کار در ترکیه

مهاجرت کاری به ترکیه

برای افرادی که به دنبال مهاجرت برای کار هستند یکی از مهم ترین معیار های کشور مقصد نرخ بیکاری در این کشور ها است.کشور ترکیه با اینکه در سال های اخیر رشد اقتصادی خوبی داشته است اما همچنان سقوط ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار و یورو یکی از دلایل ضعف اقتصادی این کشور است

اطلاعات بیشتر

شناخت ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری است که بخش بزرگی از آن با نام آناتولی در آسیا و بخش کوچکی نیز به نام ترکیه در اروپا واقع شده است.مساحت کشور ترکیه 783.562 کیلومتر مربع است و در جایگاه 37 دنیا قرار دارد.ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتا پر باران است و دارای موقعیت راهبردی و مناسب است.ترکیه به دلیل آب و هوای مناسب و مناظر دیدنی سالانه میزبان تعداد بسیاری توریست می باشد.جمعیت ترکیه حدود 82 میلیون نفر است که حدود 75 تا 85 درصد آن ها سنی و الباقی شیعه هستند. جهت اطلاع از شرایط کار در ترکیه با ما همراه شوید.

همچنین عید فطر و قربان در این کشور تعطیل رسمی است.زبان رسمی ترکیه ترکی استانبولی است که در قدیم با خط عربی نوشته نمیشد اما در حال حاضر خط نوشتاری آن لاتین است.واحد پول این کشور لیر ترکیه می باشد.پایتخت ترکیه شهر آنکارا و بزرگترین شهر این کشور استانبول است.ترکیه بر اساس سرانه تولید ناخالص داخلی در رتبه 55 ام قرار دارد.

برای مهاجرت کاری به این کشور باید توجه داشته باشید ویزای کاری این کشور نسبت به دیگر کشور های دنیا که وضعیت بهتری دارند مانند کانادا، آلمان ، اتریش ، استرالیا و … از تقاضای پایین تری برخوردار است.دلیل این موضوع این است که پیدا کردن کار در این کشور نسبتا سخت بوده و همچنین برای کار و زندگی در این کشور باید زبان ترکی بیاموزید.ضمنا امکان اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق کار محدود بوده و از مزایای زیادی برخوردار نیست.با توجه به تنش های سیاسی اخیر در این کشور نرخ بیکاری افزایش یافته و دولت ترکیه سعی دارد بیشتر از افراد بومی نیروی کار بگیرد.


اقامت دائم از طریق کار در ترکیه

با توجه به قوانین اتباع خارجی و حفاظت بین المللی، افرادی که مدت 8 سال بدون وقفه در کشور ترکیه کار و زندگی کنند میتوانند پس از کسب تایید از وزارت خارجه اقامت دائم دریافت کنند.این اقامت با توجه به تصمیم مقامات دولتی ترکیه میتواند به صورت محدود و یا نامحدود صادر شود.

طبق همین قانون افرادی که ویزای کاری دریافت میکنند اگر بتوانند به مدت 8 سال شغل خود را حفط کنند و در این کشور اقامت کنند میتوانند اقامت دائم دریافت کنند.افراد متقاضی پس از یکسال از تاریخ دریافت اقامت دائم میتوانند برای دریافت تابعیت و شهروندی جمهوری ترکیه اقدام کنند و از این طریق پاسپورت این کشور را به دست آورند.

پبا این جال لازم به ذکر است تابعیت و پاسپورت ترکیه در مقابل کشور هایی مانند اتریش ، آلمان ، دانمارک ، هلند و … از ارزش چندانی برخوردار نیست و افرادی که در پی دریافت تابعیت کشور دیگری می باشند بهتر است به فکر این کشور ها باشند.


برای افرادی که به دنبال مهاجرت برای کار هستند یکی از مهم ترین معیار های کشور مقصد نرخ بیکاری در این کشور ها است.کشور ترکیه با اینکه در سال های اخیر رشد اقتصادی خوبی داشته است اما همچنان سقوط ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار و یورو یکی از دلایل ضعف اقتصادی این کشور است.نرخ بیکاری سالانه در این کشور در طی سال های اخیر دچار سقوط و سعود های فراوانی بوده است. در سال 2018 نرخ بیکاری ترکیه 11.14درصد بوده است که نسبت به سال 2017 کاهش ناچیزی داشته است.با این حال این نرخ بیکاری در مقابل بسیاری از کشور های اروپایی که زیر 3 درصد است عدد بالایی محسوب میشود.

برای افرادی که برای کار به کشوری مهاجرت میکنند و متأهل میباشند همراهی خانواده بحث بسیار مهمی است.در ترکیه در صورتی ویزای همراه صادر میشود که فرد اصلی مجوز کار در ترکیه را دریافت کرده باشد ، حداقل یکسال در این کشور اقامت داشته باشد و کارت آبی ترکیه را دریافت کرده باشد.پس از دریافت این کارد متقاضی میتواند برای ملحق شدن همسر و فرزندان خود اقدام کند.پس اگر متأهل هستید با دقت بیشتری به کار در ترکیه فکر کنید.


ویزای کاری ترکیه و انواع آن

کار در ترکیه

هر فرد خارجی در ترکیه برای کار نیاز به مجوز کاری معتبر از طرف دولت ترکیه نیازمند است.این مجوز باید همزمان با ویزای کاری ترکیه دریافت شود.مجوز کار از طرف وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه (MLSS) صادر میشود. برای دریافت ویزای کاری ترکیه حتما باید پیشنهاد کاری معتبر داشته باشید.

این پروسه به این صورت است که متقاضی درخواست خود را برای ویزای کاری به نمایندگی کشور ترکیه در کشور خود میدهد.همزمان کارفرمای مورد نظر متقاضی باید درخواست صدور مجوز و مدارک مورد نیاز را به MLSS بدهد.پس از انجام این پروسه مجوز کار و ویزای کاری صادر خواهد شد.

توجه داشته باشید افرادی که به عنوان توریست و گردشگر وارد ترکیه میشوند اجازه کار و دریافت مجوز و ویزای کاری نخواهند داشت.ویزای کاری ترکیه دارای انواع مختلفی است که در زیر می بینیم.


ویزای کار موقت 1 ساله

این ویزا برای افرادی است که برای اولین بار میخواهند در ترکیه مشغول به کار شوند و به افرادی تعلق میگیرد که مجوز کار دریافت کرده اند.این افراد در ابتدا یک ویزای یکساله دریافت میکنند که در صورت حفظ شرایط کاری میتوانند آن را تمدید کنند.

ویزای کار دائم

این ویزا مخصوص افرادی می باشد که قبلا ویزای موقت دریافت کرده اند و به مدت حداقل 8 سال آن را تمدید کردند.در واقع این ویزا به معنای اقامت دائم می باشد.1 سال پس از دریافت این ویزا افراد میتوانند درخواست تابعیت خود را تسلیم دولت ترکیه کنند.

ویزای کاری مستقل

این ویزا به افرادی تعلق میگیرد که به مدت حداقل 5 سال در ترکیه اقامت و کار کرده اند و هم اکنون قصد راه اندازی کسب و کار مستقلی را دارند.

ویزای کاری فیروزه ای

این ویزا برای افرادی صادر میشود که دارای مدارک تحصیلی در مقاطع بالا از دانشگاه های معتبر باشند و در خرفه خود دارای تخصص باشند و همچنین سابقه کاری درخشان و پر باری داشته باشند.همچنین این افراد باید برای اقتصاد ترکیه سودمند باشند.ویزای کار فیروزه ای در مرحله اول به صورت 3 ساله صادر میشود و پس از گذشت 3 سال به ویزای دائم تبدیل میشود.

ویزای کار ویژه

این نوع ویزا برای افرادی که صاحب سرمایه سرمایه هستند ، اتباع قبرس شمالی ،سرمایه گذاران در زمینه علم و فناوری، کارشناسان و متخصصان عالی رتبه که دارای مدارک تحصیلی بالا هستند و همینطور افرادی که اجداد ترک دارند ،شهروندان اتحادیه اروپا ، افرادی که با یک فرد ترکیه ای ازدواج کرده باشند و در نهایت به افرادی که پناهنده شده اند اعطا میشود.

ویزای کار موقت ویژه

این ویزا برای افرادی است که میخواهند به طور موقت در این کشور اقامت داشته باشند و کاری انجام دهند مانند ورزشکاران ، هنرمندان و .. صادر میشود.


مدارک مورد نیاز

 1. اصل و کپی گذرنامه
 2. چهار قطعه عکس پاسپورتی
 3. ترجمه گذرنامه به زبان ترکی و کپی آن
 4. ترجمه مدرک تحصیلی دیپلم و کپی آن
 5. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات و کپی آن
 6. مدارک سوابق کار
 7. گواهی عدم سوء پیشینه
 8. شناسنامه متقاضی و کپی آن
 9. شناسنامه همسر و فرزندان در صورت تأهل و کپی آن ها
 10. پرینت حساب بانکی جهت اثبات تمکن مالی
 11. گواهی سلامت
 12. قرارداد کاری معتبر با کارفرما
 13. ارائه درخواست نامه صادر شده مجوز کار
 14. اسناد مورد نیاز جهت اثبات پیشنهاد کاری

لازم به ذکر است تمامی اسناد فوق باید ترجمه شده و مهمور توسط دادگستری و وزارت امور خارجه ایران باشد.


دستمزد مشاغل در ترکیه

میزان دستمزد مشاغل مختلف در ترکیه با توجه به سابقه کاری ، میزان مهارت و مدرک تحصیلی فرد متفاوت است اما با نگاه کلی به آمار میتوان گفت در کشور ترکیه معمولا حداقل دستمزد پرداخت میشود.حداقل دستمزد در ترکیه 2550 لیر ترکیه می باشد که نسبت به سال های اخیر افزایش داشته اما همچنان نسبت به دیگر کشور های اروپایی ناچیز است.در برخی مشاغل کارمندان بین 420 تا 500 یورو ماهیانه حقوق دریافت میکنند که به صورت سالیانه بین 5000 تا 6000 یورو می باشد.


پیدا کردن کار در ترکیه

کار در ترکیه

برای یافتن کار در ترکیه یکی از پیش نیاز ها دانستن زبان ترکی است به این دلیل که افراد کمی در این کشور از زبان انگلیسی استفاده میکنند.برای یافتن کار های ساده مانند آشپزی ، گارسونی ،کار ساختمانی ، کار تولیدی و از این دست مشاغل نیازی به مراجعه به موسسات و سایت های کاریابی نیست و میتوان با چرخ زدن در خیابان های ترکیه اینگونه مشاغل را یافت.

اما اگر قصد پیدا کردن شغل تخصصی دارید باید مدرک تحصیلی مرتبط و سابقه کاری داشته باشید و سپس به موسسات یا سایت های کاریابی مراجعه نمایید.از موسسات معتبر کاریابی در ترکیه میتوان به Eleman ، Kariyer ، Xing ، Elemanonline ، Secretcv و Iskur  که تنها کاریابی دولتی ترکیه است اشاره کرد.

نکات مهم کار در ترکیه

 • اگر تمام اسناد و مدارک ارائه شده شما به سفارت ترکیه کامل باشد روند صدور ویزای کار ترکیه حدود 30 روز طول میکشد.
 • برای ورود به خاک ترکیه اعتبار گذرنامه شما باید 2 ماه طولانی تر از اعتبار مجوز کار شما باشد.
 • کارفرمایی که میخواهد برای یک تبعه غیر ترک مجوز کار دریافت کند باید 5 نفر از شهروندان ترکیه را به کار گرفته باشد.همچنین در صورتی که کارفرما برای بیش از یکی از اتباع خارجی درخواست صدور مجوز کار کند به ازای هر یک نفر باید همان شرط 5 نفر را رعایت کند.
 • سرمایه کارفرما در محل کار باید حداقل 100.000 TRY باشد یا مقدار صادرات کارفرما در سال قبل حداقل 250.000 TRY  باشد.

با توجه به تمامی بررسی های انجام گرفته به دلیل وضعیت نا پایدار اقتصادی و مسائل امنیتی در ترکیه بهتر است متقاضیان کار در خارج کشور اگر دلیل خاصی برای مهاجرت به ترکیه ندارند به کشور های دیگر اروپایی نیز فکر کنند که سطح آن ها چه از لحاظ اقتصادی و دستمزد و چه از نظر سبک زندگی و رفاه بالاتر از ترکیه است.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید