ترکیه

راهنمای دریافت انواع اقامت ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید بگوییم؛ که کشور همه پسندی را انتخاب کرده‌اید. کمتر کسی را می توان پیدا کرد، که قصد سفر تفریحی یا مهاجرت به ترکیه را نداشته باشد. این مسئله به دلیل نزدیکی آن با ایران قوت بیشتری پیدا می کند. همسایگی این کشور اوراسیایی آن را به نقطه ی تجمع بسیاری از گردشگران و افراد با سلیقه های مختلف بدل کرده است.

اطلاعات بیشتر

مهاجرت به ترکیه

مردم ترکیه به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند؛ و اکثر جمعیت آن هم از قوم ترک هستند. از شهرهای معروف آن می توان به استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا و .. اشاره کرد. تاریخ و تمدن غنی ترکیه باعث تبدیل شدن آن، به یکی از کشور های مهم دنیا شده است. دین مردم آن به طور رسمی اسلام می‌باشد. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید؛ باید این عوامل را در کنار اقتصاد و جامعه این کشور به همراه کیفیت دانشگاه ها برای ادامه تحصیلات در نظر داشته باشید. به همین جهت پیشنهاد می کنیم، مطلبی که موسسه اپلای من برای آشنایی بیشتر با دنیای مربوط به مهاجرت به ترکیه برای شما فراهم کرده است را، از دست ندهید.

مهاجرت به ترکیه

یکی از فرصت های استثنایی برای اخذ تابعیت و اقامت یک کشور خارجی با کمترین هزینه، مهاجرت به ترکیه است. این کشور هر ساله میزبان بسیاری از افرادی است که این کشور را برای زندگی انتخاب کرده اند. مهاجرت به ترکیه از طرق مختلف مانند تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و … امکان پذیر می باشد و بیشترین تعداد مهاجرین از کشورهای ایران، گرجستان، ارمنستان و آذربایجان رهسپار این کشور اروپایی – آسیایی شده اند. ترکیه با سرمایه گذاری های مناسبی که در اقتصاد خود انجام داده، توانسته رشد چشمگیری را در سال های اخیر تجربه کند. اگر تصمیم به مهاجرت به ترکیه گرفته اید اما اطلاعات کافی در این زمینه ندارید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.


بررسی راه های مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه در سالهای اخیر به شکل چشمگیری مورد توجه متقاضیان مهاجرت در اقسام و انواع مختلف آن قرار گرفته است. در این مقاله قصد داریم تا شمارا با انواع اصلی مهاجرت به ترکیه آشنا کنیم. بطور کلی روش های مهاجرت به ترکیه ، مانند سایر کشور های دنیا در دسته بندی های: مهاجرت به ترکیه از راه تحصیل، مهاجرت به ترکیه از راه دریافت ویزای کاری، مهاجرت به ترکیه از راه سرمایه گذاری، مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک و مهاجرت به ترکیه از راه ازدواج تقسیم بندی میشود.

  • مهاجرت به ترکیه از راه تحصیل
  • مهاجرت به ترکیه از راه دریافت ویزای کاری
  • مهاجرت به ترکیه از راه سرمایه گذاری
  • مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک
  • مهاجرت به ترکیه از راه ازدواج

مهاجرت به ترکیه از راه تحصیل در این کشور

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل علاوه بر مزایای ذکر شده در قسمت قبل، به دلیل وجود دانشگاه های معتبر و کیفیت آموزشی بالا بیش از پیش، مورد توجه قرار گرفته است. اگر در دانشگاه های این کشور پذیرفته شده و مدرک دریافت کنید می توانید مطمئن باشید؛ که در دیگر کشور های دنیا به راحتی می توانید به ادامه تحصیل یا کار مشغول شوید. تحصیل در ترکیه با ارائه بورسیه های مشخص نیز امکان پذیر است. هر ساله دانشجویان زیادی از کشورهای گوناگون و مخصوصا از ایران برای ادامه تحصیل به ترکیه مهاجرت می کنند. یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه نیز مهاجرت تحصیلی است. در کشور ترکیه دانشگاه های مختلف دولتی و خصوصی وجود دارد که دارای رتبه جهانی مناسب و قابل قبولی هستند. شهریه های دانشگاه های دولتی ترکیه به مراتب ارزان تر از دانشگاه های خصوصی است، اما این انشگاه ها تنها به زبان ترکی برنامه های آموزشی خود را ارائه می دهند. در مقابل دانشگاه های خصوصی این شرایط را فراهم کرده اند تا افرادی که به زبان ترکی تسلط ندارند نیز بتوانند دوره تحصیلی خود را به زبان انگلیسی بگذرانند.

مهاجرت به ترکیه

از طرفی دیگر باید این نکته را مد نظر داشته باشید، که تحصیل در این کشور ابتدا با قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های آن امکان پذیر می شود. اگر قصد تحصیل در ترکیه و مهاجرت به ترکیه از این راه را دارید؛ باید بدانید که زبان رسمی آموزشی در موسسات و دانشگاه های این کشور ترکی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی بوده. و اگر نیاز به یادگیری آن داشته باشید؛ باید در سالهای ابتدایی تحصیل خود، بصورت رایگان به آموختن زبان مشغول شوید. از دانشگاه های معروف و مورد تایید آن می توان به: دانشگاه حاجت تپه، آنکارا، چوکوروا بوغازیچی و.. اشاره نمود.

به طور معمول همیشه اولین قدم جهت مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل، اخذ پذیرش در رشته مورد علاقه از یکی از دانشگاه های دولتی یا خصوصی است. افرادی که می خواهند وارد دانشگاه های دولتی این کشور شوند، باید مدرک آزمون YOS که برای تعیین سطح زبان ترکی آنهاست ارائه دهند. همچنین دانشجویان علاقه مند به تحصیل به زبان انگلیسی نیاز به مدرک قبولی SAT دارند. در صورتی که دانشجویان رزومه قوی داشته باشند، امکان بهره مندی از بورسیه های تحصیلی برای آن ها فراهم است. این بورسیه ها می توانند تمام یا بخشی از هزینه های دانشگاه و زندگی در ترکیه را تامین کنند. توصیه ما این است که اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در ترکیه مشغول به کار شوید، زبان ترکی خود را قوی کنید و از دانشگاه های دولتی که برنامه های آموزشی خود را به زبان ترکی برگزار می کنند پذیرش بگیرید.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی:

تحصیل در ترکیه برای مهاجرت به ترکیه بطور کلی 4 سال بوده و بسته به رشته ای که انتخاب می کنید، این زمان می تواند افزایش داشته باشد. برای دریافت اقامت از این راه ابتدا باید توجه کنید، که قبلا اقامتی در این کشور نداشته باشید. و سپس در آزمون ورودی دانشگاه های آن شرکت کنید.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد:

اگر مهاجرت به ترکیه را از راه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دنبال می کنید باید به ظرفیت دانشگاه ها توجه داشته باشید. هر دانشگاهی بنا به شرایط خود امکان برگزاری آزمون و پذیرش را صورت می دهد. این مقطع به طور کلی به مدت 2 سال طول می کشد.

تحصیل در ترکیه در مقطع دکتری:

تحصیل در ترکیه و در این مقطع بسته به رشته مورد نظر شما ممکن است تا 4 سال ادامه داشته باشد. ورود به دانشگاه های ترکیه نیز در این مقطع براساس آزمون های YOS و SAT که براساس زبان امتحانی متفاوتند برگزار می شود. عمده فعالیت های یک دانشجو در این مقطع نیز مربوط به مطالعات و پژوهش های انجام شده است. در صورت وجود سوال بیشتر می توانید با کارشناسان موسسه اپلای من تماس برقرار کنید.


بورسیه تحصیلی در ترکیه

همانطور که اشاره شد بورسیه تحصیلی جز مواردی است که دانشگاه های کشور ترکیه برای شما فراهم می کنند. اگر دانشجوی ممتازی هستید، که می خواهید مهاجرت به ترکیه و اشتغال به تحصیل در مقاطع بالاتر در این کشور را تجربه کنید؛ باید بدانید که دریافت این بورسیه برگشت ناپذیر است. شما با دریافت بورسیه از دانشگاه های این کشور می توانید به راحتی اقامت رایگان و مناسب در خوابگاه های دانشجویی داشته باشید. همچنین هزینه های مربوط به بیمه عمومی و ایاب و ذهاب شما پرداخت می شود. بورسیه تحصیلی ارائه شده در این کشور در یک بررسی کلی عبارتند از :

  • بورسیه تحصیلی دانشگاه عبدالله گل: برای دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند. شما پس از دریافت این بورسیه تحصیلی می توانید؛ در رشته های مختلفی همچون : مهندسی، معماری، ژنتیک و .. مشغول شوید. برای دریافت این بورس باید مدرک تافل و انگیزه نامه مناسب، نیز داشته باشید.
  • بورسیه تحصیلی داوطلبان شایسته: این بورس براساس ممتاز بودن و درخشان بودن نمرات فرد، به وی تعلق می گیرد. اگر رزومه قوی و مناسبی دارید؛ پیشنهاد ما به شما درخواست این بورس است.

مهاجرت به ترکیه از راه کار در این کشور

مهاجرت به ترکیه از طریق کار در این کشور برای افرادی که به زبان ترکی استانبولی مسلط نیستند می تواند کمی مشکل باشد. به این جهت که مردم ترکیه معمولا به این زبان صحبت می کنند و بنابراین موقعیت شغلی برای افرادی که صحبت کردن با زبان ترکی را بلد باشند بیشتر است. البته شرکت های بین المللی در ترکیه فعالیت دارند اما نیروی کار مورد نیاز آن ها بسیار محدود است. روند استخدام یک فرد خارجی در ترکیه به این صورت می باشد که او باید از طرف یک کارفرمای ترکیه ای پیشنهاد شغلی داشته باشد. کارفرما مشخصات و مدارک فرد را برای وزارت کار و رفاه اجتماعی ارسال می کند و آنها مجوز کار را برای فرد خارجی صادر می نمایند. همزمان با صدور مجوز کار، اجازه اقامت یکساله در ترکیه به شخص داده می شود که در صورت تمدید قرارداد کاری، قابلیت تمدید دارد.

همچنین دانشجویانی که برای تحصیل به ترکیه مهاجرت کرده اند در صورتی که مجوز کار داشته باشند، می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار شوند. البته به علت نرخ بیکاری ۱۱ درصدی ترکیه، معمولا دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه کار ندارند، اما دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می کنند تحت شرایط خاصی مجاز به انجام کار پاره وقت هستند.


مهاجرت به ترکیه از طریق ویزای سرمایه گذاری

بجز خرید ملک، روش های سرمایه گذاری دیگری برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد. افراد با داشتن حداقل پانصد هزار دلار می توانند سهام شرکت های بورسی ترکیه را بخرند و یا در یکی از بانک های این کشور سپرده گذاری کنند و به مدت سه سال آن را نگه دارند. پس از گذشت این مدت شخص سرمایه گذار اجازه دارد درخواست اقامت دائم ترکیه دهد و بعد از آن برای تابعیت این کشور اقدام کند. همچنین امکان فروش سهام و برداشت سپرده پس از این سه سال وجود خواهد داشت.

مهاجرت به ترکیه از راه سرمایه گذاری نیز امکان پذیر است. همانطور که اشاره شد ثبت شرکت یکی از جمله راه هایی است که می توانید برای این کار انتخاب کنید. اگر قصد ثبت شرکت را نیز داشته باشید باید به مدت 5 سال طوری به فعالیت جدی و حرفه‌ای خود در کنار کارمندانی که از افراد بومی این کشور استخدام می کنید ادامه دهید؛ که بتوانید اقامت دائم را اخذ کنید.

مهاجرت به ترکیه

اگر برنامه ریزی قوی اقتصادی دارید و مطمئن هستید که این برنامه توسط اداره کار این کشور به تایید می رسد، بهتر است از این طریق مهاجرت به ترکیه را انتخاب کنید. البته در صورت وجود سوالات بیشتر در همین زمینه می توانید با مشاوران موسسه اپلای من تماس حاصل نمایید.

کشور ترکیه به دلیل توریستی بودن می تواند از این نظر مفید باشد. اگر می‌خواهید در صنعتی مربوط به همین مسئله سرمایه گذاری کنید باید بدانید که مسیر درستی را پیش گرفته اید. مهاجرت به ترکیه از راه سرمایه گذاری به دلیل توجه کشور های اروپایی به علاوه آسیایی می تواند نقطه قوت آن باشد.

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در ترکیه، ثبت شرکت است. به دلیل اهمیتی که دولت ترکیه برای اشتغالزایی قائل است، هر یک از اتباع خارجی که بتوانند در ترکیه شرکت تاسیس کنند و ۵ شهروند ترکیه ای را استخدام نمایند، اقامت این کشور را بدست می آورند. موسس شرکت موظف است، نیروی کار خود را بیمه کند و مالیات بر درآمد خود را به دولت بپردازد.


مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

شاید این روش را در بیشتر تبلیغاتی اینترنتی و تلویزیونی دیده باشید. این مسئله به دلیل شایع بودن این انتخاب قوت بیشتری گرفته است. شما می توانید بر اساس قانون متقابلیت ملک مورد نظر خود را خریداری کرده، و هزینه‌ی کمتری را نسبت به روش های دیگر ذکر شده بپردازید.

چرا که خرید ملک با یک پرداخت کلی به اتمام می رسد؛ و با این حال، سود خرید شما از این کشور افزایش خواهد داشت. توجه داشته باشید که در این رابطه کلیه دقت های لازم را بخرج داده و با مشاوران رسمی در این زمینه مشورت کنید. مشاوران موسسه اپلای من یکی از جمله بهترین و قوی ترین کادر مشاوره امور مهاجرت به ترکیه و سایر کشور ها را در اختیار دارند.


مهاجرت به ترکیه از راه ازدواج

افراد می توانند از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه ای اقامت و تابعیت این کشور را بدست آورند. البته مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج قوانین و قواعد مخصوص به خود را دارد و شخص متقاضی باید نسبت به فراهم کردن شرایط آن اقدام نماید. هنگامی که فرد با یک شهروند ترکیه ای ازدواج می کند، در ابتدا مجوز اقامت ۳ تا ۵ ساله به او داده می شود. در این مدت این زوج باید در کنار هم زندگی کنند و ثابت نمایند که ازدواج آن ها صوری نیست و به خاطر عشق و علاقه به یکدیگر بوده است. همچنین اثبات تمکن مالی از دیگر شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج می باشد. اداره مهاجرت با بررسی وضعیت فرد خارجی و گذشت ۳ تا ۵ سال از زمان ازدواج، مجوز اقامت دائم را برای او صادر می کند. اگر برای اداره مهاجرت محرز شود که ازدواج صوری و هدف از آن اخذ اقامت ترکیه بوده است، زوجین مجرم شناخته شده و ممکن است با جزای نقدی یا زندان روبرو گردند.

مهاجرت به ترکیه

ازدواج با یک فرد مستقر در کشور ترکیه نیز یکی از راه های مهاجرت به ترکیه می باشد. توجه داشته باشید که مهاجرت در این روش باید کاملا قانونی و با توجه به هدف ازدواج واقعی صورت گیرد. در صورت انجام این روش شما می توانید اقامتی از 3 تا 5 سال دریافت کنید و بعد از آن در صدد اخذ پاسپورت این کشور آماده شوید.


هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

اگر قصد مهاجرت به هریک از روش های ذکر شده در ترکیه را دارید باید بدانید که هزینه زندگی در این کشور به چه میزان است. اگر هدف مهاجرت به ترکیه از جانب شما تحصیلی باشد، ملزم به پرداخت حدودا 250 دلار برای هزینه مربوط به شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی هستید.

شهریه مربوط به مقطع ارشد و دکترا نیز تا 1000 دلار در زبان انگلیسی و 200 دلار برای افراد ترکی است. اگر در خوابگاه های دولتی این کشور اقامت داشته باشید؛ هزینه های مربوط به اجاره بها شما کاهش خواهد داشت. هزینه زندگی شخصی در ترکیه نیز بسته به سبک زندگی فرد نیز متفاوت است. اما بطور کلی 14 درصد بیشتر از زندگی کردن در ایران خرج می برد. این هزینه تا 1500-2000 لیر ترکیه باید بپردازید. در صورت هرگونه راهنمایی های بیشتر در این رابطه نیز می توانید با موسسه اپلای من مشاوره های خود را انجام دهید.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

آزمون SAT

آزمون YOS

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید