آزمون YOS

Applyman

آزمون YOS چیست ؟

شرکت در آزمون YOS شرط لازم برای متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و مهندسی و علوم انسانی به زبان ترکی را دارند. این آزمون معمولا در دانشگاه های دولتی برگزار میشوند، هرچند اخیرا دانشگاه های خصوصی نیز اقدام به برگزاری آزمون YOS میکنند که به طبع برای دانشگاه های دولتی مرجعیت ندارد. هرچند الگوی سوالات مطابق با نمونه ی اصلی است اما در دانشگاههای خصوصی محتوا و نوع سوالات را تغییر می دهند.

آزمون YOS معمولا در دو مرحله انجام میگیرد، مرحله نخست که شامل سوالاتی در زمینه های هوش و ریاضیات است که متشکل از ۴۵ تست ۳۵ سوال ریاضی (مجموعا 8۰ سوال) تشکیل شده و ۹۰ دقیقه زمان دارد. مرحله دوم ازمون برای بررسی درک دانشجو از درک نوشتاری زبان ترکی میباشد. این مرحله ۶۰ دقیقه زمان می برد. در صورتی که متقاضی نتواند در قسمت زبان حد نصاب لازم را کسب کند باید یک دوره آمادگی زبان ترکی قبل از شروع دوره اصلی بگذارند و به زبان ترکی تسلط کامل داشته باشد. این در حالی است که باید شرایط خاص هر دانشگاه از قبل مورد بررسی قرار گیرد.

آزمون YOS به طور معمول در تاریخ 18 آوریل در شهر آنکارا برگزار می شود. ضمن اینکه امکان شرکت در این آزمون در کشورهای مجاور مانند قبرس نیز فراهم شده است. به طبع شرکت و نمره کسب شده در این آزمون از شروط تعیین کننده رشته و دانشگاه مورد نظر متقاضیان است.

تعداد سوالات

به طور معمول آزمون YOS متشکل از 80 سوال است که 45 عدد سوال هوش 7 عدد هندسه و الباقی شامل سوالات ریاضی میباشد. دیده شده است که دانشگاه ها به اقتضای شرایط خود تعداد سوالات را تغییر داده اند.

شرط سنی

در شرایط کلی شرط سنی خاصی برای شرکت در آزمون وجود ندارد، اما باید توجه داشت که هرچه سن متقاضی پایین تر باشد احتمال قبولی نیز بالاتر است و برای سنین بالا نمرات بالا نیز مورد نیاز است.

نمره ی کافی برای قبولی

آزمون YOS

نمره ی قبولی مورد نیاز آزمون YOS جهت تحصیل در ترکیه، به عواملی از قبیل ظرفیت آزمون، سطح سوالات و تعداد شرکت کننده بستگی دارد اما بطور کلی رشته های پزشکی، دندان و دارو در رشته های علوم تجربی و رشته های عمران، مکاترونیک، معماری، شهرسازی، هوا فضا، و مهندسی هواپیما در رشته های فنی و رشته ی حقوق در علوم انسانی و موسیقی و کارگردانی در رشته های هنر نمرات بالاتری می طلبند و رقابت تنگاتنگی را باید پشت سر بگذارید.

جهت مطالعه بیشتر در زمینه تحصیل در ترکیه اینجا کلیک کنید.

تاریخ آزمون YOS

تاریخ آزمون yos معمولا دو الی سه ماه قبل از ازمون اعلان میگردد بازه ی زمانی آزمون ها در اردیبهشت ماه میباشد.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون SAT


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید