۵ گزینه برتر جهت تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا کدامند؟(آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به هزینه های مقرون به صرفه و اختصاص  بورسیه‌های متنوع شرایط ایده‌آلیست که در اختیار متقاضیان بین‌المللی قرار گرفته است.

ایتالیا به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای جنوب غرب قاره اروپا جهت مهاجرت به شمار رفته و با توجه به شرایط آسانی که جهت ورود متقاضیان لحاظ نموده هر ساله افراد زیادی جهت تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا اقدام می نمایند. ایتالیا به عنوان زادگاه امپراطوری روم از فرهنگ بسیار غنی برخوردار بوده و از این رو طرفداران فراوانی دارد. معماری چشم‌نواز و بناهای تاریخی از دیگر مزایای این کشور می‌باشد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌نماید.

شاید مهم ترین نکته ای که تحصیل در ایتالیا را به گزینه‌ای پرطرفدار در بین متقاضیان تبدیل نموده است را بتوان بورسیه استانی این کشور دانست. با توجه به این بورسیه فرصت تحصیل رایگان و همچنین کمک هزینه‌های زندگی در اختیار متقاضیان کشورهای جهان سوم قرار می‌گیرد. در سال‌های 2021-2022 حدود 30 دانشگاه ایتالیا در رتبه‌بندی جهانی رتبه مناسبی را به خود اختصاص داده است. در این مطلب قصد داریم تا به معرفی 5 دانشگاه برتر کشور ایتالیا در رتبه بندی QS بپردازیم. اگر شما عزیزان نیز متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا هستید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در این خصوص را کسب نمایید.


شرایط و معرفی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

موسسات و مراکز آموزشی متفاوتی در شهرهای ایتالیا رشته‌های متفاوتی را به متقاضیان ارائه می‌نمایند. تحصیل در این مراکز به زبان انگلیسی و ایتالیایی به متقاضیان ارائه می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا همانند ایران در مقاطع کارشناسی (laurea)، کارشناسی ارشد (laurea magistrale) ، دکترا (dottorato di ricerca)  به دانشجویان ارائه می‌شود. مدارک تحصیلی و مدرک زبان از ملزومات ورود به دانشگاه‌های این کشور می‌باشد که در ادامه به طور مفصل به آن اشاره خواهیم نمود. از معروف‌ترین شهرهای دانشجویی ایتالیا نیز می‌توان به میلان، رم، پیزا، فلورانس، سیه‌نا و بولونیا اشاره نمود.  

1-دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)

دانشگاه دولتی پلی تکنیک میلان به عنوان برترین مرکز آموزشی ایتالیا در حوزه‌ی فنی سال 1863 توسط گروهی از کارآفرینان تاسیس شد. از شخصیت‌های برجسته‌‌ی این دانشگاه می‌توان به لوئیجی کرمونا، جولیو ناتا (برنده نوبل شیمی در سال 1963)، آلدو روسی، رنزو پیانو، جیو پانتی، آچیله کاستالیونی و…اشاره نمود. رشته‌های مربوط به حوزه‌‌ی معماری، مهندسی و طراحی در این دانشگاه به متقاضیان ارائه می‌شود. این مرکز در میان برترین مراکز آموزشی فنی و مهندسی در جهان به شمار رفته و هر ساله پذیرای متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا می‌باشد.

دانشکده‌ی معماری پلی تکنیک در جهان بسیار زبانزد بوده مقصد مناسبی جهت دانشجویان علاقه‌مند به شمار می‌رود. کسب جایگاه 143 در آخرین رتبه‌بندی جهانی نشان از کیفیت این دانشگاه در سطح بین‌الملل دارد. همچنین عضویت این دانشگاه IDEA (اتحاد استراتژیک در بین پنج فناوری برتر اروپا) که با هدف پرورش مهندسین آینده فعالیت می‌نمایند را می‌توان‌ یکی از عمده‌ترین مزایای این دانشگاه برشمرد. مدارک تحصیلی به همراه مدرک زبان آیلتس با نمره‌ی حداقل 6 از ملزومات تحصیل در پلی تکنیک میلان می‎‌باشد. هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه با توجه به رشته‌ی انتخابی سالانه حدود 3000 یورو می‌باشد که البته دانشجویانی که از تمکن مالی مناسبی برخوردار نباشند فرصت استفاده از بورسیه‌ی استانی ایتالیا را نیز خواهند داشت.

دانشگاه پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)

2-دانشگاه بولونیا (University of Bologna)

دانشگاه دولتی بولونیا که به اختصار UNIBO نیز نامیده می‌شود، سال 1088 در شهر بولونیا ایتالیا تاسیس شد. این مجموعه آموزشی به عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه جهان نیز به شمار می‌رود. این دانشگاه با 23 دانشکده فعالیت خود را آغاز نمود اما در ادامه با 11 دانشکده جامع رشته‌هایی در حوزه‌ی هنر و علوم انسانی، فیزیک، علوم مهندسی و فناوری، کامپیوتر، علوم اجتماعی، اقتصاد و تجارت، روانشناسی را به متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه نمود. دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه بولونیا علاوه بر مدارک تحصیلی معتبر ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 5.5 می‌باشند. هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه سالانه مابین 1000 تا 3000 یورو با توجه به رشته‌ی تحصیلی متغییر می‌باشد. البته دانشجویان ایرانی با استفاده از بورسیه‌ی استانی این امکان را خواهند داشت تا با هزینه‌ای ناچیز به تحصیل در دانشگاه بولونیا مشغول شوند. طبق آخرین رتبه‌بندی QS این دانشگاه جایگاه 166 را به خود اختصاص داده است که نشان از کیفیت این دانشگاه در سطح جهانی دارد.  

دانشگاه بولونیا (University of Bologna)
دانشگاه بولونیا (University of Bologna)

3-دانشگاه ساپینزا رم (Sapienza University of Rome)

دانشگاه ساپینزا به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی سال 1303 در شهر رم توسط پاپ بونیفیس تاسیس شد. این مجموعه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا به شمار رفته و همواره نقش مهمی در اعتلای فرهنگ ایتالیا ایفا نموده است. دانشکده ساپینزا شامل 11 دانشکده رشته‌های متنوعی شامل علوم مهندسی، معماری، اقتصاد، حقوق، ریاضیات، فیزیک، پزشکی و … را به متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه می نماید. ساپینزا در آخرین رتبه‌بندی QS جایگاه 171 را به خود اختصاص نموده است. مدارک تحصیلی معتبر و مدرک زبان با نمره حداقل آیلتس 6 و یا سطح B2 زبان ایتالیایی از ملزومات ورود به دانشگاه ساپینزا می‌باشد. شهریه‌ی تحصیل در این دانشگاه سالانه از 1000 تا 2900 یورو با توجه به رشته‌ی تحصیلی متغییر می‌باشد. فدریگا موگرینی، انریکو فرمی، چزاره بورجیا، برناردو برتولوجی را می‌توان از برجسته‌ترین مشاهیر دانشگاه ساپینزا برشمرد.

تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا-ساپینزا
تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا-ساپینزا

4-دانشگاه پادوا (University of Padua)

دانشگاه پادوا به عنوان یکی از برترین مراکز آموزشی ایتالیا سال 1222 میلای در شهر باستانی پادوا ایتالیا تاسیس شد. این مجموعه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین‌ها در ایتالیا و جهان به شمار می‌رود. هم‌اکنون بیش از 40.000 دانشجو از سراسر جهان مشغول تحصیل در پادوا می‌باشند. دانشگاه پادوا با بهره‌گیری از 8 دانشکده و 32 دپارتمان رشته‌های متنوعی در حوزه مهندسی، پزشکی، حقوق، روانشناسی، اقتصاد و علوم پایه را به متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه می‌نماید. پرورش افراد برجسته و استعدادهای درخشان پادوا را به اصلی‌ترین قطب در شمال شرق ایتالیا تبدیل نموده است. کسب رتبه 242 در آخرین رتبه‌بندی QS را می‌توان از سایر مزایای این دانشگاه برشمرد.

متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در پادوا می‌بایست مدارک تحصیلی معتبر و مدرک زبان معتبر ایتالیایی یا انگلیسی حداقل سطح B2 را جهت اخذ پذیرش به دانشگاه ارائه نمایند. شهریه‌ی سالانه تحصیل در این دانشگاه به طور میانگین حدود 25000 یورو جهت مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد. در مقطع دکترا دانشجویان تنها ملزم به پرداخت شهریه می‌باشند. البته ارائه بورسیه‌های متنوع شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان امکان تحصیل در ایتالیا با حداقل هزینه‌ها را داشته باشند. 

دانشگاه پادوا (University of Padua)
دانشگاه پادوا (University of Padua)

5-دانشگاه میلان (University of Milan)

دانشگاه میلان که به اختصار (UNIMI) نیز نامیده می‌شود سال 1924 در شهر میلان تاسیس شد. این مجموعه نخست با دو مجموعه در حوزه پزشکی و علوم انسانی فعالیت خود را آغاز نمود اما در سال 1960 با گسترده‌تر شدن مجموعه متقاضیان بیشتری فرصت تحصیل در این مجموعه را کسب نمودند. بنای تاریخی و در عین حال چشم نواز آن نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌نماید. بیش از 60.000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده که از این میان حدود 8000 نفر را متقاضیان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. دانشگاه میلان با بهره‌گیری از 9 دانشکده رشته‌های متنوعی را در حوزه‌های علوم انسانی، علوم ورزشی، حقوق، پزشکی و داروسازی به متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه می‌نماید. مدارک تحصیلی معتبر به همراه ارائه مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی از ملزومات ورود به این موسسه‌ی ارزشمند می‌باشد. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه میلان جهت هر ترم و با توجه به رشته‌ی تحصیلی مابین 500 تا 3900 یورو هزینه خواهد داشت. البته دانشجویانی که از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند این امکان را خواهند داشت تا از بورسیه‌ی استانی ایتالیا استفاده نمایند.

دانشگاه میلان (University of Milan)

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

 • فراهم نمودن امکان تحصیل رایگان و همچنین اختصاص کمک هزینه‌های زندگی به دانشجویان ایرانی
 • فرصت تحصیل در بهترین مراکز آموزشی اروپا
 • هزینه‌های پایین و مقرون به صرفه جهت زندگی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی 
 • امکان اشتغال به کار دانشجویی در حین تحصیل
 • امکان اخذ اقامت پس از تحصیل 
 • حضور ایتالیا در اتحادیه شنگن
 • کسب تجربیات بین‌المللی
 • تقویت زبان ایتالیایی با قرار گرفتن در محیط
 • آشنایی با فرهنگ و رسوم غنی کشور ایتالیا 
 • سخت‌گیری کمتر جهت ورود دانشجویان ایرانی نسبت به سایر کشورهای اروپایی

جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. در این مطلب به معرفی و شرایط تحصیل در 5 دانشگاه مطرح ایتالیا پرداختیم. به طور کلی و با توجه به شرایط ارزی موجود و همچنین حمایت مالی ایتالیا از کشورهای جهان سوم، دانشجویان ایرانی همواره این کشور را به یکی از گزینه‌های اصلی خود قرار در اولویت داده‌اند. ما در موسسه اپلای من با بهره‌گیری از کارشناسان خبره در حوزه مهاجرت و همچنین ضمن داشتن نمایندگی فعال در کشور ایتالیا از ابتدا تا انتهای پروسه خدمات لازم را به متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا ارائه نموده و با دریافت بورسیه استانی این کشور امکان تحصیل با حداقل هزینه در برترین مراکز آموزشی را برای دانشجویان گرامی فراهم می‌نماییم.

مقالات بیشتر در خصوص تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا:

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه میلان

دانشگاه بولونیا

دانشگاه ساپینزا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید