تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

Applyman

کشور ایتالیا همواره بخاطر فرهنگ غنی و سطح بالای کیفیت آموزشی خود مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی علی الخصوص متقاضیان تحصیل پزشکی بوده است. از طرفی امکان تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا بر این محبوبیت می افزاید. در ایتالیا دانشگاه هایی چون: دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه پاویا، دانشگاه پادوا و دانشگاه تورورگاتا در رم اقدام به آموزش رشته های پزشکی با کیفیت مطلوب مینمایند که همواره مقصد متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی بوده اند. در ادامه این مقاله قصد داریم درباره تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا صحبت کنیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا

منظور از تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا نه به این معنی است که دانشگاه ها در ایتالیا رایگان هستند، بلکه منظور بورسیه هایی است که توسط استان محل تحصیل شما در اختیار شما قرار خواهد گرفت. هزینه تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا سالیانه در حدود 5000 یورو براورد میشود که با توجه به بورسسیه ارائه شده توسط استان محل سکونت شما، این مبلغ میل به صفر خواهد کرد. این بورسیه که با نام بورسیه استانی ایتالیا (DSU) شناخته میشود سالیانه تا مبلغ 5200 یورو در اختیار دانشجویان قرار میدهد تا بوسیله آن هزینه شهریه تحصیل خود و تا حدودی کمک هزینه زندگی در ایتالیا را پوشش دهند. در ادامه با شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ این بورسیه و تحصیل رایگاk ایتالیا بیشتر توضیح خواهیم داد.

برای بدست آوردن اطلاعات لازم در رابطه با تحصیل در ایتالیا کلیک کنید.


تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان

برای تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا این امکان را دارید تا به زبان انگلیسی نیز به تحصیل به پردازید. در این صورت شما نیاز دارید تا مدرکی دال بر داشتن سطح مطلوبی از زبان انگلیسی به دانشگاه ارائه دهید(آیلتس6). این امکان نیز برای متقاضیان فراهم است که بدون مدرک زبان و با گذراندن دوره زبان در ایتالیا نیز اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی ایتالیا کنند.

تحصیل پزشکی در ایتالیا بدون مدرک زبان

مدارک لازم

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دانشجویی عبارتند از: اسکن صفحه اول پاسپورت معتبر، مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی، گواهی های پایان دوره پیش دانشگاهی و دیپلم به همراه ریز نمرات این دوره ها، گواهی نمره قبولی در IMAT ایتالیا، توجه داشته باشید مدارک ارائه شده باید به یکی از زبان های ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شده باشد.


آزمون IMAT ایتالیا چیست؟

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا برای متقاضیان بین المللی تنها در صورت کسب نمره قبولی در آزمون ورودی IMAT امکان پذیر است. آزمون ورودی IMAT هر سال فقط یکبار برگزار می شود و تاریخ برگزاری آن معمولا بین ماههای آوریل تا سپتامبر است که از قبل به متقاضیان اعلام می شود. نتایج این آزمون آنلاین طی چند هفته پس از برگزاری و در وبسایت رسمی آن اعلام می شود. این آزمون شامل 60 سوال از دروسی همچون زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی، اطلاعات عمومی و موضوعات روانشناختی می باشد. آزمون IMAT در 20 کشور دنیا برگزار می شود و ایرانی ها برای شرکت در آن باید به یکی از کشورهای امارات یا ترکیه سفر کنند.


آزمون IMAT ایتالیا

لیست واحدهای درسی

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا یک سال کمتر از دوره پزشکی در ایران، یعنی 6 سال است که دانشجویان در طول این دوره باید موفق به گذراندن 360 واحد تئوری و عملی گردند. برخی از دروس این دوره عبارتند از: علوم پایه، علوم زیست پزشکی، سیستم های ارگانیک و عملکردی، کمکهای اولیه و پرستاری، بهداشت، پروژه اختیاری یک، زبان ایتالیایی، بهداشت عمومی، جایگاه پزشکی، جراحی، از کلینیک به بیولوژی مولکولی، آموزش نهایی، مراقبت از جامعه و پزشکی عمومی، پروژه نهایی و تست نهایی که برای دریافت مدرک پزشکی از ایتالیا باید تمام این واحدهای درسی را با موفقیت پشت سر بگذارید.


شرایط بورسیه استانی ایتالیا

تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا با استفاده از بورسیه استانی ایتالیا (DSU) به این صورت است که دانشجو پس از اخذ پذیرش از دانشگاه، باید مبلغ شهریه ترم جاری را واریز کند و سپس برای دریافت بورسیه اقدام کند. پس از قبول شدن درخواست وی برای بهره مندی از بورسیه مبلغی معادل 5200 یورو برای هر سال به وی تعلق میگیرد که این مبلغ میتواند هزینه تحصیلی دانشجو در ایتالیا را پوشش دهد. مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا مدارکی مانند اجاره نامه، فیش حقوقی سرپرست خانواده، مدرکی دال بر تحصیل برادر یا خئاهر شخص در کشور دیگری و… هستند.

کشور ایتالیا یکی از کشورهای محبوب بین دانشجویان بین المللی است و یکی از مهمترین دلایل این محبوبیت، اعطای  بورسیه های تحصیلی مختلف به دانشجویان کشورهای جهان سوم است که امکان تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا را برای اشخاص فراهم میکند. ولی برای دریافت بورسیه، متقاضی باید مدارک لازم را به صورت کامل ارائه کند. اصلی ترین بورسیه هایی که در ایتالیا به دانشجویان اعطا می شود، بورسیه استانی ایتالیا است که ارزشی معادل 5.200 یورو دارد و دانشجو با دریافت این بورسیه قادر به پرداخت هزینه خوابگاه و شهریه دانشگاه خواهد بود.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

اقامت تحصیلی در ایتالیا

کار در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید