شود. تحصیل دندانپزشکی در روسیه با داشتن دوره های متنوع یکی از فرصت های عالی برای علاقه مندان به این رشته پزشکی است. دانشجویان در حین تحصیل از پیشرفته ترین و مدرن ترین تجهیزات و آزمایشگاه ها استفاده می کنند و دوره های کارآموزی خود را در کلینیک ها و بیمارستان های بزرگ و پیشرفته روسیه می گذرانند.

تحصیل دندانپزشکی در کشور روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

برای تحصیل در این کشور باید ابتدا از دانشگاه پذیرش بگیرید و برای این منظور نیازی به مدرک زبان نخواهید داشت، به عبارتی تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان به راحتی امکان پذیر است، ولی حداقل معدل دیپلم شما برای اینکه بتوانید پذیرش دندانپزشکی بگیرید باید 15 باشد، همچنین مدرک دیپلم باید یکی از رشته های ریاضی فیزیک و یا علوم تجربی باشد.

اگر می خواهید به راحتی و به سرعت وارد دانشکده های دندانپزشکی روسیه شوید، توصیه می کنیم یک مدرک آیلتس بگیرید چون در غیر اینصورت باید با پرداخت هزینه در دوره های زبان روسی (پادفک) شرکت کنید و در این دوره دروسی مانند ریاضی، شیمی، زیست و زبان را مطالعه کنید و پس از قبولی در امتحان، وارد دانشکده دندانپزشکی شوید.

خبر خوب اینکه هیچ محدودیت سنی برای اخذ پذیرش از دانشگاه و تحصیل در این کشور وجود ندارد و در هر سنی که باشید، می توانید با مدرک و یا بدون مدرک زبان برای تحصیل در این کشور اقدام نمایید.

متقاضیانی که قصد تحصیل در این کشور به زبان روسی را دارند باید در دوره پادفک شرکت کنند و آزمون پایانی آن را با موفقیت پشت سر گذارند. این آزمون شامل سوالات زبان روسی، زیست شناسی و شیمی است. اما دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند تنها لازم است تا مدرک معتبر زبان خود را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.

دانشگاه های روسیه نسبت به دانشگاه های اروپایی برای پذیرش دانشجویان دندانپزشکی شرایط آسان تری در نظر گرفته اند. دانشکده های دندانپزشکی روسیه در عرصه بین المللی از اعتبار بالایی برخوردار هستند و کیفیت آموزش در این دانشکده ها بسیار بالا است. همچنین برای دانشجویانی که به زبان روسی تسلط کافی ندارند این امکان فراهم شده تا تحصیل در این کشور را به زبان انگلیسی انتخاب کنند.

شهریه این رشته در روسیه بسیار مقرون به صرفه است و یکی از دلایل جذب دانشجویان بین المللی همین هزینه پایین آن می باشد. دانشکده های دندانپزشکی برای دانشجویان بومی و بین المللی تفاوت چندانی قائل نمی شوند و شهریه دریافتی از آن ها معمولا یکسان است. این در حالی است برخلاف هزینه تحصیل دندان در روسیه که بسیاری از دانشگاه های مطرح آمریکایی و اروپایی از دانشجویان بین المللی هزینه بیشتری نسبت به دانشجویان بومی دریافت می کنند.

شهریه مقرون به صرفه در کنار کیفیت آموزشی مطلوب، دو دلیل قانع کننده برای دانشجویان خارجی است که تحصیل در این کشور را انتخاب کنند. مدرک دندانپزشکی روسیه ار اعتبار بالایی برخوردار است و فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بسیاری از کشورها مجوز تاسیس مطب دریافت کنند.

همچنین سازمان های بین المللی مثل یونسکو و سازمان بهداشت جهانی، مدرک دندانپزشکی روسیه را تایید می نمایند. در ادامه تعدادی از دانشگاه های معتبر دندانپزشکی روسیه را معرفی می کنیم.


دانشگاه های معتبر دندانپزشکی روسیه:

 • دانشگاه رودن یا دوستی ملل روسیه: این دانشگاه دوره های دندانپزشکی کودکان و بزرگسالان را جزو برنامه های آموزشی خود دارد و از تجهیزات و امکانات پیشرفته ای برخوردار می باشد.
 • دانشگاه فدرال کازان: مدت تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه ۵ سال است و دوره تخصصی ستوماتولوژی را به دو زبان انگلیسی و روسی برگزار می کند.

دانشگاه سچینوا: این دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه ملی و پزشکی روسیه شناخته می شود. دوره تخصصی بهداشت دهان در این دانشگاه در کنار دوره های عملی برگزار می گردد. دانشجویانی که از دانشگاه دندانپزشکی سچینوا فارغ التحصیل می شوند، روش های مدیریتی مراقبت از دهان و دندان، توانبخشی و مهارت های تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان را فرا می گیرند. این دوره ۵ ساله است و برای افرادی که بتوانند نمرات عالی کسب کنند، دوره دندانپزشکی کودکان نیز برگزار می شود.

همچنین دانشجویان در این دانشگاه با تجهیزات ستوماتولوژی آشنا شده و کار با آن را یاد می گیرند و در مورد مواد ستوماتولوژی تحقیق می کنند. آموزش نکات مدیریتی، بیمه پزشکی و … نیز جزو برنامه های این دوره است

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

دوره تحصیل منهای دوره های زبان، 5 سال به طول می انجامد که دو سال از این 5 سال با رشته های پزشکی یکسان است و پس از دو سال، دانشجویان در یک آزمون جامع که مانند آزمون علوم پایه است، شرکت می کنند و در صورت کسب نمره قبولی وارد سال سوم می شوند. دروس در سال سوم، نسبتا تخصصی تر می شود و دانشجویان باید کارهای عملی بسیاری را انجام دهند. سه سال آخر تحصیل ، کاملا تخصصی است و دانشجویان بر روی کیس های واقعی کارهای عملی دندانپزشکی را انجام می دهند و تجربه و تخصص مورد نیاز را کسب می کنند.

افرادی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند و فاقد مدرک زبان روسی هستند، باید در یک دوره زبان روسی شرکت کنند و متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی که بدون ارائه مدرک زبان، پذیرش گرفته اند باید در مصاحبه ورودی دانشگاه شرکت کرده و نمره قبولی کسب نمایند. مدرک بیشتر دانشگاههای پزشکی و دندانپزشکی روسیه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است ولی اگر بعد از فارغ التحصیل شدن، قصد برگشت به ایران را دارید باید در زمان اخذ پذیرش در انتخاب دانشگاه، دقت کنید، ولی در صورتی که قصد دارید در روسیه و یا کشورهای اروپایی دیگر مشغول به کار شوید، در انتخاب دانشگاه آزادی عمل دارید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان انگلیسی

پس از هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه تحصیل در این کشور در زمینه دندانپزشکی به زبان انگلیسی با ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل 5.5 به راحتی برای تمامی دانشجویان بین المللی از جمله ایرانی های عزیز، امکان پذیر است و در صورتی که آیلتس ندارید هم می توانید به تحصیل دندان به زبان انگلیسی بپردازید، مشروط بر اینکه در مصاحبه ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت کرده و نمره قبولی کسب کنید.

اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه کار نسبتا ساده ایست و در صورتی که مدرک آیلتس ندارید و در مصاحبه ورودی نیز قبول نشدی، هنوز هم می توانید با شرکت در دوره های زبان روسی، در آزمون زبان روسی شرکت کنید و وارد دانشکده دندانپزشکی شوید. علاوه بر زبانهای روسی و انگلیسی،تحصیل در برخی از دانشگاههای این کشور به زبان فرانسه نیز امکان پذیر است و در صورتی که زبان فرانسه می دانید و یا مدرک فرانسه دارید، می توانید به راحتی در دوره های دندانپزشکی شرکت کنید.

وزارت علوم روسیه برای جذب دانشجویان بین المللی و جهت فراهم کردن شرایط مناسب برای تحصیل آن ها در روسیه، بسیاری از برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می کند. تحصیل دندان در روسیه نیز از این قاعده مستثنی نیست و دانشجویانی که به زبان روسی آشنایی کافی ندارند می توانند، تحصیل دندان در روسیه به زبان انگلیسی را انتخاب کنند.

برای این امر لازم است تا مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره قابل قبول ارائه دهند. مدرک زبان می تواند تافل یا آیلتس باشد. افرادی که می خواهند دوره دندانپزشکی خود را به زبان انگلیسی بگذرانند، نیازی به شرکت در دوره های پادفک ندارند و فقط لازم است تا در آزمون تعیین سطح زبان شرکت نموده و میزان تسلط خود را به این زبان اثبات کنند. همچنین یک جلسه مصاحبه حضوری هم برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی داوطلب برگزار می شود.

پس از قبولی در آزمون و مصاحبه، دانشجو می تواند در یکی از دانشگاه های دندانپزشکی روسیه که برنامه آموزشی خود را به زبان انگلیسی برگزار می کند، ثبت نام نماید. البته هزینه تحصیل دندان در روسیه به زبان انگلیسی بیشتر از دوره های است که به زبان روسی ارائه می شود. همچنین در صورتی که دانشجو بخواهد پس از فارغ التحصیلی در کشور روسیه مشغول به کار شود، شانس کمتری برای پذیرش در محیط کاری دارد


تحصیل دندانپزشکی در روسیه به زبان روسی

به جز هزینه تحصیل دندان در روسیه دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل دندان در روسیه به زبان روسی را داشته باشند، باید در دوره پادفک شرکت کنند. در این دوره که به مدت یکسال طول می کشد، آموزش هایی چون زبان روسی، دروس علوم مانند شیمی و زیست شناسی و آشنایی با فرهنگ و زندگی مردم روسیه و … به دانشجویان ارائه می شود.

دوره پادفک یک دوره آموزشی مهم است زیرا متقاضیان تحصیل دندان در روسیه با آمادگی کامل وارد دوره دندانپزشکی می شوند و نسبت به افرادی که این دوره را نگذرانده اند، جلوتر هستند. هزینه دوره پادفک بین ۴ تا ۵ هزار دلار متغیر می باشد و بستگی به دانشگاه برگزار کننده این دوره دارد.

از مزایای دوره پادفک می توان به برخورداری از مهارت کافی در زبان روسی، اخذ مدرک زبان معتبر روسی، یادگیری دروس پیش نیاز و پایه برای دندانپزشکی، تسهیل در فرایند اخذ اقامت دائم روسیه و دریافت مجوز تاسیس مطب و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه اشاره کرد. هزینه تحصیل دندان در روسیه به زبان روسی به مراتب ارزان تر از دوره هایی است که به زبان انگلیسی برگزار می شود.

همچنین دانشجویانی که از این دوره فارغ التحصیل شوند به راحتی می توانند در بیمارستان ها و کلینیک های دندانپزشکی روسیه مشغول به کار شوند. البته دانشجویان به خاطر اینکه باید در دوره پادفک شرکت کنند، طول دوره تحصیلشان یکسال بیشتر از افرادی است که در دوره دندانپزشکی به زبان انگلیسی ثبت نام کرده اند.

تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون

همانطور که اشاره کردیم افرادی که قصد تحصیل دندان در روسیه به زبان انگلیسی را دارند، لازم نیست در هیچ آزمونی شرکت کنند. تنها کافی است مدرک معتبر زبان خود را همراه با دیگر مدارک تحصیلی در هنگام درخواست پذیرش برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند. داشتن حداقل معدل دیپلم ۱۷ برای متقاضیان تحصیل دندان در روسیه می تواند شانس آن ها را در اخذ پذیرش بالا ببرد.

پس از اینکه دانشگاه موافقت خود را با تحصیل متقاضی در رشته دندان اعلام کرد، فرد باید برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه اقدام کند. جهت دریافت ویزای تحصیلی لازم است که به سفارت یا کنسولگری روسیه مراجعه شود و مدارک زیر تحویل مسئول صدور ویزا گردد.

 • گذرنامه دارای اعتبار کافی
 • l     ۲ قطعه عکس جدید در سایز پاسپورتی با پس زمینه سفید
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی همراه با امضای متقاضی
 • گواهی آزمایش اچ آی وی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • گواهی معاینه پزشکی
 • نامه پشتیبانی دانشگاه از ویزا
 • ترجمه رسمی آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه رسمی شناسنامه

در صورتی که مدارک کامل باشد و نقصی در تکمیل فرم ها دیده نشود، ویزای تحصیل دندان در روسیه ظرف مدت چند روز برای متقاضی صادر می گردد. نکته جالب توجه و مهم این است که برای صدور ویزای تحصیلی نیازی به ارائه حساب بانکی با گردش حساب یا موجودی بالا نیست.

اگر به طور کلی به نحوه پذیرش دانشگاه های دندان روسیه نگاه کنیم، شرایط آن ها به گونه ای است که متقاضی را به دردسر نمی اندازد و فرد با کمترین سختی می تواند به تحصیل در رشته مورد علاقه خود بپردازد. در صورتی که دانشگاه های اروپایی و آمریکایی اینگونه نیستند و برای متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های خود شرایط دشواری را وضع نموده اند.

هزینه تحصیل در این کشور

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه بسته به دانشگاه و همچنین شهر انتخابی، متفاوت است ولی به طور کلی دانشجویان بین المللی باید بین 4 تا 6 هزار دلار به عنوان شهریه دانشگاه پرداخت نمایند که این مبلغ در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، انگلیس و آمریکا بسیار ناچیز است. هزینه شرکت در دورهای زبان روسی نیز بسته به کالجی که انتخاب می کنید، متفاوت است و از 4 هزار دلار به بالا می باشد. هزینه سالانه بر اساس دانشگاهها به شرح ذیل است:

دانشگاه ملی سن پترزبورگ در حدود 5 هزار دلار، دانشگاه دولتی اسکانوف در حدود 5 هزار دلار و دانشگاه semashko مسکو در حدود 7 هزار دلار.

علاوه بر شهریه دانشگاه، دانشجویان باید هزینه های زندگی را نیز در نظر داشته باشند. هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک و ایاب و ذهاب و بیمه است و بالا و پایین بودن این هزینه بستگی کامل به سبک زندگی شما و البته شهری که در آن تحصیل می کنید، دارد. در روسیه بیشتر خوابگاههای دانشجویی توسط دانشگاهها و به صورت تقریبا رایگان ارائه می شود و آنهایی که پولی هستند نیز، مبلغ ناچیزی بین 30 تا 125 دلار در ماه بابت اجاره دریافت می کنند. در صورتی که بخواهید آپارتمان شخصی اجاره کنید باید سالانه بین 8 تا 14 هزار دلار بابت اجاره بپردازید که این کار حداقل برای سال اول توصیه نمی شود. به طور کلی هزینه زندگی در روسیه در صورت اقامت در خوابگاههای دانشجویی، بین 200 تا 600 دلار در ماه می باشد که دانشجویان با اجازه کار 20 ساعت در هفته در حین تحصیل، می توانند برخی از این هزینه ها را پوشش دهند.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه ۲۰۲۰

دانشگاه های دندانپزشکی روسیه شهریه یکسانی ندارند و هر کدام با توجه به سطح علمی و امکانات آموزشی میزان شهریه خود را تعیین نموده اند. اما محدوده ای که دانشجویان بین المللی می توانند برای هزینه تحصیل دندان در روسیه در ذهن داشته باشند، عددی بین ۴ تا ۱۰ هزار دلار در سال است.

به عنوان مثال دانشگاه سن پترزبورگ از دانشجویان دندانپزشکی خود سالانه مبلغ ۶۵۰۰ دلار دریافت می کند، همچنین دانشگاه لومونوسف برای تحصیل دندانپزشکی در ایران دانشگاه شهریه ای ۱۰ هزار دلاری برای هر سال تعیین کرده است. البته آن دسته از افرادی که باید دوره پادفک را بگذارنند، لازم است مبلغی بین ۴ تا ۵ هزار دلار نیز برای آن در نظر بگیرند.

همچنین هزینه محل اقامت و هزینه های دیگر مانند تغذیه، حمل و نقل و … باید به صورت جداگانه محاسبه شود. اگر فرد بخواهید در آپارتمان خصوصی اقامت داشته باشد، اجاره سالانه آن مبلغی در محدوده ۸۵۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار است. هزینه های روتین روزمره نیز ماهانه عددی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار نیاز دارد.

مزیت تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون این است که دانشجو می تواند در حین تحصیل مشغول به کار شود. طبق قوانین روسیه دانشجویان بین المللی اجازه دارند ۱۰ تا ۲۰ ساعت هفته را کار کنند و همین امتیاز موجب می شود تا بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو تامین گردد.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه

بهترین دانشگاهها برای تحصیل

علاوه بر دانشگاههای نامبرده در بالا، از دیگر دانشگاههای برتر می توان به دانشگاه علوم پزشکی رودن، دانشگاه علوم پزشکی سچینوا و دانشگاه علوم پزشکی کازان روسیه اشاره کرد. خوب است بدانید تحصیل دندانپزشکی در روسیه در بیشتر این دانشگاهها به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می شود و هم چنین به هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه هم توجه کنید و بعد به راحتی می توانید از این دانشگاهها پذیرش بگیرید.


مقالات و مطالب مرتبط با تحصیل در این کشور:

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیه

تحصیل در روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید