اقامت دائم ترکیه

Applyman

برای اخذ اقامت دائم ترکیه و شهروندی این کشور، راه های مختلفی وجود دارد. افرادی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند، ممکن است سوالات بی پاسخ زیادی در ذهن خود داشته باشند. این سوالات می تواند در مورد شرایط اخذ اقامت دائم ترکیه، هزینه اقامت، مدارک مورد نیاز برای آن و … باشد. ما تلاش می کنیم که در این مقاله به این سوالات پاسخ دهیم و هرگونه شک و شبهه ای را در این زمینه برطرف نماییم. اگر فرایند مهاجرت به ترکیه را به درستی و به صورت گام به گام انجام دهید می توانید بدون هیچ گونه دردسر و نگرانی، اقامت دائم این کشور آسیایی – اروپایی را بدست آورید.

اقامت دائم ترکیه
اقامت دائم ترکیه

مزایای اخذ اقامت دائم ترکیه

ترکیه کشوری است که در آسیای غربی واقع شده و یک بخش کوچک آن در اروپا قرار گرفته است. ترکیه هنوز به عضویت اتحادیه اروپا در نیامده و یک کشور آسیایی محسوب می شود. در سال های اخیر افراد زیادی از ایران به فکر مهاجرت و اخذ اقامت دائم ترکیه افتاده اند. مهاجرت به ترکیه و زندگی در آن مزایایی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

  • شباهت فرهنگ مردم ترکیه به مردم ایران
  • دین مشترک
  • فاصله جغرافیایی کوتاه با ایران
  • عدم نیاز ایرانیان به اخذ ویزا برای ورود به خاک این کشور
  • صنعت و اقتصاد در حال توسعه و پیشرفت ترکیه

روش های اخذ اقامت دائم ترکیه

برای اینکه بتوانید اقامت ترکیه را بدست آورید، راه های مختلفی پیش رو دارید که در ادامه هر یک از آن ها را معرفی خواهیم نمود.


اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق سرمایه گذاری

همانطور که می دانید سرمایه گذاری در هر جایی می تواند منافع و ریسک های مربوط به خود را داشته باشد. حال اگر بخواهید این سرمایه گذاری را در یک کشور خارجی انجام دهید، باید تمام احتمالات و نکات منفی و مثبت آن را در نظر بگیرید و سپس در این زمینه تصمیم گیری نمایید. کشور ترکیه در سال های اخیر شاهد سرمایه  گذاری های چشمگیری از سوی ایرانیان بوده است. یکی از دلایل این همه استقبال، تغییر مقررات شهروندی ترکیه می باشد که از سال ۲۰۱۹ به مرحله اجرا درآمده است.

قبلا افرادی که قصد بدست آوردن اقامت کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری را داشتند، لازم بود تا به شیوه های مختلف، رقمی بین ۱ تا ۳ میلیون دلار به این کشور وارد نمایند. اما پس از تغییر مقررات این اعداد کاهش پیدا کرد و به ارقامی بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار دلار رسید. بنابراین افراد با سرمایه گذاری مبالغی بین این دو عدد می توانند اقامت دائم ترکیه را بدست آورند و تابعیت این کشور را برای خود و خانواده شان کسب کنند. اما سرمایه گذاری در ترکیه در بخش های مختلفی قابل انجام است. این بخش ها شامل مسکن، سهام، سپرده بانکی، اوراق قرضه، کارآفرینی و تاسیس شرکت می شود.

افرادی که در ترکیه اقدام به سرمایه گذاری می کنند می توانند برای خود و خانواده شان اقامت و شهروندی ترکیه را کسب نمایند. شرط لازم برای اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق سرمایه گذاری این است که حداقل مبلغی که دولت برای آن تعیین کرده را در زمینه های اعلام شده سرمایه گذاری نمایید. فرایند اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری چیزی در حدود ۳ تا ۶ ماه طول می کشد. برای خانواده نیز دو ماه بعد شهروندی ترکیه صادر می گردد. انواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه در ادامه آمده است.


اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

خرید ملک در ترکیه می تواند یکی از راه های مطمئن و سریع برای اخذ اقامت و تابعیت این کشور باشد. افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، باید حداقل ۲۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری کنند. ملک خریداری شده نباید تا سه سال به شخص دیگری فروخته شود. البته امکان اخذ اقامت دائم ترکیه با سرمایه گذاری ۱۵۰ هزار دلاری در ملک نیز وجود دارد. بر اساس این طرح، شخص سرمایه گذار یک ملک با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار را انتخاب کرده و مبلغ ۱۵۰ هزار دلار بابت آن می پردازد و به جای پرداخت ۱۰۰ هزار دلار باقیمانده، ملک را به مدت چهار سال به فروشنده اجاره می دهد. البته با مبالغ کمتر نیز می توان در ترکیه ملک خرید اما دیگر خبری از اقامت دائم و شهروندی این کشور در کوتاه مدت خبری نیست. به عنوان مثال شما می توانید با پرداخت ۶۰ هزار دلار یک آپارتمان در ترکیه خریداری کنید و در ازای آن اقامت ۳ ساله ترکیه را دریافت نمایید. این اقامت یک اقامت توریستی است و شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت. اما اگر از سوی یک کارفرمای ترکیه پیشنهاد کار داشته باشید، می توانید مجوز کار دریافت کنید و استخدام شوید. اگر اشتغال شما در ترکیه ادامه داشته باشد، اقامت ۳ ساله قابل تمدید است.

اقامت دائم ترکیه با خرید ملک
اقامت دائم ترکیه با خرید ملک

اقامت دائم ترکیه از طریق سپرده بانکی

دریافت تابعیت ترکیه به وسیله سپرده بانکی امکان پذیر می باشد. به این صورت که شما باید در یکی از بانک های ترکیه مبلغ ۵۰۰ هزار دلار را سپرده گذاری کنید و به مدت سه سال به آن را دست نزنید. پس از گذشت این مدت به شما اقامت دائم ترکیه اعطا می گردد و اجازه دارید پول خود را از بانک خارج کنید.


اقامت دائم ترکیه از طریق خرید سهام

با خرید سهام شرکت ها از بورس ترکیه می توانید شهروندی و اقامت دائم ترکیه را بدست آورید. روند کار به این صورت است که شما باید حداقل ۵۰۰ دلار آمریکا سهام شرکت های موجود در بورس ترکیه را خریداری نموده و به مدت سه سال نگه دارید. البته وزارت صنایع و فناوری ترکیه باید سرمایه گذاری شما را تایید نماید.


اقامت دائم ترکیه از طریق خرید اوراق قرضه دولتی

افراد برای اخذ تابعیت و اقامت دائم ترکیه می توانند نسبت به خرید اوراق قرضه دولتی به میزان حداقل ۵۰۰ هزار دلار آمریکا اقدام کنند. وزارت خزانه دارای و دارایی باید این سرمایه گذاری را تایید نماید و اوراق خریداری شده نباید در سه سال آینده فروخته شوند.


اقامت کشور ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی

طبق قانون جدید دولت ترکیه که از سال ۲۰۱۹ اجرای شد، افرادی که بتوانند با سرمایه گذاری خود کار آفرینی نمایند و ۵۰ شهروند ترکیه ای را مشغول به کار کنند، اقامت دائم ترکیه و شهروندی این کشور را بدست می آورند. حداقل سرمایه برای این امر ۱۰ هزار لیر ترکیه یا ۲۶۰۰ دلار است. شرط دیگر برای این سرمایه گذاری تایید برنامه تجاری کسب و کار پیشنهادی توسط وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه می باشد.


اخذ اقامت دائم ترکیه از طریق سرمایه گذاری در شرکت های املاک

شرکت هایی در ترکیه هستند که در زمینه املاک و مستغلات فعالیت می کنند. افراد با سرمایه گذاری حداقل ۵۰۰ هزار دلاری در این شرکت ها می توانند اقامت دائم و شهروندی این کشور را برای خود و خانواده شان بدست آورند.


اخذ اقامت دائم از طریق تولد

شروط خاصی برای دریافت اقامت دائم ترکیه از طریق تولد وجود دارد. دولت ترکیه برای اینکه به نوزاد شهروندی این کشور را بدهد، باید یکی از والدین آن، تبعه ترکیه باشند. البته اعطای تابعیت ترکیه ای به فرزند موجب نمی شود که والدین نیز شهروندی و اقامت ترکیه را دریافت نمایند. همچنین اتباع ترکیه در صورتی که یک نفر غیر ترکیه ای زیر ۱۸ سال را به فرزند خواندگی قبول کنند، در صورتی که تمکن مالی خود را اثبات نمایند و مسکن مناسبی برای زندگی داشته باشند، می توانند نسبت به اخذ اقامت دائم فرزند خوانده خود اقدام کنند.


اخذ اقامت دائم از طریق ازدواج

یکی از راه های کسب اقامت دائم ترکیه، ازدواج با یک تبعه ترکیه ای است. با این شروط که سن متقاضی بیش از ۱۸ سال باشد، از زمان ازدواج و زندگی مشترک آن ها حداقل سه سال گذشته باشد، زوجین باید ثابت کنند که این سه سال را با هم در زیر یک سقف زندگی کرده اند و تمکن مالی کافی را برای این زندگی دارند. همچنین زن و شوهر باید دارای یک مسکن شایسته برای زندگی مشترک باشند و هیچگونه سو سابقه کیفری نداشته باشند. در این صورت پس از گذشت ۵ سال به فرد تابعیت و اقامت ترکیه اعطا می گردد.


اخذ اقامت کشور ترکیه از طریق پناهندگی

یکی از راه هایی که می توان اقامت دائم ترکیه را کسب نمود، پناهندگی است. طبق قوانین کشورهای عضو پیمان ژنو، افرادی که به دلایل عقیدتی، مذهبی، نژادی، طرز فکر و … نتوانند در کشور خود با امنیت کامل زندگی کنند و امکان مرگ، مجازات، شکنجه و اذیت و آزار آن ها وجود داشته باشد، می توانند به یکی از این کشورها پناهنده شوند. طبق این پیمان کشور پذیرنده وظیفه دارد برای فرد پناهجو، حداقل امکاناتی که برای یک زندگی لازم است فراهم نماید. به دلیل بار مالی زیادی که پناهندگان دارند، کشورهای پناهنده پذیر سعی می کنند تا شرایط نامساعدی را برای زندگی پناهجویان ایجاد نمایند تا آن ها را از پناهندگی به این کشورها منصرف سازند. ترکیه نیز یکی از همین کشورهاست. افراد پس از ورود به خاک ترکیه باید درخواست خود را به نماینده سازمان ملل یا افسر پلیس این کشور در امور پناهندگان تحویل دهند.  پس از تشکیل پرونده، برای رسیدگی به درخواست این افراد، نوبت تعیین می شود که ممکن است ماه ها طول بکشد. در جلسه رسیدگی، اظهارات فرد به همراه مدارک اثبات ادعای او بررسی می گردد و برای اعطای پناهندگی به فرد تصمیم گیری می شود. ما هیچگاه این روش را برای دریافت اقامت دائم ترکیه پیشنهاد نمی کنیم.


مقالات مرتبط جهت مطالعه بیشتر در خصوص اقامت دائم ترکیه :

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل بدون کنکور در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه

اقامت ترکیه

اپلای ترکیه

آزمون yos

مهاجرت به ترکیه

تحصیل در ترکیه

کار در ترکیه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید