تحصیل در انگلستان

راهنمای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلیس سالیانه دانشجویان خارجی زیادی را به این کشور جذب می کند و از مزایای آن شهریه پایین و زبان انگلیسی برای تدریس است، تدریس کیفیت بسیار بالایی دارد، امکان اخذ ویزای همراه دانشجو، بورسیه های بسیار عالی، دانشگاه های باکیفیت و یافتن شغل به راحتی از موثر ترین عوامل جذب دانشجو های زیادی به این کشور است.

اطلاعات بیشتر

شناخت انگلستان

تحصیل در انگلیس در یک نگاه

به دلایل مختلف دانشجویان بی شماری از سراسر دنیا برای تحصیل در انگلستان راهی این کشور می شوند. تحصیل در انگلیس، از تحصیل در مدارس انگلیس تا تحصیل در دوره لیسانس و فوق لیسانس در انگلیس مورد توجه بسیاری از دانشجویان جهان قرار گرفته است. تحصیل در انگلیس به زبان انگلیسی و حتی در کالج های انگلیس و در دوره های دانشگاهی امکان پذیر است. اگر شما قصد تحصیل در انگلیس را دارید باید در مرحله اول از موسسات انگلیسی پذیرش تحصیلی دریافت کنید و پس از آن می توانید ویزای تحصیل در انگلیس را از اداره مهاجرت و سفارت انگلیس دریافت کنید. ویزای تحصیل در انگلیس برای دوره های تحصیلی مدرسه، کالج و مدارس شبانه روزی در انگلیس و دانشگاه صادر می شود.

تحصیل در سوئد همراه با تاریخی غنی و زندگی مدرن یکی از گزینه های مخاطب پسند برای دانشجویان می باشد.

تحصیل در انگلستان
 • شهریه برای هر سال بین 10 تا 15 هزار پوند است
 • فقط در مقطع دکتری امکان دریافت بورس وجود دارد
 • زبان تدریس برای تحصیل در انگلیس زبان انگلیسی است
 • مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در انگلیس آیلتس 6 است
 • امکان ایجاد ویزای همراه وجود دارد
 • امکان ایجاد ویزای کار پس از تحصیل در انگلیس وجود دارد
 • در صورتی که پس از پایان تحصیل در انگلیس شغل پیدا کنید می توانید اقامت بگیرید
 • کیفیت بالای تدریس مهمترین مزیت تحصیل در انگلیس است

هفت دلیل اصلی برای تحصیل در انگلیس

 1. چهار دانشگاه انگلیس در لیست ده دانشگاه برتر قرار دارد.
 2. در زمینه همکاری میان دانشگاه و صنعت، رتبه انگلیس جزء پنج کشور برتر است.
 3. حدود 86 درصد از دانشجویان که در حال تحصیل در انگلیس هستند از کلاس هایی که ارائه می شود راضی هستند.
 4. انگلیس کشوری در حال پیشرفت است. در مقایسه با سایر کشور ها به مقالات محققین انگلیسی بیشتر از سایر کشور ها مراجعه می شود و بیشترین تعداد مقاله در کشور انگلیس تولید می شود.
 5. از نظر کیفیت موسسات علمی و تحقیقاتی، انگلیس رتبه دوم را در جهان دارا است.
 6. 54 درصد از تحقیقاتی که در طبقه پیشرو جهانی قرار دارند توسط دانشگاه ها و کالج هایی که در انگلیس هستند، هدایت می شوند.
 7. 107 نفر از کسانی که دارای جایزه نوبل هستند در دانشگاه های انگلیس تحصیل می کنند.

مدارک و دوره های تحصیل در انگلیس:

تحصیل در انگلستان

در طی دو سال پایانی تحصیلات متوسطه بیشتر دانش آموزان یکی از دو دوره تحصیلی زیر را پشت سر می گذارند:

1.GCSE (The General Certificate of Secondary Education):

 • این مدرک متداول ترین مدرک تحصیلی بین دانش آموزان دارای سنین 14 تا 16 سال در انگلستان می باشد.

2.IB (International Baccalaureate Middle Years Program):

 • مدارسی که این مدارک را ارائه می کنند در حال افزایش هستند. دانش آموزان موضوعاتی از قبیل زبان، علوم انسانی، علوم طبیعی، ریاضیات، هنر و تکنولوژی آموزش می بینند تا برای دوره ای اصلی که دوره IB نام دارد و این دوره 2 سال به طول می انجامد، آماده شوند.

این دوره ها در حالت عادی ترکیبی از کلاس و آزمون می باشند. دانش آموزان این امکان را دارند که از بین تعداد زیادی از موضوعاتی که وجود دارد چند موضوع را برای تدریس انتخاب کنند. برای مثال دانش آموز در حال تحصیل در دوره مدرک GCSE می تواند 7 تا 10 موضوع مختلف از قبیل ریاضیات، ادبیات انگلیسی، زبان انگلیسی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، فناوری اطلاعات، جغرافی و تاریخ را انتخاب کنند.

در انگلستان هر دو مدرک (IB , GCSE) دارای اعتبار زیادی برای پذیرش در دانشگاه ها و کالج ها و یافتن شغل است. هدف اصلی از برگزاری این دوره ها ایجاد زمینه مناسب برای دانش آموزان در موضوعات مختلف و آماده کردن آن ها برای مقاطع بالاتر تحصیل در انگلیس و آماده کردن آن ها برای یک موقعیت کاری می باشد.


تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان

تحصیل در انگلستان

پزشکی یکی از پر رقابت ترین رشته های در انگلستان می باشد متقاضیان زیادی جهت تحصیل در انگلیس در رشته پزشکی هر ساله راهی این کشور میشوند و سالیانه هزاران دانشجوی خارجی در مدارس پزشکی پذیرفته می شوند. اگر نمرات شما در بالاترین سطح باشد و شما بتوانید ثابت کنید که علاقه بسیار زیادی نسبت به تحصیل و کار در زمینه پزشکی دارید درخواست شما برای پذیرش در رشته پزشکی پذیرفته می شود. شما باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی، در مقطع A Level که شامل دروس شیمی و زیست شناسی است نمره AAA داشته باشید یا نمره 38 در IB یا نمره آیلتس 7 آکادمیک داشته باشید.

شما برای اینکه بتوانید در مقطع تکمیلی رشته پزشکی تحصیل کنید باید مدرک پزشکی با نمرات عالی و سابقه شغلی موفق و داشتن تجربه کاری به اندازه یک روز در هفته در یک دوره شش ماهه در یک بیمارستان، آسایشگاه یا سایر مکان های مراقبتی، داشته باشید.

در انگلستان استاندارد های پذیرش برای مدارس پزشکی بسیار دقیق و سختگیرانه می باشد. مصاحبه برای پذیرش در این دوره می تواند بسیار سخت و دشوار باشد و دانشجویان باید انتظار داشته باشند که از آنها سوالاتی در مورد انگیزه فردی، سابقه های کاری گذشته، علاقه مندی های شخصی و توانایی فرد در ارائه تمام موفقیت های گذشته که شامل سابقه کاری مرتبط می باشد، پرسیده شوند. و همچنین در برخی از مدارس پزشکی باید انتظار گذراندن آزمون شایستگی کلینیکی (UKCAT) را داشته باشید.


قوانین پذیرش رشته پزشکی در انگلستان:

مقطع کارشناسی: شما اگر تصمیم دارید در رشته پزشکی در انگلستان تحصیل کنید، باید به یک مدرسه پزشکی راه پیدا کنید که به طور طبیعی بخشی از دانشگاه است ولی ارتباط بسیار قوی ای با بیمارستان ها محلی و مراکز و نهاد های درمانی دارند.

شما اگر می خواهید در رشته پزشکی تحصیل کنید باید دارای نمره AAA در مقطع A Level باشید.

دانشجویان خارجی که علاقه مند به تحصیل در انگلیس و تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی هستند باید بدانند که بیشتر دانشگاه نمره آیلتس 7 آکادمیک که هیچکدام از مهارت ها از 6.5 کمتر نباشد، از دانشجو درخواست می کنند.

دوره پایه: دانشجویان پس از اینکه به مدت 2 سال در دوره کارشناسی پزشکی تحصیل کردند به دوره پایه راه پیدا می کنند، این دوره 2 سال به طول می انجامد. و دانشجویان پس از پشت سر گذاشتن این دوره وارد دوره تمرینات می شوند.

آموزش تخصصی: دانشجویان پس از اینکه دوره 4 ساله تحصیلی را پشت سر گذاشتند، وارد چالش اصلی می شوند. فرایند ورود به تخصصی که دانشجو انتخاب می کند بسیار پر رقابت است، به همین دلیل دانشجو برای اطمینان از یک جایگاه تضمین شده در تخصص انتخابی خود، باید تلاش و فعالیت بسیار زیادی انجام دهد. تحصیل در این دوره ممکن است 7 سال طول بکشد و پس از به پایان رساندن این دوره یک گواهی صادر می شود که این گواهی( CCT (Certificate of Completion Training نام دارد.

سایر گزینه ها: اگر دانشجو دوره تحصیلات دوازده ساله خود را با نمرات عالی به پایان رسانده باشد اما مهارت های علمی و زبانی انگلیسی کافی برای ورود به دوره کارشناسی پزشکی را دارا نباشد، بهترین مثال برای طریقه ورود دانشجو به دوره های پزشکی، دوره پایه بین المللی در پزشکی و بیومدیکال و علوم بهداشتی در دانشگاه سنت جورج لندن، است. پس از دوره تحصیل یکساله اگر فرد حداقل نمره 45 درصد را کسب کند و مصاحبه موفقی داشته باشد، وارد یک دوره 6 ساله مدرک پزشکی بین المللی می شود، و اگر فرد نمره 65 درصد را کسب کند، وارد یک دوره 3 ساله مدرک علوم بیومدیکال می شود.


شرایط پذیرش دانشکده های پزشکی انگلستان برای دارندگان دیپلم و داوطلبان فارغ التحصیل مقطع دوم دبیرستان

 • داوطلبان فارغ التحصیل دبیرستان: این گروه از داوطلبان باید 12 سال سابقه تحصیلی داشته باشند و باید دوره ای به نام A Level را برای یادگیری پیش نیاز های رشته پزشکی پشت سر بگذارند. این دوره دو سال طول می کشد و شرط پذیرش تمام دانشگاه های انگلستان است. معیار پذیرش آنها در دوره های پزشکی داشتن نمره A در درس های شیمی و فیزیک و زیست یا ریاضی است و همچنین آزمون هایی که در طول این دوره از دانشجویان گرفته می شود از معیار های آنها برای پذیرش است.
 • داوطلبان فارغ التحصیل مقطع دوم دبیرستان: این گروه از داوطلبان می توانند وارد دوره A Level  شوند به این دلیل که این دوره برابر با دو سال پایانی دبیرستان است. دانش آموزانی که مدرک زبان ندارند اما در زبان توانایی خوبی دارند نیز می توانند به این دوره ورود کنند. البته برای صدور ویزا اولویت با کسانی است که دارای مدرک آیلتس حداقل 4.5 هستند. اگر کالج انتخابی دانشجو، متوجه شود که دانشجو از سطح علمی خوبی برخوردار نیست او را مجبور به پشت سر گذاشتن دوره GCSE به طول یک سال می کند تا درس های پایه را بهتر یاد بگیرد.

دوره ی A Level در کشور انگلستان

دوره ی A Level دو سال طول می کشد و به گونه ای این دوره معادل مقطع پیش دانشگاهی و سوم دبیرستان در ایران می باشد. تعداد زیادی از دانشگاه های انگلستان این دوره را برگزار می کنند. برای اینکه بتوانید به این دوره وارد شوید باید دارای مدرک آیلتس 5.5 باشید. البته در حالتی می توانید به صورت مشروط پذیرش بگیرید و دانش زبانی را در طول دوره ای بیاموزید.

دوره Foundation برای فارغ التحصیلان دبیرستان

این گروه از داوطلبان می توانند وارد دوره یکساله ی فاندیشن شوند و پس از پشت سر گذاشتن آزمون ورودی وارد دانشکده های پزشکی شوند. اگر داوطلب به 75 درصد سوال ها پاسخ درست بدهد می تواند به دوره 6 ساله پزشکی ورود کند و در صورتی که بتواند به 65 درصد از سوالات درست پاسخ بدهد می تواند به دوره کارشناسی بیومدیکال ورود کند. گروه دوم از داوطلبان این شانس را دارند تا پس از پایان تحصیلات خود در رشته بیومدیکال و با پشت سر گذاشتن آزمون ورودی وارد دوره 4 سال پزشکی شوند. برای اینکه بتوانید وارد دوره فاندیشن بشوید باید مدرک آیلتس 4.5 داشته باشد.

معایب دوره ی Foundation

مهم ترین مشکل دوره فاندیشن این است که پس از پشت سر گذاشتن این دوره با گزینه های کمی برای انتخاب رو به رو می شوند و بیشتر دانشکده ها و مدارس پزشکی در انگلستان معیار خود را برای انتخاب دانشجو دوره ی A Level  قرار می دهند.

برخی از دانشگاه ها که دوره فاندیشن را می پذیرند:

 • University of Bradford
 • University of Bristol
 • Cardiff school of medicine
 • University of Dundee
 • Keele university

شرط سنی برای آزمون ورودی دانشکده ها و مدارس پزشکی در انگلستان برای داوطلبین دوره A Level‌ 16 سال می باشد و کسانی بالای 18 سال هستند می توانند وارد دوره فاندیشن شوند.

شرایط وارد شدن به دانشکده ها و مدارس پزشکی انگلستان برای داوطلبان فارغ التحصیلان مقطع سوم راهنمایی

این گروه از داوطلبان بدون اینکه مدرک زبان و توانایی خوبی در زبان انگلیسی داشته باشند می توانند وارد دوره GCSE بشوند. این دوره به نوعی برابر مقطع اول و دوم دبیرستان در ایران می باشد و دو سال طول می کشد. دوره GCSE قبل از دوره A Level می باشد. دانش آموزان در این دوره می توانند چند دوره درسی را انتخاب کنند و در پایان سال تحصیلی در امتحاناتی که به صورت سراسری در انگلستان برگزار می شود، شرکت کنند. دانش آموزانی که سال اول دبیرستان را به پایان رسانده اند می توانند وارد این دوره شوند و در طول یک سال دوره GCSE را پشت سر بگذارند و به دوره A Level ورود کنند.

مشاغل مرتبط با پزشکی در انگلستان

 • بیهوشی
 • پزشکی عمومی
 • داروسازی
 • پاتولوژی
 • روانپزشکی
 • رادیولوژی
 • جراحی

ویزای تحصیل در انگلستان و ویزای همراه دانشجو

نام ویزای دانشجویی انگلیس طبق وبسایت مهاجرت انگلستان Tier 4 (General) student visa نام دارد. برای دریافت این ویزا باید دانشجو دارای 16 سال سن و یا بالاتر باشد و توانای صحبت کردن به زبان انگلیسی و خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی را دارا باشد.

بهترین زمان برای درخواست ویزا 3 ماه قبل از شروع دوره تحصیلی می باشد.

درخواست ویزا برای متقاضی اصلی 328 پوند و برای همراه نیز 328 پوند است. متقاضی اصلی به همراه پرداخت هزینه ویزا باید بابت بیمه درمانی 150 پوند بپردازد.

تحصیل در انگلستان

دانشجو می تواند یک ماه قبل از اینکه دوره تحصیلی شروع بشود وارد انگلستان بشود. تاریخ انقضای ویزا به زمان دوره تحصیلی دانشجو بستگی دارد. با دریافت ویزای دانشجویی، دانشجو می تواند به مدت 20 ساعت در هفته کار کند.

دانشجو برای دریافت ویزای دانشجویی باید از موسسات آموزشی که مورد تایید هستند یک پذیرش غیر مشروط داشته باشد توانایی تامین هزینه های زندگی خود را داشته باشند موسسه هایی که پذیرش تحصیلی ارائه می کنند یک شماره مرجع به فرد ارسال می کند که این شماره CAS نام دارد که این کد را در زمانی که فرم ویزا را پر می کنید باید این شماره را وارد کنید. شما با ویزای دانشجویی می توانید در مراکزی که ذکر شده تحصیل کنید.

 • مدارس روزانه انگلستان
 • مدارس شبانه روزی انگلستان
 • دانشگاه های انگلستان
 • کالج های انگلستان

برای اعضای خانواده وابسته یعنی همسر و فرزند زیر 18 سال دانشجو می توان همزمان با ویزای دانشجویی برای ویزای همراه درخواست داد. البته دانشجو باید بتواند هزینه های خانواده را در انگلیس تامین کند.

شهریه تحصیل در انگلیس با توجه به مقطع و رشته تحصیلی در حال تغییر است. شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی بین 10000 پوند تا 35000 پوند در حال تغییر است. کمترین شهریه مربوط به رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی و بیشترین شهریه مربوط به رشته های بالینی و آزمایشگاهی می باشد.

در مقطع تحصیلات تکمیلی شهریه دوره های پایه کلاسی Classroom-Based بین 9700 پوند تا 32000 پوند در سال است. دوره های پایه آزمایشگاهی Laboratory-based شهریه سالیانه بین 9900 پوند تا 25000 پوند در حال تغییر است، در صورتی که شهریه دوره های بالینی Clinical مانند داروسازی بین 11250 پوند تا 42000 پوند در حال تغییر است.

برای دریافت ویزای تحصیل در انگلیس، دانشجویان خارجی که قصد دارند در لندن تحصیل کنند برای اثبات توانایی مالی خود باید برای هر ماه تحصیل 1265 پوند و دانشجویانی که قصد تحصیل در سایر شهر را دارند باید 1015 پوند بپردازند.


کار دانشجویی در انگلستان

دانشجویان خارجی که دارای ویزای تحصیل در انگلیس هستند می توانند تا حدود 20 ساعت در هر هفته کار کنند اما دانشگاه های پیشنهاد می کنند که هر دانشجو بیش 16 ساعت در هفته کار نکنند. حداقل حقوق در انگلستان ساعتی 7 پوند می باشد.


مزایای داشتن شغل در کنار تحصیل در انگلستان

مزایای داشتن شغل در کنار تحصیل این است که می توانید هزینه های روزمره خود را تامین کنید، سابقه شغلی پیدا می کنید، با کارفرمایان زیادی آشنا می شوید و این برای پس از پایان تحصیل مفید است، می توانید از مهارت ها و دانش هایی که در هنگام تحصیل به دست می آورید در محیط کار خود استفاده کنید.

تحصیل در انگلستان

روش های یافتن شغل:

 • وب سایت دانشگاه
 • نمایشگاه مشاغل پاره وقت و کارهای داوطلبانه
 • پوستر ها و اعلامیه ها
 • Job Center Plus
 • دفتر کاریابی
 • روزنامه های محلی و سایت های شغل یابی که تعداد آنها زیاد است
 • دوستان و آشنایان و اساتید
 • خود اشتغالی

دانشجویانی که تبعه کشور هایی هستند که خارج از اتحادیه اروپا است در حال تحصیل در انگلیس نمی توانند بر اساس خود اشتغالی کار کنند.

 بورسیه تحصیل در انگلستان معمولا در مقطع کارشناسی و به طور گسترده ای در مقطع دکتری در انگلستان ارائه می گردد. همیشه تعداد بورسیه هایی که ارائه می شود از تعداد متقاضیان کمتر است به همین خاطر امکان دریافت بورسیه بسیار پر رقابت است.

ممکن است بورسیه توسط استاد شخص در قالب دستیار تدریس (Teacher Assistant) یا دستیار پژوهشی (Research Assistant) این بورسیه می تواند بخشی از شهریه ی دانشگاه یا همه هزینه شهریه دانشگاه را پوشش بدهد. پرداخت بخشی یا همه ی هزینه شهریه توسط دانشکده یا دانشگاه محل تحصیل دانشجو، نوعی از بورسیه است. برخی از دانشگاه ها تعداد کمی بورسیه ارائه می دهند که این بورسیه تمام هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو را در بر می گیرد. نوع دیگری از بورسیه توسط دولت و نهاد های مرتبط ارائه می شود.


بورسیه دولتی انگلستان برای دانشجویان بین المللی

 • Scholarships این نوع بورسیه برای دانشجویان خارجی ارائه می شود و بودجه آن توسط وزارت خارجه انگلستان و سازمان های همکاران تامین می شود. این نوع بورسیه بخشی یا تمامی هزینه های تحصیل دانشجو را در بر می گیرد.

بورسیه نهادهای غیر دولتی انگلستان برای دانشجویان بین المللی

 • Euraxess UK یوراکسس به کمیسیون اروپا وابسته است و هدف آن حمایت از محققین در اروپا است. شعبه انگلستان این نهاد توسط بریتیش کانسیل مدیریت می شود و در مقطع تحصیلات تکمیلی بورسیه های تحصیلی گوناگونی به دانشجویان خارجی از نقاط گوناگون دنیا ارائه می دهد.

بورسیه دانشگاه ها مخصوص دانشجویان بین المللی

 • Bristol University International Scholarships
 • University of Birmingham International Postgraduate Scholarships
 • Cardiff University Elite International Scholarships
 • Clarendon Scholarships at the University of Oxford
 • University of Edinburgh Global Scholarships
 • Gates Cambridge Scholarships for International Students
 • University of Nottingham International Scholarships
 • Rhodes Scholarships at Oxford University for International Students
 • Swansea University Undergraduate Scholarships
 • University of West London International Ambassador Scholarships
 • University of Westminster Scholarships for International Students

مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

مهاجرت به انگلیس

کار در انگلیس

هزینه تحصیل در انگلیس

آیا نیاز به مشاوره دارید؟

تردید نکنید برای دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیریددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید