۱۰ گزینه جذاب جهت تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه (آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه با توجه به امکانات گسترده و همچنین بهره گیری از متد نوین آموزشی، در سالیان اخیر نظر متقاضیان زیادی را به خود جلب نموده است.

طبق بررسی‌های انجام شده هر ساله تعداد دانشجویانی که کشور ترکیه را جهت تحصیل انتخاب می نمایند رو به افزایش بوده، گواه این ادعا از آنجایی مشخص می شود که در سال تحصیلی 2020-2019 بیش از 120.000 دانشجو در دانشگاه‌های ترکیه تحصیل نموده و فارغ التحصیل شده اند. از عمده ترین مزایایی که دانشجویان به خصوص متقاضیان ایرانی را ترغیب به تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می نماید می توان به امکان تحصیل در دانشگاه‌های مطرح با هزینه ی مناسب، ارائه بورس‌ها و کمک هزینه‌های متنوع به متقاضیان و …. اشاره نمود. از طرف دیگر کشور ترکیه به منظور تبادلات فرهنگی از ورود دانشجویان بین المللی استقبال چشمگیری نموده و درصدد فراهم نمودن شرایطیست که امکان میزبانی از حدود 20.000 دانشجو را تا سال 2022 داشته باشد.

عضویت موسسات آموزشی ترکیه در پیمان بولونیا یکی دیگر از مزایای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می باشد. از طریق معاهده بولونیا دانشجویان این امکان را دارند تا با تطبیق مدارک تحصیلی در سایرکشورهای اروپایی عضو این پیمان مشغول به تحصیل شوند. جالب است بدانید دانشجویان با توجه به برنامه اراسموس موندس نیز این فرصت را خواهند داشت تا درصورت تمایل به سایر دانشگاه‌های اروپایی وارد شوند و به تحصیل در کشور مورد نظر بپردازند. اراسموس موندس یک برنامه جهت تبادل دانشجویان بین المللی می باشد.

از مطرح ترین شهرهای دانشجویی ترکیه می توان به استانبول، آنکارا، ازمیر و قیصریه اشاره نمود. زیرا که اغلب موسسات آموزشی، دانشگاه ها و کالج ها مطرح در این شهرها قرار گرفته و از این رو پذیرای متقاضیان بین المللی فراوانی می باشد.

در این مقاله قصد داریم به معرفی تعدادی از مطرح ترین دانشگاه‌های کشور ترکیه پرداخته تا شما عزیزان ضمن آگاهی از شرایط و کسب اطلاعات لازم به تحصیل در رشته‌ی مورد نظر بپردازید.

همچنین ما در گروه مهاجرتی اپلای با بهره گیری از کارشناسان و مشاورین خبره در حوزه مهاجرت آماده‌ی پاسخگویی به شما عزیزان در خصوص تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه خواهیم بود.  

تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه
تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه

برترین دانشگاه‌های ترکیه

دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه را دارند همواره به دنبال کسب اطلاع از شرایط و تحصیل در برترین مراکز آموزشی این کشور می باشند. بیش از 200 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در کشور ترکیه سالانه پذیرای دانشجویان زیادی از سراسر جهان می باشد. دلیل انتخاب مراکز آموزشی و تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه توسط متقاضیان را می توان در مواردی همچون کیفیت و استاندارد بالای آموزش، امکان جابه‌جایی در سایر دانشگاه های اروپایی، جایگاه مناسب در رتبه بندی جهانی، هزینه های مناسب جهت تحصیل و هم چنین امکان تحصیل به زبان انگلیسی خلاصه کرد. در ادامه به بررسی مطرح ترین دانشگاه‌های ترکیه  در سال 2022 خواهیم پرداخت.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه دولتی حاجت تپه (Hacettepe University) به عنوان یکی از ایده آل ترین مراکز آموزشی ترکیه سال 1967 توسط پروفسور OZEN در آنکارا تاسیس شد. این دانشگاه مورد تایید ایران بوده و در میان 6 مرکز آموزشی برتر ترکیه قرار دارد. حاجت تپه گزینه ای مناسب برای دانشجویانیست که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه جهت حوزه‌های پزشکی را دارند. از مطرح‌ترین رشته‌های دانشگاه حاجت تپه می توان به مواردی چون پزشکی، مهندسی، اقتصاد، ادبیات اشاره نمود. جایگاه 1000-801 طبق رتبه بندی QS گواهی بر سطح علمی این دانشگاه می باشد. شهریه تحصیل در این مجموعه آموزشی برتر با توجه به رشته‌ی تحصیلی متغییر بوده اما به طور میانگین دانشجویان می بایست سالانه  هزینه‌ای در حدود 3000 لیر را به استثناء رشته‌های حوزه پزشکی مد نظر داشته باشند.


دانشگاه کوچ

دانشگاه خصوصی کوچ (Koç University) به عنوان اولین مرکز آموزشی ترکیه سال 1993 در شهر استانبول با کمک خانواده‌ی کوچ تاسیس شد. این مجموعه با بهره‌گیری از اساتید برجسته و همچنین امکانات آموزشی مدرن شرایط ایده‌الی را جهت تحصیل متقاضیان فراهم نموده است. دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی و ترکی به دانشجویان ارائه می شود. پزشکی، مدیریت، اقتصاد، پرستاری و حقوق از مطرح ترین رشته های تحصیل در دانشگاه کوچ می باشد. جایگاه 451 در رتبه‌بندی جهانی باعث شده متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه، مرکز آموزشی کوچ را به عنوان یکی از گزینه‌های جذاب مد نظر قرار دهند.  این دانشگاه همچنین جایزه تحقیقاتی TÜBİTAK (شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه) را نیز در کارنامه افتخارات خود دارد. هزینه تحصیل در این دانشگاه سالیانه حدود 96000 لیر به غیر از رشته‌های پزشکی می باشد.

دانشگاه کوچ
دانشگاه کوچ

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه خصوصی بیلکنت (Bilkent University) به معنای شهر علم سال 1984 در شهر آنکارا با هدف گسترش آموزش عالی تاسیس شد. تحصیل در این مجموعه به زبان انگلیسی در 9 دانشکده به متقاضیان ارائه می گردد. کیفیت و شرایط استاندارد آموزشی باعث شده تا بیلکنت همواره در میان برترین مراکز آموزشی ترکیه و جهان قرار گیرد. مدیریت، اقتصاد، روانشناسی، مهندسی و علوم انسانی از مطرح ترین رشته‌های تحصیلی در این مجموعه می باشد. مجموعه آموزشی بیلکنت طبق رتبه‌بندی QS در جایگاه 560-551 قرار گرفته است که این موضوع نشان از سطح علمی این دانشگاه دارد. هزینه‌ی تحصیل در این دانشگاه سالانه حدود 15000 دلار می باشد.


دانشگاه سابانچی

دانشگاه خصوصی سابانچی (Sabanci University) سال 1994 در شهر استانبول تاسیس شد. این مجموعه آموزشی در میان 4 دانشگاه برتر قرار دارد. این مجموعه به عنوان یکی از برترین مراکز تحقیقاتی کشور ترکیه همواره در زمینه نوآوری‌های علمی پیشتاز بوده است. سابانچی در 3 دانشکده رشته‌های متنوعی از جمله صنایع، برق، مدیریت، مهندسی و علوم سیاسی را به زبان انگلیسی جهت متقاضیان علاقه‌مند ارائه می نماید. این مجموعه طبق رتبه‌بندی جهان QS  جایگاه 530-521 را به خود اختصاص داده است و مقصد مناسبی جهت افراد علاقه‌مند تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه می باشد. شهریه‌ی تحصیل در این دانشگاه سالانه حدود 72000 لیر می باشد و از این رو به عنوان یکی از مراکز مقرون‌به‌صرفه جهت تحصیل به شمار می رود.


دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول (Istanbul Technical University) به عنوان یک مرکز دولتی سال 1773 در شهر استانبول توسط سلطان مصطفی و نخست با نام دانشکده نیروی دریایی امپراطوری تاسیس شد. این مجموعه جزو 5 دانشگاه برتر ترکیه و در رتبه‌بندی جهانی QS جایگاه 800-751 را به خود اختصاص نموده است. دانشگاه فنی استانبول یکی از برترین موسسات تحقیقاتی در جهان نیز به شمار می رود و جهت متقاضیان علاقه‌مند به حوزه‌های پژوهشی مقصدی ایده آل محسوب می شود. این مرکز سالانه پذیرای متقاضیان بین المللی زیادی در حوزه‌های مهندسی، اقتصاد و معماری می باشد. دریافت جوایز TUBITAK و TUBA تنها بخشی از افتخارات دانشگاه فنی استانبول می باشد. شهریه‌ی تحصیل در این دانشگاه سالانه به طور میانگین 3000 دلار می باشد.


دانشگاه بغازیچی

دانشگاه دولتی بغازیچی (Bogaziçi University) به عنوان قدیمی‌ترین موسسه آموزشی ترکیه سال 1863 در شهر استانبول تاسیس شد. این مجموعه تحقیقاتی در ابتدا با نام کالج رابرت به عنوان نخستین مجموعهِ‌ی آموزشی در خارج از ایالات متحده کار خود را آغاز نمود. این‌ مجموعه دوره‌های مربوط به حوزه مهندسی، مدیریت، علوم کاربردی و … را ارئه می نماید. طبق آخرین رتبه‌بندی این مجموعه جایگاه 197 جهان را به خود اختصاص نموده و همچنین به عنوان اولین دانشگاه ترکیه نیز محسوب می شود. امکانات آموزشی گسترده، بهره گیری از مدرن ترین ایستگاه لرزه‌نگاری، بهره گیری از کتابخانه غنی، فراهم نمودن امکانات تفریحی جهت اوقات فراغت دانشجویان و ….  بغازیچی را به یکی از مقاصد ایده‌آل جهت متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه بدل نموده است.

دانشگاه بغازیچی
دانشگاه بغازیچی

دانشگاه آنکارا

دانشگاه دولتی آنکارا (Ankara University) سال 1946 در شهر زیبای آنکارا تاسیس شد. این مجموعه‌ی آموزشی توسط آتاتورک با هدف تحول در سیستم آموزش ترکیه ایجاد شد. این مجموعه آموزشی یکی از برترین مراکز آموزشی در ترکیه با 14 دانشکده رشته‌های متنوعی در حوزه‌های پزشکی، مهندسی، حقوق، ارتباطات و ….  به متقاضیان ارائه می نماید. وجود سالن‌ها و امکانات ورزشی جهت استفاه دانشجویان از دیگر مزیای تحصیل در دانشگاه آنکارا می باشد. هزینه‌‌ی تحصیل در این دانشگاه به غیر از رشته‌های پزشکی به طور میانگین سالیانه حدود 7000 لیر می باشد.


دانشگاه آتیلیم

دانشگاه خصوصی آتیلیم (Atılım University) به عنوان یکی از موسسات تحقیقاتی ترکیه سال1997 توسط بنیاد آتیلیم و در شهر آنکارا تاسیس شد. این مرکز در ابتدا با 3 دانشکده فعالیت خود را آغاز نمود. رتبه جهانی 2128 و کسب جوایز  متعدد نشان از کیفیت بالای آموزش در این مرکز دارد. پردیس این دانشکد شامل ساختمان‌های گوناگونی از جمله دانشکده‌ها، آزمایشگاه‌های مجهز، سالن‌های ورزشی و کافه تریا می باشد. سطح کیفی و اعتبار مدارک اخذ شده از این دانشگاه شرایطی را برای متقاضیان فراهم نموده تا امکان جابجایی در سایر کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل و یا اشتغال به کار را داشته باشند. این مجموعه با قدمت فراوان همچنان با پیشرفت و گسترش روز افزون همراه بوده و شرایط ایده‌آلی را جهت متقاضیان فراهم می نماید. از مطرح رشته‌های مرکز آموزشی آتیلیم می توان به حوزه‌های مهندسی، حقوق، طراحی و معماری، مدیریت و علوم سیاسی اشاره نمود. تحصیل در این دانشگاه سالیانه جهت مقطع کارشناسی 9000 دلار، کارشناسی ارشد 8000 دلار و در مقطع دکترا با توجه به رشته تحصیل حدود 16000 دلار هزینه خواهد داشت. با توجه به موارد عنوان‌ شده تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه علی الخصوص مجموعه آتیلیم گزینه‌ای ایده آل به شمار می رود.


دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه (Middle East Technical University) به عنوان یکی از مراکز آموزشی دولتی ترکیه سال 1997 در شهر آنکارا و با هدف توسعه کشورهای خاورمیانه همچون قفقاز و بالکان تاسیس شد. این مجموعه در زمینه‌ی علوم اجتماعی و طبیعی بسیار زبانزد بوده و از معدود مراکز آموزشی مورد تایید سازمان آموزش و پرورش ایالات متحده آمریکا می باشد. طبق رتبه‌بندی QS این مجموعه در جایگاه 600-591 قرار دارد.

در مرکز  METUبیش از 200 رشته در حوزه‌های مهندسی، معماری، هنر و علوم، آموزش و …. از مقطع کارشناسی تا دکترا به متقاضیان تحصیلی ارائه می شود.  قرارگیری این دانشگاه در منطقه‌ی جنگلی چشم اندازی زیبایی به آن بخشیده که این مورد را می توان از مزایای تحصیل در این مجموعه ارزشمند برشمرد. با توجه به موارد عنوان شده می توان ادعا نمود موسسه فنی خاورمیانه یکی از گزینه‌های جذاب جهت تحصیل در دانشگاه های ترکیه می باشد.


دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول(Istanbul Technical University) یکی از مراکز تحقیقاتی برجسته، سال 1453 در شهر استانبول توسط سلطان محمد دوم عثمانی تاسیس شد. دانشگاه استانبول نخست فعالیت خود را تحت عنوان مدرسه در حوزه‌های فلسفه، حقوق، پزشکی و الهیات آغاز نمود. اما با گذشت زمان و گسترش مجموعه، با نام فعلی یعنی دانشگاه استانبول به فعالیت خود ادامه داد. این مرکز آموزشی در ترکیه و حتی جهان به عنوان یکی از مراکز علمی باقدمت شناخته می شود. طبق رتبه‌بندی QS جایگاه این دانشگاه در سطح جهانی 1000-801 می باشد. دانشگاه استانبول با بهره‌گیری از 7 دانشگده و 5 پردیس رشته‌های متنوعی در حوزه‌های پزشکی، حقوق، ادبیات، معماری، اقتصاد و مدیریت را به متقاضیان ارائه می نماید. با توجه به اعتبار و کیفیت این دانشگاه بسیاری از متقاضیان از سراسر جهان تحصیل در این دانشگاه را انتخاب می نمایند.

دانشگاه استانبول
دانشگاه استانبول

جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مطلب رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. در این مقاله به معرفی بهترین مراکز آموزشی جهت تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه پرداختیم. امیدواریم موارد عنوان شده شما عزیزان را در این خصوص راهنمایی نموده باشد. ما در گروه مهاجرتی اپلای‌ من ضمن داشتن نمایندگی فعال در کشور ترکیه آمادگی داریم تا به سوالات شما متقاضیان گرامی در خصوص آخرین قوانین مربوط به مهاجرت تحصیلی به این کشور پاسخ دهیم و از ابتدا تا انتهای مسیر شما را یاری نماییم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه مقالات ذیل را مطالعه بفرمایید :

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید