ایتالیا

راهنمای مهاجرت به ایتالیا

ایتالیا جزو کشور های توسعه یافته است و عضو گروه جی هشت است.این گروه از کشور های توسعه یافته و پیشرفته تشکیل شده است.این کشور پنجمین کشور پر جمعیت اروپا است و آب و هوای معتدل فصلی دارد.دو کشور مستقل کوچک واتیکان و سان مارینو در خاک ایتالیا قرار دارند.ایتالیا دارای تاریخ بسیار غنی و پر باری است و آثار تاریخی زیادی دارد.صنعت توریسم و گردشگری یکی از پایه های اساسی این کشور است. در ادامه با راه های مهاجرت به ایتالیا و تحصیل در کشور زیبای ایتالیا بیشتر آشنا می شویم.

اطلاعات بیشتر

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

جمهوری ایتالیا کشوری است در جنوب قاره اروپا که از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی تشکیل شده است.پایتخت ایتالیا شهر تاریخی رم است و زبان رسمی آن ایتالیایی است.جمعیت این کشور حدود 60.600.000 نفر است که 3/94 آنها مسیحی اند.ایتالیا جزو کشور های اتحادیه اروپا است و واحد پول آن یورو است. مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی امکانپذیر است و همچنین امکان تحصیل در این کشور با اخذ بورسیه تحصیلی برای کلیه دانشجویان بین المللی مهیا می باشد.

ایتالیا جزو کشور های توسعه یافته است و عضو گروه جی هشت است.این گروه از کشور های توسعه یافته و پیشرفته تشکیل شده است.این کشور پنجمین کشور پر جمعیت اروپا است و آب و هوای معتدل فصلی دارد.دو کشور مستقل کوچک واتیکان و سان مارینو در خاک ایتالیا قرار دارند.ایتالیا دارای تاریخ بسیار غنی و پر باری است و آثار تاریخی زیادی دارد.صنعت توریسم و گردشگری یکی از پایه های اساسی این کشور است.

ایتالیا دارای نظام سرمایه داری بوده و از اعضای مهم این نظام است.این کشور دارای اقتصادی پیشرفته است. از مهم ترین صنایع این کشور میتوان به ماشین آلات ، فلزکاری ، صنایع شیمیایی ،وسایل نقلیه ، البسه و منسوجات ، خوراکی و مواد غذایی ، هواپیما سازی ، کشتی سازی، پتروشیمی ، الکتریکی ، اتمی و جنگ افزار و انرژی های پاک اشاره کرد.همچنین کشاورزی و دامداری نیز در این کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار است.فستیوال های زیادی در زمینه های هنری، مد ، تاریخ و دیگر موضوعات در این کشور برگزار میشود.


مهاجرت به ایتالیا از راه تحصیل

برای تحصیل باید بدانید که می توانید به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی در تمامی مقاطع برای تحصیل در این کشور اقدام کنید. و در تمام مقاطع نیز می توانید برای گرفتن بورس تحصیلی نیز اقدام کنید.برای تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس ۶ و تافل ۷۸ را دارا باشید. پس از ورود به عنوان دانشجو و برای تحصیل نیز می توانید برای ویزای همراه خود اقدام کنید. بعد از به پایان رساندن تحصیل می توانید به مدت یک سال در این کشور برای جست و جوی شغل اقامت داشته باشید. و همچنین بعد از اتمام تحصیل می توانید برای اخذ ویزای کار اقدام کنید. شما در طی تحصیل امکان سفر به تمام کشورهای شنگن را دارید.

مهاجرت به ایتالیا

در ایتالیا حدود 90 دانشگاه وجود دارد که اکثر این دانشگاه دولتی می باشند بسیاری از دانشگاه های ایتالیا در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان حضور دارند.برای تحصیل می توانید به زبان ایتالیایی و یا انگلیسی تحصیل کنید. اگر بخواهید به زبان ایتالیایی در ایتالیا تحصیل کنید ابتدا باید برای گرفتن ویزای ایتالیا در آزمون Esterni  شرکت کرده و نمره قبولی در این آزمون را بگیرید به این صورت که ابتدا دوره های آموزش زبان ایتالیایی را می گذرانید و سپس برای شرکت در این آزمون که بهمن ماه هر سال در مدرسه ایتالیایی “پیترو دلا واله”  برگزار می شود اقدام می کنید.

شایان ذکر است که برای قبولی در این آزمون دانشجو با خواندن کتاب 1 و 2 Espresso باید حداقل نمره 160 از 200 نمره را بتواند کسب کند و پس از قبولی در آزمون برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام نماید. اما قبول شدن در آزمون و گرفتن این مدرک صرفا برای دریافت ویزای ایتالیا می باشد و دانشجو برای پذیرفته شدن و تحصیل درایتالیا و دانشگاه های این کشور باید به مانند هر دانشگاه دیگر مدارک مورد نیاز دانشگاه مربوطه را تهیه کند.

برای آگاهی از راه های تحصیل در ایتالیا این مطلب را بخوانید.


مهاجرت به ایتالیا از راه کار

کشور های اتحادیه اروپا در مورد قوانین مهاجرتی در بسیاری از موارد مشابه عمل میکنند. ایتالیا نیز از این قانون مستثنی نیست و افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند به غیر از برخی موارد استثنائی باید بر اساس قوانین اتحادیه اروپا عمل کنند.

مهاجرت به ایتالیا

طبق این قانون متقاضیان برای دریافت ویزای کاری ایتالیا باید پیشنهاد کاری از کارفرمای معتبر داشته باشند. کارفرما باید ابتدا عنوان شغلی مورد نظر را به مدت 3 ماه در ایتالیا و سپس 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند. در صورتی که پس از گذشت این مدت متقاضی ای برای شغل پیدا نشد میتواند از نیروهای کشور های ثالث استفاده کند.

ویزای کاری ایتالیا برای بسیاری از مشاغل از طریق سیستم سهمیه بندی صادر میشود. در این سیستم متقاضیان باید از معیار های مورد نیاز برای دریافت سهمیه برخوردار باشند و سهمیه شغلی اش خالی باشد.اما در مورد مشاغلی که با کمبود نیروی کار مواجه اند وضعیت متفاوت است و برای اشتغال در آن ها نیازی به دریافت سهمیه نیست.

لازم به ذکر است مهاجران ساکن در ایتالیا پس از گذشت 4 سال از تاریخ اقامت و پرداخت مالیات و حق بیمه میتوانند برای دریافت اقامت دائم ایتالیا درخواست بدهند.

برای مطالب بیشتر در زمینه کار در ایتالیا اینجا کلیک کنید.


مشاغل مورد نیاز در ایتالیا

برای مهاجرت کاری به هر کشوری باید از مشاغل مورد نیاز آن کشور اطلاع داشته باشید تا بتوانید شرایط را برای مهارت خود بسنجید. ایتالیا با اینکه شرایط کاری مناسبی ندارد اما در برخی حوزه های کاری مانند کامپیوتر و الکترونیک ، آموزش و پرورش ، مکانیک و تکنولوژی و ریاضی کمبود نیروی کاری دارد. مشاغلی که در سال 2019 نیاز به نیروی کار دارند:

 • معمار حرفه ای
 • مهندس IT
 • انیمیشن ساز
 • مهندس فرآیند
 • متخصص شبکه
 • مددکار
 • مدیر عملیات
 • مدیر فروش
 • سونوگراف بالینی
 • فروشنده خدمات اجرایی

با بررسی هزینه های زندگی در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشور های اروپایی می توان، متوجه پایین بودن آن شد. هزینه زندگی در این کشور بسته به شهر و سبک زندگی شما متغیر است. اگر دانشجو باشید با حداقل 300 یورو نیز می توانید امورات خود را بگذرانید. باید توجه داشته باشید که عمده هزینه زندگی شما مربوط به اجاره بها مسکن می باشد. این میزان 200 تا 500 یورو محاسبه شده است.

در صورت نیاز به مشاوره و مطرح نمودن سوالات خود در رابطه با مهاجرت به ایتالیا ، تحصیل و زندگی در این کشور با گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار کنید.

شرایط اولیه درخواست ویزای کاری ایتالیا

در اولین مرحله باید بدانید که برای کار و زندگی در ایتالیا به دانستن زبان ایتالیایی نیازمندید و باید بتوانید به این زبان صحبت کنید. در صورتی که بخواهید در شغل های بین المللی و گردشگری مشغول به کار شوید باید به غیر از زبان ایتالیایی زبان انگلیسی نیز آموخته باشید. برای کار در ایتالیا باید بالای 18 سال داشته باشید همچنین برای کار در مشاغل فنی بهتر است از ابتدا در دوره های فنی و حرفه ای شرکت کنید.حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای اکثر شغل ها در ایتالیا لیسانس است که باید مورد تایید دولت این کشور باشد.

مدارک مورد نیاز
 1. دعوت نامه کار
 2. پاسپورت با اعتبار کافی
 3. عکس پاسپورتی
 4. آخرین مدرک تحصیلی
 5. گواهی عدم سوء پیشینه
 6. پرینت حساب جهت اثبات تمکن مالی به میزان 10.000 یورو
 7. گواهی ازدواج در صورت تأهل
 8. گواهی پزشکی
 9. رزومه کاری دقیق
 10. تکمیل فرم های مربوط
 11. اثبات محل اقامت در ایتالیا
 12. ارائه مدرک زبان در صورت وجود
 13. واریز هزینه ها


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

اقامت تحصیلی ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا

تحصیل پزشکی در ایتالیا

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید