تحصیل در استرالیا

راهنمای تحصیل استرالیا

استرالیا یکی از برترین و بزرگترین مراکز تحصیلی جهان محسوب می شود و آنچه که استرالیا را از سایر کشورها برای ادامه تحصیل برتری میدهد، هزینه های زندگی در قیاس با بسیاری از کشورهای دانشجو پذیر جهان میباشد. بسیاری از دانشگاه های برتر استرالیا در مناطقی واقع است که هزینه های زندگی در آنها  بسیار پایین است.

اطلاعات بیشتر

شناخت استرالیا

چند مورد از عواملی که باعث شده تحصیل در استرالیا گزینه ی مناسبی باشد به شرح زیر است: کیفیت بالای زندگی. مقرون به صرفه بودن. فرصت های شغلی بسیار زیاد

تحصیل در استرالیا

 استرالیا با مساحت 7,692,024  متر مربع ششمین کشور بزرگ دنیاست و شامل قاره اقیانوسیه،‌ جزیره تاسمانی و چند جزیره کوچک دیگر است. کانبرا که پایتخت استرالیا می باشد بر اساس آمار منتشر شده در سال 2011، 22.32 میلیون نفر جمعیت دارد. به دلیل اینکه دور تا دور استرالیا آب های اقیانوس هند و منجمد شمالی قرار دارد با هیچ کشوری هم مرز نیست. دو شهر مهم استرالیا سیدنی و ملبورن نام دارد.

کیفیت زندگی در استرالیا بسیار بالاست و تحصیل در استرالیا نیز بسیار با کیفیت است . استرالیا پس از ایسلند، ژاپن و هنگ کنگ چهارمین کشور از لحاظ بالاترین امید به زندگی (82 سال) می باشد. درآمد خالص سالیانه حدود 30000 دلار می باشد. همچنین 73% از مردم مابین سنین 15 تا 64 سال شاغل هستند. تمامی این موارد و بسیار دیگر باعث شده تا استرالیا به یکی از برترین کشورها برای زندگی مبدل گردد.


چرا تحصیل در استرالیا ؟

پس از انگلستان و آمریکا، استرالیا بیشترین پذیرش دانشجوی بین المللی را دارد. از میان لیست 100 آیتمی دانشگاه های برتر دنیا، بی شک استرالیا با داشتن7 دانشگاه در این لیست، یکی از بهترین ترین و قابل اعتمادترین گزینه ها برای ادامه تحصیل می باشد.

این کشور توانسته است در سیستم رتبه بندی دانشگاه های ملی جهان در 2012، در رتبه ی 8  بالاتر از آلمان هلند و ژاپن، قرار گیرد.

همچنین 5 شهر در استرالیا در لیست 30 شهر برتر برای دانشجویان از نظر هزینه، کیفیت زندگی و استخدام دانشجویی قرار دارند. تاکنون استرالیا توانسته با جذب و تعلیم حدود دو و نیم میلیون نفر از سراسر جهان، استعدادها و قابلیت های بی نظیری برای کل جهان پرورش دهد.

مزیت دیگر تحصیل در استرالیا، امکان اشتغال به کار به مدت 20 ساعت در هفته از همان آغاز تحصیل است. همچنین دانشجو می توانند در تعطیلات، به طور نامحدود کار کند. به عبارت دیگر فرد قادر است با ویزای دانشجویی و اشتغال به تحصیل، کسب درآمد کند که این مورد از جمله بارزترین خصوصیات تحصیل در استرالیا است.همچنین متقاضی ویزای دانشجویی می تواند همسر و فرزندان مجرد وابسته به خود را به عنوان همراه با خود ببرد. همسر وی نیز اجازه 20 ساعت کار در هفته را دارد اما مجاز به بیشتر آن، حتی در تعطیلات نیست.


مقاطع تحصیل در استرالیا

شرایط پذیرش و تحصیل در استرالیا

در استرالیا سیستمی وجود دارد که بر اساس آن افراد با تابعیت های مختلف در گروه های مختلف قرار می گیرند و بر همان اساس نیز پرونده ها بررسی می شود. به عنوان مثال افرادی که تابعیت ایرانی دارند در گروه ارزیابی 3 قرار می گیرند و بررسی این گروه سخت تر است و با حساسیت بیشتری انجام می شود. با داشتن این ویزا شما می توانید تا سقف 40 ساعت در هر 2 هفته کار کنید و اگر همسرتان همراه شما می باشد تا 3 ماه اجازه تحصیل  همراه شما دارد.

شرایط گرفتن این نوع ویزا:

برای گرفتن این نوع ویزا پذیرش از یکی از مراکز آموزشی ثبت شده در استرالیا و در یک دوره تحصیلی تمام وقت نیاز است

مورد دیگر ثابت کردن این مسئله که در دوران تحصیل خود توانایی مالی برای دادن هزینه های زندگی، دانشگاه و پرواز از استرالیا به کشور خود را دارید میباشد برای اینکار نیازمند نشان دادن پرینت بانکی می‌باشید. حداقل موجودی صورتحساب 3 ماه گذشته برای محاسبه توانایی مالی مورد استفاده قرار میگیرد.

مخارج جهت اقدام برای تحصیل در استرالیا

مخارج تحصیل برای مدت دو سال که بستگی به هزینه دانشگاه دارد:

 • 2500 دلار استرالیا برای هر بلیط رفت و برگشت
 • 18650 دلار استرالیا در سال برای مخارج زندگی
 • انجام آزمایشات پزشکی
 • ارائه مدرک زبانی معتبر با توجه به نمره مورد نظر هر دانشگاه
 • همخوانی سن و مقطع تحصیلی مورد نظر برای تحصیل در استرالیا
 • برای تحصیل در استرالیا پرداخت بیمه اجباری است و قبل از صدور ویزا باید این مبلغ پرداخت شود. بیمه دانشجویی توسط دانشگاه شما صادر می شود و شما تنها باید هزینه آن را پرداخت کنید. این هزینه برای افراد مختلف دارای تفاوت است. برای مثال 437 دلار برای افراد مجرد برای یکسال و 1222 برای افراد متاهل بدون فرزند برای یکسال نیاز است.

مقاطع تحصیلی در استرالیا

 • Bachelor degree
 • associate degree
 • graduate certificate
 • graduate diploma
 • Masters by coursework
 • Higher Education diploma
 • Higher Education advanced diploma

مدارک لازم

 • اصل پاسپورت متقاضی و همراهان
 • اصل شناسنامه متقاضی و همراهان
 • اصل و ترجمه سند ازدواج (در صورت تاهل)
 • اصل و ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و ریز نمرات متقاضی و همراهان
 • نامه سوابق شغلی و تحصیلی (رزومه) متقاضی و همراهان
 • اصل مدرک IELTS و یا سایر آزمونهای معتبر برای تمامی مقاطع تحصیلی غیر از دبیرستان و دوره های زبان و مقطع ارشد تحقیقاتی و دکتری IELTS اجباری است.

مدارک مالی مورد نیاز جهت ضمانت:

 1. ترجمه رسمی شناسنامه و کپی برابر اصل پاسپورت وی
 2. ترجمه رسمی ضمانت محضری
 3. پرینت حساب 3 ماه گذشته (این حساب باید در یکی از بانکهای مورد تایید بانک مرکزی باشد).
 4. مدارک دال بر محل کسب درآمد
 5. عکس پاسپورتی متقاضی و همراهان (4 عدد)
 6. واریز مبلغ 535 دلار استرالیا به عنوان هزینه قانونی برای صدور این نوع ویزا

دانشگاه های استرالیا

استرالیا دارای ۳۸ دانشگاه دولتی و ۲ دانشگاه خصوصی بوده که در قالب گروه بندی های مختلف مانند دانشگاه های گروه ۸، دانشگاه های گروه ۲۱ و غیره به ارائه دوره های آموزش عالی می پردازند. یکی از این تقسیم بندی های مهم دانشگاه های گروه هشت، شامل ۸ دانشگاه برتر استرالیا می باشد.

تحصیل در استرالیا

دانشگاه های استرالیا از رتبه بالایی در سطح جهانی برخوردار می باشند به گونه ای که برترین دانشگاه های استرالیا در میان ۲۰ دانشگاه جهان قرار می گیرند.

هر دانشگاه در ارائه برخی از رشته های تحصیلی سرآمد می باشد، طوری که ممکن است رتبه یک رشته تحصیلی در یک دانشگاه غیر گروه ۸ بسیار بالاتر از همان رشته در دانشگاهی از  گروه ۸ باشد.

شرایط ورود به رشته ها یکسان در دانشگاه های مختلف می تواند متفاوت باشد. دانشگاه ها در ایالت های مختلف استرالیا پراکنده اند به طوری که در هر ایالت حداقل یک دانشگاه گروه ۸ و چندین دانشگاه تراز اول دیگر وجود دارد.

برخی دانشگاه ها نیز دارای پردیس های اختصاصی خود در ایالت های مختلف می باشند.


مقالات پیشنهادی:

کار در استرالیا

مهاجرت به استرالیا

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید