دانشگاه های روسیه

Applyman

روسیه به عنوان پهناورترین کشور جهان در اروپای شرقی و پایتختی شهر موسکو شناخته میشود. این کشور با دارا بودن کیفیت و استانداردهای اتحادیه اروپا در کنار هزینه های پایین زندگی و علی الخصوص تحصیل کم هزینه، همواره به عنوان یکی از ده انتخاب متقاضیان تحصیل در خارج از کشور به شمار می آید. در لیست دانشگاه های روسیه تعداد زیادی دانشگاه به چشم میخورند که در رتبه بندی جهانی QS جیگاه های بسیار خوبی دارند. تقریبا میتوان ادعا کرد کیفیت تحصیل در تمام دانشگاه های روسیه در در حد دانشگاه های اروپایی است و مدارک دانشگاه های این کشور در تمام جهان و از جمله ایران حائز اعتبار است. در ادامه این مقاله شما را با برترین و شناخته شده ترین دانشگاه های این کشور آشنا خواهیم کرد.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با سابقه تحصیل در معتبرترین دانشگاه های روسیه و اروپا آماده راهنمایی و همراهی شما عزیزان در امر مهاجرت تحصیلی به روسیه هستند.

دانشگاه های روسیه

فهرست برترین دانشگاه های روسیه

همانطور که اشاره شد، کیفیت دانشگاه های روسیه برای تحصیل در روسیه در حد استانداردهای تحصیلی اتحادیه اروپا است و این امر در کنار هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور، روسیه را به مقصد محبوبی برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. در این میان باید توجه داشت که شرط وزارت علوم و وزارت بهداشت کشور ایران برای تایید مدارک تحصیلی دانشگاه های روسیه ، تحصیل به زبان روسی در این کشور است.

در فهرست زیر اسامی بهترین دانشگاه های روسیه که مورد تایید وزارت علوم ایران نیز میباشد بیان شده است. در ادامه به توضیح تعدادی از برترین و شناخته شده ترین دانشگاه های روسیه خواهیم پرداخت.

 • Bauman Moscow State Technical University
 • Far Eastern Federal University (FEFU)
 • Higher School of Economics (HSE)
 • Kazan Federal University
 • Lobachevsky University
 • Lomonosov Moscow State University (MSU)
 • Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT)
 • Moscow State Institute of International Relations (MGIMO University)
 • National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute)
 • National Research Saratov State University
 • National University of Science and Technology MISIS
 • Novosibirsk State University
 • Peoples’ Friendship University of Russia
 • Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
 • Russian Academy of Sciences
 • Saint Petersburg State University, (Saint Petersburg)
 • Saint Petersburg National Research University of Information Technologies, Mechanics and Optics (ITMO)
 • Southern Federal University
 • Tomsk Polytechnic University
 • Tomsk State University
 • Ural Federal University

دانشگاه لومونوسف

دانشگاه لومونوسف با نام اصلی(Lomonosov State University) با رتبه 108 در فهرست QS و رتبه 48 در رتبه بندی CWYR قرار گرفته و با معماری بی نظیر و باشکوه بی شک معتبر ترین دانشگاه در بین دانشگاه های روسیه به شمار می آید. دانشگاه لومونوسف در رشته های ریاضی، مکانیک، کامپیوتر و سیبرنتیک، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، خاک شناسی، جغرافیا، زمین شناسی، علوم پایه، پزشکی، تاریخ، زبان شناسی، زبان‌های خارجی، فلسفه، جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصاد، حقوق، روزنامه‌نگاری و همچنین در موضوعات پژوهشی در رشته‌های مکانیک، فیزیک هسته‌ای، فیزیک ذرات بنیادی، نجوم، مرکز آمار، بیولوژی فیزیکی و شیمیایی، انسان شناسی و فرهنگ جهانی به آموزش دانشجویان و متقاضیان بین المللی میپردازد. ساختمان اصلی دانشگاه لومونوسف به عنوان یکی از 7 برج بلند روسیه شناخته میشود و به لحاظ معماری جزو شاهکار های معماری است. ارتفاع برج اصلی 36 طبقه قریب 240 متر میباشد.

دانشگاه لومونوسف

دانشکده های اصلی دانشگاه لومونوسف عبارت‌اند از: دانشکده مکانیک و ریاضیات، دانشکده ریاضیات محاسباتی و سایبرنتیک، دانشکده فیزیک، دانشکده شیمی، دانشکده علوم مواد، دانشکده زیست شناسی، دانشکده پزشکی، دانشکده مهندسی زیستی و بیوانفورماتیک، دانشکده علوم خاک، دانشکده زمین شناسی، دانشکده جغرافیا، دانشکده زبان های خارجی، دانشکده فلسفه، دانشکده جامعه شناسی، حقوق و اقتصاد، دانشکده روانشناسی، دانشکده هنرهای زیبا و نمایشی و دانشکده علوم سیاسی.

در بین دانشگاه های روسیه دانشگاه لومونوسف در دو ترم تحصیلی سپتامبر و فوریه اقدام به جذب دانشجو میکند و رشته های خود را در مقاطع پیش دانشگاهی (1 ساله)، کارشناسی (4 ساله)، کارشناسی ارشد ناپیوسته (2 ساله)، دکتری ناپیوسته (3 ساله) و دکتری پزشکی (6 ساله) ارائه میدهد.


دانشگاه پاولوف روسیه

دانشگاه پاولوف روسیه

دانشگاه پزشکی پاولوف با نام اصلی (Pavlov State Medical University) عنوان بهترین و اولین دانشگاه پزشکی روسیه را در جمع دانشگاه های روسیه به دوش میکشد. همچنین دانشگاه پاولوف در بین دانشگاه های پزشکی اروپا در جمع 10 مدرسه پزشکی رتبه بندی میشود. این دانشگاه شامل هشت دانشکده از جمله: دانشکده پزشکی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده پزشکی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی، دانشکده اطفال، دانشکده روانشناسی بالینی، دانشکده دانشجویان بین المللی و دانشکده تحصیلات تکمیلی در پرستاری و کلینیک ها تخصصی شامل گوارش، هماتولوژی، پوست، ایمونولوژی، قلب و عروق، کلوپروتولوژی است.

اصلی ترین ویژه گی های دانشگاه پاولوف ارائه دوره پادفک است، البته ظرفیت دوره پادفک دانشگاه پاولوف 100 نفر است و همین امر عرصه دریافت پذیرش دوره پادفک را رقابتب میکند. تحصیل به زبان روسی و انگلیسی در این دانشگاه میسر است و داشتن خوابگاه دانشجویی نیز از دیگر مزایای این دانشگاه است. باید توجه داشت برای ورود به دانشگاه پاولوف نیاز به شرکت در آزمون ورودی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه پاولوف:

 • پزشکی به زبان روسی سالانه ۵٣٠٠ دلار و به زبان انگلیسی سالانه ۵۵٠٠ دلار
 • دندان به زبان روسی سالانه ۵۵٠٠ دلار
 • هزینه پادفک ٢۵٠٠ دلار در سال
 • هزینه خوابگاه ١٠٠٠ دلار در سال

دانشگاه سماشکو روسیه

دانشگاه سماشکو روسیه یا انستستو دندانپزشکی سماشکو به عنوان یکی از بهترین موسسات آموزشی دندانپزشکی در میان دانشگاه های روسیه به شمار می آید. انستیتو دندانپزشکی سماشکو دروس خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه میدهد.برای ورود به دوره های آموزشی سماشکو گذراندن حداقل 9 ماه دوره پادفک الزامی است و همچنین شرکت در آزمون ورودی یکی دیگر از الزامات این موسسه است. ئانشجویان در دانشگاه سماشکو میتوانند از خولبگاه دانشجویی نیز بهره مند شوند.

زنان و زایمان، آناتومی، بیوشیمی، بیماری های گوش و حلق و بینی، بیماری های چشم، بیماریهای عفونی، غدد، قلب و عروق، بیماری عصبی، اطفال، فیزیولوژی پاتولوژی، دندانپزشکی، رادیولوژی، روانشناسی عمومی، جراحی مغز و اعصاب و… از جمله رشته هایی هستند که این دانشگاه در دوره های خود ارائه میدهد. همچنین رشته های غیر پزشکی مانند اقتصاد و مدیریت از اقتصاد، تاریخچه علم و صنعت و.. نیز در این دانشگاه ارائه میشود.

دانشگاه سماشکو در بین دانشگاه های روسیه با بهره گیری از اساتید شاخص رشته های پزشکی و علی الخصوص دندانپزشکی سطح آموزشی بسیار مطلوبی را ارئه میدهد و درعین حال که شهریه آن نسبت به دیگر دانشگاههای پزشکی مسکو مناسبتر است خصوصا در مورد پادفک پزشکی و پادفک دندانپزشکی این دانشگاه پزشکی ارزان در روسیه که در عین حال از لحاظ اموزشى بسیار سطح اموزشى خوبى دارد.

رشته های داخلی، پزشکی، پزشکی قانونی، قلب و عروق، جراحی، بیماریهای واگیردار، داروشناسی، داروشناسی بالینی، بیماریهای عصبی، بیهوشی و احیا جزو رشته های تخصصی در کنار دندان پزشکی این دانشگاه محسوب میشود.


دانشگاه سن پترزبورگ

دانشگاه سن پترزبورگ در بین دانشگاه های برتر و در میان 100 دانشگاه برتر جهان قرار میگیرد. مقیاس بزرگ پژوهش ها و تحقیقات، این دانشگاه را در میان دانشگاه های روسیه زبانزد کرده است و هر ساله بیش از 32000 دانشجو در دانشگاه، در بیش از 323 رشته تخصصی در 24 دانشکده مشغول به تحصیل میشوند.

دانشکده مطالعات آسیایی و آفریقایی، دانشکده زیست شناسی، دانشکده تحصیلات تکمیلی مدیریت، موسسه علوم زمین، مدرسهی روزنامه نگاری و ارتباطات جمعی، دانشکده هنر و علوم لیبرال (آزاد)، دانشکده ریاضیات و مکانیک، دانشکده پزشکی، دانشکده روابط بین الملل، گروه روانشناسی، موسسه فلسفه، دانشکده اقتصاد، دانشکده حقوق، دانشکده فیزیک و موسسه شیمی از جمله دانشگده های مطرح این دانشگاه به شمار میروند و در حوزه تحصیلی خود طیف بسیار گسترده ای از رشته ها را رائه میدهند.

دانشگاه سن پترزبورگ تعدادی از رشته های خود را به زبان انگلیسی نیز ارائه میدهد. برای ورود به برخی از رشته ها در دانشگاه سن پترزبورگ نیاز به شرکت در آزمون ورودی نیز هست.


دانشگاه های روسیه دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

دانشگاه نووسیبیرسک با نام اصلی(Novosibirsk NUS) از جمله دانشگاه های مطرح در میان دانشگاه های روسیه به شمار میرود که در جنوب شهری با همین نام و در سال 1995 تاسیس شده است. این دانشگاه طیف رشته های متنوعی را از ریاطی تا پزشکی ارائه میدهد و در این میان رشته های متعددی نیز به زبان انگلیسی در این دانشگاه قابل ارائه هستند. تحصیل پزشکی در این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت و در مان ایران میباشد.

همه ساله تعداد ۷۲۰۰ دانشجو از سرتاسر جهان مشغول به تحصیل میشوند. در رتبه بندی دانشگاههای روسیه دانشگاه دولتی نووسیبیرسک به عنوان دومین دانشگاه برتر کشور روسیه در نظر گرفته می شود. این در حالیست که هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به مسکو و یا سن پترزبورگ بسیار مقرون به صرفه می باشد، علاوه بر هزینه زندگی مناسب، شهریه پایین تر نسبت به مسکو برای دانشجویان پزشکی در روسیه جالب توجه میباشد.


مقالات پیشنهادی مرتبط با موضوع شرایط بورسیه تحصیلی در کشور روسیه :

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزرات علوم

مهاجرت به روسیه از طریق ثبت شرکت

مهاجرت به روسیه از طریق تحصیل

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیه

اقامت روسیه

اپلای روسیهدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید