هزینه تحصیل در ترکیه چگونه است؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

هزینه تحصیل در ترکیه جزو موارد مهمیست که متقاضیان پیش از اقدام می بایست نسبت به آن آگاهی پیدا نموده واز این رو تصمیم مناسبی را اتخاذ نمایند.

کشور ترکیه واقع در جنوب شرقی اروپا با توجه به رشد چشمگیر در آموزش همواره به مقصدی مناسب جهت متقاضیان تحصیلی در سالیان اخیر تبدیل شده است. هزینه های مناسب تحصیل و زندگی در ترکیه نسبت به سایر کشورها، موقعیت جغرافیایی و مسافت کم با ایران، عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان و همچنین تایید اکثر دانشگاه های این کشور باعث شده تا ایرانیان متقاضی تحصیل در ترکیه هر ساله رو به افزایش باشد. همچنین این کشور با بهره گیری از تمدن غنی و شخصیت های برجسته فرهنگی و همچنین رشد صنعت در سالیان اخیر شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان بین المللی امکان تحصیل در این کشور را با استفاده از امکانات آموزشی نوین داشته باشند. اما سوالی که همواره ذهن مخاطبان را درگیر نموده کسب اطلاع از شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه می باشد.  

به همین منظور ما در این مقاله قصد داریم تا هزینه تحصیل در ترکیه جهت هر مقطع را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در این خصوص را کسب نمایید. ما در گروه مهاجرتی اپلای من با بهره گیری از تجربیات فراوان در این حوزه ضمن بررسی شرایط شما متقاضیان گرامی آماده پاسخگویی به سوالاتتان خواهیم بود.


هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه مانند ایران در مراکز دولتی و خصوصی به دانش آموزان ارائه می شود. طبیعتا هزینه تحصیل در ترکیه جهت مدارس خصوصی مستلزم هزینه های بالاتری بوده و به از همین رو دانش آموزان بومی این کشور اغلب در مدارس دولتی به تحصیل می پردازند. اما دانش آموزان بین المللی و همچین ایرانی که قصد تحصیل در مدارس این کشور را دارند می بایست در مدارس خصوصی و یا بین المللی این کشور به تحصیل بپردازند. تحصیل در مدارس ترکیه از سن 6 تا 18 سالگی صورت می پذیرد و پس از اتمام این دوران دانش آموزان آماده ورود به کالج و دانشگاه می شوند. به طور کلی هزینه تحصیل در ترکیه جهت مدارس خصوصی و یا بین المللی مابین 31000 تا 280.000 لیر با توجه به نوع مدرسه متغییر می باشد.

هزینه تحصیل در مدارس ترکیه
هزینه تحصیل در مدارس ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی  

تحصیل کارشناسی در ترکیه جهت رشته های متنوعی به متقاضیان ارائه می شود. با توجه به تنوع فرهنگی، آداب و رسوم نزدیک ایرانیان و از هم مهم تر هزینه های مناسب جهت تحصیل در این کشور، بسیاری از ایرانیان که قصد ورود به مقطع کارشناسی را دارند، کشور ترکیه را جهت تحصیل انتخاب می نمایند. همچنین دانشجویان با استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های متنوع این امکان را خواهند داشت تا بخش عمده ای از هزینه های تحصیل را تامین نمایند. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی و ترکی امکان پذیر بوده و مدت زمان 4 سال به طول می انجامد. هزینه تحصیل در ترکیه مقطع کاشناسی در دانشگاه های خصوصی نسبت به دولتی بالاتر بوده، اما دانشجویان با استفاده از بورسیه ها امکان کاهش هزینه ها تا حد قابل توجهی را خواهند داشت. اما به طور کلی هزینه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی سالیانه 5000 تا 20.000 دلار در دانشگاه های خصوصی با توجه به رشته تحصیلی متغییر می باشد. اما این هزینه در دانشگاه های دولتی جهت تحصیل به زبان انگلیسی 500 تا   1800 دلار و تحصیل به زبان ترکی 300 تا 800 دلار به صورت سالیانه محاسبه می شود.   


هزینه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد یکی دیگر از مقاطع پرطرفدار در ترکیه بوده و سالیانه دانشجویان زیادی مخصوصا ایرانی این کشور را جهت تحصیل انتخاب می نمایند. البته برخی از دانشگاه های کشور ترکیه جهت ورود متقاضیان تحصیلات تکمیلی آزمون ورودی برگزار نموده که دانشجویان پس از کسب قبولی فرصت حضور در دانشگاه مربوطه را کسب می نمایند. آزمونی که از دانشجویان به عمل می آید ALES و البته در برخی موارد نمرات آزمون های بین المللی GMAT یا GRE از متقاضی درخواست می شود. مدت تحصیل در این مقطع همچون ایران 2 سال بوده و شهریه های به مراتب پایین تری نسبت به سایر کشورها دارد.  هزینه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند کارشناسی جهت دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت می باشد. به این صورت که در مراکز خصوصی شهریه ها مابین 4500 تا 20.000 دلار و در مراکز دولتی 300 تا 600 دلار به صورت سالیانه هزینه تحصیل در ترکیه مقطع فوق لیسانس خواهد بود.  

هزینه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد
هزینه تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در ترکیه مقطع دکترا

ارائه فرصت های متنوع پژوهشی و تحقیقاتی عامل مهمی جهت ورود متقاضیان تحصیلات تکمیلی به این کشور شده است. آموزش مقطع دکترا در بیش از 200 مرکز آموزش دولتی و خصوصی با امکانات گسترده شرایطی ایده آلی را جهت تحصیل در این مقطع فراهم نموده است. نکته حائز اهمیتی که اشاره به آن خالی از لطف نیست عضویت دانشگاه های این کشور در پیمان بولونیا بوده که باعث شده سیستم آموزشی این کشور مطابق با استانداردهای اروپایی مطابق سازی و به متقاضیان ارائه شود. همچینن دانشجویان امکان استفاده از برنامه اراسموس موندس که به تبادل دانشجویان بین المللی کمک می نماید، را نیز خواهند داشت. مدت زمان تحصیل در این مقطع اغلب 4 سال می باشد. هزینه تحصیل در ترکیه مقطع دکترا جهت دانشگاه های دولتی که دروس را به زبان انگلیسی ارائه می نمایند 500 الی 800 یورو و اما در دانشگاه های خصوصی این مبلغ مابین 5000 تا 17000 یورو به صورت سالیانه با توجه به رشته تحصیلی و نوع دانشگاه متغییر می باشد.


هزینه تحصیل در ترکیه مقاطع پزشکی   

تحصیل جهت حوزه های پزشکی نیز با توجه اعتبار دانشگاه های این کشور و از همه مهم تر هزینه های مناسب سالانه میزبان تعداد زیادی از متقاضیان تحصیلی می باشد. تحصیل در حوزه های پزشکی نیز به زبان های ترکی و انگلیسی امکان پذیر بوده و با توجه سطح کیفی بالای مراکز آموزشی ترکیه دانشجویان این فرصت را دارند تا پس از اتمام تحصیل در سایر کشورهای اروپایی و یا حتی ایران مشغول به کار شوند. متد آموزشی در دانشگاه های این کشور بر اساس استاندارد های روز اروپا و آمریکا بوده که این موضوع گواهی بر اعتبار مراکز آموزشی این کشور می باشد. در خصوص هزینه تحصیل در ترکیه لازم به ذکر است جهت دانشگاه های دولتی مابین 250 تا 1500 دلار و دانشگاه های خصوصی 10.000 تا 25000 دلار به صورت سالیانه محاسبه می شود.


بورسیه و کمک هزینه های ترکیه

بورسیه ها و کمک هزینه های متنوع از دیگر مزایاییست که توسط دولت ترکیه فراهم شده تا دانشجویان با حداقل هزینه ها به تحصیل در این کشور مشغول شوند. البته برخی از بورس ها توسط مراکز آموزشی و دانشگاه های این کشور نیز به متقاضیان ارائه می شود. این برنامه ها در جهت حمایت از دانشجویان بین المللی در قالب تخفیف در شهریه دانشگاه، خوابگاه، وام و یا حتی جوایز به افراد اعطا می شود. ضمنا این برنامه ها به دانشجویانی که دارای صلاحیت علمی و از رزومه مناسبی برخوردار باشند، تعلق می گیرد. از مطرح ترین بورسیه های تحصیل در این کشور می توان به اراسموس موندس، توبیتاک (TUBITAK)  مختص فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی،  بورسیه  (KATIP) جهت دیپلمات ها، مقامات، محققان که تمایل به یادگیری زبان ترکی دارند و در نهایت تورک بوسلاری اشاره نمود.

بورسیه و کمک هزینه تحصیل در ترکیه
بورسیه و کمک هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

کسب اطلاع از هزینه ها یکی از موارد ضروری جهت متقاضیان تحصیل در ترکیه می باشد. به طور کلی زندگی دانشجویی در مایحتاج ضروری متقاضیان همچون مواد غذایی، پوشاک، لوازم درسی خلاصه می شود. دانشجویان بین المللی که به قصد تحصیل وارد ترکیه می شوند این امکان را خواهند داشت تا از کافه تریای دانشگاه استفاده نمایند. این مجموعه وعده های غذایی را با قیمت مناسب و مقرون به صرفه در اختیار دانشجویان قرار می دهد که این امر تا حد زیادی از بابت هزینه ها به افراد کمک می نماید. از آنجایی محل اقامت بخش عمده ای از هزینه های  زندگی دانشجویان را تشکیل می دهد، استفاده از خوابگاه دانشگاه می تواند گزینه مناسبی در این خصوص کاهش هزینه ها باشد. ناگفته نماند شرایط و سبک زندگی دانشجو نیز تا حد زیادی در کاهش و افزایش هزینه ها موثر می باشد. اما به طور کلی و طبق اطلاعات به دست آمده از دانشجویان بین المللی، غیر از هزینه تحصیل در ترکیه که در مطالب قبلی  به آن پرداختیم، هزینه زندگی یک دانشجو ماهانه مابین 400 تا 650 یورو می باشد.


جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. در این مطلب به هزینه های تحصیل در ترکیه جهت مقاطع مختلف پرداختیم. امیدواریم مقاله عنوان شده شما عزیزان را در این خصوص راهنمایی نموده باشد. ما در گروه مهاجرتی اپلای من ضمن بهره گیری از تجربیات فراوان در حوزه مهاجرت مفتخریم تا از ابتدا تا انتهای مسیر یاری گر شما عزیزان باشیم.

در خصوص کسب اطلاعات بیشتر مقالات ذیل را مطالعه نمایید:

تحصیل در ترکیه

تورکیه بوسلاری

شرایط تحصیل در ترکیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید