هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان چقدر است؟ (آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان همواره جزو موارد مهمیست که متقاضیان پیش از اقدام می‌بایست نسبت به آن آگاهی پیدا نمایند. از سالیان اخیر تا به امروز موضوع تحصیل رایگان در آلمان همواره در میان متقاضیان مطرح بوده و بسیاری از افراد جهان به خصوص ایران مهاجرت تحصیلی به آلمان را جزو گزینه‌های اصلی خود قرار داده‌اند. جالب است بدانید کشور آلمان ثروتمندترین کشور اتحادیه اروپا بوده و شاید همین موضوع در کنار تبادلات علمی دلیلی بر فراهم نمودن تحصیل رایگان برای متقاضیان بین‌المللی باشد.

 اما نکته‌ی حائز اهمیت در این خصوص که متقاضیان می‌بایست به آن توجه نمایند ارائه تحصیل رایگان برای متقاضیان بین‌المللی در تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان به جز ایالت بادن- وورتمبرگ می‌باشد. در دانشگاه‌های خصوصی دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه می‌باشند که البته با توجه وضعیت مالی دانشجو امکان تخفیف شهریه در این مراکز نیز وجود دارد. در مراکز خصوصی شهریه‌ها با توجه به رشته تحصیلی متغییر بوده اما اغلب هزینه‌ی تحصیل جهت رشته‌های مهندسی و MBA شهریه‌ی نسبتا بالاتری را نسبت به سایر حوزه‌ها به متقاضی تحمیل می‌نماید. از این رو متقاضیان زیادی هر ساله جهت ورود به دانشگاه‌های دولتی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند تا امکان تحصیل رایگان در این کشور را کسب نمایند. البته در کنار تحصیل رایگان، سطح کیفی مراکز آموزشی، فرصت‌های شغلی مناسب، اخذ اقامت دائم و … از مهم‌ترین مواردیست که تحصیل در آلمان را به گزینه‌ای ایده‌آل بدل نموده است.

در این مقاله قصد داریم تا به شرایط و هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان بپردازیم تا شما متقاضیان گرامی با آگاهی کامل از این شهریه‌ها در مسیر مهاجرت به این کشور گام بردارید و به رویای خود تحقق ببخشید.  


شرایط و هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

آلمان به واسطه‌ی صنعت قوی یکی از کشورهای پیشرفته در اروپا و جهان به شمار رفته و از همه مهم‌تر با فراهم نمودن امکانات به روز و گستره جهت آموزش سالانه پذیرای متقاضیان فراوانی از سراسر جهان می‌باشد. نرخ پایین فساد، بهره‌گیری از نیروی کار متخصص، فناوری و تکنولوژی پیشرفته از دیگر مزایاییست که همواره آلمان را به گزینه‌ای جهت مهاجرت تبدیل نموده است. ازدستاوردهای آلمان نیز می‌توان به حضور در میان 4 کشور برتر تولید کننده، کسب دستاوردهای علمی در حوزه‌های مختلف اشاره نمود. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور به زبان آلمانی و انگلیسی به دانشجویان ارائه شده و همان طور که پیش‌تر عنوان شد دانشگاه‌های دولتی به غیر از دریافت هزینه‌های خدمات دانشجویی و ثبت‌‌نام امکان تحصیل رایگان را برای متقاضیان فراهم نموده‌اند. در جدول زیر هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را برای شما متقاضیان گرامی گردآوری نموده‌ایم.

مرکز آموزشیشهریه سالانه
دانشگاه لوودویگ ماکسیمیلیان مونیخ260 یورو
دانشگاه فنی مونیخ260 یورو
دانشگاه هایدلبرگ26000 یورو
دانشگاه هومبولت برلینرایگان
دانشگاه هامبورگرایگان (300 یورو در هر ترم جهت خدمات دانشجویی)
دانشگاه فنی برلین500 – 800 یورو
دانشگاه شاریته برلین11550 یورو
دانشگاه فرایبورگ1500 یورو
دانشگاه توبینگن160 یورو
دانشگاه آخن1100 یورو
دانشگاه آزاد برلین2250 – 3800 یورو
دانشگاه بن290 یورو جهت ثبت نام اولیه
دانشگاه علمی و کاربردی CODE11000 یورو
دانشگاه علوم کاربردی (EBC Hochschule)10.000 یورو
دانشگاه  Friedensau Adventist3500 یورو
Bard College Berlin20000 – 28000 یورو
کالج بیزینس گیسما آلمان (GISMA Business School)10000 – 27000 یورو
Hertie School of Governance32500 یورو
 Munich Business School12500 یورو
دانشگاه (SRH Hochschule Berlin)10.000 یورو
دانشگاه علمی کاربردی اروپا (University of Applied Sciences (Europe1400 یورو
Otto Beisheim School of Management24000 – 32000 یورو

هزینه‌ی تحصیل در آلمان جهت مقاطع مختلف

مقطع کارشناسی

مقاطع دانشگاهی آلمان همانند ایران در سه مرحله‌ی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به متقاضیان ارائه می‌شود که البته هزینه‌ی تحصیل جهت هر مقطع متفاوت می‌باشد. در مقطع کارشناسی دانشجویان با ارائه مدرک B2 یا آیلتس 6 امکان تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را خواهند داشت. در دانشگاه‌های عمومی دانشجویان ملزم به پرداخت هزینه‌های دانشجویی و ثبت‌نام در حدود 500 یورو بوده و در مراکز خصوصی این هزینه با توجه به نوع دانشگاه و رشته سالانه از 7000 تا 26000 یورو متغییر می‌باشد. تحصیل در این مقطع با توجه به رشته‌ی تحصیلی 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع نیز با توجه به رشته‌ی تحصیلی حدودا 2 سال به طول می‌انجامد. تحصیل در مقطع فوق لیسانس به زبان آلمانی و انگلیسی انجام می‌پذیرد. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های دولتی را دارند به غیر از موارد ثبت‌نام و خدمات دانشجویی ملزم به پرداخت شهریه‌ی دیگری نمی‌باشند اما هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان جهت مراکز خصوصی با توجه رشته، سالانه از 5000 تا 40.000 یورو متغییر می‌باشد. از ملزومات تحصیل در در مقطع فوق لیسانس می‌توان به مدارک تحصیلی، رزومه مناسب، مدرک زبان B2 آلمانی و یا آیلتس 6.5 اشاره نمود.

مقطع دکترا

افراد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این امکان را خوهند داشت تا جهت تحصیل در مقطع دکترا اقدام نمایند. داشگاه‌های عمومی تحصیل در این مقطع را به صورت رایگان به دانشجویان ارائه می‌نمایند. بدین منظور متقاضیان می‌بایست از سوابق علمی درخشان و همچنین رزومه مناسبی برخوردار باشند تا از طریق استاد راهنما جهت پذیرش اقدام نمایند تا امکان تحصیل در مراکز دولتی را کسب نمایند. تحصیل در این مقطع با توجه به رشته‌ی تحصیلی 3 الی 5 سال به طول می‌انجامد و جهت دانشجویان بین‌المللی رایگان است. در مقطع دکترا دانشجویان تنها ملزم به پرداخت برخی از هزینه‌های جانبی مانند ثبت‌نام، خدمات دانشجویی در حدود 300 یورو می‌باشند.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان جهت مقاطع مختلف
هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان جهت مقاطع مختلف

بورسیه تحصیل در آلمان

آلمان به عنوان کشوری مدرن در قاره‌ی اروپا و جهان به جهت حمایت از دانشجویان بین‌المللی هر ساله بورسیه‌های متنوعی را به متقاضیان ارائه می‌نماید. این کشور ضمن فراهم نمودن تحصیل رایگان جهت دانشجویان بین‌المللی جوایز و کمک هزینه‌هایی را به منظور اعطا به متقاضیان بین‌المللی در نظر گرفته تا با حداقل هزینه فرصت تحصیل در قلب اقتصاد اروپا را داشته باشند. البته دریافت بورسیه‌ها شامل پیش‌نیازهایی از جمله سوابق تحصیلی درخشان، فعالیت‌های پژوهشی، معدل بالا و نمره‌ی بالا در مدرک زبان می‌باشد. از آنجایی که با استفاده از بورسیه‌ها هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد، رقابت بالایی بین دانشجویان جهت دریافت بورسیه وجود دارد و تنها متقاضیان واجد شرایط و دارای صلاحیت علمی امکان استفاده از بورسیه را خواهند داشت.

در ادامه به معرفی تعدادی از مطرح‌ترین بورسیه‌های و کمک هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان اشاره می‌نماییم:

بورسیه ملی آلمان : این بورسیه از سمت اتحادیه اروپا به جهت حمایت مالی از دانشجویان و بدون در نظر گرفتن شرایط مالی شخص و یا خانواده اعطا می‌شود.

بورسیه اراسموس موندس : برنامه اراسموس موندس از سمت اتحادیه اروپا و به متقاضیان تحصیل در آلمان و سایر کشورهای عضو در اتحادیه اعطا می‌شود. دانشجویان با ثبت‌نام و تحصیل در دانشگاه‌های عضو این پیمان امکان استفاده از این برنامه را خواهند داشت.

بورسیه تحقیقاتی ماکس پلانک : این برنامه به دانشجویان مستعد و دارای صلاحیت علمی در رشته‌‌های فیزیک، ریاضیات، مهدسی کامپیوتر، زیست شناسی، شیمی و حوزه‌های مهندسی تعلق می‌گیرد. بورسیه ماکس پلانک به دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع دکترا تعلق می‌گیرد.

بروسیه کنراد : بورسیه کنراد به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در مدت زمان 2 سال تعلق می‌گیرد. فرد متقاضی جهت دریافت این بورسیه می‌بایست دارای سن حداکثر 30 سال باشد و ضمنا مدرک کارشناسی را در کشور خود دریافت نموده باشد.

‏DAAD : یکی از معروف‌ترین بورسیه‌ها در آلمان که جهت تحصیل و حمایت از دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده است. این برنامه با توجه به همکاری با سایر دانشگاه‌های خارجی شرایطی را فراهم نموده تا متقاضیان فرصت تحصیل در برترین مراکز شغلی را داشته باشند. لازم به ذکر است برنامه DAAD به متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا تعلق می‌گیرد.

بورسیه هنریچ بول : هنریچ بول نیز جهت متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برای تمام رشته‌های تحصیلی در نظر گرفته شده است. این بورسیه هزینه‌ی تحصیل و زندگی متقاضیان را شامل می‌شود.


هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه‌های مناسب جهت زندگی یکی دیگر از دلایل مهمیست که باعث ورود دانشجویان به کشور آلمان شده است. ارائه خدمات اجتماعی و رفاهی با استاندارد بالا، شرایط مناسب زندگی ، امنیت بالا، بازار کار مناسب از دیگر مزایاییست که باعث شده هرساله دانشجویان زیادی آلمان را جهت زندگی برگزینند. به طور کلی می‌توان گفت هزینه‌های زندگی دانشجویان با توجه به سبک زندگی تا حد متغییر بوده و در نهایت فرد متقاضی نقش موثری در کاهش یا افزایش هزینه‌ها خواهد داشت. اما با توجه به اطلاعات به دست آمده میانگین هزینه‌های زندگی یک دانشجو در آلمان را می‌توان ماهیانه مابین 700تا 1000 یورو در نظر گرفت. در جدول زیر به مهم ترین هزینه‌‌های زندگی در آلمان اشاره خواهیم نمود.

صرف وعده غذایی در رستوران معمولی برای یک نفر10 یورو
صرف وعده غذایی برای مک دونالد8 یورو
یک لیتر شیر0.92 یورو
کاچوچینو2.82 یورو
آب معدنی 1.5 لیتر0.60 یورو
قرص نان 500 گرمی1.95 یورو
یک کیلو برنج1.74 یورو
تخم مرغ (بسته 12 عددی)2.62 یورو
یک کیلو فیله مرغ7.73 یورو
یک کیلوگرم سیب زمینی1.56 یورو
یک کیلوگرم گوجه فرنگی1.13 یورو
یک کیلوگرم پیاز0.89 یورو
یک کیلوگرم سیب2.39 یورو
یک کیلوگرم موز1.76 یورو
رفت و آمد ماهیانه70 یورو
هزینه‌ی زندگی دانشجویی در آلمان
هزینه‌‌ی زندگی دانشجویی در آلمان

جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. با توجه به نکاتی که پیش‌تر عنوان شد می توان گفت که هزینه تحصیل در آلمان برای متقاضیان با برخورداری از شرایط لازم در مراکز دولتی رایگان بوده و دانشجویان سراسر جهان این امکان را دارند تا از این فرصت استثنایی استفاده نمایند. همچنین در این مقاله علاوه بر هزینه‌های تحصیل در آلمان سعی کردیم که سایر هزینه‌ها از جمله زندگی دانشجویی را نیز مورد بررسی قرار دهیم و نگاهی اجمالی بر روی آن ها داشته باشیم.

اگر شما عزیزان نیز متقاضی تحصیل در دانشگا‌ه‌های آلمان هستید و هزینه های آن آگاهی ندارید می‌توانید با مشاورین و کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نمایید تا نکات مهاجرتی و به خصوص نکات مربوط به هزینه تحصیل در آلمان را دریافت نمایید. ما در گروه مهاجرتی اپلای من با بهره‌گیری از سوابق درخشان در حوزه‌ی مهاجرت از صفر تا صد پروسه مهاجرت به کشور آلمان در کنار شما عزیزان بوده و علاوه بر ارائه‌ی خدمات در داخل کشور، ضمن داشتن نمایندگی فعال در آلمان خدمات پس از ورود را نیز جهت رفاه حال شما عزیزان ارائه می‌نماییم.

مطالعه مقالات بیشتر در خصوص هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های آلمان :

تحصیل در آلمان

دانشگاه‌های آلمان

زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید