تحصیل پزشکی در آلمان

Applyman

با توجه به سطح علمی بسیار خوب دانشگاه های پزشکی کشور آلمان، تحصیل پزشکی در آلمان و فارغ التحصیلی در رشته های پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در آلمان میتواند رتبه علمی بسیار خوبی را در سطح جهانی برای دانشجویان این رشته به ارمغان بیاورد. در کنار کیفیت و اعتبار بسیار خوب دانشگاه های پزشکی در کشور آلمان، هزینه های بسیار پایین و مقرون به صرفه تحصیل در این کشور باعث شده تا تحصیل در این رشته در کشور آلمان طرفداران و متقاضیان زیادی داشته باشد.

از مزایای تحصیل در آلمان میتوان به بازار کار بسیار خوب پزشکی در این کشور و امکان دریافت ویزای کار پس از مدت زمان 6 ساله تحصیل در این رشته اشاره کرد. برای دریافت مجوز کار پزشکی پس از تحصیل نیاز به گذراندن آزمون مخصوص است که در این زمیه دانش زبان آلمانی بسیار با اهمیت است.

در صورت تمایل به کسب اطلاعات درباره شرایط کلی تحصیل در آلمان اینجا کلیک کنید


مزایای تحصیل پزشکی در آلمان

 • امکان تحصیل رایگان در رشته پزشکی در آلمان
 • پیشتاز بودن کشور آلمان در زمینه بهداشت جهانی
 • ابزار ها و تجهیزات فوق پیشرفته آلمان
 • طرح های آموزشی مناسب برای دانشجویان بین المللی
 • یادگیری عملی در درمان بیماران و تحقیق و پژوهش
 • مشارکت پزشک ها در پرژوهای تحقیقاتی
 • اشتغال به کار نیمی از از فارغ التحصیلان پزشکی در بیمارستان ها
 • استانداردهای آموزشی بالا به همراه آزمون معتبر
 • نیاز پزشک در آلمان

درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تحصیل در آلمان اینجا کلیک کنید.


شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

برای دریافت پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان دو راه وجود دارد :

تحصیل پزشکی در آلمان
 • قبولی در یکی از دانشگاه های ایران در رشته ی پزشکی و یا رشته های مرتبط:

در صورت گذراندن ۴۰ واحد در رشته پزشکی و یا داشتن مدرک لیسانس در یکی از رشته های پیرا پزشکی این امکان رادارید که برای تحصیل رشته پزشکی در آلمان اقدام کنید. همچنین باید مدرک زبان  DSH2 یا C1 را داشته باشید و در ضمن بدون آنکه مجبور به گذراندن کالج باشند مستقیم وارد دانشگاه های پزشکی آلمان می‌شوید. همچنین داشتن معدل خوب و قابل قبول نیز شرط تایین کننده در این امر است.

 • بدون داشتن مدرک قبولی دانشگاه داخلی و از طریق گذراندن کالج M_Kurs:

بدون داشتن مدرک قبولی دانشگاه نیز میتوان وارد تحصیل پزشکی در آلمان شد. لازمه این روش داشتن مدرک B1 است که بعد از ورود به کالج M-Kurs و طی کردن واحدهای شیمی زیست و زبان و قبولی در امتحان خروجی کالج می توانند در رشته پزشکی در آلمان تحصیل کنند. در این روش نیز میانگین معدل دبیرستان و نمرات کالج در روند اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان تاثیر گذار خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر در زمینه بررسی راه های اخذ اقامت اروپا اینجا کلیک کنید.


آزمون ورودی تحصیل پزشکی در آلمان

برای ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان دو نوع آرمون وجود دارد. اولین نوع آزمون به این صورت است که پس از گذارنن دوره مقدماتی زبان در آزمون Aufnahmeprüfung شرکت کنید. در این حال آزمون دیگری با نام آزمون پزشکی (TMS) صلاحیت متقاضی را در موارد مختلف پزشکی مورد ارزیابی قرار میدهد، این آزمون این امکان را به شما میدهد که در بین متقاضیان ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان متمایز تر ظاهر شوید. این آزمون در حالت کلی بصورت دلخواه و اختیاری برگذار میشود اما در عین حال برخی دانشگاه های پزشکی آلمان این آزمون را اجباری برگزار میکنند.

برای مطالعه درباره تحصیل رشته پزشکی در روسیه اینجا کلیک کنید.


هزینه های دانشگاه های پزشکی آلمان

شهریه دانشگاه های پزشکی آلمان به نسبت سایر کشورهای صاحب نام در این زمینه بسیار پایین تر است. در صورت علاقه به ثبت نام و تحصیل در دانشگاه های پزشکی آلمان (بجز ایالت بادن-وورتمبرگ) نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت، البته هزینه کمی بابت ثبت نام و هزینه های دانشجویی که معادل 250 یورو میباشد لازم به پرداخت است. برای تحصیل در دانشگاه های دولتی ایالت بادن-وورتمبرگ نیاز به پرداخت ۳۰۰۰ یورو در سال به عنوان شهریه است. به طبع شهریه دانشگاه های خصوصی نیز به مراتب بیشتر است.


تحصیل دندانپزشکی در آلمان

تحصیل دندانپزشکی در آلمان ده ترم پیوسته به طول می انجامد. تحصیل دندانپزشکی در آلمان به صورت کارشناسی ارشد پیوسته بوده و به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود.

بخش اول شامل ۵ ترم و تحت عنوان دوره پیش از ورود به کلینیک ها و مراکز درمانی معرفی می‌شود که دانشجو علوم پایه مانند فیزیک، زیست شناسی و شیمی را می‌آموزد و مرحله دوم که آن هم شامل ۵ ترم تحصیلی است که شامل دروس تخصصی دندانپزشکی است و بیشتر شامل دروس عملی میباشد و دانشجو بیشتر وقت خود را در کلینیک های دندان پزشکی میگذراند.

پس از گذراندن این دوره نوبت به مرحله پایانی امتحانات که در در دوره‌ای شش ماهه برگزار می‌شود، میرسد.


تحصیل داروسازی در آلمان

با توجه به نیاز های کشور آلمان در حوزه های مختلف پزشکی، مشاغل ذیل نیاز بیشتری در بازار کار رشته های مرتبط پزشکی خواهند داشت. رشته داروسازی در آلمان بصورت کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می‌شود. به این معنی که دانشجویان به صورت یکپارچه از لیسانس تا فوق لیسانس به تحصیل در این رشته می‌پردازد. داروسازی در آلمان شامل دو بخش اصلی میباشد. بخش اول که ۴ ترم طول می‌کشد شامل رشته های پایه مانند زیست شناسی، شیمی و فیزیک میباشد. قسمت دوم نیز ۴ ترم را شامل می‌شود که در این مدت دروس تخصصی و عملی در محیط دانشگاه و یا کلینیک ها به دانشجو تدریس می‌شود.

امتحانات پایانی هم در ۲ تا ۳ مرحله اجرا می‌شوند. به این صورت که بعد از پایان هر یک از دو بخش اصلی که به آن اشاره شد، یک آزمون برگزار می‌شود و در صورت قبولی در آن، مدرک کارشناسی ارشد پیوسته در رشته داروسازی به متقاضی اعطا می‌گردد. برخی از دانشگاه ها نیز یک آزمون عملی هم برگزار می‌کنند که پیش نیاز آن شرکت کردن در یک کارآموزی شش ماهه در یک داروخانه می‌باشد.


تحصیل دامپزشکی در آلمان

تحصیل دامپزشکی در آلمان مانند رشته داروسازی یک دوره کارشناسی ارشد است که به مدت شش سال طول می‌کشد و با یک قسمت علمی نظری شروع می‌شود که هشت ترم در دانشگاه به طول می‌انجامد. در این مرحله شما می‌توانید تجربه عملی را بدست آورید.  هفته ها کار در کیفیت و کنترل مواد غذایی، صنعت کشتارگاه و بخش دامپزشکی عمومی نیز اجباری است. 


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

دریافت ویزای کار در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان رایگان

مهاجرت به آلمان

اپلای ارشد آلمان

بلوکارت آلمان

اقامت آلمان

اپلای آلماندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید