۵ مقصد پرطرفدار جهت آموزش در فرانسه کدامند؟(آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

آموزش در فرانسه با توجه به رایگان بودن هزینه‌ی تحصیل یکی از گزینه‌های جذابیست که پیش روی متقاضیان بین‌المللی قرار گرفته است و هر ساله افراد زیادی در این خصوص با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

کشور فرانسه به عنوان عضو مهمی از قاره‌ی اروپا با قدمت و بیشینه‌ی غنی تاثیر شگرفی در اعتلای فرهنگ و هنر اروپا ایفا نموده است. فرانسه به عنوان سومین کشور بزرگ در قاره اوپا نیز محسوب می‌شود. قدمت مراکز آموزشی در فرانسه به قرن 12 برمی‌گردد. بنابراین می‌توان ادعا کرد که آموزش در فرانسه جزو اولین‌ها در قاره اروپا بوده است و از این رو یکی از بهترین مقاصد جهت دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. استانداردهای آموزش در سطح جهانی، امکانات مدرن، دریافت اقامت پس از تحصیل و از همه مهم‌تر امکان تحصیل رایگان به زبان فرانسوی جهت مراکز دولتی این کشور از مواردیست که تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را بیش از پیش حائز اهمیت نموده است. در ارتباط با هزینه‌ی آموزش در فرانسه لازم به ذکر است که شهریه‌ی تحصیل در مراکز عمومی توسط دولت فرانسه پرداخت می‌شود، اما دانشجویان می‌بایست برخی از هزینه‌های جزئی مانند ثبت‌نام و خدمات دانشجویی را به دانشگاه پرداخت نمایند.

 تعدادی از مراکز آموزشی فرانسه به دلیل شرایط ایده‌آل و مناسب آموزشی در زمره‌ی بهترین‌های جهان قرار گرفته‌اند. ما در این مطلب قصد داریم 5 مورد از بهترین دانشگاه‌های فرانسه در رتبه بندی جهانی را به شما معرفی نماییم، پس اگر شما نیز متقاضیان گرامی نیز متقاضی آموزش در فرانسه هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و اطلاعات لازم را در این خصوص را کسب نمایید.

معرفی و شرایط آموزش در فرانسه

آموزش در فرانسه با توجه به بهره‌گیری از استانداردهای بالا در آموزش و همچنین فراهم نمودن شرایط مناسب جهت متقاضیان بین‌المللی از سالیان اخیر تا به امروز همواره دارای طرفداران بی‌شماری بوده است. با توجه به هزینه‌های اندک جهت تحصیل، متقاضیان این امکان را دارند تا در بهترین مراکز آموزشی جهان با حداقل شهریه به تحصیل بپردازند. اغلب این مراکز آموزشی در شهر پاریس قرار گرفته‌اند که در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها خواهیم پرداخت تا دانشجویان ضمن اطلاع از شرایط در جهت اتخاذ بهترین تصمیم گام بردارند.

1- دانشگاه PSL فرانسه (Université PSL)

دانشگاه دولتی PSL (Paris Sciences and Lettres University) به عنوان یکی از برترین مراکز آموزشی فرانسه سال 2010 در شهر پاریس تاسیس شد. PSL از موسسات گوناگونی تشکیل شده و از سال 2019 رسما به عنوان دانشگاه فعالیت خود را ادامه داد. وجود موزه‌ها، کتابخانه‌ها، کلکسیون‌های متعدد باعث شده تا از دانشگاه PSL به عنوان مجموعه‌ای از گنجینه‌ها نام برده شود.

از زمان آغاز تاسیس دانشگاه تا به امروز این دانشگاه جوایز متعددی را دریافت نموده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به 28 جایزه نوبل، 10 مدال فیلدز، 79 جایزه مولیر، 50 جایزه سزار و همچنین 3 جایز آبل اشاره نمود. مرکز آموزشی PSL با هدف ایجاد تحول و تاثیر مثبت در جامعه تحقیقات گسترده‌ای را به انجام رسانده به طوری که بخش عظیمی از فعالیت‌های تحقیقاتی در کشور فرانسه بر عهده‌ی این دانشگاه می باشد. همکاری با 10 دانشگاه و همچنین حمایت از 3 مجموعه تحقیقاتی از دیگر مواردی است که در پیشرفت و اعتلای این مجموعه نقش بسزایی ایفا نموده است.

 11 دانشکده و مدرسه در PSL رشته های متنوعی شامل ریاضیات، فیزیک، شیمی، حقوق، اقتصاد، مهندسی، علوم کامپیوتر، مدیریت و …. را به متقاضیان ارائه می نماید. در حال حاضر بیش از 17000 دانشجو جهت مقاطع کارشناسی تا دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند. PSL به عنوان نخستین دانشگاه فرانسه با قدمت کمتر از 50 سال در میان 5 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و در رتبه بندی QS رتبه 44 دانشگاه را به خود اختصاص نموده است. موارد عنوان شده باعث شده تا PSL گزینه‌ای مناسب جهت متقاضیان آموزش در فرانسه به شمار رود.

تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی و فرانسوی به متقاضیان ارائه می شود. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می بایست مبلغ 2000 الی 3000 یورو در مقطع کارشناسی و در مقاطع تکمیلی هزینه‌ای مابین 500 تا 700 یورو را به عنوان شهریه پرداخت نمایند که این مبلغ نسبت به هزینه‌ی تحصیل در سایر دانشگاه‌های مطرح اروپایی بسیار ناچیز است. ارائه مدارک تحصیلی، مدرک زبان حداقل B2 جهت تحصیل به زبان فرانسوی و یا C1 جهت تحصیل به زبان انگلیسی از ملزومات ورود به این مجموعه‌ی ارزشمند می‌باشد.

 لازم به ذکر است با توجه به بالا بودن هزینه‌ی تحصیل به زبان انگلیسی متقاضیان اغلب تمایل دارند تا به زبان فرانسوی در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

دانشگاه PSL فرانسه (Université PSL)
دانشگاه PSL فرانسه (Université PSL)

2- دانشگاه پلی تکنیک فرانسه (Institut Polytechnique de Paris)

دانشگاه پلی تکنیک به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی فرانسه در حوزه علم و فناوری سال 1794 توسط لازار کارنو و گاسپار مونژ ریاضیدان معروف فرانسوی در جنوب شهر پاریس تاسیس شد. این مجموعه با بیش از 225 سال سابقه یکی از قدیمی‌ترین موسسات آموزشی در فرانسه به شمار می‌رود. مدرسه پلی تکنیک یکی از اعضای بنیانگذار دانشگاه پاریس- ساکلی بود که در ادامه سال 2019 به انستیتو پلی تکنیک پاریس ملحق شد. تحصیلات آکادمیک از مقطع کارشناسی تا دکترا با بهره گیری از امکانات آموزشی گسترده به متقاضیان ارائه می‌شود. پرورش استعدادهای درخشان، تعالی در رشد و آموزش از اهداف اصلی این دانشگاه به شمار می‌رود.

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه با بهره‌گیری از 9 دانشکده رشته‌های متنوعی را در حوزه‌های شیمی، فیزیک، ریاضیات محض و کاربردی، علوم کامپیوتر، علوم مهندسی و علوم انسانی به متقاضیان علاقه‌مند آموزش در فرانسه ارائه می‌نماید. 23 آزمایشگاه، سالن‌های ورزشی، مراکز تحقیقاتی و…. را می‌توان از مهم‌ترین امکانات موسسه پلی تکنیک فرانسه برشمرد. کسب جایگاه 49 در آخرین رتبه‌بندی QS نشان از سطح علمی این دانشگاه در سطح جهانی دارد. مدارک تحصیلی به همراه مدرک زبان حداقل B2 فرانسوی و آیلتس 7 به بالا از ملزومات تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک می‌باشد.

دانشگاه پلی تکنیک فرانسه (Institut Polytechnique de Paris)
دانشگاه پلی تکنیک فرانسه (Institut Polytechnique de Paris)

3- دانشگاه سوربن (Sorbonne University)

دانشگاه دولتی سوربن به عنوان یکی از عالی‌ترین مراکز تحقیقاتی سال 1257 در شهر زیبای پاریس تاسیس شد. این مجموعه قدیمی‌ترین موسسه آموزشی فرانسه طیف وسیعی از رشته‌ها را در حوزه‌ی علوم مهندسی، علوم پزشکی، علوم انسانی، رشته های هنری را در مقاطع کارشناسی تا دکترا به متقاضیان علاقه‌مند آموزش در فرانسه ارائه می‌نماید. سال 1885 یک بازنگری کلی در روند فعالیت دانشگاه اتفاق افتاد و پس از اعتراضات سال 1968 این مجموعه تبدیل به 13 دانشکده شد. در ادامه با ادغام این دانشگاه و پیر و ماری کوری دانشگاه سوربن فعلی به فعالیت خود ادامه داد.

مجموعه‌ی آموزشی سوربن همواره به عنوان یک مرکز مهم پیشرو به شمار رفته و سالانه پذیرای متقاضیان بین‌المللی بسیاری می باشد. از مهم‌ترین امکانات این دانشگاه می‌توان به پژوهشگاه‌ها، آزمایشگاه‌های متنوع، انستیتوهای بین رشته‌ای اشاره نمود. لازم به ذکر است سوربن مرکز تحقیقاتی دریایی بیولوژیکی در اروپا نیز به شمار می‌رود. وجود سایر خدمات رفاهی و تفریحی از جمله مجموعه‌های ورزشی، کافه تریا و …. جهت استفاده دانشجویان در اوقات فراغت از دیگر امکانات گسترده این دانشگاه می‌باشد.

هم اکنون بیش از 50.000 دانشجو در این دانشگاه جهت پروژه‌های تحقیقاتی، پژوهشی و سایر برنامه‌های آکادمیک مشغول به تحصیل می‌باشند. کسب جایگاه 72 در آخرین رتبه بندی QS نشان دهنده‌ی کیفیت این دانشگاه در سطح جهانی می‎‌باشد. تحصیل در دانشگاه سوربن به زبان فرانسوی و تنها در برخی از دروس مقاطع تکمیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. لذا متقاضیان تحصیل در سوربن می‌بایست علاوه بر مدارک تحصیلی مدرک زبان فرانسوی حداقل B2 و در حوزه های پزشکی C1 را ارائه نمایند. دانشگاه سوربن یکی از مراکز ارزان‌ قیمت جهان جهت تحصیل به شمار رفته، زیرا که تحصیل در مقطع کارشناسی 170 یورو، کارشناسی ارشد 240 یورو و دکترا 380 یورو در هر ترم هزینه خواهد داشت.   

آموزش در فرانسه -سوربن
آموزش در فرانسه -سوربن

4- دانشگاه پاریس-ساکلی (University of Paris-Saclary)

دانشگاه پاریس-ساکلی به عنوان یکی از مراکز آموزشی پیشرو در جهان به شمار می‌رود. این مجموعه در سال 2014 تاسیس و تا به امروز با پیشرفت‌های چشمگیری همراه بوده است. به همین جهت این مجموعه مقصد ایده‌آلی جهت متقاضیان آموزش در فرانسه محسوب می‌شود. پاریس ساکلی در حال حاضر با بهره‌گیری از 14 موسسه طیف وسیعی از رشته‌ها در حوزه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم زیستی، پزشکی و حقوق را به متقاضیان علاقه‌مند ارائه می‌نماید.

پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی فراوانی با استفاده از لابراتوارها، آزمایشگاه‌ها و … در سطح پیشرفته‌ای انجام می‌گیرد. بیش از 60.000 دانشجو در این مجموعه مشغول به تحصیل بوده که حدود نیمی از آنها را متقاضیان بین‌المللی تشکیل می‌دهد. از افتخارات موسسه پاریس-ساکلی می توان به 10 مدال فیلدز و 2 جایزه نوبل اشاره و همچنین کسب جایگاه 86 در آخرین رتبه‌بندی QS اشاره نمود. مدارک تحصیلی و مدرک زبان حداقل B2 و البته C1 با توجه به رشته‌ی تحصیلی از الزامات تحصیل در این دانشگاه می‌باشد. هزینه تحصیل در پاریس- ساکلی جهت هر ترم مقطع کارشناسی 170 یورو، کارشناسی ارشد 240 یورو و دکترا 380 یورو می‌باشد.

دانشگاه پاریس-ساکلی (University of Paris-Saclary)
دانشگاه پاریس-ساکلی (University of Paris-Saclary)

5- دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون (ECOLE NORMALE SUPÉRIEURE DE LYON)

دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون به عنوان یکی از برترین موسسات آموزشی فرانسه سال 1794 در شهر لیون تاسیس شد. این مجموعه در ابتدا با هدف تعلیم و آموزش معلمان و اساتید آغاز به کار نمود که در این خصوص نیز تا حد قابل توجهی موفق بود. بسیاری از شخصیت‌های برجسته و نخبگان فرانسه از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند که از سرشناس‌ترین آن‌ها می‌توان به لویی پاستور، ژان پل ساتر، سیمون دو بووار، میشل فوکو، موریس هولباخ اشاره نمود.

 بیش از 20.000 دانشجو هر ساله جهت ورود به این دانشگاه با یکدیگر به رقابت پرداخته که حدود 30% آن‌ها را دانشجویان بین‌المللی تشکیل نموده‌اند. با توجه به رقابتی بودن حضور در این دانشگاه متقاضیان می‌بایست در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نموده و با کسب قبولی فرصت حضور در این مجموعه ارزشمند را کسب نمایند. دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون در آخرین رتبه‌بندی QS جایگاه 130 را به خود اختصاص داده که این موضوع نشان‌ دهنده‌ی اعتبار این موسسه در سطح جهانی می‌باشد.

رستوران، کافه تریا، سالن ورزشی، کتابخانه‌های غنی از منابع ارزشمند را می‌توان از امکانات  این دانشگاه برشمرد. دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون رشته‌های متنوعی از جمله مهندسی، حقوق، علوم فیزیک، علوم انسانی را به متقاضیان آموزش در فرانسه ارائه می‌نماید. هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه مقطع کارشناسی‌ ارشد حدود 240 یورو و جهت مقاطع تکمیلی 210 یورو می‌باشد. ارائه دروس به زبان فرانسوی و تنها در برخی دروس مقاطع تکمیلی به انگلیسی صورت می‌پذیرد. از این جهت متقاضیان می‌بایست علاوه بر مدارک تحصیلی معتبر مدرک زبان لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه را ارائه نمایند.  

دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون (ECOLE NORMALE SUPÉRIEURE DE LYON)
دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون (ECOLE NORMALE SUPÉRIEURE DE LYON)

مزایای آموزش در فرانسه

  • وجود دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی معتبر با رتبه‌ی جهانی
  • استاندارد بالا و خدمات نوین آموزشی
  • امکان تحصیل رایگان به زبان فرانسوی در دانشگاه‌های دولتی (دانشجویان تنها ملزم به هزینه‌های ثبت‌نام و خدمات دانشجویی می‌باشند.)
  • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
  • امکان اخذ اقامت پس از اتمام تحصیل
  • امکان کار دانشجویی
  • ارائه کمک هزینه مسکن برای متقاضیان بین‌المللی
  • امکان دریافت ویزای همراه جهت همسر و فرزندان در طول دوره‌ی تحصیل

جمع بندی (سخن پایانی)

سپاس که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید، در این مطلب به معرفی و شرایط 5 مرکز آموزشی برتر جهت آموزش در فرانسه پرداختیم. امیدواریم شما متقاضیان گرامی تحصیل در فرانسه اطلاعات کافی در این خصوص را کسب نموده باشید. به طور کلی و با توجه به مزایای عنوان شده فرانسه یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها جهت تحصیل به شمار می‌رود.

ما در گروه مهاجرتی اپلای من با سوابق درخشان و همچنین بهره‌گیری از مشاورین و کارشناسان خبره از ابتدا تا انتهای پروسه مهاجرت به فرانسه در کنار شما عزیزان خواهیم بود و با توجه به داشتن نمایندگی فعال در فرانسه به محض ورود به این کشور خدمات پس از ورود را جهت رفاه حال شما دانشجویان عزیز ارائه می‌نماییم.

مقالات بیشتر در خصوص آموزش در فرانسه:

دانشگاه PSL

دانشگاه سوربن


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید