آمریکا

راهنمای دریافت انواع اقامت آمریکا

مهاجرت به آمریکا را می توان از راه تحصیل، سرمایه گذاری و کار به علت وسعت، و جمعیت قابل توجه آن بررسی نمود. مهاجرت به آمریکا عمدتا به دلیل کیفیت بالای زندگی، مورد توجه مهاجرانی است؛ که می خواهند بهترین گزینه های زندگی را پیش روی خود قرار دهند. اگر بخواهیم کمی بیشتر با کشور آمریکا آشنا شویم، می توانیم از منظر های گوناگونی آن را تفسیر کنیم.آمریکا از 50 ایالت مختلف تشکیل شده است. اگر به تصاویری که از این کشور روی صفحات مختلف اینترنت قرار دارد، نگاهی بیندازید به خوبی متوجه میشوید؛ که آمریکا آب و هوای مناسب و پراکندگی طبیعی جالب توجهی دارد.

اطلاعات بیشتر

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا را می توان از راه تحصیل، سرمایه گذاری و کار به علت وسعت، و جمعیت قابل توجه آن بررسی نمود. مهاجرت به آمریکا عمدتا به دلیل کیفیت بالای زندگی، مورد توجه مهاجرانی است که می خواهند بهترین گزینه های زندگی را پیش روی خود قرار دهند. اگر بخواهیم کمی بیشتر با کشور آمریکا آشنا شویم، می توانیم از منظرهای گوناگونی آن را تفسیر کنیم. آمریکا از 50 ایالت مختلف تشکیل شده است. اگر به تصاویری که از این کشور روی صفحات مختلف اینترنت قرار دارد، نگاهی بیندازید به خوبی متوجه میشوید؛ که آمریکا آب و هوای مناسب و پراکندگی طبیعی جالب توجهی دارد. در آمریکا زبان رسمی وجود ندارد. با این حال مهم است؛ که بدانید زبان ملی مردم این کشور انگلیسی با لهجه آمریکایی است. اگر تسلط مناسبی بر زبان انگلیسی دارید؛ می توانید مطمئن باشید که مهاجرت به آمریکا یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست.

از معروف ترین و پرجمعیت ترین شهرهای این کشور می توان به نیویورک، لس آنجلس، کالیفرنیا، شیکاگو، تگزاس و.. اشاره نمود. البته دانشگاه های معروف این کشور نیاز به معرفی ندارند؛ و اگر قصد تحصیل در آمریکا را دارید می توان به بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های این کشور مثل دانشگاه هاروارد، پرینستون و همچنین پنسیلوانیا اشاره نمود. در ادامه به بررسی انواع روش های مهاجرت به آمریکا پرداخته خواهد شد. با این حال اگر نیازمند مشاوره بیشتر هستید؛ با مشاوران متخصص گروه مهاجرتی اپلای من تماس برقرار کنید.

مهاجرت به آمریکا
مهاجرت به آمریکا

راه های مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا شاید آرزوی بسیاری از ایرانیان باشد. یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا که اقتصادی قدرتمند و پیشرفته دارد، کشور آمریکاست. این کشور دارای نفوذ سیاسی بالا و روابط دیپلماتیک گسترده با بیشتر کشورهای جهان می باشد و همین امر سبب شده تا امروز آمریکا به یک ابرقدرت تبدیل شود. اما اخذ اقامت آمریکا شرایطی را لازم دارد که افراد برای مهاجرت به این کشور باید آن ها را تامین کنند. شاید در ذهن خود سوالات زیادی درباره مهاجرت به آمریکا داشته باشید. اینکه از چه طریقی می توان گرین کارت آمریکا را بدست آورد؟ چه راه هایی برای اخذ پاسپورت آمریکا وجود دارد؟ و بسیاری سوالات دیگر که ما قصد داریم در این مقاله به بسیاری از آن ها پاسخ دهیم. پس برای گرفتن پاسخ سوالات مهاجرت به آمریکا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مهاجرت به آمریکا به دلیل درآمد سرشار بسیار مورد توجه است. و به نوعی می توان گفت که جزء مزایای اصلی در آن بشمار می رود. ایجاد فرصت شغلی مناسب و بهتر شدن امور مالی، بالا بودن حقوق مهاجرانی که در کار خود مهارت لازم را دارند به آنها فرصت زندگی بهتری را ارائه می کند. مهاجرت به آمریکا، راه های گوناگونی دارد که در ادامه هر یک از این راه ها را بررسی و تشریح می کنیم:


مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

تحصیل در آمریکا یکی از مناسب ترین و بهترین روش های مهاجرت به این کشور پیشرفته است. اما نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که در جلسه ای که با افسر پرونده خود دارید باید او را قانع کنید که پس از فارغ التحصیلی قصد ماندن در آمریکا را ندارید و به کشور خود باز می گردید. البته شاید تصمیم دیگری در این زمینه داشته باشید اما در آن مصاحبه لازم است که اینگونه وانمود کنید. همچنین برای مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل، باید در یکی از دو آزمون ACT یا SAT نمره قبولی بیاورید. البته اینکه باید در کدام آزمون شرکت کنید، بستگی به دانشگاه انتخابی شما دارد. در این دو آزمون سوالاتی از دروس هوش، ریاضیات و شیوه نگارش از متقاضیان پرسیده می شود. لازم به ذکر است که اخذ پذیرش در مقاطع گوناگون مستلزم فراهم آوردن شرایطی از سوی متقاضی است که در جای خود به بررسی آن ها می پردازیم.

مهاجرت به آمریکا از راه تحصیل برای شخص داوطلب در نهایت فرصت شغلی مناسبی ارائه می کند. چرا که دوره کارآموزی دانشجویان درست بعد از ترم اول آغاز خواهد شد. مطالبی که در دانشگاه های آمریکا به دانشجویان ارائه داده می شود بسیار مناسب و سطح بالا است. بطوریکه نام بسیاری از دانشگاه های معروف آمریکا را می توان در بین برترین موسسات آموزشی با کیفیت دنیا مشاهده نمود. برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آمریکا باید ریز نمرات به همراه پاسپورت، دانشنامه مقطع قبلی، انگیزه نامه و توصیه نامه استاد ( برای مقاطع ارشد و دکترا) را به زبان انگلیسی ارائه کنید.

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل
مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

ویزاهای تحصیلی که به دانشجویان در این رابطه اعطا می شود عبارتند از:

 • ویزای f-1
 • ویزای j-1
 • ویزای m-1

اگر معدل شما در حد 16 یا بالاتر از آن است، رزومه علمی ( مقالات ISI و نمره GRE, GMAT) خوب نیز دارید؛ بهتر می توانید برای تحصیل رایگان در آمریکا اقدام کنید. این موضوع به دریافت بورسیه تحصیلی آمریکا مرتبط است. دانشگاه هایی که تحصیل رایگان در آنها ارائه می شود عبارتند از:

 • کالج بریا: برای دانشجویان محروم.
 • دیپ اسپرینگز: فقط پذیرش آقایان.
 • آکادمی نیرو هوایی.
 • آکادمی گارد ساحلی آمریکا: رشته های مهندسی و علوم محیط.
 • موسسه وب: رشته معماری و مهندسی دریایی.
 • آکادمی نیرو دریایی آمریکا.

ویزای f-1: این ویزای آمریکا غیر مهاجرتی به داوطلبانی ارائه می شود که فرم ها و مصاحبه و هزینه های مرتبط با آن را پرداخته اند. برای دریافت این ویزا شما باید یک پروفایل SEVIS داشته باشید. با این ویزا اجازه کار دانشجو براساس تاییدیه های مرتبط دانشگاه و یک دوره یک ساله آموزش علمی OPT به وی اعطا می شود.

ویزای j-1: این ویزای آمریکا توریستی برای تبادلات فرهنگی به دانشجو ارائه می شود. با این ویزا می توان به مدت 18 ماه به تحصیل پرداخت. اجازه کار نیز در این نوع ویزا توسط سازمان های DHS/ICE اعطا می شود.

ویزای m-1: با داشتن این ویزا امکان کار کردن برای شخص وجود ندارد و برای داوطلبانی است که در دوره های کاری اقدام کرده باشند.


هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا جزء موضوعاتی است که حتما باید جدی گرفته شود. در ابتدا می توان گفت که، دانشگاه های ایالتی و دانشگاه های خصوصی در آمریکا موجود است؛ که نوع اول هزینه های کمتری نسبت به نوع دوم دارد.

 • دانشگاه های کم هزینه دولت با شهریه 12 هزار دلار
 • دانشگاه های پر هزینه دولت با شهریه 25 هزار دلار
 • دانشگاه های غیر دولتی کم هزینه و پرهزینه به ترتیب با شهریه 18 و 35 هزار دلار

در نتیجه با در نظر گرفتن این هزینه ها بهتر می توانید برای مهاجرت به آمریکا تصمیم گیری نمایید. هزینه تحصیل بطور کلی در آمریکا در حدود رقمی بین 15 تا 30 هزار دلار در سال حساب می شود. این در حالی است که هزینه زندگی در این کشور به طور تقریبی حدودا 12 هزار دلار در سال محاسبه می شود. البته این هزینه بسته به شرایط زندگی افراد متغیر است. و اگر خانواده همراه شما باشد ممکن است این رقم پایین و بالا شود. دو فاکتور اساسی در هزینه های زندگی در آمریکا مرتبط با مسکن و بیمه درمانی شخص است که نباید آن ها را دست کم گرفت. در صورت وجود سوالات بیشتر می توانید با گروه مهاجرتی اپلای من تماس برقرار کنید.


بورسیه تحصیلی در کشور آمریکا

یکی از جمله مهمترین امکاناتی که دانشگاه ها و نهاد های این کشور به دانشجویان ارائه می کنند؛ بورسیه تحصیلی است. در بخش قبلی ذکر شد که برخی از دانشگاه ها امکان تحصیل رایگان را برای شما فراهم می کنند. اما بهتر است برخی از بورسیه های تحصیلی که با شرایط، آیلتس 7 به بالا و داشتن ایده های تحقیقاتی، برای مهاجرت به آمریکا از راه تحصیل به دانشجویان خارجی اعطا می شوند؛ را بررسی کنیم:

 • برنامه دانشجویان فولبرایت: این کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی بابت حرفه و هنر های جدید به مدت زمان بیشتر از یک سال ارائه می شود. ( پزشکی شامل این بورسیه نمی شود)
 • کمک هزینه تحصیلی هوبرت هامفری: برای متخصصین با تجربه، به منظور انجام مطالعات به مدت 10 ماه.
 • Abbey Road Summer: این بورس غیر دولتی در حدود هزار دلار، برای داوطلبان هنر و زبان است.
 • Tortuga Backpacks Study Abroad: ارزش آن هزار دلار و دو مرتبه در سال ارائه می شود.
 • The Next Gen Scholarship Fund: به دانشجویانی با معدل بالا در یکی از دانشگاه های معتبر این کشور مانند واشنگتن دی سی به ارزش هزار دلار اعطا می شود.

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

یکی از روش های پرطرفدار مهاجرت به آمریکا، مهاجرت کاری است. انواع گوناگونی از این نوع مهاجرت وجود دارد که لازم است قبل از هر گونه اقدام در این زمینه، درباره هر کدام اطلاعات کافی داشته باشید. اگر تصمیم به مهاجرت به آمریکا از طریق اشتغال دارید، باید به فکر گرفتن گرین کارت هم باشید زیرا همه ویزاهای کاری این کشور منجر به اخذ گرین کارت آمریکا نمی شوند. بنابراین لازم است که با افراد و موسساتی که در این زمینه تخصص و تجربه کافی دارند مشورت نمایید و یک تصمیم هوشمندانه بگیرید. باید بدانید که اتباع خارجی پس از ۵ تا ۷ سال زندگی در آمریکا، اقامت دائم این کشور را دریافت می کنند و با گذشت ده سال اجازه دارند که برای گرین کارت آمریکا اقدام نمایند. نرخ بیکاری آمریکا قبل از شیوع ویروس کرونا، روندی نزولی داشته و این روند نشان دهنده موقعیت مناسب مهاجرت به آمریکا از طریق کار می باشد.

مهاجرت به آمریکا از طریق کار
مهاجرت به آمریکا از طریق کار

مهاجرت به آمریکا از راه کار هم طرفداران خاص خود را به دلیل رشد اقتصادی مناسب دارد. انواع ویزاهای کاری که در این زمینه ارائه می شوند عبارتند از:

 • ویزای h1b: ویزای کار این کشور به کسانی اعطا می شود؛ که پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای معتبری داشته باشد. در این صورت به آن‌ها ویزای H1B داده می شود. مدت این ویزا نیز سه سال می باشد. اگر پیشنهاد کاری شما مرتبط با شغل خاصی باشد و دعوتنامه به طور مستقیم از این کشور دریافت کنید می توانید ویزای کاری خود را برای مهاجرت به آمریکا به گرین کارت این کشور تبدیل کنید.
 • ویزای j1: ویزای بعدی که برای این امر به فرد متقاضی اعطا می شود ویزای J1 است. این ویزا برای امور تحقیقی و تبادل نیرو به فرد اعطا می شود و نکته مهم آن این است که قابل تمدید به مدل دیگری نیست.
 • ویزای Eb3: این ویزا کمتر به ایرانی ها تعلق می گیرد. و برای کسانی است که شغل دائمی در این کشور را طبق تاییدیه امور خارجه آمریکا دارند.

* در روند مهاجرت به آمریکا از این طریق شما ابتدا باید برای دریافت حق شهروندی اقدام کنید و پس از شروع پروسه می توانید خانواده خود را به همراه ببرید.


مهاجرت به آمریکا از طریق سرمایه گذاری

از دیگر روش های مهاجرت به آمریکا، سرمایه گذاری در این کشور پهناور و ثروتمند می باشد. افرادی که قصد دارند از این طریق به آمریکا مهاجرت کنند، باید برای اخذ ویزای EB-5 اقدام نمایند. کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۰، برنامه ای را تحت عنوان برنامه سرمایه گذاری مهاجر تصویب کرد که به نام EB-5 معروف شد. هدف از این برنامه این بود که سرمایه گذاران خارجی، چرخ اقتصاد آمریکا را با پول های خود به حرکت درآورند. برای اینکه یک سرمایه گذار واجد شرایط برنامه EB-5 باشد لازم است که میزان پول مشخصی را برای راه اندازی یک کسب و کار سرمایه گذاری نماید و ۱۰ تبعه آمریکایی را در آن استخدام کند. البته این استخدام باید به صورت تمام وقت باشد. در این برنامه میزان سرمایه مورد نیاز در جاهایی که نرخ بیکاری زیاد است و برای مناطق روستایی، ۵۰۰ هزار دلار و برای مناطق شهری یک میلیون دلار تعیین شده است.

متقاضیان برای اخذ ویزای EB5 باید اقدام به تکمیل فرم I-526 کنند و هزینه های مربوط به تشکیل پرونده را بپردازند. همچنین به عنوان یک خارجی نیاز است که درخواست DS-260 را نیر جهت اخذ ویزا ثبت نمایید. فردی که قصد سرمایه گذاری دارد باید منابع سرمایه خود را که می تواند شامل ارث، مالکیت کسب و کار یا منبعی دیگر باشد مشخص نماید. فرد سرمایه گذار لازم است که که از محل فعلی اقامت خود، اظهارنامه مالیاتی همراه با مدارک و اسناد لازم برای USCIS ارسال کند. در صورتی که پرونده متقاضی تایید شود، به او و خانواده اش یک مجوز اقامت دو ساله مشروط اعطا می گردد که امکان تبدیل شدن به اقامت دائم و گرین کارت را دارد.

برای سرمایه گذاری و مهاجرت به آمریکا از این راه، باید مبلغی در حدود 500 هزار یا 1 میلیون دلار در یک پروژه سرمایه گذاری کنید. با سرمایه گذاری به کمک ویزای سرمایه گذاری EB-5 می توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. این سرمایه گذاری ملزم به ایجاد حدود ده شغل جدید است که می توانند مستقیم یا بر مبنای هزینه باشند. که در نهایت می توان برای اقامت دائم این کشور اقدام نمود. ارائه نمودن اظهارنامه مالیاتی از کشور وی با سند و مدرک USCIS در این زمینه کاملا الزامی است. این مدرک البته برگشت سرمایه را ضمانت نخواهد کرد. برای دریافت گرین کارت آمریکا نیز باید بتوانید اثبات کنید؛ که سرمایه گذاری شما برای این روش مهاجرت به آمریکا سوددهی مناسبی دارد. در صورت وجود سوالات و نیازمندی به راهنمایی های بیشتر حتما با مشاوران گروه مهاجرتی اپلای من تماس برقرار کنید. چرا که ریسک دریافت این ویزا و سرمایه گذاری در آمریکا چندان مطلوب نیست و نیاز به بررسی های بیشتر دارد.


مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج می تواند یکی از راه های آسان و کم هزینه برای این هدف باشد. دولت آمریکا ویزایی را به نام ویزای فیانسه یا نامزدی در نظر گرفته که به آن ویزای K1 نیز گفته می شود. اعتبار ویزای فیانسه ۹۰ روز است و فرد متقاضی در این مدت فرصت دارد تا وارد خاک آمریکا شود و مراحل مربوط به ازدواج خود را به صورت قانونی طی کند. پس از اینکه این مراحل تکمیل شد، یک مجوز اقامت ۳ ساله برای وی صادر می گردد که پس از گذشت این مدت می تواند برای اخذ گرین کارت اقدام کند. مدارک و شرایط لازم برای دریافت ویزای K1 به شرح زیر است.

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج
مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج
 • تکمیل فرم i-129f و ارسال آن برای مرکز NVC
 • در صورتی که فرد قبلا ازدواج کرده است و همسرش فوت نموده یا از او جدا شده، لازم است مدارک آن را ارائه دهد
 • ارائه مدارکی که نشان دهنده ارتباط فرد و نامزدش طی دو سال گذشته است.
 • تکمیل فرم I-134 که مربوط به حمایت مالی است
 • ارائه گذرنامه معتبر که دارای حداقل ۶ ماه اعتبار است
 • ارائه گواهی پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه فیش پرداخت هزینه های رسیدگی به پرونده
 • مدارک مذکور باید ۱۵ روز قبل از مصاحبه برای سفارت آمریکا فرستاده شود

در صورتی که در طی مدت ۹۰ روز ازدواج انجام نشود، فرد متقاضی باید هرچه سریعتر آمریکا را ترک کند و در صورت امتناع از این کار، تحت تعقیب قضایی قرار می گیرد و امکان دارد مجوز ورود به خاک آمریکا برای دفعات بعدی برای او صادر نشود. اما در صورتی که ازدواج صورت بگیرد و فرد متقاضی فرزند مجرد زیر ۲۱ سال داشته باشد، می تواند برای آن ها درخواست ویزای K2 کند. همچنین با تکمیل فرم I-765 به وی یک مجوز ۹۰ روز اشتغال اعطا می گردد.


مهاجرت به آمریکا از طریق تولد

از دیگر روش های مهاجرت به آمریکا و دریافت تابعیت این کشور، تولد است. همانطور که می دانید، در دنیا تابعیت از دو سیستم خون و خاک تبعیت می کند. در سیستم خون که در کشورهایی مثل هلند، اتریش، دانمارک و … اجرا می شود، پدر و مادر نوزاد باید تابعیت آن کشور را داشته باشند. اما آمریکا از سیستم خاک پیروی می کند به این معنا که اگر زوجی که تابعیت آمریکا ندارند، در این کشور صاحب فرزند شوند، نوزاد آن ها تابعیت آمریکا دریافت می نماید. البته اعطای تابعیت آمریکایی به فرزند موجب نمی شود که برای پدر و مادر او نیز تابعیت صادر شود و آن ها می توانند درخواست دریافت گذرنامه آمریکایی را پس از گذشت ۱۵ اقامت در آمریکا ارائه دهند.


مهاجرت به آمریکا از طریق ترکیه

در سال های گذشته، دولت ترامپ محدودیت های زیادی را برای ورود ایرانیان به آمریکا اعمال کرد و با وضع قوانین سختگیرانه دردسرهای زیادی را برای هموطنانمان ایجاد نمود. بدین ترتیب اتباع ایرانی نمی توانستند از روش های مهاجرتی آمریکا استفاده کنند و تنها روش های محدودی مانند ویزای تحصیلی، امکان صدور مجوز اقامت در این کشور را برای ایشان فراهم می کرد. این محدودیت ها موجب شد تا ایرانیان به فکر راه های دیگری برای مهاجرت به آمریکا بیفتند. یکی از این راه ها، دریافت پاسپورت کشور ثالث و سپس اقدام به مهاجرت از طریق آن پاسپورت بود. در این میان کشور ترکیه می توانست بهترین انتخاب باشد. افراد با مبلغ ۲۵۰ هزار دلار یک ملک در ترکیه می خریدند و با این کار می توانستند گذرنامه و تابعیت این کشور را بدست آورند. سپس به عنوان یک تبعه ترکیه برای مهاجرت آمریکا اقدام می نمودند. البته با اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ و روی کار آمدن دولت بایدن، این محدودیت ها رفع شد و اکنون ایرانیان می توانند به طور مستقیم از روش های مختلف برای مهاجرت به آمریکا استفاده کنند.


مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

پناهندگی یکی دیگر از روش های مهاجرت به آمریکا است، اما ما این روش را هیچ گاه توصیه نمی کنیم. زیرا این کار خطرات زیادی برای فرد پناهجو و خانواده اش در پی دارد و می تواند جان و مال او را در معرض خطر و آسیب قرار دهد. البته گاهی اوقات افراد به ناچار مجبور به ترک وطن خود می شوند و به یک کشور دیگر پناه می برند. طبق اصل کنوانسیون ژنو در صورتی که فردی در کشور خود به دلایل جنسیتی، نژادی، مذهبی و سیاسی، ترس خطر جانی یا شکنجه داشته باشد، می تواند به کشورهایی که عضو این کنوانسیون هستند مهاجرت نموده و درخواست پناهندگی دهد.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص مهاجرت به آمریکا :

وزای کاری آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

شرایط تحصیل در آمریکا

تحصیل پزشکی در آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا


مهاجرت تحصیلی به آمریکا

هزینه تحصیل در آمریکا

بورسیه تحصیلی آمریکا


آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید