دوره آوسبیلدونگ

Applyman

در سال های اخیر بسیاری از علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور، کشور آلمان را به عنوان مقصد خود انتخاب میکنند. آلمان یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است و جز سردمداران صنعت و تکنولوژی در جهان نیز محسوب میشود. آلمان مساحتی حدود 350 هزار کیلومتر مربع دارد که حدود 83 میلیون نفر جمعیت را در خود جای داده است. بیش از 13 میلیون نفر از جمعیت آلمان را مهاجرین تشکیل داده اند. در ادامه به بررسی بهترین روش مهاجرت به آلمان برای تحصیل یعنی دوره آوسبیلدونگ ، خواهیم پرداخت.

یکی از سریع ترین و آسان ترین روش های مهاجرت به آلمان، مهاجرت به آلمان برای تحصیل است. اکثر علاقه مندان به تحصیل در آلمان میدانند که تحصیل در این کشور رایگان است و مراکز آموزشی دولتی این کشور هیچ شهریه ای از دانشجویان دریافت نمیکنند. برخلاف اکثر کشورهای دنیا که از دانشجویان بین المللی شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان بومی خود اخذ میکنند، در آلمان تحصیل برای دانشجویان بین المللی نیز رایگان است. بنابراین یکی از دلایل پرطرفدار بودن آلمان در بین دانشجویان بین المللی “عدم پرداخت شهریه” در مراکز آموزشی این کشور است. دوره آوسبیلدونگ نیز یکی از راه های تحصیل در آلمان است که مزایایی نیز به همراه دارد.

افرادی که علاقه به تحصیل در آلمان هستند، میتوانند در مقاطع مختلف و برنامه های آموزشی متنوع دوره آوسبیلدونگ شرکت کنند. یکی از این برنامه های آموزشی شرکت در دوره های آموزشی فنی و حرفه ای آلمان یا همان برنامه آوسبیلدونگ است. در این مقاله به دنبال بررسی یکی از بهترین روش های مهاجرت به آلمان یعنی برنامه آوسبیلدونگ (Ausbildung) هستیم.

پادکست دوره آوسبیلدونگ

دوره آوسبیلدونگ چیست؟

دوره آوسبیلدونگ یکی از برنامه های مهاجرت برای تحصیل به آلمان است که متقاضیان این برنامه میبایست بعد از ورود به آلمان در یک دوره آموزشی بین 1 تا 3 ساله شرکت نمایند. حدود 300 رشته تحصیلی در این برنامه به متقاضیان ارائه میشود. این دوره های آموزشی شامل دو بخش تئوری و کارآموزی هستند، یعنی متقاضی در کنار آموزش های خود مهارت های مربوط را به طور عملی آموزش میبینند. دوره کارآموزی بسته به رشته تحصیلی فرد در یک شرکت، کارخانه یا بیمارستان تحت نظر یک کارفرمای آلمانی برگزار میشود. در انتهای دوره متقاضی یک مدرک فنی و حرفه ای معتبر دریافت میکند و میتواند در حوزه تحصیلی خود مشغول به کار در آلمان شود.

دوره آوسبیلدونگ چیست؟

یکی از دلایلی که کشور آلمان اقدام به برگزاری دوره آوسبیلدونگ میکند این است که، رشد جمعیت آلمان سالهای اخیر شیب نزولی پیدا کرده است. بدین معنی که هر ساله از تعداد نوزادان متولد شده کم می شود و رنج سنی افراد جامعه بالا می رود. در نتیجهکشور آلمان احتمال داده است که در طی چند سال آینده با کمبود شدید نیروی انسانی شاغل در زمینه های گوناگون رو به رو خواهد شد. از این رو چاره ای نیست جز اینکه از دیگر کشورهای جهان نیروی کار جذب کنند. و به همین دلیل نیز مزایا و حقوق خوبی برای شرکت در این دوره ها تدارک دیده اند و بعد از اتمام دوره در بازارهای کار آلمان تماما به روی شما باز است.


رشته های موجود در دوره آوسبیلدونگ

دوره آوسبیلدونگ از تنوع رشته بالایی برخوردار است. با وجود حدود 400 رشته متنوع، احتمال این امر که بتوانید در یکی آنها مشغول به تحصیل شوید بسیار بالا است. رشته هایی نظیر پرستاری، دندانپزشکی، مهندسی، معماری و.. را میتوان در دوره آوسبیلدونگ یافت. در فهرست ذیل مطرح ترین رشته های این دوره را ذکر کرده ایم:

 • پرستاری
 • فنی مهندسی
 • آرایشگری
 • مدیریت کسب و کار
 • توریسم
 • مالی و تجاری
 • آشپزی
 • کار در ارتفاع
 • اپتومتری
 • IT
 • برق و مکانیک
 • عمران و نقشته برداری
 • کشاورزی و صنایع چوب
 • فیزیک و شیمی
 • دستیاری دنداپزشکی

مزایای تحصیل در آلمان در دوره آوسبیلدونگ

صرف نظر از تمام مزایایی که زندگی و تحصیل در کشور آلمان به همراه خواهد داشت. تحصیل در دوره آوسبیلدونگ شامل مزایای متعددی نیز میشود که در فهرست ذیل به آنها اشاره شده است:

 • دانشجویان در طول دوره تحصیل ماهیانه بین 600 تا 1200 یورو حقوق دریافت میکنند.
 • این دوره ها کوتاه مدت هستند.
 • برای ورود به اکثر این دوره ها نیازی به ارائه تمکن مالی وجود ندارد.
 • امکان استخدام در آلمان بعد از پایان دوره وجود دارد.
 • امکان تبدیل مدرک آوسبیلدونگ به مدرک لیسانس وجود دارد.

از دیگر مزایای دوره آوسبیلدونگ برای متقاضیان این است که با شرکت در این دوره ها می توانند از حقوقی که برای هر رشته در نظر گرفته شده است بهره مند شوید. این امر به تامین مخارج زندگی متقاضیان کمک شایانی خواهد کرد. میزان حقوقی که به شرکت کنندگان در هر رشته تعلق می گیرد متفاوت است اما به طور میانگین این حقوق از 700 تا 1000 یورو در ماه متغیر است.


شرایط ورود به دوره آوسبیلدونگ

برای ورود به دوره آوسبیلدونگ نیاز به داشتن شرایطی دارید که در فهرست ذیل به آنها اشاره شده است:

 • مدرک دیپلم نظری یا هنرستان
 • مدرک زبان ب2 آلمانی
 • بازه سنی بین 18 تا 30 سال
 • پاسپورت معتبر

شرط زبان برای ورود به برنامه آسبیلدونگ

همانطور که پیشتر به آن اشاره شد از شروط اصلی برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ داشتن مدرک زبان آلمانی است و برای شرکت در دوره های تئوری و عملی باید این زبان را بلد باشید. سطح زبان B1 آلمانی تقریبا برای همه ی رشته وجود دارد و برای برخی از رشته ها که به مهارت زبانی بالاتری نیاز دارند نیز متقاضی باید در سطح B2 باشد.


مشکلات مهاجرت به آلمان

از آنجایی که در چند سال اخیر بسیاری از مهاجرین برای ورود به آلمان از طرق غیرقانونی وارد آلمان شده اند، سفارت های این کشور در سراسر جهان شرایط را برای سفر افراد به این کشور سخت تر نموده اند. یکی از مواردی که سفارت آلمان حساسیت زیادی بر روی آن دارد تامین تمکن مالی از طرف متقاضیان تحصیل در آلمان است. حداقل میزان مبلغی که دانشجویان برای تحصیل در آلمان به سفارت آلمان باید نشان دهند 10 هزار یورو برای یک سال است که تامین این رقم با تفاوت نرخ یورو و ریال برای بسیاری از دانشجویان غیر ممکن است. اما با شرکت در دوره آوسبیلدونگ به دلیل پرداخت حقوق ماهانه، دانشجویان نیازی به ارائه اسناد تمکن مالی ندارند. در نتیجه بزرگترین نگرانی دانشجویان برای تامین هزینه ها برطرف میشود.

یکی دیگر از مشکلاتی که دانشحویان ایرانی برای تحصیل در آلمان ممکن است با آن برخورد کنند، تحصیل به زبان آلمانی است! بیشتر رشته ها در آلمان به زبان آلمانی ارائه میشوند و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارند لازم است که از یک سال قبل از اقدام به تحصیل در آلمان، شروع به یادگیری زبان آلمانی کنند. البته لازم به ذکر است که در آلمان تحصیل به زبان انگلیسی نیز مقدور است اما دانشجو میبایست مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6 ارائه نماید.


چطور برای آوسبیلدونگ اقدام کنیم؟

برای ورود به دوره آوسبیلدونگ کافیه با گروه مهاجرتی اپلای من تماس بگیرید و شانس خودتان را برای تحصیل در آلمان امتحان کنید! همچنین میتوانید برای مطالعه مطالب بیشتر درباره تحصیل در آلمان اینجا کلیک کنید و به صفحه اختصاصی تحصیل در آلمان منتقل شوید.

کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده اراه مشاوره و همراهی شما متقاضیان عزیز در خصوص اخذ پذیرش برای دوره آوسبیلدونگ هستند.


برای آشنایی بیشتر در خصوص دوره آوسبیلدونگ آلمان مقالات ذیل را پیشنهاد میکنیم:

دریافت ویزای کار در آلمان

تحصیل در آلمان با دیپلم

تحصیل در آلمان رایگان

مهاجرت به آلمان

اپلای ارشد آلمان

بلوکارت آلمان

اقامت آلمان

اپلای آلماندیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید