تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان با توجه به غنی بودن علم و صنعت در این کشور یک گزینه عالی جهت انتخاب متقاضیان به شمار می رود. همچنین تحصیل در آلمان به عنوان یکی از راه های اخذ اقامت این کشور طرفداران بسیاری دارد و متقاضیان می توانند پس از تحصیل و کسب مهارت های لازم جهت اقامت در این کشور که به علت دارا بودن شرایط ویژه قلب تپنده اروپا نیز نام دارد، اقدام کنند و آینده ای تضمین شده و درخشان را برای خود رقم بزنند.

اطلاعات بیشتر

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان با توجه به موقعیت های بسیار عالی جهت تحقیق و پژوهش در زمینه های علمی شرایط خاص و ایده آلی  را برای متقاضیان به وجود می آورد. کشور آلمان با حدود 80 میلیون، پر جمعیت ترین کشور اروپا می باشد و با توجه به دارا بودن مرز مشترک با کشورهای دانمارک، سوئیس، بلژیک، فرانسه و … تبادلات لازم در زمینه های مختلف انجام می پذیرد. نکته ای مهم و قابل ذکر در ارتباط با تحصیل در آلمان این موضوع می باشد که تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان به هر زبانی رایگان است.

همچنین موسسات آموزش عالی این کشور در سطح جهانی به دلیل دارا بودن رتبه بالا منجر به پدید آمدن امکانات متفاوت و خاصی می شود. سالیانه ایده های زیادی جهت پیشرفت سطح علم در دانشگاه ‌های کشور آلمان ارائه می شود که در سطح جهانی نیز قابل استناد و کاربردی می باشد. سیستم آموزشی غنی و استاندارد در سطح جهانی باعث شده هر ساله دانشجویان زیادی از اکثر نقاط جهان در رشته ها و مقاطع مختلف جهت تحصیل در آلمان به این کشور مهاجرت کنند که این تعداد در حدود ۲۵۰ هزار در سال است. سیستم آموزشی و همچنین صنعت صاحب نام در کشور آلمان باعث شده این کشور به عنوان قلب تپنده اروپا نامگذاری شود.


شرایط تحصیل در آلمان

همان طور همه ما می دانیم تحصیل در هر کشور شرایط خاص خود را دارد و هر کشور با توجه به نظام آموزشی شرایطی را جهت تحصیل در نظر می گیرد. تحصیل درآلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست و شرایط خاصی را برای متقاضیان در نظر می گیرد.

شروط اصلی تحصیل در آلمان به شرح زیر است:

 • افرادی که قصد تحصیل در آلمان را دارند می بایست ابتدا از دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل اقدام به دریافت پذیرش کنند.
 • برای ورود به کشور آلمان ابتدا باید جهت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کرد. دریافت ویزای تحصیلی حدود چند ماه به طول می انجامد. ویزای تحصیلی دو سال اعتبار دارد، اما پس از دو سال نیز قابل تمدید است.
 • جهت تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی فرد باید علاوه بر مدرک ۱۲ ساله و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان نیز ارائه دهد. در صورتی که دانشجوی دانشگاه آزاد هستید، باید ۲۵ واحد را بگذرانید و سن شما کمتر از ۲۴ سال باشد.
 • جهت تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد سن فرد می بایست کمتر از 30 سال باشد و همچنین مدارک لیسانس و B2 زبان آلمانی را ارائه دهد. تحصیل در آلمان مقطع دکترا نیز نیازمند مدرک فوق لیسانس و مدرک زبان است. در این مقطع شما میتوانید طبق شرایطی که در ادامه مقاله به آن اشاره می کنیم اقدام به دریافت بورسیه نمایید.
شرایط تحصیل در آلمان

شرایط سنی جهت تحصیل در آلمان

شرایط سنی جهت تحصیل در آلمان برای افراد که تابعیت کشور آلمان را دارند و همچنین متقاضیان اتحادیه اروپا مطرح نیست، اما متقاضیانی که از کشورهایی غیر از اتحادیه اروپا جهت تحصیل به آلمان مهاجرت می کنند می بایست با توجه به مقطع تحصیلی شرایط سنی مناسب را داشته باشند. 

شرایط سنی جهت تحصیل در آلمان برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا متفاوت است. جهت ورود به مقطع کارشناسی سن مناسب 21 سال و جهت ورود به مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 30 سال می باشد. در رابطه با مقطع دکترا متقاضیان ملزم به شرایط سنی خاصی نیستند و فقط می بایست مدارک لازم جهت قبولی پذیرش را ارائه دهند. با توجه به رقابت شدید جهت تحصیل در کشور آلمان متقاضیان می بایست با لحاظ به شرایط سنی گفته شده اقدام نمایند تا با کمترین ریسک جهت پذیرش دانشگاه و همچنین ویزا مواجه شوند.


نظام آموزشی آلمان

نظام آموزشی در آلمان به این صورت می باشد که افراد پیش از سن 6 سالگی در پیش دبستانی مشغول به تحصیل می شوند و در ادامه 5 سال مقطع دبستان، 5 الی 8 سال متوسطه بسته به نوع دبیرستان (با توجه به اینکه 5 نوع دبیرستان در کشور آلمان وجود دارد تحصیل در مقطع متوسطه بسته به نوع مدرسه متفاوت است.) و نهایتا به تحصیلات عالی در دانشگاه ختم می شود. البته تحصیل در پیش دبستان اختیاری و از مقطع دبستان تحصیل به صورت اجباری می باشد. نظام آموزشی در آلمان غالبا به عهده ایالت ها می باشد و دولت آلمان نقش محدودی در نظام آموزشی ایفا می کند.

متقاضیان بین المللی جهت تحصیل در آلمان میتوانند در مراکز آموزشی متعددی که در این کشور وجود دارد اقدام نمایند. این مراکز معتبر و شناخته شده شامل مراکز دانشگاهی، دانشگاه های علمی کاربردی و مرکز آموزش عالی می باشد.

حدود ۱۲ درصد از دانشجویان آلمان را متقاضیان بین المللی تشکیل داده اند. در مراکزی مانند دانشگاه ها عموما برای تحقیق و کاوش دانشجویان امکاناتی فراهم شده است. هر چند بسیاری از دانشگاه ها رشته‌هایی مانند مهندسی را به دانشجویان آموزش می دهند که با دنیای کار و صنعت ارتباط بسیار نزدیکی دارند. به عنوان مثال در رشته هنر هم اکنون حدود ۳۸۰ مرکز با ۲ میلیون دانشجو مشغول به فعالیت می باشند.

دانشگاه علمی کاربردی این کشور نیز بیشتر به جنبه های کاربردی و رشته‌ هایی مانند مهندسی اقتصاد و مالی توجه دارند و اینگونه رشته ها را تدریس می کنند. قاعدتا دانشجویانی که از دانشگاه های علمی کاربردی فارغ التحصیل می شوند آینده شغلی تضمین شده ای را برای خود فراهم می کنند زیرا اکثر کارفرمایان با توجه به تجربه یادگیری عملی ترجیحا دانشجویان دانشگاه های علمی کاربردی را جهت کار استخدام نمایند. حدود 50 دانشگاه در حوزه هنر و موسیقی در آلمان وجود دارد که دانشجویان زیادی را در رشته‌ های هنر و موسیقی پرورش می دهد. شما می توانید در دانشگاه‌های آلمان جهت مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و فوق دکترا به تحصیل بپردازید. تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی 6 ترم، کارشناسی ارشد بین ۲ الی ۴ ترم و مقطع دکترا در حدود 3 الی 5 سال به طول می انجامد.


تحصیل در آلمان مقطع کالج

تحصیل در آلمان مقطع کالج اغلب پیش نیاز تحصیل کارشناسی می باشد. کشور آلمان جهت معادل سازی مدارک تحصیلی برای متقاضیان بین المللی شرایطی را فراهم کرده تا دانشجویان جهت تحصیل در آلمان ابتدا وارد کالج های این کشور شده و پس از کسب آمادگی لازم به دانشگاه وارد شوند. ضمنا دانشجویان با شرکت در کالج  این امکان را دارند تا در دوره های زبان نیز شرکت کرده و پس از تسلط به زبان وارد دانشگاه شوند. دانشجویان جهت ورود به مقطع کارشناسی مستلزم ارائه مدرک دیپلم 13 ساله می باشند، اما با توجه به 12 ساله بودن مدرک دیپلم در ایران، دانشجویان می بایست جهت جبران این 1 سال وارد کالج شده و سپس وارد دانشگاه شوند.

 تحصیل در آلمان مقطع کالج به طور میانگین 1 سال به طول می انجامد. کالج جایگزین پیش دانشگاهی در ایران می باشد و هدف از تحصیل درکالج آموزش زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی و به طور کلی دروس پایه است. داشتن پذیرش تحصیلی و سپس قبولی در آزمون ورودی کالج از اولین شرایط تحصیل در آلمان می باشد. مفاد این آزمون ورودی می تواند سوالات گرامر زبان آلمانی در حد یک و دو، ریاضیات و فیزیک می باشد و متقاضیان در پایان می بایست در آزمون FSP شرکت کنند و پس از قبولی در این آزمون وارد دانشگاه شوند. Tkurs ، M kurs ، W kurs، G kurs از جمله کالج های مطرح در کشور آلمان می باشند که در ادامه این مقاله به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.


انواع کالج های آلمان (T kurs / M kurs / W kurs / G kurs)

کالج های مختلفی جهت تحصیل در آلمان وجود دارد که متقاضیان می بایست قبل از ورود به این کالج ها در آزمون های ورودی مربوطه که اغلب توسط کالج ها تعیین می شود شرکت کنند. اکثر اوقات مفاد این آزمون زبان آلمانی، ریاضیات و فیزیک است.  که به شرح زیر است:

 • کالج G kurs : متقاضیانی که به قصد تحصیل در رشته های گروه علوم انسانی وارد کشور آلمان می شوند می بایست در دوره های آمادگی که توسط کالج G kurs برگزار می شود، شرکت کنند. دروس رشته های انسانی شامل تاریخ، ادبیات ، هنر، علوم اجتماعی و…  به زبان آلمانی به دانشجویان ارائه می شود. متقاضیان پس از گذراندن دوره در آزمون نهایی شرکت کرده و پس از کسب نمره قبولی مجوز ورود به دانشگاه های دولتی در رشته ای هنر، حقوق، علوم سیاسی، فلسفه و روانشناسی و ….  را کسب می کنند. نام کامل این کالج Geisteswissenschaft-Kurs   می باشد که به اختصار G kurs نامیده می شود.
 • کالج W kurs: این کالج به قصد آماده سازی دانشجویان جهت ورود به رشته های اقتصاد و مدیریت ایجاد شده است. دروس ارائه شده در این کالج اقتصاد، ریاضیات و جامه شناسی و زبان آلمانی می باشد و دانشجویان می بایست پس از گذراندن دوره در آزمون های مربوطه شرکت نموده و پس از قبولی در آزمون وارد دانشگاه شوند. نام کالج w kurs برگرفته از کلمه آلمانی  Wirtschaft به معنای اقتصاد می باشد.
 • M kurs: کالج M kurs جهت ورود افراد به رشته های شاخه تجربی مانند پزشکی می باشد. متقاضیان با ورود به این کالج در دروس زیست، شیمی، زمین شناسی، فیزیک و زبان انگلیسی …. آموزش های لازم را کسب می کنند و پس از گذراندن دوره در آزمون نهایی مربوطه شرکت نموده و پس از کسب نمره لازم وارد دانشگاه های دولتی آلمان خواهند شد. نام کالج M kurs برگرفته از کلمه medicine می باشد.
 • T kurs: این کالج جهت ورود به رشته های مهندسی می باشد. دانشجویان در کالج T kurs دروس پیش نیاز رشته مهندسی مانند ریاضی، فیزیک و همچنین زبان آلمانی را فرا می گیرند و سپس در آزمون نهایی شرکت کرده و پس از قبولی مجوز ورود به دانشگاه دولتی در رشته iای مهندسی مکانیک، شیمی، عمران، کامپیوتر و… را کسب می کنند. نام کالج T kurs برگرفته از کلمه Technology  می باشد.

تحصیل در آلمان مقطع دبیرستان

تحصیل در آلمان مقطع دبیرستان شرایط مناسبی را برای متقاضیان بین المللی فراهم می کند. تحصیل در مراکز دولتی این کشور به زبان آلمانی ارائه می شود، اما متقاضیان بین المللی امکان ورود به مدارس دولتی این کشور را ندارند و می بایست جهت مدارس بین المللی کشور آلمان اقدام کنند. تحصیل در مدارس بین المللی به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود. متقاضیان داوطلب تحصیل به زبان آلمانی می بایست مدرک B2 زبان آلمانی و جهت تحصیل به زبان انگلیسی باید مدرک زبان آیلتس 6 ارائه دهند.

 داوطلبانی که در مقطع دبیرستان به تحصیل مشغول می شوند این فرصت را دارند تا با شرایط تحصیل زندگی در کشور آلمان آشنا شوند و مهیای ورود به دانشگاه شوند. متقاضیان جهت تحصیل در آلمان مقطع دبیرستان می بایست در بازه سنی 14 تا 18 قرار داشته باشند. دانش آموزان زیر 18 سال این  امکان را دارند تا یکی از بستگان درجه 1 خود را با توجه به قانون حق حضانت به آلمان ببرند. مدارس دولتی آلمان در دو سطح 1 و 2 قرار می گیرند:

تحصیل در آلمان مقطع دبیرستان

سطح 1 ( ابتدایی) : مدارس ابتدایی یا همان Grundschule در آلمان با توجه به ایالت بین 4 الی 6 سال به طول می انجامد و دروس پایه در این مقطع به دانش آموزان ارائه می شود.

سطح 2 (ثانویه) : این سطح به 3 دسته بندی اصلی تقسیم می شود و دانش آموزان با توجه به نمرات اخذ شده و همچنین سطح دانش به این مدارس وارد می شوند. این مدارس مشابه مقاطع راهنمایی و دبیرستان در ایران می باشد و به ترتیب زیر سطح بندی می شوند.

 • Gymnasium
 • Realschule
 • Hauptschule

تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی

تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی همانند تمامی کشورهای دنیا شامل رشته های بسیاری از جمله مهندسی، هنر و … می شود. آلمان جزو کشورهایی می باشد که شما می توانید در مقطع کارشناسی رشته‌ های متعددی را انتخاب کنید و این امکان را دارید تا در هر رشته ای که مایل هستید به تحصیل بپردازید.

مزیت دیگری نیز جهت تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی وجود دارد و آن هم این موضوع می باشد که دانشجویان می توانند به صورت رایگان البته به زبان آلمانی در این کشور مشغول به تحصیل شوند. از آنجایی که زبان تحصیلی جهت مقطع کارشناسی در اغلب رشته ها به زبان آلمانی می باشد و تنها در برخی رشته ها تحصیل به زبان انگلیسی ارائه می شود، دانشجویان می بایست جهت ورود به مقطع کارشناسی مدرک B2 زبان آلمانی را ارائه دهند. تحصیل در آلمان مقطع لیسانس حدود 4 سال به طول می انجامد و امکان بورسیه در این مقطع برای متقاضیان وجود ندارد.

ضمنا متقاضیان این فرصت را دارند تا در مقطع کارشناسی به صورت دانشجوی مهمان به صورت یک تا دو ترم در دانشگاه های آمریکایی و یا اروپایی تحصیل کنند.


تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند کارشناسی به دو زبان آلمانی و انگلیسی امکان پذیر است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان آلمانی به صورت رایگان می باشد و مدت 2 سال به طول می انجامد. متقاضیان ملزم به گذراندن 120 واحد می باشد. متقاضیان جهت تحصیل در آلمان مقطع فوق لیسانس می بایست مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و کارشناسی خود را ارائه دهند. ضمنا ارائه مدرک B2 زبان آلمانی نیز الزامی می باشد.  


یک دقیقه با اپلای من در آلمان

تحصیل در آلمان مقطع دکترا

تحصیل در آلمان مقطع دکترا با وجود دانشگاه های معتبر و سیستم استاندارد اروپایی شرایط مناسبی را جهت تحصیل متقاضیان فراهم می کند. متقاضیانی که قصد تحصیل در مقطع دکترا را دارند حتما می بایست مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی با توجه به رشته مورد نظر را ارائه دهند. طول دوره دکترا 3 الی 5 سال می باشد. رزومه تحصیلی قوی، ارائه مقالات معتبر بین المللی و سن کمتر از 40 سال از شرایط تحصیل در مقطع دکترا می باشد. مقطع دکترا شامل تحقیق و پژوهش می شود.


تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان به علت سیستم آموزش غنی و همچنین دارا بودن تجهیزات و خدمات درمانی پیشرفته در این کشور طرفداران زیادی دارد. تحصیل پزشکی عمومی در آلمان معادل کارشناسی ارشد و در ایران این مدرک معادل دکترا می باشد. حدود 40 دانشگاه حوزه پزشکی در آلمان مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد و دانشجویان می توانند با خیالی آسوده در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازند. تحصیل پزشکی در آلمان حدود 6 سال به طول می انجامد. البته دانشجویان می بایست پیش از ورود در آزمون های ورودی مربوطه شرکت کنند و پس از قبولی جهت ورود به دانشگاه اقدام نمایند.

تحصیل پزشکی در آلمان
تحصیل پزشکی در آلمان

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان شامل شرایطی نیز می شود. تحصیل پزشکی در آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی امکان پذیر است. متقاضیان به دو طریق می توانند جهت تحصیل در رشته های پزشکی ورود کنند.

در روش اول دانشجویانی که در ایران در رشته های پزشکی حدود 60 واحد گذرانده باشند و یا موفق به اخذ مدرک کارشناسی در یکی از رشته های پیرا پزشکی شده باشند با ارائه مدرک دیپلم با معدل کل بالای 18 و همچنین مدرک C1 زبان آلمانی امکان تحصیل به صورت مستقیم در این رشته را خواهند داشت. و روش دوم مربوط به متقاضیانی می باشد که مدرک دانشگاهی ندارند و قصد دارند با مدرک دیپلم جهت ورود به رشته های پزشکی اقدام کنند. این افراد می بایست با ارائه مدرک دیپلم در کالج مربوط به رشته های پزشکی شرکت کرده و سپس با گذراندن دروس زیست، شیمی، فیزیک، … و قبولی در آزمون نهایی با ارائه مدرک B2 زبان آلمانی جهت ورود به رشته های پزشکی اقدام کنند.

ناگفته نماند متقاضیان می بایست پیش از ورود به دانشگاه در آزمون های ورودی رشته پزشکی شرکت کنند. به طور کلی دو آزمون   Aufnahmeprüfungو TMS (Test for Medical Studies) جهت ورود به رشته های پزشکی وجود دارد که متقاضیان می بایست پیش از ورود به دانشگاه در یکی از این آزمون ها بسته به نظر دانشگاه شرکت کنند و سپس مشغول به تحصیل در رشته پزشکی شوند.

مدارک کلی لازم جهت پذیرش در رشته پزشکی:

 • ارائه دیپلم 12 ساله تجربی به همراه ریز نمرات و ترجمه آلمانی
 • نمره بالای 18 در دیپلم
 • گذرنامه
 • کپی شناسنامه و ترجمه صفحات به آلمانی
 • تکمیل فرم مخصوص ثبت نام
 • ۲ قطعه عکس 4*3
 • رزومه شخصی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس 6 و یا مدرک B2  زبان آلمانی  

مزایای تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در آلمان مزایای بسیاری دارد که به مهم ترین موارد آن در ادامه اشاره خواهیم کرد.

 • وجود سیستم شبکه ای میان دانشگاه ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی که باعث می شود دانشجو در حین آموزش تئوری به شکل عملی نیز به یادگیری و کسب تجربه بپردازد.
 • هزینه مناسب جهت تحصیل در رشته پزشکی نسبت به سایر کشورها
 • امکان تحصیل پزشکی به صورت رایگان به زبان آلمانی در برخی از دانشگاه ها
 • گستردگی، مدرن بودن امکانات در دانشگاه ها و خدمات درمانی جهت تحصیل در رشته پزشکی
 • اعتبار مدرک تحصیلی و به طبع آن امکان کار درکشور آلمان و سایر کشورها
 • تایید مدارک تحصیلی در ایران
 • امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و آلمانی
 • امکان کار حین تحصیل پزشکی
 • امکان اقامت بعد از تحصیل پزشکی

تحصیل مهندسی در آلمان

با توجه غنی بودن کشور آلمان در حوزه صنعت، تحصیل مهندسی در این کشور داوطلبان زیادی دارد و هر ساله افراد زیادی جهت تحصیل مهندسی در آلمان به این کشور ورود می کنند. تحصیل در رشته مهندسی در دانشگاه های دولتی این کشور رایگان بوده و مهم ترین شرط ارائه مدرک زبان B2 آلمانی می باشد. البته تحصیل مهندسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشور به زبان انگلیسی نیز امکانپذیر می باشد و متقاضیان می توانند با ارائه مدرک آیلتس مشغول به تحصیل شوند. ناگفته نماند هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بالاتر بوده و با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی تفاوت دارد. 


تحصیل رشته های هنر در آلمان

با توجه به رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های دولتی متقاضیان بسیاری سالیانه همانند رشته های مهندسی و پزشکی در رشته های هنر نیز به تحصیل می پردازند. تحصیل هنر در آلمان به صورت تئوری و تحقیق محور به دانشجویان ارائه می شود. تحقیق به صورت پروژه های عملی انجام می شود. شهرهای دوسلدرف، هامبورگ، برلین، مونیخ از مهم ترین شهرهای مهم جهت تحصیل در رشته هنر می باشند و بزرگترین دانشگاه هنر اروپا در شهر برلین واقع شده است. حدود 25 آکادمی تدریس هنر در این شهرها وجود دارند که پذیرای متقاضیان بین المللی از سراسر جهان در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد. از مهم ترین رشته های شاخه هنر می توان به موسیقی، معماری، تئاتر، هنرهای نمایشی، هنرهای اسلامی و…  اشاره کرد.


بورسیه تحصیل در آلمان

کشور آلمان نیز همانند سایر کشور به منظور افزایش انگیزه دانشجویان جهت ادامه تحصیل، بورسیه های تحصیلی متنوعی را ارائه می دهد.  این بورسیه برای شهریه های بالا در نظر گرفته می شود. بورسیه تحصیل در آلمان از طریق چندین مؤسسه به متقاضیان ارائه می گردد. فعالیت این مؤسسات در راستای حمایت مالی از دانشجویان بین المللی می باشد. با برآورده ساختن برخی از پیش نیازهای دریافت چنین بورسیه هایی مانند معدل بالا، ارائه مقالات، حضور در همایش ها، سمینارها و در مجموع سوابق تحصیلی خوب، شانس دریافت بورسیه تحصیلی آلمان افزایش پیدا می کند.

بورسیه تحصیل در آلمان
بورسیه تحصیل در آلمان

بورسیه های تحصیل در آلمان به دو صورت دولتی و غیردولتی به متقاضیان ارائه می شود. در ادامه به معرفی تعدادی از این بورسیه ها خواهیم پرداخت:

 • بورسیه DAAD (دولتی): این بورسیه که از آشناترین بورسیه های تحصیلی آلمان در میان ایرانیان است، در تمام مقاطع تحصیلی و به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد.
 • بورسیه اراسموس (دولتی): بورسیه اراسموس برای کلیه دانشجویان بین المللی در محدوده اتحادیه اروپا ارائه می شود؛ به همین دلیل نیز تحت حمایت کمیسیون اروپا بوده و جهت کمک هزینه زندگی و تحصیل در اروپا به دانشجویان بین المللی اعطا می شود.
 • بورسیه دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین (غیر دولتی): بنیاد انیشتین نیز به نوبه خود برای دانشجویان فوق دکترا در شهر برلین امکانی را فراهم آورده تا دانشجویان بین المللی بتوانند از آن استفاده کنند. این بورسیه تحصیلی یکی از مشهورترین بورسیه های کشور آلمان است.
 • بورسیه تحصیلی کنراد آدناور (غیر دولتی): این بورسیه نیز برای دانشجویان بین المللی که سن آنها کمتر از ۳۰ باشد، ارائه می شود. جهت دریافت بورسیه کنراد آدناور لازم است سطح علمی بالاتر از متوسط داشته و در برخی از فعالیت های اجتماعی و گروهی کشور محل زندگی خود شرکت کرده باشید.
 • بورسیه تحصیلی ماویستا (MAWISTA) (غیر دولتی): افرادی که سرپرستی یک کودک را برعهده دارند و برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نموده اند، می توانند از این بورسیه تحصیلی بهترین بهره را ببرند.
 • بورسیه تحصیلی کورت هانس (غیر دولتی): این نوع بورسیه توسط بنیاد بایر و به متقاضیان دریافت بورسیه تحصیل در آلمان ارائه می شود.
 • بورسیه تحصیلی اشتیپندیوم (غیر دولتی): این نوع بورسیه، سنجشی بر صلاحیت های دانشجو صرف نظر از ملیت و درآمد وی دارد و زمانی اعطا می شود که استعدادسنجی در داخل آلمان انجام گرفته باشد.
 • فرصت مطالعاتی هومبولت (غیر دولتی): بورسیه هومبولت به دانشمندان و پژوهشگران با هر ملیتی برای تحصیل در مقطع فوق دکترا تعلق می گیرد.
 • بورسیه انجمن هلم هولت (غیر دولتی): این بورسیه از طریق مرکز هلم هولت آلمان به عنوان کمک هزینه به دانشجویان مقاطع دکترا و فوق دکترا اعطا می شود.
 • فرصت مطالعاتی بین المللی ماریکوری (غیر دولتی): درکمیسیون اروپا برای پژوهشگران دوره فوق دکترا، فرصت مطالعاتی وجود دارد. فرصت مطالعاتی ماریکوری جزو گزینه های مناسب جهت استفاده از بورسیه تحصیلی آلمان است.

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی نیز برای متقاضیان بین المللی امکان پذیر می باشد. با توجه دشوار بودن یادگیری زبان آلمانی و همچنین نداشتن زمان کافی جهت یادگیری این زبان، این امکان برای متقاضیان فراهم شده تا در دانشگاه های دولتی آلمان به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. جالب است بدانید تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان به زبان انگلیسی نیز رایگان می باشد. البته متقاضیان جهت تحصیل به زبان انگلیسی می بایست مدرک زبان آیلتس یا تافل با نمره درخواست شده از دانشگاه را ارائه نمایند. این نمره بسته به رشته و مقطع تحصیلی توسط دانشگاه و به همراه مدارک تحصیلی از متقاضی درخواست می شود.


ویزای تحصیلی آلمان

قطعا تحصیل در آلمان ارزوی بسیاری از متقاضیان در سراسر جهان می باشد. تحصیل رایگان، اعتبار دانشگاه ها و همچنین مدارک تحصیلی، حمایت کشور آلمان از دانشجویان بین المللی، ارائه بورسیه های متنوع و …آلمان را به یک مقصد مناسب جهت تحصیل بدل کرده است. با توجه به رایگان بودن تحصیل در آلمان، متقاضیان تحصیل در این کشور جهت اخذ ویزای تحصیلی می بایست معدل بالای تحصیلی، مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی و همچنین تمکن مالی مناسب جهت تحصیل را ارائه دهند. ضمنا افراد متقاضی تحصیل در آلمان اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی آلمان:

 • فرم درخواست ویزا
 • مدرک دیپلم ومقاطع پیشین به همراه ریز نمرات دانشگاه
 • شناسنامه و مدارک شناسایی
 • گذرنامه معتبر
 • عکس در سایز گذرنامه
 • تمکن مالی
 • پذیرش از دانشگاه
 • مدارک زبان آلمانی یا انگلیسی
 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدرک بیمه مسافرتی
 • پذیرش استاد راهنما و شرح پروپوزال (جهت مقطع دکترا)

مدارک لازم جهت تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان در هر مقطع مستلزم ارائه مدارکی که می بایست به زبان آلمانی ترجمه شود. در ادامه به برسی مدارک مورد نیاز در هر مقطع می پردازیم.

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی:

 • قبولی دانشگاه سراسری + ترجمه نامه قبولی در دانشگاه (اگر هم‌ اکنون دانشجو هستید، بایستی کارت دانشجویی و یا گواهی تحصیل در دانشگاه را ارائه دهید)
 • ارائه مدرک “Goethe” زبان آلمانی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد مدرک b2 یا حداقلb1  و گذراندن یک دوره زبان قبل از تحصیل در همان دانشگاه)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد) مدرک IELTS  با نمره حداقل ۶ و یا TOEFL با نمره حداقل ۸۰
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات: شرط معدل جهت تحصیل در آلمان برای مدرک دیپلم بالای ۱۵ می‌باشد. (تحصیل در آلمان با معدل پایین تنها برای دانشگاه ‌های خصوصی امکان‌ پذیر است).
 • مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • انگیزه نامه (SOP)
 • رزومه (CV)
 • تنظیم درخواست‌ نامه تحصیل جهت دانشگاه مربوطه

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان مقطع کارشناسی ارشد:

 • ارائه مدرک “گوته” زبان آلمانی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد): B2 یا حداقلB1  و گذراندن یک دوره زبان قبل از تحصیل در همان دانشگاه
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد): مدرکIELTS   با نمره حداقل ۶.۵ و یا TOEFL با نمره حداقل ۸۰
 • مدرک دیپلم، به ‌همراه ریز نمرات: شرط معدل برای تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی‌ ارشد ارئه نمره بالای ۱۳ می‌باشد.
 • مدرک پیش‌دانشگاهی به ‌همراه ریز نمرات
 • ترجمه رسمیِ مدرک کارشناسی و ریز نمرات
 • انگیزه نامه (SOP)
 • رزومه (CV)
 • تنظیم  درخواست‌نامه تحصیل جهت دانشگاه مربوطه

مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در آلمان مقطع دکترا:

 • ارائه مدرک “گوته” زبان آلمانی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان آلمانی باشد)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی (در صورتی که رشته تحصیلی به زبان انگلیسی باشد)
 • مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات
 • مدرک پیش‌دانشگاهی به همراه ریز نمرات
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی ‌ارشد و ریز نمرات
 • توصیه نامه اساتید مقاطع تحصیلی قبلی
 • موافقت استاد راهنما
 • انگیزه نامه (SOP)
 • رزومه (CV)

شرط معدل برای تحصیل در آلمان

شرط معدل برای تحصیل در آلمان یکی از موارد مهم جهت پذیرش داوطلبان تحصیل در این کشور می باشد. شرط معدلی که این کشور اروپایی جهت ورود پذیرش متقاضیان اتخاذ کرده است برای رشته های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال جهت ورود به رشته های پزشکی معدل کل بالای 18 در مدرک دیپلم نیاز می باشد اما جهت ورود به سایر رشته ها و به طور کلی معدل متقاضی نباید پایین تر از 15 باشد. دانشجویانی که از معدل مناسبی برخوردار نیستند این فرصت را دارند تا با حضور در دوره های یک ساله کالج کمبود معدل خود را جبران کنند.

البته تعداد کمی از دانشگاه ها شرط معدل جهت ورود متقاضیان را مد نظر قرار نمی دهند، اما به طور کلی می توان گفت متقاضیانی که از معدل بالا و مناسبی برخوردار باشند از شانس بالاتری جهت تحصیل در آلمان برخوردار می باشند.

شرط معدل برای تحصیل در آلمان
شرط معدل برای تحصیل در آلمان

تفاوت آزمون های DSH و یا TestDaF

آزمون DSH و TestDaF دو آزمون زبان آلمانی جهت ورود به دانشگاه های کشور آلمان می باشد و مهارت های دانشجو در زمینه های صحبت کردن، شنوایی، درک مطلب و نوشتن در این آزمون ها سنجیده می شود.

در اینجا به بررسی این دو آزمون و تفاوت های آن می پردازیم.

هر دو آزمون جهت سنجش متقاضی در مورد دانش زبان آلمانی انجام می پذیرد و متقاضی با توجه به درخواست دانشگاه می بایست در یکی از این آزمون ها شرکت کند.

البته تفاوت هایی نیز میان این دو آزمون وجود دارد. آزمون DSH از سال 2014 و تنها در کشور آلمان برگزار می شود. این آزمون معمولا 2 الی 4 مرتبه در سال توسط دانشگاه های آلمان برگزار می شود و دانشجو تنها پس از اخذ پذیرش مجوز حضور در این آزمون را دارد، اما آزمون TestDaF مشابه آزمون آیلتس می باشد و حدودا در 100 کشور جهان سالیانه 6 مرتبه به صورت سراسری برگزار می شود. زمانی که متقاضیان به سطح مناسبی از زبان آلمانی رسیده باشند در این آزمون شرکت کنند و نیازی به پذیرش از دانشگاه جهت شرکت در این آزمون نمی باشد.

مورد دیگر اختلاف در هزینه های این آزمون می باشد. همچنین هزینه آزمون DSH حدود 100 یورو و آزمون TedtDaF حدود 150 یورو هزینه دارد. همچنین مدرک آزمون DSH 2 سال و مدرک آزمون TestDaF به صورت مادام العمر اعتبار دارد.

جهت شرکت در این دو آزمون متقاضی می بایست در سطح B2 یا C1 زبان آلمانی باشد.


مزایای تحصیل در آلمان

 • امکانات گسترده آموزشی
 • اقتصاد پویا و غنی
 • سیستم آموزشی استاندارد و مدرن
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های دولتی
 • یادگیری زبان آلمانی با استفاده از محیط
 • وجود دانشگاه های معتبر و با استاندارد جهانی
 • امنیت بالا
 • ارائه امکانات متنوع تحصیلی و خدماتی به دانشجویان
 • امکان تحصیل و کار در یک محیط منسجم و منظم
 • هزینه تحصیل و زندگی مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 • آب و هوای عالی
 • امکان اشتغال به کار حین تحصیل در آلمان و پس از آن
 • اعتبار مدارک تحصیلی در همه کشورها
 • ارائه بورسیه های تحصیلی متنوع به دانشجویان ممتاز
 • آینده شغلی درخشان در تمامی کشورها
 • امکان آموزش های در کنار آموزش های تئوری حین تحصیل
 • وجود اقوام و ملیت های متعدد در کشور آلمان
 • برگزاری دوره های فنی متنوع در کشور آلمان تحت عنوان آوسبیلدونگ

معایب تحصیل در آلمان

تحصیل درآلمان در کنار مزایای متعدد معایبی نیز دارد هرچند این معایب بسیار محدود است که به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • چالش برانگیز بودن یادگیری زبان آلمانی
 • دوری از محیط خانواده
 • طولانی بودن زمان تحصیل نسبت به سایر کشورها
 • سلسله مراتب اداری فراوان

دوره زبان آلمانی در آلمان

متقاضیان جهت تحصیل در آلمان می بایست مدرک زبان آلمانی در سطح خواسته شده را جهت اخذ پذیرش و ویزا به سفارت ارائه دهند. اما در شرایطی متقاضیان تمایل دارند دوره زبان آلمانی را در کشور آلمان سپری کنند که در این شرایط می بایست جهت ویزای دوره زبان آلمانی از کالج های این کشور اقدام کنند. متقاضیان پس از اخذ پذیرش وارد کشور آلمان شده و پس از گذراندن دوره زبان وارد دانشگاه می شوند. دوره های زبان آلمانی به طور متوسط حدود 1 سال و به صورت ترمیک در سطوح A1,A2,B1,B2,C1,C2 انجام می شود.

البته متقاضیان جهت اخذ پذیرش و ویزا دوره زبان آلمانی با ریسک بالایی مواجه هستند و در موارد محدودی موفق به اخذ ویزا می شوند. بنابراین پیشنهاد می شود متقاضیان جهت تحصیل در آلمان با ارائه مدرک زبان آلمانی به سفارت با ریسک کمتری جهت پذیرش و دریافت ویزا مواجه شوند.


مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

همان طور که عنوان شد تحصیل در آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود. متقاضیان در مقطع کارشناسی می بایست به زبان آلمانی تحصیل کنند و تنها در برخی رشته ها دروس به زبان انگلیسی ارائه می شود. اما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در تمامی رشته ها به هر دو زبان ارائه می شود. تحصیل به زبان آلمانی مستلزم ارائه مدرک B2 و دانشجویانی که قصد دارند به زبان انگلیسی در کشور آلمان تحصیل کنند، می بایست مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 و یا تافل 80 را

ارائه دهند. متقاضیان باید مدارک زبان را به همراه سایر مدارک به سفارت جهت دریافت ویزا تحویل دهند.


تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

همان طور که عنوان شد متقاضیان می بایست با توجه به زبان تحصیل، مدارک زبان انگلیسی یا آلمانی ارائه دهند. تحصیل بدون مدرک زبان در آلمان به این صورت می باشد که متقاضیان می بایست در هنگام درخواست جهت پذیرش، در دوره زبان شرکت نموده و آمادگی لازم را جهت ورود به دانشگاه کسب کنند. البته متقاضیان می توانند از طریق ویزای دوره زبان نیز وارد کشور آلمان شوند و در کالج مربوطه اقدام به سپری کردن دوره زبان نمایند.  البته اقدام جهت تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان ریسک بالایی دارد و پیشنهاد می کنیم با ارائه مدرک زبان جهت تحصیل در آلمان اقدام نمایید.


شهرهای دانشجویی آلمان

کشور آلمان جزو 5 مقصد برتر جهت مهاجرت تحصیلی می باشد. این کشور با بیش از 400 مرکز آموزشی برتر حدود 15 هزار رشته تحصیلی در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می نماید. اغلب دانشگاه های مطرح آلمان در شهرهای مشهور این کشور مانند مونیخ، فرانکفورت، هامبورگ، کلن، برلین، هایدلبرگ و…. قرار دارند که با توجه به مدرن بودن امکانات خدماتی متنوعی را جهت تحصیل در آلمان به دانشجویان ارائه می نماید.


راحت ترین دانشگاه ها برای پذیرش آلمان

کشور آلمان با توجه به وجود دانشگاه های معتبر و همچنین بهره گیری از سیستم مدرن و استاندارد اروپایی، همان طور که گفته شد شرایطی را جهت ورود دانشجویان در نظر گرفته است. با توجه به رایگان بودن تحصیل در داشگاه های دولتی این کشور، ارائه مدرک زبان آلمانی و همچنین معدل بالا جهت ورود متقاضیان ضروری می باشد. اما برخی از دانشگاه های این کشور مانند دانشگاه های خصوصی سختگیری کمتری نسبت به دانشگاه های دولتی دارند و متقاضیانی که از شرایط کافی جهت ورود به دانشگاه های دولتی این کشور برخوردار نیستند، می توانند جهت ورود به دانشگاه های خصوصی این کشور با هزینه بیشتر اقدام کنند. ضمنا دانشجویانی که تمایل دارند در کشور آلمان به زبان انگلیسی تحصیل کنند می توانند با پرداخت هزینه در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند.


دانشگاه های مورد تایید در آلمان

همیشه این نگرانی در میان متقاضیان ایرانی وجود دارد که آیا مدرک تحصیل در یک کشور بین المللی مورد تایید کشور ایران می باشد یا خیر.

اما نگران نباشید، ما در ادامه به معرفی لیست جامعی از دانشگاه های مورد تایید ایران می پردازیم تا متقاضیان با خیالی آسوده و با انتخاب دانشگاه مورد نظر جهت تحصیل در آلمان اقدام کنند.

دانشگاه های مورد تایید در آلمان
دانشگاه های مورد تایید در آلمان

گروه الف (ممتاز):

 • berhard Karl’s Universität Tübingen
 • Freie Universität Berlin
 • Homboldt-Universität zu Berlin
 • Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main
 • Ludwig-Maximilians-Universität München
 • Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen
 • Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
 • Technische Universität Berlin
 • Technische Universität München
 • Universität Bonn
 • Universität Freiburg
 • Universität Göttingen
 • Universität Hamburg
 • Universität Karlsruhe

گروه ب (خوب) :

 • Bauhaus – Universität Weimar
 • Universität Bielefeld
 • Deutche Sporthochschule Köln
 • Deutsche Universität für Verwaltungswissenschaften Speyer
 • Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
 • Europa-Universität Flensburg
 • HafenCity Universität Hamburg
 • Justus-Liebig-Universität Giessen
 • Leibniz Universität Hannover
 • Pädagogische Hochschule Freiburg
 • Pädagogische Hochschule Heidelberg
 • Pädagogische Hochschule Karlsruhe
 • Pädagogische Hochschule Ludwigsburg
 • Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmund
 • Pädagogische Hochschule Weingarten
 • Philipps-Universität Marburg
 • Ruhr-Universität Bochum
 • Stiftung Tierärztliche Hochschule Hannover
 • Technische Universität Bergakademie Freiberg
 • Technische Universität Chemnitz
 • Technische Universität Clausthal
 • Technische Universität Cottbus
 • Technische Universität Darmstadt
 • Technische Universität Dortmund
 • Technische Universität Dresden
 • Technische Universität Hamburg-Harburg
 • Technische Universität Ilmenau
 • Technische Universität  Braunschweig
 • Universität Augsburg
 • Universität Bayreuth
 • Universität Bremen
 • Universität der Bundeswehr Hamburg
 • Universität der Bundeswehr München
 • Universität des Saarlandes
 • Universität Duisburg-Essen
 • Universität Düsseldorf
 • Universität Erfurt
 • Universität Erlangen-Nürnberg
 • Universität Frankfurt
 • Universität Greifswald
 • Universität Halle-Wittenberg
 • Universität Hildesheim
 • Universität Hohenheim
 • Universität Jena
 • Universität Kaiserslautern
 • Universität Kassel
 • Universität Kiel
 • Universität Koblenz.Landau
 • Universität Köln
 • Universität Konstanz
 • Universität Leipzig
 • Universität Lübeck

رشته های علوم انسانی:

 • Universität Lüneburg  
 • Universität Magdeburg
 • Universität Mainz
 • Universität Mannheim
 • Universität Münster
 • Universität Oldenburg
 • Universität Osnabruek
 • Universität Paderborn
 • Universität Passau
 • Universität Postdam
 • Universität Regensburg
 • Universität rostock
 • Universität Siegen
 • Universität Stuttgart
 • Universität Trier
 • Universität Ulm
 • Universität Vechta
 • Universität Wuppertal  
 • Universität Würzburg
 • Universität  Bamberg

رشته‌های هنر:

 • Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle
 • Hochschule für bildende Künste Hamburg
 • Hochschule für Gestaltung Offenbach am Main
 • Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover
 • Kunsthochschule für Medien Köln
 • Kunsthochschule Kassel
 • Staatliche Akademie der Bildenden Künste Freiburg
 • Staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe
 • Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Städelschule

گروه ج (متوسط) :

 • Beuth Hochschule für Technik Berlin
 • Brandenburg Technische Universität Cottbus-Senftenberg
 • Carl von Ossietzky Universität Oldenburg
 • Ernst-Abbe-Hochschule Jena – University of Applied Sciences
 • Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
 • Europa-Universität Flensburg
 • Fachhochschule Aachen
 • Fachhochschule Bielefeld
 • Fachhochschule Bingen
 • Fachhochschule Brandenburg
 • Fachhochschule Dortmund
 • Fachhochschule Erfurt
 • Fachhochschule Flensburg
 • Fachhochschule Kiel
 • Fachhochschule Lübeck
 • Fachhochschule Münster
 • Fachhochschule Potsdam
 • Fachhochschule Schmalkalden
 • Fachhochschule Stralsund
 • Fachhochschule Südwestfalen
 • Fachhochschule Westküste, Hochschule für Wirtschaft und Technik
 • Frankfurt University of Applied Sciences
 • HafenCity Universität Hamburg
 • Hochschule Aalen – Technik und Wirtschaft
 • Hochschule Albstadt-Sigmaringen
 • Hochschule Anhalt – Anhalt University of Applied Sciences
 • Hochschule Biberach – Hochschule für Architektur und Bauwesen, Betriebswirtschaft und Biotechnologie
 • Hochschule Bochum – University of Applied Sciences
 • Hochschule Bonn-Rhein-Sieg, University of Applied Sciences
 • Hochschule Braunschweig/Wolfenbüttel, Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften
 • Hochschule Bremen
 • Hochschule Bremerhaven
 • Hochschule Darmstadt
 • Hochschule der Medien Stuttgart
 • Hochschule Düsseldorf
 • Hochschule Emden/Leer
 • Hochschule Esslingen
 • Hochschule Fulda – University of Applied Sciences
 • Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst, Fachhochschule
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Ansbach
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Aschaffenburg
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Rosenheim
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Weihenstephan-Triesdorf
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften Augsburg – University of Applied Sciences
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften Coburg
 • Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg
 • Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hof
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften Kempten
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften München
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften Würzburg-Schweinfurt
 • Hochschule für angewandte Wissenschaften, Fachhochschule Neu-Ulm
 • Hochschule für Forstwirtschaft Rottenburg
 • Hochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd
 • Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde
 • Hochschule für Technik Stuttgart
 • Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin
 • Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes
 • Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden
 • Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig
 • Hochschule für Technik, Wirtschaft und Medien Offenburg
 • Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin
 • Hochschule für Wirtschaft und Umwelt Nürtingen-Geislingen
 • Hochschule Furtwangen – Informatik, Technik, Wirtschaft, Medien, Gesundheit
 • Hochschule Hamm-Lippstadt
 • Hochschule Hannover
 • Hochschule Harz, Hochschule für angewandte Wissenschaften (FH)
 • Hochschule Heilbronn, Technik, Wirtschaft, Informatik
 • Hochschule Kaiserslautern (University of Applied Sciences)
 • Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft
 • Hochschule Koblenz
 • Hochschule Konstanz Technik, Wirtschaft und Gestaltung
 • Hochschule Landshut – – – Hochschule für angewandte Wissenschaften
 • Hochschule Ludwigshafen am Rhein
 • Hochschule Magdeburg-Stendal
 • Hochschule Mainz
 • Hochschule Mannheim
 • Hochschule Merseburg
 • Hochschule Mittweida, University of Applied Sciences
 • Hochschule Neubrandenburg – University of Applied Sciences
 • Hochschule Niederrhein
 • Hochschule Nordhausen
 • Hochschule Osnabrück
 • Hochschule Ostwestfalen-Lippe
 • Hochschule Pforzheim – Gestaltung, Technik, Wirtschaft und Recht
 • Hochschule Ravensburg-Weingarten
 • Hochschule Reutlingen, Hochschule für Technik- Wirtschaft-Informatik-Design
 • Hochschule RheinMain, RheinMain University of Applied Sciences Wiesbaden, Rüsselsheim
 • Hochschule Rhein-Waal – University of Applied Sciences
 • Hochschule Ruhr West- University of Applied Sciences
 • Hochschule Trier – Trier University of Applied Sciences
 • Hochschule Ulm Technik, Informatik und Medien
 • Hochschule Wismar – University of Applied Sciences: Technology, Business and Design
 • Hochschule Worms, University of Applied Sciences
 • Hochschule Zittau/Görlitz
 • Jade Hochschule – Wilhelmshaven/Oldenburg/Elsfleth
 • Leuphana Universität Lüneburg 
 • Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden
 • Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg
 • Pädagogische Hochschule Freiburg
 • Pädagogische Hochschule Heidelberg
 • Pädagogische Hochschule Karlsruhe
 • Pädagogische Hochschule Ludwigsburg
 • Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmund
 • Pädagogische Hochschule Weingarten
 • Technische Hochschule Deggendorf
 • Technische Hochschule Ingolstadt
 • Technische Hochschule Köln    (Fachhochschule Köln نام قدیم)
 • Technische Hochschule Mittelhessen – THM
 • Technische Hochschule Nürnberg Georg Simon Ohm
 • Technische Hochschule Wildau (FH)
 • Technische Universität Bergakademie Freiberg
 • Technische Universität Clausthal
 • Universität Augsburg
 • Universität der Bundeswehr Hamburg        
 • Universität der Bundeswehr München
 • Universität Erfurt
 • Universität Hildesheim
 • Universität Kassel
 • Universität Koblenz.Landau
 • Universität Osnabruck
 • Universität Trier
 • Universität zu Lübeck
 • Universität  Bamberg
 • Westfälische Hochschule Gelsenkirchen, Bocholt, Recklinghausen
 • Westsächsische Hochschule Zwickau

برترین دانشگاه های آلمان

هدف اصلی از مهاجرت تحصیلی، اغلب تحصیل در برترین دانشگاه های کشور مقصد می باشد. متقاضیان تحصیل در آلمان نیز به قصد تحصیل در برترین دانشگاه های این کشور که مزایای بسیاری را برای متقاضیان بین المللی فراهم می کند وارد این کشور می شوند. تحصیل در برترین دانشگاه های آلمان مزایایی از جمله ایجاد یک شرایط درخشان شغلی در آینده را برای افراد به همراه دارد. دانشجویان پس از تحصیل در آلمان می توانند با توجه به اعتبار مدارک تحصیلی در این کشور به سایر کشورها جهت ادامه تحصیل و یا اشتغال مهاجرت کنند.

10 نمونه از برترین دانشگاه های آلمان:

 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ
 • دانشگاه هایدلبرگ
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه آخن
 • دانشگاه هومبولت برلین
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه لایپزیگ
 • موسسه فناوری کالسروهه

دانشگاه لودویک ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه دولتی لودویک ماکسیمیلیان در سال 1472 ابتدا در شهر اینگولشتات تاسیس شد و سپس به شهر مونیخ پایتخت کشور آلمان منتقل شد. لودویک ماکسیمیلیان برترین دانشگاه کشور آلمان و طبق آمار QS رتبه 68 در دنیا را دارا می باشد. دانشجویان بین المللی زیادی از حدود 130 کشور جهان در دانشگاه لودیک ماکسیمیلیان مشغول به تحصیل می باشند که باعث شده این دانشگاه پذیرای بیشترین تعداد دانشجویان خارجی در میان دانشگاه های آلمان باشد. فارغ التحصیلان زیادی از این دانشگاه موفق به کسب جایزه بین الملی نوبل شده اند که این موضوع ادعایی بر سطح علمی و کیفی دانشگاه ماکسیمیلیان می باشد. از مشهورترین فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان به آدولف هیتلر، فریدون فرخزاد، محمد اقبال لاهوری، ورنر هایزنبرگ اشاره کرد. این دانشگاه رشته های پزشکی، فیزیک، بیولوژی، علوم اجتماعی، حقوق و …. را در مقاطع کارشناسی تا دکترا به دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان ارائه می نماید.

مطرح ترین دانشکده های دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ جهت تحصیل در آلمان به شرح زیر است:

 • پزشکی
 • دامپزشکی
 • داروسازی و شیمی
 • حقوق
 • ریاضیات، آمار و انفورماتیک
 • روانشناسی
 • فیزیک
 • زبان و ادبیات
 • اقتصاد
 • علوم اجتماعی
 • تاریخ و هنر
 • دانشکده مدیریت

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه دولتی هایدلبرگ به عنوان قدیمی ترین دانشگاه کشورآلمان سال 1386 میلادی در شهر هایدلبرگ تاسیس شد. این دانشگاه در جهان طبق آمار QS رتبه 72 را دارا می باشد و در حوزه پزشکی بسیار زبانزد است. بیش از 20000 دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه هایدلبرگ شامل چهار پردیس اصلی در رشته های علوم انسانی، هنر، پزشکی و علوم طبیعی می باشد. این دانشگاه حدود 100 رشته در مقاطع کارشناسی تا دکترا را به دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می نماید. حوزه های تحقیقاتی در این دانشگاه شامل موضوعات روان شناختی مانند روانپزشکی مدرن، تاثیر داروهای روانی، جامع شناسی مدرن، روانپزشکی وراثت و … می شود.

مطرح ترین دانشکده های دانشگاه هایدلبرگ جهت تحصیل در آلمان به شرح زیر است:

 • حقوق
 • الهیات
 • پزشکی بالینی
 • دانشکده فلسفه
 • علوم اقتصادی و اجتماعی
 • علوم روانشناسی
 • ریاضیات و علوم رایانه
 • علوم شیمی و زمین‌شناسی
 • علوم فیزیک و ستاره‌شناسی

دانشگاه مونیخ

دانشگاه مونیخ (Imu) در سال 1868 میلادی در شهر مونیخ پایتخت کشور آلمان در ابتدا با نام پلی تکنیک باواریای مونیخ تاسیس شد. این دانشگاه در حوزه تحقیقات و پژوهش فعالیت می کند و مطرح ترین موسسه فناوری در کشور آلمان می باشد. در حال حاضر حدود 40000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه فنی مونیخ در رشته های مهندسی بسیار زبانزد بوده و کسب رتبه 53 در میان دانشگاه های جهان و همچنین دریافت جوایز متعدد از جمله 13 جایزه نوبل و 18 جایزه لیدیبنیتس گواه بر این ادعاست. تحصیل در دانشگاه صنعتی مونیخ به دو زبان آلمانی و انگلیسی امکان پذیر می باشد. از فارغ التحصیلان صاحب نام این دانشگاه می توان به کارل فون مخترع یخچال و رودولف دیزل مخترع موتور اشاره کرد. متقاضیان پس از تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ با توجه به اعتبار جهانی و بالای این دانشگاه آینده شغلی و حرفه ای درخشان را پیش رو خواهند داشت.

مطرح ترین دانشکده های دانشگاه مونیخ جهت تحصیل در آلمان به شرح زیر است:

 • معماری
 • مدیریت
 • شیمی
 • فیزیک
 • پزشکی
 • علوم کامپیوتر (انفورماتیک)
 • ریاضیات
 • عمران
 • محیط زیست
 • مهندسی برق

اقامت پس از تحصیل در آلمان

اقامت پس از تحصیل در آلمان یکی از شرایطی است که به افراد پس از اتمام تحصیل در این کشور تعلق می گیرد و متقاضیان این امکان را دارند تا جهت اقامت در این کشور اقدام نمایند. متقاضیان می بایست پس از تحصیل در آلمان به مدت 2 سال در این کشور مشغول به کار شوند و سپس درخواست خود مبنی بر اخذ اقامت دائم را به دولت آلمان ارائه نمایند. لازم به ذکر است دانشجویان باید در مدت 2 سالی که مشغول به کار هستند به طور منظم پرداخت های لازم جهت بیمه و مالیات را انجام دهند تا در روند اخذ اقامت با مشکل مواجه نشوند.

اقامت پس از تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

آلمان جزء کشورهایی است که به متقاضیان تحصیل به زبان آلمانی تحصیلات دانشگاهی رایگان ارائه می دهد. بنابراین دانشجویان بین المللی این امکان را دارند تا در دانشگاه های دولتی آلمان به صورت رایگان تحصیل نمایند. تنها مبلغ پرداختی یک هزینه اداری بین 100 تا 300 یورو و یک هزینه بابت دریافت کارت حمل و نقل رایگان بین 100 تا 300 یورو در هر ترم می باشد. تقریباً بیش از یک سوم از هزینه های تحصیل، مربوط به تهیه مکان جهت اسکان است. هزینه های مربوط به اسکان با توجه به سبک و منطقه زندگی متغییر است. به طور معمول هزینه مسکن در جنوب و غرب آلمان، گرانتر از شمال و شرق آن است.

البته غیر از دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی و انستیتوهای معتبر دیگری هم وجود دارد که در رشته های مختلف به دانشجویان تحصیل و در نهایت مدرک آکادمیک ارائه می نمایند که میزان شهریه آنها بستگی به اساسنامه و قوانین آن دانشگاه دارد. هزینه دانشگاه های خصوصی در حالت میانگین در مقطع کارشناسی امکان دارد بعضا به بیش از 20،000 یورو نیز برسد.


تحصیل رایگان در آلمان

همان طور که ذکر شد تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان به زبان آلمانی رایگان می باشد. اما متقاضیان می بایست شرایط لازم جهت تحصیل رایگان در این کشور را ارائه دهند. شرایط لازم جهت تحصیل رایگان آلمان فاکتورهایی مانند معدل مناسب و بالا، ارائه مدارک زبان آلمانی، ارائه تمکن مالی مناسب جهت 1 سال تحصیل می باشد و از متقاضی درخواست می شود. دانشجویان ممتاز این فرصت را دارند تا از بورسیه های متعدد کشور آلمان نیز استفاده کنند. به طور کلی تحصیل رایگان از سمت دولت آلمان جهت حمایت از استعدادهای بین المللی و همچنین فراهم آوردن زمینه ی مناسب برای ارتقا و توسعه آموزش می باشد.  


بیمه دانشجویی آلمان

دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در آلمان با توجه به قوانین این کشور می بایست جهت اخذ ویزا برای ورود به آلمان بیمه دانشجویی این کشور را نیز ارائه دهند. بیمه دانشجویی در آلمان به دو صورت عمومی و خصوصی به افراد ارائه می شود. دانشجویانی که سن آن ها کمتر از 30 سال می باشد این امکان را درند تا از بیمه عمومی استفاده کنند اما دانشجویانی که سن آن ها بالاتر از 30 سال می باشد و به قصد تحصیل در مقاطع دکترا و فعالیت های پژوهش وارد کشور آلمان می شوند می بایست تحت حمایت بیمه خصوصی قرار بگیرند. بیمه دانشجویی آلمان برای متقاضیان کشورهای اروپایی مانند نروژ، سوییس، فرانسه و … الزامی نمی باشد و می توانند با بیمه دانشجویی کشور خود در آلمان به تحصیل بپردازند.


وقت سفارت آلمان در تهران

متقاضیان ایرانی که دلایل مختلف قصد سفر به کشور آلمان را دارند می بایست از طریق شرکت رهیاب گذر آرتا (ویزامتریک)  جهت رزرو وقت برای سفارت آلمان اقدام نمایند. متقاضیان به منظور دریافت وقت سفارت می بایست به سایت www.visametric.com مراجه کرده و پس از تکمیل فرم های مربوطه یک قرار ملاقات رزرو کرده و مدارک درخواست شده با توجه به نوع ویزا را در روز ملاقات ارائه دهند. ضمنا می بایست جهت رزرو وقت مبلغ 3000000 میلیون ریال را به حساب شرکت رهیاب گذر آرتا واریز نمایند و مبلغ 85 یورو نیز جهت بررسی مدارک در روز ملاقات به همراه داشته باشند.


وقت سفارت آلمان در ترکیه

به علت حجم تقاضا جهت وقت سفارت آلمان در تهران افراد بسیاری جهت دریافت وقت سفارت آلمان از طریق کشور ترکیه اقدام می کنند. یکی دیگر از دلایل دریافت وقت سفارت از طریق کشور ترکیه کوتاه شدن پروسه زمانی دریافت ویزا می باشد. پروسه دریافت ویزا از ایران حدود 20 ماه و در کشور ترکیه این زمان در حدود 6 ماه کاهش می یابد. البته متقاضیان جهت دریافت ویزا از ترکیه ابتدا باید به مدت 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشند و از طریق کارت اقامت جهت دریافت ویزا آلمان اقدام کنند.


کنسولگری آلمان در تهران

آدرس: تهران- خیابان بخارست- خیابان هشتم- پلاک 8- پلاک 7- ساختمان آرین

شماره تلفن: 0098-21-4530-1000

روز و ساعت کاری سفارت:  با تعیین وقت قبلی روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از  ساعت 45/6 تا 12 آدرس وبسایت: www.tehran.diplo.de


سفارت آلمان در ترکیه

آدرس:  Remzi Oguz Arık Mahallesi, Paris Cd. No:29, 06540 cankaya/Ankara, Turkey

تلفن:  312 455 51 00

آدرس وبسایت: www.tuerkei.diplo.de


آوسبیلدونگ آلمان

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی با حدود 300 رشته متنوع در حوزه های فنی، پیرا پزشکی و …. می باشد که با همکاری کارفرمایان و موسسات آموزشی در کشور آلمان برگزار می شود. درخواست ویزا آوسبیلدونگ  حدود 1 سال به طول می انجامد. این دوره حدود 2 الی 4 سال به طول می انجامد و متقاضیان علاوه بر آموزش های تئوری از طریق فعالیت های عملی نیز به کسب مهارت می پردازند. به افراد شرکت کننده در این دوره حقوق میانگین 1000 یورو نیز تعلق می گیرد و افراد می توانند با این مبلغ هزینه های زندگی خود در کشور آلمان را تامین نمایند. ناگفته نماند حقوق پرداختی در رشته های آوسبیلدونگ به تعدادی از رشته ها تعلق نمی گیرد. متقاضیان پس از پایان دوره با اخذ مدرک می توانند به راحتی در کشور آلمان مشغول به کار شوند و یا با توجه اعتبار مدرک دریافت شده در کشورهای حوزه شینگن و یا کشورهای انگلیسی زبان مانند کانادا به کار مشغول شوند.

تحصیل در آلمان آوسبیلدونگ آلمان

شرایط لازم جهت شرکت در دوره آوسبیلدونگ :

 • ارائه مدرک دیپلم
 • شرایط سنی (حداقل سن 18 و حداکثر سن 25)
 • مدرک B2 زبان آلمانی

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دوره‌ی آوسبیلدونگ اینجا کلیک کنید.


شرایط زندگی در آلمان

کشور آلمان در مرکز اروپا و دارای بیشترین مرز با سایر کشورهای اروپایی می باشد. این کشور با توجه به فراهم کردن تعادل میان کار و زندگی، سیستم حمل و نقل عالی، سیستم آموزش استاندارد و به روز، خدمات بهداشتی و درمانی مناسب، تحصیل رایگان و….  شرایط زندگی ایده آلی را برای مهاجران بین المللی فراهم کرده است. کشور آلمان به نظم و انسجام مشهور است و افرادی که قصد تحصیل، کار و یا زندگی در این کشور را دارند باید به این موضوع توجه کنند. به طور کلی کیفیت زندگی در آلمان با توجه به اقتصاد قوی از سطح بسیار خوب و مناسبی برخوردار است و افراد که به قصد تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند می توانند با کار در حین تحصیل مخارج زندگی خود را تا حد زیادی تامین نمایند.

شرایط زندگی در آلمان
شرایط زندگی در آلمان

هزینه زندگی در آلمان

همچنین بر اساس محل سکونت و سبک زندگی، هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی میانگین هزینه ها را باید عددی بین ۵۰۰ تا ۷۵۰ یورو در ماه درنظر گرفت. با توجه به مجوز کار در حین تحصیل برای متقاضیان تحصیل در آلمان، افراد با کار دانشجویی می توانند تا حد زیادی هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

در جدول زیر به هزینه های اصلی یک دانشجو اشاره خواهیم کرد:

یک وعده غذا در رستوران10 دلار
یک فنجان قهوه3 دلار
آب معدنی 1.5 لیتر 0.32 دلار
شیر0.71 دلار
یک قرص نان 500 گرمی1.25 دلار
تخم مرغ بسته 12 عددی1.66 دلار
1 کیلو گوشت مرغ7.50 دلار
1 کیلو گوشت قرمز11.50 دلار
نوشابه کوکا کولا1.76 دلار
1 کیلو سیب2.24 دلار
1 کیلو موز1.58 دلار
بلیط مترو2.80 دلار
1 لیتر بنزین1.38 دلار
شلوار60 دلار
پیراهن40 دلار
1 ماه باشگاه30 دلار
بلیط سینما 1 نفر10 دلار

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

با توجه به رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور آلمان، می توان گفت دانشجویان هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نمی کنند و تنها دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور می بایست هزینه شهریه را پرداخت کنند.  بیشترین هزینه برای متقاضیان تحصیلی هزینه اجاره محل سکونت و همچنین مخارج روزمره مانند خوراک و پوشاک می باشد. به طور میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کشور آلمان حدود 500 تا 750 یورو می باشد.


کار دانشجویی در آلمان

کشور آلمان برای اشتغال دانشجویان در حین تحصیل نسبت به سایر کشورها قوانین آسان تری را در نظر گرفته و با توجه به این موضوع متقاضیان بین المللی اجازه 20 ساعت کار در هفته و 120 روز کار تمام وقت را دارند. دانشجویان بابت هر ساعت کار با توجه به شهر و نظر کارفرما حدود 10 یورو دریافت می نمایند که با این هزینه می تواند عمده مخارج زندگی خود را تامین می کند. همچنین متقاضیان می توانند در تعطیلات رسمی نیز به انجام کار بپردازند با ذکر این نکته که کار انجام شده در تعطیلات جزو قانون 120 روز کار تمام وقت به حساب نمی آید. کار دانشجویی در آلمان می تواند به صورت فعالیت در رستوران ها، فروشگاه ها، مراکز تفریحی و همچنین دستیاری اساتید انجام می گیرد.


مشاوره تحصیل در آلمان

در صورتی که قصد دارید به تحصیل در آلمان مشغول شوید باید با مشاورین و کارشناسان خبره در این حوزه مشورت کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آمادگی دارند تا مشاوره های لازم در ارتباط با تحصیل در آلمان را به شما عزیزان ارئه نمایند تا بتوانید با آگاهی کامل و کمترین چالش در مسیر مهاجرت قدم بردارید.


خدمات اپلای من در آلمان

موسسه مهاجرتی اپلای من با داشتن نمایندگی فعال در کشور آلمان به صورت کاملا تضمینی از ابتدا تا انتهای پروسه همراه شما عزیزان خواهد بود و خدماتی ویژه ای را به متقاضیان تحصیل در آلمان ارائه می نماید که به شرح زیر است:

 • ارزیابی مدارک متقاضی
 • درخواست وقت سفارت آلمان
 • پرداخت هزینه دو ترم کلاس زبان آلمانی
 • تدوین فارسی رزومه
 • تدوین فارسی انگیزه نامه
 • دریافت وقت فوری سفارت با نامه الزام حضور و تاییدیه های دولتی آلمان
 • تهیه لیست مدارک جهت سفارت و ویزا
 • خدمات پکیج سفارت آلمان برای متقاضی
 • مشاوره خدمات بیمه کشور مقصد
 • مشاوره اجاره مسکن یا  هاستل در کشور مقصد
 • پیک آپ و ترنسفر فرودگاهی متقاضی در آلمان
 • مشاوره شهرشناسی پس از اسکان در آلمان
 • بیست جلسه مشاوره اختصاصی ( هر جلسه حدود 30 دقیقه)

سوالات متداول تحصیل در آلمان

 • با مدرک کاردانی در ایران امکان تحصیل در آلمان وجود دارد؟

با توجه به وجود نداشتن مقطع کاردانی در کشور آلمان، افراد جهت ادامه تحصیل در آلمان می بایست جهت مقطع کارشناسی اقدام کنند.

 • وضعیت بورسیه های تحصیلی در آلمان چگونه است؟

بورسیه های متنوعی در مقاطع مختلف تحصیلی به جهت حمایت از دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد، البته این بورسیه ها در مقطع کارشناسی به دانشجویان تعلق نمی گیرد.

 • مدرک زبان لازم جهت تحصیل در آلمان چیست؟

متقاضیان جهت تحصیل در آلمان به زبان آلمانی می بایست مدرک B2 زبان آلمانی و جهت تحصیل به زبان انگلیسی مدرک زبان آیلتس 6.5 به بالا الزامی می باشد.

 • میزان شهریه تحصیل در آلمان چقدر است؟

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی به صورت رایگان به متقاضیان ارائه می شود.

 • آیا جهت تحصیل در آلمان شرط معدل وجود دارد؟

با توجه به رشته و مقطع تحصیلی، ارائه معدل بالا شانس افراد را جهت اخذ ویزا به صورت قابل توجهی افزایش می دهد. همچنین معدل بالا شانس افراد جهت دریافت بورسیه را نیز افزایش می دهد.

 • حین تحصیل در آلمان امکان کار نیز وجود دارد؟

بله. متقاضیان تحصیل در آلمان اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارند.

 • پس از تحصیل در آلمان امکان اقامت در این کشور وجود دارد؟

پس از پایان تحصیل در آلمان متقاضیان حدود 18 ماه فرصت دارند تا جهت اشتغال به کار اقدام نمایند و سپس پس از 5 سال کار متوالی می توانند درخواست اقامت آلمان را ارائه دهند.


برای آشنایی بیشتر در خصوص دانشگاه های کشور آلمان مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

دریافت ویزای کار در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان رایگان

مهاجرت به آلمان

اپلای ارشد آلمان

بلوکارت آلمان

اقامت آلمان

اپلای آلمان

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید
دیدگاه‌ها

سلام وقتتون بخیر
برای پذیرش و بورسیه باید مدارک هر دو زبان آلمانی و انگلیسی رو داشته باشیم ؟
یا یکی از این مدارک کافیه

سلام وقت بخیر، در حالت کلی تحصیل رایگان دانشگاه های آلمان به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی تعلق میگیره و نیازه به داشتن مدرک هر دو زبان نیست.
برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سلام وقت بخیر
من دانشجوی رشته کامپیوتر ترم ۶ هستم تا اینجا معدل ۱۵.۷۰ رو دارم . میخواستم بدونم تخصص مثلا تخصصی که در برنامه نویسی پایتون دارم کمک حال برای پذیرش در مقطع ارشد میشود ?

سلام، بله برای غنی تر شدن رزومتون کمک میکنه

با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم

سلام وقتتون بخیر من ۲۴ سالمه و لیسانس حسابداری دارم معدل دیپلمم بالای ۱۵ ومعدل لیسانسم بالای ۱۷ اما میخام برای خوندن دوباره لیسانس دریک رشته دیگر درآلمان درخواست بدم با توجه به سنم امکانش هست؟ ممنون ازپاسخگوییتون

سلام
بله سنتون محدودیتی نداره اما باید سریعتر اقدام کنید تا به مرز نرسه
با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم

سلام وقتتون بخیر
من دیپلم حسابداری با معدل ۱۹،۲۲ و کاردانی دانشگاه فنی کرج معدل ۱۸،۴۹ دارم و درحال حاضر دانشجوی کارشناسی دانشگاه فنی کرج با معدل بالای ۱۸ هستم و درحال اموزش زبان المانی هم هستم میخواستم بپرسم با این شرایط میتونم دردانشگاه های المان برای ارشد تحصیل رایگان داشته باشم و کدام دانشگاه؟؟!

سلام بله امکان اقدام دارید با توجه به شرایطتون
با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا راهنماییتون کنیم

سلام وقتتون بخیر ، آیا امکانش هست که برای رشته پزشکی کالج انگلیسی زبان در آلمان پیدا کرد ؟ اگه بله از کجا پیدا کنم ؟ بعد از اتمام کالج و دریافت نمره خوب در انتهای کالج دوباره باید آزمون ورودی دانشگاه بدم تا وارد دانشگاه بشم ؟ ممنون میشم اگه جواب بدید .

سلام وقت بخیر سرکار خانم …
خیر امکان تحصیل در کالج انگلیسی زبان جهت رشته پزشکی وجود ندارد. اما شما این امکان را دارید تا در کالج به زبان آلمانی دروس پیش نیاز جهت رشته‌ی پزشکی را سپری نموده و در نهایت حتی با کسب معدل بالا می‌بایست در آزمون ورودی دانشگاه‌ شرکت نمایید. شما در هر حالت ملزم به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه هستید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من ارتباط برقرار نمایید.

سلام خسته نباشید من معدل دیپلمم ۱۵.۵ هست و ۳۸ واحد هم در دانشگاه گذروندم و معدل اونم ۱۵.۶۰ است رشته تحصیلیم در دبیرستان ریاضی فیزیک بود و الان مهندسی مکانیک میخواستم ببینم با این معدل ها پذیرش میدن

سلام وقت شما بخیر دوست عزیز…
در این رابطه سن شما مهمه که عنوان نکردید. نباید گپ تحصیلی شما زیاد باشه و همچنین جهت تحصیل در آلمان به مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی نیاز دارید. در خصوص راهنمایی‌های بیشتر لطفا با مشاورین مجموعه تماس بگیرید و اطلاعات لازم رو دریافت بفرمایید.

سلام وقت بخیر
من الان ۱۴ سالم هست و میخوام از الان شروع به خوندن زبان المانی کنم تا بتونم تا دانشگاه برم آلمان الان فقط من باید المانی بخونم و باید تا فوق لیسانس برم و بعد باید مهاجرت کنم ؟ و تا اون موقع این تصمیم برای آلمان برداشته نمیشه و برای هرکس و همه امکان داره که بتونن برن؟

سلام. برای ورود به دانشگاه های آلمان در مرحله اول نیاز به معدل بالای ۱۶ و در مرحله بعد نیاز به داشتن سطح زبان ب۲ آلمانی دارید

سوال دیگه ای که داشتم اینه که با وجود کووید ۱۹ ایا دانشگاه های المان به صورت مجازی هستن یا حضوری؟

تمامی مدارک اعم از ترجمه ریزنمرات به انگلیسی و..هم هست .برای اینکه بدونم هم که ایاشانس پذیرش دارم تمامی ریز نمراتم هم علاوه بر فرد واسطه که خودشون دانشجوی داندانپزشکی ووهان هستن توسط یه سری از وکلای چین هم بررسی شده . و گفتن مانعی نداره .میخواستم درباره هزینه ها و نحوه اقدام و اینکه سانسی دارم یا نه، یه راهنمایی کنید لطفاً 🙏

سلام وقتتون بخیر . من معدل دیپلمم ۱۹/۷۲هست و معدل سال دهم و یازدهم و دوازدهمم به ترتیب۱۹/۷۰,۱۹/۸۶,۱۹/۶۰هسمت ومعدل دوره راهنماییم هم به ترتیب سال۱۹/۹۵,۲۰,۱۹/۸۶هست و گواهی نامه شرکت در دوره های المپیاد نانو رو دارم و سال دومی هست که میخوام کنکور .البته پدرم برای پذیرش چین اقدام کردن اما هنوز مدارک رو نفرستادن ولی وقتی به واسطه ای که قراره مدارکم رو به دانشگاه ووهان چین بفرسته ،کارنامه ها و مدارک رو نشون دادم گفتن که با توجه به نمرات و پیشینه تحصیلی ابه احتمال تقریبا صد درصد پذیرش میشم و هیچ مانعی وجود نداره و فقط منتظر اینن که کنکور امسال رو هم بدم اما خودم علاقه مندم که در رشته پزشکی آلمان تحصیل کنم میخواستم بدونم ایا امکانش هست برای من یا این که باید پیشینه بهتری داشته باشم؟از بچگی هم زبان انگلیسی رو خوندم و با توجه به تجربه ای که در سفر خارجه داشتم تقریبا قادر به صحبت کردن هستم .

سلام. به جهت پیچیده بودن شرایطتون بهتر هست که با کارشناسان ما به صورت مستقیم در تماس باشید.

سلام من دانش آموز تجربی هستم سال آخر
معدل دو سال قبلم ۱۹/۶۴ و ۱۸/۹۵ بوده اگه معدل دیپلمم در مجموع ۱۹ بشه و معدل کتبی نهایی ۱۸/۵ باشه آیا شرایط پذیرش برای کالج در آلمان رو دارم؟
معدل دوره راهنمایی هم بالای ۱۹.۵هست

سلام. ملاک دانشگاه ها و کالج های آلمان، معدل نهایی دیپلمتون هست و در هر صوت شرایط مساعد هست براتون برای اقدام.

سلام من دانشجوی کارشناسی مهندسی برق ترم دو هستم میخاستم بدونم برای تحصیل در آلمان نیاز به تمکن مالی هست؟و اینکه آیا حتما لازم هست که مدرک زبان انگلیسی داشته باشم یا فقط با مدرک زبان آلمانی هم اونجا تحصیل کنم..و اینکه الان معدل دیپلم من بررسی میشه؟

سلام. برای دانشگاه های آلمان نسبت به زبان تحصیلیتون، ارائه همون زبان کفایت میکنه. مبلغ تمکن مالی هم ۱۰ هزار یورو هست. و در حال حاضر میتونید برای شروع کارشناسی رشته خودتون اقدام کنید. اگر با کارشناسان ما تماس بگیرید در خدمتتون خواهیم بود.

سلام علیکم
من دانشجوی سال چهار رشته پزشکی عمومی هستم میتوانم ادامه تحصیل ام را در کشور آلمان ادامه دهم و متاهل استم میشود در رابطه با بورسیه های که برای زوجین است معلومات دهید؟

سلام. در صورتی که ریز نمراتتون مورد تایید باشه و با گذروندن دوره پیش نیاز بله

سلام. وقت بخیر. من دانشجوی سال دوم فیزیوتراپی دانشگاه ایران هستم. معدل دیپلمم ۱۹ و معدل دانشگاهم ۱۸ هست. مدرک بی۱ زبان دارم. خواستم بپرسم برای ادامه تحصیل در المان بهتره کارشناسی رو در ایران تموم کنم و برای ارشد اقدام کنم یا از الان برای ادامه کارشناسی اقدام کنم؟!

سلام. در صورتی که یک سال تحصیل کرده باشین میتونید ادامه مقطع کارشناسیتون رو در دانشگاه های آلمان شروع کنید

یک سوال دیگه اینکه اگه کنکور بدم و دانشگاه دولتی قبول بشم دیگر نیاز نیست برای ورود به دانشگاه ازمون بدم؟ یل فرقی نمیکنه در هر صورت باید برای ورود به دانشگاه های اونجا ازمون بدم؟

در هر صوت برای ورود به رشته های حوزه تجربی نیاز به شرکت در آزمون دارید

سلام
من الان کلاس دهم تجربی هستم و ۴ سال است که توی مدرسه ی تیزهوشان درس میخونم معدل کلاس هفتم و هشتمم ١٩/۵ به بالا و معدل کلاس نهمم ٢٠ و معدل کلاس دهممً ١٩/٧٠ و توی مسابقه های کانگورو و پایا مقام اوردم و توی مسابقات مبتکران هم دبستانم رتبه های تک رقمی اوردم
میخواستم ببینم اگه بخوام بورسیه بشم برای دانشگاه های برلین المان بهتره که قبل کنکور اقدام کنم یا اینکه کنکور بدم و بعد؟ کنکور تاثیری داره؟ اینکه دانشگاه دولتی قبول بشم یا ازاد؟

سلام و عرض ادب. اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان دو شیوه صرفا داره، پذیرش مستقیم که نیاز به قبولی در کنکور در دانشگاه های مورد تایید سایت آنابین و یا پذیرش غیر مستقیم با گذروندن کالج. ضمنا دانشگاه های آلمان غیر از تحصیل رایگان بورسیه دیگه ای ندارن

سلام خسته نباشید
اگه کسی رشته تجربی باشه با معدل دهم ۲۰ یازدهم ۱۹/۹۹ و دوازدهم هم بالای ۱۹/۹۰ میتونه المان کالج تی کورس برای آمادگی برای مهندسی ای تی شرکت کنه و در دانشگاه ای تی بخونه؟
و ایا داشتن دعوت نامه از المان برای کمتر کردن وقت سفارت در تهران برای ویزای تحصیلی تأثیری داره؟
باتشکر

سلام و عرض ادب. بله امکانش هست. میتونید برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

سلام وقتتون بخیر …من دانشجوی رشته مهندسی ترم یک دانشگاه غیر انتفاهی شیراز هستم میخواستم بدونم امکان تحصیل در دانشگاه المان هست؟ شرایطش چطور هست؟معدل باید چند به بالا باشه

سلام. شرط معدل با توجه به رشته مد نظرتون متفاوت هست اما حداقل معدل ۱۶ نیاز هست. برای راهنمایی بیشتر میتونید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سلام وقت بخیر…. من ۱۹ سالمه و در حال حاضر دانشجوی رشته کامپیوتر هستم…طراحی وب…زبان انگلیسی‌ام در حد متوسط رو به بالا هست…. چقدر شانس قبولی در بورس دارم؟

سلام و عرض ادب. میزان شانستون برای دریافت پذیرش بستگی به معدل داره.
کشور آلمان با توجه به تحصیل رایگانش که ارائه میده بورسیه ندارد.
برای مشاره بیشتر بار کارشناسان ما تماس بگیرید. ممنون

با عرض سلام و خسته نباشید
من رشته تجربی بودم سال سوم دبیرستان ولش کردم رفتم کاردانش دیپلم تصویر سازی رایانه ای گرفتم کنکور دادم و دانشگاه امام علی ع یزد قبول شدم کاردانی رو گرفتم با معدل ۱۵ و الان همون دانشگاه دارم یا دانشکده دارم کارشناسی نا پیوسته میخونم رشته مهندسی نرم افزار ترم ۳ هستم و بهمن ۱۴۰۰ درسم تموم میشه یک سال هم وقت دارم بعد از تموم شدن دوره تحصیل که برم سربازی یا ادامه تحصیل بدم. اما سوال من اینه من که رشته کاردانش بودم و پیش دانشگاهی ندارم باید چکار کنم ؟ آیا میتونم اقدام کنم و شانسی داشته باشم برای فوق لیسانس ؟
اسم دانشگاه من توی سایت anabin نیست و گفتن باید اطلاعاتت و برای گرفتن تاییده Zab کنی . من در حین تحصیل میتونم اطلاعات رو Zab کنم ؟ اصلا اینایی که گفتن درسته یا نه…:(
امید وارم کمکم کنید خیلی سر در گم شدم…

سلام و عرض ادب.
میتونید کاردانی رو تایید کنید به عنوان دیپلم و برای کارشناسی اقدام کنید.
اما اگر میخواید کارشناسیتون تایید بشه بای تا انتهای مقطع تحصیلی صبر کنید و بهد اصطلاحا مدارک رو با زاب تایید کنید.
اگر مایل هستید در نماس تلفنی با کارشناسان ما به صورت کامل راهنمایی خواهد شد.

سلام ۱۸سالمه یه سال کنکور دادم امسال سال دومی هست که میخوام کنکور بدم معدلم تا دوره متوسطه اول (راهنمایی) ۲۰بوده متوسطه دوم(دبیرستان) درحد۱۷،۱۸ومعدل کل دیپلمم ۱۶/۶۰
۱) ایا میتونم در دانشگاه های دولتی المان در شهر برلین تحصیل کنم؟
۲)حتما باید تو ایران دانشگاه دولتی دندون پزشکی اورده باشم؟
۳)الان اقدام کنم بهتره یا امسال کنکور بدم بعد اقدام کنم وایا رتبه ما در ایران هم تاثیری داره برای ورود به دانشگاه های المان؟

سلامم و عرض ادب. دوتا روش برای ورود بع دانشگاه های دولتی آلمان وجود داره که در یکی نیازه کنکور بدید و یک سال در ایران تحصیل کنید. در دیگری باید در خود خاک آلمان کالج بگذرونید. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی بشید.

سلام من در دبیرستان رشته تجربی میخونم و پنج ساله توی تیزهوشان‌درس میخونم پایین ترین معدلم طی این سال ها ۱۹/۵ بوده و چندتا مقاله علمی و المپیاد علمی هم توی کارنامم دارم . برای کنکور هم رشته پزشکی میخوام بخونم و طبق گفته ی مشاور ها امکان قبول شدنم توی یک دانشگاه خوب دولتی خیلی زیاده . خواستم بدونم میشه اول کنکور بدم و توی ایران یک دانشگاه خوب برم و بعد گرفتن مدرک فوق دیپلم و بالا بردن رزومه علمیم اقدام به بورسیه بکنم برای ادامه ی دوره عمومیم . و اینکه بورس های تحصیلی چقدر از هزینه تحصیل رو پرداخت میکنن و آیا بورس های تحصیلی هست که کامل هزینه رو متقبل بشه و شرایطش چیه . چون یکم برای این مورد مشکل دارم

سلام و عرض ادب. با توجه به شرایط ایده آلی که دارید، راه های راحت تر و مطمن تری برای شما جهت تحصیل پزشکی و دریافت بورسیه کامل وجود داره. بهتر اینه که با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی کاملی دریافت کنید.

برای مدرک زبان c1المانی رو داشته باشم راحت تره؟یا برای آیلتس اقدام کنم.الان تقریبا انگلیسیم متوسطه برای زندگی در المان سرمایه گذاری رو کدومش بهتره؟

سلام. کاملا به شرایط خودتون بستگی داره که باشد بررسی بشه. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنماییتون کنن.

سلام امسال کنکور دارم و تجربی میخونم معدل دبیرستان هم بالای ۱۹.۵ بوده تا الان.
برای کنکور توی ایران هدفم دندون پزشکی است.وارد دانشگاه بشم راحت تره برای تحصیل در دانشگاه های آلمان؟یا از الان اقدام بکنم بهتره.هرچند چیزی تا کنکور نمونده

سلام و عرض ادب. از هر دو طریق پذیرش مستقیم و غیر مستقیم دانشگاه های آلمان میتونید اقدام بکنید. تفاوت در زمان هست صرفا. با کارشناسان ما تماس بگیرید نا به صورت کامل راهنماییتون کنن. سپاس.

سلام و عرض ادب. با توجه به شرایطتوم از هر دو طریق پذیرش مستقیم و غیر مستقیم میتونید برای دانشگاه های آلمان اقدام بکنید. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنماییتون کنن.
سپاس.

سلام خسته نباشید من ۱۸ سالمه و یه سال کنکور دادم ولی امسالم موندم پشت کنکور معدل دیپلم تجربی ۱۸.۱ دارم میتونم موفق بشم برای اپلای توی یکی از دانشگاه های آلمان برای رشته روانشناسی یا گفتار درمانی؟

سلام و عرض ادب. با توجه به معدل خوبتون امکان تحصیل در آلمان وجود داره. اما یا باید کنکور قبول بشید و ۳۶ واحد پاس کنید و یا قبل از ورود به دانشگاه های آلمان یک سال کالج شرکت کنید. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.

سلام من کلاس هشتم هستم و معدلام در حد ۱۹/۵۰ تا ۱۹/۸۶ اگر معدل دیپلمم ۲۰ بشه یا همینطور بالای ۱۹ باشه امکان این هست که بتونم برای تحصیل پزشکی در آلمان اقدام کنم؟
و یه سوال دیگه آیا دانشگاه پزشکی هست که به زبان انگلیسی تدریس کنن؟ یا اگر نیست میشه قبل از دانشگاه در همان آلمان در دوره های زبان شرکت کرد و مدرک گرفت؟

سلام وقت بخیر، بله با معدل خوبی که دارید شرایط براتون هموار هست. امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم دارید و اگر هم بخواید میتونید قبل از دانشگاه دوره کالج بگذرونید. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن…

من متولد ۸۱ هستم.معدل ۱۵.۸۸دیپلم تجربی دارم و امسال هم پشت کنکوری بودم.میخواستم بدونم برای تحصیل تو رشته پزشکی در المان شانسی دارم؟

سلام و عرض ادب. متاسفانه معدلتون مانع اقدام برای آلمان میشه، اما میتونیم کشور روسیه، چین و ترکیه رو بهتون پیشنهاد بدیم. با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن. سپاس

سلام وقتتون بخیر من دانش اموز تجربی پایه یازدهم هستم با معدل حدودا ۱۶-۱۷ اگر دیپلمم ۱۹ به بالا شه میتونم پذیرش برای کالج هامبورگ رشته تجربی-پرشکی بگیرم؟بعد اینکه چه وقت باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنم؟

عرض ادب. بله شرایط نسبتا مطلوبی داری. انتختاب شماس که پذیرش مستقیم بخواید بگیرید یا پذیرش غیر مستقیم از طریق کالج. با کارششناسام ما تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی بشید.

سلام و عرض ادب. باید دید چه رشته ای مد نظرتونه. اما در حالت کلی معدل بالای ۱۵ میتونه کمک کننده باشه براتون.

سلام وقتتون بخیر
میخواستم بپرسم بعد از گرفتن بورسیه تحصیلی در هایدلبرگ در حین تحصیل در المان مشغول به چه کاری شویم تا هزینه های زندگیمان را پرداخت کنیم؟هزینه زندگی در آلمان ماهیانه ۸۵۰یورو هست و کار در آلمان هم ۴۵۰یورو هست چیکار باید بکنیم این حقوق برای زندگی در آلمان مناسب نیست

منظور از حق کار، کار دانشجویی و اصطلاحا کژوآل هست. با موسسه تماس بگیرید تا به صورت کامل راهنمایی خدمتتون ارائه بشه.

سلام
روزتون بخیر
من ۱۷سالمه و رشته ی تجربی
و در حال حاضر مشغول خواندن برای قبولی کنکور هستم آیا بعد از قبولی در کنکور و داشتن مدرک b1آلمانی و آیلتس زبان بورسیه تحصیلی در هایدلبرگ گرفت؟چگونه؟و کل هزینه زندگی یعنی دانشجویی و خوردخوراک و…در هایدلبرگ چقدره؟…ممنون میشم راهنمایی کنین …در ضمن میخوام در دانشگاه پزشکی هایدلبرگ تحصیل کنم

عرض ادب. تحصیل در تمام دانشگاه های آلمان به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی رایگان هست. برای زبان انگلیسی آیلتس ۶.۶ و برای تحصیل به زبان آلمانی در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی c1 مورد نیازتون هست. برای اطلاعات بیشتر بات موسسه تماس بگیرید.

با سلام. من سال ۱۳۹۶ زبان و ادبیات روسی دانشگاه سراسری قبول شدم. به زبان آلمانی خیلی علاقه دارم. آیا میتونم از رشته زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرم؟

سلام و عرض ادب، بله در حالت کلی امکانش وجود داره ولی باید رزومه و شرایطتون بیشتر بررسی بشه، میتونید با مشاوران در تماس باشید تا بهتر راهنماییتون کنن.

سلام برای گرفتن بورس تحصیلی از دیپلم چیا لازمه؟؟؟؟؟؟؟ من سال آخر دبیرستان در رشته ریاضی هستم با معدل بالای ۱۹.۵ تافل دارم و با مدرک B1المانی و همچنین کامپوتر. و اگه بورس تحصیلی دریافت کنم میتونم از شرایط تحصیل رایگان برخوردار باشم؟ و اگه شد چه هزینه هایی به عهده من هست که باید شخصن پرداخت کنم؟

سلام وقت بخیر
برای آلمان اخذ بورسیه برای مقطع کارشناسی وجود نداره، هزینه تحصیلتون میتونه رایگان باشه اما هزینه زندگی با خودتون خواهد بود. سالانه حدود ده هزار یورو هزینه زندگی در آلمان دارید

سلام وقت بخیر
برای اینکه با مدرک دیپلم اقدام کنیم برای آلمان و اگر بخواهیم مدرک b2 داشته باشیم معمولا چه مقدار طول خواهد کشید؟
و اینکه اخذ ویزای تحصیلی چه مقدار طول خواهد کشید؟
سپاس 🌹

سلام وقت بخیر
مدت زمان به دست آورن مدرک B2 آلمانی کاملا بستگی به تلاش شما داره اما بطور معمول حدود ۹ ماه ممکنه طول بکشه
ویزای تحصیلی آلمان الان به دلیل وقت های طولانی که سفارت آلمان ارائه میده بین ۶ تا ۱۵ ماه ممکنه طول بکشه

سلام وقت بخیر
من دانشجو سال دو پزشکی هستم میخواستم بدونم اگه بخوام تا قبل از پایان دوره عمومی برم باید چیکار کنم شرایط چطوریه و اگه بخوام بعد عمومی و برای رزیدنتی برم چطور خواهد بود؟
خیلی ممنون

سلام وقت بخیر
برای دوره عمومی میتونید الان هم اقدام کنید اگر مدرک زبان المانی داشته باشید
با موسسه تماس بگیرید لطفا

با سلام
ببخشید من ۱۷ سالمه و سال اخر ۱۲ام تجربی هستم معدل هام تا الان بالای ۱۹.۵ بوده
میخواستم بدونم ایا با معدل بالای دیپلم و داشتن مدرک ب۱ المانی میتونم اقدام کنم و امکان پذیرش دارم؟؟
و اینکه ایا باید به کلاج برم قبل از ورود به دانشگاه؟ اگر اره کالج هزینه داره یا اون هم رایگانه؟

سلام وقت بخیر
برای تحصیل پزشکی در آلمان یا باید کالج رو یگذرونید یا در ایران کنکور قبول شید
امکان پذیرش دارید اما مدرک زبان المانی باید حداقل سی ۱ داشته باشید برای پذیرش مستقیم

سلام وقت بخیر.. من شنیدم اگر از طریق مسافر بران به مرز المان برسیم دولت هزینه های اسکان و تحصیل را میپردازد وکاری پاره وقت میگیرم اسا این درسته

سلام خیر
همچین چیزی صحت نداره شما تنها با ویزای تحصیلی به صورت قانونی امکان تحصیل در آلمان رو دارید در غیر این صورت بهتون study permit داده نمیشه
هزینه تحصیل رایگان و هزینه زندگی ماهانه حدود ۸۵۰ یورو

بله محدودیت سنی برای دریافت ویزای تحصیلی در آلمان وجود دارد

سلام من متولد ۱۳۸۲ ام و دیپلم تجربی با نمره ۱۹.۷۲ دارم
رزومم هم تقریبا خوبه یک کتاب نوشتم و دو تا دارم که کامله فقط باید مراحل اداریشو چک کنه … تو المپیاد ریاضی به مرحله دوم هم راه پیدا کردم … هدفمم تحصیل در رشته پزشکیه … فقط میخواستم بدونم میتونم بورسیه بگیرم ؟ اگه میتونم بگیرم بورسیه چند درصد میشه ؟

سلام وقت بخیر
تحصیل در آلمان رایگان میباشد
شما فقط باید هزینه های زندگی خودتون در آلمان که ماهانه حدود ۸۵۰ یورو میباشد تامین کنید

سلام خسته نباشید
من متولد سال ۱۳۸۰ هستم و رشته من تجربی هست
معدل دیپلم من ۱۷.۵۰هست
و برای تحصیل در رشته دندانپزشکی چند سوال داشتم
۱-شرایط تحصیل در کالج رو دارم و زبان مورد نیاز در چه سطحی هست؟
۲-معدل نهایی کالج باید چند باشه تا بتونم وارد دانشگاه شم؟
۳-بجز ازمون پایانی کالج برای تحصیل رشته دندانپزشکی نیاز به ازمون دیگه ای هست؟
خیلی ممنونم از لطفتون

سلام وقت بخیر
۱- بله شرایطش رو دارید، باید از ایران مدرک ب۲ آلمانی یا آیتلس ۶ داشته باشید و در کالج سطح زبان رو به سی۱ برسونید
۲ و ۳- هردانشگاهی شرایط خودش رو داره باید ببینید دانشگاه مدنظرتون شرایط پذیرشش چیه

بله البته
باید رزومتون بررسی بشه برای شانس پذیرش ، اما حداقل آیلتس ۶ یا ۶.۵ باید ارائه بدید برای پذیرش و یا مدرک ب دو آلمانی

ببخشید برای رشته پزشکی یا دندانپزشکی در آلمان چجوری میشه پذیرش گرفت؟

باید اول مدرک زبان آلمانی ب۱ گرفته باشید. بعد برای پذیرش کالج پزشکی اقدام کنید و بعد در آزمون ورودی دانشگاه های پزشکی شرکت کنید. ضمنا تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید