هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟ (آپدیت۲۰۲۲)

Applyman

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا همواره جزو موضوعات مهمیست که متقاضیان می‌بایست پیش از اقدام نسبت به آن آگاهی پیدا نمایند. از سالیان اخیر تا به امروز موضوع تحصیل در ایتالیا همواره در میان متقاضیان مطرح بوده و بسیاری از افراد مخصوصا ایرانیان مهاجرت تحصیلی به این کشور افسانه‌ای را جزو گزینه‌های اصلی خود قرار داده‌اند. جالب است بدانید ایتالیا جزو 8 کشور ثروتمند جهان و بولونیا قدیمی‌ترین دانشگاه جهان نیز در این کشور واقع شده است. همچنین عده‌ای اعتقاد دارند کلمه‌ی دانشگاه نیز ریشه در ایتالیا دارد که این امر نشان‌ دهنده‌ی قدمت آموزش در ایتالیا می‌باشد.              

مهاجرت تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا شرایطی را فراهم می‌نماید تا متقاضیان علاوه بر آموزش با استانداردهای بالا از غذاهای دلچسب با طعم بی‌نظیر تا قهوه‌های خوش عطر و بو، دیدن مناظر تاریخی و چشم نواز نیز بهره‌مند شوند. اما علاوه بر موارد عنوان شده شاید مهم‌ترین نکته‌ای که مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را به گزینه‌ای تبدیل نموده را بتوان مربوط به بورسیه استانی و مناسب بودن هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا دانست. بورسیه استانی در دانشگاه‌های دولتی این کشور با فراهم نمودن تحصیل رایگان و تامین 70% از هزینه‌های زندگی متقاضیان کشورهای جهان سوم، شرایط ایده‌آلی را برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است.

بیش از 90  دانشگاه‌ دولتی و خصوصی در این کشور وجود دارند که هر ساله پذیرای متقاضیان بین‌المللی فراوانی ‌می‌باشند و امکان تحصیل به زبان انگلیسی و ایتالیایی را فراهم نموده‌اند. هزینه‌ی زندگی در این کشور نیز همانند تحصیل بسیار مقرون به صرفه بوده و تنها در شهرهای میلان، رم، بولونیا هزینه‌ها مقداری بالا می‌باشد. از این رو دانشجویان زیادی هر ساله متقاضی ورود به دانشگاه‌های دولتی این کشور می‌باشند. سطح کیفی مراکز آموزشی، اعتبار مدارک تحصیلی، اجازه‌ی کار حین تحصیل، اخذ اقامت دائم  پس از تحصیل و … از مهم‌ترین مزایای تحصیل در کشور چکمه‌ای به شمار می‌رود.

اگر شما متقاضیان گرامی نیز قصد مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید زیرا که ما در این مقاله قصد داریم تا به شرایط و هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا پرداخته شما متقاضیان گرامی با آگاهی کامل از شهریه‌ها در مسیر مهاجرت به این کشور گام برداشته و به رویای خود تحقق ببخشید.


شرایط و هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

همان طور که عنوان شد ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپا با فراهم نمودن شرایط مناسب، مراکز آموزشی استاندارد و از همه مهم‌تر اعطا بورسیه‌‍‌های متنوع مخصوصا بورسیه استانی موقعیتی را مهیا نموده تا افراد امکان تحصیل در این کشور را داشته باشند. در سال 1999 فرآیند بولونیا به عنوان سیستم آموزشی در سراسر اروپا گسترش یافت که تا به امروز به عنوان سیستم آموزش عالی در اروپا به شمار می‌رود که این موضوع گواه بر قدمت آموزش در ایتالیا می‌باشد. اما اگر بخواهیم در ارتباط با هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا صحبت کنیم لازم به ذکر است که استفاده یا عدم استفاده از بورسیه استانی (DSU) نقش مهمی در افزایش یا کاهش هزینه‌های تحصیل در این کشور خواهد داشت. بورسیه استانی با توجه به شرایط مالی دانشجویان به آنها تعلق می‌گیرد. بنابراین مواردی چون سوابق تحصیلی درخشان، معدل بالا و …. در اعطا بورسیه‌ی (DSU) به متقاضیان نقش نخواهد داشت. البته به طور کلی هزینه‌ی تحصیل در ایتالیا چندان بالا نبوده و نسبت به سایر کشورهای اروپایی و یا حتی انگلیسی زبان بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. البته هزینه‌ی تحصیل در مراکز دولتی یا خصوصی با هم متفاوت بوده که ما در جدول زیر نگاهی اجمالی به هزینه‌ی تحصیل در 10 دانشگاه‌ برتر ایتالیا خواهیم داشت.

مرکز آموزشیشهریه سالانه
Ca’ Foscari University of Venice3700 یورو
IULM Milan3500 الی 9800 یورو
Politecnico di Milano3700 یورو
Sapienza University of Rome500 الی 1000 یورو 
Università Cattolica del Sacro Cuore16000 یورو 
University of Bologna3000 یورو
University of Genova3000 یورو 
University of Milan900 یورو
University of Padua3000 یورو
University of Pavia4.800 یورو

هزینه‌ی تحصیل در ایتالیا جهت مقاطع مختلف

کارشناسی :

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی می‌بایست پس از اخذ مدرک دیپلم جهت ورود به مقطع کارشناسی اقدام نمایند. تحصیل کارشناسی در ایتالیا بین 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد و دانشجویان جهت تحصیل در این مقطع ملزم به ارائه مواردی همچون مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی، مدرک زبان آیلتس 6 یا 6.5 می‌باشند. البته دانشجویان این امکان را دارند تا با بدون مدرک زبان نسبت به اخذ پذیرش مشروط اقدام نموده و سپس هنگام دریافت ویزا مدرک زبان را ارائه نمایند. لازم به ذکر است دانشجویان در این مقطع مجوز 10 ساعت کار در هفته را خواهند داشت. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا مقطع کارشناسی سالیانه مابین 1200 تا 3200 یورو بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت می‌باشد.

کارشناسی ارشد :

مقطع کارشناسی ارشد نیز همچون مقطع لیسانس به زبان‌های ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر بوده و حدود 2 سال به طول می‌انجامد. از ملزومات تحصیل در این مقطع می‌توان به مدارک تحصلی مقاطع پیشین به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ی رسمی، مدرک آیلتس 6.5 اشاره نمود. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا مقطع کارشناسی ارشد سالانه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی سالانه مابین 400 الی 500 یورو هزینه در پی خواهد داشت. لازم به ذکر است متقاضیان در این مقطع امکان 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را خواهند داشت و از این طریق می‌توانند بخشی از هزینه‌های دانشجویی را تامین نمانید.

دکترا :

دوره‌ی دکترا به طور کلی مربوط به انجام پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی می‌پردازد. تحصیل دکترا در ایتالیا شامل طرفداران بیشماری بوده و با توجه به امکانات آموزشی گسترده و اعطا کمک هزینه مقصد مناسبی جهت متقاضیان بین‌المللی می‌باشد. از ملزومات تحصیل در این مقطع می‌توان به مدارک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ی رسمی، مقالات معتبر علمی، مدرک زبان اشاره نمود. هزینه‌ی تحصیل در این مقطع حدود 2 الی 5 سال به طول می‌انجامد. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا مقطع دکترا سالانه مابین 850 تا 1000 یورو می‌باشد.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع مختلف
هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع مختلف

بورسیه تحصیل در ایتالیا

هر زمان که صحبت از بورسیه ایتالیا می‌شود اولین چیزی که در ذهن ما نقش می‌بندد بورسیه‌ی استانی ایتالیا می‌باشد. همان طور که پیش‌تر عنوان شد کمک هزینه‌ای که تحت عنوان بورسیه‌ی استانی (DSU) به متقاضیان اعطا می‌شود ضمن رایگان نمودن تحصیل رایگان، حدود 70% هزینه‌های زندگی متقاضیان را نیز پوشش خواهد داد. دریافت این بورسیه به کشورهای جهان سوم و با توجه به شرایط مالی فرد متقاضی اعطا می‌شود. لازم به ذکر است جهت دریافت این بورسیه فرد می‌بایست حدود 200 یورو را جهت هزینه‌های اداری پرداخت نماید. ناگفته نماند با توجه به قرارداد 100 ساله، تنها 1 سال دیگر زمان جهت اعطا این بورسیه وجود دارد، بنابراین متقاضیانی که قصد دارند استفاده از این بورسیه را دارند می‌بایست هرچه سریع‌تر جهت دریافت بورسیهDSU  اقدام نمایند.

علاوه بر DSU هر دانشگاه نیز بورسیه‌هایی را جهت ارائه به متقاضیان در نظر گرفته‌اند که از مطر‌ح‌ترین آنها می‌توان به بورسیه‌ی دانشگاه پلی تکنیک میلان اشاره نمود. این کمک هزینه به دانشجویانی که قصد تحصیل در مقاطع تکمیلی را دارند با توجه به صلاحیت‌های علمی آنان اعطا می‌‌شود. از این رو دانشجویان پس از دریافت بورسیه نگرانی از بابت هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا نخواهند داشت.


هزینه‌ی زندگی دانشجویی در ایتالیا

هزینه‌ی زندگی در ایتالیا ارتباط مستقیمی با سبک زندگی متقاضیان دارد و می‌توان گفت شخص دانشجو نقش بسزایی در کاهش یا  افزایش هزینه‌ها خواهد داشت. هزینه‌ی زندگی دانشجویی همان طور که از نامش مشخص است در مایحتاج اولیه و ضروری یک دانشجو خلاصه می‌شود و به طور کلی دانشجویان می‌بایست حتی الامکان از برخی موارد اضافی خودداری نموده تا جهت تامین هزینه‌ها با چالشی مواجه نشوند.

البته شرایط در ایتالیا به گونه‌ای نیست که افراد با چالشی خاصی در خصوص هزینه‌های زندگی مواجه شوند و با انجام کار دانشجویی از پس این هزینه‌ها بر خواهند آمد. لازم به ذکر است طبق برآوردی که از دانشجویان بین‌المللی به عمل آمده هزینه‌ی زندگی یک دانشجو ماهانه مابین 700 تا 1000 یورو هزینه خواهد داشت. این هزینه شامل هزینه‌های زندگی، حمل و نقل، خوراک، پوشاک و …. می‌شود. در جدول زیر به اصلی‌ترین هزینه‌های زندگی دانشجویی خواهیم پرداخت.

وعده‌ی غذایی در یک رستوران متوسط برای یک نفر15 یورو
یک عدد ساندویچ مک دونالد8 یورو
کاپوچینو1.42 یورو
نوشابه پپسی (0.33 لیتر)2.15 یورو
آب معدنی ( 1.5 لیتر)0.70 یورو
شیر (1لیتر)1.14 یورو
قرص نان (500 گرمی)1.57 یورو
برنج (1 کیلوگرم)1.91 یورو
تخم مرغ (بسته 12 عددی)2.76 یورو
پنیر محلی (1 کیلوگرم)12.17 یورو
فیله‌ی مرغ (1 کیلوگرم)8.35 یورو
گوشت قرمز (1 کیلوگرم)14.62 یورو
سیب (1 کیلوگرم)1.82 یورو
پرتقال (1 کیلوگرم)1.77 یورو
موز (1 کیلوگرم)1.61 یورو
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)2.28 یورو
پیاز (1 کیلوگرم)1.30 یورو
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.34 یورو
حمل و نقل ماهانه35 یورو
اینترنت ماهانه28.69 یورو
باشگاه ورزشی ماهانه46.18 یورو
شلوار جین74.43 یورو
کفش ورزشی80.26 یورو
کفش رسمی105.52 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه700.78 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر ماهانه522.88 یورو
هزینه‌ی زندگی دانشجویی در آلمان
هزینه‌ی زندگی دانشجویی در آلمان

جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. با توجه به نکاتی که پیش‌تر عنوان شد می توان گفت که هزینه تحصیل در کشور ایتالیا برای متقاضیان با برخورداری از شرایط لازم در مراکز دولتی و با استفاده از بورسیه‌ی استانی رایگان بوده و دانشجویان کشورهای جهان سوم می‌توانند تا از این فرصت استثنایی استفاده نمایند.

همچنین در این مقاله علاوه بر هزینه‌های تحصیل در ایتالیا سعی کردیم که سایر هزینه‌ها از جمله زندگی دانشجویی را نیز مورد بررسی قرار داده و در جدولی به اصلی‌ترین مخارج زندگی فرد متقاضی اشاره نماییم. اگر شما عزیزان نیز متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا هستید و از هزینه های آن آگاهی ندارید می‌توانید با مشاورین و کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده تا نکات مربوط به هزینه تحصیل در کشور چکمه‌ها را دریافت نمایید. ما در گروه مهاجرتی اپلای من با بهره‌گیری از سوابق درخشان در حوزه‌ی مهاجرت از صفر تا صد پروسه مهاجرت به کشور ایتالیا در کنار شما عزیزان بوده و علاوه بر ارائه‌ی خدمات در داخل کشور، ضمن داشتن نمایندگی فعال در ایتالیا خدمات پس از ورود را نیز جهت رفاه حال شما عزیزان ارائه می‌نماییم.

مطالعه‌ی مقالات بیشتر در خصوص هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا :

تحصیل در ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید