روانشناسی در کانادا

Applyman

رشته روانشناسی در کانادا و زیرشاخه های آن در دوره کارشناسی محبوبترین دوره ها در کانادا هستند و تقریبا در تمام دانشگاه های کانادا ارائه می شوند. شغل روانشناسی در کانادا نیز بسیار مورد توجه واقع شده است. باید توجه داشت که دپارتمان های روانشناسی شاخه های مشابه به هم را ارائه نمیدهند. بعضی از کالج های کانادا نیز گواهینامه ها و دیپلم های مختلفی را در رشته روانشناسی ارائه می دهند. دانشجویان برای پذیرش در مقطع لیسانس روانشناسی باید مقطع متوسطه را به اتمام رسانده و دروس پیش نیاز ریاضیات و انگلیسی و برای برنامه های خاص درس بیولوژی را نیز پشت سر گذاشته باشند. کمترین معدل پذیرش در دوره های روانشناسی در کانادا معدل 15 می باشد. در دوره های تحصیلات تکمیلی یا همان ارشد و دکترا تخصص ها و گرایش های زیادی در روانشناسی ارائه می شوند. دوره های دکترا در هر یک از حوزه های تخصصی علاوه بر نیازمندی های آموزشی و پژوهشی نیاز به کارورزی نیز دارند. رقابت برای پذیرش تحصیل در کانادا در دوره های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در کانادا ممکن است سخت باشد. تقریبا 10٪ متقاضیان در دوره های دکترا پذیرش می شوند. درآمد روانشناسان در کانادا نیز از میانگین مطلوبی برخوردار است که در ادامه مقاله به همه این سرفصل ها پرداخته خواهد شد.


شاخه های مختلف رشته روانشناسی در کانادا

روانشناسی در کانادا

مانند باقی رشته ها رشته روانشناسی نیز زیرشاخه های متنوعی دارد، زیر شاخه های پایه مانند: روانشناسی مرضی،روانشناسی علوم اعصاب رفتاری، روانشناسی شناختی، روانشناسی مقایسه ای، روانشناسی تفاوت های فردی، روانشناسی رشد (تکاملی)، روانشناسی تکاملی، روانشناسی مثبت گرا، نوروسایکولوژی، روانشناسی آنومالیستیک و….

و شاخه های کاربردی از قبیل: روانشناسی بالینی، روانشناسی جامعه، روانشناسی رفتار مصرف کنده، روانشناسی مشاوره ای، روانشناسی تربیتی، روانشناسی محیطی، روانشناسی ارگونومی، رواشناسی جنایی، روانشناسی سلامت، روانشناسی صنعتی و سازمانی، روانشناسی پزشکی قانونی، روانشناسی بهداشت شغلی، روانشناسی سیاسی، روانشناسی مدرسه و بسیاری از شاخه های دیگر.

همچنین دانشگاه های مطرحی جهت تحصیل در کانادا رشته روانشناسی را ارائه میدهند که رتبه و کیفیت بالایی در سطح جهان دارند. دانشگاه هایی مانند: دانشگاه تورنتو(QS12)، دانشگاه بریتیش کلمبیا (QS17) ، دانشگاه مک گیل (QS23) ، دانشگاه وسترن آنتاریو (QS36) ، دانشگاه مک مستر ، دانشگاه کوئین، دانشگاه مونترآل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه یورک، دانشگاه سایمون فریزر، دانشگاه کلگری، دانشگاه واترلو، دانشگاه کنکوردیا، دانشگاه دالهاوزی و دانشگاه کبک. اگر مایل به مطالعه در باره معرفی برترین دانشگاه های دنیا هستید اینجا کلیک کنید.


مهاجرت به کانادا ار طریق رشته روانشناسی

روانشناسی در کانادا

کد شغلی این رشته ی روانشناسی در سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا 4151 است. در حال حاضر رشته و حرفه روانشناسی در بین حرفه های موجود در لیست مهاجرت  زیرگروه نیروی متخصص (فدرال و استانی) و در  سیستم اکسپرس اینتری می باشد. افراد با داشتن لیسانس روانشناسی و با اخذ اقامت تحصیلی و اپلای در یکی از دانشگاه ها و یا از طریق ویزای کار با داشتن کارشناسی ارشد روانشناسی در زیرگروه نیروی متخصص روانشناسی به کانادا مهاجرت کرده و سپس برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام میکنند. در صورت تمایل به مطالعه درباره برنامه نیروی متخصص ساسکاچوان کانادا اینجا کلیک کنید.

بر اساس اعلام سازمان استخدام و توسعه ی اجتماعی کانادا، چشم انداز حرفه ی روانشناسی در کانادا در سال 2020 بسیار مطلوب خواهد بود. این سازمان پیشبینی میکند که در سال های آینده تعداد افرادی که قادر به پر کردن این شغل در جامعه هستند کم خواهد شد و نیاز نیرو در این حرفه به مراتب زیاد خواهد شد. اعلام شده است که تا سال 2020 تعداد 77,000 نیاز شغلی در حیطه رشته روانشناسی در کانادا وجود خواهد داشت که در حال حاضر افراد کمی نسبت به این نیاز در این حرفه فعالند


شغل روانشناس در کانادا

با داشتن مدرک لیسانس روانشناسی نمیتوان وارد شغل روانشناسی شد. برای اینکه بتوان وارد شغل روانشناسی در کانادا شد نیاز به مدرک فوق لیسانس و در مواردی مدرک دکترا است. در صورتی که قصد فعالیت به عنوان روانشناس را دارید باید در دوره های تحصیلات تکمیلی ثبت نام کنید. البته با داشتن مدرک لیسانس روانشناسی گام اول برای ادامه تحصیلات تکمیلی را برداشته اید. پس از اخذ مدرک لیسانس باید در دور های تحصیلات تکمیلی روانشناسی در مقطع ارشد یا دکترا حضور داشته باشید. در مقطع دکترا فرد می تواند مدرک دکترای روانشناسی بالینی یا روانشناسی تجربی را اخذ کند. مدرک دکترای روانشناسی بالینی نیازمند تخصص های تحقیقاتی و کارورزی می باشد اما دکترای روانشناسی تجربی به یک سال کارورزی نیاز ندارد. معمولا یک مدرک دکترا (PhD) به عنوان مدرک پایه برای شغل روانشناسی در کانادا نظر گرفته می شود.


مراحل شغلی روانشناس در کانادا

  • شغل روانشناسی: اولین گام برای حرکت در مسیر روانشناس شدن داشتن مدرک لیسانس است. داشتن مدرک ارشد و یا دکترا نیاز ضروری برای روانشناس محسوب شد در این رشته است. این مدارک هم در مشاغل پژوهشی (به طور مثال پروفسور دانشگاه) و به عنوان یک روانشناس حرفه ای به کار می رود. برای ادامه تحصیل در کانادا در زمینه روانشناسی، حوزه ها و شاخه های مختلف و متنوعی وجود دارد(در ابتدای مقاله توضیح داده شد).
  • حرفه های مرتبط برای فارغ التحصیلان رشته روانشناسی: مهارت ها و علوم کسب شده در دوره ی لیسانس روانشناسی افراد را برای مشاغل مختلفی آماده می کند. یک مدرک لیسانس روانشناسی اغلب به عنوان گام اولیه برای بسیاری از مشاغل حرفه ای دیگر همانند پزشکی، داروسازی، حقوق، مدیریت، کارهای اجتماعی و آموزش به کار می رود.
  • مشاغل استفاده کننده از دانش و مهارت های روانشناسی: فارغ التحصیلان روانشناسی گاهی اوقات حرفه ایی مانند حقوق، روزنامه نگاری و تجارت را نیز پیگیری می کنند.

برای فعالیت در شغل روانشناسی در کانادا همانند بسیاری از مشاغل مرتبط بهداشت و سلامت، روانشناسان نیز باید مجوز و پروانه کار کسب کنند. مجوز کار به طور معمول توسط مراجع صدرو مجوز در هر یک از استان ها و مناطق کانادا ارائه می شود.


آزمون EPPP برای روانشناس در کانادا

برای کسب مجوز روانشناسی اشخاص با حداقل مدرک ارشد روانشناسی باید در آزمون EPPP شرکت کنند. آزمون EPPP توسط انجمن روانشناسی دولتی و استانی کانادا یا (ASPPB) برگزار می شود و از سئوالات چندگزینه ای که دانش ضروری برای حرفه ی روانشناسی را پوشش می دهد، تشکیل شده است. حداقل نمره مورد نیاز برای اخذ مجوز روانشناسی 450 است، در صورت عدم قبولی در آزمون با توجه به استان محل زندگی می توانید تا 4 بار دیگر در آزمون شرکت کنید.


درآمد روانشناسان در کانادا

روانشناسی در کانادا

درآمد روانشناسان در کانادا رقمی بین 66,000 تا 82,000 دلار در سال است. درآمد روانشناسان در کانادا به طور متوسط 78,223 دلار در سال است. از معیارهای تاثیر گذاربر درآمد روانشناسان در کانادا میتوا به تجربه و سابقه کار شخص اشاره کرد. میانگین حقوق روانشناسان بالینی 96,128 دلار در سال یا 49 دلار در هر ساعت است. تازه کاران این رشته با حقوق تقریبی 68 هزار دلار شروع به کار می کنند در حالیکه درآمد روانشناسان با تجربه در کانادا به سقف 135,000 دلار نیز خواهد رسید.

از جمله وظایف روانشاناسان در کانادا میتوان به تشخصیص اختلالات رفتاری، احساسی و شناختی ، مشاوره با بیماران، ارائه درمانی برای آنها، کمک به بیماران برای مدیریت بیماری ها و اختلالات فیزیکی، ارائه خدمات مشاوره به دولت و سایر سازمان ها، سخنرانی در کنفرانس ها، کارگاه ها و یا سمپوزیوم ها، برنامه ریزی برنامه های مداخله و انجام برنامه های ارزیابی اشاره کرد.


جهت مطالعه بیشتر در زمینه تحصیل در کانادا اینجا کلیک کنید.

پیشنهاد میکنیم مطالب مرتبط زیر را نیز درباره انواع روش های تحصیل در کانادا مطالعه فرمایید.

مدارس کانادا

کالج های کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

ویزای کار کانادا

مهاجرت به کانادادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید