شرایط تحصیل در ترکیه ۲۰۲۲ چیست؟

Applyman

شرایط تحصیل در ترکیه با توجه به وجود دانشگاه و مراکز آموزشی معتبر، همچنین هزینه های مناسب جهت تحصیل موقعیت ایده آلیست که پیش روی متقاضیان بین المللی قرار گرفته است.

کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه به عنوان همسایه شمال غربی ایران با پیشرفت و ارتقا در حوزه آموزش شرایطی را مهیا نموده تا متقاضیان بین المللی و همچنین ایرانی همواره این کشور را جزو گزینه های مورد نظر خود قرار دهند. اعتبار سطح مراکز آموزشی، هزینه های مناسب جهت تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی، تنوع رشته های تحصیلی، عدم وجود گپ تحصیلی، شرط سنی، معدل و از همه مهم تر فاصله جغرافیایی نزدیک با ایران جهت سهولت در رفت و آمد را می توان از عمده ترین مزایای تحصیل در ترکیه برشمرد. با توجه به تنوع دانشگاه های دولتی و خصوصی در ترکیه شما این امکان را خواهید داشت تا از میان حدود 100 مرکز آموزشی به تحصیل در ترکیه بپردازید. از مطرح ترین و پرطرفدارترین رشته های تحصیل در ترکیه می توان به حوزه های پزشکی، حقوق، مهندسی نرم افزار، طراحی لباس و مد اشاره نمود. ناگفته نماند متقاضیان جهت تحصیل در برخی از رشته ها از جمله پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق و … می بایست در آزمون ورودی این کشور شرکت نمایند.

آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه از سال 2010 تاکنون با نام های SAT و YOS برگزار می شد اما وزارت آموزش ترکیه طبق بخشنامه ای اعلام کرد دانشجویانی که از سال 2022 قصد تحصیل در این کشور را دارند می بایست از این پس در یک آزمون سراسری تحت عنوان MYOS شرکت نمایند. مفاد این آزمون شامل مواردی چون تست هوش، ریاضی، هندسه و زبان ترکی می باشد.  

متقاضیان زیادی همواره به دنبال کسب اطلاع جهت شرایط تحصیل در ترکیه اعم از مدارک مورد نیاز، هزینه ها و همچنین بورسیه ها بوده تا بتوانند با آگاهی کامل در مسیر مهاجرت تحصیلی به ترکیه گام بردارند. اما نگران نباشید زیرا ما در این مقاله قصد داریم به شرایط تحصیل در ترکیه به طور کامل و جهت هر مقطع به صورت جداگانه پرداخته و شما عزیزان را در اتخاذ بهترین تصمیم یاری نماییم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات لازم را کسب نمایید.  

گروه مهاجراتی اپلای من با بهره گیری از مشاورین و کارشناسان زبده آماده پاسخگویی به سوالات شما متقاضیان گرامی در ارتباط با شرایط تحصیل در ترکیه می باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه
شرایط تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در مدارس ترکیه 

شرایط تحصیل در ترکیه جهت مدارس همواره از طرفداران زیادی برخوردار می باشد، زیرا که مدارس متنوعی در این کشور وجود داشته که تحصیلات را به صورت کاملا حرفه ای و مطابق با استانداردهای اروپایی به دانش آموزان ارائه می نماید. با توجه به دلایل عنوان شده و از همه مهم تر فاصله جغرافیایی کم کشور ترکیه با ایران بسیاری از خانواده ها تمایل دارند تا فرزندان خود را جهت تحصیل عازم این کشور نمایند. مدارس این کشور مستیقما تحت نظر دولت اداره می شود. تحصیل در مدارس ترکیه به مدت 8 سال در مقطع ابتدایی و متوسطه اول به طول می انجامد. پس از این مقطع دانش آموزان می بایست وارد دوره دبیرستان شده و در این مقطع مشغول به تحصیل شوند. لازم به ذکر است دانش آموزان جهت ورود به برخی از مدارس که از سطح علمی بالایی برخودار باشند می بایست در آزمون ورودی شرکت نموده و پس از قبولی امکان حضور در این مدارس را کسب نمایند. در مقطع دبیرستان نیز دانش آموزان به مدت 4 سال به تحصیل پرداخته و به یادگیری دروس پایه همچون زیست، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، اقتصاد و … می پردازند. لازم به ذکر است تحصیل در دانشگاه های خصوصی نسبت به دولتی شهریه بالاتری داشته و دانش آموزان خارجی که به قصد تحصیل وارد ترکیه می شوند می بایست در مدارس دولتی این کشور به تحصیل بپردازند.

در ادامه به برخی از مهم ترین مدارس بین المللی ترکیه در شهر ازمیر و استانبول اشاره می نماییم :

استانبولازمیر
LWIS Istanbul International School  MEF international school
Eyuboglu Schools  SEV izmir
Jasmine International Schools  SEV American College
Istanbul International School  ozel gelisim Iikoretim Okulu
ENKA Schools Istanbul  

شرایط تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی           

شرایط تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی به این صورت است که متقاضیان پس از اتمام تحصیل در دبیرستان و کسب مدرک دیپلم 12 ساله این امکان را خواهند داشت تا به دانشگاه های دولتی و خصوصی ورود نموده و به تحصیل در این مقطع بپردازند. فرهنگ نزدیک به ایرانیان، تمدن غنی و مناظر دیدنی از نکات قابل توجه جهت دانشجویان این کشور می باشد. لازم به ذکر است برخی از دانشگاه ها جهت پذیرش دانشجویان اقدام به برگزاری آزمون ورودی نموده و متقاضیان پس از کسب قبولی در این آزمون فرصت تحصیل در دانشگاه مربوطه را کسب می نمایند. تحصیل در این مقطع 4 سال به طول می انجامد و متقاضیان امکان تحصیل به انگلیسی و ترکی را خواهند داشت. ضمنا دانشجویان اجازه 10 ساعت کار هفتگی را نیز خواهند داشت و از این طریق می توانند بخش عمده ای از هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور را تامین نمایند. به طور کلی تنوع رشته های تحصیلی و هزینه های مقرون به صرفه عامل مهمی جهت مهاجرت سالیانه دانشجویان ایرانی یه این کشور شده است.


شرایط تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد نیز با ارائه طیف وسیعی از رشته ها به متقاضیان ارائه می شود. از شرایط تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد می توان به مدت ارائه مدرک لیسانس و شرکت در آزمون ورودی جهت برخی از دانشگاه ها اشاره نمود. مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 سال بوده و دانشجویان امکان تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی را خواهند داشت. ضمنا متقاضیان امکان 20 ساعت کار هفتگی حین تحصیل در مقطع فوق لیسانس را نیز خواهند داشت و از این طریق امکان تامین بخش عمده ای از هزینه های تحصیل و زندگی را خواهند داشت. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در این مقطع با توجه به اعتبار مدارک اخذ شده این امکان را خواهند داشت تا در سایر دانشگاه های معتبر اروپایی به تحصیل بپردازند. لازم به ذکر است برخی از دانشگاه های این کشور جهت پذیرش دانشجویان در مقطع فوق لیسانس آزمونی را تحت عنوان ALES و یا در مواردی نمره آزمون های GMAT یا GRE را از متقاضی درخواست نمایند.


شرایط تحصیل در ترکیه مقطع دکترا

تحصیل جهت مقاطع تکمیلی در ترکیه شرایط ایده آلیست که پیش روی متقاضیان بین المللی قرار گرفته است. وجود دانشگاه های مدرن با امکانات آموزشی گسترده و از همه مهم تر ورود راحت به کشورهای اروپایی و همچنین انگلیسی زبان همچون کانادا و آمریکا از عمده ترین مزایای تحصیل در ترکیه مقطع دکترا می باشد. اخذ پذیرش در این مقطع از طریق مکاتبه با استاد راهنما صورت می گیرد. مدت زمان تحصیل در این مقطع 4 سال می باشد. به این صورت که در 2 سال اول افراد به صورت حضوری در کلاس درس حاضر بوده و به یادگیری تئوری پرداخته و سپس 2 سال انتهایی را به انجام فعالیت ها و پروژه های تحقیقاتی مشغول می شوند. بهره گیری از اساتید برجسته و امکانات آموزشی مدرن از مزایای تحصیل در این مقطع می باشد. ا

شرایط تحصیل در ترکیه جهت مقاطع مختلف
شرایط تحصیل در ترکیه جهت مقاطع مختلف

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

با توجه به ارزان بودن تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به کشورهای دیگر، متقاضیان علاقه مند همواره این کشور را به عنوان یکی از اولویت ها مد نظر قرار می دهند. مراکز آموزشی ترکیه با بهره گیری از متد روز و امکانات نوین آموزشی افراد برجسته ای را پرورش و در اختیار جامعه قرار می دهند. مهم تر از همه دانشجویان پس از پایان تحصیل در این کشور و با توجه به اعتبار مدارک تحصیلی اخذ شده امکان ادامه تحصیل و یا حتی کار را در سایر کشورهای معتبر بین المللی را نیز خواهند داشت. مورد تایید بودن اغلب دانشگاه های پزشکی این کشور توسط وزارت بهداشت از دیگر مزایای تحصیل در حوزه های پزشکی می باشد. شرکت و قبولی در آزمون ورودی، معدل مناسب از عمده ترین شرایط تحصیل در ترکیه جهت حوزه های پزشکی می باشد. تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال به طول می انجامد و متقاضیان امکان تحصیل به زبان انگلیسی را خواهند داشت. دانشجویان علاوه بر آموزش های تئوری، دوره های کارورزی را نیز سپری نموده تا با آمادگی کامل مهیای ورود به بازار کار شوند. ضمنا با توجه به اعتبار مراکز آموزشی این کشور، افراد امکان جابجایی و یا حتی اشتغال به کار در سایر کشورهای اروپایی را نیز خواهند داشت. شیوه ی آموزش در دانشگاه های ترکیه با توجه به استانداردهای روز اروپا بوده و این موضوع گواهی بر سطح کیفی دانشگاه های این کشور دارد.

شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه
شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

دانشگاه های مورد تایید ترکیه

گروه ممتاز
دانشگاه بغازچی
دانشگاه حاجت تپه
دانشگاه فنی استانبول
دانشگاه بیلکنت
دانشگاه فنی خاورمیانه
دانشگاه کوچ
دانشگاه سابانجی
گروه خوب
دانشگاه آنادولو
دانشگاه باهچه شهیر
دانشگاه آنکارا
دانشگاه اژه
دانشگاه دوکوز ایلول
دانشگاه ارجیس
دانشگاه استانبول
دانشگاه قاضی
دانشگاه چکوروا
دانشگاه مارمارا
دانشگاه آتیلیم
دانشگاه چانکایا
دانشگاه فنی یلدیز
دانشگاه قازی انتب
دانشگاه سلجوق
دانشگاه اوندوکوز مایس
دانشگاه تکنولوژی ازمیر
گروه متوسط
دانشگاه کاراتایا
دانشگاه رسپ تایپ اردوغان
دانشگاه اولوداغ

هزینه و بورسیه های تحصیل در ترکیه

هزینه ی تحصیل در ترکیه یکی از موارد مهمیست که متقاضیان می بایست پیش از اقدام نسبت به آن آگاهی پیدا نمایند. شهریه ی دانشگاه های این کشور بسیار ارزان تر از کشورهای اروپایی و انگلیسی زبان می باشد و همین امر باعث شده سالیانه متقاضیان بین المللی زیادی ترکیه را جهت تحصیل انتخاب نمایند. در این خصوص و بنا بر اطلاعات به دست آمده قابل ذکر است شهریه مراکز دولتی مابین 240 تا 1500 و خصوصی مابین 5000 تا 25000 دلار آمریکا با توجه به رشته تحصیلی متغییر می باشد.  

همچنین دولت ترکیه بورسیه و کمک هزینه هایی را نیز جهت متقاضیان بین المللی فراهم نموده تا از این طریق امکان تحصیل با حداقل هزینه ها را داشته باشند. ناگفته نماند دانشجویان ممتازی که دارای صلاحیت های علمی بالایی همچون معدل بالا، نمره بالا در مدرک زبان و سوابق علمی درخشانی هستند، از شانس بیشتری جهت دریافت بورسیه برخوردار خواهند داشت. البته شرایط تحصیل در ترکیه با استفاده از بورسیه مستلزم ارائه مواردی همچون سن کمتر از 35 سال، حداقل معدل 15 و در رشته های پزشکی حداقل معدل 18  می باشد. در صورت دریافت بورسیه متقاضیان از پرداخت شهریه دانشگاه، دوره زبان ترکی، هزینه خوابگاه و بیمه درمانی معاف می شوند و فرصت تحصیل در این کشور با حداقل هزینه ها را خواهند داشت. ضمنا دانشجویان فرصت استفاده از برنامه اراسموس موندس که جهت تبادل دانشجویان بین المللی فعالیت می نماید را نیز خواهند داشت.


هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه آنچنان تفاوتی با ایران ندارد و دانشجویان با چالش خاصی از بابت هزینه ها در این کشور مواجه نیستند. در ادامه به جدولی از هزینه های روزمره جهت زندگی در این کشور اشاره می نماییم.

صرف غذا در یک رستوران معمولی برای یک نفر 3.69  دلار
صرف غذا در یک رستوران معمولی برای دو نفر 14.76 دلار
پپسی/ کوکا کولا 0.33 لیتر0.58 دلار
آب معدنی 0.33 لیتر0.22 دلار
شیر (1 لیتر)0.80 دلار
نان ( 500 گرم)0.38 دلار
تخم مرغ (12 عدد)1.55 دلار
پنیر (1 کیلوگرم)4.71 دلار
فیله مرغ ( 1 کیلوگرم)3.38 دلار
سیب ( 1 کیلوگرم )0.59 دلار
موز ( 1 کیلوگرم)1.10 دلار
سیب زمینی ( 1 کیلوگرم)0.37 دلار
گوجه فرنگی ( 1 کیلوگرم)0.63 دلار
پیاز ( 1 کیلوگرم)0.25 دلار
یک پاکت سیگار (Marlboro)1.70 دلار
رفت و آمد (ماهیانه)22.13 دلار
اینترنت (60 Mbps or More, Unlimited Data, Cable/ADSL)9.40 دلار
باشگاه ورزشی (ماهیانه)19.41 دلار
شلوار جین برند Levis34.42 دلار
یک جفت کفش ورزشی برند Nike58.29  دلار
یک جفت کفش رسمی42.81 دلار
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر (ماهیانه)229.16 دلار
میانگین حقوق ماهیانه پس از کسر مالیات366.56 دلار

جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها ما را همراهی نمودید. در این مطلب موارد لازم در خصوص شرایط تحصیل در ترکیه را مورد بررسی قرار دادیم. شما متقاضیان گرامی جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید ضمن برقراری ارتباط با کارشناسان مجموعه اپلای من مشاوره های لازم را دریافت نمایید. گروه مهاجرتی اپلای من ضمن بهره گیری از تجربیات فراوان در حوزه مهاجرت و همچنین نمایندگی فعال در کشور ترکیه از ابتدا تا انتهای پروسه مهاجرت همراه و یاور شما متقاضیان گرامی خواهد بود. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مقالات ذیل را مطالعه بفرمایید:

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید