شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

Applyman

روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان و یکی از 10 کشور پربازدید جهان برای مهاجرت تحصیلی، در میان انتخاب های متقاضیان برای مهاجرت تحصیلی قرار قرار میگیرد. از جمله علل این استقبال میتوان به کیفیت دانشگاه ها، هزینه های پایین تحصیل و زندگی در روسیه در مقابل کیفیت مطلوب زندگی و امکانات در حد استاندارد های اتحادیه اروپا اشاره کرد. در این میان ارائه انواع بورسیه های تحصیلی دولتی، غیر دولتی و دانشگاهی نیز به این محبوبیت می افزاید و روسیه را به مقصد به صرفه تری برای تحصیل تبدیل میکند. شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه و در هر یک از انواع ذکر شده آن متفاوت است و مزایا و شرایط خاص خود را دارد.

در ادامه این مقاله درباره شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد تا برای انتخاب مقصد مهاجرت تحصیلی و مهاجرت تحصیلی به روسیه دید بازتری داشته باشید.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه تحصیل در روسیه آماده اند تا تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند و در اخذ بورسیه تحصیلی روسیه به شما کمک کن

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه و انواع آن

دولت روسیه از سال 2016 اقدام به ارائه بورسیه های تحصیلی مختلفی به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در روسیه را دارند کرده است. این بورسیه ها در انواع بورسیه تحصیلی دولتی روسیه، بورسیه تحصیلی غیر دولتی روسیه و بورسیه های تحصیلی دانشگاهی روسیه تقسیم بندی میشود که هر یک از این انواع دارای شرایط، مزایا و قوانین خاص خود هستند. هدف این مقاله آشنایی متقاضیان تحصیل در کشور روسیه با شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه است. در ادامه هر یک از انواع بورسیه های تحصیلی روسیه را مورد بررسی قرار میدهیم.

صرف نظر از شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه باید این نکته را در نظر داشت که تحصیل در روسیه به خودی خود و بدون بهره گیری از بورسیه نیز نسبت به سایرکشور های اروپایی، امریکایی و کانادا مقرون به صرفه تر است و با وجود افزایش قیمت های اخیر در این کشور در امر تحصیل، همچنان در بین کشور های کم هزینه برای مهاجرت تحصیلی دسته بندی میشود. این در حالی است که علی رغم هزینه های پایین تحصیل در این کشور، متقاضیان و دانشجویان تحصیل در روسیه از امکانات مطلوب آموزشی و زندگی در سطح اتحادیه اروپا بهره مند هستند.

بورسیه های تحصیلی کشور روسیه معمولا شامل کمک هزینه تحصیل، مسکن و بیمه های درمانی میشود. این بورسیه ها در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری در دسترس تر هستند و معمولا در مقطع کارشناسی با تنوع بورسیه مواجه نخواهم بود.


بورسیه تحصیلی دولتی روسیه

دولت روسیه هر سال به تعداد 15000 دانجوی خارجی مشغول به تحصیل در روسیه، بورسیه تحصیلی اعطا میکند. شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه (دولتی) به این صورت است که هر متقاضی در هر مقطع تحصیلی فقط یک بار امکان بهره مندی از این بورسیه را دارد و برای اخذ آن باید در آزمون EGE شرکت کند. مبلغ این بورسیه از سال 2018 رقمی معادل 1630 روبل (25 دلار) در ماه است و در کنار آن تحصیل رایگان در روسیه برای کل دوره های تخصصی متقاضی را نیز شامل میشود. همچنین در صورتی که دانشگاه مد نظر و تحصیل ممتقاضی دارای خوابگاه باشد، بورسیه تحصیلی دولتی روسی خوابگاه متقاضی را نیز تامین خواهد کرد.

توجه داشته باشید همانطور که اشاره شد اخذ بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری آسان تر از مطقع کارشناسی خواهد بود و برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه در مقطع کارشناسی لزوما باید مدارک و نمرات خوبی ارائه دهید که این امر شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه را رقابتی خواهد کرد. همچنین متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نیز میتوانند از این نوع بورسیه بهره مند شوند.

بیمه های داوطلبانه، هزینه های مسافرت به روسیه، هزینه های جاری زندگی و دوره های تکمیلی بعد از فارق التحصیلی شامل این بورسیه نمیشوند.

بورسیه تحصیلی دولتی روسیه

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی روسیه

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی روسیه شامل انواع مختلفی میشوند که هر یک دارای شرایط، مزایا و ملزومات خاص خود هستند. در ادامه این بخش به شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه در بخش غیر دولتی خواهیم پرداخت.

  • بورس بین المللی بنجامین گیلمن (Benjamin A. Gilman Scholarships):

این بورسیبه به دانشجویان برای تحصیل در کشور خارجی به تعداد  2900 بورس تحصیلی تا مبلغ 5 هزار دلار اهدا میگرد و دانشجویانی که در کشوری به تحصیل زبان خارجی مانند زبان روسی مشغول باشند نیز واجد شرایط دریافت کمک هزینه یادگیری زبان خواهند بود. همچنین دانشجویانی که به مسائل امنیت ملی مانند چالش های جامعه جهانی، بیماری و گرسنگی جهانی و رقابت اقتصادی بپردازند و در کنار آن به یادگیری زبان دوم مانند زبان روسی مشغول باشند، جایزه بورن اهدا خواهد شد که مبلغی معادل 20،000 دلار در سال خواهد بود.

  • پروژه بورس تحصیلی روسیه:

به دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در رشته های یاضیات، فیزیک، علوم کامپیوتر و یا اقتصاد در روسیه را دارند اهدا میگردد و تمام هزینه ها شهریه را پوشش میدهد.

  • بورسیه شوراهای آمریکا:

به طور کلی دانشکده مطالعات روسیه و آسیا (SRAS) فهرست بورسیه تحصیلی برای تحصیل در روسیه را منتشر نموده است، این فهرست بیانگی آن است که بیشتر بورسیه های ارائه شده در روسیه بطور خاص برای دانشجویان اهل ایالات متحده است و بورسیه شوراهای امریکا نیز از جمله آنهاست.

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه برای بورسیه شوراهای آمریکا به این صورت است که به دانشجویانی که در یک برنامه 8 ماهه به پژوهش زبان روسی و تحقیقات مستقل درباره روسیه بپردازند، مبلغی در حدود 5،000 تا 25،000 دلار اهدا میکند. این مبلغ معمولا شامل هزینه بلیط هواپیما، دستمزد ماهانه، بیمه خدمات درمانی و … میشود.

  • بورسیه BP پژوهشی روسیه:

این بورسیه به شرط تحصیل و پژوهش در رشته های انرژی و اقتصاد در دانشگاه های همکار دولت روسیه و به مبلغ 240 تا 560 دلار به دانشجویان اهدا میگردد. تحصیل در رشته های ذکر شده و کسب نمرات ممتاز از جمله شروط این بورسیه است.


شرایط بورسیه تحصیلی دانشگاهی در روسیه

در ادامه شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه به بورسیه های تحصیلی که دانشگاه های خاص روسیه ارائه میدهند خواهیم پرداخت.

  • بورس تحصیلی روسیه دانشگاه دولتی  اقتصاد ولادی وستک  (VSUES):

این دانشگاه 4 کمک هزینه ارائه می دهد که برای عموم در دسترس می باشد که این بورس های تحصیلی شامل اعطای مبلغ  3000 روبل (50دلار) در هر ماه برای دانش آموزان برجسته بین المللی می باشد.

  • بورس تحصیلی روسیه دانشگاه فدرال UrFU:

تعداد 65 کمک هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد که هزینه های شهریه دانشگاه را پوشش میدهد.

  • دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ:

هزینه شهریه تحصیلی و اقامت در خوابگاه را برای دوره های کارشناسی ارشدی که به زبان انگلیسی برگزار می شود ارائه میدهد.


بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی در روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه در مقطع کارشناسی به این صورت است که دانشجو باید یک یا دو ترم از تجصیل خود را سپری کند و با کسب معدل لازم واجد شرایط این بورسیه خواهد شد.


بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه

در این نوع بورسیه موضوع رشته تحصیلی و پژوهشی دانشجویان حائز اهمیت است. شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مانند مقطع پیشین به این صورت است که دانشجو می تواند ابتدا در دانشگاه مشغول به تحصیل شود و با سپری کردن یک ترم یا یک سال تحصیلی می تواند برای دریافت بورسیه اقدام نمایند. تعداد بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در این مقاطع نسبت به مقطع کارشناسی بیشتر است و دانشجویان شانس اخذ بورسیه بیشتری دارند.

بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

به طور قطع روسیه برای تحصیل پزشکی یکی از ایده آل ترین کشور ها از نظر مالی به شمار می آید. کم هزینه بودن و در عین حال کیفیت و رتبه های ممتاز دانشگاه های پزشکی روسیه در سطح جهان، این کشور را به یکی زا اصلی ترین مقاصد متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور بدل کرده است. دانشگاه کالیفرنیا (منطقه ولگا) دانشگاه فدرال، دانشگاه سیچنوا، دانشگاه دوستی روسیه و دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی مسکو از جمله مطرح ترین دانشگاه های پزشکی در روسیه به شمار می آیند.

شما میتوانید جهت آگاهی از شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه در رشته های پزشکی، با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من تماس بگیرید.


مقالات پیشنهادی مرتبط با موضوع شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه :

ادامه تحصیل در روسیه

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیه

تحصیل در روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید