شرایط تحصیل در سوئد

Applyman

سوئد از دیرباز یکی از مقاصد مهم برای ادامه تحصیل و مهاجرت بوده و هزاران دانشجوی بین المللی در دانشگاههای این کشور درس خوانده و فارغ التحصیل شده اند. اگر به دنبال مهاجرت به سوئد هستید، تحصیل در سوئد می تواند بهترین و ارزان ترین گزینه باشد. این کشور با داشتن زیرساخت های آموزشی بسیار قوی و کیفیت آموزش عالی مطابق با استانداردهای جهانی، شرایط تحصیل در سوئد را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده و اگر در سوئد تحصیل کنید و فارغ التحصیل شوید، می توانید به راحتی با گذراندن دوره های کارآموزی وارد بازار کار اروپا و حتی آمریکا شوید. با ورود به بازار کار سوئد و پرداخت مالیات، می توانید پس از 5 سال برای اخذ اقامت دائم و حق شهروندی این کشور زیبای نوردیک اقدام کنید. شرایط تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان اتحادیه اروپا، غیر از مبلغ شهریه دانشگاه، کاملا یکسان است و به راحتی می توانید با کسب اطلاعات جامع درباره شرایط تحصیل در سوئد، اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه کرده و خود را برای تحصیل در این کشور اروپایی و پیشرفته آماده کنید.

بیش از 1000 برنامه در مقاطع کارشناسی و ارشد در دانشگاههای سوئد ارائه می شود که می توانید در یکی از آنها ثبت نام کنید. در اولین قدم باید با شرایط تحصیل در سوئد و سیستم دانشگاهی سوئد و گزینه های مختلفی که در دسترس دارید به خوبی آشنا شوید تا بتوانید یک تصمیم ایده آل برای آینده تحصیلی و زندگی خود در سوئد اتخاذ نمایید. ما در این قسمت اطلاعات جامع درباره شرایط تحصیل در سوئد و مزایای آن را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم، با ما همراه باشید.


مزایای تحصیل در سوئد

مزایای تحصیل در سوئد

بسیاری از کسانی که سوئد را برای ادامه تحصیلات خود برمی گزینند، در نهایت به دنبال کسب اقامت دائم سوئد و زندگی در این کشور هستند و این یکی از مهمترین مزایای تحصیل در سوئد است. دانشجویان از هر ملیتی، می توانند بعد از فارغ التحصیلی، وارد بازار کار شوند و با پرداخت منظم مالیاتهای مقرر شده، اقامت دائم سوئد را دریافت نمایند. از دیگر مزایای تحصیل در سوئد، اجازه کار دانشجویی بدون محدودیت در حین تحصیل است و دانشجویان از این طریق می توانند قسمت اعظمی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند، علاوه بر این اگر شما یک دانشجوی متاهل باشید، می توانید با درخواست ویزای همراه، همسر و فرزندان وابسته زیر 21 سال خود را نیز به سوئد ببرید که در این صورت شرایط تحصیل در سوئد، به صورت رایگان برای فرزند شما فراهم خواهد بود و همسر شما نیز اجازه کار کردن بدون هیچ محدودیتی را در سوئد خواهد داشت.

یکی از بهترین مزایای تحصیل در سوئد، عدم وجود محدودیت سنی است و شما در هر سنی که هستید، می توانید برای ادامه تحصیل به این کشور زیبا بروید. لازم به ذکر است شرایط تحصیل در سوئد به صورت رایگان برای دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی می شوند به راحتی فراهم است. غیر از رشته های گروه پزشکی و هنر که بیشتر به زبان سوئدی ارائه می شوند، افراد بدون نیاز به شرکت در آزمون ورودی می توانند در رشته های غیر پزشکی تحصیل کنند که این یکی دیگر از مزایای تحصیل در سوئد و دلیل مهمی برای محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین المللی است.

مقطع کارشناسی در سوئد

مقطع کارشناسی در سوئد

قبل از هر چیز لازم است بدانید شرایط تحصیل در سوئد به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی فراهم است ولی تعداد برنامه های ارائه شده به این زبان، محدود است و اگر قصد تحصیل در این مقطع را دارید، توصیه می کنیم یادگیری زبان سوئدی را از همین حالا آغاز کنید. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئد، 4 سال است و متقاضیان برای شرکت در این دوره باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 داشته باشند، اگرچه یادگیری و تسلط بر زبان سوئدی، لازمه داشتن یک زندگی راحت در سوئد و همچنین لازمه اخذ اقامت دائم این کشور است. دانشجویان مقطع لیسانس دارای اجازه کار 10 ساعت در هفته هستند و از این طریق می توانند بسیاری از هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

برای آگاهی از هزینه تحصیل در سوئد اینجا کلیک کنید.


مقطع کارشناسی ارشد در سوئد

مقطع کارشناسی ارشد در سوئد

مقطع کارشناسی ارشد یکی از مقاطع تحصیلی محبوب در بین دانشجویان بین المللی است، به این دلیل که دانشجویان در این مقطع تحصیلی، از اجازه کار 20 ساعت در هفته برخوردارند و همچنین شرایط تحصیل در سوئد با بورسیه در مقطع ارشد برای دانشجویان ممتاز و واجد شرایط وجود دارد. تحصیل در مقطع ارشد در سوئد 2 ساله است و برنامه ها به زبانهای سوئدی و انگلیسی ارائه می شوند. افرادی که قصد ورود به برنامه های سوئدی را دارند باید مدرک زبان سوئدی ارائه دهند و برای کسانی که قصد تحصیل در برنامه های انگلیسی را دارند، ارائه مدرک آیلتس 6.5 الزامیست.

لزوم مرتبط بودن رشته مدرک لیسانس با رشته مورد نظرتان در تعداد زیادی از رشته های تحصیلی در مقطع ارشد نکته ای است که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به سوئد باید به آن توجه داشته باشند.


مقطع دکترا در سوئد

مقطع دکترا در سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع دکترا به دو زبان سوئدی و انگلیسی امکان پذیر است و در صورتی که بخواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید مدرک آیلتس شما، آکادمیک و نمره آن حداقل 7 باشد. دوره دکترا بسته به رشته انتخابی بین 4 تا 5 سال به طول می انجامد و ورود به این دوره می تواند کمی دشوار باشد و مستلزم تلاشهای بی وقفه و ارائه مقالات تخصصی معتبر و برخورداری از یک رزومه علمی قوی است. در صورتی که مقطع کارشناسی ارشد را در سوئد گذرانده باشید و معدلتان بسیار خوب باشد، می توانید به طور مستقیم وارد مقطع دکتری شوید و از بورسیه های تحصیلی عالی و اجازه کار 30 ساعت در هفته بهره مند شوید.

همانطور که اشاره شد با توجه به تسهیلاتی که کشور سوئد برای دانشجویان مقطع دکترا در نظر گرفته است، دانشجویان با داشتن رزومه تحصیلی مطلوب و ممتاز امکان استفاده از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی را نیز دارند.


رشته های پزشکی و دندانپزشکی در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد در رشته پزشکی برای افرادی که از سطح زبان انگلیسی و سوئدی بالایی برخوردارند به راحتی فراهم است، به عبارتی برای اینکه بتوانید وارد دانشگاههای علوم پزشکی سوئد شوید باید مدارک زبان انگلیسی و سوئدی را همزمان ارائه دهید. تحصیل پزشکی در سوئد 5 سال طول می کشد و پس از اتمام دوره تحصیلی، فارغ التحصیلان موظف به گذراندن کارآموزی به مدت یک سال و نیم هستند. طول دوره دندانپزشکی در سوئد 6 ساله است و دانشجویان برای تحصیل در این رشته باید آیلتس آکادمیک 7 داشته باشند. از آنجایی که برای تحصیل دندانپزشکی نیاز به ارائه مدرک زبان سوئدی نیست، این رشته از محبوبیت بسیار زیادی در بین دانشجویان خارجی برخوردار است.


شرایط تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان

شرایط تحصیل در سوئد بدون مدرک زبان تنها برای افرادی فراهم است که دارای یک مدرک لیسانس از کشور خود هستند. این افراد باید دوره های 6 ماهه زبان را سپری کنند و پس از آن در یک آزمون زبان انگلیسی شرکت نمایند، در صورتی که نمره قبولی را در این آزمون کسب کنند، می توانند وارد دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اند، شوند. شرایط تحصیل در سوئد با مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی تنها در صورتی فراهم است که متقاضی دارای مدرک آیلتس 5.5 باشد، در غیر این صورت امکان اخذ پذیرش از دانشگاههای سوئد وجود ندارد.


امکان اخذ اقامت در صورت یافتن کار پس از اتمام تحصیل در کشور سوئد و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های کشور سوئد وجود دارد.


هزینه تحصیل در سوئد

شرایط تحصیل در سوئد

در دهه های گذشته، شرایط تحصیل در سوئد به صورت کاملا رایگان، فراهم بود، ولی این قانون از سال 2011 حذف شد و شرایط تحصیل در سوئد به صورت رایگان تنها از طریق دریافت بورسیه تحصیلی فراهم است و  دانشجویان عادی باید مبلغی را به عنوان شهریه دانشگاه بپردازند. متوسط هزینه سالانه تحصیل در سوئد برای دانشجویان بین المللی حداقل 10 و حداکثر 12 هزار یورو است که هزینه های زندگی که به طور متوسط بین 600 تا 800 یورو در ماه است نیز به این مبلغ اضافه می شود. اگر قصد کاهش هزینه های تحصیل در سوئد را دارید، توصیه می کنیم از همین حالا شروع به یادگیری زبان انگلیسی و یا سوئدی کنید، چون اگر بدون مدرک زبان به سوئد بروید، قبل از ورود به دانشگاه باید در دوره های زبان که هزینه ای معادل با 4500 یورو دارد، شرکت کنید و با این یوروی گران این روزها، این مبلغ برای کلاس زبان بسیار بالاست.

به طور کلی سوئد یکی از گران ترین کشورها برای تحصیل است ولی اگر هدف بلند مدت داشته باشید، ارزش اخذ اقامت دائم و پاسپورت با ارزش این کشور زیبا را دارد. هزینه تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین 5 تا 12 هزار یورو برای هر ترم تحصیلی است و این هزینه برای رشته های حقوق و علوم انسانی در حدود 10 هزار یورو در سال می باشد. تحصیل در رشته های مهندسی بسته به برنامه ای که انتخاب می کنید ممکن است سالانه تا 15 هزار یورو برای شما هزینه داشته باشد و گران ترین شهریه ها مربوط به رشته های پزشکی است که سالانه بین 25 تا 35 هزار یورو می باشد. تحصیل در سوئد برای دانشجویان اتحادیه اروپا کاملا رایگان است و تنها باید در ابتدای هر سال تحصیلی مبلغ 100 یورو بابت امور اداری به دانشگاه بپردازند.


بورسیه تحصیلی کشور سوئد

شرایط تحصیل در سوئد به صورت کاملا رایگان تنها با دریافت بورسیه های تحصیلی فراهم است و این بورسیه ها به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط اعطا می شود. اگر شما واجد شرایط بورسیه تحصیلی سوئد هستید باید به سازمان SI در این کشور مراجعه کنید و درخواست خود را ارائه دهید. شرایط و الزامات اخذ بورسیه تحصیلی در سوئد برای رشته های مختلف، متفاوت است و دانشجویانی که دارای رزومه علمی بسیار قوی و تخصص لازم هستند، قادر به دریافت بورس تحصیلی خواهند بود، داشتن مقالات تخصصی و معتبر نیز یکی از لازمه های دریافت بورسیه تحصیلی است. بورسیه های سوئد در مقاطع ارشد و دکتری ارائه می شود، برخی از دانشگاههای این کشور نیز بورسیه هایی را برای رشته های پزشکی به دانشجویان ممتاز اعطا می کنند. از مهمترین بورسیه های تحصیلی سوئد می توان به Guest scholarship program، Visby، بورسیه دانشجویان شرق اروپا، دانشجویان ترکیه ای و پاکستانی و همچنین بورسیه بین قاره ای اشاره کرد که دریافت هر کدام از این بورسیه ها، شرایط خاصی را می طلبد.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد

مهاجرت به سوئددیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید