هزینه تحصیل در ایتالیا

Applyman

ایتالیا یکی از بهترین کشورهای جهان برای تحصیل است. این کشور زیبا امکانات خوبی برای دانشجویان فراهم می کند و به همین دلیل از محبوبیت بسیار زیادی در بین دانشجویان بین المللی برخوردار است. هزینه تحصیل در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و جهان بسیار پایین است و این موضوع باعث شده تا سالانه هزاران دانشجوی خارجی با قصد تحصیل در ایتالیا، وارد این کشور شوند. ایتالیا با داشتن دانشگاه های معتبر و رده اول خصوصی و دولتی، امروزه تبدیل به یکی از کشورهای مهم دانشجویی شده و شرایط تحصیل در ایتالیا برای افرادی که این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، از لحاظ به خوبی فراهم است، به طوری که در این کشور، تحصیل به زبان ایتالیایی یا انگلیسی و در مقاطع مختلف امکان پذیر می باشد. معمولا کسانی که قصد ادامه تحصیل در ایتالیا را دارند باید در آزمون Esterni شرکت کرده و حداقل نمره 160 از 200 را کسب نمایند و یا مدرک آیلتس 6 ارائه دهند تا قادر به اقدام به اخذ پذیرش و ویزای دانشجویی ایتالیا باشند و برای گذراندن دوره های زبان ایتالیایی می توانید به مدرسه ایتالیایی در تهران بروید.

همانطور که گفتیم یکی از مهمترین دلایلی که دانشجویان بین المللی ایتالیا را برای تحصیل انتخاب می کنند، هزینه های تحصیل در ایتالیا است که بسیار معقول و منصفانه می باشد، علاوه بر آن هزینه های زندگی و تفریح نیز در این کشور در مقایسه با دیگر نقاط جهان پایین است و اگر شما به دنبال کشوری هستید که بتوانید به راحتی و با هزینه های کم به تحصیل خود ادامه دهید، توصیه می کنیم، ایتالیا را در صدر اولویت های خود قرار دهید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

اطلاعات کلی درباره شرایط و هزینه تحصیل در ایتالیا

ایتالیا با اینکه کشور نسبتا کوچکی است ولی تراکم جمعیتی آن بسیار زیاد است و تعداد این جمعیت با ورود دانشجویان بین المللی، هر سال افزایش می یابد. پایتخت ایتالیا، شهر زیبای رم است ولی بسیاری از دانشجویان در شهرهایی مانند میلان و فلورانس و برخی شهرهای جنوبی این کشور مشغول تحصیل هستند و از آنجایی که هزینه تحصیل با هزینه زندگی ادغام می شود، بهتر است قبل از هر اقدامی، اطلاعات کاملی درباره هزینه زندگی شهر مورد نظر محل تحصیل جمع آوری کنید. به طور کلی مدت زمان تحصیل در ایتالیا در مقطع لیسانس بسته به رشته و دانشگاه بین 3 تا 4 سال و در مقطع ارشد 2 سال و دکترا بین 3 تا 5 سال است. هزینه تحصیلدر دانشگاه های دولتی برای دوره های لیسانس و فوق لیسانس بدون داشتن بورسیه بین 500 تا ۳۰۰۰ یورو در سال و هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دوره دکترا بین ۱۴۰ تا ۱۲۰۰ یورو در سال می باشد. از آنجایی که بیشتر رشته های انگلیسی زبان در دانشگاه های خصوصی ایتالیا ارائه می شوند،هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در مقایسه با هزینه های تحصیل زبان ایتالیایی بیشتر است، ولی اگر قصد تحصیل در رشته های انگلیسی در ایتالیا با هزینه کم را دارید، بهتر است که برای پذیرش در مقطع ارشد و یا دکترا اقدام نمایید چرا که تعداد رشته های انگلیسی که در مقطع کارشناسی و در دانشگاه های دولتی ارائه می شوند، محدود هستند. لازم به ذکر است، اخذ اقامت ایتالیا از طریق تحصیل، بعد از اتمام تحصیلات و با در دست داشتن مدرک دانشگاهی و شاغل بودن به راحتی امکان پذیر است، بنابراین تحصیل در ایتالیا هر چقدر هم که هزینه بالایی داشته باشد، ارزش به دست آوردن یکی از معتبرترین پاسپورتهای دنیا را دارد.

شرایط و هزینه تحصیل در ایتالیا در سال 2020

علاوه بر پایین بودن هزینه تحصیل در ایتالیا و سطح بالای علمی دانشگاه های این کشور، موارد مهم دیگری وجود دارد که باعث جذب دانشجویان به این کشور می شود. برای مثال با اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ، به افراد اقامت موقت دانشجویی اعطا می شود که به آنها اجازه می دهد در سراسر ایتالیا به صورت قانونی و پاره وقت کار کنند و یا در کشورهای منطقه شینگن بدون محدودیت تردد نمایند.

هزینه تحصیل در ایتالیا با بورسیه

همانطور که گفتیم هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به کشورهای اروپایی دیگر مانند سوئد، آلمان و یا انگلیس بسیار پایین است و البته این هزینه بسته به شهر و رشته انتخابی و مقطعی که دانشجو در آن قصد ادامه تحصیل دارد، متفاوت خواهد بود. در صورتی که دانشجویی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی باشد ، هزینه ها برای او تقریبا به صفر می رسد و تنها باید برای مالیات و بیمه دانشجویی مبلغ کمی بپردازد. دانشجویانی که موفق به دریافت بورسیه می شوند، لازم نیست شهریه دانشگاه و اجاره خوابگاه پرداخت کنند و علاوه بر این از وعده های غذایی رایگان نیز برخوردار هستند، همچنین در طول سال در حدود 5200 یورو کمک هزینه زندگی دریافت خواهند کرد. توجه داشته باشید شرایط برخورداری از بورسیه تحصیلی ایتالیا اصلا دشوار نیست و دانشجویان از کشورهای جهان سوم در هر مقطع تحصیلی می توانند مشمول دریافت بورسیه استانی شوند.

هزینه تحصیل در ایتالیا بدون داشتن بورسیه

علاوه بر شهر، رشته و مقطع انتخابی عوامل دیگری از قبیل ملیت دانشجو، وضعیت مالی و کل دارایی وی، درآمد دانشجو و اینکه آیا او سرپرست خانواده است و اعضای خانواده او چند نفر هستند نیز می تواند در هزینه تحصیل در ایتالیا تاثیرگذار باشد.هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی در مقاطع کارشناسی و ارشد برای کسانی که بورسیه تحصیلی ندارند بین 500 تا 5000 یورو در سال و هزینه تحصیل در مقطع دکترا بدون بورسیه بین 140 یورو تا 1200 یورو در سال می باشد. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور برای شهروندان اتحادیه اروپا و سایر کشورهای دنیا یکسان و بین 6 تا 20 هزار یورو در سال می باشد


هزینه های زندگی در ایتالیا

دانشجویی که ایتالیا را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می کند، هزینه های زندگی را نیز در پیش دارد که این هزینه ها بسته به شهر محل زندگی و تحصیل و همچنین سبک زندگی دانشجو، متفاوت خواهد بود. هزینه های زندگی شامل هزینه مسکن، غذا و خورد و خوراک، پوشاک، بیمه، حمل و نقل عمومی و همچنین تفریحات است که در ایتالیا به طور متوسط، ماهانه بین 700  تا 1000 یورو می باشد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه مسکن و اجاره خانه در ایتالیا

هزینه مسکن بسته به شهر محل سکونت و نوع خانه ای که اجاره می کنید، متفاوت و به طور معمول بین 750 تا 1450 یورو در ماه متغیر است و اگر قصد دارید آپارتمان مستقل اجاره کنید باید مبلغی هم به عنوان پیش پرداخت علاوه بر اجاره ماهانه بپردازید که این مبلغ معمولا بین 1000 تا 3000 یورو متغیر است و اجاره خانه در ایتالیا از 700 یورو در ماه شروع می شود. ولی اگر می خواهید هزینه زندگی در این کشور را به حداقل برسانید بهتر است که حداقل در سال اول تحصیل خود به خوابگاه های دانشجویی رضایت دهید. خوابگاه های دانشجویی ایتالیا معمولا به صورت مستقل و یا چند نفره هستند و هزینه اتاق های تک نفره 266 یورو و اتاق های دو نفره ۲۵۷ یورو در ماه می باشد. در ایتالیا امکان زندگی با یک خانواده ایتالیایی نیز وجود دارد که اگر چنین فرصتی پیدا کردید، هرگز آن را از دست ندهید، چون علاوه بر هزینه کم، در بهبود زبان ایتالیایی شما نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت، اجاره اتاق در خانه یک ایتالیایی تنها ۱۳۳ یورو در ماه برای شما هزینه خواهد داشت.


هزینه غذا و حمل و نقل عمومی در ایتالیا

هزینه خورد و خوراک در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه است و در صورتی که خودتان آشپزی کنید، با کمتر از 200 یورو در ماه می توانید بهترین مواد غذایی را از فروشگاه های زنجیره ای معتبر و بزرگی مانند LidI، Penny Markt و Esselunga تهیه کنید. هزینه صرف یک وعده غذایی در رستوران‌ های ایتالیایی متوسط نیز معمولا بین 5 تا 12 یورو می باشد. برای ترددهای شهری و بین شهری خود نیز می توانید از سیستم حمل و نقل خوب و پیشرفته ایتالیا استفاده کنید، دانشجویان با تنها 25 تا 35 یورو در ماه می توانند به راحتی با اتوبوس، تراموا و مترو تردد کنند.

هزینه بیمه دانشجویی در ایتالیا

دانشجویان از هر ملیتی که باشند باید تحت پوشش یکی از بیمه های موجود در این کشور قرار بگیرند. هزینه بیمه عمومی دانشجویی در ایتالیا 98 یورو در سال می باشد که این مبلغ در مقایسه با بیمه های دانشجویی سایر کشورهای اروپایی بسیار ناچیز است. یکی دیگر از انواع بیمه درمانی که دانشجویان می توانند از آن استفاده کنند، بیمه A.S.L است که هزینه آن در حدود 150 یورو در سال می باشد و خدماتی از قبیل برخورداری از پزشک شخصی و همچنین استفاده از خدمات پزشکی عمومی رایگان در تمام کشورهای اتحادیه اروپا را ارائه می دهد.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل در ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

شرایط تحصیل در ایتالیا

کار در ایتالیا


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید