مهاجرت تحصیلی به اسپانیا ۲۰۲۲ و شرایط آن چگونه است؟

Applyman

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا با توجه به شرایط ایده آل مراکز آموزشی، کیفیت بالا جهت زندگی و همچنین هزینه های مقرون به صرفه به عنوان یک گزینه جذاب همیشه در گوشه ذهن دانشجویان تحصیل در خارج می باشد.

کشور اسپانیا با وسعت 500 کیلومتر مربع واقع در جنوب غربی اروپا تحت حکومت پادشاهی و در مجاورت کشور فرانسه و پرتغال قرار دارد. اسپانیا جزو مقاصد محبوب جهت تحصیل و جزو 10 کشور محبوب از بابت مهاجرت تحصیلی متقاضیان می باشد. این کشور با تاریخ و فرهنگ غنی، مردمان خونگرم، مناظر زیبا و دیدنی، تنوع آب و هوایی و …. شرایط ایده آلی را جهت ورود گردشگران و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا فراهم نموده است. زبان بومی در این کشور اسپانیایی بوده و مردم اغلب به این زبان صحبت می کنند. طبق آمار منتشر شده بیش از 100.000 دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف مشغول تحصیل در اسپانیا هستند. در این مقاله قصد داریم به شرایط لازم جهت تحصیل در اسپانیا بپردازیم، اگر شما متقاضیان گرامی نیز متقاضی مهاجرت تحصیلی به اسپانیا هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در این خصوص را کسب نمایید.


شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

همان طور که عنوان شد مهاجرت تحصیلی به اسپانیا یکی از گزینه های جذاب و مورد توجه دانشجویان است. جالب است بدانید اسپانیا خونگرم ترین مردمان را در قاره اروپا دارد و از بابت نزدیک بودن فرهنگ این کشور با ایرانیان، متقاضیان زیادی از ایران هر ساله این کشور را جهت تحصیل انتخاب می نمایند. مطرح ترین دانشگاه های این کشور در شهرهای مادرید و بارسلونا وجود دارند. تحصیل در اسپانیا از سن 6 سالگی شروع و تا 16 ساگی در مدارس این کشور ادامه می یابد، پس از اتمام این دوره دانشجویان با انتخاب رشته مهیای ورود به دانشگاه می شوند. رشته های حوزه پزشکی، پیراپزشکی، هنر و … از پرطرفدارترین رشته های تحصیل در اسپانیا می باشد. سیستم آموزشی استاندارد، عضویت پیمان شنگن، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و اسپانیایی، هزینه های مقرون به صرفه جهت تحصیل و زندگی از دیگر مزایای تحصیل در این کشور می باشد. ضمنا افرادی که تمایل ندارند به زبان اسپانیایی تحصیل نمایند با ارائه مدرک آیلتس امکان تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت. حدود 80 مرکز آموزش عالی در کشور اسپانیا وجود دارد که تعداد زیادی از آن ها مورد تایید وزارت علوم در ایران نیز می باشد و متقاضیان از بابت تایید مدارک پس از اتمام تحصیل و بازگشت به ایران نگرانی نخواهند داشت. البته مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در هر مقطع شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به شرایط تحصیل در هر مقطع به صورت جداگانه خواهیم پرداخت.

شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا
شرایط مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

تحصیل در اسپانیا مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا مقطع کارشناسی با ارائه طیف وسیعی از رشته ها همچون هنر، گروه پزشکی، حقوق، علوم انسانی و …  به متقاضیان انجام می شود. اغلب رشته ها در این مقطع به زبان اسپانیایی و البته تحصیل به زبان انگلیسی نیز در دانشگاه های خصوصی این کشور انجام می پذیرد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا با ارائه مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و همچنین مدرک آیلتس 6 ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور را خواهند داشت. هزینه تحصیل در این مقطع با توجه به رشته و نوع دانشگاه سالیانه بین 2000 تا 4000 یورو متغییر می باشد. البته در برخی از دانشگاه های دولتی هزینه های تحصیل پایین تر از مبلغ مذکور می باشد. ضمنا دانشجویان اجازه 10 ساعت کار هفتگی در این مقطع را نیز خواهند داشت که از طریق درآمد حاصل امکان تامین بخشی از هزینه های زندگی خود را دارند.


تحصیل در اسپانیا مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا مقطع کارشناشی ارشد نیز با هزینه ای مقرون به صرفه و همچنین بهره گیری از استانداردهای آموزشی نوین به دانشجویان ارائه می شود. سالیانه دانشجویان زیادی کشور اسپانیا را جهت گذراندن تحصیلات تکمیلی به علت مزایای فراوان این کشور انتخاب می نمایند. مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل در این مقطع و همچنین مناسب بودن هزینه های زندگی در کشور اسپانیا را می توان از عمده ترین مزایای تحصیل در اسپانیا برشمرد. کارشناسی ارشد در اسپانیا حدود 1 الی 2 سال به طول می انجامد. دانشجویان جهت تحصیل در این مقطع می بایست مدارک تحصیلی مقاطع پیشین و همچنین در صورت ارائه مدرک آیلتس 6.5 امکان تحصیل به زبان انگلیسی را نیز خواهند داشت. هزینه تحصیل در این مقطع با توجه به رشته انتخابی و نوع دانشگاه سالیانه بین 6000 الی 8000 یورو متغییر است. ضمنا دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته را نیز خواهند داشت و با کار دانشجویی تا حد قابل توجهی هزینه های زندگی را تامین می نمایند.


تحصیل در اسپانیا مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا دوره دکترا را می توان مهم ترین مقطعی دانست که در سالیان اخیر و همچنین حال حاضر شرایط ایده آلی را جهت تحصیل متقاضیان فراهم نموده است. موضوع قابل توجه جهت مقطع دکترا این است که دانشجویان با ارائه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین و تسلط به زبان انگلیسی یا اسپانیایی امکان تحصیل رایگان در اسپانیا را خواهند داشت. دوره دکترا در اسپانیا 3 الی 5 سال به طول می انجامد و دانشجویان ملزم به گذراندن دروس اختصاصی و در نهایت ارائه پایان نامه می باشند. مقطع دکترا در اسپانیا با طیف وسیعی از رشته ها به متقاضیان ارائه می شود. ضمنا متقاضیان اجازه 30 ساعت کار هفتگی در این مقطع را نیز خواهند داشت که با درآمد حاصل از آن می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.

تحصیل در اسپانیا مقطع دکترا
تحصیل در اسپانیا مقطع دکترا

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

پذیرش :

 • ارائه مدارک هویتی به همراه ترجمه رسمی
 • ارائه مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی (جهت تحصیل در مقطع دکترا)
 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه (SOP)
 • ارائه رزومه تحصیلی (CV)
 • توصیه نامه (جهت مقطع دکترا)
 • ارائه مقالات بین المللی (جهت مقطع دکترا)
 • پروپوزال
 • ارائه مدرک زبان اسپانیایی و یا انگلیسی
 • ارائه سابقه کاری (در صورت وجود)
 • شرکت در مصاحبه
 • تکمیل فرم های مربوط به پذیرش
 • رزرو خوابگاه و یا محل اقامت

ویزا :

 • کپی و اصل شناسنامه
 • گواهی پذیرش
 • گواهی اشتغال به تحصیل (درصورت درخواست)
 • رزومه کاری
 • مدرک زبان
 • گواهی سلامت
 • بیمه درمانی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه تمکن مالی

بورسیه مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

به طور کلی ارائه بورسیه های تحصیلی به منظور حمایت از دانشجویان ممتاز بین المللی در نظر گرفته می شود و دانشجویان با دریافت این بورسیه ها این فرصت را دارند تا با حداقل هزینه ها در کشور مقصد به تحصیل بپردازند. کشور اسپانیا نیز به جهت حمایت از متقاضیان بین المللی شرایطی را فراهم نموده تا افراد بتوانند با هزینه ای مقرون به صرفه در این کشور به تحصیل بپردازند. دانشجویان جهت دریافت بورسیه در هر مقطع می بایست با ارائه مواردی همچون نمره بالا در مدرک زبان، ارائه مقالات بین المللی، کسب امتیاز در المپیاد و مواردی از این دست واجد شرایط دریافت بورسیه شوند. البته متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا می بایست به این موضوع توجه نمایند که بورسیه ها اغلب در مقاطع کارشناشی ارشد و دکترا به دانشجویان تعلق می گیرد. ضمنا با توجه عضویت اسپانیا در انجمن اراسموس موندس، دانشجویان متقاضی تحصیل در اسپانیا امکان استفاده از این بورسیه را نیز خواهند داشت. این بورسیه به منظور بهبود کیفیت آموزش در اروپا و همچنین تنوع فرهنگی به متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی عضو این انجمن تعلق می گیرد و شرایط مناسبی را جهت تحصیل متقاضیان فراهم می نماید.


هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا

همان طور که عنوان شد هزینه های زندگی در کشور اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین تر می باشد و دانشجویان با انجام کار دانشجویی امکان تامین هزینه های زندگی خود را خواهند داشت. هزینه های زندگی دانشجویی در موارد ضروری شامل محل اقامت، خوراک، پوشاک اولیه، مایحتاج مورد نیاز جهت تحصیل و زندگی خلاصه می شود.  البته سبک زندگی و همچنین محل زندگی دانشجو تا حد زیادی در کاهش یا افزایش هزینه ها موثر است. اما به طور کلی یک دانشجو جهت زندگی دانشجویی در اسپانیا می بایست هزینه ای در حدود 600 الی 700 یورو را در مد نظر داشته باشد. پیشنهاد می شود متقاضیان پیش از اقدام جهت مهاجرت تحصیلی به اسپانیا با بررسی جزئی هزینه ها اطلاعات لازم را کسب نمایند و با آگاهی کامل در این مسیر گام بردارند. مشاورین گروه مهاجرتی اپلای من آمادگی دارند تا هزینه های زندگی در این کشور را با جزئیات در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا
هزینه های زندگی دانشجویی در اسپانیا

جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. امیدواریم مطالب عنوان شده در این مقاله شما متقاضیان عزیز را در مسیر مهاجرت تحصیلی به اسپانیا راهنمایی نموده باشد. پیشنهاد می کنیم شما متقاضیان گرامی در مسیر مهاجرت ضمن مشورت با یک موسسه حقوقی که تجربیات کافی در زمینه مهاجرت را دارد راهنمایی لازم را دریافت نموده تا در این مسیر با چالشی مواجه نشوید. ما در گروه مهاجرتی اپلای من با بهره گیری از مشاورین و کارشناسان خبره در امر مهاجرت مشاوره و راهنمایی های لازم را خدمت شما متقاضیان گرامی ارائه نموده و از ابتدا تا انتهای پروسه مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در کنار شما عزیزان خواهیم بود. همچنین اپلای من پس از ورود متقاضیان به کشور اسپانیا خدمات پس از ورود شامل ترنسفر فرودگاهی، ثبت نام و رجیستر دانشگاه، همچنین خدمات مربوط به اقامت دانشجو را نیز پیگیری و ارائه می نماید تا متقاضیان در هنگام ورود با چالش های اولیه در کشور مبدا مواجه نشوند.

مطالعه مقالات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به اسپانیا :

مهاجرت به اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

کار در اسپانیا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید