هزینه تحصیل در سوئد

Applyman

آموزش عالی در سوئد جزء بهترین های جهان است و سیستم آموزشی این کشور نوردیک به گونه ایست که به جای سخنرانی، بیشتر بر مطالعه گروهی و مستقل تاکید می کند. در این سیستم، آزادی و مسئولیت، ارزشهای کلیدی و اصلی است که از پیشرفت دانش آموزان و دانشجویان حمایت می کند. تعداد دانشجویان بین المللی ثبت نام شده در دانشگاه ها و کالج های سوئد دائما در حال افزایش است و جالب است بدانید بیش از نیمی از درخواست کنندگان تحصیل در سوئد در دانشگاههای این کشور پذیرفته می شوند. یکی از موضوعات مهمی که قبل اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی باید درباره آن اطلاعات کسب کنید، هزینه تحصیل در سوئد است، در گذشته، شرایط تحصیل در سوئد به گونه ای بود که افراد با ملیتهای مختلف قادر به تحصیل رایگان در دانشگاههای مختلف این کشور بودند ولی امروزه هزینه تحصیل در سوئد بسته به رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است و در برخی موارد نیز هزینه تحصیل در سوئد نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار بالا است. با ما همراه باشید تا آخرین اطلاعات درباره شرایط و هزینه تحصیل در سوئد را مورد بررسی قرار دهیم.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه تحصیل در سوئد 2020 و شهریه دانشگاه

هزینه تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا

هزینه تحصیل در سوئد در مقطع فوق لیسانس و همچنین لیسانس در دانشگاه های دولتی سوئد برای دانشجویانی که تابعیت اتحادیه اروپا، سایر کشورهای نوردیک و سوئیس را دارند، رایگان است. هزینه تحصیل در سوئد مقطع دکترا برای تمام دانشجویان بین المللی بدون در نظر گرفتن ملیت آنها، رایگان می باشد. البته در نظر گرفتن هزینه سفارت سوئد برای صدور ویزا باید در نظر گرفته شود.

هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

هزینه تحصیل در سوئد برای دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا هستند، بسته به رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت و بین 7،500 تا 25.500 یورو در سال متغیر است. رشته های مدیریتی و بیزینس و همچنین معماری برخی از گرانترین دوره های تحصیلی در سوئد هستند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا همچنین باید هزینه درخواست پذیرش دانشگاه که در حدود 90 یورو است و بسته به موسسه ممکن است متفاوت باشد را نیز پرداخت نمایند.

هزینه های زندگی دانشجویی

هزینه زندگی دانشجویی در سوئد معمولا بالاتر از حد متوسط ​​اروپا است و اگر قصد تحصیل در سوئد را دارید باید انتظار داشته باشید که ماهانه بین 700 تا 1200 یورو هزینه کنید. متوسط ​​هزینه های زندگی برای شهرهای گوتنبرگ و استکهلم در حدود 1250 یورو در ماه، لینکوپینگ و لوند در حدود 850 یورو در ماه و Uppsala بین 750 تا 1200 یورو در ماه می باشد.

هزینه های اقامت و خوابگاه دانشجویی

برای جستجوی خوابگاه دانشجویی مناسب در سوئد بهتر است که از طریق دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته اید، اقدام کنید. دانشگاهها معمولا اطلاعات مفیدی را در اختیار دانشجویان قرار می دهند و یا به شما کمک می کنند تا با سازمان هایی که خوابگاه های دانشجویی را مدیریت می کنند، ارتباط بگیرید و از آن طریق بتوانید مکان مناسبی برای اسکان خود در سوئد بیابید. خوابگاه های دانشجویی سوئد بهترین مکان برای زندگی دانشجویی به خصوص در سال اول تحصیل است چرا که هم از نظر قیمت مناسب است و هم در این محیط می توانید دوستان خارجی بسیاری پیدا کنید و در ارتقای زبان خود و پذیرش فرهنگ سوئدی کمک شایانی به شما می کند. اجاره ماهانه خوابگاه های دانشجویی سوئد بین 240 تا 620 یورو در ماه است. شما همچنین می توانید یک آپارتمان را به صورت مشترک به افراد دیگر اجاره کنید که در این صورت باید ماهانه بین 350 تا 700 یورو بپردازید.

در صورتی که دانشگاه شما در یکی از شهرهای بزرگ سوئد قرار دارد، توصیه می کنیم همزمان با درخواست پذیرش دانشگاه در جستجوی خوابگاه نیز باشید چرا که پیدا کردن خوابگاه دانشجویی در سوئد در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، زمان بیشتری را می طلبد. برای یافتن خوابگاه مناسب می توانید به امور خوابگاه ها در دانشگاه خودتان و یا به آژانس‌ های مسکن مراجعه کنید و در آنها ثبت نام نمایید، بعد از اینکه مکان مناسب پیدا شد، با شما تماس گرفته می شود تا برای بازدید از مکان و بستن قرارداد به آژانس بروید. خوابگاه های دانشجویی سوئد معمولا از امکاناتی مانند آشپزخانه، سالن مطالعه، تختخواب، اتاق تلویزیون، تمیز کاری هفتگی و لباسشویی و خشکشویی و در برخی موارد باشگاه ورزشی برخوردار است و می توانید زندگی راحتی در آنها داشته باشید.

مواد غذایی و خورد و خوراک

هزینه ای که برای مواد غذایی و نوشیدنی و خورد و خوراک می پردازید، بستگی به سبک زندگی و عادات غذایی شما دارد، معمولا هزینه غذا در سوئد در حدود 200 یورو در ماه می شود ولی این در صورتی است که شما بیشتر در خانه آشپزی کنید. در صورت خرید مواد غذایی از فروشگاه های ارزان قیمت مانند Lidl ، Willy یا فروشگاه های حومه شهر، می توانید هزینه مواد غذایی و به دنبال آن هزینه تحصیل در سوئد را به مقدار قابل توجهی کاهش دهید. میل کردن غذا در یک رستوران سوئدی 8 تا 10 یورو هزینه دارد و یک وعده غذایی کامل با پیش غذا و دسر و غذای اصلی برای دو نفر در یک رستوران متوسط در​ حدود 45 تا 65 یورو هزینه خواهد داشت، برای یک نوشیدنی غیر الکلی در یک بار باید 6 یورو پرداخت نمایید.

حمل و نقل عمومی

بیشتر دانشجویان در سوئد برای ترددهای شهری و بین شهری از وسایل نقلیه عمومی استفاده می کنند. هزینه حمل و نقل عمومی در سوئد برای دانشجویان بین 40 تا 55 یورو در ماه است، همچنین می توانید با پرداخت 110 یورو یک دوچرخه خریداری کنید و برای عبور و مرور از آن استفاده نمایید. جالب است بدانید حدود 27 درصد از دانشجویان در سوئد از دوچرخه برای سفرهای شهری خود استفاده می کنند.


هزینه تحصیل در سوئد

بیمه دانشجویی

برخورداری از بیمه خدمات درمانی در سوئد برای تمامی دانشجوهای اتحادیه اروپا و سایر کشورها اجباری است. هزینه بیمه شدن در سوئد بسته به شرکت بیمه ای که انتخاب می کنید، متفاوت و بین 30 تا 200 یورو در ماه متغیر است. دانشجویان با پرداخت این مبلغ از تمامی خدمات درمانی و بهداشتی سوئد به صورت رایگان برخوردار می شوند. توجه داشته باشید دانشجویانی که شماره پرسنلی ندارند و یا دوره تحصیل آن ها کمتر از یک سال است برای بیمه شدن باید از طریق Kammarkollegiet که آژانس بیمه دولت است، اقدام کنند. افرادی که دارای بورسیه تحصیلی هستند و همچنین دانشجویانی که هزینه تحصیل در سوئد و شهریه دانشگاه را شخصاَ پرداخت می کنند، می توانند از طریق شرکت FAS plus  بیمه و از خدمات رایگان برخوردار شوند.

هزینه های اضافی

علاوه بر هزینه هایی که در بالا گفته شد، هزینه تحصیل در سوئد شامل موارد دیگری نیز می شود. برای مثال هزینه خرید کتاب و سایر منابع و مطالب مطالعه در حدود 80 یورو در ماه، فعالیت های اجتماعی و سرگرمی بین 70 تا 100 یورو در ماه می باشد. در صورتی که بخواهید در طول تحصیل خود به کشورهای دیگر و شهرهای دیگر سوئد سفر کنید باید هزینه هایی اضافه بر آن را تقبل کنید. برای بررسی دقیق هزینه تحصیل در سوئد و سایر هزینه ها می توانید به وب سایت Numbeo مراجعه و اطلاعات خوبی کسب کنید.

بورسیه تحصیلی

اگر قصد دارید هزینه تحصیل در سوئد را به کمترین میزان برسانید، می توانید با مراجعه به سازمان دولتی SI نسبت به دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنید. این سازمان دولتی به دانشجویان واجد شرایط و ممتاز کمک می کند تا بورسیه و کمک های مالی دریافت کنند. افرادی که شرایط و تخصص لازم و همچنین رزومه عالی دارند، قادر به اخذ بورسیه و تحصیل رایگان در سوئد خواهند بود. بورسیه هایی که در سوئد به دانشجویان در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف اعطا می شود عبارتند از Guest scholarship program، Visby، بورسیه دانشجویان ترکیه ای، پاکستانی، شرق اروپا و بورسیه بین قاره ای که با دریافت هر کدام از آنها، هزینه برای دانشجو بسیار کاهش می یابد و در بیشتر مواقع تحصیل در سوئد برای آنها رایگان خواهد بود


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل در سوئد

مهاجرت به سوئد

کار در سوئد


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید