تحصیل پزشکی در فرانسه

Applyman

فرانسه یکی از کشورهای توریستی و زیبای جهان است که به عنوان مقصد بسیار محبوبی برای دانشجویان بین المللی نیز شناخته می شود، به طوری که سالانه 18 هزار دانشجو از ملیت های مختلف، فرانسه را برای ادامه تحصیلات خود انتخاب می کنند. پزشکی یکی از رشته هایی است که داوطلبان زیادی را در فرانسه به خود جذب می کند و تحصیل پزشکی در فرانسه یک فرصت مهم برای همه دانشجویان رشته های پزشکی به شمار می رود.

افرادی که قصد تحصیل رشته پزشکی در خارج از کشور را دارند، می توانند فرانسه را به عنوان یکی از گزینه های مناسب خود در نظر بگیرند. دولت این کشور شرایط مطلوبی را برای تحصیل رایگان دانشجویان بین المللی فراهم نموده است و امکانات ویژه ای در اختیار آن ها قرار می دهد. تحصیل پزشکی در فرانسه شرایط خاص خود را دارد و متقاضیان این رشته باید در آزمون های اختصاصی آن شرکت نمایند. تعداد دانشگاه های معتبر فرانسه که این رشته را در برنامه آموزشی خود دارند زیاد است. برای تحصیل در رشته پزشکی فرانسه نیاز است تا دانشجو بین ۴ تا ۶ سال تلاش کند و واحدهای درسی متعدد را در ترم های مختلف با موفقیت پشت سر گذارد. در این مقاله کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من شما را با صفر تا صد تحصیل پزشکی در فرانسه آشنا خواهند کرد.

تحصیل پزشکی در فرانسه

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در فرانسه

وزارت آموزش و پرورش فرانسه قوانین مربوط به تحصیل پزشکی در این کشور را تنظیم کرده است. افرادی که متقاضی تحصیل در این رشته هستند، باید دوره پیش پزشکی را در فرانسه گذرانده باشند. این دوره به عنوان پیش زمینه ای از دروس پزشکی محسوب می شود. روند دوره پزشکی در فرانسه به این صورت است که دانشجو ابتدا در دوره PACES شرکت می کند پس از پایان این دوره که یکسال به طول می انجامد، یک آزمون گزینش از دانشجویان گرفته می شود. افرادی که در این آزمون نمره قبولی بیاورند می توانند تحصیل پزشکی در فرانسه را ادامه دهند. در پایان سال سوم مدرک تحصیلات عمومی در علوم پزشکی به دانشجویان اعطا می شود. پس از پایان سال ششم دانشجویان مدرک آموزش پیشرفته علوم پزشکی را دریافت می کنند و اگر می خواهند در رشته خاصی تخصص بگیرند باید در یک آزمون گزینش شرکت نموده و نمره قبولی بیاورند. این دوره سه سال طول می کشد. تحصیل پزشکی در فرانسه ، روندی سه مرحله ای دارد که این مراحل به ترتیب عبارتند از:

 • تحصیل در کالج یا دبیرستان برای دوره پیش پزشکی
 • تحصیل برای اخذ مدرک پزشکی عمومی
 • تحصیل برای اخذ پزشکی تخصصی

دوره های تحصیل پزشکی در فرانسه

اصولاً مطالعات پزشکی در فرانسه به سه دوره PCEM ، DCEM و پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها تقسیم می شود که با اخذ مدرک و گواهینامه دکترای پزشکی در این کشور به پایان می رسد. سه دوره یا کورسی که برای تحصیل پزشکی در فرانسه تعریف شده است که به صورت مجزا از یکدیگر هستند. این دوره ها شامل دوره PCEM، دوره DCEM و دوره تخصص یا پزشکی عمومی (DES) می باشد. بنابراین دکترای تخصصی یا PhD آخرین مرحله از تحصیل پزشکی در فرانسه است. در ادامه به معرفی هر یک از این دوره ها می پردازیم.

 • دوره PCEM: کلیه دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و پرستاری را دارند باید این دوره دو ساله را با موفقیت طی کنند. آن ها برای قبولی در سال اول تنها دارای دو شانس هستند و اگر قبول شوند می توانند در سال دوم به ادامه تحصیل بپردازند.
 • دوره DCEM: مدت زمان این دوره تحصیلی ۴ سال است. دانشجویان در طول دوره DCEM باید یک سری واحدهای درسی را بگذرانند، در آزمون های مختلف نمره قبولی کسب کنند، در سمینارهای تخصصی شرکت نمایند و دوره های انترنی در بیمارستان را طی کنند.
 • دوره DES: این دوره از دو برنامه تحصیلی که شامل دوره تخصص یا پزشکی عمومی است، تشکیل شده است. دانشجویان این انتخاب را دارند که تحصیلات خود را با مدرک پزشکی عمومی به پایان برسانند یا در یک رشته پزشکی تخصص بگیرند. طول این دوره سه سال است.

دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه (PCEM)

همانطور که اشاره شد کلیه دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی و پرستاری را دارند باید این دوره دو ساله را با موفقیت طی کنند. آن ها برای قبولی در سال اول تنها دارای دو شانس هستند و اگر قبول شوند می توانند در سال دوم به ادامه تحصیل بپردازند. دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه شامل دو دوره مقدماتی دانشگاهی است که دروس در این دوره برای تمامی دانشجویان رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، پرستاری و همچنین فیزیوتراپی یکسان است. شایان ذکر است دانشجویان فقط دو فرصت برای پاس کردن واحدهای درسی و گذراندن سال اول دارند و برای قبولی و ورود به سال دوم، باید در پایان سال اول در یک امتحان رقابتی شرکت کرده و نمره قبولی کسب نمایند. علاوه بر این، دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا که پذیرفته شده اند،  8 درصد از کل دانشجویان را تشکیل می دهند، از این رو دانشجویان بین المللی برای پذیرفته شدن باید در درجه ای برابر یا بالاتر از آخرین دانشجوی فرانسوی قرار داشته باشد.


دوره دوم (DCEM)

همانطور که در مقدمه این بخش به آن اشاره شد مدت زمان این دوره تحصیلی ۴ سال است. دانشجویان در طول دوره DCEM باید یک سری واحدهای درسی را بگذرانند، در آزمون های مختلف نمره قبولی کسب کنند، در سمینارهای تخصصی شرکت نمایند و دوره های انترنی در بیمارستان را طی کنند. دوره دوم تحصیل پزشکی در فرانسه چهار سال به طول می انجامد و دانشجویان سال چهارم پزشکی برای رسیدن به مرحله سوم، باید دوره دوم را با موفقیت پشت سر بگذارند و در امتحانات تئوری نمره قبولی کسب کنند. علاوه بر این اعتبارسنجی کلیه دوره های کارآموزی در بیمارستان و شرکت در سمینارها نیز صورت می گیرد. دانشجویان پس از موفقیت در این دوره و بسته به نمراتی که کسب میکنند، میتوانند تخصص مورد نظر خود را انتخاب کنند.


دوره سوم (DES)

در مقدمه این بخش نیز به این مطلب اشاره شد که این دوره از دو برنامه تحصیلی که شامل دوره تخصص یا پزشکی عمومی است، تشکیل شده است. دانشجویان این انتخاب را دارند که تحصیلات خود را با مدرک پزشکی عمومی به پایان برسانند یا در یک رشته پزشکی تخصص بگیرند. طول این دوره سه سال است. دوره سوم تحصیل پزشکی در فرانسه شامل دو برنامه مطالعاتی است: پزشکی عمومی یا سایر تخصص ها که در با انتخاب هر یک از این برنامه ها، دیپلم مطالعات تخصصی DES به دانشجو اعطا می شود. علاوه بر این، دانشجوی پزشکی می تواند برخی از تخصص ها را به منظور به دست آوردن گواهینامه مطالعات تخصصی تکمیلی DESC، که دو سال زمان می برد، تکمیل کند و پس از آن، دانشجو برای اخذ مدرک دکترای پزشکی از فرانسه باید پایان نامه ای را تهیه و از آن دفاع کند.


شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

قبل از هر اقدامی باید این موضوع که آیا واجد شرایط تحصیل پزشکی در کشور فرانسه هستید یا خیر را بررسی کنید. نحوه اخذ پذیرش و انتخاب دانشگاه های علوم پزشکی در فرانسه بستگی به کشور محل سکونت دانشجو یا همان وطن دانشجو دارد. برای مثال، دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا (EEA)، برای تحصیل در فرانسه نیاز به ویزای دانشجویی ندارد و می توانند برای ادامه تحصیل، به طور مستقیم به دانشگاه یا دانشکده مورد نظر مراجعه نمایند، ولی دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا نیاز به ویزای دانشجویی دارند و باید الزامات لازم مربوط Campus France Institution را برآورده سازند. در طول سال تحصیلی اول، دانشجویان بین المللی باید ویزای خود را به عنوان مدرک اقامت خود ارائه دهند و ظرف 30 روز پس از ورود باید به اداره مهاجرت مراجعه کرده و معاینات پزشکی را انجام دهد تا مراحل اداری صدور ویزای اقامت دانشجویی او انجام شود، از سال دوم تحصیل، دانشجو باید هر سال ویزای اقامت خود را تمدید کند.

دانشجویان باید حداقل مدرک دیپلم دبیرستان داشته باشند و به زبان فرانسه نیز مسلط باشند، از آنجایی که یادگیری زبان فرانسه کمی دشوار است، بهتر است قبل از اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاههای فرانسه، نسبت به یادگیری و تسلط بر زبان فرانسه اقدام کرده و مدرک معتبر زبان فرانسوی دریافت نمایید.


مدارک لازم برای پذیرش پزشکی در فرانسه

متقاضیانی که در آزمون ورودی پزشکی فرانسه نمره قبولی بدست آورند، شرایط این را دارند که برای یکی از رشته های پزشکی این کشور درخواست پذیرش دهند. مدارک لازم برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در فرانسه به صورت کلی عبارتند از: رزومه متقاضی یا CV، ترجمه رسمی تمامی مدارک و ریز نمرات تمامی مقاطع تحصیلی قبلی، توصیه نامه حداقل دو نفر از اساتید کالج، انگیزه نامه، مدرک زبان فرانسوی برای دانشگاه های دولتی و انگلیسی برای دانشگاه های خصوصی و هزینه بررسی مدارک (application fee). همراه این درخواست نیاز است تا یک سری مدارک نیز ارسال شود. این مدارک عبارتند از:

 • ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه برای دانشگاه خصوصی و مدرک زبان فرانسه برای دانشگاه دولتی
 • ترجمه کلیه مدارک تحصیلی یا هر مدرکی که در رزومه آورده شده است
 • توصیه نامه از طرف دو تن از استادان کالج پیش پزشکی
 • ترجمه رسمی ریزنمرات دوره های گذشته تحصیلی
 • انگیزه نامه نوشته شده به وسیله متقاضی
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • رزومه کامل متقاضی
دوره اول تحصیل پزشکی در فرانسه (PCEM)

مراحل اخذ پذیرش پزشکی در فرانسه:

 1. بررسی دانشگاه های ارائه دهنده رشته های پزشکی برای تحصیل پزشکی در فرانسه و برنامه آموزشی آن ها
 2. شرکت در آزمون ورودی رشته پزشکی
 3. ارسال درخواست پذیرش برای دانشگاه های منتخب
 4. دریافت نامه پذیرش و گذراندن فرایند مصاحبه
 5. درخواست ویزای تحصیلی فرانسه و استفاده از بورسیه های تحصیلی
 6. دریافت ویزای تحصیلی و آماده شدن برای رفتن به فرانسه

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه

مدت زمان تحصیل پزشکی در فرانسه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و همچنین ایران، طولانی تر است. بدین ترتیب که دانشجویان برای اخذ مدرک پزشکی عمومی از دانشگاههای فرانسه باید 9 سال و برای اخذ مدارک تخصصی مانند جراحی یا متخصص کودکان در مجموع باید 10 تا 12 سال درس بخوانند و واحدهای درسی را پشت سر بگذارند. در ادامه با تفکیک به توضیح مدت زمان هز دوره خواهیم پرداخت:

 • پزشکی عمومی: ۴ تا ۶ سال
 • داروسازی: ۵ تا ۶ سال
 • دندانپزشکی: ۵ تا ۶ سال
 • تخصص پزشکی: ۳ تا ۶ سال
 • دامپزشکی: ۶ سال
 • فیزیوتراپی: ۳ تا ۴ سال
 • پرستاری: ۳ تا ۴ سال

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

کالج هایی که دوره پیش پزشکی را برگزار می کنند رایگان نیستند اما اگر دانشجویان این کالج ها، بتوانند در یکی از دانشگاه های پزشکی دولتی فرانسه پذیرش بگیرند، آنگاه دیگر ملزم به پرداخت شهریه نیستند. برای همین متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه تلاش می کنند تا در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل شوند. هزینه تحصیل در رشته پزشکی و دیگر رشته های این حوزه در دانشگاه های دولتی چیزی در حدود ۴۵۰ یورو به صورت سالیانه می باشد که بسیار رقم ناچیزی است. البته این مبلغ برای آن دسته از دانشجویانی می باشد که از حوزه اتحادیه اروپا به فرانسه آمده اند. دانشجویان غیر اروپایی کمی بیشتر از این مبلغ را پرداخت می کنند.

همانطور که به آن اشاره شد هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه بسته به دانشگاه و کالجی که انتخاب می کنید، متفاوت خواهد بود. به طور کلی هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاههای دولتی فرانسه، 450 یورو و در کالج ها و دانشگاههای خصوصی، به طور متوسط، 6 هزار یورو در سال می باشد که برخی هزینه های اضافی مانند، هزینه های کتاب ها و مواد و ابزار لازم برای مطالعه پزشکی نیز به آن اضافه می شود. لازم به ذکر است دانشجویان در فرانسه ملزم به پرداخت سالانه 500 یورو حق بیمه تامین اجتماعی هستند و هزینه خوابگاه دانشجویی و سایر هزینه های زندگی نیز باید محاسبه و اضافه شود.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

دانشجویانی که برای ادامه تحصیل به فرانسه مهاجرت می کنند، در طول یکسال باید مبلغی در حدود ۹ تا ۱۱ هزار یورو برای هزینه زندگی خود بپردازند. البته اگر فرد، پاریس را برای زندگی انتخاب کند، هزینه زندگی او بیشتر می شود. راهکارهایی مانند استفاده از خوابگاه های دانشجویی به جای اجاره آپارتمان های مستقل می تواند هزینه های زندگی در فرانسه را تا حدی کاهش دهد. همچنین افرادی که موفق به دریافت بورسیه می شوند و از وام های دانشجویی بهره می برند به میزان زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کرده اند. لازم به ذکر است که مایحتاج روزانه چیزی در حدود ۳۵ درصد از هزینه های زندگی در فرانسه را به خود اختصاص می دهد و پس از آن اجاره خانه با ۲۴ درصد، رتبه دوم هزینه های زندگی در فرانسه را دارد.


آزمونهای زبان فرانسه برای اخذ پذیرش دانشگاهی

برای اینکه بتوانید از دانشگاههای فرانسه برای تحصیل پزشکی در فرانسه پذیرش بگیرید، باید در یکی از آزمونهای DELF و یا DALF، TEF و یا TCF فرانسه شرکت کرده و مدرک آنها را دریافت کنید. توجه داشته باشید سطح زبان فرانسه برای اینکه بتوانید پذیرش بگیرید باید حداقل B2 باشد. وزارت آموزش و پرورش کشور فرانسه برای تحصیل پزشکی در فرانسه و تحصیل در سایر رشته ها بازه گسترده‌ای از آزمون‌ها را برای ارائه گواهینامه تأییدیه یادگیری زبان فرانسه در سطوح مختلف مبتدی تا پیشرفته در نظر گرفته است. این آزمون‌ها برای مخاطبان یادگیری زبان فرانسه در همه سنین بوده و بر اساس استاندارد 6 سطحی اتحادیه اروپا (A1 تا C2) رتبه بندی شده‌اند. گواهینامه‌هایی مانند DELF، DALF و DILF گواهینامه‌هایی هستند که به طور مستقل به ارزیابی مهارت‌های 4 جانبه افراد در یادگیری زبان فرانسوی پرداخته و البته دارای اعتبار نامحدود می‌باشند. باید توجه داشت اعتبار این آزمون‌ها توسط متخصصینی با چندین گرایش مربوط مرتبط با روان‌شناسی و طراحی آزمون‌ها در وزارت امور خارجه و وزارت آموزش و پرورش فرانسه مورد بررسی و تأیید قرار گرفته است. لذا از طرف دولت فرانسه و کشورهای فرانسوی زبان به عنوان مدارک رسمی زبان فرانسه مورد تأیید بوده و اعتبار لازم را دارند. گفتنی است که در حال حاضر بیش از 1200 مرکز آزمون در 175 کشور دنیا به طور رسمی آزمون‌های DELF و  DALF را برگزار می‌نمایند.


تحصیل پزشکی در فرانسه بدون مدرک زبان

متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه که دارای مدرک زبان نیستند، دو راه پیش رو خواهند داشت. راه اول این است که در دوره های زبان فرانسه که در خود این کشور برگزار می شود شرکت کنند و پس از فارغ التحصیلی از این دوره برای تحصیل در رشته پزشکی اقدام نمایند. راه دوم اثبات داشتن تسلط و مهارت در زبان انگلیسی است. همچنین افرادی که زبان مادریشان انگلیسی یا تحصیلات خود را به زبان انگلیسی گذرانده اند، می توانند برای ادامه تحصیل بدون مدرک زبان وارد کشور فرانسه شوند.


تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل پزشکی در فرانسه به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی فرانسه امکان پذیر نیست و در این دانشگاهها تنها به زبان فرانسه می توانید به ادامه تحصیل بپردازید. ولی برخی از دانشگاهها و کالج های پزشکی خصوصی مانند Tor Medical College به منظور جذب دانشجویان خارجی از سراسر جهان، برنامه های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. هزینه تحصیل بسته به دانشگاه، نوع تخصص یا دوره آموزشی، متفاوت است.


برترین دانشگاه های پزشکی فرانسه

کالج پزشکی مونپلیه نیمس (Montpellier Nimes College of Medicine)

یکی از بهترین دانشکده های پزشکی جهان، دانشکده مونپلیه است که در قرن دوازدهم تاسیس شده و در حقیقت قدیمی ترین دانشکده پزشکی است که دوره های پزشکی را ارائه می دهد. تحصیل در این دانشگاه در طیف گسترده، از ارتوپدی گرفته تا گفتاردرمانی و سایر رشته ها امکان پذیر است.

دانشکده پزشکی استراسبورگ (Strasbourg Medical School)

یکی از دانشگاههای خوب برای تحصیل پزشکی در فرانسه برای دانشجویان بین المللی، همین دانشگاه است. این دانشگاه بیش از 40 هزار دانشجو و 4 هزار محقق در زمینه های مختلف دارد و بیش از 19 درصد از دانشجویان آن، از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند.

دانشگاه دکارت پاریس (Paris Descartes University)

کالج پزشکی دکارت پاریس یکی از اولین واحد های آموزشی و تحقیقات پزشکی از نظر تعداد دانشجویان، اساتید و واحدهای تحقیقاتی و نتایج در فرانسه محسوب می شود و ماموریت اصلی این کالج، آموزش، تحقیق، گسترش و تبادل دانش و اطلاعات است و یکی از بهترین دانشگاها برای تحصیل پزشکی در فرانسه به شمار می رود.

دانشکده پزشکی مارسی (Marseille Medical School)

دانشکده پزشکی مارسی از اکتبر سال 2018، تبدیل به دانشکده علوم پزشکی و پیراپزشکی (SMPM) شده است و یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل پزشکی در فرانسه محسوب می شود که در آن رشته های علوم پزشکی، علوم توانبخشی و همچنین علوم پرستاری ارائه می شود. این دانشگاه همچنین با داشتن 16 تیم تحقیقاتی در زمینه های مختلف از قبیل بیماری های عفونی، ژنتیک و آنکولوژی، ایمونولوژی و علوم انسانی و اجتماعی، بهداشت عمومی، تصویربرداری پزشکی و همچنین انسان شناسی، یک مرکز مهم تحقیقات در فرانسه به شمار می رود و در آینده ای نه چندان دور تبدیل به برترین دانشگاه فرانسه خواهد شد.

دانشگاه بریتانی غربی (Western Brittany University)

این دانشگاه نیز یکی از دانشگاههای برتر برای تحصیل پزشکی در فرانسه است که البته، نقش اصلی آن، آموزش متخصصان بهداشت و زیست شناسان است که در کنار این رشته، رشته های پزشکی نیز در آن تدریس می شود.

دانشگاه سوربون فرانسه (Sorbonne University)

یکی دیگر از دانشگاههای خوب و مشهور برای تحصیل پزشکی در فرانسه، دانشکده پزشکی سوربون است که با تشویق دانشجویان به تحقیقات در رشته های مختلف، به موضوعات بهداشتی و پزشکی پاسخ می دهد و آموزش پزشکان آینده و بسیاری از متخصصان بهداشت را بر عهده دارد.


دانشگاه های مورد تایید فرانسه

یکی از اولین دغدغه های متقاضیان تحصیل پزشکی در فرانسه تایید بودن یا نبودن دانشگاه مورد نظر متقاضیان توسط وزارت بهداشت کشور ایران است. از جمله مزیت های تحصیل پزشکی در فرانسه در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، امکان اعتبار سنجی و استفاده از مدرک تحصیلی در خاک ایران است که دانشجویان این امکان را خواهد داشت تا از مدرک تحصیلی خود در ایران برای فهالیت شغلی استفاده کنن، به همین جهت و به جهت آگاهی متقاضیان عزیز در فهرست ذیل اسامی دانشگاه های مورد تایید پزشکی کشور فرانسه را ارائه کرده ایم. کارشناسان گروه مهاجرتی اپلای من آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در خصوص تحصیل پزشکی در فرانسه هستند، همچنین وبسایت study in france.org نیز میتواند در این زمینه اطلاعات خوبی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فرانسه:

۱. Aix-Marseille University
۲. Central Supelec University
۳. Federal University of Toulouse midi
۴. National Polytechnic Institute of Toulouse
۵. Sorbonne University
۶. University Burgundy
۷. University Claude Bernard Lyon 1
۸. University de Versailles saint quentin en yvelines
۹. University Franche-Comte
۱۰. University Francois Rabelais Tours
۱۱. University Grenoble Alpes
۱۲. University Lorraine
۱۳. University Nice Sophia Antipolis
۱۴. University of Angers
۱۵. University of Bordeaux
۱۶. University of Côte d’Azur
۱۷. University of Lille
۱۸. University of Lille 2 Droit et Sante
۱۹. University of Montpellier
۲۰. University of Nantes
۲۱. University of Nimes
۲۲. University of Rennes1
۲۳. University of Strasbourg
۲۴. University Paris 13 Nord
۲۵. University Paris Descartes
۲۶. University Paris Diderot-Paris 7
۲۷. University Paris-Est Creteil Val de Marne
۲۸. University Paris-Sud
۲۹. University Paul Sabatier Toulouse
۳۰. University PSL


مقالات و مطالب مرتبط زیر را جهت مطالعه بیشتر درمورد تحصیل پزشکی در فرانسه به شما پیشنهاد میکنیم:

شرایط دوره زبان فرانسوی در استراسبورگ چیست؟

کمک هزینه مسکن در فرانسه

کالج زبان در کشور فرانسه

دانشگاه هنر در فرانسه

شرایط اقامت فرانسه

دانشگاه پی اس ال

دانشگاه ژان مونه

دانشگاه گرونوبل

دکترا در فرانسه

دانشگاه سوربن

دانشگاه تولوزدیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید