بورسیه تحصیلی اتریش

Applyman

امکان تحصیل کم هزینه و حتی رایگان، بهره مندی از سطح کیفیت آموزشی مطلوب، وجود دانشگاه های مطرح در سطح جهان، اخذ اقامت کشور های اتحادیه اروپا پس از تحصیل و… همه علت هایی است که متقاضیان زیادی را به سمت مهاجرت مهاجرت تحصیلی به اتریش سوق میدهد. کشور اتریش به دلیل مزایای فراوان اجتماعی و تحصیلی مورد توجه متقاضیان زیادی در سراسر جهان بوده و هست و در این میان بورسیه تحصیلی اتریش از جمله مزیت های تحصیل در این کشور است.

در این مقاله درباره بورسیه تحصیلی اتریش صحبت خواهد شد. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده ارائه مشاوره و راهنمایی شما در زمینه تحصیل در اتریش هستند.


بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی

بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی

اخذ بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی امری نسبتا دشوار به حساب می آید، ار این رو که برای اخذ این نوع بورسیه متقاضی مستلزم داشتن شرایطی از قبیل معدل دیپلم بالا، داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B2 و در بعضی از دانشگاه ها در سطح C1، داشتن اختراع در زمینه خاص و البته اثبات عدم داشتن توانایی مالی برای زندگی و تحصیل در اتریش است. البته با داشتن پذیرش و یا سابقه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایران نیز امکان اقدام برای اخذ بورسیه وجود دارد. این نکته قابل ذکر است که در برخی رشته ها مانند هنر، پزشکی و… آزمون ورودی وجود دارد و متقاضی برای اخذ بورسیه ملزم به قبولی در آزمون ورودی خواهد بود.

در فهرست ذیل اسامی معروف ترین بورسیه های تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی ذکر شده است:

 • موسسه بورسیه جمهوری اتریش برای دانشجویان در مقطع کارشناسی و فارغ التحصیلان
 • کمک هزینه تحصیلی ارنست ماخ برای تحصیل در دانشگاه های علوم کاربردی اتریش
 • کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی موسسه آموزش عالی باواریا
 • کمک هزینه های بنیاد خصوصی ریموند پرتلر
 • بورسیه تحصیلی خارجی استان بورگن لند

برای آگاهی از هزینه تحصیل در اتریش اینجا کلیک کنید.


بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد

تعداد بورسیه های تحصیلی در مقطع ارشد بیشتر از مقطع کارشناسی است اما همانند آن مستلزم داشتن شرایط ویژه ای است، از جمله شرایط لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع کارشناسی ارشد میتوان به داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک زبان آلمانی (سطح B2 یا C1) و یا انگلیسی، انگیزه نامه، داشتن دو توصیه نامه از اساتید برجسته دانشگاهی(حتی بیشتر)، قبولی در آزمون ورودی در برخی رشته ها و داشتن چند سال سابقه کار در رشته های مدیریتی و داشتن طرح تحقیقاتی و رزومه قوی اشاره کرد.

قابل ذکر است دانشجویانی که مقطع پیشین را در اتریش نگذرانده باشند برای اخذ بورسیه نیاز ب گواهی قبولی در دانشگاه دولتی در ایران دارند.

نام برخی از مطرح ترین بورسیه های تحصیلی اتریش در مقطع ارشد:

 • کمک هزینه بنیاد بورسیه جمهوری اتریش برای دانسجویان رشته مطالعات مقدماتی در رشته روابط بین الملل
 • بورسیه ی تحصیلی دکتر برهولد پل
 • کمک هزینه تحصیلی ارنست ماخ برای دانشجویان دانشگاه علوم کاربردی اتریش
 • بورسیه تحصیلی MEXT برای دانشجویان در رشته های مهندسی
 • بورسیه تحصیلی Freenet Group برای دانشجویان رشته تجارت بین المللی MBA در MCI

با مراجعه به وبسایت grants.at میتوانید از انواع بورسیه در کشور های مختلف از جمله بورسیه تحصیلی اتریش آگاهی پیدا کنید.


کمک هزینه تحصیلی اتریش در مقطع دکتری

کمک هزینه تحصیلی اتریش در مقطع دکتری

تعدد بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری به مراتب از دو مقطع پیشین خود بیشتر است و دانشجویان میتوانند با جلب رضایت استاد راهنما که البته دشوار ترین مرحله کار است برای اخذ انواع بورسیه های این مقطع اقدام کنند. از دیگر شرایط اخذ بورسیه تحصیلی اتریش در مقطع دکتری میتوان به مهارت بالا در زبان آلمانی، داشتن چندین توصیه نامه معتبر ار اساتید، رزومه قوی و انگیزه نامه خوب اشاره کرد.

کشور اتریش توجه ویژه ای به مقطع دکتری دارد و تسهیلات فراوانانی به دانشجویان مقطع دکتری ارائه میکند. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من میتوانند شمارا در مراحل اخذ بورسیه تحصیلی اتریش راهنمایی کنند.

در فهرست ذیل نام برخی بورسیه های دوره دکتری را ذکر میکنیم:

 • کمک هزینه تحصیلی بنیاد بورسیه تحصیلی جمهوری اتریش برایدانشجویان مطالعات مقدماتی در رشته روابط بین الملل
 • کمک هزینه تحصیلی ریچارد پلاسچا برای دانشجویان پیش دکتری
 • کمک هزینه تحصیلی فرانتس ورلف
 • کمک هزینه تحصیلی ارنست ماخ برای دانشجویان بین المللی

به صورت کلی اخذ بورسی تحصیلی اتریش مستلزم داشتن مدارکی از جمله:

 • پر کردن فرم های پذیرش به صورت آنلاین و ارسال آن.
 • مدارک درخواست پذیرش از دانشگاه های اتریش باید تا یکم سپتامبر (برای ترم زمستان) و تا یکم فوریه (برای ترم تابستان) ارسال شوند.
 • پاسپورت دارای اعتبار تا مدتی که متقاضی در اتریش اقامت خواهد داشت.
 • معادل سازی مدارک تحصیلی فرد متقاضی
 • ارائه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی با نمره تعیین شده از سوی دانشگاه
 • انگیزه نامه
 • یک یا چند توصیه نامه از اساتید معتبر قبلی
 • CV یا رزومه
 • مقالات بین المللی مرتبط با موضوعات تحصیلی که فرد قصد دریافت بورسیه تحصیلی در آن رشته را دارد

بورسیه های مختلف اتریش

بورسیه OEAD:

این بورسیه ها به صورت 3ماهه، 4ماهه، و در بهترین حالت 1ساله اعطاء می شود. کمک هزینه های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد مبلغی در حدود 650 تا 800 یورو در هر ماه می باشد که کاملاً دانشجو را در هزینه های زندگی تأمین می کند. در مقطع دکترا ماهی 2000 یورو و برای مدت زمان 3ماه خواهد بود. اما پس از پایان دوره، تأمین هزینه های زندگی در اتریش بر عهده دانشجو خواهد بود و البته دانشجو این امکان را دارد که با کار پاره وقت و دانشجویی، درآمد مناسبی برای خود به دست آورد. اگر دانشجو علاقه به کار پاره وقت نداشته باشد یا از حمایت مالی برخوردار نباشد، ناچار از بازگشت به وطن خواهد بود.

بورسیه تحصیلی بنیاد اتریش:

متقاضیان با داشتن شرایط بورسیه قادرند با دریافت این بورس کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند. این بورسیه مخصوص متقاضیانی است که قادر به پرداخت هزینه‌ های زندگی نیستند. در واقع مخصوص کسانی است که از بضاعت مالی برخوردار نیستند و یا از طرف دولت مورد ظلم و ستم واقع شده‌ اند. این بورسیه از بودجه کشور اتریش به متقاضیان بورسیه تحصیلی و توسط هیئت مدیره سازمان پرداخت می‌شود.

بورسیه تحصیلی فولبرایت اتریش:

این بورسیه مخصوص دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد است. با دریافت این بورسیه حدود 2 سال زندگی و تحصیل متقاضیان تأمین می‌شود. شرط اصلی دریافت این بورسیه داشتن مدرک لیسانس از دانشگاه معتبر است. شرط دیگر این‌ است که مدرکشان را در زمان تعیین شده دریافت کرده باشند. دریافت این بورسیه برای همه‌ی رشته‌ها ممکن است به این معنا هر کسی با هر رشته‌ای قادر است از این بورسیه استفاده کند.


ذکر این نکته حائز اهمیت است که دریافت بورسیه تحصیلی اتریش یک امر رقابتی است و تنها کسانی که از مدارک و رزومه خوب و ممتازی برخوردار هستند قادر به برنده شدن در این رقابتند.


مقالات پیشنهادی:

تحصیل در اتریش

مهاجرت به اتریش

ویزای جستجوی کار اتریشدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید