تحصیل دندانپزشکی در کانادا

Applyman

تحصیل دندانپزشکی در کانادا (Dentistry) ، که شاخه ای از پزشکی است که شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها، اختلالات و شرایط دهان، لثه، بافت ها و استخوان های مجاور و مرتبط با دندان مخصوصا در ناحیه ی فک و صورت می باشد. اگرچه این رشته به طور کلی در حوزه ی مرتبط با دندان شناخته می شود، رشته ی دندانپزشکی فقط محدود به دندان نیست و جنبه های دیگر مجموعه ی سر و صورت از جمله ناحیه ی گیجگاهی، فک و سایر استخوان بندی های مربوطه را نیز در بر می گیرد. اصطلاح دندانپزشکی از عبارت دندان شناسی (odontology)- مطالعه ی ساختار، توسعه و ناهنجاری های دندان- سرچشمه گرفته است و به علت همپوشانی بسیار زیاد این دو مفهوم، اغلب به جای هم بکار برده می شوند. دندانپزشکی علاوه بر خود دندان برای سلامت عمومی بدن نیز اهمیت دارد. درمان های مربوط به دندان توسط تیم دندان متشکل از یک دندانپزشک، دستیاران، بهداشتکاران دهان، کارشناسان دندان و دندان درمان ها انجام می شود.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا نیازمند 2 تا 4 سال تحصیلات دانشگاهی پیش از ورود به دانشکده ی دندانپزشکی است. در مورد اینکه تحصیلات دانشگاهی پیش از دندانپزشکی در چه حوزه ای باشد، محدودیتی وجود ندارد اما دوره های کارشناسی علوم پایه، علوم اجتماعی، انسان شناسی پایه ی قویتری برای پذیرش در این رشته فراهم می کنند. گذراندن پیش نیازهای دروس علوم پایه و علوم اجتماعی (در هر دانشکده متغیر است) نیز از شرایط پذیرش دوره های دندانپزشکی از دانشگاه های کانادا می باشد. اولین مدرک حرفه ای دندانپزشکی که می توان آن را دوره ی کارشناسی دندانپزشکی در نظر گرفت، یک دوره ی چهار ساله در یکی از رشته های دکترای جراحی دندان (DDS) یا دکترای دندان پزشکی (DMD) می باشد برای ورود به اکثر دانشکده های دندانپزشکی در کانادا فرد ملرزم به گذراندن آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (ADA) می باشد. به علاوه معدل تحصیلی بالا (معمولا بالاتر از 70) نیز از نیازمندی های تحصیل دندانپزشکی در کانادا است. برخی از دانشکده های دندانپزشکی دوره های تلیفقی همراه با دوره های DDS یا DMD را نیز برگزار می کنند. دوره های DDS Advanced Placement نیز در برخی از دانشکده های پزشکی ارائه می شود که متقاضیان موفق به ورود به سال سوم دوره ی DDS خواهند شد. گر قصد اخذ پذیرش در رشته پزشکی و ادامه تحصیل در این رشته را دارید حتما با مشاورین ویزا موندیال در تماس باشید.


تحصیل دندانپزشکی در کانادا

روانشناسی در کانادا

رشته ی دندانپزشکی تخصص های زیادی دارد. کشور کانادا 9 تخصص در رشته ی دندانپزشکی دارد. انجمن دندانپزشکی کانادا (CDAC) برنامه های تحصیلی در این 9 تخصص را بازبینی و تایید صلاحیت می کند.

 1. بهداشت عمومی دندان
 2. ریشه درمانی (اندودنتیکس)
 3. جراحی فک و دهان
 4. پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان
 5. رادیولوژی فک و دهان
 6. ارتودونسی و ارتوپدی فک و صورت
 7. دندانپزشکی کودکان
 8. پروتز دندان
 9. لثه درمانی (پریودنتولوژی)

شهریه ی دوره کامل دندانپزشکی در کانادا با توجه به دانشگاه و منطقه ی تحصیل بین 41,000 دلار (در کبک- به دلیل وجود سوبسید) و 220,000 دلار در بریتیش کلمبیا متغیر است.


مهاجرت به کانادا از طریق دندانپزشکی

کشور کانادا، میان تمام کشورها و شهرهایی که فارغ التحصیلان دندانپزشکی می توانند انتخاب کنند، شاید مشهورترین و مناسبترین انتخاب باشد. دلایل زیادی برای این انتخاب وجود دارد. نمونه ای از این دلایل:

 1. دندانپزشکان می توانند به صورت خصوصی فعالیت کرده و یا در بیمارستان ها، کلینیک ها، مراکز عمومی بهداشت یا دانشگاه ها مشغول به کار شوند.
 2. رشد جمعیت، جمعیت مسن و پیشرفت های تکنولوژی در تشخیص و درمان در سراسر کشور تقاضا برای دندانپزشکی را افزایش می دهد.
 3. با بسط فعالیت دندانپزشکان می توانند بهداشت کاران و دستیارانی استخدام کنند.
 4. دندانپزشکان باید به طور پیوسته دانش و مهارت های روندها و تکنیک های جدید دندانپزشکی را فرا گیرند. فرصت یادگیری و رشد حرفه ای بسیاری از طریق دوره های آموزشی پیوسته و سمینارها در کانادا ارائه می شود.
 5. فرصت های شغلی خارج از دندانپزشکی از جمله فعالیت به عنوان مربی دندان، مقحق، مدیر یا نماینده فروش نیز فراهم است.
 6. گرفتن تخصص در رشته دندانپزشکی با 1 تا 4 سال تحصیل اضافی امکان پذیر است.
 7. برخی از دندانپزشکان در کانادا توسط مقامات بهداشت فدرال یا استانی برای خدم در نیروهای مسلط کانادا استخدام می شوند.

دندانپزشکی در کانادا میان پردرآمدترین مشاغل قرار دارد. سطح پیشرفت در دندانپزشکی و فرصت های آن بسیار عالی است. فرصت اشتغال زیادی هم برای نواحی شهری و هم بخش روستایی وجود دارد. بنابراین دندانپزشکان می توانند در هرجایی از کانادا که می خواهند اقامت کنند.


انجمن ها و سازمان های مربوط به دندانپزشکی در کانادا

 • انجمن دندانپزشکی کانادا (CDAC)
 • سازمان ملی ارزیابی دندانپزشکی در کانادا (NDEB): سازمان مسئول برقراری و حفظ استاندارد ملی توانایی های دندانپزشکان در کانادا
 • نظام دندان پزشکی کانادا (DRA)

مراحل اخذ گواهینامه ی NDEB

 • امتحان آنلاین ارزیابی شخصی
 • درخواست به NDEB برای فرآیند برابرسازی مدرک (معادل سازی مدرک)
 • ارزیابی دانش پایه (AFK)
 • ارزیابی دانش بالینی/ داوری (ACJ)
 • ارزیابی مهارت های بالینی
 • درخواست برای فرآیند اخذ گواهی NDEB

شرایط شرکت در آزمون NDEB

 • از یکی از دانشگاه ها و مدارس دندانپزشکی تاییدصلاحیت شده ی کانادا فارغ التحصیل شده باشند.
 • دانشجویان بین المللی که مدارک آنها مربوط به دانشگاه های خارج از کانادا است (یعنی از دوره های تایید صلاحیت شده توسط CDAC فارغ التحصیل نشده اند)، باید فرآیندهای برابرسازی مدرک یا برنامه های تکمیلی (Qualifying program) /اتمام دوره (degree Completion) را گذرانده باشند.

مجوز کار در رشته ی دندانپزشکی

نیازمندی رایج کسب مجوز معمولا شامل:

 1. داشتن مدرک دندانپزشکی که نشان دهد با موفقیت دوره ی تحصیلات دندانپزشکی به مدت حداقل 4 سال را در یک مدرسه ی دندانپزشکی تایید شده از کانادا گذرانده است.
 2. فرآیند معادل سازی مدرک (یا گذراندن دوره های تکمیلی) و گذراندن آزمون های کتبی و عملی کانادا و اخذ گواهی از NDEB
 3. تسلط بر یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسه
 4. گذراندن آزمون های فقط و اخلاق، قوانین پزشکی، مقرررات حرفه ای و …

حقوق رشته دندان پزشکی در کانادا

حقوق دندانپزشکان در کانادا با توجه به مکان و اندازه ی مکانی متغیر است اما این درآمد به طور میانگین ۳۵۰ هزار دلار در سال است. داشتن مهارت در این رشته باعث درآمدهای بالا می شود. افزایش درآمد در بازه ی 5 تا 10 سال اول کار به عنوان دندانپزشک نسبتا کم است.

مسیر شغلی رشته دندانپزشکی در کانادا:

 1. 2 تا چهار سال تحصیلات دانشگاهی پیش از ورود به رشته دندانپزشکی
 2. یک مدرک دانشگاهی 4 ساله از یک دوره ی معتبر دندانپزشکی
 3. 3 سال تحصیلات تکمیلی
 4. مجوز کار استانی یا منطقه ای
 5. دندانپزشکان عمومی با آموزش های پیشرفته می توانند تخصص بگیرند.
 6. اخذ مجوز کار برای تخصص نیز الزامی است.

کد شغلی رشته دندانپزشکی در طبقه بندی مشاغل کانادا (NOC)، 3115 است. کانادا تقاضای زیادی در رشته پزشکی و دندانپزشکی دارد و افرادی که به دنبال مهاجرت به کانادا هستند می توانند تحت زیر گروه نیروهای متخصص فدرال (FSW) درسیستم اکسپرس اینتری مهاجرت نمایند. یک کمبود پیوسته در نیروهای متخصص کانادا وجود دارد. نیروهای متخصصی که شرایط ویزا را داشته باشند و حداقل یک سال سابقه ی کار تمام وقت پیوسته یا معادل نیمه وقت آن را در 10 سال اخیر داشته باشند می توانند تحت نیروی متخصص فدرال سیستم اکسپرس اینتری فعالیت کنند.


جهت مطالعه بیشتر در زمینه تحصیل در کانادا اینجا کلیک کنید.

پیشنهاد میکنیم مطالب مرتبط زیر را نیز درباره انواع روش های تحصیل در کانادا مطالعه فرمایید.

مدارس کانادا

کالج های کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

مهاجرت به کانادا


جهت اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در آلمان این قسمت را دنبال کنید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید