هزینه تحصیل در آمریکا ۲۰۲۲ چقدر است؟

Applyman

هزینه تحصیل در آمریکا جزو مهم ترین مواردی است که متقاضیان بین المللی تحصیل در آمریکا باید به آن توجه نمایند. در این مقاله قصد داریم هزینه تحصیل در آمریکا در تمام مقاطع را مورد بررسی قرار دهیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 ایالات متحده آمریکا به دلیل دارا بودن امکانات بالا و سیستم آموزش عالی، مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌المللی است، اما بالا بودن هزینه تحصیل در آمریکا می‌تواند تا حدودی برای متقاضیان نگران کننده باشد‌، اما نگران نباشید، گروه مهاجرتی اپلای من با بررسی کامل هزینه ها شما را در جهت کاهش و یا مدیریت هزینه ها راهنمایی می کند. شما با بررسی و اطلاعات کافی در مورد هزینه تحصیل در آمریکا می‌توانید خیلی راحت‌تر از آنچه که تصور می‌کنید، از پس هزینه‌های خود برآیید.

امکان یادگیری زبان، شرایط تحقیقاتی عالی، پیشرفت علمی دانشجو، امکان کار در محیط دانشگاه و امکان اخذ اقامت دائم آمریکا، از مزایای تحصیل در کشور فرصت ها می باشد. طبق آمار رتبه‌بندی جهانی QS بیش از ۱۵۰ دانشگاه معتبر در آمریکا وجود دارد. کالیفرنیا و نیویورک جزو مهم ترین مناطقی هستند که دانشجویان بین‌ المللی برای تحصیل در رشته های مهندسی و مدیریت کسب ‌و کار انتخاب می کنند.

به طور قطع در میان گزینه های مهاجرت تحصیلی کشور ایالات متحده در اولین گزینه ها بررسی خواهد شد. علت این صدر نشینی خدمات تحصیلی با کیفیت، سطح آموزشی مطلوب، جایگاه علمی بالا و.. است. برای امر مهاجرت نیاز است تا از هزینه های تحصیل در کشور های مختلف باخبر باشیم. در این مقاله درباره هزینه تحصیل در آمریکا صحبت خواهیم کرد.

همانطور که اطلاع دارید هزینه تحصیل در آمریکا و همچنین هزینه زندگی در این کشور به نسبت کشورهای همتراز دیگر آن بالاتر است. اما شناختن و کسب اطلاعات درباره هزینه تحصیل در آمریکا می توانید تا حد زیادی به تصمیم گیری و بعدها مدیریت آن کمک کند.

در ادامه به فاکتور های اصلی درباره هزینه تحصیل در آمریکا مانند: هزینه شهریه، هزینه مسکن، هزینه ویزا و البته کمک هزینه های تحصیلی در این کشور خواهیم پرداخت.

تحصیل در آمریکا


هزینه تحصیل در آمریکا و شهریه

هزینه تحصیل در آمریکا و شهریه

هزینه تحصیل در امریکا بخش های کلی و کلیدی را شامل می شوند که از جمله آنها می توان به هزینه شهریه و هزینه مسکن اشاره کرد، البته در کنار هزینه ها امکان استفاده از کمک هزینه های مختلفی فراهم است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

هزینه تحصیل در آمریکا بجز دانشگاه های اول تا دهم فهرست QS در مقطع کارشناسی ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار و در مطقع کارشناسی ارشد ۶ تا ۲۱ هزار دلار خواهد بود. توجه داشته باشید دانشگاه های رتبه ده تا ۱۰۰ ایالات متحده نیز جزء برترین دانشگاه های دنیا در لیست QS به شمار می آیند.

*در این میان نباید فراموش کرد که دانشجویان در ایالات متحده امکان 20 ساعت کار پاره وقت در هفته دارند که این امر بخش مطلوبی از هزینه های شخص را تامین میکند.

از آنجا که در سالهای اخیر دولت ایالات متحده دانشگاه ها را ملزم به محاسبهو انتشار هزینه‌ها و شهریه در وب‌سایت خود کرده دانشجویان میتوانند ایده کلی از میزان هزینه‌های خود و اینکه چه منابع کمک مالی برای شان موجود است بدست آورند. با مراجعه به وبسایت College Affordability and Transparency Center این امکان برای دانشجویان فراهم است تا با دید کلی نسبت به هزینه ها آگاهی پیدا کنند.

هزینه ویزای دانشجویی برای تحصیل در ایالات متحده امریکا 160 دلار است. از آنجا که این برنامه می تواند یک پروسه طولانی باشد و بهتر است حدود سه تا پنج ماه قبل از شروع ترم شروع شود.


هزینه تحصیل در مدارس آمریکا

دانش آموزان که قصد تحصیل در مدارس آمریکا را دارند باید ضمن توجه به هزینه تحصیل در این کشور ، نوع مدرسه مورد نظر خود را انتخاب کنند. مدارس کشور آمریکا را می توان به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم بندی نمود. با توجه به بالا بودن هزینه تحصیل در مدارس خصوصی آمریکا، اکثر متقاضیان تحصیل در مدارس دولتی را انتخاب می کنند. مدارس دولتی بودجه خود را توسط ساکنین همان ایالت و دولت تامین می نمایند. طول مدت تحصیل در آمریکا برای دانش آموزان حدود 6 سال است و پس از اتمام دوره دبیرستان دانش آموزان مدرک دیپلم دریافت می نمایند. دانش آموزان داخلی در مدارس دولتی هزینه ای پرداخت نمی کنند، اما دانش آموزان بین المللی می بایست سالیانه حدود ۱۵ هزار دلار بابت هزینه تحصیل در آمریکا پرداخت کنند. هزینه تحصیل در آمریکا برای دانش آموزان بین المللی و داخلی یکسان می باشد و سالیانه حدود ۲۰ هزار دلار می باشد.


هزینه تحصیل در آمریکا مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در آمریکا مقطع لیسانس سالیانه حدود 20 تا 25 هزار دلار می باشد. البته با توجه به بالا بودن هزینه ها در کشور آمریکا، دانشجویان این امکان را دارند تا به صورت پاره وقت 10 ساعت در هفته به کار دانشجویی مشغول شوند و بخضی از مخارج خود را تامین نمایند. حقوق با توجه به نظر کارفرما تایین می شود و معمولا ساعتی 15 دلار می باشد. البته دولت آمریکا در مقطع کارشناسی به درصدی از دانشجویان کمک هزینه های مالی ارائه می دهد. در مقطع کارشناسی  بورسیه ای به دانشجویان تعلق نمی گیرد و تنها در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا امکان استفاده از بورسیه را خواهند داشت.


هزینه تحصیل در آمریکا مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل در آمریکا مقطع فوق لیسانس ارشد سالیانه حدود ۲1 هزار دلار می باشد. بورسیه کامل به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق می گیرد، اما به دلیل رقابت شدید جهت دریافت بورسیه، دانشجویانی واجد شرایطی که از شرایط و رزومه قوی تری برخوردار باشند شانس بالاتری جهت دریافت بورسیه خواهند داشت. دانشجویان کارشناسی ارشد اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند و به ازای هر ساعت مبلغی در حدود 15 دلار دریافت می کنند. پیشنهاد می شود دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در ابتدا جهت اقدام برای دریافت بورسیه شانس خود را امتحان نمایند و در صورتی که جهت دریافت بورسیه موفق نشدند، می توانند به صورت عادی از دانشگاه مربوطه پذیرش گرفته و با کار دانشجویی بخشی از هزینه های تحصیل خود را فراهم نمایند.


دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که فاکتور هایی مانند معدل بالای ۱۷، مقاله معتبر مانند ISI، نمره GRE یا GMAT مناسب جهت پذیرش برخی رشته ها، نمره 7 IELTS یا 80 TOEFL را دارند، به مراتب شانس بالاتری جهت دریافت بورسیه دارند. دولت آمریکا شرایطی را برای دانشجویان فراهم نموده تا بتوانند برای پرداخت هزینه، وام دریافت نمایند. البته افرادی از این وام بهره مند خواهند شد که بتوانند یک شهروند آمریکایی و یا فردی که سابقه 3 سال زندگی در آمریکا دارد را به عنوان ضامن به دانشگاه معرفی کنند.


هزینه تحصیل در آمریکا مقطع دکترا

هزینه تحصیل در آمریکا مقطع دکترا سالیانه حدود 25 هزار دلار می باشد. تحصیل در مقطع دکترا به صورت پژوهشی می باشد و حدود 6 سال به طول می انجامد. دانشگاه های آمریکا به دو گروه دولتی  (state school) و خصوصی ( private school) تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی هزینه های به مراتب کمتری را نسبت به دانشگاه های خصوصی از دانشجو دریافت می کنند. البته نکته قابل توجه در مورد دانشکاه های دولتی  رقابت بالا و محدودیت ظرفیت می باشد و به همین دلیل دانشجویانی که قصد دارند در دانشگاه های دولتی آمریکا به تحصیل بپردازند باید از رزومه قوی برخوردار باشند و هرچه سریع تر برای اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام کنند تا از شانس بالاتری جهت دریافت پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا بهره مند شوند.


مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آمریکا :

کارشناسی:

 • ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات
 • داشتن مدرک زبان IELTS 6 یا تافل 70 یا شرکت در دوره های زبان دانشگاه
 • کپی از صفحه اول پاسپورت و یا ترجمه شناسنامه برای کسانی که در حال حاضر پاسپورت ندارند.
 • رزومه شخصی به زبان انگلیسی
 • ارسال رزومه کاری برای رشته های طراجی گرافیک و یا معماری و رشته های مرتبط

کارشناسی ارشد:

 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی همراه با ریز نمرات
 • ارائه مدارک TOEFL با حداقل نمره ۹۰ و یا IELTs  با نمره ۷
 • کپی از صفحه اول پاسپورت  و ترجمه شناسنامه برای کسانی که در حال حاضر پاسپورت ندارند.
 • مقالات به زبان انگلیسی به همراه تاییدیه
 • ترجمه صفحه آخر پایان نامه همراه تاییدیه از دانشگاه
 • رزومه شخصی به زبان انگلیسی
 • داشتن حداقل ۳ توصیه نامه از اساتید
 • کپی از مدرک GRE/GMAT (بسته به درخواست دانشگاه)
 • انگیزه نامه تحصیلی در خصوص رشته مورد علاقه

تحصیل در مقطع دکترا:

 • کپی از صفحه اول پاسپورت و ترجمه شناسنامه برای کسانی که در حال حاضر پاسپورت ندارند.
 • ترجمه رسمی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات
 •  ارائه مدارک TOEFL با حداقل نمره ۹۰ و یا IELTs با نمره ۷
 •  کپی از مدرک GRE/GMAT (بسته به درخواست دانشگاه)
 • داشتن ۴ توصیه نامه تحصیلی از اساتید
 • ارائه پروپوزال تحقیقاتی در رشته مورد نظر برای تحصیل
 • ترجمه رسمی از صفحه آخر پایان نامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد همراه با نمره
 • رزومه قوی و سوابق کاری مرتبط
 • ارائه مقالات علمی منتشر شده مزیت محسوب می شود.
 • ارائه پروژه های تحقیقاتی و کاری بین المللی مزیت محسوب می شود.
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • احتمال درخواست Essay از متقاضی

هزینه زندگی در آمریکا و هزینه مسکن

هزینه زندگی در آمریکا و هزینه مسکن

به طور کلی هزینه مسکن در شهرهای دانشگاهی ایالات متحده پایین تر از سایز شهر ها و مراکز شهر است. به این صورت که در حالت کلی و به صورت میانگین هزینه اجاره بهای یک خانه متوسط در مناطق روستایی یا حومه شهر از 500 دلار ماهانه شروع و به مبلغی معادل 3500 در مناطق مرکزی مانند بوستون میرسد.

همچنین از طرف دانشگاه های ایالات متحده امکان استفاده از خوابگاه نیز برای دانشجویان فراهم است که به صورت میانگین برای چهارسال مبلغی حدود 20000 دلار هزینه خواهد داشت.

در حالت کلی دانشگاه های شهر های غربی ایالات متحده نیازمند هزینه کمتری برای زندگی هستند. متوسط قیمت آپارتمان های 1 خوابه در مرکز شهر از 500 تا 3500 دلار در ماه می باشد. اقامت داخل دانشگاه درون خوابگاه های دانشجویی همراه با دو یا سه هم اتاقی می باشد.

باید به این نکته اشاره کرد که دانشجویان برای صرفه جویی میتوانند از خانه های مشترک نیز برای سکونت استفاده کنند. به این صورت که مشترکا با چند هم دانشگاهی اقدام به اجاره یک واحد مسکونی کنند.

به این نکته باید توجه کرد که هزینه های زندگی نسبت به سبک زندگی اشخاص متغیر هستند که در این میان هزینه تحصیل در آمریکا ار این قائده مستثنا نیست.


هزینه تحصیل در آمریکا و کمک هزینه ها

هزینه تحصیل در آمریکا و کمک هزینه ها

دولت و دانشگاه ها برای کمک به دانشجویان کمک هزینه ای مختلی در نظر گرفته اند که در قالب هایی چون: بورس تحصیلی ، کمک هزینه تحصیلی ، کارآموزی و برنامه های work-study. البته این امکان هست که برخی از این ها فقط برای شهروندان ایالات متحده امکان پذیر باشد.

اما در حالت کلی دانشجویان بین المللی نیز از فرصت های مطلوبی برای استفاده از کمک هزینه های موجود برای تامین هزینه تحصیل در آمریکا برخوردار هستند که از جمله آنها میتوان به به عنوان مثال به دانشگاه پنسیلوانیا اشاره کرد که هر ساله حدود 6 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی را تامین مالی کند. در این بین بسیاری از دانشگاه ها نیز ایجاد اشتغال درون دانشگاهی حین تحصیل را برای دانشجویان خود تضمین می کنند.

در کنار اینها موسسات مختلفی در ایالات متحده به دانشجویان مستعد و پیشرو در امر تامین هزینه تحصیل آمریکا کمک میکنند.

در مقالات جداگانه به بورسیه های کشور آمریکا خواهیم پرداخت. گروه مهاجرتی اپلای من آماده است تا شما را در تمام مراحل مهاجرت تحصیلی همراهی و مشاوره کند.


10 دانشگاه معتبر آمریکا

همان طور که اشاره کردیم اکثر متقاضیان جهت کاهش هزینه تحصیل در آمریکا تمایل دارند در دانشگاه های دولتی به تحصیل بپردازند، دانشگاه های دولتی با توجه به حمایت از سمت دولت، فرصت مناسبی را برای دانشجویان دارای تابعیت آمریکا به وجود آورده تا بتوانند از کمک های دولت جهت تحصیل در برترین دانشگاه های کشور بهره مند شوند. البته دانشگاه های دولتی انواع بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی ممتاز نیز فراهم می نماید و هزینه تحصیل در کشور فرصت ها را تا حد امکان برای متقاضیان بین المللی کاهش می دهد. 10 مورد از برترین دانشگاه های دولتی آمریکا به شرح زیر است :

 • دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)
 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه با کالج کارولینای شمالی در چاپل هیل (Chapel Hill)
 • دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی
 • دانشگاه کالیفرنیا – دِیویس (University of California, Davis)
 • دانشگاه کالیفرنیا – سن دیگو
 • دانشگاه واشنگتن
 • دانشگاه ویرجینیا
 • دانشگاه فلوریدا
 • کالج ویلیام و ماری (William and Mary)

حق کار دانشجویی در امریکا

دانشجویان این امکان را دارند که در حین تحصیل برای تامین هزینه تحصیل در آمریکا در دو حالت ذیل به کار مشغول شوند.

 1. کار در دانشگاه که به صورت کمک به اساتید در پروژه های پژوهشی است و محدودیت زمانی ندارد.
 2. کار در خارج از محیط دانشگاه که درآمدش از کار در دانشگاه بیشتر است اما محدودیت زمانی دارد.

دانشجویان در امریکا به طور معمول و میانگین میتوانند 20 ساعت در هفته به کار بپردازند.


چرا تحصیل در کشور آمریکا؟

همان طور که گفته شد تحصیل در آمریکا مزایای قابل توجهی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • پیشرفت علمی دانشجو و اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان
 • متنوع بودن موقعیت های آموزشی
 • دارا بودن امکانات و سیستم آموزشی نوین
 • فراهم بودن موقعیت های تحقیقاتی
 • انعطاف پذیری
 • پشتیبانی و حمایت از دانشجویان بین المللی
 • تحصیلات در سطح جهانی و به دست آوردن آینده شغلی درخشان و حرفه ای
 • کسب تجربیات بین المللی
 • ارتقا شغلی و آینده ی درخشان
 • یادگیری زبان با استفاده از محیط
 • امکان دریافت کمک هزینه های تحصیلی برای دانشجویان ممتاز
 • مدارک تحصیلی معتبر
هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا

در کنار هزینه تحصیل در آمریکا، قصد داریم به هزینه زندگی دانشجویی در آمریکا نیز اشاره نماییم. هزینه زندگی در شهر های مختلف آمریکا متفاوت است، اما میانگین هزینه های یک دانشجو در شهرهای نیویورک، واشنگتن و لس آنجلس که جزو شهرهای گران هستند حدود 10000 دلار در سال است. البته این مبلغ در ایالت های مرکزی تا حدودی پایین تر می باشد. ناگفته نماند سبک زندگی دانشجو در روند کاهش یا افزایش این مبلغ تاثیر بسزایی دارد.

صرفه جویی در هزینه زندگی دانشجویی

 • اجاره مسکن مشترک (یعنی چند نفر با هم در یک واحد مسکونی زندگی کنند)
 • سکونت در home stay (اجاره یک اتاق از یک خانواده امریکایی)
 • خوابگاه های دانشجویی
 • خرید و استفاده از کتب درسی دست دو.
 • استفاده از حق کار(میانگین 20 ساعت در هفته)
 • استفاده از نسخه الکترونیکی کتاب های درسی
 • استفاده از حمل ونقل عمومی
 • سکونت در حومه شهر
 • استفاده موقت از کتاب های کتابخانه دانشگاه یا شهر

جمع بندی:

به انتهای این مقاله رسیدیم، در این مقاله به موضوعات لازم در مورد هزینه تحصیل در مقاطع مختلف کشور آمریکا پرداختیم و آن را مورد بررسی قرار دادیم، اگر شما هم آرزوی تحصیل در کشور آمریکا را دارید می توانید جهت اطلاع از جزئیات بیشتر و اتخاذ بهترین تصمیم، با کارشناسان و مشاورین امور مهاجرت در گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نمایید.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

تحصیل در آمریکا

مهاجرت به آمریکا

کار در آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکادیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید