بهترین شهرها برای تحصیل در خارج

Applyman

عده‌ی زیادی از افراد دانشجو یا فارغ التحصیل که قصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور، خواه اروپا، کانادا یا استرالیا و … را دارند با این سوال بزرگ مواجه‌اند که کدام شهر بهترین شرایط را برای این کار دارد.

کشورهای بسیاری هستند که علاوه بر داشتن دانشگاه‌های خوب و مشهور، از شرایط مناسبی هم برای زندگی برخوردارند اما انتخاب بین این کشورها کار آسانی نیست و باید پیش از انتخاب به فاکتورهای مهمی توجه کرد.

ملاکهای انتخاب شهر برای تحصیل در خارج از کشور:

این لیست توسط شرکت بریتانیایی Quacquarelli Symonds یا به اختصار QS سالانه منتشر می‌شود. این شرکت که در سال ۱۹۹۰ تاسیس شده، و همواره بر آموزش عالی و تحصیل در خارج از کشور تاکید دارد. این فهرست را نیز با توجه به ملاک‌هایی نظیر هزینه‌ی زندگی، مطلوبیت، استانداردهای دانشگاهی و حتی چشم اندازهای شغلی تنظیم میکند. این لیست به افرادی که قصد ادامه‌ی تحصیل در خارج از کشور را دارد کمک می کند تا انتخاب صحیحی داشته باشند.

گروه مهاجرتی اپلای من در این مقاله سعی دارد تا شما عزیزان را در این زمینه راهنمایی نماید. اگر قصد ادامه‌ی تحصیل در هر یک از این شهرها را دارید می‌توانید با برقراری ارتباط با ما اطلاعات بیشتری کسب کنید.

فهرست بهترین شهرها برای تحصیل در خارج از کشور:

۱۰- سئول – Seoul (کره جنوبی)

تحصیل در خارج

سئول، که بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده، از شهرهای پرجمعیت جهان است. شاید سئول شهر مناسبی برای زندگی دانشجویی و تحصیل در خارج از کشور نباشد اما برای فارغ التحصلانی که جویای کار هستند فرصت‌های شغلی زیادی دارد که موجب می‌شود نام آن را در این لیست ده تایی قرار دهیم. از بهترین دانشگاه‌های سئول می‌توان به دانشگاه ملی سئول، دانشگاه کره، دانشگاه یونسی (Yonsey)، آکادمی نظامی کره، دانشگاه سئول و دانشگاه زنان سوکمیونگ (Sookmyung) و … اشاره کرد.

۹- برلین – Berlin (آلمان)

تحصیل در خارج

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور و اروپا را دارید برلین شهر مناسبی است. برلین پایخت آلمان و بزرگترین شهر آن از نظر مساحت و جمعیت است. دلیل قرار گرفتن این شهر در این لیست کیفیت بالای زندگی در آن و هزینه‌های معقول آن است. این شهر در کل اروپا نیز به عنوان یکی از غنی‌ترین مراکز آموزش عالی شناخته می‌شود. چهار دانشگاه تحقیقاتی عمومی و بیش از سی کالج تخصصی، فنی و خصوصی و  همچنین موسسه‌های مطالعاتی بیشماری در آن قرار دارد که در سطح دنیا شناخته شده و مشهور هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای تحصیل در آلمان این مطلب را بخوانید.

۸- هنگ کنگ – Hong Kong (چین)

هنگ کنگ منطقه ای خود مختار در چین است که مهم‌ترین بازارهای تجاری و مالی را نه تنها در آسیا بلکه در جهان دارد. کیفیت زندگی، بازار کار مناسب و فرصت‌های شغلی زیاد موجود در این شهر موجب شده تا در این فهرست، رتبه‌ی هشتم را در بین کشورهای مناسب برای تحصیل در خارج از کشور کسب کند اما در عین حال باتوجه به هزینه‌های بالای زندگی انتخاب خوبی برای بسیاری از دانشجویان محسوب نمی‌شود. وجود رستوران ها و مراکز خرید مختلف که تا دیروقت باز هستند برای دانشجویانی با ساعت خواب نامنظم و غیرعادی، بسیار عالی به نظر می‌رسد. هشت دانشگاه عمومی و یک دانشگاه خصوصی در این شهر واقع است که قدیمی‌ترین آنها یعنی دانشگاه هنگ کنگ (HKU) در سال‌های ۱۹۱۰ تا ۱۹۱۲ تاسیس شده است.

۷- مونترآل – Montreal (کانادا)

این شهر بزرگترین شهر استان کبک و همچنین دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان در جهان است. تعداد زیادی دانشجو از سراسر جهان در دانشگاه‌های این شهر زندگی می‌کنند که علت آن کیفیت بالای زندگی در آن است و  نشان دهنده‌ی محبوبیت این منطقه برای افراد در زمینه‌ی تحصیل در خارج از کشور است. از دانشگاه‌های این شهر می‌توان دانشگاه مونترال که دومین دانشگاه بزرگ کاناداست را نام برد. همچنین دانشگاه کسب و کار مونترال و دانشگاه پلی تکنیک نیز مواردی دیگر از دانشگاه‌های این شهر هستند. اگر به دنبال دانشگاه فرانسوی زبان هم باشید می‎توان دانشگاه‌های لاوال (Laval) و شربروک (Sherbrooke) را نام برد که در مونترال پردیس‌هایی دارند.

۶- سنگاپور – Singapore (سنگاپور)

تحصیل در خارج

سنگاپور از ثروتمندترین مناطق دنیاست که بخش اعظمی از این درآمد از طریق صنعت گردشگری به دست آمده است. سنگاپور بیشتر فاکتورهای لازم برای انتخاب شهر دانشگاهی مناسب را داراست و تلاشی که برای بهبود شرایط دانشگاهی آن صورت می‍‌‌گیرد نیز موجب خوش‌بینی بیشتر به این منطقه می‌شود تا بتواند در سال‌های آینده جایگاه بهتری در بین شهرهای مناسب برای تحصیل در خارج از کشور بیابد. شش دانشگاه در سنگاپور قرار دارد که نام دانشگاه صنعتی نانیانگ (Nanyang Technological University) و دانشگاه ملی سنگاپور در بین بیست دانشگاه برتر دنیا به چشم می‌خورد و حتی دانشگاه نانیانگ بزرگترین کالج مهندsی در جهان را دارد.

۵- لندن – London (انگلستان)

تحصیل در خارج

با وجود رتبه‌ی خوبی که در زمینه‌ی کیفیت زندگی و دانشگاهی دارد، هزینه‌های بالای اقامت در لندن موجب شده تا رتبه‌ی آن در فهرست بهترین شهرهای دانشگاهی برای تحصیل در خارج از کشور، سیر نزولی را تجربه کند. این شهر در سال‌های گذشته رتبه‌های دوم و سوم این لیست را داشت. به هر حال همچنان در لندن بیش از هر شهر دیگری دانشجوی خارجی زندگی می‌کند. بخش‌ اعظم دانشگاه لندن که دانشگاهی فدرال است در خود شهر لندن قرار گرفته. پس از آن نیز دانشگاه آزاد انگلستان (Open University) رتبه‌ی دوم را در بین دانشگاه‌های بریتانیا دارد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در انگلستان این مطلب را بخوانید.

۴- سیدنی – Sidney (استرالیا)

هزینه‌های معقول و دانشگاه‌های خوب، این شهر را به یکی از نقاط محبوب برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تبدیل نکرده بلکه کیفیت بالای زندگی در این شهر است که موجب جذب دانشجو به آن از سراسر دنیا می‌شود.

سیدنی دانشگاه‌های زیادی دارد که دانشگاه نیو ساوت ولز (University Of New South Wales)، دانشگاه سیدنی و دانشگاه فناوری سیدنی نمونه‌هایی از آن هستند.

دانشگاه سیدنی قدیمی‌ترین دانشگاه استرالیا است که در سال ۱۸۵۰ ساخته شده. نام این دانشگاه و دانشگاه نیو ساوت ولز در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا ثبت شده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در استرالیا این مطلب را بخوانید.

۳- توکیو – Tokyo (ژاپن)

تحصیل در خارج

توکیو شهر محبوبی برای تحصیل در خارج از کشور است که کیفیت بالای زندگی در آن این رتبه‌ی قابل توجه را نصیبش کرده است. همچنین چشم انداز شغلی قابل توجه موجود در این شهر از دیگر فاکتورهایی است که موجب شده تا در این لیست از رتبه ی سوم برخوردار شود که البته اگر تنوع جمعیت دانشجویان آن بیشتر بود موجب بالاتر رفتن رتبه‌ی آن هم می‌شد.

۲- ملبورن – Melbourne (استرالیا)

تنها دلیلی که موجب شده این شهر رتبه‌ی اول بین کشورهای مناسب برای تحصیل در خارج از کشور را به دست نیاورد تعداد کم دانشگاه‌های برتر در آن است وگرنه کیفیت بالای زندگی، تنوع دانشجویان و فرصت‌های شغلی زیاد بدون شک از فاکتورهای مثبت این شهر است که آن را به دومین شهر این لیست تبدیل کرده. ملبورن جایگاه تعداد زیادی از برترین مراکز علمی و دانشگاهی استرالیا است و همچنین افزایش میزان جمعیت دانشجویان خارجی در آن روندی صعودی دارد. دانشگاه موناش (Monash University) و موسسه فناوری ملبورن از بهترین دانشگاه‌های این شهر هستند.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در استرالیا این مطلب را بخوانید.

۱- پاریس – Paris (فرانسه)

تحصیل در خارج

و بالاخره رتبه‌ی اول این لیست و مناسب‌ترین شهر دنیا برای تحصیل در خارج از کشور. این سومین سالی است که پاریس عنوان شهر برتر برای تحصیل در خارج از کشور را دریافت می‌کند. بازار کار عالی، وجود ۱۸ دانشگاه برتر دنیا و کیفیت بالای زندگی همه از عواملی است که موجب این انتخاب شده است. دانشگاه سوربن، که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا است، در این شهر قرار دارد که در قرن دوازدهم میلادی ساخته شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل در فرانسه این مطلب را بخوانید.


حال با مناسب‌ترین کشورها در زمینه تحصیل در خارج از کشور آشنا شدید. هرکس با توجه به شرایط خود می تواند هر کدام از آنها را برای تحصیل انتخاب کند. در صورت تمایل می توانید با برقراری ارتباط با گروه مهاجرتی اپلای من، درباره ی هر یک از این کشورها اطلاعات بیشتری کسب کنید.دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید