کار در اسپانیا

مهاجرت کاری به اسپانیا

پادشاهی اسپانیا کشوری است در جنوب غربی اروپا واقع در شبه جزیره ایبری که از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. زبان مردم اسپانیا ، اسپانیایی است که علاوه بر خود اسپانیا در تمام کشور های قاره آمریکا به جز ایالات متحده ، کانادا و برزیل زبان رسمی است.

اطلاعات بیشتر

شناخت اسپانیا

پادشاهی اسپانیا کشوری است در جنوب غربی اروپا واقع در شبه جزیره ایبری که از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. زبان مردم اسپانیا ، اسپانیایی است که علاوه بر خود اسپانیا در تمام کشور های قاره آمریکا به جز ایالات متحده ، کانادا و برزیل زبان رسمی است.اسپانیا دارای مستعمره های فراوان در نقاط مختلف جهان است. جهت اطلاع از شرایط کار در اسپانیا در این مقاله با ما همراه باشید.

کار در اسپانیا

اسپانیا کشوری توسعه یافته و رتبه 19 در بین اقتصاد های بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی است.همچنین از لحاظ استاندارد های زندگی در سطح بالایی قرار دارد.حمعیت این کشور حدود 50.000.000 نفر و واحد پول این کشور یورو است.

اقتصاد اسپانیا سیزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا ، پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا است. پس از گذشت دوران رکود اقتصادی در سال 1990 اسپانیا رشد اقتصادی خوبی را شروع کرد و باعث شد بیکاری به طور چشمگیری کاهش پیدا کند.در سال 1999 اسپانیا به اتحادیه اروپا پیوست.نقاط ضعف همیشگی اقتصاد اروپا تورم بالا ، وجود بازار سیاه و نظام آموزشی ضعیف که بر اساس گزارشات یکی از ضعیف ترین نظام های آموزشی بین کشور های توسعه یافته است ، میباشد.


ویزای کار در اسپانیا

نظر به اینکه کشور اسپانیا در اتحادیه اروپا قرار دارد در بسیاری از قوانین مهاجرتی با دیگر کشور های اتحادیه اروپا مشترک است. قوانین مربوط به مهاجرت کاری نیز جزو قوانین مشترک با اتحادیه اروپا میباشد. برای دریافت ویزای کاری اسپانیا متقاضی باید پیشنهاد کار از یک کافرمای معتبر که شرکتی ثبت شده داشته باشد و مالیات پرداخت کند ، داشته باشد. کارفرما برای استخدام اتباع کشور های خارج از اتحادیه اروپا ابتدا باید ثابت کند که نیروی کار مورد نظر در اسپانیا یا اتحادیه اروپا وجود ندارد .

کار در اسپانیا

به این منظور ابتدا باید موقعیت شغلی را به مدت 3 ماه در اسپانیا و سپس به مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند. اگر در این مدت متقاضی برای شغل مورد نظر یافت نشد کارفرما میتواند برای اتباع کشور های ثالث مجوز کار دریافت کند. کشور اسپانیا ویزای جست و جوی شغل ندارد و یافتن شغل به صورت غیر حضوری با توجه به شرایط این کشور مشکل است.

نوع دیگری از ویزای کاری نیز در این کشور وجود دارد به نام ویزای نیروی کار ماهر که مخصوص مدیران ارشد ، افراد دارای تحصیلات بالا و مهارت های خاص است که اخذ آن دارای شرایط ویژه میباشد که برای ایرانیان کمتر ممکن است. به طور مثال شرکت پیشنهاد دهنده باید حداقل 250 کارمند داشته باشد. ویزای کاری در این کشور بسته به شرایط شغلی و فردی دارای اعتباری بین 1 تا 3 سال است.افراد پس از 3 سال اقامت در این کشور میتوانند برای درخواست اقامت دائم اقدام کنند


مدارک مورد نیاز برای ویزای کاری

 • پاسپورت با اعتبار کافی و کپی آن
 • شناسنامه و کپی آن
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • مدارک کاری و سابقه در صورت وجود
 • مدارک پیشنهاد کاری که باید شرایط کار و شخص متقاضی در آن قید شده باشد
 • 3 عدد عکس پاسپورتی جدید
 • گواهی سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • شماره ثبت مالی و تأمین اجتماعی دریافت شده از کارفرما
 • بیمه نامه مسافرتی
 • مدارک اثبات تمکن مالی

ترجمه مدارک

تمامی مدارک تحویلی باید در دارالترجمه رسمی ترجمه شده باشد و به مهر دادگستری و وزارت امور خارجی برسد.دقت داشته باشید در صورت ارائه اطلاعات اشتباه یا مدارک جعلی و دستکاری شده امکان رد درخواست یا دیپورت پس از ورود به اسپانیا وجود دارد. همچنین کل فرآیند بررسی مدارک و اخذ ویزا ممکن است از 5 ماه تا 15 ماه به طول بیانجامد.

ویزای همراه اسپانیا

متقاضیان دریافت ویزای کاری اسپانیا میتوانند پس از دریافت ویزا و مشغول شدن به کار همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را همراه ببرند. همسر فرد متقاضی میتواند به صورت تمام وقت مشغول به کار شود و نیازی به مجوز کار ندارد. برای دریافت ویزای همراه متقاضی اصلی باید محلی متناسب با تعداد افراد خانواده معرفی کند.

دریافت اقامت دائم و تابعیت اسپانیا

افرادی که موفق به دریافت ویزای کاری اسپانیا میشوند پس از 3 سال اقامت و کار در این کشور میتوانند درخواست دریافت اقامت دائم بدهند.پس از دریافت اقامت دائم و گذشت 5 سال از آن با داشتن شرایط که شامل تسلط بر زبان اسپانیایی و آشنایی با این کشور است برای درخواست تابعیت و دریافت پاسپورت این کشور اقدام کنند. در صورت رد درخواست تابعیت میشود بارها این درخواست را داد تا در نهایت منجر به دریافت تابعیت شود.


شرایط کار در اسپانیا

کار در اسپانیا

ساعات کاری هفتگی در اسپانیا به طور معمول 40 ساعت است که از 9 صبح شروع شده تا 8 عصر ادامه خواهد داشت. به طور معمول از ساعت 2 ظهر تا 5 عصر وقت استراحت و ناهار کارمندان است اما در شرکت های بین المللی و شرکت های بزرگ به ویژه در شهر های مادرید و بارسلونا ساعات کاری به طور دقیق مشخص شده و دارای تایم ناهار یکساعته است. سن بازنشستگی نیز حدود 65 سال است.

کمپانی های در اسپانیا به ساختار سلسله مراتبی تمایل دارند و استراتژی های محل کار استفاده میکنند. جلساتی با حضور کارمندان برای تبادل نظرات و انتقادات برای رسیدن به اتفاق نظر برگزار میشود. حقوق بیشتر کارمندان با توجه به بحران مالی پرداخت خواهد شد، مگر در مشاغلی که دارای مهارت های خاص هستند.


نرخ بیکاری در اسپانیا

یکی از معیار های مهم برای مهاجرت کاری به کشوری دیگر میزان نرخ بیکاری در آن کشور است. هر چه نرخ بیکاری در کشوری بالاتر باشد امکان یافتن شغل مناسب در آن کشور برای مهاجران کمتر خواهد بود. همانطور که عنوان شد، کشور اسپانیا پس از بحران اقتصادی با رشد انفجاری نرخ بیکاری روبرو شد اما در حال حاضر نسبت به آن زمان نرخ بیکاری در حال کاهش است.

اما همچنان نرخ بیکاری در اسپانیا از دیگر کشور های اروپایی بسیار بالاتر است. در حال حاضر نرخ بیکاری این کشور 14.2 درصد میباشد که نسبت به ماه ها گذشته روند کاهشی داشته است. نرخ بیکاری بلند مدت 5.6 درصد میباشد و در حال حاضر 3.136.340 نفر بیکار در این کشور وجود دارد.


مشاغل مورد نیاز در اسپانیا

با توجه به نرخ بیکاری بالا در صورتی که فردی دارای مدارک دانشگاهی یا تخصص در زمینه ای نباشد امکان پیدا کردن کار در اسپانیا بسیار پایین است اما برای افراد متخصص و تحصیلکرده در اسپانیا شغل وجود دارد. موقعیت های شغلی مربوط به IT ، مهندسی ، خدمات فروش و بازاریابی و مدرسین بیشتر برای مهاجرین وجود دارد.در زیر با توجه به تحقیقات صورت گرفته توسط گروه اپلای من لیست مشاغل استخدامی اسپانیا در سال 2019 را خدمت شما ارائه میکنیم.

مهندس نرم افزار مشاور SAP مدیر پروژه ساخت و ساز
بانکداری و امور مالی دانشمند داده دبیر و مدرس
مهندس پروژه برق مدرس زبان انگلیسی بازاریاب بصری
مدیر پروژه IT برنامه نویس نرم افزار مدیر برنامه
آنالیزگر کسب و کار آنالیزگر داده استراتژیست بازاریابی

دستمزد مشاغل در اسپانیا

مشاغل در اسپانیا در رده های پایین با توجه به بحران مالی دستمزد مناسبی نخواهند داشت.اما در رده های بالا تر دستمزد به طور چشمگیری افزایش دارد. به طور کلی میزان حقوق توافقی است.در ماه های اخیر حداقل دستمزد افزایش چشمگیری داشته است و به 1050 یورو در ماه رسیده است. متوسط دستمزد در مشاغل با مهارت بالا 1990 یورو و با مهارت پایین 932 یورو در ماه میباشد. هزینه های زندگی یک خانواده به طور میانگین 1110 یورو در ماه و برای زندگی فردی میانگین 870 یورو در ماه میباشد.


کاریابی و کار در اسپانیا

یافتن شغل به صورت غیر حضوری آن هم در کشوری با این نرخ بیکاری کمی مشکل به نظر میرسد اما شما میتوانید با تلاش و استفاده از روش های مختلف به نتیجه برسید.اولین نکته برای یافتن شغل در اسپانیا مسلط بودن به زبان اسپانیایی است. شاید در بیشتر مشاغل بین المللی از زبان انگلیسی استفاده شود اما در هر صورت به زبان اسپانیایی برای ارتباط گرفتن با کارفرما و برآورده کردن نیازهای خودتان احتیاج دارید، اگر زبان اسپانیایی نیاموزید شاید امکان پیدا شدن شغل برای شما به زیر 10 درصد برسد.

کار در اسپانیا

دومین نکته برای یافتن شغل در اسپانیا شناخت نقاط قوت خودتان است. در این کشور باید به امتیاز خودتان به عنوان یک مهاجر خارجی متخصص بنگرید و وجه تمایز خودتان را نسبت به دیگران پیدا کنید. تمام ویژگی های خودتان را در رزومه تان بیان کنید.

نکته سوم این است که سعی کنید رزومه خودتان را مانند دیگر رزومه های اسپانیایی بنویسید.به این فکر کنید که اگر رزومه شما به زبان اسپانیایی باشد و برای کارفرما به سرعت قابل فهم باشد بهتر است یا رزومه ای که کارفرما برای فهم آن باید وقت بگذارد.نکته بعدی که باید توجه کنید این است که کارفرمایتان را مجاب کنید که برای زندگی به اسپانیا آمده این نه تفریح و خوشگذرانی.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در اسپانیا

مهاجرت به اسپانیا

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید