هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا چقدر است؟(۲۰۲۲)

Applyman

کشورهای توسعه یافته‌ی زیادی در قاره‌ی اروپا وجود دارند که با فراهم نمودن شرایط مناسب تحصیلی هرساله پذیرای متقاضیان بین‌المللی فراوانی می‌باشند. بی‌شک تحصیل در اروپا جزو پرطرفدارترین موضوعات در حوزه‌ی مهاجرت بوده و به طبع آن متقاضیان همواره در پی اطلاع از هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا می‌باشد. دلیل تقاضای بالا جهت این موضوع را می‌توان در مواردی همچون کیفیت و استاندارد بالای مراکز آموزشی، فراهم نمودن بورسیه‌های متنوع و امکان تحصیل رایگان جهت متقاضیان بین‌المللی، اعتبار مدارک تحصیلی و در نهایت اخذ اقامت پس از اتمام تحصیل برشمرد. همه‌ی این‌ها از مهم‌ترین مواردیست که قاره‌ی اروپا را به گزینه‌ای ایده‌آل جهت تحصیل و زندگی بدل نموده است. آلمان، فرانسه، اتریش، سوئیس به دلیل فراهم نمودن تحصیل رایگان از سرآمدترین کشورهای اروپایی جهت تحصیل به شمار می‌روند.

اما در این بین هزینه‌ی تحصیل همواره به عنوان یکی از سوالات پر تکرار متقاضیان بوده، زیرا که قصد دارند تا با توجه به بودجه‌ی خود به تحصیل در کشوری مقرون به صرفه پرداخته تا با چالشی در خصوص هزینه‌ها مواجه نشوند. آیا شما عزیزان نیز به دنبال کسب اطلاع از دانشگاه‌های اروپا هستید و می‌خواهید با اطلاعات کافی در این مسیر مهاجرت گام بردارید؟ نگران نباشید زیرا ما در این مقاله قصد داریم تا هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت هر مقطع را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم، پس تا انتها همراه ما باشید تا اطلاعات لازم را کسب نمایید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت مقاطع مختلف

قاره سبز با وسعتی در حدود 10 کیلومتر مربع شامل دو بخش شرقی و مرکزی کشور، 28 کشوری که عضو اتحادیه اروپا هستند را در خود جای داده‌ است. ساکنین این قاره به زبان‌های آلمانی، انگلیسی، پرتغالی و هلندی صحبت می‌کنند. پیشرفت چشمگیر در حوزه‌ی اقتصاد، صنعت و همچنین استاندارد بالا جهت آموزش باعث شده تا قاره‌ی اروپا را به یکی از برترین‌ها جهت مهاجرت تبدیل شود. مهاجرت تحصیلی که یکی از ساده‌ترین و کوتاه‌ترین روش‌های ورود به قاره‌ی اروپا می‌باشد و از این رو در میان متقاضیان از طرفداران بی‌شماری برخوردار می‌باشد. آگاهی از شرایط و هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا مهمترین موضوعیست که افراد می‌بایست پیش از مهاجرت نسبت به آن اقدام نمایند. در ادامه به هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت هر مقطع را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت مقاطع مختلف
هزینه تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت مقاطع مختلف

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا مقطع کارشناسی

دوره‌ی کارشناسی یکی از مقاطع پر طرفدار جهت ورود و تحصیل در اروپا می‌باشد، به این دلیل که افراد بلافاصله پس از کسب دیپلم وارد یک کشور اروپایی شده و با تحصیل در مقطع لیسانس ضمن تطبیق یافتن با شرایط یک کشور خارجی موقعیت بهتری را جهت ادامه تحصیلات و یا اشتغال به کار پیدا می‌نمایند. خوب است بدانید کشورهای موجود در قاره‌ی اروپا در خصوص گپ تحصیلی سخت‌گیری کمتری نسبت به کشورهایی چون کانادا خواهند داشت و ضمنا کشورهایی چون آلمان، فرانسه امکانی را فراهم نموده‌اند تا متقاضیان بدون نگرانی بابت هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا، جهت تحصیل رایگان در این کشورها اقدام نمایند. مقطع کارشناسی عمدتا در کشورهای اروپایی بین 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد. از اصلی‌ترین ملزومات تحصیل در این مقطع می‌توان به مواردی همچون مدرک دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی، مدرک زبان آیلتس 6 یا 6.5 اشاره نمود. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت مقطع کارشناسی به غیر از کشورهایی که تحصیل در آنها رایگان است را می‌توان سالانه مابین 5000 تا 20.000 یورو در نظر گرفت.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگا‌ه‌های اروپا مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل جهت مقاطع تکمیلی در اروپا نیز از متقاضیان بی‌شماری برخوردار بوده و با توجه به مزایایی که کشورهای این قاره به دانشجویان ارائه می‌نمایند، همواره مورد توجه می‌باشد. تحصیل در این مقطع مابین 1 الی 2 سال به طول می‌انجامد. یکی از دیگر از نکات حائز اهمیت اعطا بورسیه‌ها در مقاطع تکمیلی بوده که از طریق آن می‌توانند تا حد امکان هزینه‌های تحصیل در این مقطع را کاهش دهند. از ملزومات تحصیل در این رشته می‌توان به مدرک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ی رسمی، مدرک زبان آیلتس 6.5 اشاره نمود. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا مقطع کارشناسی ارشد به غیر از کشورهایی که تحصیل در آنها رایگان است را می‌توان در بازه‌ای حدود 5000 الی 30.000 یورو در نظر گرفت. در خصوص اطلاع دقیق از شهریه‌ها پیشنهاد می‌شود متقاضیان به وبسایت رسمی دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایند و اطلاعات دقیق‌تری را کسب نمایند.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکترا نیز شرایط ایده‌آلیست که در میان متقاضیان بین‌المللی از طرفداران زیادی برخوردار است. اعطا بورسیه‌های متنوع تحصیل در این مقطع را بیش از پیش حائز اهمیت نموده است. تحصیل جهت مقطع دکترا در اغلب کشورهای اروپایی حدود 3 الی 5 سال به طول می‌انجامد. متقاضیان در این مقطع امکان استفاده از کمک هزینه‌های متنوع را خواهند داشت و می‌توانند از این طریق بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تامین نمایند. از ملزومات تحصیل در این مقطع می‌توان به مدارک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه ریز نمرات و ترجمه رسمی،  مدرک زبان آیلتس 7 یا 7.5 و ارائه مقالات بین‌المللی اشاره نمود. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت مقطع دکترا در اغلب کشورهای اروپایی به صورت رایگان بوده و در برخی موارد دانشجویان با انجام فعالیت‌هایی از جمله تدریس در مقاطع پایین با نظر استاد راهنما حقوق نیز دریافت می‌نمایند.

ارزان‌ترین دانشگاه‌های اروپا

در مطالب قبلی هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا جهت هر مقطع را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به شرایط ارزی موجود اغلب متقاضیان تمایل دارند تا ترجیحا به صورت رایگان یا در مراکز آموزشی که شهریه‌های مقرون به صرفه‌تری دارند به به تحصیل بپردازند. در ادامه جدولی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های قاره‌ی سبز با ذکر نام کشور را برای شما متقاضیان عزیز گردآوری نموده‌ایم.

دانشگاه آزاد برلین (آلمان)دانشگاه پیزا (ایتالیا)دانشگاه هایدلبرگ (آلمان)
دانشگاه بازل (سوئیس)دانشگاه وورتسبورگ (آلمان)دانشگاه  نووسیبیرسک (روسیه)
دانشگاه گوتینگن (آلمان)دانشگاه پاریس-ساکلی (فرانسه)دانشگاه فونتیس (هلند)
دانشگاه Sant’Ana (ایتالیا)دانشگاه مانهایمدانشگاه RWTH آخن (آلمان)
دانشگاه وین (اتریش)دانشگاه نورد (نروژ)دانشگاه کرت (یونان)
دانشگاه گراتس (اتریش)دانشگاه لینز (اتریش) دانشگاه اینسبروک (اتریش)
دانشگاه توبینگن (آلمان)دانشگاه فنی مونیخ (آلمان)دانشگاه TU (آلمان)
دانشگاه تیلبورگ (هلند)دانشگاه Twente (هلند)دانشگاه ساکسون (هلند)
دانشگاه ماسریخت (هللند)دانشگاه برگن (نروژ)دانتشگاه استاونگر (نروژ)
دانشگاه فنی درسن (آلمان)دانشگاه هیدبرگ (آلمان)دانشگاه فریبورگ (آلمان)
ارزان‌ترین دانشگاه‌های اروپا
ارزان‌ترین دانشگاه‌های اروپا

هزینه‌ی زندگی دانشجویی در اروپا

یکی دیگر از موضوعات مهم دیگری که کسب آگاهی از آن جهت متقاضیان بین‌المللی لازم می‌باشد را می‌توان مربوط به هزینه‌های زندگی در کشور مقصد دانست. البته ناگفته نماند که هزینه‌های زندگی یک دانشجو تا حدود زیادی بستگی به سبک زندگی او داشته و خود متقاضی نقش بسزایی در کاهش یا افزایش هزینه‌ها ایفا خواهد نمود. لازم به ذکر است دانشجویانی که به قصد تحصیل وارد یک کشور اروپایی می‌شوند با مجوز کار دانشجویی این امکان را خواهند داشت تا بخشی از هزینه‌های زندگی در کشور مقصد را تامین نمایند. البته هزینه‌ی زندگی در قاره‌ی اروپا جهت هر کشور با هم متفاوت بوده، اما به طور معمول متقاضیان حین تحصیل در اروپا مجوز 20 ساعت کار دانشجویی در هفته را خواهند داشت و طبق قانون کار به ازای هر ساعت کار حدود 9 الی 11 یورو حقوق دریافت می‌نمایند. ذکر مجدد این نکته خالی از لطف نیست که دانشجویان با انجام کار پاره وقت تنها امکان تامین بخشی از هزینه‌های زندگی را خواهند داشت و جهت تامین بخش عمده‌ی هزینه‌های تحصیل و زندگی نیاز به ارائه تمکن مالی مورد نیاز خواهند داشت. به طور کلی هزینه‌های زندگی یک دانشجو در کشورهای اتحادیه اروپا ماهانه مابین 700 تا 1000 می‌باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در اروپا
هزینه زندگی دانشجویی در اروپا

جمع بندی(سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. در این مطلب به هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا پرداختیم. امیدواریم موارد عنوان شده در این مقاله شما عزیزان را در این خصوص راهنمایی نموده باشد. به طور کلی هزینه‌ی تحصیل و زندگی در کشورهای اروپایی به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل در زمینه مهاجرت تحصیلی به اروپا به شمار می رود که سعی نمودیم این هزینه‌ها را در مقاطع مختلف دانشگاهی مورد بررسی قرار دهیم. لازم به ذکر است که متقاضیان جهت تحصیل در اروپا مسیر ساده‌تری را نسبت به ورود کشورهای انگلیسی زبان خواهند داشت، زیرا که در بسیاری از کشورهای اروپایی سخت‌گیری کمتری جهت محدودیت سنی وجود داشته و از همه مهم‌تر کشورهایی نظیر اتریش، آلمان، فرانسه، نروژ و … با ارائه تحصیلات رایگان شرایطی را فراهم نموده‌اند تا هر ساله متقاضیان زیادی جهت ورود و تحصیل در قاره‌ی سبز با یکدیگر به رقابت بپردازند.

شما متقاضیان گرامی می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر از هزینهی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و اطلاعات لازم در این خصوص را کسب نمایید. همچنین در بخش دیدگاههای این مقاله نیز می‌توانید در باب هزینه های تحصیل در اروپا سوالات خود را مطرح نمایید و پاسخ سوالات خود را در اسرع وقت دریافت نمایید.

مقالات بیشتر در خصوص هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های اروپا:

تحصیل در دانشگاه‌های اروپا

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید