تحصیل پزشکی در فرانسه

Applyman

فرانسه یکی از کشورهای توریستی و زیبای جهان است که به عنوان مقصد بسیار محبوبی برای دانشجویان بین المللی نیز شناخته می شود، به طوری که سالانه 18 هزار دانشجو از ملیت های مختلف، فرانسه را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می کنند. پزشکی یکی از رشته هایی است که داوطلبان زیادی را در فرانسه به خود جذب می کند و تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت مهم برای همه دانشجویان رشته های پزشکی به شمار می رود.

تحصیل پزشکی در کشور فرانسه

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و همچنین ایران، طولانی تر است. بدین ترتیب که دانشجویان برای اخذ مدرک پزشکی عمومی از دانشگاههای فرانسه باید 9 سال و برای اخذ مدارک تخصصی مانند جراحی یا متخصص کودکان در مجموع باید 10 تا 12 سال درس بخوانند و واحدهای درسی را پشت سر بگذارند.

سیستم آموزش و مطالعات پزشکی

اصولاً مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره PCEM ، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها تقسیم می شود که با اخذ مدرک و گواهینامه دکترای پزشکی در این کشور به پایان می رسد.

دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه (PCEM)

دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه شامل دو دوره مقدماتی دانشگاهی است که دروس در این دوره برای تمامی دانشجویان رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین فیزیوتراپی یکسان است. شایان ذکر است دانشجویان فقط دو فرصت برای پاس کردن واحدهای درسی و گذراندن سال اول دارند و برای قبولی و ورود به سال دوم، باید در پایان سال اول در یک امتحان رقابتی شرکت کرده و نمره قبولی کسب نمایند. علاوه بر این، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که پذیرفته شده اند،  8 درصد از کل دانشجویان را تشکیل می دهند، از این رو دانشجویان بین المللی برای پذیرفته شدن باید در درجه ای برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی قرار داشته باشد.

دوره دوم (DCEM)

دوره دوم تحصیل پزشکی در فرانسه چهار سال به طول می انجامد و دانشجویان سال چهارم پزشکی برای رسیدن به مرحله سوم، باید دوره دوم را با موفقیت پشت سر بگذارند و در امتحانات تئوری نمره قبولی کسب کنند. علاوه بر این اعتبارسنجی کلیه دوره های کارآموزی در بیمارستان و شرکت در سمینارها نیز صورت می گیرد. دانشجویان پس از موفقیت در این دوره و بسته به نمراتی که کسب میکنند، میتوانند تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنند.

دوره سوم (DES)

دوره سوم تحصیل پزشکی در فرانسه شامل دو برنامه مطالعاتی است: پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها که در با انتخاب هر یک از این برنامه ها، دیپلم مطالعات تخصصی DES به دانشجو اعطا می شود. علاوه بر این، دانشجوی پزشکی می تواند برخی از تخصص ها را به منظور به دست آوردن گواهینامه مطالعات تخصصی تکمیلی DESC، که دو سال زمان می برد، تکمیل کند و پس از آن، دانشجو برای اخذ مدرک دکترای پزشکی از فرانسه باید پایان نامه ای را تهیه و از آن دفاع کند.

دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه (PCEM)

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

قبل از هر اقدامی باید این موضوع که آیا واجد شرایط تحصیل پزشکی در کشور فرانسه هستید یا خیر را بررسی کنید. نحوه اخذ پذیرش و انتخاب دانشگاه های علوم پزشکی در فرانسه بستگی به کشور محل سکونت دانشجو یا همان وطن دانشجو دارد. برای مثال، دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، برای تحصیل در فرانسه نیاز به ویزای دانشجویی ندارد و می توانند برای ادامه تحصیل، به طور مستقیم به دانشگاه یا دانشکده مورد نظر مراجعه نمایند، ولی دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا نیاز به ویزای دانشجویی دارند و باید الزامات لازم مربوط Campus France Institution را برآورده سازند. در طول سال تحصیلی اول، دانشجویان بین المللی باید ویزای خود را به عنوان مدرک اقامت خود ارائه دهند و ظرف 30 روز پس از ورود باید به اداره مهاجرت مراجعه کرده و معاینات پزشکی را انجام دهد تا مراحل اداری صدور ویزای اقامت دانشجویی او انجام شود، از سال دوم تحصیل، دانشجو باید هر سال ویزای اقامت خود را تمدید کند.

دانشجویان باید حداقل مدرک دیپلم دبیرستان داشته باشند و به زبان فرانسه نیز مسلط باشند، از آنجایی که یادگیری زبان فرانسه کمی دشوار است، بهتر است قبل از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاههای فرانسه، نسبت به یادگیری و تسلط بر زبان فرانسه اقدام کرده و مدرک معتبر زبان فرانسوی دریافت نمایید.


شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

مدارک لازم

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه عبارتند از: رزومه متقاضی یا CV، ترجمه رسمی تمامی مدارک و ریز نمرات تمامی مقاطع تحصیلی قبلی، توصیه نامه حداقل دو نفر از اساتید کالج، انگیزه نامه، مدرک زبان فرانسوی برای دانشگاه های دولتی و انگلیسی برای دانشگاه های خصوصی و هزینه بررسی مدارک (application fee).

آزمونهای زبان فرانسه برای اخذ پذیرش دانشگاهی

برای اینکه بتوانید از دانشگاههای فرانسه برای تحصیل پزشکی در فرانسه پذیرش بگیرید، باید در یکی از آزمونهای DELF و یا DALF، TEF و یا TCF فرانسه شرکت کرده و مدرک آنها را دریافت کنید. توجه داشته باشید سطح زبان فرانسه برای اینکه بتوانید پذیرش بگیرید باید حداقل B2 باشد.


برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

دانشگاه دکارت پاریس (Paris Descartes University)

کالج پزشکی دکارت پاریس یکی از اولین واحد های آموزشی و تحقیقات پزشکی از نظر تعداد دانشجویان، اساتید و واحدهای تحقیقاتی و نتایج در فرانسه محسوب می شود و ماموریت اصلی این کالج، آموزش، تحقیق، گسترش و تبادل دانش و اطلاعات است و یکی از بهترین دانشگاها برای تحصیل پزشکی در فرانسه به شمار می رود.

دانشگاه سوربون فرانسه (Sorbonne University)

یکی دیگر از دانشگاههای خوب و مشهور برای تحصیل پزشکی در فرانسه، دانشکده پزشکی سوربون است که با تشویق دانشجویان به تحقیقات در رشته های مختلف، به موضوعات بهداشتی و پزشکی پاسخ می دهد و آموزش پزشکان آینده و بسیاری از متخصصان بهداشت را بر عهده دارد.

دانشگاه بریتانی غربی (Western Brittany University)

این دانشگاه نیز یکی از دانشگاههای برتر برای تحصیل پزشکی در فرانسه است که البته، نقش اصلی آن، آموزش متخصصان بهداشت و زیست شناسان است که در کنار این رشته، رشته های پزشکی نیز در آن تدریس می شود.

کالج پزشکی مونپلیه نیمس (Montpellier Nimes College of Medicine)

یکی از بهترین دانشکده های پزشکی جهان، دانشکده مونپلیه است که در قرن دوازدهم تاسیس شده و در حقیقت قدیمی ترین دانشکده پزشکی است که دوره های پزشکی را ارائه می دهد. تحصیل در این دانشگاه در طیف گسترده، از ارتوپدی گرفته تا گفتاردرمانی و سایر رشته ها امکان پذیر است.

دانشکده پزشکی استراسبورگ (Strasbourg Medical School)

یکی از دانشگاههای خوب برای تحصیل پزشکی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی، همین دانشگاه است. این دانشگاه بیش از 40 هزار دانشجو و 4 هزار محقق در زمینه های مختلف دارد و بیش از 19 درصد از دانشجویان آن، از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند.

دانشکده پزشکی مارسی (Marseille Medical School)

دانشکده پزشکی مارسی از اکتبر سال 2018، تبدیل به دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی (SMPM) شده است و یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل پزشکی در فرانسه محسوب می شود که در آن رشته های علوم پزشکی، علوم توانبخشی و همچنین علوم پرستاری ارائه می شود. این دانشگاه همچنین با داشتن 16 تیم تحقیقاتی در زمینه های مختلف از قبیل بیماری های عفونی، ژنتیک و آنکولوژی، ایمونولوژی و علوم انسانی و اجتماعی، بهداشت عمومی، تصویربرداری پزشکی و همچنین انسان شناسی، یک مرکز مهم تحقیقات در فرانسه به شمار می رود و در آینده ای نه چندان دور تبدیل به برترین دانشگاه فرانسه خواهد شد.

برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی فرانسه امکان پذیر نیست و در این دانشگاهها تنها به زبان فرانسه می توانید به ادامه تحصیل بپردازید. ولی برخی از دانشگاهها و کالج های پزشکی خصوصی مانند Tor Medical College به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. هزینه تحصیل بسته به دانشگاه، نوع تخصص یا دوره آموزشی، متفاوت است.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه بسته به دانشگاه و کالجی که انتخاب می کنید، متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاههای دولتی فرانسه، 450 یورو و در کالج ها و دانشگاههای خصوصی، به طور متوسط، 6 هزار یورو در سال می باشد که برخی هزینه های اضافی مانند، هزینه های کتاب ها و مواد و ابزار لازم برای مطالعه پزشکی نیز به آن اضافه می شود. لازم به ذکر است دانشجویان در فرانسه ملزم به پرداخت سالانه 500 یورو حق بیمه تامین اجتماعی هستند و هزینه خوابگاه دانشجویی و سایر هزینه های زندگی نیز باید محاسبه و اضافه شود.


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم:

تحصیل در فرانسه

مهاجرت به فرانسه

دوره زبان در فرانسه

کار در فرانسه


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید