مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

Applyman

ایتالیا از دیرباز به عنوان یکی از مقاصد اصلی متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شناخته میشود و مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل همیشه از گزینه های محبوب متقاضیان بوده. این محبوبیت علت های زیادی از جمله سطح بالای کیفیت تحصیل، برابری استانداردهای آموزشی در سطح اتحادیه، امکانات پژوهشی مطلوب، تاریخ و تمدن بینظیر ایتالیا، رفاه اجتماعی مطلوب، هزینه های پایین تحصیل و زندگی و بورسیه های تحصیلی دارد. همه این ویژه‌گی ها مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل را جزو گزینه های اول برای انتخاب در میان گزینه های مهاجرت تحصیلی قرار داده است.

متقاضیانی که قصد اخذ اقامت یکی از کشورهای اروپایی را دارند و ملزومات مورد نیاز برای این امر را در اختیار ندارند نیز میتوانند از گزینه تحصیل در ایتالیا و شرایط آسان آن به عنوان سکوی پرشی برای رسیدن به کشور مورد نظر خود استفاده کنند و پس از اتمام تحصیل با یافتن شغل در هر یک از کشوهای اتحادیه اروپا به اقامت کشور مورد نظر خود برسند.

در ادامه این مقاله به بررسی مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و نظام تحصیلات عالی در ایتالیا خواهیم پرداخت و مواردی از جمله هزینه ها و شرایط مورد نیاز آن را توضیح خواهیم داد. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه فراوان در زمینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا آماده کمک به شما عزیزان در این امر خواهند بود.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

مهاجرت به ایتالیا در مقطع کارشناسی

مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا 3 الی 4 سال به طول می انجامد. در این مقطع طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی ارائه میشوند اما تمرکز سیستم آموزشی در این مقطع بیشتر به رشته های هنر، طراحی، معماری و علوم کاربردی است و این رشته ها در ایتالیا از کیفت بالایی برخوردار هستند. تمام رشته ها در این مقطع به زبان ایتالیایی ارائه میشوند اما در برخی رشته ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. همچنین در این مقطع امکان دریافت بورسیه برای ایرانیان وجود دارد و متقاضی میتواند از بورسیه استانی ایتالیا DSU بهره مند شود.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی مستلزم داشتن مدرک B2 زبان ایتالیایی و در برخی رشته ها نمره آیلتس6 میباشد. آزمون های مورد تاییید کشور ایتالیا برای زبان ایتالیایی شامل: CILS ، CELI و برای زبان انگلیسی شامل: TOEFL، TOEIC، IELTS مشوند.

مدارکی از قبیل: رزومه تحصیلی و کاری به فرم اروپایی، انگیزه نامه، ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی به همراه ریز نمرات و مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی مورد نیاز است.


مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا 2 سال به طول می انجامد و مانند مقطع کارشناسی طیف نسبتا گسترده ای از رشته ها را شامل میشود. در این مقطع و در تمامی رشته ها امکان تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی وجود دارد و شرط مدرک زبان نیز B2 ایتالیایی و یا 6.5_7 آیلتس زبان انگلیسی میباشد. طبیعی است به جهت محدود بودن ظرفیت رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه میشوند، اخذ پذیرش در این رشته ها رقابتی تر باشد و برای بالاتر بردن شانس اخذ پذیرش از دانشگاه های ممتاز، بهتر است تا سطح زبان انگلیسی متقاضی بالاتر از 6.5 باشد. همچنین امکان دریافت بورسه در این مقطع نیز فراهم است.

همانطور که اشاره شد مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رقابتی بودن مستلزم باشتن نمرات نسبتا خوب است. معدل نسبتا بالای مقطع کارشناسی و داشتن مقالات و رزومه مطلوب در کنار نمره زبان در بالا بردن شانس شما کمک بسزایی میکند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مستلزم داشتن مدارکی چون: رزومه، انگیزه نامه (sop)، اصل و ترجمه مدرک به همراه ریزنمرات مقطع کارشناسی، لیست دروس گذرانده شده، مدرک زبان و توصیه نامه از اساتید میباشد.


دکتری در ایتالیا

مقطع دکترا در دانشگاه های ایتالیا معمولا تا 3 سال به طول می‌انجامد و دانشجو در پایان دوره باید تز خود را ارائه دهد و همچنین از آن دفاع کند. دانشگاه های ایتالیا معمولا برای اهدای پذیرش در مقطع دکترا براساس معیارها و نیازهای خود پوزیشن هایی را به متقاضیان ارائه میده و دانشجو میبایست در میان آنها و بر اساس علاقه و مدارک خود درخواست ثبت کند. گفتنی است این پوزیشن ها معمولا از کمک هزینه مالی خاصی نیز بهره مند هستند. علاوه بر این دانشجویان در مقطع دکترا علاوه بر بهره مندی از امکانات پژوهشی با سطح بالا، میتوانند ماهانه مبلغی حدود 1000 یورو به عنوان کمک هزینه دریافت کنند و در حالت کلی سقف کمک هزینه در مقطع دکترا تحت شرایط خاصی تا ۱۸۰۰۰ یورو نیز میباشد.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع درکترا نیاز به مدارکی از جمله: رزومه، انگیزه نامه، طرح تحقیقاتی یا همان پروپزال، ترجمه مدارک و ریزنمرات تمامی مقاطع دانشگاهی، توصیه نامه از اساتید، مدرک زبان، مقالات علمی و GRE دارد و گفتنی است متقاضیان برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا، پس از ارائه مدارک فوق باید در یک مصاحبه از طریق اسکایپ نیز شرکت کنند.

داشتن پابلیکیشن رکورد مناسب و مقالات معتبر در مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در مقطع دکترا و جلب نظر اساتید و به طبع آن دریافت کمک هزینه تحصیلی مناسب تاثیر غیر قابل انکاری دارد.


بورسیه های تحصیلی ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل با بورسه های نسبتا متنوعی مخصوصا برای ایرانیان همراه خواهد بود. از جمله این بورسیه ها میتوان به بورسیه استانی ایتالیا DSU اشاره کرد. متقاضیان با ارائه مدارکی میتوانند از سالیانه 5200 یورو کمک هزینه استانی بهره مند شوند که با این مبلغ این امکان را دارند که هزینه ها و شهیه تحصیلی خود را پوشش دهند. همچنین در مقطع دکترا نیز این بورسیه با مبالغ متفاوتی در دسترس خواهد بود.

انواع بورسیه های تحصیلی ایتالیا:

  • بورس برنزی: این بورسیه علاوه بر شهریه دانشگاه، مبلغ 10.000 یورو نیز به دانشجویان ارائه میدهد.
  • بورس نقره ای: که تمام مبلغ شهریه دانشگاه را تامین میکند.
  • بورس طلایی: این بورسیه نیز علاوه بر شهریه دانشگاه، مبلغ 5.000 یورو نیز به دانشجویان ارائه میدهد.

مزایای مهاجرت به ایتالیا

  • هزبنه پایین و حتی رایگان تحصیل
  • امکان دریافت بورسیه های مختلف
  • آسان بودن اخذ پذیرش به نسبت سایر کشورهای اتحادیه اروپا
  • رتبه بندی های خوب دانشگاه های ایتالیا در فهرست رتبه بندی جهانی QS
  • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
  • همه دانشگاه های دولتی ایتالیا مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند

پزشکی در ایتالیا

اگر قصد مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در رشته های پزشکی را دارید دانستن چند نکته بسیار بااهمیت است. دانشگاه های پزشکی ایتالیا جزو برترین دانشگاه های پزشکی جهان به شمار میروند و سطح کیفیت آموزش در این دانشگاه ها بسبیار مطلوب است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا علاوه بر داشتن مدارک مورد نیاز باید در آزمون پزشکی ایتالیا یا IMAT شرکت کنید و برای رشته های پرستاری باید در آزمون های ورودی که دانشگاه ها برگزار میکنند شرکت به عمل بیاورید.مطالب مرتبط با مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل جهت مطالعه بیشتر:

رشته های دانشگاه پلی تکنیک میلان

زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

راهنمای مهاجرت به ایتالیا

کاری در ایتالیادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید