تحصیل در فرانسه

همه چیز درباره ی تحصیل در فرانسه 2022

تحصیل در فرانسه _ کشور فرانسه اهمیت بسیار زیادی برای کیفیت آموزش و تحصیل قائل است و سالانه 23 درصد بودجه خود را به این موضوع اختصاص می دهد. این کشور در شمال غربی قاره اروپا قرار دارد و با شش کشور اروپایی دیگر هم مرز است. فرانسه به عنوان کشور هنر و فرهنگ نامدار است و در عین حال یکی قدرت های صنعتی دنیا است. همین امر تحصیل در فرانسه به یکی از اولویت های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده.

اطلاعات بیشتر

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در چند دقیقه

تحصیل در فرانسه به دلیل اهمیت بسیار بالای این کشور جهت کیفیت آموزش و تحصیل یک شرایط ایده آل به شمار می رود. کشور فرانسه سالانه 23 درصد بودجه خود را به این موضوع اختصاص می دهد. این کشور در شمال غربی قاره اروپا قرار دارد و ملقب به سرزمین گل ها می باشد.  کشور فرانسه با شش کشور اروپایی دیگر هم مرز است. فرانسه به عنوان کشور فرهنگ و هنر معروف است و در عین حال یکی قدرت های صنعتی دنیا به شمار می رود. همه ی این موارد باعث شده تحصیل در فرانسه به یکی از اولویت های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور تبدیل شود.  

پادکست جامع تحصیل در فرانسه

تحصیل دانشگاهی و عالی در فرانسه یکی از ممتازترین سیستم های تحصیلی می باشد. وجود دانشگاه های سطح بالا مانند دانشگاه سوربون، پیر و ماری کوری پاریس، بوزارت (هنرهای زیبا) پاریس و … دارای رتبه های جهانی بالا بر اساس آخرین رتبه بندی QS یکی دیگر از دلایل اصلی تحصیل در فرانسه می باشد. زبان رسمی این کشور فرانسوی می باشد. البته بعضی از مردم در فرانسه به زبان انگلیسی هم تسلط دارند اما برای سهولت زندگی در کشور فرانسه تسلط به زبان فرانسوی لازم می باشد. کشور فرانسه دارای آب و هوایی معتدل است و شامل 4 فصل بسیار زیبا می باشند. شهر بوردو یکی از شهرهای اصلی فرانسه و شامل چندین دانشگاه و موسسات عالی آموزشی می باشد.

 به طور کلی در این مقاله قصد داریم به تمامی موارد لازم در مورد تحصیل در فرانسه بپردازیم، پس اگر شما نیز قصد تحصیل در فرانسه را دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


شرایط تحصیل در فرانسه

در سال 1998 کشورهای بزرگ اروپا سیستم های آموزش اروپایی را در موسسات و دانشگاه های خود قرار دادند. این سیستم باعث شده تا دانشجویان، استادان و پژوهشگران به راحتی در منطقه اروپا جا به جا شوند و همچنین قابلیت پذیرش دانشجو در دانشگاه های اروپا بیشتر شود. تحصیل در فرانسه با مسلط بودن به زبان های انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر است. اگر علاقه ای به ادامه تحصیل در رشته زبان فرانسه هستید باید قبل از درخواست ویزا در آزمون های TEF یا TCF که تحت نظر سفارت فرانسه برگزار می شود نمره قبولی را کسب کنید. این آزمون ها به صورت ماهانه برگزار و کتاب های 1 و 2 Alter ego منابع آزمون ها می باشد. با کسب حداقل نمره B1 می توانید جهت دریافت ویزا اقدام نمایید. ناگفته نماند این مدرک صرفا برای دریافت ویزا می باشد و  متقاضی جهت دریافت پذیرش از دانشگاه می بایست مدارک دیگری را ارائه نماید.

شرایط تحصیل در فرانسه
شرایط تحصیل در فرانسه

جالب است بدانید دانشجویانی که تمایل دارند به زبان فرانسوی تحصیل نمایند این امکان را دارند تا از سیستم تحصیل رایگان فرانسه استفاده کنند. فرانسه دارای بیش از 2500 مرکز آموزشی و دانشگاه است که در تمام آنها تحصیل به زبان فرانسوی و به صورت رایگان به دانشجویان بین المللی ارائه می شود، البته تحصیل در دانشگاه های فرانسه به زبان انگلیسی هم ارائه می شود اما به دلیل بالا بودن هزینه تحصیل به زبان انگلیسی اکثر متقاضیان ترجیح می دهند به زبان فرانسوی به تحصیل در این کشور بپردازند. پذیرش تحصیل در فرانسه جهت مقطع کارشناسی تا حدودی دشوار است و بهتر است متقاضیان جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند. نکته ی مهمی که متقاضیان می بایست به آن توجه کنند این است که سفارت فرانسه در ایران جهت درخواست های دوره ی زبان که کمتر از یک سال به طول می انجامد ویزای تحصیل در فرانسه صادر نمی کند.


نظام آموزشی فرانسه

نظام آموزشی کشور فرانسه بر دو محور پایداری و پویایی و به صورت یکپارچه انجام می پذیرد. این نظام آموزشی در سال های 60 و 70 میلادی دستخوش تغییراتی شد که باعث شد مقطع ابتدایی و متوسطه از هم جدا شود. در این نظام آموزشی کودکان 3 تا 5 سال به صورت اختیاری وارد دوره پیش دبستانی شده و از سن 6 سالگی تحصیلات به صورت اجباری آغاز می شود و دانشجویان تا سن 11 سالگی در ابتدایی و تا 14 سالگی در مدارس راهنمایی و متوسطه به تحصیل می پردازند و تا سن 16 سالگی تحصیلات لازم را به پایان می رسانند. دانش آموزان با امتحان پایان دوره در مقطع راهنمایی رشته مورد نظر در دبیرستان را انتخاب نموده و در رشته های عمومی، فنی و حرفه ای، ادبی و اقتصاد در دبیرستان مشغول به تحصیل در فرانسه می شوند و در صورت قبولی در رشته های فنی به طور مستقیم وارد بازار کار و در غیر این صورت جهت تحصیل در سایر رشته ها وارد دانشگاه می شوند. 


تحصیل در فرانسه در مقطع دبیرستان

تحصیل در فرانسه مقطع دبیرستان با توجه به سیستم پویا و به روز در این کشور باعث به وجود آمدن یک شرایط ایده آل برای متقاضیان می شود. در حال حاضر بیش از 10 میلیون دانش آموز در مدارس این کشور مشغول به تحصیل هستند. مدارس کشور فرانسه به دو صورت عمومی و خصوصی وجود دارد که هزینه تحصیل در آنها متفاوت می باشد. دانش آموزان بومی در مدارس دولتی و دانش آموزان بین المللی در مدارس خصوصی و شبانه روزی این کشور به تحصیل مشغول می شوند. تحصیل در مدارس خصوصی به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. دانش آموزان از سن 11 تا 14 سالگی در راهنمایی و متوسطه اول و از سن 14 تا 16 سالگی در مقطع دبیرستان دوم مشغول به تحصیل می شوند. دروس ارائه شده در این مقطع شامل ریاضیات، فرانسه، تاریخ، جغرافیا، هنر، فیزیک و … می باشد.


تحصیل در فرانسه مقطع کالج

در کشور فرانسه حدود 3000 موسسه و مراکز آموزشی وجود دارند که بخشی از این تعداد شامل کالج ها در کشور فرانسه می شوند. کالج ها همانند دوره پیش دانشگاهی در ایران مقاطعی پیش از ورود به دانشگاه هستند که باعث می شود دانشجویان در یک محیط شبیه سازی شده نزدیک به دانشگاه اقدام به یادگیری دروس نمایند و مهیای ورود به دانشگاه شوند. در واقع کالج پلی جهت ورود به دانشگاه می باشد و متقاضیان با گذراندن و قبولی در دروس وارد دانشگاه می شوند. البته متقاضیان جهت یادگیری زبان فرانسوی هم می بایست در کالج های زبان این کشور به تحصیل بپردازند و پس از فراگیری زبان به تحصیل در فرانسه جهت رشته مورد نظر مشغول شوند. کالج های ENS رشته علوم، DE، CA  هنر، برلیتز زبان فرانسوی از مطرح ترین کالج های کشور فرانسه می باشند.

شرایط تحصیل در فرانسه
شرایط تحصیل در فرانسه

کالج زبان در فرانسه

بسیاری از دانشجویان جهت یادگیری زبان فرانسه وارد کالج های زبان این کشور می شوند تا با یادگیری زبان بتوانند به تحصیل در فرانسه به صورت رایگان بپردازند. تعداد زیادی کالج‎ زبان در کشور فرانسه وجود دارند که در محیطی پویا و پر انرژی زبان فرانسوی را در سطوح مختلف به متقاضیان ارائه می نمایند. کلاس های این موسسات با کیفیت بسیار مطلوب به دانشجویان ارائه می شود. موسسات پس از پایان دوره و آزمون از دانشجویان گواهی را تحت عنوان FLE به متقاضیان اعطا می نمایند. البته به غیر از کالج ها بسیاری از دانشگاه ها نیز  اقدام به برگزاری دوره های زبان فرانسوی می نمایند و دانشجویان می  توانند با حضور در این دوره ها پیش از شروع مقطع دانشگاه به طور کامل به فراگیری زبان فرانسه بپردازند.


تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی به دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان پذیر می باشد و متقاضیان می توانند به زبان دلخواه در این کشور به تحصیل بپردازند. البته رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی در این مقطع محدود می باشد. دانشجویانی که قصد دارند در مقطع لیسانس به تحصیل در فرانسه مشغول شوند می بایست با سن حداکثر 23 سال، حداقل معدل 15 در مدرک دیپلم، مدرک زبان فرانسوی B2 و دانشجویانی که قصد دارند به زبان انگلیسی در کشور فرانسه به تحصیل بپردازند می بایست مدرک زبان آیلتس 6 ارائه دهند. از آنجایی که تحصیل به زبان انگلیسی مستلزم پرداخت هزینه می باشد اکثر متقاضیان ترجیح می دهند با یادگیری و تسلط به زبان فرانسوی به تحصیل رایگان در این کشور مشغول شوند.  تحصیل کارشناسی در فرانسه 2 الی 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند.


تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی ارشد نیز به دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان پذیر می باشد و متقاضیان می توانند در رشته دلخواه با توجه به زبان مورد نظر به تحصیل بپردازند. البته اغلب دروس در مقطع فوق لیسانس به زبان فرانسوی و رشته های محدودی به زبان انگلیسی ارائه می شود. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد متقاضیان می بایست معدل بالای 15 در مدرک کارشناسی، همچنین مدرک B2 یا C1 زبان فرانسوی و در صورت تحصیل به زبان انگلیسی آیلتس 6.5 را ارائه نمایند. طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه بین 1 تا 2 سال به طول می انجامد. مدارک تحصیلی نیز می بایست به زبان فرانسوی ترجمه شود. دانشجویان در این مقطع اجازه 20 ساعت کار در هفته را خواهند داشت.


تحصیل در فرانسه مقطع دکترا

متقاضیان تحصیل در فرانسه پس از گذراندن مقطع کارشناسی ارشد می توانند جهت تحصیل در مقطع دکترا اقدام نمایند. متقاضیان جهت تحصیل در فرانسه مقطع دکترا می بایست مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به زبان فرانسوی ترجمه نمایند. همچنین متقاضیان می بایست معدل بالای 14 و در صورت تحصیل به زبان فرانسوی مدرک C1 زبان فرانسوی و در صورت تحصیل به زبان انگلیس مدرک آیلتس 7 را ارائه نمایند. دوره دکترا در فرانسه بین 3 الی 5 سال به طول می انجامد و افراد در حین تحصیل مستلزم به گذراندن 150 ساعت سمینار و تدریس می باشند. دانشجویان در مقطع دکترا اجازه 40 ساعت کار در هفته به صورت تدریس با اجازه استاد و سایر مشاغل فرهنگی را خواهند داشت.


دوره زبان فرانسوی در فرانسه

دوره زبان در کشور فرانسه توسط دانشگاه ها و همچنین کالج های زبان فرانسوی در این کشور انجام می شود و متقاضیان می توانند با اخذ ویزا دوره زبان وارد کشور فرانسه شوند و به آموزش زبان بپردازند. دوره زبان فرانسه در زمان های گوناگونی از سال در کشور فرانسه برگزار می شود. دوره های آموزشی از A1  تا C1 در مدت 6 ماه تا 2 سال به صورت ترمیک برگزار می شود. متقاضیان در صورت کسب مدرک زبان لازم جهت ورود به مقطع مربوطه می توانند به تحصیل در فرانسه جهت مقاطع دانشگاهی  این کشور بپردازند. در صورتی که متقاضیان در مدت 1 سال موفق به اخذ مدرک زبان نشوند این امکان را دارند تا با تمدید ویزا جهت یادگیری و کسب مدرک اقدام نمایند. البته این مدت زمان نباید خیلی طولانی شود و متقاضی می بایست ظرف مدت تعیین شده مدرک زبان را کسب کند. 


شرط معدل برای تحصیل در فرانسه

همان طور که عنوان شد متقاضیان می بایست با توجه به مقطع مورد نظر جهت تحصیل در فرانسه معدل لازم را به دانشگاه ارائه دهند. به طور کلی حداقل معدل لازم جهت تحصیل در فرانسه نمره 15 می باشد و متقاضیان با ارائه این نمره این امکان را دارند تا در دانشگاه های فرانسه به تحصیل بپردازند. ناگفته نماند برخی از دانشگاه های خصوصی سختگیری زیادی نسبت به معدل متقاضیان جهت پذیرش اعمال نمی کنند و متقاضیان می توانند در این دانشگاه ها با معدل پایین هم به تحصیل مشغول شوند. متقاضیان می بایست با توجه به معدل دانشگاه ها مورد نظر را انتخاب نموده و در جهت انتخاب گزینه مناسب متناسب با شرایط شان اقدام نمایند.

شرط معدل برای تحصیل در فرانسه
شرط معدل برای تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه با دیپلم

کشور فرانسه به جهت از حمایت از دانشجویان بین المللی و عدم تبعیض میان دانشجویان خارجی و بومی شرایط ایده آلی را برای تحصیل متقاضیان بین المللی فراهم کرده است. دانشجویانی که قصد دارند جهت مقطع کارشناسی به کشور فرانسه ورود کنند، می توانند با مدرک دیپلم جهت تحصیل در این مقطع و یا ورود به دوره های زبان در کشور فرانسه اقدام نمایند. جهت ورود به مقاطع بالاتر امکان ورود با مدارک دیپلم وجود ندارد. به عنوان مثال جهت تحصیل در فرانسه مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدرک کارشناسی و برای ورود به دکترا ارائه مدرک کارشناسی ارشد الزامی می باشد.


شرایط سنی تحصیل در فرانسه

اکثر کشورهای بین المللی جهت ورود و تحصیل متقاضیان بین المللی، شرایط سنی خاصی را لحاظ کرده اند. به همین منظور متقاضیانی که قصد تحصیل در یک کشور بین المللی را دارند می بایست به این موضوع توجه نمایند و تا قبل از رسیدن به حداکثر سن جهت ورود و تحصیل در کشور مقصد اقدام نمایند. کشور فرانسه نیز از این قاعده مستثنی نیست و جهت ورود متقاضیان بین المللی برای ورود به دوره کارشناسی حداکثر 23 سال و جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 28 سال سن را اعمال نموده است. بنابراین متقاضیان جهت تحصیل در فرانسه می بایست شرایط ذکر شده را ارائه نمایند.


مدارک لازم برای تحصیل در فرانسه

مدارک لازم جهت تحصیل در فرانسه جهت مقاطع مختلف به شرح زیر است:

مقطع کارشناسی :

 • ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی به زبان فرانسوی
 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات به همراه ترجمه به زبان فرانسوی
 • ترجمه شناسنامه به زبان فرانسوی
 • ارائه کپی پاسپورت و شناسنامه
 • 12 قطعه عکس
 • ارائه مدرک زبان B2 فرانسوی
 • ارائه رزومه
 • ارائه انگیزه نامه
 • نامه تمکن مالی و هزینه ثبت نام

مقطع کارشناسی ارشد :

 • ارائه مدرک دیپلم و ریز نمرات به همراه ترجمه رسمی به زبان فرانسوی
 • ارائه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات به همراه ترجمه به زبان فرانسوی
 • ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات به همراه ترجمه به زبان فرانسوی
 • ارائه کپی پاسپورت و شناسنامه
 • مدرک زبان B2 و یا C1 زبان فرانسوی
 • ارائه عکس
 • ارائه رزومه
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه توصیه نامه
 • نامه تمکن مالی و هزینه ثبت نام

مقطع دکترا :

 • ارائه مدرک کارشناسی و ریز نمرات به همراه ترجمه به زبان فرانسوی
 • ارائه مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات به همراه ترجمه به زبان فرانسوی
 • ارائه کپی پاسپورت و شناسنامه
 • مدرک زبان C1 زبان فرانسوی
 • ارائه عکس
 • ارائه رزومه
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه حداقل 2 توصیه نامه
 • ارائه مقالات بین المللی
 • نامه تمکن مالی و هزینه ثبت نام  

تحصیل در فرانسه بدون کنکور

تحصیل در فرانسه بدون کنکور
تحصیل در فرانسه بدون کنکور

اکثر متقاضیان تحصیل در خارج از کشور همیشه با این چالش مواجه هستند که آیا می توان بدون کنکور در یک کشور خارجی تحصیل کرد؟ اما بسیاری از کشورهای خارجی شرایطی را فراهم کرده اند تا متقاضیان بین المللی بتوانند بدون کنکور در رشته دلخواه در این کشورها به تحصیل بپردازند. در کشور فرانسه نیز متقاضیان می توانند با ارائه معدل مناسب و مدرک زبان در دانشگاه های خصوصی این کشور به تحصیل بپردازند. در برخی رشته ها نیز متقاضیان می بایست پیش از ورود به دانشگاه در آزمون ورودی که توسط دانشگاه از متقاضی به عمل می آید شرکت کرده و پس از قبولی و کسب نمره لازم در آزمون وارد دانشگاه شوند و به تحصیل در فرانسه مشغول شوند.


مدرک زبان برای تحصیل در فرانسه

همان طور که عنوان شد ارائه مدرک زبان یکی از شروط لازم جهت ورود متقاضیان تحصیل در فرانسه می باشد و دانشجویان می بایست با توجه به مقطع تحصیلی مدرک زبان لازم را ارائه دهند.  با توجه به رایگان بودن تحصیل به زبان فرانسوی اغلب دانشجویان ترجیح می دهند با زبان فرانسوی به تحصیل مشغول شوند.  مدارک زبان جهت تحصیل در فرانسه به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی : مدرک B2 زبان فرانسوی  و جهت تحصیل به زبان انگلیسی آیلتس 6
 • مقطع کارشناسی ارشد : مدرک B2 یا C1 زبان فرانسوی و جهت تحصیل به زبان انگلیسی آیلتس 6.5
 • مقطع دکترا : مدرک C1 زبان فرانسوی و جهت تحصیل به زبان انگلیسی آیلتس 7

بورسیه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه بسیار پایین می باشد و دولت هم به جهت حمایت از دانشجویان بین المللی در تامین مخارج تحصیل کمک شایانی به دانشجویان می نماید. البته ناگفته نماند هزینه زندگی در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر می باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه در مقاطع مختلف متفاوت است. کمک هزینه ای که دولت فرانسه جهت پرداخت به دانشجویان بورسیه شده در نظر گرفته است مبلغی حدود 200 الی 1200 یورو در هر ماه است. اکثر بورسیه های تحصیلی در کشور فرانسه به بازه های سنی 25 تا 30 سال در مقطع کارشناسی ارشد تعلق می گیرد. جالب است بدانید که دانشجویانی که تبعه آمریکا یا اروپا هستند دیگر نیازی به اخذ ویزا ندارند. البته متقاضیان جهت دریافت بورسیه تحصیلی لازم است که از سطح علمی بسیار بالا و ممتازی برخوردار باشند. مواردی از جمله معدل بالا، رتبه‎ های بالا و مقام ‎های ممتاز در دانشگاه مقصد از دیگر ملزومات دریافت بورسیه تحصیلی است. یک رزومه علمی قوی مانند یک تحقیق بسیار مهم هم می تواند کمک بسیاری جهت دریافت بورسیه به شما نماید. بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی به دانشجویان بین‎المللی تعلق نمی‎گیرد ولی از مقطع کارشناسی ارشد به بعد، بورسیه کمک هزینه تحصیل در فرانسه به دانشجویان غیر فرانسوی هم تعلق خواهد گرفت.


بورسیه ایفل فرانسه

بورسیه ایفل فرانسه
بورسیه ایفل فرانسه

کشور فرانسه بورسیه ای را تحت عنوان بورسیه ایفل فرانسه توسط وزارت خارجه این کشور به دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در فرانسه جهت مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا را دارند اعطا می نماید. البته متقاضی می بایست پیش از درخواست بورسیه از یک دانشگاه و یا موسسه آموزشی پذیرش دریافت کرده باشد. پس از پذیرش متقاضی می بایست به صورت حضوری یا آنلاین اقدام به رزرو درخواست بورسیه نماید، پس از بررسی رزومه پاسخ درخواست به دانشجو ارسال می شود و در صورت قبولی می تواند جهت دریافت بورسیه در مقطع تحصیلی مربوطه اقدام نماید. متقاضیان می بایست جهت دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 25 سال و در مقطع دکترا حداکثر 30 سال سن داشته باشند. زمان ثبت نام بورسیه ایفل در ماه سپتامبر آغاز شده و در ماه ژانویه پایان می یابد. در بورسیه ایفل تمامی هزینه های دانشجو از جمله هزینه ی سفر از کشور مبدا به فرانسه، هزینه های لازم جهت زندگی، بیمه سلامت، هزینه های مسکن، هزینه برگشت به کشور مبدا به دانشجو پرداخت می شود و یکی از ایده آل ترین بورسیه ها جهت تحصیل در فرانسه می باشد.


برترین دانشگاه های فرانسه

متقاضیانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند می بایست جهت کسب اطلاعات از برترین موسسات و دانشگاه های این کشور اقدام نمایند. دانشگاه های کشور فرانسه جزو بهترین دانشگاه های اروپا و با سطح علمی بسیار بالا می باشند. به جرات می توان گفت که این کشور به دلیل سطح علمی و اعتبار مراکز آموزشی، همچنین امکان اخذ بورسیه های متنوع مقصد مورد علاقه ی بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشد.

در جدول زیر به تعدادی از دانشگاه های معتبر کشور فرانسه بر اساس رتبه بندی QS اشاره خواهیم کرد:

دانشگاهرتبه بندی  QS
Universite PSL53
Ecole Polytechnique60
Sorbonne Unniversity77
CentralSupelec139
ENS de Lyon160
Sciences Po242
Ecole des ponts ParisTech250
Universite Paris 1 Pantheon- Sorbonne305
ENS Paris- Saclay312
University of Strasbourg379

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن فرانسهبا نام اصلی(université sorbonne)اولین و قدیمی ترین دانشگاه فرانسه با به هم پیوستن دو مرکز تحقیقاتی بزرگ فرانسه با نام های دانشگاه پاریس-سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری تاسیس شد. این دو دانشگاه تجربه قرن ها فعالیت تحقیقاتی را دارا می باشند. سوربن فرانسه بازه‌ی گسترده ای از رشته‌ های مختلف در زمینه ‌های هنر، علوم اجتماعی، مهندسی، پزشکی و علوم طبیعی را به دانشجویان ارائه می نماید. این دانشگاه دارای سه دانشکده‌ی هنر و علوم انسانی، پزشکی و علوم مهندسی می باشد. امروزه دانشکده هنر و علوم انسانی در دانشگاه سوربن، بزرگ‌‍ ترین و کامل ‌ترین دانشکده فرانسه در زمینه هنر، زبان، ادبیات، علوم اجتماعی و انسانی است. دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن یکی از برترین دانشکده‌های پزشکی در اروپا است. دانشکده علوم مهندسی در دانشگاه سوربن دارای ۱۸۰۰۰ دانشجو است. دانشگاه سوربن در جهت پرورش استعدادهای ممتاز جهانی فعالیت می نماید و در رتبه بندی QS جایگاه 75 را به خود اختصاص داده است. متقاضیان بین المللی حدود 20% از دانشجویان این دانشگاه را تشکیل می دهند. حقوق، علوم انسانی، رشته های حوزه پزشکی، مهندسی و … از رشته های قابل ارائه به دانشجویان می باشد. با توجه به اعتبار بین المللی این دانشگاه متقاضیانی که از سطح علمی بالایی برخوردار هستند موفق به ورود به دانشگاه سوربن و تحصیل در فرانسه می شوند.


دانشگاه پاریس

دانشگاه پاریس Université de Paris)) یکی از دانشگاه های مطرح کشور فرانسه و در سال 2019 از ادغام دانشگاه های پاریس دیدرو و پاریس دکارت تاسیس شد. این دانشگاه جزو دانشگاه های معتبر قاره اروپا می باشد و باعث ایجاد تجربه ای جذاب جهت تحصیل در فرانسه خواهد شد. دانشگاه پاریس در حوزه های علوم انسانی، حقوق، علوم انسانی، هنر و همچنین حوزه های پزشکی مانند پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و …. دروس تحصیلی را به دانشجویان ارائه می نماید. البته با توجه به رقابت و افزایش تقاضا جهت تحصیل در این دانشگاه، متقاضیان می بایست از رزومه علمی قوی و قابل قبول برخوردار باشند تا بتوانند به تحصیل در این دانشگاه مشغول شوند. تحصیل در این دانشگاه نیز به زبان فرانسوی رایگان می باشد.


دانشگاه تولوز

تولوز چهارمین شهر فرانسه و با توجه به داشتن معماری زیبا چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. شهر تولوز حدود 700 کیلومتر با شهر پاریس فاصله دارد. تولوز یکی از شهرهای مقرون به صرفه در کشور فرانسه می باشد و به دلیل مناسب بودن هزینه های زندگی سالانه متقاضیان زیادی جهت تحصیل در فرانسه وارد این شهر می شوند. دانشگاه تولوز Université de Tulus) ( در سال 1229 در جنوب غربی فرانسه تاسیس شد. تحصیل در دانشگاه تولوز به زبان فرانسوی رایگان می باشد و به زبان انگلیسی شامل هزینه می باشد.  دانشگاه تولوز با آزمون ورودی، بررسی نمرات و رزومه اقدام به پذیرش متقاضیان بین المللی می نماید و دانشجویانی که از رزومه قوی تری برخوردار باشند از شانس بیشتری جهت ورود به این دانشگاه برخوردار می باشند. بورسیه دانشگاه تولوز هم جزو بهترین بورسیه ها و خدماتی از جمله هزینه تحصیل، مسکن، حمل و نقل و لوازم درسی دانشجو را تامین می نماید.


اقامت پس از تحصیل در فرانسه

سوالی که بسیاری از متقاضیان با آن مواجه هستند این است که آیا پس از تحصیل در فرانسه امکان اقامت در این کشور وجود دارد یا نه؟ در جواب این سوال باید بگوییم بله. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در فرانسه این امکان را دارند تا اقامت این کشور را اخذ کرده و در این کشور مستقر شوند. اما متقاضیان می بایست 2 ماه قبل از این که تحصیلاتشان پایان یابد می بایست با ارائه مدرکی مانند اشتغال به کار جهت اقامت کشور فرانسه درخواست دهند. دانشجویان باید به این نکته توجه کنند که قبل از اتمام تحصیلات درخواست اقامت را ارائه نمایند، در غیر این صورت اگر مدت اعتبار ویزا و تحصیلات پایان یابد، سپس متقاضیان درخواست مبنی بر اقامت را ارائه نمایند با مبلغی در حدود 180 دلار جریمه توسط دولت فرانسه روبه رو خواهند شد.


هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه نسبت به کشورهایی مانند سوییس و انگلیس پایین تر و نسبت به کشورهایی مانند مجارستان و اسلواکی بالاتر است. البته سبک زندگی افراد تا حدودی در افزایش یا کاهش هزینه ها تاثیر دارد. به طور مثال هزینه ی زندگی در پاریس ماهانه حدود 900 یورو و در شهرهای دیگر حدود 500 یورو می باشد. بیشترین هزینه ها در حدود 70% مربوط به مسکن و صرف اقامت در فرانسه می شود. به همین دلیل نیز دولت سازمانی را تشکیل داده که به اقامت کنندگان کشور فرانسه کمک مالی می کند تا خانه یا آپارتمانی را اجاره کنند که 40% از هزینه های آن را سازمان تقبل می نماید. ضمنا متقاضیان تحصیل در فرانسه که کمتر از 26 سال سن دارند، می توانند با استفاده از کارت خاصی که تهیه می نمایند از تخفیفات خاص مترو و قطار برخوردار شوند. همچنین تمام مکان های توریستی برای کسانی که کارت دانشجویی دارند رایگان است.

به طور کلی هزینه زندگی برای یک دانشجو در شهرهای کوچک ماهانه حدود 500 یورو است و این مبلغ در شهرهای بزرگ مانند پاریس حدود 2 برابر می شود. به طور کلی می توان گفت با توجه به شرایط و مخارج زندگی این مبلغ کاهش یا افزایش می یابد.

در جدول زیر به مواردی از هزینه های زندگی در فرانسه اشاره خواهیم کرد.

هزینه رستوران متوسط برای یک نفر25 یورو
ساندویچ مک دونالد8 دلار
12 عدد تخم مرغ3 یورو
1 لیتر شیر1 یورو
1 لیتر بنزین1.5 یورو
حمل و نقل2 یورو
هزینه باشگاه برای 1 ماه35 یورو
1 کیلو مرغ5 یورو
1 کیلو گوشت گاو25 یورو
یک فنجان قهوه5 یورو

هزینه تحصیل در فرانسه

همان طور که عنوان شد تحصیل در فرانسه در تمام مقاطع به زبان فرانسوی رایگان است و متقاضیان بابت تحصیل در این کشور به غیر از هزینه هایی جزئی ثبت نام مبلغی پرداخت نخواهند کرد. اما دانشجویانی که قصد دارند به زبانی غیر از فرانسوی در این کشور به تحصیل بپردازند می بایست هزینه های تحصیل را پرداخت نمایند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه به زبان انگلیسی سالانه حدود 3000 تا 9000 یورو بسته به محل دانشگاه هزینه دارد.  

هزینه تحصیل در فرانسه
هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه های زندگی دانشجویی در فرانسه

با توجه به اینکه فرانسه یکی از مقاصد تحصیلی مهم برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود، متقاضیان به دنبال آگاهی از هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور می باشند تا بتوانند با یک برنامه ریزی دقیق جهت تامین هزینه ها اقدام نمایند. متقاضیان بین المللی جهت تحصیل در فرانسه با انتخاب ارزان ترین شهرها و سبک زندگی دانشجویی تا حد امکان سعی در کاهش هزینه ها دارند. البته هزینه های زندگی تا حد زیادی به سبک زندگی افراد بستگی دارد و خود فرد نقش بسزایی در افزایش و کاهش این هزینه ها دارد. به عنوان مثال بعضا افراد برای یک وعده غذایی به یک رستوران گران قیمت می روند و عده ای دیگر جهت سرو غذا با رفتن به یک رستوران متوسط هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهند. این دست مثال ها برای پوشاک و سایر هزینه های زندگی نیز صدق می کند. به طور کلی هزینه های زندگی دانشجویی شامل مسکن، پوشاک، خوراک و … برای هر فرد ماهیانه حدود 600 تا 700 یورو می باشد.


کار دانشجویی در فرانسه

بسیاری از متقاضیان به منظور مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور همیشه به فکر راهی هستند تا در حین تحصیل به کار دانشجویی مشغول شوند و بتوانند بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند. برای متقاضیان تحصیل در فرانسه نیز اطلاع از قوانین، شرایط و دستمزد کار دانشجویی در این کشور بسیار حائز اهمیت می باشد.

دانشجویان بین المللی در فرانسه اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند که در این ساعات می توانند به کارهایی از قبیل پرستاری از سالمندان، موارد مربوط به ترجمه، مشاغل فروشندگی و بازاریابی در شرکت ها مشغول شوند و با دریافت مبلغ 10 یورو در ساعت بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند. کار در تعطیلات شامل قانون 20 ساعت در هفته نمی شود و متقاضیان تحصیل در فرانسه می توانند در تعطیلات به طور تمام وقت به کار دانشجویی مشغول شوند.


تحصیل رایگان در فرانسه

اخذ ویزای تحصیلی یکی از بهترین روش های ورود به یک کشور بین المللی می باشد. دولت فرانسه شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان بین المللی بتوانند در تمام مقاطع دانشگاه به تحصیل در فرانسه بپردازند. دولت این کشور جهت تحصیل رایگان شرایطی را نیز در نظر گرفته و متقاضیان با پذیرفتن و اجرای شروط لازم می توانند به تحصیل رایگان در فرانسه مشغول شوند. بدین منظور متقاضیان می بایست با ارائه مدرک B2 زبان فرانسوی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد توانایی و تسلط خود به زبان این کشور را به اثبات رسانده تا بتوانند در دانشگاه های کشور فرانسه به تحصیل بپردازند. ضمنا حداقل معدل 15 از دیگر شرایط لازم جهت ورود به دانشگاه های این کشور می باشد. در مقطع دکترا نیز دانشجویان می بایست جهت تحصیل به زبان فرانسوی مدرک C1 زبان فرانسوی به همراه رزومه علمی مناسب را ارائه نمایند. 


مزایای تحصیل در فرانسه

می‎دانید چرا تحصیل در این کشور آرزوی اکثر دانشجویان است؟ کیفیت سیستم آموزشی و شرایط ایده آل تحصیلی، تحصیل رایگان در فرانسه و …. از دلایل اصلی تحصیل در فرانسه می باشد. تدبیر دولت فرانسه در اختصاص دادن 23 درصد از بودجه ملی در راستای افزایش کیفیت سیستم آموزشی باعث شده است که بسیاری از دانشجویان متقاضی، فرانسه را جهت تحصیل انتخاب نمایند.

هزینه تحصیل در فرانسه و به صورت کلی ‎تر، هزینه زندگی و اقامت در این کشور بسیار ارزان‎تر از سایر کشورهای اروپایی نظیر انگلیس و سوییس و … است. همچنین دانشجویانی که به زبان فرانسه مسلط نیستند، می توانند پذیرش خود را از دانشگاه‎های انگلیسی زبان این کشور دریافت نمایند. بیمه درمانی برای دانشجویان پذیرفته شده در این کشور رایگان است و دانشجویان می‎توانند از کمک هزینه‎های زندگی و مسکن نیز بهره ‎مند شوند.

هیچ جای نگرانی برای آن دسته از دانشجویانی که به دنبال بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه هستند، وجود ندارد. استفاده از وسایل حمل و نقل در این کشور با استفاده از کارت دانشجویی رایگان است. متقاضیان محصل در مقطع دکترا از حقوق ماهیانه برخوردار هستند. بیمه دانشجویی رایگان هم از دیگر مزایای تحصیل در فرانسه است. در ادامه به صورت لیست وار به مزایای تحصیل در فرانسه اشاره خواهیم کرد:

 • اولین کشور وسیع در قاره اروپا
 • وجود آثار تاریخی، فرهنگی و چشم اندازهای طبیعی خیره کننده
 • استاندارد بالای زندگی در فرانسه
 • آب و هوای مناسب
 • دانشگاه های معتبر بین المللی و در سطح جهانی
 • امکان تحصیل رایگان در فرانسه
 • اجازه کار دانشجویی حین تحصیل
 • ارائه بورسیه های متنوع و کمک هزینه های تحصیل، زندگی به متقاضیان بین المللی
 • تنها کشوری که کمک بلاعوض به متقاضیان بین المللی جهت مسکن ارائه می نماید.
 • امکان تبدیل ویزای تحصیلی به کاری
 • تنوع فرهنگ، غذا و آداب و رسوم
 • کسب تجربیات بین المللی فراوان و آموزش در یک محیط پویا
 • امکان سفر به کشورهای حوزه شنگن با ویزای تحصیلی
 • فرصت های شغلی مناسب پس از تحصیل
 • امکان اقامت پس از تحصیل در این کشور  

معایب تحصیل در فرانسه

به طور کلی مزایای تحصیل در فرانسه بسیار بیشتر از معایب آن است، اما در ادامه به موارد محدودی از معایب تحصیل در این کشور هم اشاره می نماییم.

 • چالش یادگیری زبان فرانسه
 • غربت و دوری از خانواده
 • هزینه ی بالا جهت تحصیل خصوصی و به زبانی غیر از فرانسوی در این کشور
 • طولانی تر بودن روند دریافت ویزا نسبت به سایر کشورهای اروپایی

بیمه دانشجویی فرانسه

به طور کلی دانشجویان جهت ورود و تحصیل در یک کشور بین المللی می بایست با توجه به سیستم حمایت اجتماعی از دانشجویان، به بیمه دسترسی داشته باشند. در کشور فرانسه بیمه ها به دو صورت تامین اجتماعی و تکمیلی عرضه می شود. دانشجویان بین المللی پس از ورود به کشور فرانسه و پس از ثبت نام دانشگاه مورد نظر می بایست جهت ثبت نام بیمه تامین اجتماعی به صورت آنلاین و از طریق سایت  https://etudiant-etranger.ameli.fr/ اقدام نمایند و تحت پوشش این بیمه قرار گیرند. بیمه تامین اجتماعی در کشور فرانسه تا 70% هزینه های درمانی متقاضیان را پوشش می دهد. بیمه برای تمام دانشجویان بین المللی که به قصد تحصیل در فرانسه وارد این کشور می شوند، اجباری می باشد.  


تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

بسیاری از کشور شرایطی را فراهم نموده اند تا متقاضیان بتوانند بدون مدرک زبان در کشور مقصد به تحصیل بپردازند. کشور فرانسه نیز مقدمات تحصیل بدون مدرک زبان را برای دانشجویان بین المللی فراهم نموده است. تحصیل در فرانسه بدون مدرک امکان پذیر است، بدین منظور متقاضیان می بایست ابتدا دانشگاه های کشور فرانسه که بدون مدرک زبان اقدام به پذیرش می نمایند را بررسی کرده و پس از درخواست به دانشگاه مورد نظر، با تماس ویدئویی در وقت مقرر از سمت دانشگاه مهارت های زبان مورد نظر جهت تحصیل را به اثبات برسانند، در صورت قبولی فرد در مصاحبه، پذیرش دانشگاه یا موسسه ی مورد نظر جهت تحصیل به فرد اعطا می شود و فرد می بایست پس از ورود به کشور مقصد در دوره های زبان که توسط همان دانشگاه یا کالج برگزار می شود، شرکت کند و به سطح زبان لازم جهت تحصیل برسد.


تحصیل پزشکی در فرانسه بدون آزمون ورودی

در سال های اخیر و پیش از همه گیری ویروس کرونا متقاضیان جهت تحصیل در فرانسه و ورود به رشته های حوزه پزشکی مانند دندانپزشکی، پزشکی، داروسازی و … می بایست در آزمون ورودی که توسط دانشگاه برگزار می شد شرکت می نمودند. بدین صورت که در سال اول تحصیل دانشجویان می بایست در هر ترم در آزمون دانشگاه شرکت کرده و در صورت قبولی مجوز ادامه تحصیل را دریافت می کردند. اما در سال های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا کشور فرانسه شرایط دیگری را جهت ورود متقاضیان بین المللی اعمال کرده است و دانشجویان با توجه میانگین معدل اخذ شده در سال اول تحصیل اجازه ادامه تحصیل در فرانسه جهت رشته های حوزه پزشکی را خواهند داشت و دیگر مانند گذشته آزمون ورودی جهت ورود به رشته های پزشکی برگزار نخواهد شد.


تحصیل پزشکی در فرانسه

کشور فرانسه دارای تاریخی درخشان در حوزه پزشکی می باشد و سالانه حدود 20000 متقاضی بین المللی به منظور تحصیل در فرانسه جهت مطالعات پزشکی وارد این کشور می شوند. دریافت 13 جایزه نوبل در تاریخ نشان از اهمیت و جایگاه حوزه پزشکی در این کشور دارد. تحصیل در فرانسه جهت مقاطع پزشکی باعث ایجاد یک آینده شغلی درخشان برای افراد می شود. همان طور که عنوان شد تحصیل پزشکی در فرانسه جهت مقطع عمومی 9 سال و جهت مقطع تخصص حدود 12 به طول می انجامد و سرانجام دانشجویان با ارائه تز و اخذ مدرک دکترا به تحصیل در رشته پزشکی پایان می دهند. تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی این کشور به زبان فرانسوی رایگان و در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی  شامل پرداخت هزینه برای متقاضیان  می شود.  

تحصیل پزشکی در فرانسه
تحصیل پزشکی در فرانسه

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه باعث ایجاد یک شرایط ایده آل برای متقاضیان می شود. اما در سال 2021 و با توجه به همه گیری پاندمی کرونا فرانسه شرایط جدیدی را جهت ورود متقاضیان به رشته پزشکی اعمال کرده است. پیش از این افراد با آزمون ورودی و قبولی در این آزمون مجوز ورود به رشته های پزشکی را دریافت می کردند اما در شیوه جدید افراد به روش دیگری جهت تحصیل در فرانسه و ورود به رشته های پزشکی اقدام می نمایند، به این صورت که دو ترم اول تعیین کننده ادامه حضور شما جهت تحصیل در رشته پزشکی می باشد. در دو ترم اول متقاضیان در صورت کسب میانگین معدل بالای 10 و ممتاز بودن می توانند جهت ادامه تحصیل در رشته های حوزه پزشکی اقدام نمایند و در صورتی که در دو ترم اول دروس دیگری را انتخاب کنند می توانند در صورت کسب معدل زیر 10 در رشته ی دیگری اقدام به تحصیل نمایند.

به طور کلی در صورتی که معدل متقاضی پایین تر از 10 باشد می بایست به کشور بازگشته و یا جهت تمدید ویزا اقدام به تحصیل در رشته دیگری نمایند. پزشکی عمومی در فرانسه 9 سال و در حوزه های تخصص 12 سال به طول می انجامد. تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان و در دانشگاه ها، کالج های خصوصی به جهت از حمایت از دانشجویان بین المللی دروس البته با پرداخت هزینه به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. اتمام رشته پزشکی با اخذ گواهینامه دکترا پایان می پذیرد.

مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دسته کلی تقسیم می شود:

 • DCEM
 • PCEM
 • پزشک عمومی و تخصص

تحصیل در فرانسه مقطع پزشکی در سه چرخه اصلی صورت می پذیرد

چرخه اول شامل دو سال می باشد و تمامی دانشجویان پزشکی در تمامی حوزه ها مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و … باید در این دو سال به تحصیل بپردازند و بعد از کسب نمره لازم و قبولی وارد چرخه ی دوم می شوند. در این چرخه که 4 سال به طول می انجامد دانشجویان می بایست در دوره های کارورزی و سمینار حضور یابند. در چرخه ی انتهایی موسوم به چرخه ی سوم دانشجویان به فرصت های مطالعاتی جهت دوره های عمومی یا تخصص پرداخته و مفتخر یه دریافت دیپلم DES می شوند. از مطرح ترین دانشگاه های حوزه پزشکی در فرانسه می توان به سوربن، پاریس دکارت، پزشکی مارسی، پزشکی استراسبورگ و غری بریتنی اشاره کرد.


مزایای تحصیل پزشکی در فرانسه

همان طور که عنوان شد با توجه به پیشینه تاریخی و جایگاه کشور فرانسه در حوزه ی پزشکی و با توجه آینده ی شغلی درخشانی در آینده، این کشور مقصد ایده آلی جهت تحصیل در رشته های پزشکی می باشد.

در ادامه به مزایای تحصیل در فرانسه جهت مقاطع پزشکی اشاره خواهیم کرد:

 • اعتبار و امکانات به روز دانشکده های رشته پزشکی
 • جایگاه کشور فرانسه جهت تحصیل رشته پزشکی
 • کسب تجربیات بین المللی
 • کارورزی در مراکز پزشکی در حین تحصیل و کسب تجربه
 • امکان تحصیل رایگان در رشته های پزشکی
 • فرصت های مطالعاتی مناسب در حوزه پزشکی
 • هزینه مناسب تحصیل در رشته پزشکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در حوزه پزشکی
 • آینده شغلی درخشان و اشتغال در کار در فرانسه و سایر کشورهای معتبر بین المللی
 • امکان اقامت پس از تحصیل در فرانسه

تحصیل رشته های هنر در فرانسه

کشور فرانسه به عنوان مهد هنر و داشتن دانشگاه ها و موسسات هنری فراوان سالیانه متقاضیان زیادی را جهت تجصیل در رشته های هنری جذب می نماید. دانشجویانی که به قصد تحصیل در فرانسه جهت رشته های هنری وارد این کشور می شوند این فرصت را خواهند داشت تا از آثار هنری همچون گالری ها، موزه های جذاب دیدن کنند و از تحصیل در این رشته لذت ببرند. از هنرمندانی که در کشور فرانسه به تحصیل پرداختند می توان به وینسنت ون گوگ، ادگار دگا، آگوست رنوار، پل سوزان اشاره کرد و این موضوع گواهی بر جایگاه هنر در فرانسه می باشد. دانشگاه ها و موسسات هنری در فرانسه جهت پذیرش متقاضیان اغلب آثار هنرمندان را به عنوان رزومه به صورت آنلاین یا در مصاحبه بررسی می نمایند و با توجه به آثار با پذیرش افراد موافقت می نمایند. البته متقاضیان بین المللی این امکان را دارند تا جهت گذراندن دوره های هنری همچون عکاسی در فضای باز، نقاسی و … نیز برای ورود به فرانسه اقدام نمایند.

 البته لازم به ذکر است که تحصیل در رشته های هنری در فرانسه نیز به زبان فرانسوی مستلزم داشتن تسلط به زبان فرانسوی می باشد و متقاضیان پیش از اقدام برای پذیرش می بایست جهت یادگیری و ارائه مدرک زبان فرانسوی اقدام نمایند.


تحصیل مهندسی در فرانسه

مراکز آموزشی فرانسه در حوزه مهندسی با آموزش افراد به صورت تئوری و علمی دارای ساختار استانداردی در قاره اروپا می باشد. ارتباط نزدیک این مراکز آموزشی با دنیای صنعت باعث ایجاد یک محیط آموزشی پویا و کاربردی برای دانشجویان می شود. تحصیل مهندسی در فرانسه  نیز به زبان فرانسوی رایگان می باشد و دانشجویان با ارائه مدرک زبان فرانسوی این امکان را دارند تا در این کشور به صورت رایگان به تحصیل بپردازند. در رتبه بندی جهانی QS از میان 900 دانشگاه و مراکز مهندسی معتبر حدود 40 دانشگاه مربوط به کشور فرانسه می باشد که این موضوع نشان از کیفیت و استاندارد تحصیل در فرانسه جهت مقاطع مهندسی می باشد. حدود 250 مراکز آموزشی در فرانسه وجود دارند که به تعلیم دانشجویان در رشته های مهندسی می پردازند. این مراکز به صورت منظم توسط بازرسی کمیسیون ملی حوزه مهندسی(CTI) ارزیابی و مدارک صادر شده از سمت مراکز آموزشی توسط این موسسه ها مورد بررسی قرار می گیرد. ضمنا تمام موسسات و دانشگاه های فرانسه در حوزه مهندسی مجامعی تحت عنوان(CDEFI) را دارا می باشند که تمام رشته های مهندسی را پوشش می دهند. به طور کلی متقاضیانی که به قصد تحصیل در فرانسه جهت حوزه های مهندسی وارد این کشور می شوند، با توجه به وجود مراکز آموزشی با کیفیت آینده ای درخشان را پیش رو خواهند داشت.


دانشگاه های مورد تایید در فرانسه

همیشه متقاضیان مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور با این دغدغه روبه رو هستند که آیا پس از اتمام تحصیلات مدارکشان در ایران مورد تایید می باشد یا خیر؟ از این رو اغلب دانشجویان به کسب اطلاعات راجع به دانشگاه های مورد تایید توسط کشور ایران می پردازند، البته این موضوع برای دانشجویانی که قصد دارند پس از پایان تحصیلات به کشور بازگشته و به کار مشغول شوند حائز اهمیت است.  دانشجویانی که قصد ماندن در کشور مقصد و یا مهاجرت به سایر کشورهای خارجی را دارند اغلب در مورد دانشگاه های مورد تایید در ایران حساس نیستند. در ادامه به لیستی از دانشگاه های مورد تایید جهت تحصیل در فرانسه اشاره خواهیم کرد.

دانشگاه های مورد تایید در فرانسه
دانشگاه های مورد تایید در فرانسه

لیست دانشگاه های مورد تایید ایران جهت تحصیل در فرانسه:

گروه الف (ممتاز)

 • Centrale Supélec     
 • École Centrale de Lyon
 • École National des Ponts et Chaussées (École des Ponts Paris Tech)
 • École Normale Supérieure de Cachan
 • École Normale Supérieure de Lyon
 • École Normale Supérieure de Paris (ENS Paris)
 • École Polytechnique Universitaire de Marseille
 • École Polytechnique –Paris Tech
 • INSA (Institut National de Sciences Appliquées)
 • Institut National Polytechnique de Grenoble  علوم کامپیوتر در رشته های مهندسی، فیزیک و نجوم
 • Sciences Po
 • Sorbonne Université  
 • Université de Lorraine
 • Université de Lyon I – Claude Bernard
 • Université de Toulouse III – Paul Sabatier
 • Université Grenoble Alpes           
 • Université Paris 1 Panthéon – Sorbonne
 • Université d’Aix-Marseille
 • Université de Bordeaux
 • Université de Montpellier
 • Université de Strasbourg
 • Université Paris Saclay
 • University of Paris (Universite Paris Descartes + Universite Paris Diderot + Institut de Physique du Globe de Paris)

گروه ب (خوب)

 • Agro Paris Tech رشته های کشاورزی و جنگلداری
 • École Centrale de Lille  رشته های مهندسی برق و الکترونیک
 • École d’économie de Paris (EEP)
 • École des Hautes Études Commerciales (Groupe HEC)
 • École des Hautes Études Commerciales du Nord (EDHEC)
 • École des Hautes Études en Sciences Sociales
 • École Centrale de Nantes صرفا در رشته مکانیک
 • École Nationale Supérieure  تمام مدارس عالی دولتی
 • Emlyon Business School
 • ESPCI Paris Tech
 • ESSEC Business School
 • Grenoble École de Management   
 • INSEAD
 • NEOMA Business School  
 • Université Clermont Auvergne
 • Université Côte d’Azur
 • Université de Caen Basse-Normandie
 • Université de Cergy-Pontoise
 • Université de Lille
 • Université de Limoges رشته های هنر و طراحی
 • Université de Lyon II – Lumière Lyon 2
 • Université de Lyon III – Jean Moulin
 • Université de Montpellier III- Paul Valéry
 • Université de Nantes
 • Université de Poitiers
 • Université de Renne I
 • Université de Savoie (Chambery) رشته های فیزیک و نجوم
 • Université de Technologie de Compiègne (UTC)
 • Université de Technologie de Troyes
 • Université de Toulouse I – Capitole
 • Université de Toulouse II – Jean Jaurès le Mirail
 • Université de Tours
 • Université de Versailles Saint – Quentin-en Yvelines
 • Université Panthéon-Assas (Paris 2)
 • Université Paris XII – Université Paris-Est Créteil, UPEC
 • Université Paris XIII
 • Université Paris Dauphine – Paris 9
 • Université Sorbonne Nouvelle – Paris III

گروه ج (متوسط)

 • Audencia Nantes École de Management
 • CERAM Sophia Antipolis
 • Clermont Graduate school of Management
 • Conservatoire Nationale des Arts et Métiers
 • École d’Architecture de Paris – Belleville
 • École d’Architecture de Paris-Val-de-Sein
 • École Nationale d’Ingénieurs ENIB Brest
 • École Nationale de l’Aviation Civile (ENAC)
 • École Nationale de la Statistique et de l’Analyse de l’Information (INSAI)
 • École Pour l’Informatique et les Techniques Avancées (EPITA)
 • École Supérieur d’Ingénieurs des Travaux de la Construction de Caen
 • École Supérieure de Commerce Bretagne- Brest
 • École Supérieure de Commerce, ESC Troyes
 • École Supérieure d’Ingénieurs ESIGETEL
 • ESEO Grande Ecole d’Ingénieurs Généralistes
 • Euromed Marseille (École de Management)
 • EURECOM Sophia Antipolis
 • IÉSEG School of Management
 • INALCO (Institut National des langues et Civilisations Orientales)
 • Institut National des Télécommunications (INT) / Télécom Sud ParisInstitut Mines-Télécom
 • Institut National Polytechnique de Toulouse
 • Institut Supérieur d’Électronique de Paris (ISEP)
 • Institut Supérieure de Mécanique de Paris
 • Institut Supérieur de l’Aéronautique et de l’Espace (ISAE-SUPAERO)
 • L’Ecole de Design Nantes Atlantique
 • Pole Paris Alternance
 • Rennes International Business School
 • Skema Business School
 • Université d’Artois
 • Université d’Evry-val-d’Essonne
 • Université d’Orlean
 • Université d’Avignon et des Pays de Vaucluse
 • Université de Bordeaux III (Bordeaux Montaigne)
 • Université de Bourgogne, Dijon
 • Université de Bretagne Occidentale
 • Université de Corse Pascal Paoli
 • Université de Franche-Comte,Besançon
 • Université de Haute-Alsace Mulhouse
 • Université de la Rochelle
 • Université de Pau and pays de I’Adour
 • Université de Perpignan
 • Université de Picardie Jules Verne
 • Université de Reims Champagne – Ardenne
 • Université de Renne II
 • Université de Rouen – Haute Normandie
 • Université de Technologie de Belfort-Montbeliard
 • Université de Toulon et du Var
 • Université de Valenciennes et du Hainaut-Cambrésis
 • Université du Havre
 • Université du Maine – le Mans
 • Université Jean Monnet Saint-Etienne
 • Université Paris Ouest Nanterre la Défense – Paris X
 • Université Vincennes-Saint-Denis (Paris VIII)

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

همان طور که پیش تر عنوان شد تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی رایگان می باشد و دانشجویان جهت تحصیل به زبان فرانسوی ملزم به پرداخت هزینه نیستند. اما تحصیل به سایر زبان ها مانند زبان انگلیسی رایگان نمی باشد و دانشجویان می بایست جهت تحصیل به زبان انگلیسی شهریه دوران تحصیل را پرداخت نمایند. ممکن است عده ای با توجه به چالش یادگیری زبان فرانسه تمایل به یادگیری این زبان نداشته باشند، در این صورت کشور فرانسه جزو کشورهای محدود غیر انگلیسی زبانی می باشد که برنامه های تحصیلی خود را در تمام مقاطع به زبان انگلیسی نیز ارائه می نماید. بنابراین دانشجویانی که قصد دارند به زبان انگلیسی به تحصیل در فرانسه مسغول شوند ابتدا با بررسی و انتخاب دانشگاه مورد نظر می بایست تمام برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی انتخاب نمایند و به تحصیل در فرانسه بپردازند. البته پیشنهاد می کنیم حتی دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند نیز تا حدودی با مطالعه زبان فرانسوی مکالمات اولیه این زبان را فراگیرند تا در صورت کار دانشجویی در حین تحصیل با مشکل مواجه نشوند.


شهرهای دانشجویی فرانسه

دانشگاه های معتبری در کشور فرانسه وجود دارند که هر ساله متقاضیان زیادی جهت ورود به این مراکز اقدام می نمایند.  متقاضیان جهت مهاجرت و تحصیل در فرانسه با بررسی اطلاعات و شرایط، شهرهای مناسب را از بابت خدمات رفاهی، هزینه ها و ….. انتخاب می نمایند تا بتوانند در شرایط مناسب به تحصیل در این کشور مشغول شوند. طبق آمار و نظر سنجی ها شهرهای لیون، لیل، مون پولیه، تولوز، بوردو، نانت، استراسبورگ با توجه به امکانات و خدمات، مناسب ترین شهرها جهت تحصیل و زندگی متقاضیان بین المللی می باشند. دانشجویان می توانند در این شهرها با شرایط مناسب به تحصیل در دانشگاه های معتبر و مطرح این کشور و همچنین به کار در حین تحصیل نیز مشغول شوند.


وقت سفارت فرانسه در تهران

متقاضیان تحصیل در فرانسه می بایست جهت تعیین وقت سفارت فرانسه از طریق کارگزاری VFSGlobal اقدام نمایند. به این صورت که به سایت https://visa.vfsglobal.com/irn/fa/fra مراجعه نموده و پس از ثبت درخواست بدون نیاز به مصاحبه در زمان مقرر جهت تحویل مدارک و اثر انگشت وارد سفارت فرانسه شوند.


مدرک زبان مورد تایید فرانسه

متقاضیان جهت تحصیل در فرانسه می بایست جهت تحصیل رایگان در این کشور مدارک زبان فرانسوی را ارائه نمایند. دانشجویان می بایست با توجه به مقطع دانشگاهی مدرک تحصیلی لازم را ارائه نمایند. آزمون TCF در 6 سطح  A1 A2 B1 B2 C1 C2از دانشجویان بالای 16 سال به عمل می آید. در این آزمون ها توانایی متقاضیان در مهارت های گفتار، نوشتار، شنوایی، درک مطلب سنجیده می شود و به مدت 2 سال اعتبار دارد. افراد جهت ورود به دانشگاه می بایست مدارک B2 یا C1 را ارائه نمایند. آزمون های دیگری مانند DELF و DALF نیز جهت دریافت مدرک زبان و توسط وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه از متقاضیان به عمل می آید اما بر خلاف آزمون TEF مدارک اخذ شده در این آزمون ها انقضا ندارد و مادام العمر می باشد. اما جهت ورود و تحصیل در فرانسه شرکت در آزمون TEF و کسب مدرک لازم با توجه به درخواست مرکز آموزشی کافی می باشد.

آزمون های زبان فرانسه :

 • TEF
 • TCF-Québec
 • DELF
 • DALF

سفارت فرانسه در تهران

آدرس: سفارت فرانسه در تهران در خیابان نوفل لوشاتو، پلاک 66-64 واقع شده است. .

ساعت کاری: به جز روزهای تعطیل رسمی سفارت از یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 7:30 تا 20:00 باز است.

 • تلفن: 00 40 09 64 (21 98 00)
 • فاکس: 93/92 40 09 64 (21 98 00)

ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان بین المللی که خارج از اتحادیه اروپا هستند، جهت تحصیل در فرانسه نیاز به ویزا تحصیلی دارند و می بایست با دریافت این نوع ویزا مجوز تحصیل در این کشور را دریافت نمایند. متقاضی ابتدا می بایست جهت دریافت پذیرش از یک موسسه عالی یا دانشگاهی اقدام نماید و پس از موافقت با پذیرش با نامه جهت دریافت ویزای تحصیل در فرانسه اقدام نماید. جهت دریافت ویزا تحصیلی سن مناسب و همچنین مدرک زبان مناسب شانس متقاضی را تا حدودی زیادی افزایش خواهد داد. فرد متقاضی پس از دریافت ویزا اجازه ورود و تحصیل در فرانسه را خواهد داشت. دانشجویان پس از ورود به کشور فرانسه با ویزای تحصیلی اجازه کار دانشجویی 20 ساعت در هفته را نیز خواهند داشت و می توانند با کار دانشجویی بخشی از مایحتاج و هزینه های روزمره زندگی خود را تامین نمایند.


مدارک لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان تحصیل در فرانسه جهت اخذ ویزای تحصیلی می بایست ابتدا یک فایل آنلاین در سرویس CampusFrance که مربوط به تبلیغات آموزش عالی فرانسه می باشد، ایجاد کنند و سپس مدارک زیر را به صورت کامل همراه با 220 یورو جهت بررسی مدارک به کنسولگری ارائه نمایند.

 • فرم درخواست اقامت طولانی مدت (بیش از 90 روز)
 • مدارک تحصیلی مانند دیپلم، لیسانس و ریز نمرات به همراه ترجمه فرانسوی و تاییدیه
 • مدرک زبان فرانسوی  TCF،  DELF ، DALF
 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت، شناسنامه و کپی از آن ها
 • نامه سوابق و حسن انجام کار
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی تمکن مالی
 • بیمه دانشجویی
 • بلیط پرواز
 • رزومه
 • توصیه نامه

اقامت دائم فرانسه از طریق تحصیل

بسیاری از متقاضیان هنگامی که به قصد تحصیل در فرانسه وارد این کشور می شوند با توجه به شرایط مناسب کشور، آشنایی و شناخت محیط تصمیم می گیرند پس از اتمام تحصیل در این کشور بمانند و اقامت این کشور را کسب کنند. بدین منظور متقاضیان می بایست با قوانین لازم در ارتباط با این موضوع آشنا شوند. افراد به هر طریقی چه ویزای تحصیلی و یا کاری وارد کشور فرانسه شوند اگر بیش از 5 سال در این کشور اقامت داشته باشند این امکان را دارند تا جهت اقامت دائم این کشور اقدام نمایند و از مزایای زندگی در این کشور پیشرفته اروپایی بهره مند شوند.  


مشاوره تحصیل در فرانسه

متقاضیان جهت تحصیل در فرانسه می بایست ابتدا نسبت به تمام موارد از قبیل دانشگاه ها و موسسات آموزشی، هزینه های زندگی، شرایط و مدارک لازم جهت ورود به این کشور آگاهی پیدا کنند. بدین منظور می بایست از طریق یک موسسه مهاجرتی که دارای تجربه لازم در این حوزه می باشد اطلاعات لازم را کسب کنند. گروه مهاجرتی اپلای من با بهره گیری از کارشناسان و مشاورین خبره در امر مهاجرت آمادگی دارد تا راهنمایی های لازم را به صورت کامل و با آخریت تغییرات قوانین تحصیل در فرانسه در اختیار متقاضیان عزیز قرار دهد.


شرایط زندگی در فرانسه

در سالهای اخیر جمعیت کشور فرانسه با توجه کیفیت بالای زندگی، دموکراسی، محافظت از اقلیت ها و ….  در این کشور افزایش یافته است و با توجه به موارد ذکر شده شرایط مناسبی را جهت زندگی متقاضیان بین المللی فراهم نموده است. کشور فرانسه یکی از کشورهای ایده آل جهت زندگی می باشند و دانشجویان بین المللی که به قصد تحصیل وارد این کشور می شوند با شرایط مناسبی از بابت رفاه و شرایط زندگی رو به رو هستند. البته متقاضیان تحصیل در فرانسه  اغلب در پی تشکیل یک زندگی دانشجویی در این کشور هستند تا هزینه های زندگی در حین تحصیل را به حداقل برسانند. دانشجویان با داشتن اجازه کار در حین تحصیل می توانند بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین نمایند و با توجه تحصیل رایگان، چالشی از بابت هزینه ها در این کشور نخواهند داشت.خدمات اپلای من در فرانسه

موسسه اپلای من با بهره گیری از کادر مجرب و سابقه ای درخشان در امور مهاجرت از ابتدا تا انتهای پروسه متقاضیان عزیز را همراهی می نماید و پس از ورود متقاضیان گرامی به کشور فرانسه خدمات پس از ورود از قبیل ترنسفر فرودگاهی، خرید سیم کارت، ثبت نام دانشگاه، افتتاح حساب بانکی، محل اقامت و سایر خدمات اولیه را به منظور آسایش و رفاه حال متقاضیان عزیز تحصیل در فرانسه ارائه می نماید تا افراد در ابتدای ورود به کشور فرانسه با چالش های اولیه مواجه نشوند

خدمات اپلای من در فرانسه
خدمات اپلای من در فرانسه

سوالات متداول تحصیل در فرانسه

 • در این بخش قصد داریم تا پاسخ تعدادی از پرتکرار ترین سوالات متقاضیان تحصیل در فرانسه را با شما در میان بگذاریم:آیا برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید حتما رشته دوره ی کارشناسی را ادامه داد؟ بله در اکثر موارد باید رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد یکسان باشند. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در رشته دیگری دارید بهتر است پذیرش در مقطع لیسانس را امتحان کنید.
 • آیا برای ادامه تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی باید زبان فرانسه یاد بگیرم؟ برای ادامه تحصیل نه، ولی برای گرفتن ویزای این کشور باید مدرک زبان فرانسه را ارائه دهید. در ضمن برای زندگی راحت تر در فرانسه به این زبان نیاز دارید.
 • حتما باید در کلاس هایی که سفارت برگزار می کند شرکت کنم؟ خیر لازم نیست حتما در کلاس های سفارت شرکت کنید شما می توانید با شرکت در آزمون زبان فرانسه در موسسات دیگر مدرک خود را دریافت نمایید.
 • آیا زمان تحصیل در فرانسه می توانیم شغل هم داشته باشیم؟ شما در هفته اجازه 20 ساعت کار کردن دارید و برای هر ساعت 9.70 یورو پول خواهید گرفت. البته می توانید به صورت غیر رسمی بیشتر از این ساعت هم کار کنید
 • هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه چگونه است؟ هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه نسبت به شهر، دانشگاه و شرایط دانشجو متفاوت است. هزینه در شهر پاریس بین 800 تا 1000 یورو است در حالی که در شهرهای دیگر این مبلغ 400 تا 500 یورو می باشد. به طور کلی هزینه ها در شهرهای توریستی بیشتر بوده و عمدتا هزینه ها صرف مسکن می شود. البته همانطور که گفته شد دولت حدود 40 درصد از هزینه ها را پرداخت می کند.
 • در صورت پیدا نکردن خوابگاه باید چه کرد؟ در این صورت پیشنهاد می شود تا خانه یا سوئیتی را به صورت موقت اجاره کنید و بعد از ورود به فرانسه اقدام به پیدا کردن خوابگاه یا اقامتگاه مناسبی نمایید.
 • چگونه بورسیه تحصیل در فرانسه بگیریم؟ برای دریافت بورسیه باید شرایط ممتاز و عالی داشته باشید. گروه مهاجرتی اپلای من آماده ارائه انواع خدمات بورسیه به شما عزیزان می باشد.
 • رشته های ارائه شده در دانشگاه های فرانسه؟ در دانشگاه های کشور فرانسه رشته های حقوق، روانشناسی، ادبیات ، فلسفه، علوم سیاسی، اقتصادی ، حوزه پزشکی ، معماری و و سایر رشته ها ارائه می گردد.
 • مدارک اخذ شده از دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی جهت تحصیل در فرانسه مورد تایید می باشند؟ بله. کلیه مدارک مورد تایید وزات علوم، تحقیقات و فناوری ایران جهت تحصیل در فرانسه مورد تایید می باشند.
 • امکان دریافت ویزای همراه برای متقاضیان تحصیل در فرانسه وجود دارد؟ بله. متقاضیان همزمان با درخواست ویزا جهت تحصیل در فرانسه این امکان را دارند تا برای همسر و فرزندان در صورتی که به سن قانونی نرسیده باشند، ویزا دریافت کنند.

در خصوص مطالعه بیشتر در مورد تحصیل در فرانسه مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

مهاجرت تحصیلی به فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

پذیرش زبان از فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

مهاجرت به فرانسه

دکترا در فرانسه

اقامت فرانسهآیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

با سلام
من دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه علم و فرهنگ با معدل ۱۶/۴۱ هستم.امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه استراسبورگ فرانسه برای من وجود داره؟

سلام روز بخیر دوست عزیز برای بررسی پرونده در مورد دانشگاه خاص باید رزومه تون برسی بشه .
برای بررسی شرایط تون با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سلام دوست عزیز وقت شما بخیر….
به طور کلی تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی رایگان است. اما امکان بورسیه جهت این رشته نیز وجود دارد، البته به منظور دریافت بورسیه شما باید دارای صلاحیت‌های علمی از جمله رزومه مناسب، نمره‌ی بالا در مدرک زبان باشید. شما دوست عزیز جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نموده و مشاوره‌‌های لازم را دریافت نمایید.

با عرض سلام
میخواستم بدونم میتونم به کشور فرانسه مهاجرت کنم یا نه
شرایطم ……
۱۷ سالمه کلاس یازدهم هستم ورشته انسانی برای تجارت معدل کلاس دهم هم شدم ۱۸.۹۴ زبان انگلیسی بلدم و زبان فرانسه مدرک b1دارم من برای مالی تمکن تا ۳۵۰ میلیون میتونم بدم میخوام بدونه خانواده برم بعد آیا میشه با مدرک b1 دانشگاه رایگان خوند ؟میخوام واسه دانشگاه اقدام کنم بعد چقدر زمان میبره تا ویزام صادر بشه و چقدر زمان میبره برای سفارت وقت بگیرم
ممنونم از پاسخگویی …….

سلام و روز بخیر. بله امکان اقدام دارید و شرایط مناسبی رو برخوردار هستید. با کارشناسان ما در تماس باشید جهت راهنمایی بیشتر.

با عرض سلام
میخواستم بدونم میتونم به کشور فرانسه مهاجرت کنم یا نه
شرایطم ……
۱۷ سالمه کلاس یازدهم هستم و معدل کلاس دهم هم شدم ۱۸.۹۴ زبان انگلیسی بلدم و زبان فرانسه مدرک b1دارم من برای مالی تمکن تا ۳۵۰ میلیون میتونم بدم میخوام بدونه خانواده برم بعد آیا میشه با مدرک b1 دانشگاه رایگان خوند ؟میخوام واسه دانشگاه اقدام کنم بعد چقدر زمان میبره تا ویزام صادر بشه و چقدر زمان میبره برای سفارت وقت بگیرم
ممنونم از پاسخگویی …….

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز.
بله شما شرایط مناسبی جهت ورود و تحصیل در کشور فرانسه رو دارید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در این خصوص با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

سلام من دیپلم تجربی در خرداد ۱۴۰۰ گرفتم . کنکور شرکت کردم .در کنکور زبان رتبه ۱۱۰۰ کسب کردم. من راجب ادامه تحصیل در رشته زبان انگلیسی در یک کشور دیگر اطلاعاتی می خواستم و چه مدارکی لازم دارم . البته به صورت بورسیه تحصیلی

سلام دوست عزیز وقت بخیر شما میتونید با موسسه تماس بگیرید و شرایط خودتون رو با کارشناسان اپلای من در میان بگذارید قطعا ایشان راهنمایی لازم رو خدمت شما ارائه میدهند
برای شما آرزوی موفقیت و سعادتمندی را داریم

سلام
من دیپلم ریاضی دارم و رتبه ی کنکورم دو رقمی بوده و دانشگاه هنر رشته ی سینما خوندم. برای ارشد میخوام تغییر رشته بدم و نقاشی بخونم. شرایط تغییر رشته چیه؟ و اینکه چه کشوری برای تحصیل و کار این رشته مناسبه؟

برای کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه شانس بیشتری دارید و بازار کار هم بستگی به میزان رزومه خودتون داره

سلام، من ۱۸ سالم هست و دیپلم انسانی دارم و تافل ۱۱۰ دارم، میخواستم بصورت انلاین از ایران تو دانشگاه سوربن فرانسه به زبان انگلیسی روانشناسی بخونم
ایا امکانش هست؟

سلام. برای پذیرش شرایطتون مناسب هست اما امکان دریافت پذیرش دوره آنلاین بعید به نظر میرسه.

سلام و عرض ادب من ۱۲ سال هم هست الان دارم زبان فرانسه و انگلیسی رو میخوانم تا بتوان در دانشگاه‌های فرانسه تحصیل کنم این نکته که برای من به وجود اومده . اینه که چجوری میتونم سربازی نرم و در دانشگاه‌های فرانسه تحصیل کنم؟ آیا میشه من سربازی ندارم میشه راهنمایی کنید؟؟؟؟

سلام. میتونید بعد از کنکور برای خروج از کشور اقدام کنید و به قصد سفر تحصیلی از کشور خارج بشید. مشکلی نیست.

سلام وقت بخیر
من دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی مواد و متالورژی هستم و میخوام برای ارشد به فرانسه مهاجرت کنم ، یه جایی نوشته بودین ک برای مهاجرت سن ۲۵ تا ۳۰ سال امکان پذیره
ینی اگر من سنم کمتر باشه نمیتونم برم؟!
و اینکه دانشگاهای خوبی برای این رشته اونجا وجود داره؟!

سلام. منظور حداکثر سنی که امکان اقدام درش وجود داره هست. بله دانشگاه های متعددی در این زمینه وجود داره در کشور فرانسه که میتونید اقدام کنید.

سلام من دانشجوی مامایی هستم در مقطع کارشناسی
میخواستم بدونم برای ارشد بخوام در دانشگاه پیرو ماری کوری درس بخونم
شرایط بهتری دارم یا مقطع دکترا
واقعاً سردرگمم ی عده میگن ارشد ی عده میگن دکترا
لطفاً راهنماییم کنید

سلام و عرض ادب. با توجه به تجربیات، برای مقطع ارشد اگر اقدام بکنید بهتر است. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن به صورت کامل.

سلام
ببخشید میخواستم بدونم من الان پایه دوازدهم رشته طراحی دوخت هستم
اگر بخوام برای رشته طراحی مد بورسیه بگیرم برای چه مقطعی میتونم ؟
و در چه مقطعی راحت تر بورسیه میشم؟
و اگر بدون بورسیه بخوام اونجا کار کنم هزینه زندگی رو میتونم تامین کنم ؟؟

سلام وقت بخیر برای مقطع کارشناسی ارشد شانس دریافت بورسیه دارین
امکان کار دانشجویی حین تحصیل رو دارین اما اینکه بتونید هزینه هاتون رو تامین کنید بستگی داره که چه کاری بتونید پیدا کنید و چقدر به زبان فرانسوی مسلط باشید

عرض ادب و روزتون بخیر
بنده مدرک کارشناسی صنایع شیمیایی با معدل بالای ۱۸
رو دارم .
مدرک زبان ۶.۵ ielts
سوالم از شما این که برای ادامه تحصیل در
مقطع ارشد رشته “مهندسی محیط زیست”
برای کشور فرانسه یا آلمان میتونم فاند بگیرم ؟

سلام وقت بخیر
برای امکان تحصیل در فرانسه با بورسیه برای شما بیشتر اما باید در رزومه تون مقاله و … هم اضافه کنید تا شانستون برای دریافت بورسیه بالاتر بره

سلام لطفا با موسسه تماس بگیرید یا درخواست مشاوره رایگان بدید
با تشکر

سلام روز بخیر من ۲۱ سالم هست و مدرک دیپلم دارم میخوام توی شهرستان های فرانسه برم دانشگاه و رشته خاصی مد نظرم نیست ..این که میگید رایگان هست ینی کلا هزینه ای نداره ..ففط خرج خونه و خوردو خوراک و رفتن به اون کشور باید داشته باشیم؟!

سلام وقت بخیر
امکان تحصیل در فرانسه رو داریدو تحصیل به زبان فرانسوی در فرانسه رایگان است.

من سال دهم طراحی و دوخت هستم آیا میتوانم با این رشته پس از کنکور در این کشور کار کنم ؟

با سلام
طراحی دوخت یکی از بهترین رشته ها برای کار در فرانسه است چون بازار کار خوبی برای این رشته وجود داره اما باید علاوه بر مدرک تحصیلی، سابقه شغلی خوبی هم در این زمینه داشته باشید

سلام من دانش آموز دوازدهم تجربی هستم..میخواستم بدونم بعد از اینکه دیپلم گرفتم چطوری میتونم در کالج های فرانسه تحصیل کنم؟ یعنی اتلاف وقت نداشته باشم…میشه راهنماییم کنین؟

با سلام لطفا با موسسه تماس بگیرید مشاورین ما کامل راهنماییتون میکنن و برای کالج فرانسه براتون اقدام میکنن

من دانش اموز دوازدهم تجربی هستم و قصد دارم در رشته ی پزشکی توی این کشور تحصیل کنم…برای کسانی که فقط مدرک دیپلم دارن چطوری میشه ویزا دریافت کرد و ادامه تحصیل داد؟

باید پذیرش دوره کالج زبان فرانسوی رو بگیرید و بعد از گرفتن مدرک زبان فرانسوی وارد دانشگاه بشید. برای اطلاعات بیشتر با دفتر ما تماس بگیرید

موارد معدودی پیش میاد برای ویزای همراه
ترجیحا باید رزومه و شرایط شما رو بررسی کنیم و خدمتتون عرض کنیم امکانپذیره یا خیر

ابتدا حداقل برای یک دوره شش ماهه پذبرش میگیرید
مدارک لازم برای گرفتن پذیرش دوره زبان: دیپلم، پیش دانشگاهی ، پاسپورت، و حداقل مدرک A1 فرانسوی است و برای آقایون وضعیت نظام وظیفه باید مشخص باشه.

دیدگاهتان را بنویسید