تحصیل بدون کنکور در ترکیه

Applyman

تحصیل بدون کنکور در ترکیه یکی از دلایل مهاجرت دانشجویان ایرانی به این کشور آسیایی – اروپایی است. دانشگاه های ترکیه به طور معمول برای پذیرش متقاضیان بین المللی از طریق برگزاری آزمون ورودی اقدام می کنند. از مهم ترین آزمون هایی که برای پذیرش دانشجویان خارجی در ترکیه برگزار می شود، می توان به آزمون YOS و آزمون SAT اشاره کرد. همچنین آن دسته از داوطلبانی که می خواهند به زبان ترکیه در رشته مورد نظر خود تحصیل کنند، باید در آزمون TOMER شرکت نمایند. بسیاری از متقاضیان نگران قبولی در این آزمون ها هستند و برخی دیگر نتوانسته اند آزمون های مذکور را با موفقیت پشت سر گذارند. از معایب آزمون SAT می توان به ضرورت تسلط داوطلب به زبان انگلیسی اشاره کرد. همچنین متقاضیان برای اینکه خیالشان بابت قبولی در آزمون YOS راحت باشد، باید به زبان ترکی مسلط باشند.

تحصیل بدون کنکور در ترکیه موجب می شود که در وقت و هزینه متقاضی صرفه جویی شود و برای قبولی خود در رشته مورد نظر هیچ گونه نگرانی نداشته باشد. برای برخی از دانشگاه هایی که بدون کنکور دانشجو می پذیرند، نیازی به داشتن مدرک زبان انگلیسی و ترکی نیست، زیرا این دانشگاه ها معمولا در ابتدای دوره تحصیلی، برای دانشجویانی که به این دو زبان تسلط کافی ندارند، کلاس های آموزش زبان برگزار می کنند.

تحصیل بدون کنکور در ترکیه
تحصیل بدون کنکور در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور

دانشگاه هایی که شرایط تحصیل بدون کنکور در ترکیه را دارند، معمولا خصوصی هستند و فقط تعداد کمی از دانشگاه های دولتی ترکیه اقدام به پذیرش بدون آزمون دانشجو می نمایند. البته این دانشگاه ها از متقاضیان شهریه های بالایی دریافت می کنند. از شرایط تحصیل در ترکیه بدون کنکور می توان به داشتن مدرک معتبر زبان و سوابق تحصیلی درخشان اشاره کرد. همچنین ممکن است بعضی از دانشگاه ها، شرط معدل را به عنوان ملاکی برای پذیرش دانشجو در نظر نگیرند. متقاضیان باید مدارک خود را به زبان انگلیسی یا ترکی به صورت رسمی ترجمه کنند و برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند.


مدارک لازم برای تحصیل بدون کنکور در ترکیه

افرادی که می خواهند برای تحصیل بدون کنکور در ترکیه اقدام کنند، در مرحله اول نیاز است از دانشگاه مربوطه، پذیرش بگیرند. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش بدون آزمون دانشگاه های ترکیه به شرح زیر است.

 • رزومه تحصیلی متقاضی
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • انگیزه نامه قوی
 • ریز نمرات سال های گذشته
 • گواهی برخورداری از تمکن مالی
 • رسید پرداخت هزینه پذیرش
 • مدارک آزمون های بین المللی مثل GRE

دانشگاه ها و رشته های بدون کنکور در ترکیه

افراد متقاضی تحصیل بدون کنکور در ترکیه این امکان را دارند که در برخی از دانشگاه های معتبر این کشور و در رشته دلخواه خود ثبت نام نمایند. در ادامه فهرستی از این دانشگاه ها آورده شده است که می تواند برایتان مفید باشد.

 • دانشگاه آبانت ایزت بایسال در رشته تربیت بدنی
 • دانشگاه اوزیین در رشته خلبانی
 • دانشگاه اسکودار در رشته شنوایی سنجی
 • دانشگاه آیدین در رشته های فیزیوتراپی و بینایی سنجی
 • دانشگاه یدی تپه در رشته های فیزیولوژی ورزشی، داروسازی و معماری
 • دانشگاه سابانجی در رشته مهندسی عمران
 • دانشگاه بیلکنت در رشته های طراحی داخلی، مدیریت و موسیقی

لازم به ذکر است که فهرست فوق مربوط به دانشگاه های معتبر ترکیه بود. در حالی که بسیاری از دانشگاه های خصوصی که کمتر شناخته شده هستند، امکان پذیرش دانشجو بدون آزمون ورودی را دارند.


شرط معدل برای تحصیل بدون کنکور در ترکیه

یکی از شروط لازم برای تحصیل بدون کنکور در ترکیه، داشتن معدل بالا در مقطع تحصیلی گذشته است. بیشتر دانشگاه های خصوصی ترکیه به دانش آموزانی که معدل پیش دانشگاهی یا دیپلم آن ها بالا باشد به راحتی پذیرش می دهند. همچنین برخی از آن ها علاوه بر شرط معدل، داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی یا ترکی را برای اعطای پذیرش، درخواست می کنند. در اینصورت هرچه نمره زبان فرد بهتر باشد، شرایط برای پذیرش او آسان تر خواهد بود. از طرف دیگر دانشگاه های ترکیه برای پذیرش بدون آزمون، محدوده سنی خاصی را تعیین نکرده اند.


شرایط تحصیل بدون کنکور در ترکیه در رشته پزشکی

شرایط تحصیل بدون کنکور در ترکیه در رشته پزشکی
شرایط تحصیل بدون کنکور در ترکیه در رشته پزشکی

دانشگاه های خصوصی و تعداد اندکی از دانشگاه های دولتی ترکیه، امکان پذیرش بدون آزمون را برای متقاضیان رشته پزشکی فراهم نموده اند. افراد علاقه مند به تحصیل این رشته باید از شرایط زیر برخوردار باشند تا بتوانند در یکی از دانشگاه های خصوصی یا دولتی ترکیه به صورت بدون آزمون، پذیرش شوند.

 • داشتن مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم رشته تجربی یا ریاضی با معدل ۱۸ به بالا
 • داشتن مدرک کارشناسی علوم طبیعی با مدل ۱۸ به بالا
 • داشتن مدرک زبان تافل با نمره ۸۰ به بالا یا مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶

اگر متقاضی هیچ یک از شرایط فوق را نداشته باشد، باز هم ممکن است بتواند در رشته های پزشکی پذیرش بگیرد اما شانس او کم می شود. همچنین در صورتی که متقاضی جزء افرادی باشد که توانسته به مدال های جهانی دست پیدا کند، می تواند در رشته مرتبط با آن، به صورت بدون آزمون، ادامه تحصیل دهد.

 • دانشگاه های پزشکی از افرادی که بدون آزمون پذیرش گرفته اند، به صورت سالانه شهریه ای تا ۲۵ هزار دلار دریافت می کنند.
 • تحصیل بدون کنکور در ترکیه در رشته پزشکی به دو زبان ترکی و انگلیسی امکان پذیر است.
 • دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی به زبان انگلیسی را دارند، باید دارای مدرک معتبر زبان آیلتس یا تافل باشند.
 • افرادی که مدرک زبان ندارند، باید در دوره های آمادگی زبان انگلیسی که از طرف دانشگاه برگزار می شود شرکت نمایند.
 • دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه به دانشجویان رشته پزشکی تحت شرایطی بورسیه اعطا می کنند. بنابراین دانشجویان اگر بتوانند شرایط مشخص شده را فراهم کنند، می توانند تا حدودی هزینه های تحصیل و زندگی خود را تامین نمایند.
 • اگر دانشجوی پزشکی بتواند بورسیه تحصیلی دریافت کند، نباید هزینه ای بابت بیمه و خوابگاه خود پرداخت نماید.

شرایط تحصیل بدون کنکور در ترکیه در سایر رشته ها

افرادی که می خواهند در رشته هایی مانند مهندسی، هنر و علوم انسانی به صورت بدون آزمون در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند، این امکان برای آن ها وجود دارد. همچنین برای آن هایی که به زبان ترکی تسلط کافی ندارند، دانشگاه های ترکیه شرایطی را فراهم نموده اند که متقاضیان بین المللی بتوانند به زبان انگلیسی تحصیل خود را ادامه دهند. اما تحصیل بدون کنکور در ترکیه برای رشته های مذکور دارای شرایطی است که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

مانند پذیرش بدون آزمون رشته پزشکی، متقاضیان خارجی برای پذیرش در سایر رشته ها نیز باید دارای سوابق تحصیلی درخشان و معدل بالا باشند. همچنین داشتن مدرک زبان انگلیسی برای اخذ پذیرش از برخی دانشگاه های ترکیه الزامی است. البته بسیاری از دانشگاه های این کشور دوره های آموزش زبان انگلیسی و ترکی برای افرادی که به این دو زبان مسلط نیستند برگزار می نمایند. اما توصیه ما این است که برای تحصیل بدون کنکور در ترکیه تلاش کنید تا قبل از درخواست پذیرش، تسلط خود را بر یکی از دو زبان مذکور تکمیل نموده و مدرک آن را دریافت کنید. این اقدام موجب می شود تا در وقت و هزینه شما تا حد زیادی صرفه جویی شود.

هزینه تحصیل بدون کنکور در ترکیه

افرادی که بدون کنکور وارد دانشگاه های ترکیه می شوند، در مقایسه با آن هایی که از فیلتر آزمون عبور کرده اند، باید هزینه بیشتری پرداخت نمایند. به دلیل اینکه اکثر دانشگاه های بدون آزمون، مربوط به بخش خصوصی هستند، شهریه های بالایی از دانشجویان خود دریافت می کنند. هزینه این دانشگاه ها به حدود ۲۵ هزار دلار در سال می رسد. همچنین دانشجویان باید هزینه ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه برای مخارج زندگی خود در ترکیه بپردازند و ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار در هر ترم نیز بابت کتاب و جزوات درسی پرداخت نمایند.


بهترین دانشگاه های بدون کنکور ترکیه برای تحصیل رشته های پزشکی

همانطور که اشاره کردیم، بیشتر دانشگاه های خصوصی ترکیه، دانشجویان بین المللی را به صورت بدون کنکور نیز پذیرش می کنند. این دانشگاه ها در شهرهای بزرگ ترکیه واقع شده اند و از نظر دسترسی به امکانات شهری موقعیت مناسبی دارند. در ادامه با برخی از دانشگاه های بدون کنکور رشته پزشکی آشنا می شویم.

 • دانشگاه اکونومی ازمیر: این دانشگاه برای افرادی که قصد تحصیل بدون کنکور در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی را دارند، مناسب است. شهریه سالانه آن حدود ۲۵ هزار دلار می باشد و دوره تحصیلی آن به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می گردد.
 • دانشگاه اوکان استانبول: افرادی که علاقه مند به تحصیل در رشته های داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی هستند و نمی خواهند در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه شرکت کنند، دانشگاه اوکان می تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد. شهریه این دانشگاه در حدود ۲۴ هزار دلار در سال است.
 • دانشگاه باشکنت آنکارا: این دانشگاه جزء دانشگاه های بدون کنکور ترکیه است اما مشکلی که دارد این است که زبان آموزش آن، ترکی است اما هزینه اش نسبت به دو دانشگاه قبلی کمتر است و حدود ۱۰ هزار دلار در سال می باشد.
 • دانشگاه یدی تپه استانبول: این دانشگاه برای متقاضیانی که قصد تحصیل در رشته های داروسازی، دندانپزشکی و پزشکی را دارند، دوره های خود را به زبان انگلیسی برگزار می کند. شهریه سالانه آن ۲۵ هزار دلار است.
 • دانشگاه بیلکنت: در دانشگاه بیلکنت شما می توانید به یکی از زبان های ترکی، انگلیسی و روسی در رشته های دندانپزشکی و پزشکی ادامه تحصیل دهید و برای آن باید هر ساله مبلغ ۱۶۵۰۰ دلار پرداخت نمایید.

مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص تحصیل بدون کنکور در ترکیه :

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل بدون کنکور در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه

اقامت ترکیه

اپلای ترکیه

آزمون yos

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید