هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه چقدر است؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه همواره جزو مواردی بوده که اغلب متقاضیان در پی کسب اطلاع از آن بوده تا بتوانند با آگاهی کامل در مسیر مهاجرت تحصیلی به فرانسه گام بردارند.

کشور زیبای فرانسه واقع در قاره اروپای غربی با بهره‌گیری از مراکز آموزشی استاندارد و برتر در سطح جهانی شرایط ایده‌آلی را جهت تحصیل متقاضیان بین‌المللی فراهم نموده است. این کشور پس از آلمان به عنوان دومین کشور پرجمعیت اروپایی به شمار رفته و با وجود سواحل زیبا، مکان‌های دیدنی که شاید از مشهورترین آنها بتوان به برج ایفل اشاره نمود چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌نماید. پاریس به عنوان پایتخت فرانسه و یکی از پرطرفدارین شهرهای توریستی جهان به شمار می‌رود.

تا صحبت از تحصیل در فرانسه به میان می‌آید، ناخودآگاه در ذهن ما فرهنگ و هنر دیرینه و غنی نقش می‌بندد. اما وقتی صحبت از هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه می‌شود، موضوع تحصیل رایگان به میان می‌آید و شاید این موضوع یکی از مهم‌ترین مواردیست که باعث شده متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه این کشور را جزو اولویت‌های خود قرار دهند. البته تحصیل رایگان تنها در مراکز دولتی فرانسه و به زبان فرانسوی صورت گرفته و اما در مراکز خصوصی نیز تحصیل به زبان انگلیسی و با پرداخت هزینه امکان‌پذیر می‌باشد. لازم به ذکر است در مراکز دولتی متقاضیان تنها ‌ملزم به پرداخت هزینه‌های ثبت‌نام، خدمات دانشجویی می‌باشند. در واقع شهریه‌ی قابل پرداخت سالانه 300 الی 600 یورو جهت دانشگاه‌های دولتی و در مراکز خصوصی این مبلغ از 5000 الی 30.000 یورو با توجه به دانشگاه و رشته‌ی تحصیلی متغییر می‌باشد.

از این رو هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه جهت مراکز دولتی و خصوصی با هم متفاوت بوده و تحصیل در مراکز خصوصی هزینه‌های به مراتب بالایی را به متقاضی تحمیل می‌نماید. اگر شما متقاضیان گرامی نیز قصد تحصیل در فرانسه را دارید و به دنبال کسب اطلاع از هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا اطلاعات لازم در این خصوص را کسب نمایید. 


شرایط و هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه

نظام آموزشی در فرانسه به عنوان یکی از برترین‌ها در سال 2022 به شمار می‌رود. کیفیت آموزش، اعتبار مدارک تحصیلی و از همه مهم‌تر فراهم نمودن تحصیل رایگان یکی را می‌توان از عمده‌ترین مزایای تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه برشمرد. سیستم آموزشی در این فرانسه تفاوت چشمگیری با ایران نداشته و در مقاطع دانشگاهی همانند ایران است. اعمال محدودیت نسبت کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، عدم نیاز به آزمون ورودی در اغلب رشته‌‍‌ها و … از مهم‌ترین مواردیست که تحصیل در فرانسه را به گزینه‌ای پرطرفدار بدل نموده است. در جدول زیر هزینه‌ی تحصیل در 10 دانشگاه مقرون به صرفه‌ی فرانسه را برای شما دانشجویان گرامی گردآوری نموده‌ایم.

مرکز آموزشی شهریه‌ی سالانه
Université Paris-Saclay170 الی 295 یورو
Aix-Marseille Université170 الی 295 یورو
Université d’Orléans170 الی 295 یورو
Université Toulouse 1 Capitole170 الی 295 یورو
Université de Montpellier180 الی 220 یورو
University of Strasbourg184 الی 310 یورو
Université de Paris261 الی 405 یورو
University of Angers852 الی 1000 یورو
Nantes University184 الی 249 یورو
Jean Monnet University500 الی 1029 یورو

هزینه‌ی تحصیل در فرانسه جهت مقاطع مختلف

کارشناسی :

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی مدت زمان 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد و موقعیت ایده‌آلیست که در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. دانشجویان جهت دریافت مدرک ملزم به گذراندن 180 تا 240 واحد درسی می‌باشند. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی و فرانسوی به متقاضیان ارائه می‌شود. از ملزومات تحصیل در این مقطع می‌توان به مدرک زبان فرانسوی B2، دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ی رسمی اشاره نمود. با توجه به اجازه‌ی 20 ساعت کار دانشجویی در هفته متقاضیان این امکان را دارند تا بخشی از هزینه‌‌های زندگی در فرانسه را پوشش دهند. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مقطع لیسانس به طو میانگین 170 یورو در سال می‌باشد. البته این هزینه در برخی از  رشته‌ها ممکن است سالانه تا 620 یورو نیز افزایش پیدا کند.

کارشناسی ارشد :

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی ارشد در دوره‌های 2 الی 3 ساله به متقاضیان ارائه می‌شود و به دو بخش 1 ساله تقسیم می‌شود. در مقطع فوق لیسانس متقاضیان ملزم به گذراندن دوره‌های کارآموزی نیز می‌باشند تا در نهایت موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد شوند. از ملزومات تحصیل در مقطع فوق لیسانس می توان به مدارک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ی رسمی، مدرک زبان B2 فرانسوی اشاره نمود. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مقطع کارشناسی ارشد به طور میانگین سالانه حدود 260 یورو می‌باشد. لازم به ذکر است دانشجویان در این مقطع با اجازه کار دانشجویی 30 ساعت در هفته امکان تامین بخشی از هزینه‌های زندگی در فرانسه را خواهند داشت.

دکترا :

تحصیل در فرانسه مقطع دکترا از موارد پر طرفدار در میان متقاضیان تحصیلی به شمار می‌رود. مدت زمان تحصیل در این مقطع نیز حدود 3 الی 5 سال به طول می‌انجامد. در این مقطع دانشجویان به انجام دوره‌های تئوری و عملی پرداخته و در نهایت موفق به دریافت مدرک می‌شوند. از ملزومات تحصیل در این رشته می‌توان به مدارک تحصیلی مقاطع پیشین به همراه ریز نمرات و ترجمه‌ی رسمی، مدرک زبان B2 یا C1 و مقالات بین‌المللی اشاره نمود. با توجه به اعطا بورسیه هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مقطع دکترا اغلب رایگان می‌باشد. ضمنا دانشجویان با توجه به مجوز کار دانشجویی و یا تدریس در مقاطع پایین‌تر البته با نظر استاد راهنما امکان تامین بخشی از هزینه‌های زندگی در این کشور را خواهند داشت.

هزینه تحصیل در فرانسه جهت مقاطع مختلف
هزینه تحصیل در فرانسه جهت مقاطع مختلف

بورسیه تحصیل در فرانسه

استفاده از بورسیه‌های متنوع یکی از مواردیست که دانشجویان زیادی جهت کاهش هزینه‌‌های تحصیل و زندگی همواره در تلاش برای کسب آن هستند. بورسیه‌ها در کشور فرانسه اغلب از سمت دانشگاه یا سایر ارگان‌ها به متقاضیان ارائه می‌شود. البته دانشجویان جهت دریافت بورسیه می‌بایست از صلاحیت‌های علمی لازم، سوابق علمی درخشان، نمره‌ی بالا در مدرک زبان و …. برخوردار باشند تا در رقابت با سایر دانشجویان از امکان دریافت بورسیه برخوردار شوند. در ادامه به تعدادی از بورسیه‌های مطرح که نقش بسزایی در کاهش هزینه‎‌های تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را دارند اشاره می‌نماییم.

بورسیه ENS لیون : این برنامه‌ی تحصیلی در برخی رشته‌های هنر و علوم انسانی به متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد. 

بورسیه امیل بوتمی (Emile Boutmy) : به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و به مبلغ 5000 تا 16000 یورو تعلق می‌گیرد. 

بورسیه اراسموس موندس (Erasmus mundes) : این بورسیه نیز جهت ارائه به دانشجویان متقاضی تحصیل در مقاطع تکمیلی تعلق می‌گیرد. این بورسیه با فراهم نمودن شرایط تحصیل در اروپا جهت دانشجویان غیر اروپایی و با هدف انتقال دانشجو به کشورهای اتحادیه اروپا به منظور انتقال فرهنگ و دانش می‌باشد.  

بورسیه موسسه گرنوبل : این برنامه به دانشجویان متقاضی تحصیل جهت مقاطع کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی عمران، صنایع پایدار، مهندسی برق، امنیت سایبری، تحقیقات عملیاتی، انفورماتیک، ریاضیات صنعتی و کاربردی، علوم امنیتی، مواد و مهندسی پیشرفته، انرژی هسته‌ای، ادغام، امنیت و اعتماد در سیستم‌های جاسازی‌ شده در هر ترم به مبلغ 5000 یورو تعلق می‌گیرد.


 هزینه‌ی زندگی دانشجویی در فرانسه

تامین نمودن هزینه‌های زندگی دانشجویی در فرانسه یکی از چالش‌های فکری متقاضیان می‌باشد. اما کسب آگاهی از هزینه‌‌‌ها پیش از اقدام کمک زیادی به متقاضیان جهت ورود به کشور مقصد می‌نماید. همان طور که در مطالب قبلی عنوان شد متقاضیان با میانگین 20 ساعت کار دانشجویی در هفته و حقوق دریافتی ماهانه 800 یورو این فرصت را خواهند داشت تا از این طریق بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین نمایند. به طور کلی هزینه ‌های زندگی یک دانشجو ماهانه از 800 تا 1000 یورو متغییر بوده که البته این هزینه در شهرهای گران مانند پاریس ممکن است تا 1800 یورو در ماه نیز برسد. ناگفته نماند متقاضیان نقش بسزایی در کاهش یا افزایش هزینه‌ها خواهند داشت و با سبک زندگی دانشجویی این امکانکاهش هزینه‌ها تا حد زیادی امکان‌پذیر می‌باشد. در ادامه به جدولی از اصلی‌ترین هزینه‌های زندگی در فرانسه اشاره می‌نماییم.

وعده‌ی غذایی در یک رستوران متوسط برای یک نفر15 یورو
یک عدد ساندویچ مک دونالد9 یورو
کاپوچینو2.85 یورو
نوشابه پپسی (0.33 لیتر)2.60 یورو
آب معدنی (0.33 لیتر)1.67 یورو
شیر (1 لیتر)1.01 یورو
قرص نان (500 گرمی)1.51 یورو
برنج (1 کیلوگرم)1.87 یورو
تخم مرغ (بسته 12 عددی)2.76 یورو
پنیر محلی (1 کیلوگرم)65.15 یورو
فیله‌ی مرغ (1 کیلوگرم)10.24 یورو
گوشت قرمز (1 کیلوگرم)18.25 یورو
سیب (1 کیلوگرم)2.65 یورو
پرتقال (1 کیلوگرم)2.43 یورو
موز (1 کیلوگرم)1.92 یورو
گوجه فرنگی (1 کیلوگرم)2.90 یورو
پیاز (1 کیلوگرم)1.94 یورو
سیب زمینی (1 کیلوگرم)1.72 یورو
حمل و نقل ماهانه65 یورو
اینترنت ماهانه28.89 یورو
باشگاه ورزشی ماهانه33.17 یورو  
شلوار جین79.89 یورو
کفش ورزشی82.94 یورو
کفش رسمی109.74 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه801.37 یورو
اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج شهر ماهانه614.91 یورو
هزینه‌ی زندگی دانشجویی در فرانسه
هزینه‌ی زندگی دانشجویی در فرانسه

سخن پایانی (جمع بندی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. در این مطلب هزینه تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه و همچنین هزینهی زندگی دانشجویی در فرانسه مورد بررسی قرار گرفت. همان طور که عنوان شد دوره‌های رایگان تحصیلی به زبان فرانسوی به متقاضیان ارائه می‌شود و این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایل جذابیت تحصیل دانشجویان بین المللی در این کشور می ‌باشد.

تقریباً تمام شهرهای بزرگ فرانسه دانشگاهی بوده و پذیرای متقاضیان فراوانی از سراسر جهان می‌باشد. شما متقاضیان گرامی عزیز جهت کسب اطلاعات تکمیلی‌تر در خصوص هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه می‌توانید با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و اطلاعات لازم در این خصوص را دریافت نمایید. مجموعه‌ی اپلای من ضمن داشتن نمایندگی فعال در کشور فرانسه به محض ورود متقاضیان به این کشور خدمات پس از ورود به فرانسه را نیز ارائه نموده تا متقاضیان در بدو ورود به این کشور در روزهای ابتدایی با چالش خاصی مواجه نشوند.

مطالعه مقالات بیشتر در خصوص هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه :

تحصیل در فرانسه

دانشگاه‌‌های فرانسه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید