۵ گزینه ایده‌آل جهت تحصیل در دانشگاه‌های آلمان کدامند؟(آپدیت ۲۰۲۲)

Applyman

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان با توجه عدم نیاز به پرداخت شهریه و همچنین امکانات آموزشی گسترده نظر متقاضیان زیادی از سراسر جهان را جلب نموده است.  

کشور آلمان به عنوان یکی از اعضای مهم و جدایی‌ناپذیر قاره اروپا به دلیل موقعیت مناسب اقتصادی، روابط دیپلماتیک، استانداردهای آموزشی بالا، مهاجرپذیری و از همه مهم‌تر فراهم نمودن امکان تحصیل رایگان به زبان انگلیسی و آلمانی همواره به یکی از گزینه‌های ایده‌آل جهت تحصیل و زندگی تبدیل شده است. اعتبار مراکز آموزشی در این کشور از آنجایی مشخص می شود که بدانید 46 دانشگاه این کشور در رتبه‌بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخودار بوده وسهم قابل توجهی از آموزش را به خود اختصاص نموده‌اند. با توجه به این موضوع دانشجویان بسیاری از سراسر جهان آرزوی تحصیل در آلمان را دارند و هر ساله جهت این امر با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

اگر شما متقاضیان گرامی نیز قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با 5 دانشگاه برتر آلمان در رتبه‌بندی جهانی آشنا شوید و آگاهی‌های لازم در این خصوص را کسب نمایید.


معرفی و شرایط تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

هرساله دانشگاه‌های کشور آلمان با توجه به کیفیت و استاندارد آموزشی در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان قرار می‌گیرد. همان‌طور که عنوان شد با توجه به رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های آلمان متقاضیان زیادی هرساله تحصیل در مراکز آموزشی این کشور را برمی‌گزینند. لازم به ذکر است دانشجویان تنها می بایست هزینه‌های خدماتی در حدود 300 الی 500 یورو را جهت هر ترم پرداخت نمایند که این مبلغ در قیاس با شهریه سایر دانشگاه‌های اروپایی بسیار ناچیز می باشد. ارائه مدارک زبان انگلیسی و یا آلمانی در سطح مناسب، مدارک تحصیلی به همراه ترجمه از ملزومات تحصیل در دانشگاه‌های آلمان می باشد.

به طور کلی مراکز آموزشی در آلمان به 3 دسته بندی کلی Universität (دانشگاه)، Fachhochschule (مراکز علمی کاربردی)، مراکز آموزش هنر و موسیقی تقسیم‌بندی می شود که علاقه‌مندان پس از انتخاب رشته‌ی تحصیلی در مراکز عنوان شده مشغول به تحصیل می‌شوند.

1- دانشگاه صنعتی مونیخ (Technical University of Munich)

دانشگاه صنعتی مونیخ (TUM) به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تحقیقاتی در آلمان و جهان سال 1868 توسط پادشاه لودویگ دوم تاسیس شد. دانشگاه فنی مونیخ سال 2019 برای سومین بار پیاپی به عنوان دانشگاه برتر معرفی شد. این مجموعه با بهره‌گیری از 3 دانشکده در ایالت بایرن پذیرای متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی تا دکترا می‌باشد و با ارائه بیش از 200 رشته جهت حوزه‌های مهندسی، مدیریت، علوم طبیعی، پزشکی، علوم سیاسی شرایط ایده آلی را جهت متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان فراهم نموده است. ضمن فراهم نمودن شرایط مناسب جهت رشته‌های پزشکی، افراد علاقه‌مند به این حوزه همواره دانشگاه مونیخ را به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی خود قرار داده‌اند.

از افتخارات و دستاوردهای این دانشگاه می‌توان به دریافت 13 جایزه نوبل، 18 جایزه لیدیبنیتس و جایگاه 50 در آخرین رتبه‌بندی QS اشاره نمود. ارنست آگوستوس، رابرت هابر (برنده جایزه نوبل شیمی) از مطرح‌ترین فارغ‌التحصیلان این مرکز می‌باشند. هم‌‌اکنون بیش از 40.000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌باشند. ارائه مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس 6.5 و یا B2 زبان آلمانی، مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی از ملزومات تحصیل در دانشگاه‌ فنی مونیخ می‌باشد.

دانشگاه صنعتی مونیخ (Technical University of Munich)

2- دانشگاه هایدلبرگ (Heidelberg University)

دانشگاه هایدلبورگ با نام کامل روپرشت کارلز هایدلبرگ به عنوان یک مرکز دولتی سال 1386 میلادی با دستور کنت روپرت اول تاسیس شد. موسسه هایدلبرگ یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی جهت تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به شمار می‌رود و تا به امروز با هدف توسعه علم و دانش پذیرای متقاضیان زیادی از سراسر جهان بوده است. بیش از 30.000 متقاضی علاقه‌مند به فعالیت‌های تحقیقاتی هم اکنون در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده و از امکانات این دانشگاه بهره‌مند می‌شوند. این مجموعه در سال 1899 به صورت مختلط فعالیت خود را ادامه داد. بیش از 12 دانشکده در حوزه‌های پزشکی، حقوق، فلسفه، علوم زیستی، فیزیک، اقتصاد و مطالعات رفتاری رشته‌های متنوعی را به متقاضیان از مقطع کارشناسی تا دکترا ارائه می‌نماید. دانشکده پزشکی در این مجموعه با بیش از 60 سال سابقه به عنوان یکی از برترین مراکز آموزش پزشکی در جهان به شمار رفته و از جایگاه مناسبی برخوردار می‌باشد.

هدف اصلی مجموعه آموزشی هایدلبرگ تحقیقات جهت روانپزشکی مدرن، اثر روانی داروها، روانپزشکی وراثت و همچنین جامعه‌شناسی می‌باشد. جایگاه 63 در آخرین رتبه‌بندی QS نشان از سطح علمی و کیفی این دانشگاه در حوزه‌ی جهانی دارد. دمیتری ایوانویچ مِندِلیف (شیمیدان مطرح روسی و بنیانگذار جدول تناوبی عناصر شیمیایی) و آلفرد لوثار وگنر از مهم‌ترین افرادی هستند که در دانشگاه هایدلبرگ تحصیل نموده‌اند. متقاضیان جهت تحصیل در این مجموعه مستلزم ارائه مدرک تحصیلی همراه با ترجمه و همچنین مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی با نمره درخواست شده می‌باشند. لازم به ذکر است دانشجویات می‌بایست مبلغی در حدود 1500 یورو را در هر ترم جهت خدمات دانشجویی، خدمات اداری و …. پرداخت نمایند.

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان-هایدلبرگ
تحصیل در دانشگاه‌های آلمان-هایدلبرگ

3- دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)

داشنشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ یا LMU سال 1472 در شهر مونیخ تاسیس شد. این مجموعه میزبان بیشترین تعداد دانشجویان بین‌المللی در میان دانشگاه‌های آلمان است، به طوری که حدود 20% از دانشجویان آن را متقاضیان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. این مرکز به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان طبق آخرین رتبه‌بندی QS جایگاه 64 را به خود اختصاص داده است که نشان از اعتبار این دانشگاه در سطح جهانی دارد. 43 مورد از جوایز نوبل سهم استادان و فارغ التحصیلان این دانشگاه می‌باشد. از سال 2005 با توجه به طرح رشد و توسعه‌ی مراکز آموزشی آلمان، بودجه‌ی قابل‌توجهی جهت آموزشی به این مرکز تعلق گرفت.

LMU با بهره‌گیری از 18 دانشگده در حوزه های پزشکی، مدیریت، اقتصاد، تاریخ و هنر، زبان و ادبیات، فیزیک، شیمی را به متقاضیان مقاطع کارشناسی تا دکترا ارائه می‌نماید. هم‌اکنون بیش از 50.000 دانشجو در LMU مشغول به تحصیل می‌باشند. از مهم‌ترین مشاهیر این دانشگاه می‌توان به اتو هان، ماکس پلانک و ورنر هایزنبرگ اشاره نمود. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان هر ساله جهت ورود به لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ با یکدیگر به رقابت پرداخته و تنها افراد واجد شرایطی که از سوابق علمی درخشانی برخوردار باشند فرصت تحصیل در این مجموعه را کسب می‌نمایند. با توجه به ارائه دروس به زبان آلمانی متقاضیان ملزم به ارائه مدرک زبان المانی و همچنین مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی می‌باشند.

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)
دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (Ludwig Maximilian University of Munich)

4- دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin)

دانشگاه آزاد برلین که با نام اختصاری FU نیز شناخته می‌شود، سال 1948 به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه در شهر برلین تاسیس شد. حمایت‌های گوناگون بین‌المللی در شکل گیری این موسسه نقش بسزایی را ایفا نمود. این مجموعه با بهره‌گیری از امکانات آموزشی مدرن یکی از برترین موسسات تحقیقاتی جهان به شمار رفته و متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان هر ساله جهت ورود به این دانشگاه با هم به رقابت می‌پردازند. جالب است بدانید عنوان دانشگاه نخبه لقبی بود که FU در سال 2007 به خود اختصاص داد. 10 پژوهشگاه مدرن در دانشگاه آزاد برلین شرایطی را فراهم نموده تا دانشجویان علاقه مند به پروژه‌های تحقیقاتی به فعالیت در این مجموعه بپردازند. شبکه‌ی جهانی دانشگاه به عنوان استراتژی کلی این مرکز در نظر گرفته شده است.

از امکانات این مجموعه آموزشی می‌توان به کتابخانه با منابع متنوع، آزمایشگاه‌های مجهز، حمل و نقل دانشجویی و …. اشاره نمود. بیش از 30.000 دانشجو جهت مقاطع کارشناسی تا دکترا مشغول به تحصیل در دانشگاه برلین می‌باشند. دریافت 5 جایزه در مقطع دکترا و همچنین 3 جایزه در بخش تحقیقات علمی را می توان از افتخارات FU برشمرد. دانشگاه آزاد برلین در جدیدترین رتبه‌بندی QS جایگاه 127 را به خود اختصاص نموده است. موسسه آزاد برلین رشته‌های متنوعی از جمله شیمی،داروسازی، زیست شناسی، حقوق، فیزیک، ریاضیات، تجارت و علوم اقتصاد را در قالب 12 دانشکده به دانشجویان ارائه می‌‌نماید. لازم به ذکر است تحصیل در این دانشگاه به زبان انگلیسی وآلمانی ارائه می‌شود و افرادی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند مستلزم به ارائه مدارک تحصیلی و همچنین مدرک زبان در سطح آیلتس 6.5 و یا B2 آلمانی می‌باشند.

دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin)
دانشگاه آزاد برلین (Freie Universität Berlin)

5- دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)

دانشگاه هامبولت با نام اختصاری HU به عنوان نخستین دانشگاه شهر برلین سال 1811 ابتدا با نام دانشگاه برلین تاسیس شد. کیفیت و استاندارد آموزشی در این مجموعه به گونه‌ای بود که تمام مراکز آموزشی در اروپا را تحت تاثیر قرار داد. در ادامه سال 1949 این دانشگاه به نام هومبولت تغییر نام داد و به فعالیت خود ادامه داد. پردیس اصلی دانشگاه هومبولت در شهر برلین و شامل 3 زیر مجموعه می‌باشد. کیفیت و ارزش این دانشگاه از آنجایی مشخص می شود که بدانید 40 نفر از برندگان جایزه نوبل در این دانشگاه تحصیل نموده اند. کسب جایگاه 128 در آخرین رده‌بندی QS را می توان از دیگر نقاط قوت این دانشگاه در نظر گرفت.

این مجموعه با بهره‌گیری از 9 دانشکده در حوزه‌های حقوق، علوم زندگی، ریاضیات و علوم طبیعی، پزشکی، هنر و علوم انسانی، زبان و ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی، الهیات، اقتصاد و مدیریت بازرگانی رشته‌های متنوعی را به متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های آلمان ارائه می نماید. از مطرح‌ترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه می‌توان به کار مارکس، فردریش انگلس، آلفرد دوبلین اشاره نمود. لازم به ذکر است که زبان تحصیل در این دانشگاه به زبان آلمانی بوده و تنها در مقطع کارشناسی ارشد تعدادی از دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. متقاضیان می‌بایست علاوه بر مدارک تحصیلی با ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح C1 و یا حداقل آیلتس 7 توانایی خود جهت ورود به این دانشگاه را به اثبات رسانند.

دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)
دانشگاه هومبولت برلین (Humboldt University of Berlin)

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان

  • ارائه دهنده‌ی یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان
  • ارائه بورسیه‌های متنوع جهت حمایت از دانشجویان بین‌المللی
  • امکان تحصیل رایگان به زبان آلمانی و انگلیسی
  • دانشگاه‌های معتبر و دارای رتبه‌ی بالا در سطح جهانی
  • امکان اشتغال به کار دانشجویی در حین تحصیل
  • آینده شغلی درخشان و ایجاد فرصت‌های متنوع
  • امکان اخذ اقامت دائم پس از تحصیل
  • میزبانی مناسب از دانشجویان بین‌المللی
  • ارائه دوره‌های تحصیلی و کارآموزی متنوع
  • کسب تجربیات بین‌المللی

جمع بندی (سخن پایانی)

به انتهای این مقاله رسیدیم، سپاس که تا انتها همراه ما بودید. در این مطلب 5 مقصد جذاب جهت تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را به شما معرفی نمودیم. این مراکز به عنوان 5 دانشگاه برتر آلمان در رتبه بندی جهانی بوده و از این رو گزینه‌ای ایده‌آل جهت علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. امیدواریم موارد عنوان شده شما عزیزان را تا حد مطلوبی راهنمایی نموده باشد. به طور کلی آلمان با توجه به قلب اقتصادی اروپا و همچنین حمایت از دانشجویان در زمینه‌ی تحصیل و اشتغال به کار یکی از گزینه‌های جذاب جهت مهاجرت به شمار می‌رود. ما در گروه مهاجرتی اپلای من ضمن بهره گیری از کارشناسان خبره و سوابق درخشان در حوزه مهاجرت مفتخریم تا از ابتدا تا انتهای پروسه یاری‌رسان شما متقاضیان گرامی جهت تحقق بخشیدن به اهداف والایتان باشیم.  

مقالات بیشتر در خصوص تحصیل در دانشگاه‌های آلمان:

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ

دانشگاه هایدلبرگ

زمان ثبت‌نام دانشگاه‌های آلمان


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید