تحصیل پزشکی در ترکیه

Applyman

درباره تحصیل پزشکی در ترکیه

علیرغم اینکه تحصیل پزشکی در ترکیه جدید به نظر میرسد، اما علم پزشکی در کشور ترکیه تقریبا 500 سال قدمت دارد. نزدیکی به ایران ، شرایط فرهنگی و آب و هوای مناسب ، هزینه مناسب، شرایط عالی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه ، تحصیل پزشکی در ترکیه را به یک گزینه بسیار مناسب برای دانشجویان ایرانی تبدیل کرده است.

دانشگاه های پزشکی ترکیه با اصلاحات اساسی دهه اخیر در راستای جهانی شدن حرکت میکنند. این فرایند شامل ایجاد استانداردهای جهانی در آموزش پزشکی و تشکیل برنامه های آموزشی پایه در مدارس پزشکی می باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی بالینی در تولید تحقیقات مربوط به موضوعات مختلف پزشکی و زیست پزشکی که شامل بیهوشی، قلب و عروق، طب داخلی و داخلی، متخصص گوارش، زنان باردار، چشم پزشکی، رادیولوژی و جراحی می باشد.


دانشگاه های برتر پزشکی ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

شرایط ورود برای رشته پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

مدت زمان دوره پزشکی در ترکیه 6 سال، طول دوره دندانپزشکی ترکیه 5 سال و رشته داروسازی در این کشور 5 ساله می باشد.

برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیاز است که در آزمون و کنکور ورودی پزشکی (YÖS یا SAT) در این کشور قبول شوید. البته تجربه نشان داده که دانشجویان ایرانی معمولا در این آزمون ها موفق بوده اند. آزمون YÖS برای پذیرش دانشجویان توسط هر دانشگاه و کاملا متفاوت برگذار می شود و قبولی در این آزمون شرط ورود به دانشگاه پزشکی ترکیه می باشد.این آزمون شرایط سنی خاصی ندارد. آزمون YÖS فراگیرتر است و دانشگاه های بیشتری نتیجه این آزمون را ملاک برای پذیرش دانشجو قرار میدهند.

آزمون YÖS شامل دو بخش است:

آزمون از دروس ریاضی ، هندسه و هوش که به زبان ترکی و انگلیسی ارایه میشود و آزمون زبان ترکی که میزان تسلط شما در این زبان را مشخص می کند و برای دانشجویانی حایز اهمیت هست که میخواهند به زبان ترکی تحصیل کنند و امتیاز در این آزمون به صورت A، B ،C  می باشد.

آزمون SAT به زبان انگلیسی است که از دروس ریاضی, درک مطلب و نگارش تشکیل شده است و هر قسمت دارای 800 نمره است. برگزارکننده این آزمون دانشگاه هایی هستند که شرایط تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی را دارند و برخی از دانشگاه ها فقط نتیجه این آزمون را به عنوان ملاک قبولی دانشجو در نظر میگیرند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در ترکیه این مطلب را بخوانید.


هزینه های تحصیل در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه دانشگاه های ترکیه در رشته پزشکی معمولا حدودا از 10،000 دلار تا 25000 دلار میباشد.

البته در صورت اخذ بورسیه از دانشگاه ممکن است تا 90 درصد هزینه های دانشگاه را شامل شود.

برای اخذ بورسیه چند نکته حائز اهمیت است:

  • معدل دیپلم
  • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
  • نمره آزمون ورودی دانشگاه
  • نمره آزمون بین المللی

لازم به ذکر است که در حالت کلی هزینه های دانشگااه های ترکیه متفاوت است و رقم قطعی در این زمینه قابل ارائه نیست.


مقالات پیشنهادی:

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه

آزمون SAT

آزمون YOS


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید