دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه ۲۰۲۱

Applyman

تحصیل پزشکی در دانشگاه های روسیه به جهت هزینه های پایین تحصیل و زندگی، اعتبار بالای دانشگاه های پزشکی روسیه، سهولت دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی روسیه، نزدیکی این کشور به ایران و بسیاری دلالیل دیگر همواره در سالهای اخیر یکی از گزینه های دارای اولویت برای متقاضیان تحصیل پزشکی در کشور های خارجی بوده و هست. اعتبار دانشگاه های این کشور در زمینه رشته های پزشکی اصلی ترین دلیل علاقه متقاضیان تحصیل برای انتخاب تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه است. در این میان هر سال و بر اساس اعتبار دانشگاه ها، وزارت بهداشت ایران اقدام به انتشار فهرستی مبنی بر دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه میکند تا متقاضیان با دید بازتری اقدام به انتخاب دانشگاه مورد نظر خود کنند. صرف تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت منجر به تایید شدن مدرک تحصیلی شما نمیگردد و عوامل دیگری چون تحصیل به زبان روسی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت نیز در این امر دخیل هستند که برای تحصیل به زبان روسی باید پیش از ورود به دانشگاه در دوره پادفک شرکت کنید. در ادامه این مقاله شما را با دوره پادفک، عناوین دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت آشنا خواهیم کرد و درباره هر یک از این دانشگاه ها توضیحی خدمت شما ارائه خواهیم داد.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من با تجربه زندگی و تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص تحصیل در روسیه هستند.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه از اعتبار و وزن بالایی هم در کشورهای اتحادیه اروپا و هم در سطح جهانی برخوردار هستند. متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور باید در جریان باشند که تحصیل در این دانشگاه ها در انواع رشته های پزشکی، پزشکی اطفال، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری در قالب سه دوره MBBS، PG و PhD امکان پذیر است. در این میان از جمله امتیازات اصلی جهت تحصیل در این دانشگاه ها عدم نیاز به ارائه مدرک زبان، عدم نیاز به ارائه نمرات بالا در دروس شیمی، فیزیک و زیست شناسی و امکان تحصیل کورس ها به زبان انگلیسی می باشد. همانطور که در بخش ابتدایی خدمت شما توضیح داده شد، برای تایید شدن مدرک تحصیلی توسط وزارت بهداشت ایران، تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و به زبان روسی است که برای تحصیل به زبان روسی این امکان برای متقاضیان فراهم است که پیش از شروع تحصیل در دانشگاه اصلی در دوره ای شبیه به کالج تحت عنوان دوره پادفک شرکت کنند که ضمن آموزش زبان روسی دروس علوم پایه را نیز مرور کنند. در ادامه درباره دوره پادفک توضیحاتی را خدمت شما ارائه خواهیم داد.


دوره پادفک چیست

دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه قبل از شروع سال تحصیلی نیازمند گذراندن دوره آمادگی یا کورس پادفک فشرده به مدت 9 ماه تحصیلی جهت تسلط بر زبان روسی هستند. دوره پادفک اصطلاحا به دوره آماده‌سازی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه گفته می‌شود. دانشجوی خارجی متقاضی تحصیل در رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های روسیه قبل از اینکه شروع به یادگیری دروس تخصصی کند باید توانایی‌های عمومی در دروس علوم پایه خود را بالا ببرد. لازمه شروع تحصیل پزشکی در روسیه دانستن زبان روسی و همچنین گذراندن دروس عمومی است. این توانایی‌هایی در دو ترم که در حدو 9 ماه تحصیلی طول می‌کشد در دانشجویان خارجی ایجاد می‌شود. معمولا ترم اول پادفک به آموزش زبان روسی و ترم دوم به ارائه دروس پایه مانند شیمی و زیست‌شناسی با محوریت زبان روسی اختصاص دارد.


هزینه تحصیل دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه به نسبت سایر کشور های اروپایی به مراتب به صرفه تر است. تحصیل در این رشته ها حدود 6000 تا 9000 دلار آمریکا به صورت سالیانه هزینه دارد و حتی هزینه های زندگی در روسیه نسبتا کمتر از سایر کشورهای توسعه یافته است. هزینه های زندگی در روسیه با استناد به گزارش سازمان رفاه دانشجویی روسیه ماهانه 500 الی 700 دلار امریکا براورد شده است که این رقم در مقابل هزینه زندگی داتنشجویان در اروپا به مراتب پایین تر است.


دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

همانطور که در قسمت ابتدایی درباره آن توضیح داده شد، وزارت بهداشت هر سال فهرستی از دانشگاه های روسیه را به انتشار میگذارد و در آن اسامی دانشگاه های تحصیل در آنها و به زبان روسی موردتایید از وزارتخانه هست را به اطلاع متقاضیان میرساند این دانشگاه ها همواره در صدر رتبه بندی هایفهرست رتبه بندی جهانی QS هستند و از اعتبار بالایی در سطح جهان برخوردارند. در ادامه به معرفی فهرستوار دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه 2021- 2020 می پردازیم. همانطور که اشاره شد دانشگاه های مذکور جزء دانشگاه های علوم پزشکی برتر روسیه بوده و مدرک تحصیلی اعطایی از طرف آنها از نظر کارشناسان وزارت بهداشت ایران مورد تایید می باشد. در بخش بعدی نیز به توضیح اجمالی درباره هر یک از این دانشگاه ها خواهیم پرداخت. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت عبارتند از:

ردیفعنوان دانشگاه
1A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry
2Kazan Federal University
3Lomonosow Moscow State University
4Novosibirsk State University
5Pavlov First Saint Petersburg State medical University
6Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)
7RUDN University
8Saint Petersburg State University
9Tomsk State University
* در دانشگاه A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry صرفا رشته دندانپزشکی مورد تایید است.
دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

برای دریافت پذیرش از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه نیاز واجبی به داشتن دیپلم تجربی نخواهید داشت اما ترجیح بر این است که متقاضیان دیپلم دوازده ساله تجربی در اختیار داشته باشند. با ارائه مدارک تحصیلی به انضمام ریز نمرات قابل ترجمه و ترجمه این مدارک و پاسپورت متقاضی به زبان روسی به سایت دانشگاه مورد نظر متقاضیان امکان دریافت پذیرش از دانشگاه های روسیه خواهند داشت. باید توجه داشت برای شرکت در دوره پادفک لازم است تا قبل از دریافت پذیرش از دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت ابتدا در دوره پادفک مورد نظر (تفاوتی میان پادفک های مختلف جهت تایید توسط دانشگاه نهایی نیست) ثبت نام کنید و در انتهای دوره پادفک اقدام به ثبت نام در دانشگاه مورد نظر کنید. پس از دریافت پذیرش نوبت به پروسه ویزا خواهد رسید.


ویزای تحصیلی روسیه

پس از دریافت پذیرش از دوره پادفک و به تبع آن دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه ، نوبت به پروسه ویزا خواهد رسید. برای ورود به کشور روسیه جهت تحصیل در دانشگاه های این کشور مانند سایر کشور های جهان، نیاز به داشتن ویزای تحصیلی روسیه خواهید داشت که این امر با داشتن پذیرش و در اصطلاح دعوتنامه معتبر از جانب دانشگاه میسر است. برای درخواست این ویزای تحصیلی روسیه صرفا داشتن نامه تایید از دانشگاه های روسیه کافی نیست و متقاضیان بایستی مدارک ذیل را به سفارت روسیه در تهران تحویل دهند:

  • ارائه پاسپورت بین المللی معتبر یا مدرک مسافرتی مورد تایید با اعتبار حداقل 2 ساله.
  • فرم درخواست ویزای تکمیل شده از طریق وب سایت visa.kdmid.ru.
  • گواهی مدرک پایان دوره متوسطه به همراه کارنامه مربوطه
  • گواهی تست ایدز یا HIV حداقل 3 ماه قبل از مسافرت
  • 2 قطعه عکس پاسپورتی 3.5 در 4.5 سانتی متر
  • نامه پذیرش از دانشگاه پزشکی روسیه
ویزای تحصیلی روسیه

متقاضیان عزیز تحصیل پزشکی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه در صورت تمایل میتوانند از مشاوره و همراهی کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من بهره مند شوند.


دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه

پس از معرفی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه در بخش های پیشین، در این بخش توضیحاتی را درباره هر یک از این دانشگاه ها به صورت جزئی خدمت شما ارائه خواهیم کرد:


دانشگاه سماشکو مسکو

دانشگاه سماشکو از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت است. امروزه این دانشگاه تغییر نام داده است و با عنوان موسسه دندانپزشکی مسکو یا دانشگاه یوداکیموف شناخته می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۹۲۲ تاسیس شده است.قابل ذکر است که دانشگاه سماشکو اصلی‌ترین موسسه‌ی آموزشی عالی در شاخه‌ی دندانپزشکی و مرکز فعال انجام تحقیقات و پژوهش‌های علمی در زمینه‌ی دندانپزشکی در کشور پهناور روسیه به شمار می‌آید. نکته لازم به ذک دیگر این است که دانشگاه سماشکو دارای دانشکده‌ا‌‌ی برای دانشجویان خارجی است و هر سال چندین دانشجوی‌ بین‌المللی برای تحصیل در رشته‌های مرتبط با دندانپزشکی به این دانشگاه مراجعه می‌کنند. دانشجویان ایرانی نیز به تحصیل در دانشگاه روسی سوماشکو می‌پردازند و این دانشگاه تا کنون دانشجویان ایرانی بسیاری را نیز تربیت داده است.


دانشگاه فدرال کازان روسیه

دانشگاه فدرال کازان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های روسیه است که بیش از ۲۰۰ سال پیش تأسیس شده است و در میان دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه قرار گرفته است. این دانشگاه، مرکز اصلی آموزش در جمهوری تاتارستان روسیه می باشد و از سال ۲۰۰۹ از عنوان دانشگاه دولتی به دانشگاه فدرال ارتقاء یافته است. این دانشگاه برای رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و زبان شناسی اهمیت خاصی قائل است و رشته های اولویت دار پژوهشهای علمی دانشگاه فدرال کازان، شامل دستاوردها در فارماکولوژی، زیست پزشکی، زمین شناسی، شیمی، فیزیک، نفت و گاز، فناوری نانو و فناوری های اطلاعات است. در ضمن دانشگاه کازان در زمینه هایی از جمله روانشناسی و علوم انسانی نیز فعالیت می نماید.


دانشگاه لومونوسف

دانشگاه لومونوسوف از جمله مهم‌ترین دانشگاه‌های کشور روسیه است و در پایتخت کشور روسیه قرار دارد. این دانشگاه یکی از زیباترین و با عظمت‌ترین دانشگاه‌های جهان از لحاظ معماری، به شمار می‌آید. دانشگاه لومونوسوف در ۱۷۷۵ میلادی و به عنوان نخستین دانشگاه روسیه تأسیس شد. دانشگاه لومونوسف همواه بالاترین رتبه را در میان دانشگاه های روسیه در هر دو رده بندی BRICS و QS دارد.


دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

دانشگاه نووسیبیرسک روسیه که در سال ۱۹۵۸ تاسیس شده است به عنوان دومین دانشگاه روسیه شهرت دارد.این دانشگاه درنزدیکی شهر نوسیبیرسک واقع شده و از نظر فرهنگی و سبک زندگی دارای فضایی پیشرفته می باشد که این امر شهر نووسیبیرسک و به موجب آن دانشگاه نووسیبیرسک را به یکی از مقاصد ایده آل برای انتخاب به عنوان دانشگاه محل تحصیل تبدیل کرده است. بر اساس لیست جدید دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه دانشگاه پزشکی نووسیبیرسک روسیه مورد تایید قرار گرفته است.


دانشگاه پاولوف روسیه

دانشگاه پزشکی دولتی سنت پترزبورگ پاولوف در سپتامبر سال 1897 و در ابتدا به عنوان موسسه پزشکی برای زنان تاسیس شد. این دانشگاه اولین موسسه در اروپا بود که فرصت تحصیل در رشته پزشکی را برای زنان فراهم می کرد. مدتی پس از تاسیس این دانشگاه، موسسه پزشکی زنان (WMI) به یک موسسه معتبر تبدیل شد و یک مدل شناخته شده برای آموزش عالی پزشکی و علوم پزشکی تبدیل شد. کلینیک ها و دپارتمان های WMI توسعه پیدا کردند و از پیشرفته ترین روشهای برای تشخیص و درمان استفاده می کردند.


دانشگاه رودن روسیه

دانشگاه رودن روسیه که نام دانشگاه دوستی ملل روسیه نیز شناخته می شود از جمله برترین دانشگاه های روسیه به شمار میرود که سالانه تعداد بسیاری از دانشجویان بین المللی علاقمند به تحصیل در این کشور را از ۱۵۰ کشور جهان پذیرش می کند. دانشگاه رودن از تعداد ۷ دانشکده، ۱۰ موسسه تحقیقاتی، ۱۵۶ آزمایشگاه علمی و ۴ مرکز آموزش و پژوهش تبهره میبرد. تاکنون بیش از حدود ۹۷۰۰۰ فارغ دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. یک سال تحصیلی در این دانشگاه به دوترم ۱۸ هفته ای تقسیم می شود که ترم ابتدایی آن در ماه سپتامبر و ترم دوم در ماه فوریه آغاز می شود.


دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ

دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ قدیمی‌ترین و از جمله معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است این دانشگاه را پتر کبیر در سال ۱۷۲۴ تأسیس کرد و حدود ۳۰،۰۰۰ دانشجو دارد که حدود ۳۰۰۰ نفر از آنها دانشجویان خارجی هستند. دانشگاه سن پترزبورگ بیش از ۴۰۰ ساختمان دارد که ۲۵ دانشکده را در خود جای داده است و دانشجویان این دانشگاه به مجموعۀ زیادی از موزه‌ها، آثار تاریخی و مکان‌های هنری دسترسی دارند. دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ برای علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه گزینه مناسبی به شمار میرود.


دانشگاه تومسک روسیه

دانشگاه ایالتی تومسک یکی از بزرگترین دانشگاه کلاسیک به شمار میرود که بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. دانشگاه تومسک (TSU) در ۲۸ می سال ۱۸۷۸ به دستور الکساندر دوم به عنوان دانشگاه امپریال تومسک تاسیس شد. در طی سالهای اخیر این دانشگاه تبدیل به یکی از معتبرترین مراکز تحصیلی روسیه شده است و دانشجویان خارجی زیادی را که علاقمند به تحصیل هستند را به خود جذب می کند. دانشگاه ایالتی تومس میزبان ۳۱ عضو از آکادمی علوم روسیه، آکادمی علوم پزشکی روسیه، آکادمی علوم و بیش از ۵۰ برنده جایزه ایالتی و ۲ برنده جایزه نوبل است.

دانشگاه تومسک روسیه

مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در روسیه 2021 :

ویزای تحصیلی روسیه

دانشگاه های روسیه

ویزای کاری روسیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید